LEX' Reeks van economische delicten brengt Engeland in opwinding Wilson valt schoonzoon van Macmillan aan WERELDNIEUWS J J. JAK LEXINGTON Van dag tot dag v. DUIVENBODEN N.V. Pijnlijke ervaring voor SS-generaal Aartsbisschop van Kaapstad valt apartheid aan „Heilige krijg" in Noord-Rhodesië Mongools protest Krediet voor een Westduits schip met kernenergie Lid van Russisch „dokterskomplot" overleden Overval en brand vielen samen... raatótoel tiet Op de y RIJ DAG 31 JULI 1964 3 £-» aluminium jaloezieën Karl Wolff moet bukken voor overtuigend bewijs ITS ti Meer dan 100 doden Kosmos-36 gelanceerd Faillissementen Ferranti-af faire Izwestia zwijgt over mogelijke ontmoeting Erhard-Kroesjtsjev Peter MODE OP EUROPEES NIVEAU DE PRIJZEN ZIJN OPGERUIMD GELUIMD bij Kostermans 7 MODE OP EUROPEES NIVEAU Official dealer N.S.U.: AUTOMOBIELBEDRIJF (VERBRUIK 1 OP 18 KM) ƒ4795.- Het ideologische conflict tussen China en de Sovjet-Unie begint vormen aan te ne men die steeds jneer het onvermijdelijke karakter ervan onthullen. Het wordt steeds duidelijker dat het communisme als basis voor een nieuwe staatsopbouw wezenlijk moet verschillen van het communisme dat in een bereikte nieuwe orde moet probe ren de opgebouwde staat in de wereld een plaats te garanderen. De Sovjet-Unie voert heden ten dage een soort communisme, dat nog slechts in de verte herinnert aan de theorieën en prak tijken waarmee het ter wereld kwam. De Situatie van 1917 in een door oorlog ver scheurde wereld groeide met overrompe lende snelheid uit een volkomen ideolo gische, politieke en maatschappelijke chaos. In die situatie rolde de Russische kolos als het ware werktuigelijk in het va cuum, waar de proletarische geest hem wachtte en de nieuwe tijd tot extremis tische nieuwlichterij inspireerde. De evolutie van de revolutie werd be kroond met de overwinning op Hitier; een bekroonde revolutie is echter de directe ka talisator voor het afdankingsproces van de felle ideologische stimulansen, waaruit zij ontstond. Die tijd is in China nog verre. Daar komt bij, dat de Aziatische en vooral Cht nese cultuurbodem de nieuwe ideologie in- zoog als een spons het water inzuigt. Het Chinese communisme staat in wezen ver der van het Russische dan het Russische van de Westerse levensopvattingen. De pogingen van Moskou om de dreigen de splitsing te lijmen, althans tot een be paalde coördinatie van denkbeelden te ge raken, stuiten op scherpere tegenstand in China dan de pogingen van Kroesjtsjev om wat meer aanvaarding in het Westen te vinden. De ideologie van de Sovjet-Unie is geen ideologie meer, het is een verwaterd, vervormd, geïnfiltreerd en daardoor juist tegenover het Westen teer bruikbaar stel sel geworden, dat weliswaar nog „commu nisme" heet maar volledig heeft afgere kend met de extremistische revolutionaire beginselen. In China zijn die beginselen tot cultureel levenspatroon en politiek leesplankje ge promoveerd. Peking verwijt Moskou in feite, dat het weigert terug te keren tot zijn eigen ideologische Middeleeuwen Merkwaardig genoeg heeft het Westen juist lang de tegenovergestelde opvatting ge huldigd, namelijk, dat de Sovjet-Unie op stel en sprong het denk- en doeniveau van het Westen, zou moeten beklimmen, om aanvaard te worden als een min of meer vertrouwde partner in de internationale samenleving. In plaats daarvan breekt nu langzaam het besef door, dat de Sovjet- Unie toch eigenlijk voor haar doen zeer snel op weg is naar de tijd, waarin het Westen al een eeuw of wat leeft. Dat be sef doet pas duidelijk de steeds groter wordende afstand zien, die tussen Peking en Moskou ontstaan is. Het moeilijke pro bleem, dat jarenlang de verhouding tussen Moskou en het Westen vertroebelde, heeft zich nu tussen Moskou en Peking ge plaatst. Ook die breuk kan slechts door de tijd worden geheeld, afhankelijk van Chi na's snelheid naar bekroning van zijn eigen revolutie. Advertentie De beste service bij Ged Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf MüNCHEN (AP) De voormalige gene raal van de S.S. Karl Wolff, die beschul digd is van medeplichtigheid aan de moord op 300.000 joden, werd gisteren gedwongen zijn verklaringen op een belangrijk punt te wijzigen. Woiff heeft steeds ontkend dat hij aan wezig geweest zou zijn op een belangrij ke bijeenkomst met de S.S.-leider Himmler over de overbrenging van de joodse inwo ners van het getto in Warschau naar de concentratiekampen waar zij zouden wor den vermoord. De openbare aanklager toonde een fotokopie van de notulen van deze bijeenkomst waaruit duidelijk bleek dat Wolff op de bijeenkomst aanwezig was. Wolff zei: „Nu ik dit gezien heb moet ik wel toegeven dat ik op die bijeenkomst was. Ik moet dit volkomen hebben verge ten." De 64-jarige ex-generaal zei dat dit zeer pijnlijk voor hem was. „Het is veel erger dan alleen maar pijnlijk," zei de rechter, „het gaat hier per slot van zaken niet om een praatje bij een kopje koffie." Wolff zei zich ook niet te herinneren dat hij twee brieven aan Himmler had geschre ven waarin hij erover klaagde dat de eva cuatie van de joden uit het getto in War schau te langzaam opschoot. KAAPSTAD (Reuter) De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad heeft gisteren Zuid-Afrika's rassenpolitiek als „immo reel" bestempeld. Het gevangen zetten van mensen zonder vorm van proces en de terdoodveroordelingen noemde hij „bar baars". Een massaal protest uit alle de len van de wereld toonde dat het Zuid Afrika was dat in de recente sabotage- processen van Rivonia schuldig bevonden werd, en niet de acht beklaagden (o.a. Mandela) die levenslang kregen zo schreef aartsbisschop Robert Selby Taylor in het Zuidafrikaanse kerkblad „Goede Hoop". De algemene raad van de Zuidafrikaan se orde van advocaten verklaarde donder dag aan het eind van zijn jaarlijkse bij eenkomst „absoluut duidelijk" te willen stellen, dat advocaten die personen verde digen, die van politieke misdrijven be schuldigd worden" niet noodzakelijkerwijz behoeven te sympathiseren of enigermate vereenzelvigd behoeven te worden met doeleinden van de beklaagde." Een dele gatie van de raad had deze kwestie woens dag met de Zuidafrikaanse minister Justitie, Vorster, besproken Advertentie CIGARETTES AMERICA'S BEST TOBACCOS VZ Visvakantie! LOESAKA (AP- AFP) De Noordrho desische regeringstroepen hebben een of fensief ingezet tegen de fanatieke aanhan gers van de „Loempa"-sekte van de ne gerin Alice Lensjina, die sinds enige tijd in het noorden van het land bloedige in cidenten veroorzaken. Het aantal doden na de gevechten in Noord-Rhodesia is thans tot 106 gestegen, Volgens een regeringswoordvoerder zijn 65 volgelingen van de Loempa-sekte ge dood en 50 anderen gewond in een ver woed gevecht in het hoofdkwartier van de sekte. Met speren gewapende krijgers hebben meerdere malen zelfmoordaanvallen ge daan op de legereenheden die met machi negeweren en brenguns schoten. Zes sol daten werden licht gewond. Een groot aantal discipelen van de sek te elders in het land is bijeen geweest. Gevreesd wordt, dat de strijd zich zal uitbreiden tot de gehele noord-provincie, die zo groot is als Groot-Brittannië. Aan de actie tegen de sekte nemen in totaal ongeveer tweeduizend man politie en militairen deel. Waar Alice, de „profe tes" zoals zij zichzelf noemt, zich bevindt is niet bekend. MOSKOU (AP) Rusland heeft giste ren de 36ste satelliet in de Kosmos serie gelanceerd, aldus deelt Tass mee. De lan cering verliep gunstig. (Van onze correspondent) LONDEN Het Britse parlement en het Engelse volk beginnen dit weekeinde hun zomervakantie in een afgrijselijke sfeer van schandalen, waaraan het Britse leven tegenwoordig helaas rijker is dan ooit. In de eerste plaats zijn er de gedu peerde vakantiegangers die hun zorgen even wilden vergeten en in zee gingen met het reisbureau Fiesta, maar van een kou de kermis thuiskwamen. In het Lagerhuis heeft de Labour-afge- vaardigde Ben Parkin, gisteren een boek je opengedaan over Fiesta's nieuwe eige naar, Henry Whitfield, die hij een „ver dorven oude man" noemde. Whitfield zou zich hebben schuldigge- maakt aan hondse behandeling en bedrei ging van weerloze huurders om hen uit hun woningen te verdrijven en deze voor fantastische prijzen, onder andere voor immorele doeleinden, van de hand te doen. PARKER ZEI VERDER dat Whitfield in 1926 failliet ging wegens een schuld van f 50.000,- waarvan hij tenslotte 0,15 voor elke 10.- betaalde. Hij heeft ander half jaar gezeten wegens heling. Bouwon dernemingen waarbij hij betrokken was, eindigden eveneens met een faillissement. Vorig jaar hield hij zich bezig met een „reisclub voor personen onder de dertig", die ook al op de fles ging. En nu doet hij zich voor als de „onschuldige en onerva ren koper van de Fiësta-tours". Parkin noemde Whitfield openlijk een boef en eiste dat de regering een onder zoek in zou stellen naar deze man, die toeristen een bedrag van totaal 530.000 afhandig heeft gemaakt. De regering zit ook met de handen in het haar over de waarschijnlijk onschul dige veroordeling van de „meesteruitbre- ker" Alfred Hinds, die twaalf jaar gele den aan een roofoverval zou hebben deel genomen. Henry Brooke, de minister van Binnenlandse Zaken werd door de uit spraak van de jury in het door Hinds ge wonnen civiele proces tegen een vroegere inspecteur van de recherche, overrompeld. Hij heeft Hinds, die na zijn erewoord over dag vrij rondliep, ogenblikkelijk ontheven van de verplichting 's nachts in de ge- MOSKOU (Reuter). Het Mongoolse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft bij China geprotesteerd tegen het „onfatsoen lijke en ordeverstorende gedrag van be paalde Chinese burgers" tijdens de Chi nees-Mongoolse wielerwedstrijden die van 24 tot 26 juli in Oelan Bator zijn gehouden, zo meldde het Russische persbureau Tass. Er wordt gesproken over „openlijke pro vocaties", het veroorzaken van „ongere geldheden" langs de wielerbaan en „het beledigen van Mongoolse militairen en burgers". vangenis te slapen. Hiermee suste hij het Lagerhuis, dat echter weer in vuur en vlam geraakte over de Ferranti-affaire. De Ferranti-onderneming heeft op een contract voor het vervaardigen van Blood- hound-projectielen voor de Britse regering een woekerwinst gemaakt van 82 percent. Ruim 42 miljoen gulden heeft men beloofd terug te betalen. Voor oppositieleider Wil son was dit gisteren aanleiding tot een ziedende persoonlijke aanval op Julian Amery, de minister van Luchtvaart. In minder dan geen tijd verkeerde het La gerhuis in rep en roer. Van alle kanten vlogen vernietigende woorden als projec tielen door de lucht. Voor Wilson was deze zaak een nieuw bewijs voor de onbekwaamheid van de re gering. De oppositieleider suggereerde dat Amery zijn baan uitsluitend te danken zou hebben aan het feit, dat hij MacMillans schoonzoon is. Amery richtte zijn geschut onmiddellijk op Wilson, die „zoveel lawaai schopt over de zogenaamde lekken in de pers wat be treft luchtvaartcontracten, omdat de bla den aan het licht hebben gebracht hoe hij de Engelse handel met Spanje heeft ge saboteerd". Resultaat van alle opwinding was, dat de regering een diepgaand onderzoek zal instellen naar de persoonlijke verantwoor- HAMBURG (Reuter) De Europese commissie voor kernenergie zal zestien miljoen mark bijdragen in de kosten voor de bouw van het eerste Europese vracht schip dat wordt aangedreven door kern energie, de „Ottö Hahn", zo is in Ham burg bekendgemaakt. De totale kosten van het Westduitse schip, dat een water verplaatsing van 26.000 ton zal hebben, be dragen ongeveer 45 miljoen mark. LONDEN (AP) De Britse regering heeft een begin gemaakt met de onderhan delingen voor de bouw van een koop vaardijschip met kernvoortstuwing. Ge dacht wordt aan een supertanker van on gekende afmetingen. Zo heeft de minister van Verkeer Ernest Marples in het Lager huis medegedeeld. Indien het mogelijk is tot overeenstemming over de financiering te geraken, zal het schip in 1968 gebouwd kunnen worden. Het schip zal worden voortgestuwd door een vulcain-react.or, die door Groot-Brit tannië en België gezamenlijk ontwikkeld is. Minister Marples noemde Charles Clo re's Furness Shipping Company als de eventuele bouwer en de Imperial Chemical Industries als mogelijke charterer. delijkheid voor de Ferranti-zaak op Ame- ry's departement. Er zal niet worden ge aarzeld disciplinaire maatregelen te ne men. De accountantsmethoden zullen wor den herzien. Amery gaf toe dat er fou ten zijn gemaakt. Hij verzekerde dat de Ferranti-kwestie een uitzondering is. Ferranti heeft zich verdedigd door te zeggen dat de efficiency van het bedrijf de enorme winst heeft veroorzaakt, maar met deze al te simpele verklaring neemt niemand genoegen. Er wordt beweerd, dat de regering op het punt staat nieuwe grote orders bij Ferrati te plaatsen. En terwijl het Lagerhuis tierde, barst te in Londen een nieuw schandaal los. Er is sprake van een fraude van zeven mil joen gulden, waarbij de aandelen van vijf vennootschappen zijn betrokken. Deze werden gisteren op de beurs „afgehamerd". Een oorlogsheld, vlootcommandant „Bob by" Bristowe, die aan het hoofd staat van een makelaarsfirma, bleek door deze op lichting te zijn geruïneerd. MOSKOU (AP) De 82-jarige profes sor Vladimir Nikititsj Vinogradov, een der doktoren, die in 1952 werden gearres teerd in het zogenaamde „dokterskomplot" is overleden. De Russische pers meldt niets over de arrestatie van Vinigradov, die met nog acht artsen van het Kremlin meest joden, tijdens Stalins leven werd beschuldigd van moord op twee leden van het politbureau van het Kremlin. Zegslieden van het medisch instituut van Setsjenov, waar Vinogradow tot aan zijn dood werkte en de Russische Acade mie voor medische wetenschappen hebben bevestigd, dat hij een der beschuldigde doktoren was. MOSKOU (AP) Het Russische dagblad Izwestia, waarvan Alexei Adzjoebei hoofd redacteur is, heeft over diens bezoek aan West-Duitsland gezegd dat het grote be langstelling heeft gewekt in het westen. Maar het blad maakte geen melding van een eventuele ontmoeting tussen premier Kroesjtsjev en kanselier Erhard. (Van onze correspondent) Een 67-jarige Parijse taxi-chauffeur heeft aan een samenloop van omstandigheden te danken dat hij niet vermoord is. De man werd in de verlaten rue Chapon door zijn 23-jarige passagier bij de keel gepakt en toegebeten: je geld of je leven. De jonge man greep een mes en maakte aanstalten het wapen in de borst van de chauffeur te steken. De chauffeur verdedigde zich held haftig en drukte tegelijkertijd op de claxon. Toevallig was even tevoren in dezelfde straat brand uitgebroken. Bewoners had den de politie gewaarschuwd, die ter plaat se was op het ijdstip van de overval. Een agent zag een been van de aanvaller uit de auto steken, hoorde het hulpgeroep van de chauffeur en schoot. Kermend van pijn, in het been geraakt, viel de aanval ler op straat. De jongen zei in zijn eerste verhoor in het ziekenhuis dat hij 1200 frank per maand verdiende, ruim genoeg om van te leven, maar dat hij aan de speeltafel plat zak was geworden. Fi> „Ik had 'm het eerst!" De kleine jongen en het kleine meisje stonden beiden met opgeheven boze ge zichtjes voor me. Het onderlipje van het nog geen driejarig meisje daarbij zo mee lijwekkend tot huilen gekruld, dat ik bijna geneigd was te zeggen: „Ach, geef het haar toch, Peter, ze is nog zo klein!" De blik van Peter echter was strak en bezwerend op rye gericht, zoiets van: ik geef 'm niet aan haar, als je dat maar weet. En anders ben je een naar mens! Misschien wel door deze grootste aller drei gingen in de kinderwereld, begreep ik, dat hij inderdaad in zijn vermeend recht was: Hij had het bestuurbare autootje het eerst gepikt" uit de speelgoedkast. Daarom zei ik: „Ik geloof, Aafke, dat Peter het autoo tje eigenlijk het eerst had. Straks mag jij er mee spelen. Heb jij al eens met de stenen blokken gespeeld?" Het kleine buurmeisje, gauw genoeg afgeleid, hurkte al afwachtingsvol bij de speelgoedkast. Waar is-ie nou! Hier niet, daar niet, daar is-ie! En Aafke, overgelukkig, ging aan de tafel zitten bouwen. Maar daarmee is dan een natuurwet gesanctioneerd: De eerste, de vlugste de beste: „van-die-is-het, die is de baas." Is het wonder, dat Peter, de gevoelige intelligente knaap alleen daar nog zijn toe vlucht in vindt? Want hoe was het nog niet zo lang geleden? Toen Aafke dage lijks bij moeder werd gelaafd en gekoes terd? En Peter, bedelend: „Nou Pete mamma dinke, nou Pete soot sitte!" werd afgewezen: „Ben je mal rare jongen, jij bent toch groot?" En dan mevrouwen (en vooral grootmoeder, die hèm altijd zo heer lijk knuffelde) die tijdenlang met Aafke op schoot zaten: kijk toch eens wat een schatje! Oh, wat heeft Aafke een mooi jurkje aan! en verder: Dag Peter! Vind jij je zusje ook zo lief? Voor de zoveelste maal balden z'n kleine vuisten in zijn broekzakken en hij zei dat hij „er niets aan" vond en dat Zusje vies was. Eens zei hij zelfs plotseling een heel vies woord als ze over Aafke spraken en kreeg hij straf. En op een dag, toen ze Oma het tuin paadje op zagen komen, zorgde hij er voor, vlak voor z'n grootmoeder te gaan staan, hij, de eerste die ze zien zou, en toonde zich zelf in al z'n grootheid, buik vooruit, handjes gestrekt langs z'n minieme broek je, voetjes bij elkaar: en om haar aan dacht nog meer te trekken, gebruikte hij het probate middel: „Kijk eens Oma, wat een mooie trui ik heb?" En, ocharme, wat deed die domme dom me Oma. Terwijl ze langs hem liep om Aafke een kusje te geven (die een nieuw jurkje aan had) zei ze: „Och, malle jon gen, die heb ik toch al lang gezien?" Maria Schrijver Advertentie Vooral de laatste week, omdat er dan bij talrijke 'n extra solide streep doorloopt. Radicale prijsverlagingen van Frans» kostuums, Engelse blazers en van nee, dat wordt teveel. U kunt beter zelf komen kijken. Wi» weet hangt er ook zo'n prettig prijs kaartje aan ddt wat u wenst. HAARLEM Grot. Houtstr. 120 AMSTERDAM v. Baerlestr. 17 Reguliersbreestr. 40 Vakantie. President Charles de Gaulle is donderdag voor een vakantie van veer tien dagen naar zijn landhuis in Colom- bey-les-Deux-Eglises vertrokken. De president en zijn vrouw zijn van plan deze twee weken rustig met hun klein kinderen door te brengen, Cholera. De cholera-epidemie in midden- India neemt in omvang toe. Het aantal doden is gestegen tot 202. Gevangenisstraffen. In Lissabon zijn vier mannen tot gevangenisstraffen variërend van 16 tot 22 maanden veroordeeld we gens ondermijnende activiteit en het lid maatschap van de verboden Portugese communistische partij. In Oporto werden op dezelfde beschuldigingen vijf mannen veroordeeld tot straffen variërend van een jaar tot 21 maanden. Landis. James M. Landis, voormalig advi seur van president Kennedy, is donder dagavond dood in zijn zwembad in New York aangetroffen. Hij was 64 jaar. Hij was ook adviseur van Roosevelt en Tru man. Rendierenrust. De Europese Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek van de Ruimte (E.S.R.O.) krijgt het recht nabij Kiruna, in Noord-Zweden, een basis in te richten voor het lanceren van raketten voor wetenschappelijk onderzoek. Een voorwaarde is dat de rendieren niet ver ontrust worden. Advertentie LANGE HERENSTRAAT 31-32-34 - TEL. 13793 tussen station en Parklaan. Thorez-top. Een 6.726 meter hoge top in Rusland is naar de onlangs overleden Franse communistische leider Maurice Thorez genoemd. Anti-semitisme. Israel heeft Rusland be schuldigd van anti-semitisme. „De drie miljoen leden tellende joodse gemeen schap in Rusland wordt beroofd van haar godsdienstig en cultureel erfdeel". Deze aanval werd gedaan door afgevaar digde Mosje Bartur van de commissie voor de rechten van de mens van da Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties. Straatroof. Twee gemaskerde en gewapen de mannen hebben in Parijs op straat een kassier van een tas met ruim 125.000 gulden beroofd. Belofte. De schoonzoon van premier Kroesjtsjev, Adzjoebei, die op het ogen blik een reis door West-Duitsland maakt, werd door een 80-jarig vrouwtje aange klampt, die hem een brief overhandigde. Daarin verzocht zij hem haar op de hoogte te willen stellen over het lot van haar zoon, die zij sinds 1945 niet meer heeft gezien en die zich in de omgeving van Moskou zou bevinden. Adzjoebei beloofde het schreiende oudje zijn best te zullen doen haar zoon op te sporen. Huiswaarts. De Russen hebben, naar schat tingen in Washington, sinds maart twee tot drieduizend militairen en raketdes kundigen uit Cuba teruggetrokken. Geen cent. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft in Moskou gezegd dat Rusland zich klaarblijkelijk houdt aan de beslissing niets bij te dra gen aan de kosten van de operaties der V.N. in Kongo. Het gaat om een bedrag van 52,6 miljoen dollar. Rassenprobleem. Twee conservatieve par lementsleden Norman Pannell en Johns Wells hebben in het Lagerhuis gezegd dat Engeland voor ernstige rassenproblemen komt te staan, als de emigratie uit de Gemenebestlanden niet drastisch wordt beperkt. „De ge kleurde bevolking in Engeland zal al« het huidige tempo van nieuwe aankom sten en geboorten aanhoudt, in 1980 drie miljoen zielen tellen", zei Pannell.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3