Knickerbockers bewezen kracht Hajer en niet Okker eerste geplaatst voor tennistitel SC Cambuur neemt de plaats in van semi-profclub Leeuwarden Gemeente van Friese hoofdstad steunt nieuwe voetbalzaak Geheimtaal Duitse roeicoach voor publiek langs Bosbaan Tiemen Groen heeft pak voor verblijf in Tokio al gepast m Peters had het moeilijk Dom handhaafde zich redelijk Maar ondubbelzinnig Nederlands verlies Van der Vleuten in Canada weer goed Transfer Althof nog niet geregeld Poloploeg al voor Tokio aangewezen Betty Stoeve is in Deventer favoriete voor tenniszege Kloosterman reed in Polen opvallend Maar donderdag pas wielerstrijd om het Nederlands kampioenschap HAARLEM-BLAUW-WIT jVOENSDAG 5 AUGUSTUS 1964 13 Roeikampioenschappen zijn volgend jaar in Duitsland Begrafenis De Beaufort Tennisteam van Rusland veroverde de Galeabeker Karting in Leidschendam zal toch nog doorgaan Nederlandse renners in Joegoslavië actief ■§!i§ Dinsdagavond hebben de Arce Knickerbockers op ondubbelzinnige wijze hun kracht getoond: het Neder lands honkbalteam werd naar een kans loze 9—0 nederlaag gespeeld. Al in de eerste innings scoorden de Amerikanen op het werpen van Peters vier runs, in de vijfde slagbeurt liep de Knicker bockers-score op tot negen runs. Daar tegenover stelde de Oranje-formatie bit ter weinig: op het werpen van Don Bell Elaatsten de Nederlanders slechts vier onkslagen die te verspreid vielen. Als wedstrijd viel de oefenmatch bitter tegen, maar het spel van de Knicker bockers was van grote klasse. Doby Peters en Rudy Dom waren dins dagavond de werpers van het Nederlands team en vooral Peters heeft het zwaar te verduren gehad. Al in de eerste innings kreeg hij vijf hits tegen, waaronder een homerun van catcher Ed Enemark, die hiermee zijn twaalfde homerun sloeg tij dens de Nederlandse trip van de Knicker bockers. Door dit slaggeweld kwamen de Amerikanen al direct met 40 voor. Pe ters hield zich staande tot de vijfde in nings, toen werd hij driemaal achtereen knalhard geslagen, de honken waren vol met nul uit en Peters kon vertrekken. KNHB-coach Archie Allen zette Dom in en deze werper speelde een goede wed strijd. Dat in die vijfde innings de score opliep tot 90 was niet het gevolg van zwak werpen maar van een tweetal veld- fouten van eerste-honkman John. Verder hield Dom goed orde, daarin magnifiek gesteund door rechtsvelder Teun de Groot die in de zesde innings met een fraai dubbelspel onheil voorkwam. Het verhaal van de Nederlandse slag prestaties is gauw verteld. De linkshandige Advertentie Donderdag 6 augustus - 18.45 u. Beide verschijnen met hun vermoedelijke competitie-elftal met bij Blauw-Wit o.a.: VAN DER GIJP, ANGENENT, KRUIN en KRUYER. Tijdens het congres van de FISA (inter nationale roeifederatie), dat dinsdag in Amsterdam werd gehouden, zijn de Euro pese kampioenschappen 1965 voor dames en heren aan West-Duitsland toegewezen. De Europese kampioenschappen De dameswedstrijden in Duisburg duren van vrijdag 13 t/m zondag 15 augustus, die van de heren van donderdag 19 t/m zon dag 22 augustus. 1967 voor dames en heren zullen in Vichy worden verwerkt. De finale voor de da mes valt op 3 september, die voor de he ren een week later. Reeds vorig jaar werd bepaald, dat Joegoslavië de tweede we reldkampioenschappen voor heren in 1966 zal organiseren. De titels zullen in Bied worden betwist. Voor de Europese titel strijd (dames) 1966 heeft zich nog geen kandidaat gemeld. Het is mogelijk dat de ze ook in Bied zal plaats vinden. Een voorstel van de Oostduitse delega tie in de toekomst een West- en een Oostduitse ploeg toe te laten tot de Euro pese en wereldkampioenschappen, in plaats van een gezamenlijke Duitse ploeg kreeg weinig steun en werd met 21 tegen 22 stemmen verworpen. Atletiek.- De Belgische wereldrecord houder op de 3000 meter steeple chase Gaston Roelants zegevierde dinsdag tij dens een internationale atletiekwedstrijd in Stockholm. Op een baan, die door de aanhoudende regen zwaar was geworden, liep Roelants de 3000 meter in 8 min. 31,8 seconden, slechts 2,2 seconden boven zijn wereldrecord. Don Bell was en bleef heer en meester en stond slechts vier hits toe. Hamilton Ri chardson gaf als eerste Nederlandse slag man een infield-hit. Peters joeg de bal in de derde innings laag het linksveld in, een innings later was het Crouwel die met een hit op de honken kwam. Pas in de achtste innings betrad een Nederlander het derde honk dit dank zij een tweehonkslag van Ruben Leyssner. Geen enkele maal kwam Bell in moeilijkheden en met driemaal 4 w. beëindigde hij de wedstrijd als een sterke winnaar: 12—34. Door het grote Knicker- bockers-overwicht was de wedstrijd weinig spannend en dus niet spectaculair. Voor een juniorlid van het Zaanse ODIZ dat flink vertegenwoordigd was, had de wedstrijd een nat besluit: in zijn haast om Een van de situaties, waarin Neder land in zijn laatste oefenwedstrijd voor de Europese kampioenschappen tot goed spel kwam. Eerstehonkman Hudson John ontvangt de bal tijdig voor een dubbelspel van rechtsvel der De Groot. De twee Amerikaanse slachtoffers zijn: links slagman Coyne (met slaghelm) die werd uitgevangen en tevergeefs naar het honk terug glijdend honkloper Stenstrom. op het station van Bloemendaal te komen zag hij het meertje achter de grote tribune niet en dook hij in de looppas in het water.Drijfnat is hij per auto naar huis vervoerd. De Belg Andre Dhaene heeft dinsdag de elfde etappe van de Ronde van Canada op zijn naam gebracht. Hij finishte als eerste van een kopgroep van twaalf man, waarbij zich als enige Nederlander de Brabander Jos van der Vleuten had aan gesloten. Hij werd vijfde. De overige Ne derlanders zaten allen in het peloton van ongeveer twintig man, dat een achterstand op de winnaar had van nog geen drie mi nuten. De uitslag van de elfde etappe: 1. Dhae ne (België) 3.43,34, 2. Fornalczyk (Polen) 3.44,15, 3. Kulibine (Rusland) 3.44,35, 4. De Locht (België) z.t., 5. Van der Vleuten (Ned.) z.t., 22. Van Kemenade (Ned.) 3.47,31, 29. Boog (Ned.), 30. Beugels (Ned.) beiden z.t. Het algemeen klassement: 1. Dhaene 45.10,04, 2. Palka (Polen) 45.11,02, 3. De Locht 45.11,24, 4. Kulibine (Rusland) 45.13,43, 5. Seghers (België) 45.14,31, 7. Beugels 45.14,20, 10. Van der Vleuten 45.17,25, 20. Van Kemenade 45.29,36, 40. Boog 46.35,40. De overeenkomst tussen Blauw Wit en Telstar over een transfer van Gerrie Alt hof, de achtentwintigjarige halfspeler, is nog niet gesloten. Althof tekende reeds voor Telstar, maar over de transferprijs onderhandelden Telstar en Blauw Wit na 31 juli verder. Gisteravond zou de over eenkomst op een som van 75.000 gesloten worden. Het kwam er niet van, want Blauw Wit eiste een bedrag van 90.000 op. Het wachten is nu op de leider van de sectie betaald voetbal bij Blauw Wit, de heer Martens, die de afspraak over de f 75.000 zou hebben gemaakt, maar nu met vakantie is. De heer Martens komt pas op 23 augus tus terug en indien daarna nog de KNVB- arbitragecommissie zou moeten beslissen, betekent dit, dat Althof de eerste compe titiewedstrijden niet voor Telstar zou mo gen spelen. Bij Telstar hebben Jan Allart, Bert van Wooning en Ger van Dolder, die op de transferlijst waren geplaatst, maar geen vereniging konden krijgen, een nieuw con tract aangeboden gekregen. Alle drie heb ben zij nog niet getekend. Niet de laatste tijd zo succesvolle Tom Okker, maar titelhouder Jan Hajer is eer ste geplaatst voor de nationale tenniskam pioenschappen, die van 10 t.m. 16 augus tus op de Scheveningse Metsbanen zullen worden gehouden. Er waren twee redenen om Hajer de eerste plaats toe te kennen. Hij verdedigt de titel (het vorig jaar ver overd in de finale tegen Evert Schneider) en heeft een heel jaar lang niet van een landgenoot verloren. Tom Okker neemt de tweede plaats in, gevolgd door Evert Schneider. Kregen we vorig jaar bij de bekendma king van de competitie-indeling van het betaalde voetbal door de fusie van VSV en Stormvogels met de geheel nieuwe naam Telstar te maken, ook dit jaar zijn, ondanks het feit dat verschillende fusie pogingen strandden wijzigingen niet uitge bleven. Daar is de splitsing die tot stand kwam tussen de betaalde en amateur-af deling van Scheveningen-HoIIand sport, waardoor de Haagse ploegt in de toekomst onder de naam Holland Sport in de eerste divisie zal uitkomen, terwijl de amateurs als Scheveningen spelen in de vierde klas se. Niet in het westen van ons land, maar juist in een gebied waar het betaald voet bal een bescheiden plaats inneemt, de pro vincies Groningen en Friesland zijn de af gelopen maanden de meest opzienbarende dingen gebeurd. Niet alleen besloot het Groninger Be Quick vrijwillig terug te ke ren naar de amateurs, waarbij het waar schijnlijk in de vierde klasse ingedeeld zal worden, ook de voetbalverenigingïLeeuwar den vond het verstandiger het noodlijdende bestaan in het betaalde voetbal af te slui ten en weer amateur te worden. Ondanks de bijna onvermijdelijke inde ling in de vierde klasse stuitte dit besluit bij Leeuwarden niet op grote tegenstand in de ledenvergadering. Dit wel in grote tegenstelling tot de reacties bij diverse andere clubs. Het besluit werd evenwel vereenvoudigd door het feit dat de Friese hoofdstad niet van betaald voetbal verstoken zou blijven. De reeds eerder gevormde stichting be taald voetbal in oprichting besloot name lijk eind mei de naam Sportclub Cambuur te kiezen, genoemd naar het terrein van voetbalvereniging Leeuwarden. Enkele we ken tevoren had de Leeuwarder gemeente raad reeds een betrouwbare basis voor de nieuwe Friese semi-profclub gelegd door met ruime meerderheid toe te stemmen in een lening van ƒ200.000.- tegen een rente van 5 percent, met dien verstande dat de eerste vijf jaar geen aflossing plaats hoef de te hebben, waarna de lening in de vol gende tien jaar afgelost zou moeten wor den. Als voorwaarde werd echter gesteld dat bij andere instellingen eenzelfde be drag tegen niet ongunstige voorwaarden zou kunnen worden geleend. Weliswaar is dit bedrag nog niet bereikt, maar de ƒ110.000 die tot nu toe door de burgerij en bedrijfsleven bijeen gebracht werden, vormden voor de gemeente een voldoende borgstelling om een zelfde be- drëg als'voorschot op dë ƒ200.000 aan S. C. Cambuur in lening te verstrekken Een tweede belangrijke pijler waarop de stichting rust is de toezegging van de ge meente Leeuwarden zich garant te stellen voor de helft van het jaarlijkse exploitatie tekort met een maximum van ƒ30.000. Evenals bij de lening echter onder voor waarde dat uit andere bronnen eenzelfde som zal komen. Sluit Sportclub Cambuur, dat met een eerste elftal, een reserveteam en de jeugdselectie aan de competitie zal gaan deelnemen, het komende seizoen bij voorbeeld met een exploitatie-verlies van ƒ48.000, dan zullen zowel de gemeente als het bedrijfsleven ƒ24.000 bijdragen. Hoewel het officiële competitieprogramma nog de naam Leeuwarden vermeldt, is de naam S. C. Cambuur reeds op de aanplak biljetten gedrukt. Ook de clubkleuren on dergaan een verandering. De bekende rood witte kleuren, waarin Leeuwarden speelde, worden nu vervangen door geel-blauw, te weten een blauw shirt met een dunne gele verticale streep, een gele broek en geel- blauwe kousen. Bovendien krijgen de con- traktspelers van de nieuwe Friese vereni ging een embleem op hun shirt, namelijk een gouden schild met daarop 'n rood hert het wapen van een adelijke familie die vroeger op het kasteel Cambuur State woonden. De laatste telg, jhr. R. van Cam- mingha heeft de Leeuwarder club toestem ming gegeven dit familiewapen te voeren. Het spreekt vanzelf dat de nieuwe stich ting zuiver zakelijk ingesteld is. Wat ook duidelijk blijkt uit de samenstelling van het bestuur waarin een vertegenwoordiger van de Mij. van Handel en Nijverheid, de heer Carsouw en een van het Leeuwar- De vreemdste commando's klonken dins dag over de bosbaan. „Romeins 2 - X" en even later „neen, neen, 26" en meer van die voor buitenstaanders onbegrijpe lijke combinaties werden door de beroem de Duitse roeicoach Karl Adam vanaf de kant naar de niet minder beroemde acht van Ratzeburg, favoriet voor de Europese titel en het Olympisch goud in Tokio, geschreeuwd, maar wat voor de nieuwsgierige toeschouwers een volslagen abracadabra was, werd feilloos door de bemanning van de Duitse acht vertaald in nuttige aanwijzingen, bedoeld om de moge lijk aanwezige „braampjes" in deze per fecte roeimachine weg te polijsten. Sinds enige maanden is er concurrentie komen opdagen voor de Duitsers, die de laatste jaren onverslaanbaar waren. Een Russische acht uit Wilna won de Grand Challenge in Henley, waar Ratzeburg niet was gestart en alle pogingen van de Westduitsers om het daarna tot een tref fen met de Russen te brengen hebben tot nu toe gefaald, zelfs bij de grote Regat ta in Moskou liet Wilna verstek gaan, zo dat de Duitsers in het ongewisse zijn ge bleven over de kracht van deze tegenstan der, die nu wel in Amsterdam is versche nen. Er bleef de oud-bokskampioen Adam niets anders over dan zijn roeimachine nog meer te vervolmaken en omdat daar voor nog geen computor is uitgevonden, heeft Adam nog wat onbegrijpelijke kre ten aan zijn geheimtaal toegevoegd. De verschijning op het water van de legendarische Duitse acht trok alle belang stelling. Wie er in geslaagd was een fiets op te kop te tikken haastte zich in het gevolg van Adam, die zelf op een ge leend oud dameskarretje zijn ploeg op de kant slechts ternauwernood bijhield. De Duitsers legden hun kaarten echter niet geheel open, want toen de ploeg nog 250 meter van de finish was en iedereen een machtige eindspurt verwachtte, maakte een nieuwe coderoep van Adam een eind aan de activiteiten van de acht. Heel anders gedroeg zich de Zwitserse acht, die zowel in de ochtenduren als la ter op de dag bijna niet van de baan was weg te slaan. Terwijl de meeste ploegen het veelal nogal kalm aan doen, trokken de Heiveten keer op keer zo hard aan de riemen, dat het wel leek alsof er voor hen dinsdag reeds een Europese titel te ver dienen was. De verklaring voor deze in spannende activiteit is echter simpel. Het Zwitserse olympische comité heeft de acht de reis naar Tokio in het vooruit zicht gesteld, als in Amsterdam de fina le wordt bereikt en daar hebben de roei ers heel wat voor over. De kansen van de Zwitsers om dit doel te breiken zijn overigens groot, want er zijn zes finale plaatsen en slechts zeven deelnemende ploegen. De vele belangstellenden, die in een heerlijk zonnetje vanaf het terras de ochtendtraining gadesloegen, wisten niet wat ze zagen toen er plots drie skiffeurs in oranje baadje langstrokken. Nog groter werd de verbazing, toen het drietal wat later vlak voor de hoofdtribune een fikse spurt sloeg. Rob Groen, Neerlands troef in het skifnummer, had geen concurrentie gekregen. De twee anderen waren name lijk Alwin en Bots, die zich wel meer 's ochtends apart in het scullen oefenen om later als ploeg in de dubbel-twee te gaan trainen. Uiteraard voegden zich ook de andere Nederlandse ploegen bij de ve le tientallen boten, die het instellen van een richtingsverkeer op de bosbaan nood zakelijk maakten. Een opvallende ploeg was de ongestuur de vier van Ierland, gekleed in vaalgroe ne baadjes. Niet, dat de Ieren door hun techniek of snelheid zo opmerkelijk wa ren. Maar de kenners zagen het direct: als enigen roeiden de Ieren met de ox- fordriemen met lange smalle bladen, een type, dat al lang uit de mode is. der zakencentrum, de heer A. Dam, zitting hebben. De overige bestuursleden zijn prof. dr. ir. A. Vondeling, (van de P. v.d. A) drs. A. Pranger en de heer N. Hoekstra, naast wie nog een vertegenwoordiger van de Leeuwarder federatie van amateurvere nigingen benoemd zou worden. S.C. Cam buur heeft zelfs een manager aangesteld, een functie die de heer S. Westra (voor lopig) op zich heeft genomen. De sportclub heeft voor een bedrag van ƒ125.000 30 kontraktspelers van de voetbal vereniging Leeuwarden overgenomen, on der wie acht spelers uit de jeugdselectie. Een aantal van hen is op de transferlijst geplaatst en enkele anderen zoals D. Roelf- sema en G. Tardy zijn door S.C. Cambuur gekontrakteerd. Een vermeldenswaardig initiatief van de Leeuwarder vereniging is het tegen reductie beschikbaar stéllen van seizoenkaarten voor de thuiswedstrijden (van ƒ31,50 voor ƒ25) aan alle Friese ama teurverenigingen. Het is zo goed als zeker dat de ex- semiprofvereniging Leeuwarden in de vier de klas van de amateurs ingedeeld zal wor den, waarin het weer in de vertrouwde verticaal gestreepte rood-witte shirt met zwarte broek zal gaan spelen. Enigszins gewijzigd werd de naam, namelijk sport club Leeuwarden. Deze naamswijziging is een gevolg van het feit dat in vereni gingsverband ook andere takken van sport beoefend zullen worden, zoals honkbal, korfbal en volleybal. Evenals S. C. Cam buur, waarmee verder geen enkele binding meer bestaat, zal sportclub Leeuwarden op het sportpark Cambuur spelen, waar van de accommodatie binnenkort verbe terd zal worden. Het bestuur van het NOC heeft de vol gende elf waterpolospelers aangewezen voor het Olympisch toernooi in Tokio: Henk Hermsen (Robben), Ben Kniest (Neptunus Arnhem), Wim van Spingelen (HZPC), Harry Vriend (IJ), Wim Vriend (IJ), Fred van Dorp (AZPC), Gerrit Worm- goor (UZSC), Bram Leenards (DZV), Nic van der Voet (ZIAN), Hans Muller (AZPC) en Jan Bultman (Gooi). Als coach zal op treden Rudi van Feggelen, als ploegleider Frits Smol. In de nacht van maandag op dinsdag zijn de stoffelijke resten van de omgeko men autocoureur Carel Godin de Beaufort naar Maarsbergen, de plaats waar De Beaufort werd geboren en woonde, over gebracht. Donderdag zal de teraardebe stelling van Carel Godin de Beaufort ge schieden. Betty Stoeve is de grote favoriete bij de Nederlandse tenniskampioenschappen ou dere jeugd, die momenteel in Deventer worden gehouden. In de kwartfinales van de strijd om de Kea BouwmanVaas ze gevierde zij met 6-1, 6-3 over Gerrie Westhoff. De inzet van de strijd vormt de Jhr. Van Lennep-schaal, die vorig jaar door Tom Okker werd gewonnen. De Russische tennisploeg heeft dinsdag te Vichy beslag gelegd op de Galeabeker door Tsjechoslowakije met 3-2 te verslaan De beslissing viel pas in het laatste en kelspel, waarin Metreveli met 6-1, 6-4, 6-1 zegevierde over Koudelka. Tevoren had de Tsjech Kodes voor de tweede maal een achterstand van zijn land ongedaan ge maakt door een overwinning met 5-7, 4-6, 10-8, 8-6, 6-3 op Ivanov. Bij de dames is eveneens de kampioene 1963 (Jenny Ridderhof) eerste geplaatst gevolgd door de vier „tennismeisjes" in de rangorde Trudy Groenman, Betty Stoeve, Anja Lepoutre en Elly Krocké. De plaatsingen zijn als volgt: Heren enkelspel: 1. Jan Hajer (titelhou der); 2. Tom Okker; 3. Evert Schneider; 4, Ron van Gelder; 5. Piet van Eysden; 6 Willem Maris; 7. Lex Karamoy; 8. Eddy Knol. Dames enkelspel: 1. Mevr. Jenny Ridder hof (titelhoudster); 2. Trudy Groenman; 3 Betty Stoeve; 4. Anja Lepoutre; 5. Elly Krocke; 6. Els Spruyt; 7. Patricia van der Heuvel; 8. Koos je de Jongh. Heren dubbelspel: 1. Van Eysden/Maris (titelhouders); 2. Schneider/Hajer; 3. Van Gelder/Okker; 4. Haks/Veentjer. Dames dubbel: 1. Trudy Groenman/Anja Lepoutre; 2. Elly Krocké/Betty Stoeve; 3. Madeleine Kieboom/Jenny Ridderhof; 4. Marijke Jansen/Els Spruyt Titelhoudsters: Eva de Jong/Anja Le poutre. Gemengd dubbelspel: 1. Trudy Groen- man/Okker; 2. Betty Stoeve/Van Eysden; 3. Elly Krocké/Maris; 4. Els Spruyt/Van Dalsum. Titelhouders: Eva de Jong/Wilem Maris. De Leidenaar Nol Kloosterman heeft zich in de vierde etappe (KetrzynElblag, 164 km) van de Ronde van Polen uitste kend geweerd. Hij was met de Polen Ma- giera en Koslowski, bekend uit Olympia's Toer dit jaar, ontsnapt en dit drietal ver kreeg een vrij grote voorsprong op het uit elkaar gerukte peloton. In de sprint moest Kloosterman, die in de algemene rangschikking nu zesde staat, Magiera voor laten gaan. Koslowski is drager van de leiderstrui met een totaaltijd van 14.13,37, voor Zielinsky (Polen) op 9 seconden en Magiera op 33 seconden. Kloosterman heeft een achterstand van 1.39,-. Burgemeester H. A. C. Bannink van Leidschendam heeft, na overleg met de organisatoren, alsnog toestemming gege ven om de Europese kampioenschappen karting op het kartingdrome in zijn ge meente te verrijden. Echter alleen op zon dagmiddag, 16 augustus na 1 uur. Aanvankelijk had het in de bedoeling van de organisatoren gelegen om op 15 en 16 augustus wedstrijden te houden, op twee dagen dus, maar daarvoor geeft de bur gemeester beslist geen toestemming. Het bestuur van de stichting Grote Prijs van Nederland kwam aanvankelijk in moeilijk heden door deze bepaling alles in een mid dag te moeten organiseren, maar heeft daarvoor nu een oplossing gevonden, veel te blij als het is dat deze kampioenschap pen alsnog doorgang kunnen vinden. De burgemeester had eerst pertinent gewei gerd zijn goedkeuring te geven aan deze kartingwedstri j d. De elfde etappe van de ronde van Joe goslavië werd dinsdag gewonnen door de Fransman Pamard. Deze legde de 202 km van Nova Gradiska naar Karlovic af in 5 uur 4 min. De Nederlander Van Segge- len werd in dezelfde tijd tweede. Evers werd achtste in 5.06.29. Alle overige Ne derlandse renners kwamen in het grote veld van 80 renners over de eindstreep, dat ex aequo als vijftiende werd geplaatst in 5.08.38. Het algemeen klassement na 11 etappes luidt: 1. Valencic (Joegosl.) 33.11.37, 2. Ilijev (Buig.) 33.13.42, 17. Doek (Ned.) 33.32.24, 21. Evers (Ned.) 33.35.37, 22. Turn- mers (Ned.) 33.35.37, 26. Drummen (Ned.) 33.41.10, 52. Schepers (Ned.) 34.11.26, 57. Van Seggelen (Ned.) 34.15.59. In het algemeen ploegenklassement be zet Nederland de zevende plaats met 102.01.57; eerste is Joegoslavië met 101.09.09. Tiemen Groen heeft zijn Olympisch cos- tuum al gepast. Over zijn uitzending naar Tokio is nog niet beslist, maar de maat kleding is bijna gereed voor verzending naar het ouderlijk huis in het Friese plaatsje Tollega. Het plaatsje, dat plot seling nationale bekendheid heeft verkre gen door het verschijnen in het openbare leven van een sportheld. De pas achttien-jarige wielrenner kan zijn reputatie, nauwelijks gevestigd, maar al bijzonder groot, donderdagavond aan zienlijk verstevigen. Dan komt hij in het Olympisch Stadion aan de start voor de finale achtervolging bij de amateurs. Een eindstrijd, waarin hem de zege feitelijk niet kan ontgaan, ook al is dan de sterke Jaap Oudkerk, veel geroutineerder dan hij bovendien, zijn tegenstander. Maar tijden over de 4 km. binnen de vijf minuten, in de serie en in de halve finale vorige week donderdag hebben voldoende vertrouwen gewekt om wegrenner Groen, nieuwelin genkampioen 1964, ook als baanrenner het rood-wit-blauwe kampioenstricot toe te denken. Jaap Oudkerk zal overigens, wanneer Groen hem van de eerste plaats op de achtervolging afhoudt, niet behoeven te wanhopen. Als amateurstayer lijkt hij i immers door geen enkele andere stayer van het Nederlands kampioenschap af te houden. Hij zal dus toch naar de wereld kampioenschappen als Nederlands kam pioen kunnen worden afgevaardigd. Voor Co Oele en Cor Schuuring, die om de der de en vierde plaats achtervolging rijden, betekent dat een stimulans aangezien nummer drie ook naar de wereldkam pioenschappen wordt afgevaardigd. Donderdag rijden voorts vier amateur sprinters in het Olympisch Stadion: Piet van der Touw en Aad de Graaf om el kaar weer eens de Nederlandse titel te betwisten en Gerard Koel en het jong ta lent Breur om de derde en vierde plaats. Dat er ook prof-sprinters om de Neder landse titel gaan strijden is vrij onbelang rijk. Grote sterren zijn er niet meer. Joop Captein komt het meest in aanmerking voor de titel, al zal mogelijk Marinus Paul, nauwelijks een maand prof, voor een verrassing kunnen zorgen. Henk Nij dam is de favoriet voor de ti tel achtervolging bij de beroepsrenners. Ook die voorspelling kan donderdag avond in het Olympisch Stadion bewaar heid worden. Tiemen Groen (links) bij de kleermaker.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13