Ontstellende chaos reeds bij aanvang van bouw Samenvoegingsplan en grens wijziging in de IJmond Gemeentebestuur Beverwijk ontving „ambtgenoten" van Jongensstad Schneider beheerste zich niet in zijn partij tegen Okker Beverwijkse raad wil geen gepruts bij peperdure woningreparaties Arend Reym Geval van honds dolheid? Prestigeduel wordt vanavond in Santpoort voortgezet 5 beverwijk VRIJDAG 31 JULI 1964 OPEL en VOLKSWAGEN RIJSCHOOL Door metaalsnijmes doodgedrukt Wijk Zee aan Eerrein van Hoogovens straat ie uwe gr en xrxTTXXTrTxyyxxgxxx Hieuw gebied VEISEM00ED Kaliber Walserij E E.2«B*A E D G 0 V E H YEISEH-HOOiö) Programma zaterdag Examens ^«iwiw..iröywwwwggj - De gemeenteraad van Beverwijk is er gisteravond niet toe overgegaan een krediet van bjjna een kwart miljoen gulden te verlenen voor het treffen van alle nodige voor zieningen om het complex van 224 premiewoningen in Meerestein, dat door de Stich ting Sint Willibrordus wordt beheerd, in goede staat te brengen. Wethouder Vessies, die bjj afwezigheid van burgemeester Bruinsma de openbare vergadering leidde, kreeg het zwaar te verduren, toen de heer A. Klomp (V.V.D.) de aanval opende: zjjn oordeel over het „diepgaand onderzoek" naar de talloze gebreken van de woningen en de in de raadsvoordracht aangegeven wjjze waarop men een en ander in orde denkt te brengen was vernietigend. Het college heeft het desbetreffend voorstel aangehouden. De heer Klomp zei, in zijn langdurige er varing als bouwkundige (hij is aannemer van beroep) zo veel gepruts nog niet eer der te hebben meegemaakt. Voor vrijwel elke voorgenomen ingreep had hij een andere suggestie, die naar hij meende beter was. Hij vroeg zich af, welke adviseurs het college eigenlijk wel had en had ernstige critiek op de wij ze waarop gereageerd is, toen de bewoners met alleszins gerechtvaardigde klachten kwamen: ze zijn zonder meer afgepoeierd. In de raadsvoordracht wordt gesproken over een redelijke vergoeding voor de schade die verschillende bewoners hebben geleden als gevolg van regendoorslag en dergelijke; de heer Klomp wilde weten, uit welke pot dit alles zou moeten worden be taald: „Komt er nog een desbetreffend voorstel?" wilde hij weten. „Als er gerepareerd wordt zoals u het wilt, dan kunnen we er over tien jaar een bananenpakhuis van maken," aldus de heer Klomp. Ook de heer Luijpen (KVP) had ernstige kritiek. Waar de klagers ook aanklopten, ze kregen geen goed gehoor. Nu wordt de raad gevraagd maar even 234.000 te voteren: een tastbaar bewijs, dat ze gelijk hadden. „Dit is weinig anders dan een aanfluiting." Over de schuldvraag wordt niet gerept. Laat het niet zo zijn, dat de raad, evenals de klagers toen, met een kluitje in 't riet wordt gestuurd. Mevrouw Schmohl-Heijnes (P.v.d.A.) zal uit eigen ervaring kunnen spreken over el lende die deze .slechte bouwerij heeft ver oorzaakt. Is woningtoezicht, is de dienst Openbare Werken in gebreke gebleven? Spreekster is door de raadsvoordracht niet overtuigd. Zij zal haar stem niet geven aan dit voorstel. De heer D. Koger (Prot. Chr. comb.) merkte op, dat Beverwijk niet de enige gemeente is, waar slecht gebouwd is. Maar dit is een schrale troost. Waarom is bij de bouw niet goed opgelet ter voorkoming van de euvelen die zich naderhand heb ben voorgedaan: „Waar hebben we bouw toezicht voor, toch niet alleen om clandes tien gebouwde schuurtjes te laten afbre ken?" De V.V.D.-fractie heeft geen be zwaar tegen verbeteringen, ook niet tegen de wijze van betaling, maar zou het niet veel verstandiger zijn, om het voorstel aan te houden en de zaak nog eens terdege te bekijken op de ter raadsvergadering ge maakte bezwaren? Tegen de voorgenomen ingrepen zijn niet slechts technische, maar ook ethische bezwaren. De heer Ettema (K.V.P.) was eveneens van mening, dat een nader onderzoek no dig is, om er na veertien dagen op terug te komen. De voorzitter antwoordde persoonlijk geen bezwaar te. hebben tegen het uitstel, maar hij wees op de consequentie, dat het allemaal weer langer zou gaan duren, in verband met de vereiste toestemming van Gedeputeerde Staten en de „beroerde werkperiode". Met de bouw van dit woningcomplex zat het van het begin af aan al fout. De mi nister had 'n openbare aanbesteding voor geschreven. De n.v. v.h. Evelein was op een na de laagste inschrijfster; de laagste had helemaal geen ervaring met „vier hoogbouw" en de firma die na E kwam vroeg 180.000 meer. Het was een extra toewijzing. De toegestane bouwkosten en 4e vastgestelde huur waren veel te laag, Dit alles werd te zwaar voor de prijs van E. Er was al een gat van drie ton. Toen E begon, was er al een grote chaos. Dl verse onderaannemers gingen „kapot" en liepen weg. De bouw duurde anderhalf jaar langer dan gedacht was. Niemand had er nog plezier in. Het ontbrak bij iedereen die ermee te maken had, aan liefde voor het werk. Er is op een ontstellende ma nier geknoeid bij de bouw. Het gaat niet aan de opzichters de schuld te geven, er was geen land te bezeilen met de bouwers Is de architect schuldig? Er zijn veel meer voorbeelden aan te tonen, die geen reden tot klagen hebben gegeven ten aanzien van de opzichters en de architect. Deze ramp bouw heeft ook het college slapeloze nach ten bezorgd. In tweede instantie sprekende, verwier' pen verschillende sprekers het door de voorzitter aangevoerde bezwaar tegen aan' houding van het voorstel. Uit de raad werd het verlangen gehoord, dat nu ook „des' kundigen van buiten" zouden worden ge hoord. Tenslotte werd besloten het voorstel van B. en W. aan te houden; niemand was hier tegen. Vlag hijsen was voorbarig De raad nam het voorstel van B. en W aan om beroep in te stellen bij de Kroon tegen het besluit van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland tot het onthouden van de goedkeuring aan de herziening van het uitbreidingsplan „Industrieplan de Pijp". Deze wijziging betreft de bebou wing aan het Stationsplein en van de gron den die gelegen zijn tussen de Meerstraat en de Spoorsingel. Advertentie. voor alle rijbewijzen fv KERKWEG 67 - SANTPOORT TEL. (02560) 8930 en 8947 Zowel in Heemskerk als in Beverwijk is gisteravond in openbare raadsvergadering ter sprake gekomen het door de minister van binnenlandse Zaken bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal ingediende ont werp van wet tot opheffing van de ge meenten Beverwijk en Heemskerk en tot vorming van een nieuwe gemeente Bever wijk, alsmede de wijziging van de grens tussen de gemeenten Velsen en Beverwijk. Op de desbetreffende brief van de minis ter zal het Heemskerkse college nader te rugkomen, aldus heeft burgemeester Nie- len de raad toegezegd. De gemeenteraad van Beverwijk ging accoord met het voorstel van B. en W. de brief voor kennisgeving aan te nemen. De memorie van toelichting bij het wets ontwerp gaf in de Beverwijkse raad aan leiding tot enige opmerkingen. Het raads lid mevrouw Schmohl-Heijnes (P.v.d.A.) zou gaarne een verduidelijking vernemen over de samenstelling van de nieuwe ge meenteraad: het lijkt haar niet juist, dat er straks uit het voormalige Heemskerk en uit het voormalige Beverwijk elk een bepaald aantal raadsleden moeten komen. De voorzitter, loco burgemeester Vessies (burgemeester Bruinsma brengt zijn va kantie door in Italië deelde mede, dat de samenstelling van een gemeenteraad een zaak is van de kiesgerechtigde burgers. In de memorie van antwoord staat overi gens niets, dat op een bijzondere samen stelling van de nieuwe gemeenteraad zou wijzen. De minister zegt in de memorie van antwoord over de samenstelling van de nieuwe gemeente Beverwijk: Weliswaar telt bij de instelling van de nieuwe gemeente Beverwijk Oud-Bever wijk meer inwoners dan Oud-Heemskerk, hetgeen, naar verwacht moet worden, ook in de samenstelling van de nieuwe ge meenteraad tot uiting zal komen, doch de ze overweging, hoe belangrijk ook bij het vormen van een oordeel op basis van sen timenten, zal na verloop van enige tijd niet meer van invloed zijn, nog daar ge laten dat op den duur op het grondgebied van de bestaande gemeente Heemskerk meer personen zullen zijn gehuisvest dan op het gebied van de bestaande gemeente Beverwijk." Over de grenswijziging tussen de gemeen ten Beverwijk en Velsen is gisteravond niet gerept, al is dan bekend, dat in som mige Beverwijkse kringen men niet com tent is met de terreinwinst die Velsen is toegedacht. Het komt er op neer, dat het terrein ten zuiden van de Zeestraat bijna geheel aan Velsen komt. Er blijft slechts een groenstrook over, ter markering van het Hoogovencomplex. In Wijk aan Zee zijn zelfs stemmen op gegaan om een soort Chinese muur aan de zuidkant van de Zeestraat te bouwen. Op deze gronden (op een hoek van het Stationsplein) heeft 24 september 1962 de staatssecretaris van Economische Zaken, bij gelegenheid van de Beverwijkse Bouw dag, de vlag gehesen op de plaats waar een indrukwekkende torenflat zou ver rijzen. Dit was, zo waren allen het gisteravond eens, weï voorbarig. Alleen de heer Reijkers (KVP) gaf zijn stem niet aan het voorstel van B. en W. een krediet te verlenen van 59 000 voor het wijzigen aan de Breestraat. van de gazonstroken Geheel in stijl en met inachtneming van het gebruikelijk officiële protocol, heeft het gemeentebestuur van Beverwijk donderdagmorgen op het raadhuis het voltallige gemeentebestuur van Jongensstad ontvangen compleet met een „commissaris van politie" en een glundere vertegenwoordiger van de plaatselijke pers. Deze laatste nam, uitgerust met een grote blocnote aan een der perstafels plaats met een allure, alsof hij hier de raadsvergaderingen al jaren lang had verslagen. Ook de burgemeester van Jongensstad, de dertienjarige Thijs Docter was van een fraaie ambtsketen voorzien. Het gezelschap werd in de raadszaal be groet door de vier wethouders van Bever wijk, waarvan de heer W. J. Vessies we gens vakantie van burgemeester J. G. S. Bruinsma, als loco-burgemeester fungeer de. Hij heette het „geachte college van Jongensstad" hartelijk welkom en gaf daarbij te kennen dat het gemeentebestuur van Beverwijk met genoegen heeft gecon stateerd, dat zoveel jongelui zich opnieuw een eigen stad hebben gebouwd. Wethouder Vessies vestigde er hierbij de aandacht op, dat niet alleen het bouwen van een stad van belang is maar ook de manier, waarop de bewoners daarvan zich onderling met elkaar verhouden. In dit verband wees spreker erop, dat de burgers van Jongensstad z(jn samenge steld uit inwoners van Beverwijk en Heemskerk, hetgeen er volgens hem op wees dat burgerzin en vreedzaam samen wonen tussen beide groepen van ingezete nen heel goed mogelijk is. Nadat wethouder Vessies ook de com missaris van politie veel succes had toe gewenst bij zijn opdracht de ordelijke sfeer van Jongensstad te behouden, stelde hij hun voor volgende week nog een film middag in het vooruitzicht en verzekerde hij, dat het gemeentebestuur van Bever wijk gaarne een tegenbezoek zal komen afleggen. Dit is daft vastgesteld op maan dag 3 augustus, des voormiddags om kwart voor twaalf. Op zijn beurt dankte burgemeester Thijs Docter zijn „geachte ambtsgenoten" harte lijk voor deze officiële ontvangst en hij gaf daarbij tevens te kennen dat het tegen bezoek door alle inwoners van Jongens stad op bijzonder hoge prijs zal worden gesteld. Na het aanbieden van enige verversingen werd het gemeentebestuur van Jongens stad officieel uitgeleide gedaan, waarna nog excursies op het programma stonden naar het gemeentelijk gasbedrijf en het politiebureau. In Heerenveen heeft zich waarschijnlijk een geval van hondsdolheid voorgedaan. Een man, die in een weiland met een mol- lenhond aan het werk was, is door het plot seling agressief geworden dier aangeval len. De man wist zich de schuimbekkende hond met een hooivork van het lijf te houden. Het dier rende de rijksweg op waar het door een passerende auto werd overreden. De politie heeft het dier daarna doodgeschoten. Het kadaver is opgezonden naar de Veeartsenij kundige Dienst voor onderzoek. Wiskunde A-diplcma: I. H. A. Klaver; I. de Haan; A. E. Algera; M. van Riessen; F. Bosua; M. Betel; R. Blaauw; F. E. J. Breure; H. Driessen; R. J. Kruyer; P. C. Groen; E. O. G. Jongeling; B. Klepper; R. Kruisman; J. A. Lampers; C. Lichtendahl; N. J. Lugtig; C. de Niet; F. Schellevis; M. C. F. v. d. Vlis; G. Schenk; R. Mulder; G. L. Westbroek. A-diploma Middenstandsdiploma: G. W. Stapper; N. v. d. Bosch; E. M, Beets; T. de Boer; H. Boon; W. A. da Bruin; R. J. H. Kouwenhoven; K. Kuiper; M. J. Luster; F. van Geen; E. M. de Jong; H. van Kooten; E. Nuyen; M. van Om- bergen; P. van Opbergen; H. H. van Pel; C. J. Schong; C. C. Sparrius; T. v. d. Steen; E. Dreckmeijer; C. B. J. Claassen; E. M. Davidzon; A. Wessel. Van de Gemeentelijk Avondschool voor de Middenstand te Velsen slaagden de volgende kandidaten voor het diploma Middenstandsexamen Algemene Handels kennis (examenplaats Amsterdam): F. F. BooijD. Clots; F. N. G. M. Gokke; G. Haasnoot; G. M. Jasperse; W. Kapteyn; L. H. Klein Nibbelink; K. Metzelaar; O. A. C. Mooyekind; J. M. v. d. Nieuwen- dijk; H. Perisutti; H. J. Plug; C. E. Post; J. G. Ras; J. van Reeuwijk; T. Roest; M. J. Rolvink; C. M. Schoot; M. J. Schoot; P. A. Sneekes; C. Tabernal; G. Walraven; H. v. d. Zwaag; J. v. d. Valk. De 48-jarige metaalperser J. Mensoni- des is gistermiddag bij het nazien van het door hem bediende metaal-snij-apparaat om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde bij een metaalperserij aan de Qua- drantweg in het westelijk havengebied te Amsterdam, waar de heer Mensonides al 32 jaar werkt. Hij wilde nagaan of een nieuwe afscherming boven de kier waar het mes doorkomt, goed was aangebracht. Op dat moment kwam het metaalsnijmes naar voren. De metaalperser wilde snel achteruit gaan, maar kwam klem te zitten tussen het mes en een muur. Hij was op slag dood. De politie neemt aan dat de man het slachtoffer is geworden van onop lettendheid juist door de grote routine die hij bezat in de bediening van de machine. De weerklank in het land, de eer om een succesvol Wimbledon speler te weer staan, de rivaliteit, een oud zeer en mo gelijk het feit dat Okker als een raket naar de top van ons nationale tennis is geschoten, waren naar onze smaak de factoren die Evert Schneider in het ten nistoernooi van Santpoort als een geladen speler tegenover Okker brachten. Een strijd die ver uitging boven het toernooi- belang en aanschouwd werd door een ei volle tribune. Het duel eindigde onbeslist en wordt vanavond om zeven uur voort gezet. Men staakte de partij bij het inval len van de duisternis, op het moment dat Schneider, na een 5-1 voorsprong in de tweede set met 5-3 leidde, nadat Okker de eerste set met 6-4 in zijn voordeel had beslecht. Tom die zijn tegenstander min of meer vreesde, speelde met weinig zelfvertrou wen. Zijn riskante spel, waarin de maat veelal ontbrak, was in deze situatie niet verantwoord. Zijn slagpn vormden geen basis voor oplopen en keer op keer werd de Haarlemmer op magnifieke wijze door Schneider gepasseerd. Vooral in de tweede set kreeg Okker geen voet aan de grond en miste hij meer dan eens, als hij met een eenvoudige volley zijn schaakpartij kon afmaken. Schneider corrigeerde met zijn spel, zover dit 'mogelijk was, zijn er- gelijk gedrag tegenover de zwak arbitre- rende umpire. De Hagenaar had voor zijn onbehouwen gevloek op z'n minst een ern stige waarschuwing moeten ontvangen. Het belang van deze partij was voldoende be kend en we hadden 't raadzaam gevonden als men de umpire had laten bijstaan door een aantal lijnrechters. Vanavond wordt de strijd dus voortgezet en ondanks de vorm van Schneider en het initatief dat hij gisteravond veelal bezat, houden wij het op een zege voor Okker. Als voor-partij speelde de Zuidafrikaan Ryan, die over een sterke forehand be schikt en bijzonder elegant en soepel speelt, tegen zwoeger Piet van Eijsden. De Nederlander was kansloos tegen de scherpe ground-strokes van de Afrikaan en verloor met 6-3 en 6-2. Er komt nu teke- ming in de strijda. Tot de laatste acht be horen reeds de Afrikanen Ryan, Philips en Maud, de Rhodesiër Bey, Hernandez van de Philippijnen en Jan Hajer. Alvarez, de Columbiaan, zal zich hier zeker nog bij voegen. Dan blijft er nog een plaats ge reserveerd voor Okker of Schneider. Bij de dames kwam Els Spruijt uitste kend voor de dag en in een fraaie partij klopte zij haar vrij sterke Zweedse tegen standster Bönström met 2-6, 6-3 en 9-7. Met Koosje de Jongh, die de Indiase Tha- dani versloeg met 6-1 en 6-2 behoort zij tot de laatste acht. Met de dames Fourie, Nydeus, Morris, Swan, Walkden en Pegel. Uitslagen A-toernooi, 2de ronde: Ryan versl. Van Eijsden 6-3, 6-2; Hernandez Tussen de wedstrijden door is er in Santpoort wel tijd voor een babbel tje door de tennistoeristen. Rechts twee kanshebbers voor de eerste prijsAlvarez en Phillips, midden Okker. versl. Nieland 9-7, 6-4; Beij versl. Silves ter 6-3, 6-2; Phillips versl. Summers 6-1, 6-3; J. Hajer versl. Saul 6-1, 6-4; Maud versl. Bluett 6-2, 7-5. D.E., le ronde: mej. De Jongh versl. mej. Thadani 6-1, 6-2; mej. Nydeus versl. mej. v. d. Heuvel 6-4, 8-6; mej. Morris versl. mevr. Onstein 8-6, 6-3; mej. Spruijt versl. mej. Bönström 2-6, 6-3, 9-7; mej. Walkden versl. mevr. Duij 6-1, 6-3; mej. Pegel versl. mej. Pellikaan 6-1, 6-0. H.D., le ronde: Maud en Okker versl. Nieland en Haks 6-1, 6-2; Beij en Van Eijsden versl. Gastman en De Vos 7-5, 6-1; Larkham en Prymrose versl. Sayal en Bluett 3-6, 6-2, 6-2; Hernandez en Vogel zang versl. Van Dalsum en Krijt 8-6, 4-6 en 10-8. De Indiër Sayal op de voorgrond, die „dubbelt" met de Engelsman Bluett, in actie tegen Lartham (l.) en Prym rose, beiden uit Australiö. 10.00. Alvarez (Columbia) tegen Ryan (Z.A.); Hernandez (Philippijnen) tegen Bey (Rhodesië). 11.15. D. Phillips (Z.A.) tegen J. Hajer; T. Okker of E. Schneider tegen R. Maud (Z.A.). 12.30. Mej. Fourie (Z.A.) tegen mej. K. de Jongh; mej. Swan (Z.A.) tegen mej. E. Spruijt. 14.00. Okker en Maud (Z.A.) tegen Sum mers (Z.A.) en Splunter of Ver kade en Möller; Bey (Rhod.) en v. Eijsden tegen Saul en Silvester (Z.A.) of L. en T. Tervoort. 15.15. Larkham en Prymrose (Austr.) tegen Phillips en Ryan (Z.A.) of J. en A. Tervoort; Hernandez (Phil.) en Vogelzang tegen Hajer en Schneider of v. d. Broek en Knol. 16.30. Mej. Nydeus (Z.A.) tegen mej. Morris (Rhodesië); mej. P. Walk den (Z.A.) tegen mej. Pegel (Zwe den). 17.45. Halve-finales herendubbelspel. 19.00. Halve-finales gemengddubbelspel. Van de Willem de Zwijgerschool voor u.l.o., Platanenstraat 50 te IJmuiden-oost, zijn de volgende kandidaten voor het M.U.L.O.-examen geslaagd: Wiskunde B-diploma: P. R. Alting van Geusau; G. J. Bel- graver; P. J. A. Groot; J. A. de Goede; R. Meij.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5