Veiligheidsraad nog heden op Amerikaans verzoek bijeen Aanzienlijke versterkingen naar het Verre Oosten HET WEER Regering overweegt het loonpeil te bevriezen Kortingen op de olieprijs Bestuur vereniging van KLM-vliegers afgetreden Begrotingstekort van Haarlem voor 1965: 3.350.000 Gemeente Haarlem vlagt niet Drie lijken in Mississippi gevonden Ledenraad niet akkoord met ontwerpen ontslagregeling W. A. VERWOERD en ZONEN 49e JAARGANG NUMMER 229 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1964 «WMORRIS 'êeforeyou 6uy! OPRUIMING 20% KORTING Iets warmer Aan het strand Het woord is aan Kinder-Vakantiekrant pagina 4 In de krant van heden: Wapen in strijd om klant: KOLEN CHINA IOORD VIET-NAM Wfï'&J PHONG- R-Tia SALY_ M JONG SING N HÓE El NI SA' LOEANG PRABANG4 |w*ON£/ft V J CC XiENG-TSSt ^KHOEANG »AK SANE KAM -1. •SfKHET ^éSARAVAf]ET >AKSE^ \M TOPE J_ i' LAOS :AMBODJA: Amerikaanse vergeldingsactie na nieuwe Noordvietnamese aanval (Van onze correspondent) WASHINGTON. Een tweede Noordvietnamese torpedo-aanval op Amerikaanse oorlogsschepen heeft presi dent Johnson doen besluiten tot directe militaire acties tegen Noordvietnamese torpedoboten en hun basis. Gisteravond maakte hij bekend dat een luchtaanval al aan de gang was, die werd uitgevoerd door toestellen van de tot de zevende vloot behorende vliegdekmoederschepen „Constellation" en „Ticonderoga". Ver der verklaarde hij voor radio en televisie dat Stevenson, de Amerikaanse V.N.- afgevaardigde, opdracht heeft gekregen de Noordvietnamese daden van agressie aanhangig te maken bij de Veiligheids raad. De Veiligheidsraad komt vandaag bijeen. En tenslotte kondigde hij aan dat het Congres een resolutie zal behan delen, waarin beide partijen hun steun uitspreken voor alle maatregelen die ge nomen moeten worden voor de verdedi ging van de vrede. De president zei dat hij besloten heeft vastberaden te handelen, omdat dit nood zakelijk is voor het behoud van de vrede. Johnson's zes minuten durende rede kwam na een dag van intensief confereren op hoog niveau in Washington, dat meteen begon na het bekendworden van een twee de aanval door Noordvietnamese torpedo- boten op de Amerikaanse torpedoboot ja- President Johnson heeft gisteren de Nationale Veiligheidsraad bijeen geroepen in verband met de gespannen situatie in de Golf van Tonkin. In de vergaderzaal van het kabinet hadden zich om de tafel geschaard: van beneden links af: Carl Rowan, directeur van de Amerikaanse voorlich tingsdienst, McGeorge Bundy, persoonlijk advi seur van de president, minister van Financiën Douglas Dillen, Edward McDermott, belast met planning en coördinatie in een plotselinge nood toestand, minister van Justitie Robert Kennedy, John McCone, hoofd van de Centrale Inlichtin gendienst, onderminister van Buitenlandse Zaken George Ball, minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, de president, minister van Defensie Robert McNamara en Bromley Smith de secre taris van de raad. (Telefoto) gers „Maddox" en „C. Turner Joy". De schepen voeren gistermorgen ongeveer zestig mijl buiten de kust in de Golf van Tonkin, toen de schermutseling met drie Noordvietnamese, in Rusland gebouwde zogenaamde P.T.-boten, begon. De Amerikaanse schepen liepen geen schade op en zagen kans twee van de aan vallers in brand te schieten, waardoor de totale Noordvietnamese verliezen in de af gelopen dagen op drie torpedoboten ko men te staan. Dat is een niet onbelang rijk percentage van de in totaal zestien P.T.-boten, die Noord-Vietnam in 1962 van Rusland heeft gekregen. President Johnson confereerde eerst met de nationa le veiligheidsraad, daarna anderhalf uur met parlementariërs van beide partijen, bij welke gelegenheden steeds de minis ters Rusk en McNamara, stafchef-gene- raal Wheeler en geheime dienst chef John McCone, aanwezig waren. McNamara maakte bekend, dat thans „aanzienlijk militaire versterkingen" door de Verenigde Staten naar Zuidoost-Azië zullen worden gezonden. Tijdens deze besprekingen was een eer der op de dag verzonden waarschuwing aan het adres van Noord-Vietnam onder weg, via de driemogendheden controle commissie voor Indo-China in Saigon. Hierin werd N.-Vietnam gewaarschuwd dat iedere nieuwe aanval zonder de min ste aanleiding ernstige consequenties zou hebben. Johnson toonde zich bij de ge- Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en droog weer. Overwegend zwakke verander lijke wind, maar aan de kust later zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Hogere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De hardnekkige wolkenvelden uit de Noordzee zullen morgen bij een meer zuidelijke wind verder oplos sen. Temperatuur 18 tot 20 graden, tijdens zonnige perioden 22 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Een zwak front boven Engeland wordt ge volgd door een hogedrukgebied van de oceaan. sprekken verontwaardigd over het gedrag van de Noordvietnamezen. Gisteren dacht men in het algemeen dat de aanval op de alleen varende „Maddox" misschien een vergissing was geweest. Nu moet men wel inzien dat het opzet van Hanoi was een directe confrontatie met de Amerikanen te forceren. Niemand schijnt echter te weten waar om de Noordvietnamezen dit willen. Ten slotte moeten zij toch beseffen dat de ze vende vloot met zijn dertig torpedojagers niet voor de poes is, zodat geen militair succes voor hen is weggelegd. Eerder lijkt het er daarom op dat Hanoi de Ame rikanen wil provoceren, wellicht met het doel een crisis te forceren die het com munistische blok als één man achter de Noordvietnamese leider Ho Tsji Minh zal brengen. Maar het blijft gissen. Vast staat echter dat Washington er de nadruk op blijft leggen dat het tegen uit breiding van de oorlog is. In de Ameri kaanse hoofdstad werd gisteravond duide lijk gezegd dat militaire acties van de ze vende vloot bedoeld zijn als een beperkt antwoord op de Noordvietnamese aanval len en meer niet. Minister Rusk heeft dat ook onmiddellijk aan de bondgenoten mee gedeeld. De republikeinse kandidaat voor het presidentschap, senator Barry Goldwa- ter, die in het verleden scherpe critiek op Johnson's Vietnam-politiek heeft geoefend, toonde zich gisteravond volmaakt tevre den met de ferme houding van Washing ton. Vanuit zijn vakantieoord in Califor- nië gaf hij een verklaring, waarin hij de nieuwe acties tegen de communisten ten volle steunt. (AFP) Radio-Moskou heeft vanmor gen melding gemaakt van de aanval van de Noordvietnamese marine op Ameri kaanse oorlogsschepen in de Golf van Ton kin, zonder er commentaar bij te leveren. Volgens dit bericht van Radio-Moskou zijn twee Noordvietnamese torpedoboten tot zinken gebracht en twee ernstig be schadigd. (AP) Noord-Vietnam heeft vandaag de beschuldiging geuit „dat Amerikaanse schepen en vliegtuigen het Noordvietna mese grondgebied hebben geschonden en agressieve daden van de Verenigde Sta- (Van onze parlementaire redactie) Met een aanzienlijk tekort op de be talingsbalans, de optrekking van de A.O.W. tot een sociaal minimum en de verlaging van de belasting zal er vol gend jaar weinig of geen ruimte aan wezig zijn voor een percentuele ver hoging van de lonen. Hoewel de re gering het beraad over de miljoenen nota, die minister Witteveen op de derde dinsdag in september moet uitbrengen, nog niet heeft afgesloten, wordt in poli tieke kringen algemeen verwacht dat de regering in het komende najaar met de Stichting van de Arbeid zal trachten tot een akkoord te komen over een be vriezing van het loonpeil tot een nadere datum in 1965. Daartegenover zou zij dan een verdere temporisering van de overheidsuitgaven stellen. De regering-Marijnen ziet zich voor gro te moeilijkheden geplaatst nu de econo mische situatie de realisering van het sociaal-economisch programma, zoals dat onlangs aan de SER is voorgelegd, eigen lijk niet toelaat. De import stijgt sneller dan de export en het staat vrijwel vast dat het tekort op de betalingsbalans de geraamde miljard gulden behoorlijk zal overschrijden. In die situatie is het niet verantwoord een belastingverlaging door te voeren en een loonstijging toe te laten, terwijl een deel van de ruimte al aan een ingrijpende sociale maatregel als de ver hoging van de AOW weggaat. Nu de spanning op de arbeidsmarkt nog altijd groot is en de prijsontwikkeling de loongolf van dit voorjaar voor een be langrijk deel heeft teniet gedaan, zal het voor de regering echter toch wel bijzonder moeilijk worden het bedrijfsleven te vin den voor 'n onbeperkte loonstop. De meest eenvoudige oplossing van de moeilijkheden zou daarom te vinden zijn in een opschor ting van de belastingverlaging tot een na der tijdstip. Helemaal onmogelijk is dat niet, omdat de regering in een dergelijk uitstel al in haar gerichte adviesaanvrage aan de SER heeft voorzien. (Zie verder op de economische pagina) ten zullen streng gestraft worden", werd gezegd. Radio Hanoi heeft ontkend, dat Noordvietnamese oorlogsschepen dinsdag opnieuw de Amerikaanse torpedoboot ja gers „Maddox" en „Turner Joy" hebben aangevallen. Het bericht wordt „een vol ledig verzinsel van de Verenigde Saten" genoemd. „Het maakt deel uit van een nieuw plan tot provocaties van de Ame rikaanse imperialisten met het doel hun eigen onwettige en duidelijke schendingen van de veiligheid van Noord-Vietnam te verdoezelen en de situatie in Zuidoost-Azië te verergeren". THAILAND Een officieel Chinees blad heeft vandaag in een hoofdartikel de regering van de Verenigde Staten ervoor gewaarschuwd dat communistisch China „niet zal wach ten tot het vuur te dichtbij komt". „Dit is een zeer ernstige crisis en we kunnen niet voorspellen wat er allemaal zal kunnen gebeuren", zegt het blad. De permanente raad van de NAVO heeft vandaag een speciale bijeenkomst belegd om de Verenigde Staten in de gelegenheid te stellen over de laatste ontwikkelingen in Vietnam mededelingen te doen. De Amerikaanse luchtmacht zendt op het ogenblik met spoed straaljagers van het type F-102 naar Zuid-Vietnam. „Ze zullen moeten optreden bij defensieve ac ties tegen mogelijke communistische aan vallen vanuit Noord-Vietnam of China", zo heeft een Amerikaanse woordvoerder verklaard. Twee van de negen geredden van Champagnole, Charles Peyronelle en Pierre Conus. De eerste met zijn dol blije vrouw, de ander, die niet ge trouwd is, met een familielid. (Telefoto) (Zie verder pagina 3) De gemeente Haarlem heeft op de begroting 1965 een netto tekort van 3.350.000. Vergeleken met het geraam de tekort voor 1964 betekent dit een stij ging van 1.350.000. B. en W. delen in de aanbiedingsnota mede, dat zij in de begroting al beperking hebben aangebracht door het temporiseren van uitgaven. Een verdere verbetering van de begrotingspositie hoopt het college te bereiken op basis van het meerjarenplan dat het in de financiële nota van 9 juni van dit jaar heeft aangekondigd voor de gewone en de kapitaaldienst. In de begroting 1965 zijn geen nieuwe zaken opgenomen. Er is geen sprake van uitbreiding van het personeel en de in komsten zijn zo scherp mogelijk geraamd. Nog vóór de begrotingsbehandeling eind november-begin december willen B. en W. als eerste stap op de weg naar het meer jarenplan de raad een vijfjarenplan voor de investeringen voor te leggen. Verjaardag prinses Irene Burgemeester en Wethouders van Haar lem hebben in hun vergadering van dins dag besloten vandaag, ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Irene, niet te vlaggen. De Zaanstreek en verscheidene andere gemeenten elders in ons land vlagden evenmin. Zie pagina 2. WASHINGTON (AFP) In de omge ving van Philadelphia, in de Amerikaanse staat Mississippi zjjn drie ljjken gevonden, vermoedelijk van de drie vermiste stu denten, die voor rassengeljjkheid ijverden, naar wie men sinds 21 juni heeft gezocht. Het drietal Andrew Goodman, James Earl Chaney en Michael Henry Schwerner, werd het laatst gezien op de avond van 21 juni. Anselm Feuerbach: De humor leert de ziel, met haar eigen leed te spelen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Vakantiekinderkrant 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Tenminste één grote oliemaatschappij heeft zijn handelarên in Nederland laten weten dat voortaan meer algemeen en openlijk aan particulieren, die tussen dui zend en vierduizend liter olie voor huis brand afnemen, kortingen worden toege staan. Dit komt erop neer dat per hon derd liter, die eigenlijk f 11,50 kost, 10.65 wordt gerekend. Bij afname van 4000 liter of meer wordt deze prijs 9,50. Het uit zes leden bestaande bestuur der Vereniging van KLM-vliegers is afgetre den na een in minder prettige sfeer ver lopen vergadering van het bestuur met de ledenraad. Het bestuur, dat over de ont slagprocedure van vliegers en over de ontslagvoorwaarden in principe met de directie van de KLM volledige overeen stemming had bereikt, moest volgens de statuten alvorens het akkoord definitief met de directie af te sluiten, eerst de goedkeuring verkrijgen van de ledenraad. De ledenraad keurde gisteravond het voor stel af, hetgeen voor het bestuur aanlei ding was op staande voet af te treden. Statutair ligt de leiding van de vereni ging thans in handen van de voorzitter van de ledenraad, de heer H. M. Vermeu len. Van de ledenraad, bestaande uit 10 percent van de 680 leden der vereniging, waren gisteravond slechts 24 van de 68 ter vergadering verschenen. Zij bleken in grote meerderheid critiek te hebben op het voorstel tot verdere afvloeiing van de piloten, waarover het bestuur in principe een akkoord met de directie had bereikt. In 1962 sloot het toenmalige bestuur een contract met de directie, volgens het welk de K.L.M. slechts vliegers mocht ontslaan als dezen, ongeacht andere in komsten, 3Va jaar salaris kregen plus voor ieder dienstjaar nog eens 2 maanden sa laris en de pensioenbijdrage. In de afgelopen twee jaar namen vele vliegers vrijwillig ontslag. Zij kregen een overbruggingstoelage van 2 jaar salaris. De K.L.M. gaf geen enkele vlieger ge dwongen ontslag, zodat de regeling nim mer werd toegepast. De nieuwe K.L.M.- directie deelde het bestuur vorig jaar mee, dat zij de regeling niet wenste te hand haven en dat zij deze in april van dit jaar zou opzeggen. Het bestuur stond ech ter op het standpunt, dat een contract niet aan een bepaalde tijdsduur was ge bonden en niet eenzijdig kon worden op gezegd. Hierover is langdurig met de directie overleg gepleegd. Naar het bestuur giste ren in de vergadering aan de ledenraad mededeelde gingen tenslotte zowel de di rectie als het bestuur akkoord met een voorstel de zaak door arbitrage te laten beslissen. Zou de arbitrage-commissie tot de slotsom komen, dat het contract na 2 jaar geen geldigheid meer zou hebben, dan zouden nieuwe afvloeiingsvoorwaar- den moeten worden opgesteld. Daaraan waren bestuur en K.L.M.-directie intus sen al begonnen. De nieuwe voorwaarden hielden evenals de oude in, dat bij gedwongen ontslag de overbruggingstoelage overeen zou ko men met 3V2 jaar salaris, nu echter met aftrek van eventuele andere inkomsten uit een nieuwe betrekking. Daarnaast was de KLM bereid alle studiekosten te vergoe den, eventueel nodig voor overschakeling naar een geheel ander beroep. Bij vrijwil lig ontslag zou de vergoeding van 2 jaar vol salaris gehandhaafd blijven. De ledenraad verklaarde zich gister avond wel akkoord met het voorstel voor arbitrage doch wees de nieuwe ontslag regeling van de hand. Deze zou allereerst worden toegepast op de 45 jonge vliegers, aan wie de directie kort geleden voorlopig ontslag per 1 november heeft aangezegd. Deze vliegers zouden uiteraard met de regeling van 1962 meer gebaat zijn, want in dat geval zouden zij 31/! jaar salaris krijgen plus 2 maanden inkomen voor ieder dienstjaar, ook al zouden zij reeds de volgende dag een andere betrekking aanvaarden. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (44 jaar Rijksleverancier) Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef.adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,-. - Losse hIh'^^onfdrS8 e'n 1 WK DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. J Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1