Rusland en Duitsland verdeelden het roei-goud Carel Godin de Beaufort na spannende jacht op Konstantinova Televisie in het vaarwater van de Europese roeititels was een rustig coureur MEIKE DE VLAS veroverde het zilver Surtees bezorgde Ferrari triomf op Nuerburgring John grote Brons voor dubbel vier van Nereus Geen striptease bij de Bosbaan Honda hield het lang uit Pon tweede in Duitsland Roeiploeg gaat met vakantie MAANDAG 3 AUGUSTUS 1964 9 De Oostduitse roeisters kenden hun vreugde niet. Na tuurlijk, Rusland won tijdens de Europese roeikampioen- schappen voor dames in Amsterdam voor de elfde maal in successie de Hollandse Windmolen, de eeuwigdurende wisselprijs voor teams van de Europese titelwedstrijden. Natuurlijk, de gestuurde vier, het skiffnummer en de dubbel twee waren voor het land dat vorig jaar op alle fronten ongenaakbaar bleek. Twee maal moest echter op de winde rige Bosbaan het wat sombere Russische volkslied plaats maken voor het „O, Freude schönste Götterfunken" uit Beet- hovens negende symfonie, de „nationale hymne" van de gezamenlijke Duitse ploeg. Niet alleen triomfeerden de Nereus verraste Waterskititel springen voor de Oostenrijker Raifner Schoenen van de Duitse acht gaan van vreugde overboord op Bosbaan Oostduitse leden van de gezamenlijke equipe in de dubbel vier, ook de acht het hoofdnummer van de titelstrijd was voor Oost-Duitsland. De Nederlandse successen waren, hoe kon het anders, van bescheidener aard. Het zilver van Meike de Vlas werd echter nauwelijks minder geestdriftig ontvangen dan het goud van de Russinnen en de Oostduitse roeisters, evenals de bronzen medaille waarvoor de quadruple van Nereus zorgde. Jammer, dubbel jammer, dat een vuile klap van Elsbeth Sprangers in de sprint om de derde plaats van de dubbel tweeën een tweede bronzen medaille juist aan Nederland deed ontgaan. Vijf kanovaarders zijn voor Tokio aangewezen Het was, ondanks de kille temperatuur, een mooie dag voor Nederland. Voor het eerst in de dertien-jarige geschiedenis van de Europese dameskampioenschappen hadden leden van de nationale ploeg zich immers geplaatst in alle vijf finales, een prestatie die slechts roeiwereldmachten Rusland en Duitsland evenaarden. Winst voor Nederland in de herkansingen van de skiffs en de dubbel tweeën, alsmede een derde plaats van de vier van Willem III in de vier met stuurvrouw waren daar zaterdag oorzaak van. Vooral Elsbeth Sprangers en Ineke Brans zorgden er voor dat de vaderland se roeikolonie de finaledag met groot op timisme tegemoet zag. Nadat Rusland het internationale record op de openingsdag op 3 min 32.50 had gebracht zag de zwart- blonde combinatie in de repechages kans die snelste tijd met 4,45 seconde te ver beteren. Een Elsbeth Sprangers en Ineke Brans in deze glanzende vorm hadden zondag waarschijnlijk zelfs een zilveren plak veroverd. Helaas, in de eindstrijd lukte het niet. De ploeg roeide minder re gelmatig en moest, zoals gezegd, zelfs het brons nog afstaan. „Heldin" Meike de Vlas heeft haar sup porters lange tijd in bange onzekerheid gelaten. De Hunze-skiffeuze lag zelfs na 200 meter in zesde en laatste positie. De Russische Galina Konstantinova en de oud-kampioene uit Praag Alena Postlova schenen de strijd te gaan beheersen. Vijf volle seconden lag Meike toen de 500 me- terlijn werd gepasseerd, op de Russische achter. Op dat moment was de Neder landse kampioene Frankrijk en Duitsland al voorbijgegaan. Nog was het niet ge noeg, het tempo ging omhoog. Ook Pen ny Chuter, de Engelse kampioene, moest er 300 meter voor de finish aan geloven. Galina Konstantinova zag haar concurren te Meike was in de laatste 500 meter maar liefst vier seconden sneller dan haar tegenstandster steeds dichter na deren. Een Nederlands tempo van 38 sla gen bracht Galina's titel steeds meer in gevaar, te meer daar de tribune en de toeschouwers langs de baan zich met het heroïek gevecht gingen bemoeien. Op 150 meter van de finish lagen de beide boten vrijwel boord aan boord. Een bijna uitgeputte Galina perste het laatste beet je kracht uit haar spieren. Een klein taf- je kwam de Russische skiff naar voren. Het zilver was echter ruimschoots voor Nederland. Groot was ook de spanning in het duel van de double sculls. Tsjechoslowakije, Rusland en Ineke Brans Elsbeths Spran gers voerden direct al het veld aan. Veel heeft de PoseidomWillem Ill-combinatie in die eerste fase van zichzelf gevergd. Enkele honderden meters voor de finish werd dat al duidelijk. Het duo dat za terdag zo'n grootse indruk maakte roei de nu ineens minder regelmatig. De cli max van het drama kwam op amper hon derd meter voor de aankomstlijn. In een boord-aan-boord-gevecht met de Hongaar se dubbel-twee maakte Elsbeth Sprangers de fout van haar leven. Bij de herstelhaal raakte het blad van haar roeiriem het water, de „Christina" kwam bijna stil te liggen. Zonder moeite greep Hongarije daardoor toch nog het brons. Een ont goochelde Elsbeth verborg het hoofd even later in de handen. Dapper maakte de blonde slag-roeister even later achter Rus land, Tsjecho-Slovakije en Hongarije de ere-ronde. Tranen en een nerveuze glim lach vochten bij haar om de voorrang. Een strijd Nederland—Hongarije gaf ook de wedstrijd van de dubbel vieren te zien. De Nereus-quadruple, gecoached door oud- „Willen de Nederlandse dames op het secretariaat hun kleding inleveren?" Dit luid door de microfoons schallende verzoek aan de leden van de oranje equipe bij de Europese roeikampioen- schappen ontlokte heel wat gegrinnik aan de toeschouwers, die nog over de finales en de verrassende tweede plaats voor Meike de Vlas zaten na te praten. Werd dit een door het bestuur van de roeibond afgedwongen striptease? De Nederlandse meisjes lieten lang op zich wachten maar kwamen uiteinde lijk de enkele nieuwsgierigen, die ver baasd weliswaar maar overigens niet afkerig van een extraatje waren blijven staan, teleurstellen, want de striptease ging niet door. De oproep gold name lijk de oranje-baadjes en de trainings pakken, die de roeibond in reserve wil hebben voor de heren, die nu bezit hebben genomen van de Bosbaan. De vier met stuurvrouw van Neder land, welke de bronzen medaille ver overde: Marjo Bennink, Marianne van Beinum, Alied Blom, Ruth de Kanter en Dittie Simons (stuurvrouw). Op de Nuerburgring werden zaterdag bij een snijdende en verraderlijke wind op een kletsnat circuit races gehouden in de groot toerisme klassen tot 2500, tot 1600 en tot 1300 cc. Bij de grootste wagens zegevierde de Duitser Gerhard Koch met een Porsche voor de beide Nederlanders Ben Pon en Rob Slotemakers, die even eens met Porsche reden. Een ronde na de start nam Koch de lei ding gevolgd door Pon, de Duitser Selbach en diens landgenoot Schuetz. Koch bleef de leiding behouden, terwijl Pon en Slote- maker steeds weer van positie verwissel den. Twee ronden voor het einde, van de 159.670 meter lange rit, werd de wagen van de Duitser steeds langzamer en of schoon Pon steeds dichterbij kwam, kon hij Koch net niet meer bedreigen. Met 3 seconden verschil werd Ben Pon versla gen. John Surtees, de winnaar van de Nürburgring kijkt lachend toe hoe Graham Hill, die tweede werd, champagne drinkt uit de trofee van de Grand Prix. Rechts de Italiaan Bandini. Dit weekeinde hebben de toeschouwers bij de Europese roeikampioenschappen voor dames op de Bosbaan een voorproef je gekregen van reclame in de televisie. Tijdens de directe uitzendingen van de N.T.S. werden gelijktijdig op het gesloten circuit op de Bosbaan ook reclamebood schappen geprojecteerd, vaak op de on gelukkigste ogenblikken. Zo misten de toe schouwers de start van de dubbeltwee om dat juist op dat belangrijke moment de kwam. Ook de N.T.S. zelf had enkele missers. Toen de eerste finale, de vier met stuur vrouw, werd gestart toonde het scherm spot van een genotmiddel op het scherm nog het Eurovisietestbeeld en later, bij het vertrek van de dubbelvieren, liet de re gisseur ons genieten van enkele verveeld op een hekje leunende bezoekers. Tijdens een vergadering van de gedele geerden der deelnemende landen werd za terdagavond geklaagd dat de roeisters op de zesde en laatste baan nauwelijks de starter kunnen horen, omdat de motor van de rijdende tribune en die van de t.v,-wagen diens stemgeluid soms over stemmen. Thomas Keiler, de president van de internationale roeifederatie, zei daarop dat hij onmiddellijk maatregelen zou nemen en hij stelde voor de motoren van de wagens pas te laten starten als de roeisters al vertrokken zijn. Voor de t.v.-wagen bleek dat op technische bezwa ren te stuiten. Dan maar verder van de start opstellen, stelde een resolute Keiler heel nuchter vast. Ten slotte zijn de roei kampioenschappen op de eerste plaats toch voor de roeiers. Carel Godin de Beaufort begon zijn sportloopbaan in 1955. Toen startte hij met een Porsche in de Tulpenrallye. Erg succesvol was dat begin niet, want in het zicht van de haven moest hij de strijd staken. Datzelfde jaar kwam hij in Zandvoort voor het eerst in sport wagenraces uit. Ook daarin had hij niet al te veel geluk. Maar een jaar later kwamen dan de eerste internationale successen: een tweede plaats bij de klassieke 1000 km. van de Nürburgring. Hij debuteerde voorts in 1956 in de 24 uursrace van Le Mans. Zes uren hield zijn Porsche de strijd vol, toen moest de wagen door motorpech het circuit verlaten. In 1957 treffen we in het eindklassement van Le Mans de naam Godin de Beaufort op de 6e plaats aan. „Careltje" werd dat jaar winnaar in zijn klasse. Nadat hij in Caracas bij een wedstrijd voor sportwagens 7e was geworden, ging de Nederlandse top-coureur naar Italië om zijn geluk te beproeven in de zware Mille Miglia. Met een be scheiden maar stellig eervolle vierde plaats in zijn klasse moest „Ca reltje" genoegen nemen. Niet alleen de Nederlandse autosport kenners hadden inmiddels begrepen, dat „Careltje" klasse had, ook de lei ders van de Porsche-renstal hadden dat ingezien. En sinds begin 1957 reed Go din de Beaufort dan ook met steun van het Duitse merk. In Le Mans werd hij vijfde in het algemene eindklassement; bij de training voor de Grote Prijs van Nederland 1958 op Zandvoort draaide hij met zijn Porsche RS de snelste ronde met een gemiddelde van 142 km. per uur, een snelheid die met een sportwa gen nog nimmer op dat circuit was be reikt. Een voorlopig hoogtepunt in zijn car rière was zijn overwinning op zondag 3 mei 1959 in de Grote Prijs van Francor- champs voor sportwagens, wederom in een Porsche. In de jaren waarin vrijwel alle fa- brieks-rijders van de orthodoxe 1500 cc viercilinder motor naar de V 8-motor overgingen, moest de coureur uit Maarsbergen zich tevreden blijven stel len met een aanzienlijk minder snelle vier cilinder. Toch slaagde Careltje er in met zijn langzamerhand bijna antie ke Porsche geschiedenis te maken in de autosport. Op de 20e mei van 1962, rijdend voor eigen publiek op Zand voort, gebeurde wat niemand voor mo gelijk had gehouden. In de Grote Prijs van Nederland, waarmee in dat jaar de competitie om de wereldtitel der cou reurs werd begonnen, legde de zilver grijze Porsche beslag op de zesde plaats. Voor het eerst in de geschiede nis had een Nederlander een punt in de strijd om het wereldkampioenschap ver overd. Daar bleef het dat seizoen niet bij. Zes weken later, in de Franse Grand Prix, evenaarde de Porsche-rij- der zijn prestatie van Zandvoort. Toen in het voorjaar van 1963 de In ternationale Sportcommissie van de Fé- dération Internationale de l'Automobile de lijst van z.g. A-coureurs moest sa menstellen werd Godin de Beaufort's naam dan ook met die van zestien an dere prominente rijders erin opgeno men. Careltje heeft zich, door de aanzien lijk minder snelle wagen waarover hij de beschikking had, nooit kunnen men gen in de strijd om de ere-plaatsen. Hij moest rijden op zekerheid en hopen dat zijn achterstand op het snellere deel van het veld niet te groot zou worden. Toch zou het onjuist zijn te beweren dat Careltje zijn zesde plaatsen louter en alleen verdiend heeft door het uit vallen van zijn tegenstanders. Opval lend is immers dat de man die de snel ste vier-cilinder die overigens heel vaak wagens met V 8-motoren achter zich liet bestuurde altijd Carel Godin de Beaufort heette. In 1963 toonde de hotelier-coureur dat zijn resultaten van 1962 geen toevel wa ren geweest. In de Belgische Grand Prix viel hem opnieuw een zesde plaats en een punt voor de wereldtitel ten deel. Dat hij zijn score van 1962 zou evena ren stond vast na de Grote Prijs van Amerika, die op 6 oktober te Watkins Glen werd verreden. Achter de B.R.M.'s van wereldkampioen Graham Hill en Richie Gintherm, de Lotus van Jimmy Clark de man die in 1963 de titel zou veroveren de Brabham Formule I-wagen van Jack Brabham en de Fer rari van Lorenzo Bandini werd Careltje zesde, zodat ook in 1964 de naam van een Nederlander op de lijst van Inter nationale A-coureurs voorkomt. skiffkampioene Marian Luderus, lag hal verwege de race in de vierde positie. Bijna een volle lengte voorsprong hadden de Hongaren. Met een tempo dat in de eind fase de 40 zelfs overschreed werd dat ver schil toch nog overbrugd zodat opnieuw een Nederlandse vertegenwoordigster aan het erevlot mocht meren. Dat de vier van Willem III, Nederlands minst-sterke ploeg, bij de vier met stuur vrouw slechts in de achterhoede van het veld kon eindigen stond eigenlijk al bij voorbaat vast. De zesde en laatste plaats van de Amsterdamse équipe in de matige tijd van 3.56.83 was echter een teleurstel ling. Voor de Argo-acht was er in het sterke veld een alleszins aanvaardbare vierde plaats. Tsjechoslowakije en Engeland liet de équipe uit Wageningen nog ruimschoots achter zich. De uitslagen luiden: Vier met stuurvrouw: 1. en kampioen van Europa Rusland 3.35.19; 2. Duitsland 3.39.91; 3. Roemenië 3.40.20; 4. Hongarije 3.41.58. 5. Tsjecho Slowakije 3.46.00; 6. Nederland (Willem 3) 3.56 83 Skiff; 1. en kampioen van Europa Galina Konstantinova (Rusland) 3.44.70, nieuw inter nationaal baanrecord, oude record 1964 Karen Ulrich Wolf (W.-Dld.) in 3.47.2; 2. Meike de Vlas (Nederland) 3.45.17 nieuw nationaal baanrecord, oude record 1954 Agnes Reuter v. Nautilus in 3.50.6; 3. Alena Postlova (Tsj. SI.) 3 47. 08; 4 Penny Chuter (G.B.) 3.49.48; 5. Karen Ulrich Wolf (W.-Dld.) 3.53.30; 6 Renee Camu (Fr.) 3.53.74. Dubbel vier: 1. en kampioen van Europa: Duitsland 3.22.11 (nieuw internationaal baan record; oude record: 3.27.0. Rusland in 1954); 2 Rusland 3.23.61; 3. Nederland (Nereus) 3.28.54 (nieuw nationaal baanrecord, oude record 5.29.1, De Vliet in 1958); 4. Hongarije 3.29.45; 5. Roemenië 3.37.07; 6. Frankrijk 3.44.91. Dubbel twee: 1. en kampioen van Europa: Rusland 3.32.43; 2. Tsjechoslowakije 3.34.70; 3. Hongarije 3.38.23 4. Nederland (Elsbeth SprangersIneke Brans) 3.39.61; 5. Bulgarije 3.41.70; 5. Duitsland 3.44.47. Achten: 1. en kampioen van Europa: Duits land 3.10.63 (nieuw internationaal record, oude record: 3.14.5, Rusland in 1954); 2. Rus land 3.13.77; 3. Roemenië 3.19.96; 4. Neder land (Argo) 3.23.47; 5 Tsjechoslowakije 3,26.39; 6. Groot Brittannië 3.31.21. De Russische ploeg heeft, voor de elfde De 29-jarige Brit John Surtees, ex-we reldkampioen motorrennen, zegevierde zondagmiddag voor de ogen van 310.000 laaiend enthousiaste toeschouwers die het Nuerburgcircuit omzoomden. Natuurlijk ligt dit bochtenrijke en prachtige circuit de Italiaanse Ferrari's bij uitstek en kent John Surtees, die hier op snelle motoren vele malen grote successen boekte het parkoers op zijn duimpje, maar dat hij in een dergelijke recordrit zou zegevieren dat had hij en de gehele Ferrari-renstal zeker niet gedacht. Want had Ferrari niet, evenals een jaar geleden met enorme pech te kampen? Immers in dit seizoen vielen de Italiaanse wagens in de starts maar liefst zeven maal uit en men kan zich dan ook indenken hoe de van geluk stralende John Surtees werd ingehaald. Een vreugde, die alleen overschaduwd werd door het ongeluk van onze landge noot Carel Godin de Beaufort, die zater dags tijdens de training uit de Adenau- bocht werd geslingerd en zwaar gewond uit zijn totaal vernielde wagen naar een ziekenhuis werd overgebracht. Voor Surtees werd het een geluksdag. Alles lukte, het weer werkte mee en ter wijl de ene concurrent na de andere te rugviel en wereldkampioen Jim Clark zelfs na zeven ronden moest opgeven, draaide Surtees de ene recordronde na de andere en bereikte met een snelste ronde van 158,2 km per uur een hoogste gemid delde van 155,4 km nieuwe, niet voor mo gelijk gehouden verrichtingen. Het wereldkampioenschap staat nu weer open, want de sympathieke Brit ligt met 19 punten op de derde plaats achter Graham Hill (32), die nu tweede werd, en Jim Clark (30 pnt). Buiten verwachting goed hield zich de Japanse Honda-formuleracewagen die voor de eerste maal in een race van een dergelijk kaliber uitkwam. Ofschoon de mecaniciens in de nacht van zaterdag op zondag liefst driemaal nieuwe motoren hadden gemonteerd, bleef de 12-cylinder tot twee ronden voor het einde in de strijd. Daarna raakte de Amerikaanse coureur Bucknum van de baan en moest opgeven. Weliswaar nam Bandini met een blik- semstart de leiding, maar Clark (Lotus), gevolgd door Gurney (Brabham), Surtees (Ferrari), Graham Hill (BRM) gingen als een schicht de noordelijke bocht in, ter wijl Honda zich van de laatste plaats op de 13e nestelde. Leverden Clark en Surtees een moor dend duel met een wiellengte daarachter Gurney, en Hill, Bonnier en Hailwood wa ren in de eerste ronde reeds uitgescha keld door motorpech. Een ronde later ver dwenen Phill Hill en Baghetti, terwijl Surtees door prachtig bochtenwerk 200 meter voorsprong had genomen op de rest van het veld, aangevoerd door Jim Clark. Deze positie bleef gehandhaafd tot de vierde ronde, toen ging Gurney, die Clark had ingelopen, Surtees voorbij. McLaren en Edgar Barth moesten naar de pitch wegens machinestoring, terwijl ook An derson even later moest opgeven. John Surtees kwam echter weer terug, nam twintig meter op Clark en liep in re cordtijden rondsuizend steeds verder weg. Voor Clark kwam al spoedig het einde toen hij met een rokende motor, veroor zaakt door de ventilatorriemen, moest stoppen. In de tiende ronde kwam Gur ney dichter bij Surtees met een gemid delde van 157.1 km per uur, maar zijn oververhitte motor begaf het. Voor Sur tees was er toen niets meer aan de hand en won gemakkelijk zijn laatste ronde met een gemiddelde van 159 km per uur rij dend. maal in successie, de „Hollandse windmolen", de teamprijs van de dames gewonnen. De eindstand luidt: 1. Rusland 38Vi pnt.; 2. Duitsland 30'/» pnt.; 3. Nederland 20 pnt.; 4. Roemenië 17 pnt.; 5. Tsjechoslowakije 16 pnt. De Oostenrijker Gerhard Raifner heeft zondag het onderdeel springen gewonnen tijdens de wedstrijden om het Europees en Afrikaans kampioenschap waterski te Gastelgandolfo. Onze landgenoot Bernard Woltering eindigde op de negentiende plaats. In het eindklassement van de com binatie was de eerste plaats voor Mario Pozzini (Italië). Bij de dames werd het springen gewon nen door de charmante Francaise Dany Duflot. Dany Duflot werd tevens eerste in de combinatie. De Britse Jeanette Stewardwood behaal de zaterdag de titel slalom dames. De sla lom voor heren leverde een zege op voor de Italiaan Tommy Bernocchi. Onze land genoot Bernard Woltering werd 31e en laatste. De Nederlandse Olympische roeiploeg zal onmiddellijk na de Europese kam pioenschappen met vakantie naar Oosten rijk vertrekken. De chef d'équipe van de roeiers, de Amsterdamse arts A. Dok- kum, vertelde, dat het de bedoeling is de ploeg voor een tijdje het roeien te doen vergeten na dit inspannende seizoen. Maar die vakantie betekent niet, dat de oranje hemden louter voor hun plezier naar Oos tenrijk zullen gaan. Zij zullen onder lei ding staan van Dick Schmull, die ook de afgelopen winter de Nederlandse roeiers heeft voorbereid op het Olympische sei zoen. Twéémaal per dag zal Schmull da conditie van de roeiers op peil houden en voorts staan wandelingen in het hoogge bergte op het programma. De Nederland se roeibond hoopt door deze tiendaagss vakantie de roeiers weer „gretig" te ma ken. Na de Oostenrijkse reis zal dan de ploeg op de bosbaan weer normaal met de roeitraining doorgaan, echter in vreemde boten want de eigen schepen worden al op 13 augustus aan boord van het Ne derlands schip Ceres gebracht, dat ook d« boten van een groot aantal andere lan den naar Japan zal vervoeren. Het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité heeft de volgende kano vaarders aangewezen voor de Olympische Spelen in Tokio: K-l 1000 meter: Anton Geurts (Beatrix, Eindhoven); K-2 1000 meter: Anton Geurts en Paul Hoekstra (PWV, Hengelo); K-4 1000 meter: Chick Weyzen (Treeg, Maas tricht), Paul Hoekstra, Jan Wittenberg en Theo van Halteren (beiden DKV, Deven ter). Over de chef d'équipe en een reserve is nog geen besluit genomen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9