HET WEER Even de na 13.00 uur stootte boor weg naar boven open Olie-onderzoek in Groningen Stenentrein ontspoord Arbeidsverbod voor 14-jarige jongens gaat 1 april in Primeurjager ontmaskerd Weer rassenrel in Jersey City (YS) Nieuwe leden van A.R.-Kamerfractie Op spitsuren per boot naar de. auto Noorse koning komt in eigen jacht naar IJmuiden Exploratieboring bij Langedijk mislukt <&eè MORRIS 'éeforeifou fuyf OPRUIMING 20 °/o KORTING Iets warmer Aan het strand Mededeling van Sportclub TELSTAR Verkoop van seizoen kaarten '64/65 In de krant van heden: Het woord is aan DAGBLAD VOOR V EL S EN - IJ M UIDE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Ontvangst REM-televisie via aparte antenne pagina 2 Kinder-Vakantiekrant pagina 4 In Amsterdam: Hoorn iZAANDAM pelt|6«?T; Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: In de nacht en ochtend plaatse lijk mist of laaghangende bewol king. Overigens flinke opklarin gen. Droog weer. Overwegend zwakke wind. Iets warmer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen zonnig en vrij warm met een afnemende zuidwestelijke wind. Temperatuur 20 tot 22 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Tijdelijk iets warmer met na woensdag een toenemende onweerskans. Woensdagavond 5 augustus van 19 20.30 uur in de bestuurskamer van paviljoen Schoonenberg. HET BESTUUR Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Vakantiekinderkrant 4 In de Vishal pn op zee5 Uit stad en omgeving5, 7 Radio en t.v8 Kunst 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's CHAMPAGNOLE (AFP) - Een Britse verslaggever, die de eerste wilde zijn, die met geredden uit de mijn van Cham- pagnole zou kunnen spreken, heeft een blindedarmontsteking voorgewend en zich in het plaatselijke ziekenhuis doen opnemen. De chirurg van het ziekenhuis gaf de patiënt na een onderzoek opdracht het ziekenhuis met bekwame spoed te ver laten. Christian Morgenstern, Wie zijn kinderen goed wil opvoeden, moet hun een goede moeder verschaffen. 49e JAARGANG NUMMER 228 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Mijnwerkers in Champagnole bereikt De reddingscapsule die destijds in hengede werd gebruikt doet van daag dienst in Champagnole. Achter de Negenboerenpolder in het noorden van de provincie Groningen is een groep Duitsers uit Hannover in opdracht van de NAM bezig met een seismografisch onderzoek naar olie. De groep is uitge rust met een motortjalk van 200 ton (het zogenoemde moederschip), een kraan en twee speedboten. In Pieterburen en om geving zijn al verschillende explosies waar genomen, waarbij het water zeker hon derd meter als een fontein omhoog werd gespoten. JERSEY CITY (New Jersey) (AP) In de negerwijk van Jersey City in de Amerikaanse staat New Jersey hebben ne gers maandagavond opnieuw met de poli tie gevochten. Een aantal Molotovcock tails werd naar de politiemannen gewor pen. Twee politiemannen werden gewond, en een neger kreeg een schotwond. Om de menigte van woedende jonge negers te verspreiden werd in de lucht geschoten. Volgens een ooggetuige ontploften min stens twee Molotov-cocktails. De moeilijk heden begonnen toen negers passerende auto's van blanken met stenen bekogelden. Zondagavond heeft een grote menigte ne gers daar de politie aangevallen, ruiten in gegooid en winkels geplunderd. De ongeregeldheden begonnen toen ne gerleiders, geestelijke en gemeentelijke autoriteiten op het stadhuis met burge meester Thomas Whelan spraken over de grieven van de negers en methoden om de moeilijkheden te voorkomen. De mannen, die op 27 juli door een reusachtige instorting werden opgesloten, zijn door een nauwe hoorbuis van het no- digste voorzien. Pogingen om enkele van vijf andere vermisten op te sporen zijn tot nu toe vergeefs geweest. Men heeft herhaaldelijk met elektronische luister- apparatuur klopsignalen opgevangen die naar men aanneemt van vermisten afkom stig zijn geweest. Technici die de boor bedienen onderhiel den voortdurend telefonisch contact met André Martinet, de voorman van de negen mannen in de diepte. Het moreel van de mannen en hun lichamelijke toestand was „uitstekend". Martinet hield het plafond van de mijn in de gaten toen de boor de mannen naderde. Een verkeerde beweging zou opnieuw een instorting kunnen veroor zaken en nieuw gevaar opleveren. Honder den liters boorcement die bij het boren zijn gebruikt werden uit de schacht gepompt als voorbereiding op de doorbraak. In het gat werd een stalen buisbekleding neerge laten. Er werd een lifttakel bij de schacht op gesteld met de bomvormige capsule waar in een man kan worden opgehesen. Dit Duitse liftsysteem werd eerder dit jaar ook gebruikt bij de mijnramp in Lengede. Er stonden negen militaire ziekenauto's klaar met een escorte van politie-agenten op motoren om de mannen snel naar een ziekenhuis te brengen. Iedere man krijgt een aparte kamer in het ziekenhuis, be halve de twee paar broers die dubbele ka mers krijgen opdat hun familieleden hen samen kunnen bezoeken. Bij elke ziekenauto is een dokter die eerste hulp kan geven. Dr. Max Montagne, hoofd van de medische staf bij de red dingswerkzaamheden verwachtte dat alle negen mannen binnen 24 uur na de redding uit het ziekenhuis zouden worden ontsla gen. De enige gewonde is Martinet die twee dagen geleden zijn enkel verstuikte en nog enigszins mank is. Er heerste opwinding in de stad toen het uur van de redding naderde. Honderden militairen en politie-agenten zijn aangeko men om de orde te handhaven, het ver keer te regelen en de mensenmassa's bij het ziekenhuis vandaan te houden. De weg van drie kilometer van de reddingsschacht naar het ziekenhuis zou tijdens het trans port van de mijnwerkers voor alle andere verkeer worden gesloten. Meer dan honderd journalisten en foto grafen mochten de redding bijwonen op CHAMPAGNOLE (Reuter, AFP en AP). Even na 13.00 uur hedenmiddag kwam het bericht uit Champagnole dat de grote Fortex-I-boor de schuilplaats had bereikt van de negen mijnwerkers die negen dagen onder de grond opge sloten hadden gezeten. Vanmorgen ont stond er een aanzienlijke vertraging in het reddingswerk doordat drie beitels van de boor blokkeerden bij het door boren van de laatste vier meter. Men was toen nog twee meter van het eind doel verwijderd. Het duurde de hele morgen voordat de grote olieboor kon doorstoten. Dat gebeurde zonder steen storting. De boor zakte plotseling naar beneden en de wachtende negen man nen stoven uiteen. De negen mannen bevinden zich onge veer 83 meter onder de grond. Tot dusver was gesproken van ongeveer 70 meter. De ontsnappingsschacht heeft een doorsnee van ruim 58 centimeter. Voor elke man is een zonnebril naar beneden gelaten om de ogen tegen het felle daglicht te bescher men na negen dagen onder de grond. Nemitz (links) en Wernicke, twee Westduitse deskundigen die een be langrijk aandeel hadden in het red dingswerk in de Lengede-mijn in West-Duitsland, geven aanwijzingen bij de redding in Champagnole. een door de politie afgezet stuk grond op twintig meter van de schacht. Er was een microfoon bij de schacht opgesteld om de eerste woorden van de overlevenden op te vangen. Ook het werk aan een horizontale tunnel is voortgezet, want hiermee zou een twee de ontsnappingsweg mogelijk worden ge maakt. In geval de verticale schacht on bruikbaar blijkt zullen de redders zich con centreren op de horizontale schacht. Maar om de mannen langs deze weg te berei ken zou het werk nog een week duren. De mannen die hier aan het werk zijn boren twaalf meter per dag en zij moe ten nog door honderd meter harde rots. Van de vijf andere mijnwerkers is se dert meer dan 24 uur niets meer gehoord. Men is van plan een aftakking van de ho rizontale tunnel naar hen te maken. De galerij werd om vijf minuten voor één bereikt. De boor kwam plotseling tot stilstand. Enige minuten later zei opzichter Martinet dat de verbinding tot stand was gebracht. Het zal niet mogelijk zijn de eerste man vóór vier uur omhoo gte brengen. De zon scheen zo fel op de berg, dat men overwoog de mannen met zwarte blind doeken voor de ogen naar boven te bren gen om h ente beschermen tegen het dag licht, na acht dagen in het duister. (Van onze parlementaire redactie) Twee nieuwe Kamerleden zullen in sep tember hun intrede doen in de Tweede Kamer voor de Anti-Revolutionaire Partij. Zij zijn drs. J. Boersma, economisch advi seur van het Christelijk Nationaal Vak verbond te Utrecht, en de heer M. Schakel, burgemeester van Noordeloos. Het is nog niet bekend Wie de A.R.-fractie in het nieuwe parlementaire jaar zal gaan lei den. Aangenomen wordt dat hiervoor de heer J. Smallenbroek, tot dusver waar nemend fractieleider, zal worden gekozen. Drs. Boersma volgt de heer J. van Ei bergen op, die wegens zijn benoeming tot voorzitter van het C.N.V. voor het Kamer lidmaatschap heeft bedankt. De heer Scha kel wordt de opvolger van de onlangs overleden fractievoorzitter de heer J. van Eijsden. Hij behoort tot de groep conser vatieve anti-revolutionairen, die indertijd hun verontrusting te kennen gaven over de koers van de partij in een aantal deli cate kwesties, zoals het bouwbeleid en de Nieuw-Guineakwestie en die bij de jong ste Kamerverkiezingen niet zonder succes invloed hebben uitgeoefend op de samen stelling van de A.R.-kandidatenlijst. Advertentie Het voorwaardelijk arbeidsverbod voor 14-jarige jongens zal niet op 1 september 1965 maar reeds op 1 april van het vol gend jaar in werking treden. Staatssecre taris Grosheide van O. K. en W. heeft dit namens zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volksgezondheid meegedeeld in antwoord op vragen van de K.V.P.-Kamer- leden Albering, Maenen en Kleisterlee. De bewindsman geeft daarmee gedeelte lijk gehoor aan het verzoek van deze Ka merleden om de inwerkingstreding van het arbeidsverbod te vervroegen. Zij had den namelijk gevraagd de datum op 1 januari 1965 te stellen. De staatssecreta ris zegt, dat deze datum echter niet zou aansluiten bij het leerplichtvrij worden van de desbetreffende jongens en dus niet van praktische betekenis zou zijn. Op de vraag van de Kamerleden welke financiële consequenties het voorwaarde lijk arbeidsverbod voor het departement van Onderwijs met zich mee zal brengen, kan de staatssecretaris geen nauwkeurig antwoord geven, aangezien onder andere moeilijk aan te geven valt hoeveel jongens langer dan in hun voornemen lag aan het volledig dagonderwijs zullen blijven deel nemen. Zeer ruw geschat zal het bedrag ten hoogste omstreeks 10 miljoen gulden per jaar bedragen, indien de wet volledig wordt nageleefd. Van de zestig wagons tellende trein, die dagelijks ongeveer 1500 ton steen uit België aanvoert naar de zuide lijke opslagplaats voor de pierenbouw in IJmuiden, zijn hedenmorgen om kwart voor negen bij het achteruit rijden over een wissel door nog onbe kende oorzaak vier wagons ontspoord. De ontsporing geschiedde ter hoogte van de Kromhoutstraat. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bij gebeurd, doch vanmorgen vreesde men dat door deze ontsporing de aanvoer en lossing van de enorme steengevaar ten enige stagnatie zal ondervinden. Dit kaartje geeft de plaats aan, waar vorige week aardgas is gevonden. De NAM heeft ook geboord in de Langedijk, ten noordoosten van Alkmaar. Maar deze boring is geen succes geworden, in tegenstelling tot Middelie, waar een aardgasvlam heeft gebrand. Op 9 september aanstaande zal de ko ning van Noorwegen, aan boord van zijn eigen jacht de „Norge" in IJmuiden aan komen, op doorreis naar Amsterdam. De „Norge" zal worden begeleid door twee Noorse en twee Nederlandse torpedoboot- jagers. De „Norge" zal door de midden- sluis worden geschut, de jagers door de noordersluis. Het koninklijk jacht met de koning van Noorwegen aan boord wordt omstreeks zes uur in de ochtend voor IJmuiden verwacht. De boortoren die de weg baant naar de negen ingesloten mijnwerkers. Drie aggregaten zorgen voor de druk in de persluchtleidingen. De Amsterdamse rondvaartrederijen heb ben thans vergunning gekregen vier „spitsuur"-diensten van de rand van Am sterdam naar het centrum te openen. De bedoeling daarvan is de binnenstad te ont lasten van langparkeerders. De automobi listen kunnen hun wagen aan de rand van de stad parkeren en zich naar hun kan toor laten varen. De rederijen willen op 1 september met de diensten beginnen. De diensten begin nen bij de Kostverlorenvaart bij het Hal lentheater, de Riekerhaven bij de Val schermkade, het Amstelkanaal bij oude R.A.I. en het Euromotel bij de Utrechtse- weg. De eindpunten liggen bij de Toren- sluis en de Herengracht bij de Raadhuis straat. 's Avonds zijn dat weer de ver trekpunten. De eerste dienst is voor au tomobilisten uit Haarlem en omgeving, do tweede bedient de Hagenaars, de derdo de Amstelveners en de vierde de foren sen uit het Gooi. Een abonnement voor vijf dagen per week kost 30,- per maand. De n.v. Nederlandse Aardolie Maat schappij deelt mede, dat haar exploratie- boring nabij Langedijk (Noord-Holland) geen succes heeft gehad. De hoorplaats wordt binnenkort verlaten. 40 km Medamblikc Obdam ALKMAAR MIDDEL Purmerend °Edam=

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1