HET WEER Mr. Luns zorgde op de valreep nog voor een verrassing Reddingswerk stagneerde in Champagnole Massamoord in N-Rhodesië Nederland garandeert voor 100 miljoen exportkrediet aan Indonesië Neville stelt Nederlands elftal samen Nederlandse scheeps jongen na 7 uren uit zee gered Vrijdag vuurwerk in IJmuiden Vandaag vordert het boren weer beter Nieuwe economische politiek in Indonesië Aardverzakking in Z.-Afrika verrast Demka blijft een afzonderlijke vennootschap Veertien percent bij Amsterdam- Rotterdambank Bouwvakkers met auto tegen boom Zilver voor Meike volledig gezin Een der redders omgekomen Noordvietnamezen vallen Amerikaans oorlogsschip aan Godin de Beaufort dodelijk verongelukt 49e JAARGANG NUMMER 227 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1964 ieè MORRIS 'êeforetfouêuij! OPRUIMING 20% KORTING Minder bewolking Aan het strand Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 \genda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 6 Dp de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Vakantiekinderkrant 4 Uit stad en omgeving 4, 8 Radio en t.v5 Kunst 5 Feuilleton 6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport 9, 10, 11, 12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VEL S EN - IJ M UI DE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Resultaten Trainingsrit Nürburgring werd coureur fataal Vraagteken Honderd mensen door Loempa's uitgeroeid Rassenrel in Jersey City Parijse mode in beeld pagina 6 Het bestuur van de KNVB heeft in de vacature van trainer/coach voorlopig voorzien door de Engelsman Dennis Ne ville, die in vaste dienst is van de eerste- divisievereniging Holland Sport, te be lasten met de training en het coachen van het Nederlands elftal, dat in de komende maanden tegen België (4 ok tober), Albanië (26 oktober) en Engeland (9 december) in het veld komt. Van de zijde van het bestuur van Holland Sport is in deze de volle medewerking ver kregen. Neville zal het elftal in overleg met de TC en enkele door hem aan te wijzen adviseurs samenstellen. Hoe in de training na december zal worden voorzien is momenteel nog niet bekend. Wel hebben zich enkele sollicitanten ge meld, die in 1965 beschikbaar zijn. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Wolkenvelden maar ook op klaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige westelijke wind. Iets warmer, vooral in het zuiden en oosten van het land. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een zwak warmtefront passeert met veel bewolking en wat regen ons land. Daarna komen er morgen weer opklaringen bij een zwakke tot matige zuidwestelijke wind en een temperatuur van 18 a 19 graden. Zee water 18 graden. Verwachting: Iets warmer en meer zonnige perioden. Louis Rey: Het leven ontrooft ons meer vrienden dan de dood. IJmuider Courant DJAKARTA (AFP) De vulkaan da Sangeang, vlak bij het eiland Soembawa in de Floreszee, is tot uitbarsting geko men. Ongeveer duizend mensen die op de hel lingen van de berg wonen zijn geëvacu eerd. Duizend anderen moeten nog ge ëvacueerd worden. Nederland is met deze garanties verder gegaan dan het aanvankelijk van plan was. „We hebben leergeld betaald", zo kon men vóór het vertrek van de Nederlandse de legatie in Den Haag horen zeggen. De de tails inzake de garanties zullen in septem ber, bij een nieuw technisch overleg tus sen de beide landen, worden geregeld. In middels zet een gemengde commissie haar voorbereidend werk voort. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ ƒ30.000 3942 ƒ5.000 20268 ƒ2.000 18557 f 1.500 5081 17563 1.000 1226 1887 1977 14842 15624 ƒ400 1736 4361 5800 7203 11209 11450 12287 12552 12623 12932 13640 13731 14563 20406 21728 ƒ200 1020 1151 1307 1500 1695 1948 2104 2291 3647 3652 3745 3926 4697 4927 5116 5228 5333 5557 5659 5834 6267 6319 7071 7911 9109 9626 10317 10491 10868 11456 11531 11745 11908 12224 12278 13071 13266 13281 13376 13707 13792 13918 14306 14423 14671 14928 15254 15266 15734 15920 16763 16987 17273 17454 17667 17827 17956 18221 18656 19165 19275 19681 19782 19805 19842 20002 20545 20569 20735 20926 20993 21272 21402 21778 21951 Een autobusje, waarmee zeven bouwvak arbeiders uit Groesbeek vanmorgen na de vakantie weer naar hun werk gingen, reed even buiten hun woonplaats in volle vaart tegen een boom. De 18-jarige bestuurder en zijn naast hem zittende 46-jarige vader werden zwaar gewond. Zij moesten met snijbranders uit de ingedrukte cabine worden bevrijd. De toestand van de vader is zeer ernstig. Beide zwaargewonden en drie van de ove rige inzittenden werden naar een zieken huis in Nijmegen vervoerd. Zeven uren nadat alle hoop opgegeven was, is de 17-jarige scheepsjongen van de 499 ton metende Nederlandse kustvaarder Mangen voor de westkust van Jutland uit het door de wind opgezweepte water van de Noordzee gered. Een kuststation had radioseinen van de Mangen opgevangen, waaruit bleek, dat de jongen zondag overboord gevallen was, kort na het middaguur. Een Deens marine vliegtuig en drie schepen begonnen te zoe ken. Maar vier uur na het eerste alarm deelde de Mangen per radio mee dat het de jongen opgegeven had en de reis voort zette. Drie uur later, om zeven uur 's avonds, kwam een nieuwe melding van de Mangen: „Jongen opgepikt. Uitgeput maar levend." De Nederlandse autorenner Carel Godin de Beaufort is in de neuro-chirurgische kliniek te Keulen overleden aan de gevol gen van een hem zaterdag overkomen on geval tijdens de training voor de Grota Prijs van Duitsland op de Nürburgring. Dadelijk na het ongeluk werd De Beau- ford (30) naar het ziekenhuis van Koblenz overgebracht, waar de doktoren bij het eerste onderzoek twee schedelbreuken vaststelden. Bovendien was hij gedeelte lijk verlamd, terwijl hij inwendige bloe dingen had. Zondagmiddag raakte hij bui ten bewustzijn, maar ofschoon de doktoren zeer voorzichtig waren in hun verklarin gen in verband met de gecompliceerdheid van de verwondingen, achtte men niet di rect levensgevaar aanwezig, juist omdat hij zo nu en dan weer bij kennis kwam. Laat in de middag verslechterde zijn toe stand snel en men besloot De Beaufort over te brengen naar de neuro-chirurgi sche kliniek van de universiteit te Keulen. Toen hij daar aankwam was hij echter reeds stervende. Niet lang daarna over leed hij. De verwondingen aan de schedel en aan de ruggemerg waren van te ern stige aard gebleken. (Zie ook pagina 9). Vrijdagmiddag had president Soekarno met mr. Luns en dr. Soebandrio alle pun ten doorgenomen van het ontwerp-commu- niqué, dat reeds donderdag op Bali was opgesteld. Soekarno wenste enkele wijzi gingen te zien aangebracht, die zaterdag tijdens een laatste onderhoud tussen dr. Soebandrio en mr. Luns werden bespro ken. Ook werd overleg gepleegd over een eventueel bezoek van president Soekarno aan Nederland, maar een beslissing daar over is niet genomen. Indonesië gaat de economische, finan ciële en monetaire politiek wijzigen. Dit heeft president Soekarno in Djakarta ver klaard. Een samenvatting van zijn ver klaring vindt u op de econmische pagina. Minister Luns veegt met een zakdoek over zijn voorhoofd na het voorlezen van het gezamenlijk Indonesisch- Nederlandse communigué in Dja karta. Zijn Indonesische collega Soe bandrio, die een donkere bril draagt, beantwoordt vragen. Op de achter grond zit de Nederlandse zaakgelas tigde dr. C. Barkman. (Telefoto) Het gemeenschappelijke communiqué, waarvan de belangrijkste punten zaterdag reeds zijn genoemd, vermeldt naast de spoedige uitwisseling van ambassadeurs de benoeming van een Indonesische con sul in Paramaribo (in Suriname woont een groot aantal Indonesiërs), een overeenkomst inzake de Nederlandse oorlogsgraven in Indonesië en de opstelling door Indonesië van een tijdschema en aanverwante rege lingen voor Ambonezen die wiirerTTepatri- eren. Na de ratificatie van de overeenkomst voor technische hulp van april 1964 wil len de twee landen beginnen met de uit voering ervan. Nederland wil deskundigen zenden en bilaterale projecten financieren. Indonesië stemt in met het uitwisselen van hoogleraren. Volgens het communiqué zul len voorts discriminaties in de financiële en economische relaties zo spoedig moge lijk verdwijnen. De kwestie-Maleisië is nauwelijks be sproken. Het Nederlandse standpunt van volstrekte neutraliteit wordt door Indone sië aanvaard. Toch kan men een vraagte ken zetten achter deze volstrekte neutra liteit, in de eerste plaats omdat de Ne derlandse delegatie zo bijzonder ontvan kelijk was voor de Indonesische avances, juist tijdens de steeds groeiende spanning rond de kwestie-Maleisië, in de tweede plaats omdat Indonesië via Nederland weer contact met de wereldhandel wil zien te krijgen, waarmee het, door het door snijden van de banden met Singapore, de aansluiting heeft verloren. Via de Neder landse handel wil het weer kunnen be schikken over harde guldens, die echter niet in de eerste plaats in Nederland zul len worden besteed. Daarom is er weinig kans op een herleving van de traditione le export van Nederlandse consumptiegoe deren. Dit soort goederen krijgt Indonesië bovendien bij scheepsladingen tegelijk in ruil voor de afzet van grondstoffen aan de landen van het Sovjet-blok. LOESAKA (Noord-Rhodesië) (AP) In Noord-Rhodesië hebben de fanatieke vol gelingen van profetes Alice Lenshina, de zogenaamde Loempa-sekte, vandaag meer dan honderd mensen vermoord tijdens een overval. De massaslachting vond plaats op een afstand van meer dan 350 kilometer van de dorpen, waar vorige week 120 slachtoffers vielen in de „heilige oorlog". (Zie ook pagina 3) Eén Hoogovens op drie Demka De Demka zal als afzonderlijke vennoot schap blijven voortbestaan. Dit delen de Hoogovens IJmuiden in een bericht mee aan de aandeelhouders Demka. Uiterlijk op 17 augustus kunnen Demka- aandelen in Hoogoven-certificaten worden omgewisseld, in de verhouding 1500 Demka tegen 500 Hoogovens. (Zie verder de economische pagina). Het vuurwerk voor IJmuiden, dat zater dagavond wegens de slechte weersomstan digheden ingepakt moest blijven, zal nu waarschijnlijk vrijdag 7 augustus op het strand bij de Zuidpier worden afgestoken. JERSEY CITY (New Jersey) (AFP) Enkele honderden negers zijn zondag avond in Jersey City slaags geraakt met de politie, na een betoging tegen de aan houding van twee negers. De politie werd bestookt met stenen en flessen. Tien men sen liepen verwondingen op. Een blanke vrouw en twee kinderen zijn gemolesteerd en hun auto werd vernield. De ongeregeldheden duurden drie uur. De Nederalndse skiffeuse Meike de Vlas heeft gisteren de zilveren medaille gewonnen tijdens de Euro pese roeikampioenschappen op de Bosbaan. Het eenentwintigjarige Gro ningse meisje overtrof daarmee haar (en Nederlands) stoutste verwachtin gen. Alleen de sterke Russin Kon- stantinova moest ze voor laten gaan. Ook de Nereus-vier veroverde een (bronzen plak). Voor het verslag verwijzen wij naar de sportrubriek. Volgens de autoriteiten te Washington is het incident in de internationale wateren gebeurd. Minister Rusk zei, dat de Ver enigde Staten de internationale wateren zullen blijven bevaren en op dat recht zul len blijven staan. Ambtenaren van het departement van Buitenlandse Zaken zeiden, dat bestudeerd wordt of over het incident een formeel protest bij Noord-Vietnam zal worden in gediend. Het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de V.S. en Zuid- Vietnam beschuldigd dat zij vrijdag oor logschepen uitgezonden hebben om eilan den in Noordvietnamese wateren te be schieten. CARLONTONVILLE (Zuid-Afrika, AP) Bij een verzakking in Blijvooruitzicht op ongeveer vijf kilometer van Carltonvil- le, een Zuidafrikaanse stad in het gebied van de goudmijnen in Transvaal, zijn een aantal huizen volledig in de bodem ver dwenen. Volgens de eerste berichten zijn zes hui zen verzwolgen door de aardverzakking. Het gehele gezin van een blanke mijnwer ker, man, vrouw en drie kinderen, is om gekomen. De bewoners van ongeveer twin tig huizen zijn geëvacueerd. Mensen ren den in paniek in hun nachtgoed door de straten, nadat ze door de vreemde ge luiden waren gewekt. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den zal de Amsterdam-Rotterdam Bank n.v. te zijner tijd over 1964 een dividend van veertien percent kunnen voorstellen, zo blijkt uit het vandaag verschenen intro- ductiebericht van de nieuwe bank. Over 1963 heeft de Amsterdamsche Bank veer tien percent uitgekeerd, de Rotterdamsche Bank twaalf (Zie verder de economische pagina). De Amerikaanse torpedobootjager Maddox in volle zee gefotografeerd tijdens een oefening. (Telefoto) (Van onze correspondent) Zaterdag gebeurde bij een boor, die op het terrein van de redding bekend staat als P 4, een ongeluk dat het leven heeft gekost aan een arbeider van een der red dingsploegen. Hij kreeg een stuk staal te gen het lichaam en overleed kort daarop in het ziekenhuis. Als teken van rouw werd het werk bij de boor gedurende drie mi nuten gestaakt. Vanmorgen had in Champagnole het pessimisme van zondag plaats gemaakt voor optimisme. De boor van Orleans die 15 uur lang niet had gedraaid, was zon dagavond om elf uur weer gaan werken, en ontmoet op zijn weg naar de ingesloten negen mijnwerkers minder moeilijke rots grond. Men was na acht uren onafgebro ken werken negen meter opgeschoten. Het graven gaat dus met een snelheid van één meter per uur. Weliswaar nog langzaam maar regelmatig. In totaal moet nog 39 meter worden geboord voordat met het eigenlijke reddingswerk kan worden begon nen, namelijk het één voor één naar bo ven halen van de slachtoffers. Maandag morgen om kwart voor zeven was aan alle motoren op het uitgestrekte terrein opdracht gegeven een kwartier lang het werk te staken, zodat met gehoorappa raten kon worden geluisterd naar moge lijke signalen van andere overlevenden. Dc geluiden werden opgenomen op band recorders en daarna langdurig beluisterd. Elektromagnetische toestellen schijnen de juiste plaats te hebben bepaald van de vrachtwagen, waarin een chauffeur be kneld zit. Maar men weet niet of de man nog leeft. Het ergste wordt gevreesd, want zeven dagen zonder eten en drinken in een benauwde kabine zijn voor het men selijk uithoudingsvermogen te veel. Twee Duitse ingenieurs, die zondag avond in Champagnole zijn aangekomen, zijn benoemd tot volwaardige leden van het technisch comité, dat met de leiding is belast. Zonder verdere incidenten is het niet uitgesloten dat de groep van negen in de loop van dinsdag naar de bewoonde wereld kan worden overgebracht. (A.P.) Men neemt aan dat drie van de vijf nog vermiste mannen bij de ramp zijn omgekomen. Een van hen was de be stuurder van een vrachtauto, die zich in het centrum van het ingestorte gedeelte bevond. Een proefboring toonde aan dat de vrachtauto volkomen door het gesteen te is verpletterd. WASHINGTON (Reuter en AP) Drie houten torpedoboten, volgens de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, van Noordvietnamese nationa liteit, hebben een torpedobootjager van de Amerikaanse marine aangevallen. Het in cident gebeurde op zondag in de Golf van Tonkin, voor de kust van Noord-Vietnam. De torpedobootjager, de „Maddox", werd niet beschadigd. Geen van de op varenden werd gewond bij de aanval die met torpedo's en het vuur van 37 mm. kanonnen werd uitgevoerd. Door het inci dent is de spanning in Zuidoost Azië toe genomen. De torpedoboten, die geen ken tekenen droegen werden door minister Rusk op een vraag van een verslaggever als Noord-Vietnamees geïdentificeerd. Van de aanvallende boten is er een zwaar beschadigd door tegenvuur van de kanonnen van de Maddox. De twee andere Noordvietnamese boten zijn eveneens ge troffen. (Van een speciale verslaggever) DJAKARTA. De Nederlandse regering garandeert voor 1965 exportkredieten tot een bedrag van 100 miljoen, te gebruiken voor levering van kapitaal goederen en verlening van diensten aan Indonesië. Minister Luns maakte dit nieuws bekend enkele minuten voordat hij van het vliegveld van Djakarta naar India vertrok. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, zei te verwachten, dat de garanties voor verscheidene doeleinden gebruikt zullen worden, zoals de aanleg van vliegvelden en de ontwikkeling van de scheepsbouw en de tinwinning. Het Nederlandse gebaar wordt in Djakarta algemeen gezien als de bekroning van succesvole onderhandelingen. Volgens dr. Soebandrio heeft Indonesië niet om dergelijke garanties verzocht. Hij noemde het een zelf standig gebaar van de Nederlanders. Godin de Beaufort Minister Luns deed de onverwachte me dedeling nadat hij antwoord had gekregen op een codetelegram, dat op 29 juli was verzonden maar dat pas op 31 juli in Den Haag aankwam. Het kabinet moest toen nog beslissen, maar heeft kennelijk niet lang geaarzeld, zodat mr. Luns op de val reep nog met het verrassende nieuws kon komen. Nederlandse industrieën, die met hun halffabrikaten bijdragen kunnen leveren tot de opbouw van de Indonesische eco nomie, maken veel meer kans, vooral als deze leveranties gepaard gaan met de op leiding van Indonesisch personeel.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1