Kongolese opstandelingen overrompelen Stanleystad Negen geredde mijnwerkers verlaten vandaag ziekenhuis WERELDNIEUWS J r Van dag tot dag Oe Thant klaagt financiële nood te Washington Prinses Irene in verwachting? Ruim 300 doden in „Heilige krijg" te Noord-Rhodesië VN-personeel overhaast op de vlucht Weer schone lakens en warm maal na een nachtmerrie van 197 uren Samenzang maakte dat het wachten korter duurde CPraatótoel Strenge straffen voor baldadige Britse tieners Pijn op reis? WITTE KRUIS MAAKT U VLOT WEER FIT! A WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1964 Sovjet-Unie en Frankrijk weigeren te betalen Operatie gelukt Zingen Andere volgorde De tweede aanval van Noordvietnamese torpedoboten op Amerikaanse oorlogssche pen heeft velen, in zowel als buiten de Verenigde Staten, aan het gissen gezet om trent de bedoelingen die de regering van Noord-Vietnam met deze uitdagende spel- deprikken kan hebben. Een militair succes tegenover de machtige Amerikaanse ze vende vloot kan zij er niet van verwach ten; evenmin kan zij redelijkerwijs veron derstellen dat die vloot voor haar torpe doboten op de loop zal gaan en zich dus uit de Baai van Tonkin zal terugtrekken. Als men in Hanoi ook maar iets begrijpt van het Amerikaanse volkskarakter zou men er moeten inzien dat zulke militaire speldeprikken vóór alles het eergevoel van de Amerikanen raken en dus eerder tot een versterking dan tot een verzwak king van Washingtons houding tegenover Noord-Vietnam zullen leiden, zeer zeker in een verkiezingsjaar. Maar misschien begrijpt de regering In Hanoi dat inderdaad wel en is dat in derdaad haar bedoeling. Want een forsere houding van Washington kan niet anders betekenen dan verhoogde militaire activi teit van de V.S. tegen Noord-Vietnam en wellicht speculeert Ho Tsji Minh er op dat hij daarmee de volledige militaire steun van communistisch China voor zijn land kan verwerven. Als de regering in Peking werkelijk zo weinig afkerig is van een oorlog met de Verenigde Staten als zij al enige jaren beweert, zou dit nu dus moeten blijken. Maar het is heel goed mogelijk dat men ln Peking in feite toch niet staat te trap pelen van ongeduld om een „grote" oorlog tegen Amerika te beginnen. Dat zou men althans kunnen opmaken uit de Chinese reacties op het incident van jongstleden zondag, reacties die natuurlijk wel fel an ti-Amerikaans maar toch niet hartstochte lijk pro-Noord Vietnamees waren. Zo schreef de Chinese pers (die uitsluitend schrijft wat de regering wil) weliswaar dat de Amerikanen het incident hadden uitge lokt door de torpedoboot jager Maddox zo dichtbij de kust van Noord-Vietnam te la ten patrouilleren, maar zij liet daarbij doorschemeren dat dit patrouilleren toch wel buiten de territoriale wateren van Noord-Vietnam had plaatsgehad. Daarmee doorkruiste ze de politiek van Ho Tsji Minh, die beweert dat de Maddox de Noordvietnamese wateren was binnenge varen en zodoende de actie van de torpe doboten had geprovoceerd. En daarmee verzwakt China dus de politieke positie van zijn beschermeling; hetgeen er niet op wijst dat het die beschermeling overhaast te hulp wil snellen. Intussen kan men zich ook afvragen, of het nu wel zo dringend gewenst was dat Amerikaanse oorlogsschepen bij wijze van speldeprik hunnerzijds uitgerekend in de Baai van Tonkin vlagvertoon gingen be oefenen. Want, zoals een Chinees blad schreef, „wat zou het Amerikaanse volk er wel van denken als een buitenlandse oorlogsvloot in de wateren voor de Baai van San Francisco ging patrouilleren?" In derdaad, zelfs al hadden die Amerikaan se oorlogsschepen formeel het volste recht om in de bewuste internationale wa teren rond te varen, zou het toch een overtuigender bewijs van de Amerikaan se vredelievendheid zijn geweest als zij er wat meer uit de buurt waren geble ven. Of moest de regering van president Johnson zo nodig laten zien dat zij even flink is als senator Goldwater? ililliilliiiSil NEW YORK (Reuter) Secretaris-ge neraal der Verenigde Naties, Oe Tant, heeft de leiders van de Britse en Amerikaan se V.N.-delegaties op de hoogte gesteld van de negatieve resultaten van zijn po gingen om in Moskou en Parijs verlichting te vinden voor de financiële zorgen van de V.N. De Sovjet-Unie en Frankrijk zijn de organisatie miljoenen dollars schuldig aan bijdragen voor de V.N.-strijdmacht in Kongo. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië willen deze landen het stem recht in de Algemene Vedgadering ontne men als zij hun schulden niet aanzuiveren. Men gelooft echter niet dat voor een der gelijke maatregel een meerderheid in de Algemene Vergadering gevonden kan wor den. Bovendien meent men te weten dat Oe Thant bij zijn jongste bezoek aan Moskou in bedekte termen te verstaan is gege ven dat de Sovjet-Unie zich uit de Ver enigde Naties zal terugtrekken wanneer het zijn stemrecht zou kwijtraken. De secretaris-generaal wordt deze week in Washington verwacht waar hij, naar men verwacht, president Johnson zijn fi nanciële nood zal klagen. De gebroeders Jacques, Michel en André, in het ziekenhuis van Cham- pagnole gefotografeerd met hun zielsgelukkige vrouwen. (Telefoto) LONDEN (Reuter) Britse dagbladen melden uit Madrid, dat prinses Irene een gynaecoloog heeft geconsulteerd en over matige inspanning vermijdt. De Daily Sketch citeert een carlistische woordvoer der ais volgt: „Ik kan geen commentaar geven. Het is waar dat de prinses zich ontziet. Zij en prins Carios nemen een korte vakantie in Biarritz". Prinses Irene vertoeft vandaag in Pa rijs waar zij met haar man in Spaanse familiekringen haar verjaardag viert. In een der grote restaurants zal een feeste lijke maaltijd worden gehouden. Slechts enkele Parijse bladen vertonen belangstelling voor de verjaardag van de prinses. Het boulevard-blad „Paris-Jour" publiceert op de binnenpagina een foto van het echtpaar genomen op het vlieg veld van Madrid onderweg naar Parijs. Bij de foto's staat een fantasieverhaal over de kansen van prins Charles op de Spaan se troon. LOESAKA (Reuter; AP) Noordrho- desische militairen en politiemannen heb ben gisteren bij hun strijd tegen de mili tante volgelingen van de verboden Loem- pasekte in het noorden van het land een hinderlaag opgeruimd. Er zijn tien opstan delingen gesneuveld. Zes militairen wer den licht gewond. Het dorp, dat door Loempa's was bezet, kon worden her overd. Eij een actie tegen een dorp van de Loempa-sekte in de oostelijke provincie zijn aanhangers van profetes Alice Lensji- na gedood. In het dorp Shipoma genaamd, werden een politiesergeant en de vrouwen en kinderen van enige politiemannen als gijzelaars vastgehouden. De Loepa's vochten fanatiek gewapend met speren en bijlen en hun „paspoorten naar de hemel" in de vuist geklemd, zij weigerden hun wapens neer te leggen. Volgens officiële cijfers heeft de activi teit van de sekte tot dusver aan ruim drie honderd mensen het leven gekost. Maan dag kwamen bij een moordpartij door de Loempa's in de oostelijke provincie meer dan 100 mensen om het leven. Een vlieg tuig van de Noordrhodesische luchtmacht, die versterkingen naar het onrustige ge bied overbracht, is dinsdag op het vlieg veld van Loendazi verongelukt. Er vielen geen slachtoffers, maar het toestel werd vernield. LEOPOLDSTAD (Reuter; AFP) De toestand in het gebied van Stanleystad, met 80.000 inwoners de derde stad van Kongo, is kritiek geworden. Een van de twee ba ses van het Kongolese leger op een tiental kilometers van de stad is door de rebellen bezet, naar het schijnt met steun van een deel van de plaatselijke bevolking. De eer ste opstandelingen zijn in de stad zelf ver schenen. Terwijl de opperbevelhebber van het Kongolese leger, generaal Moboetoe, dinsdagavond verklaarde dat de militairen hun basis in paniek verlaten hadden bij het bericht dat de opstandelingen nader den, deelde de Amerikaanse consul in Stanleystad mee, dat voor het consulaat en elders in de stad gevochten werd. Het laatste bericht dat uit Stanleystad werd ontvangen kwam van de verkeers toren op het vliegveld. Daarin werd ge zegd, dat het schieten steeds dichterbij klonk en dat het personeel van de toren zich gereedmaakte om het vliegveld te sluiten. Of toen alle vliegtuigen met eva cuees reeds waren vertrokken werd niet gemeld. Dinsdag kwamen vijfenzeventig personen, Belgen en UNO-personeelsleden met hun gezinnen per vliegtuig uit Stanley stad in Leopoldstad aan. De UNO-autori- teiten hebben nog vier vliegtuigen naar Stanleystad gezonden om alle UNO-func- tionarissen te evacueren. In totaal bevin den zich in dat gebied ongeveer zeven honderd niet-Kongolezen. Honderden on derwijzers die daar normaal wonen zijn met vakantie weggetrokken. Uit Noord-Katanga komen gunstiger be richten voor de centrale regering. Daar hebben regeringsgezinde militairen Boude- wijnstad omsingeld. Zij wachten op nieuwe versterkingen om de stad te heroveren. Generaal Moboetoe heeft meegedeeld, dat militaire versterkingen naar Stanley stad onderweg zijn. Stanleystad, de hoofd plaats van de oostelijke provincie, neemt in Kongo een centrale plaats in. Het vormt een knooppunt van verbindingen, zowel over land, over water als door de lucht, bezit een uiterst modern vliegveld waarop de zwaarste straalvliegtuigen kun nen landen en is tevens een landbouw centrum. Vandaar dat de bezorgdheid in Leopoldstad over de ontwikkeling van de toestand in dat gebied bijzonder groot is. Na het bijzonder hartelijke welkom dat premier Tsjombe acht dagen geleden in Stanleystad ten deel viel, is het merk waardig, op te merken dat een deel van de plaatselijke bevolking de rebellen van Soumialot schijnt te steunen. De opstandelingenleider Laurent Kabila heeft in Nairobi (Kenya) verklaard, dat zijn aanhangers zich de „bevrijding" van geheel Kongo ten doel stellen. De 25- jarige vice-voorzitter van de oostelijke af deling van het „Nationale Bevrijdingsco mité" is op weg naar Parijs. Hij zei niet uit te zijn op militaire of financiële steun. Volgens hem bestaat de regering Tsjom be uü „verraders" en „corrupte mensen". (Van onze correspondent) PARIJS. De negen geredde mijnwerkers van Champagnole hebben voor het eerst sedert een week tussen schone lakens geslapen. Dinsdagavond zijn ze onder handen geweest van een kapper, wat wel nodig was. Hun eerste warme maaltijd bestond uit een tomatensla, vlees, aardappelen en vooral veel groente. De artsen zijn over hun gezondheid, die weinig heeft geleden, zeer tevreden. Alle negen mogen vandaag naar huis terugkeren. Een probleem is nog waar zij hun vakantie zullen doorbrengen, want van alle kanten komen uitnodigingen voor één of twee weken gratis verlof. Onder meer uit België, Zwitserland, Duitsland en Frankrijk. De directie van de mijn heeft besloten de tweehonderd uur onder de grond als overwerk uit te betalen, terwijl de sociale verzekering ruimschoots schadevergoeding zal uitkeren: het ongeluk zal als een arbeidsongeval worden beschouwd. Het zoeken naar de vijf vermiste mijnwerkers wordt voortgezet, maar alle klopsignalen bleven de laatste twee dagen onbeantwoord. oarrtcpfirrf/T^nl i<y>r{ lorfCJ naH r*T Om kwart over vijf gistermiddag waren op het plateau van de kalkmijn alle ogen gericht op één plek, waaruit ieder ogen blik de liftkoker met de eerste geredde te voorschijn kon komen. Men hoorde een mi nuut later als uit een mond: „Le Voila", daar is hij!. De eerste geredde was An dré Jacques, getrouwd. Voor hem was de nachtmerrie ten einde. Een nachtmerrie, die welgeteld 197 lange uren heeft geduurd. 197 uren tachtig meter onder de grond, slechts door een dunne draad met een mi crofoon verbonden met het land van de levenden. André had de ogen beschermd tegen het felle zonlicht en droeg boven dien nog een zwarte bril. Bij zijn aan komst in de bewoonde wereld hief hij de arm op, zoals een bokser dat doet na zijn overwinning in de ring. Ondersteund door twee verpleegsters liet hij zich neerleg gen op een brancard. Een minuut later vertrok de ambulance in de richting van het ziekenhuis van Champagnole met een snelheid van vijf kilometer per uur, om iedere onnodige schok te vermijden. Het leed van André Jacques was ten einde. De redding van de overige slachtoffers is daarna vrij vlug gegaan vergeleken met de acht eindeloze dagen onder de grond. Om half zes kwam de tweede ge redde aan de oppervlakte. Om elf minu ten over half zes de derde. Daarna zag men iedere tien minuten een andere mijn werker uit de diepte oprijzen en dat duur de tot 18.42 uur. De laatste geredde was ploegbaas Martinet, die zich van allen het moedigst heeft gedragen en die er tot het laatste ogenblik de moraal in heeft weten te houden. Bij zijn verschijning werd hij met gejuich en handgeklap ont vangen. Intussen is de vreugde in Champagnole slechts gedeeltelijk. Want toen de laatste geredde naar het ziekenhuis reed, zag men op de berg de witte rook en wolken stof van de andere boormachines, die ble ven werken om te zoeken naar de vijf vermisten. Tot dusver heeft dat zoeken geen enkel resultaat opgeleverd. De kans dat men hen nog levend vindt is klein, zeer klein geworden. Vijf minuten voor één: de operatie is gelukt. In de groep van journalisten, die op een afstand worden gehouden, zien wij een collega op ons afstormen, die van ver met de armen zwaait en de duim van zijn rechterhand opsteekt ten teken dat de boor door het plafond van het hol der ne gen mijnwerkers heen is. Wij vragen hem naar bijzonderheden, maar hij is niet in staat te antwoorden. Wij vallen elkaar om de hals. Iedereen schreeuwt: „C'est gagné gewonnen". Zodra de eerste ontroering voorbij is, zijn wij in staat onderling gegevens uit te wisselen. Om welk uur kwam de boor door de zoldering? De klok wees op dat ogenblik precies 12.55 aan. Alle journa listen stormen naar boven, want thans is de weg vrij voor alle verslaggevers. Bo venop het plateau vernemen wij dat de laatste meter nog moeilijkheden heeft op geleverd. De boor stuitte één meter bo ven het hoofd van de groep van negen op een massa modder, dat men eerst heeft moeten wegpompen om de mannen bene den onaangenaamheden te besparen. 13.50 uur: de boor, die geen dienst meer heeft te doen, is over de volle lengte bin nengehaald. Wij kijken met verbazing naar de liftkoker, die eigenlijk geen ko ker meer is, maar een soort van raket. Hij is meer dan tien meter lang en heeft een diameter van 48 centimeter. Men kan zien dat hij in grote haast is gemaakt, want het soldeersel is nog ruw en niet bijgevijld. Men ziet de klinknagels er aan de buitenkant overal uitsteken. Aan de benedenkant is de raket open. In die ruimte moeten zo dadelijk de mijnwerkers een voor een plaats nemen. Ook de binnenkant is ruw afgewerkt. Men ziet zware zwarte riemen, waarmee de mijnwerkers bij het opstijgen zijn vast gebonden. De raket is zo haastig in el kaar gezet, dat hij bij het vast maken aan de kabels op verschillende plaatsen scheurt. Elf arbeiders schieten met engelse sleu tels toe om de schade te herstellen. De liftkoker is daarom zo lang, omdat de onderste vier meter van de put niet af gedekt zijn met buizen. Bovendien heeft men het onderstuk verzwaard met rubber om eventuele stoten tegen de bodem te kunnen opvangen. Ondertussen kijken wij naar de negen ambulances van het leger en van het Rode Kruis, die al sinds dins dagmorgen gereed staan om de mijnwer kers naar het ziekenhuis van Champag nole te vervoeren. Iedere ambulance is er op ingericht voor de mijnwerkers de temperatuursovergang te vergemakkelij ken. Want beneden is de temperatuur niet hoger dan twaalf graden, terwijl op het plateau zonder enige schaduw de hitte haast ondragelijk is. 15.05 uur: Men hoort de stem van ploeg baas Martinet: „Alles klaar? Kunnen we beginnen". 15.10 uur: Men is nog altijd bezig met het repareren van de liftkoker. 15.20 uur: Beneden hoort men via luid sprekers de negen mijnwerkers zingen. Zij hebben om uitleg van het oponthoud ge vraagd, maar omdat zij geen antwoord krijgen, geven zij er de voorkeur aan te zingen. Enkele ogenblikken later hoort men opnieuw: „Wat is er boven aan de hand? Wij hebben het koud. Waar is het wachten nog op". Een andere mijnwer ker roept: „Stuur die liftkoker toch naar beneden. Boven moet de zon schijnen. Hier heeft zo juist een van ons een ze nuwtoeval gekregen". 15.40 uur: Martinet: „Gebeurt er eigen lijk wat?" 15.45 uur: Martinet dringt er op aan rode wijn, lucifers en sigaretten mee te brengen. 15.55 uur: De raket hangt nu zonder verdere moeilijkheden op zijn plaats. De eerste afdaling is slechts een proef, want de koker is gevuld met zand. Bovenop het plateau hoort men de mannen bene den juichen en „hoera" roepen. Op het plateau van nog geen vijftig meter breed, staan zeker tweehonderd binnen- en buitenlandse journalisten, radio-verslagge vers en mannen van de televisie. Ieder een staat met transpiratie op zijn gezicht. De hitte is haast niet uit te houden. Als anecdote wordt verteld dat de eerste ro de kruisauto al vertrokken is met aan boord een Saarlandse journalist, die door de hitte is flauw gevallen. Ver buiten het plateau beneden op de nationale weg vijf, wemelt het van nieuwsgierigen, die het reddingswerk met kijkers proberen te vol gen. 16.02 uur: De raket begint langzaam te dalen, maar stokt na enkele seconden. Hij zit blijkbaar ergens vast. Men haalt hem weer naar boven en dan eindelijk, begint de afdaling. 16.20 uur: De raket is beneden. Men hoort de negen mijnwerkers weer „hoera" roepen. 16.25 uur: De raket is weer boven. 16.45 uur: De chef-ingenieur van Cham- pagnole's mijn stapt in de koker. De rie men worden om zijn lichaam vastgemaakt. Men ziet hem alleen maar van achteren. Zijn gezicht is naar de binnenkant van de raket gekeerd. Langzaam verdwijnt hij in de diepte, de negen overlevenden tegemoet. 17.15 UUR: temidden van luid gejuich verschijnt de eerste geredde aan de opper vlakte. Het is André Jacques. Ondersteund door twee verpleegsters. Aanvankelijk was het de bedoeling de mijnwerkers in volg orde van leeftijd naar boven te brengen. De Benjamin van de negen, Pierre Conus, 22 jaar oud en ongehuwd, zou het eerst naar boven komen. Maar daar heeft men op het laatste ogenblik van afgezien. De zwaksten, zij die het meest medische hulp nodig hadden, werden het eerst gehaald. Nauwelijks is André van zijn riemen be vrijd, of een dokter komt op hem af en geeft hem een eerste injectie. Voorzichtig legt men hem op een brancard en daarna wordt hij in de ambulance getild. André ziet van de buitenwereld niets, want zijn ogen zijn met een doek bedekt. 17.25 UUR: de tweede mijnwerker is naar boven gehaald. Het is de 47-jarige Charles Peyronel, vader van twee kinde ren. 18.00 UUR: de koker zakt en daalt met de regelmaat van de klok. Reeds is de vijfde mijnwerker naar boven gebracht. De Rode Kruisambulances rijden op weg naar het ziekenhuis bijzonder langzaam, want de weg is slecht. 18.42 UUR: de laatste van de negen is boven. Het is ploegbaas André Martinet. Het plateau stroomt langzaam leeg. Ach ter blijven de reddingsploegen op zoek naar de vijf vermisten. Druk dagje De jongeman achter het bordje „geslo ten" zat toe te zien hoe aan het loket naast het zijne, de rij wachtende mensen steeds groter werd. Omdat ik niet tot de categorie behoor die met een onschuldig gezicht schuin voorin de rij gaan staan om zo brutaalweg bij de eersten te gaan behoren, had ik alle tijd om de gedragin gen van deze lokettist nauwlettend te vol gen. Het gestaar achter de ruit leverde hem blikken uit de rij op van: „Toe jon gen, schuif dat raam even op; met z'n tweeën gaat het toch vlugger," want bo ven zijn loket vermeldde een bord dat hij zich met dezelfde afdeling bemoeide als zijn bezige collega. Kennelijk voelde hij de situatie zelf ook aan, want hij begon noest te rommelen in een betaalbak om daarna plotseling weg te lopen in de richting van een persoon die met een telmachine bezig was, om even abrupt terug te gaan teneinde zijn balpen die hij achtergelaten had op te pakken en weer neer te leggen. Aangezien het niets-doen-en-toch-bezig- zijn in de militaire dienst een materie was die mijn lotgenoten en ik in die tijd ter dege bestudeerd en in de praktijk gebracht hebben, volgde ik zijn handelingen met stijgende bewondering. Nadat de balpen was verlegd, trok hij een lade open, wierp er een speurende blik in en sloot de la vervolgens weer. Daarna dacht hij lange tijd intens over een plek je plafond en legde ten slotte twee brieven op elkaar. Onderwijl keek hij telkens naar de groei ende rij mensen, waarbij mijn belangstel ling hem niet onopgemerkt bleef. Hij scheen even in de war, maar herstelde zich: hij pakte kwiek de telefoon, draaide een nummer en schoof even later het ap paraat zonder een woord gesproken te heb ben weer energiek van zich af. Inmiddels kwam ik aan het andere loket aan de beurt wat hem kennelijk niet speet. Toen ik geholpen was en me omdraaide, was hij weer in de betaalbak aan het rommelen. Ik heb niet meer afgewacht of hij daar na ook weer naar de man met de telma chine liep en zijn balpen nogmaals ver legde, maar ik neem het aan. Vanavond zal hij in een stoel neerzak ken en ik zié het hem doen ver zuchten: „Phff, dat was me een druk dag je!" Berry Zand Scholten HASTING (Engeland) (AP) Tegen 22 Britse tieners, die in het afgelopen weekeinde werden gearresteerd wegens gewelddaden, zijn in Hastrings strenge straffen uitgesproken. s' Tien van hem zijn- voor drie maanden en twee voor zes maanden naar huizen van bewaring gezonden. Zij moeten ook een borgsom van 25 pond storten voor goed gedrag voor de tijd van twee jaar. De anderen kregen lichtere straffen en geldboeten. De politie heeft in de loop van het week einde 64 tienerleden van de benden „Morts" en „Rockers" gearresteerd. De politie legde een stapel messen, leren rie men en een grote hamer als bewijsstuk ken aan de rechtbank voor. De rechter noemde het optreden van de tieners „een opzettelijke vorm van mo derne kwaadaardigheid". Hij drong bij het parlement erop aan nieuwe maatregelen te treffen tegen deze vorm van herrie- schoppen op grote schaal. (Het parlement heeft onlangs geldboeten voor dergelijke overtredingen vervijfvoudigd). De rechter zei dat hij de meeste tieners maximum straffen heeft opgelegd, om de overtre ders te straffen en anderen af te schrik ken. De politie heeft het stoffelijk overschot dat op het strand werd aangetroffen ge iden tificeerd als dat van de veertienjarige James Smart. Men heeft geen bewijs dat hier sprake is van moord, aldus een po- litie-functiónaris. Advertentie Besprekingen. Abdoel Rachman, de eerste-minister van Maleisië, is dinsdag in Londen aangekomen. Morgen zal hij besprekingen voeren met zijn Britse ambtgenoot, Sir Alec Douglas-Home. Brand. Het „Batiment Electoral" het be faamde gebouw in Genève waar een aantal beroemde internationale confe renties zijn gehouden is volkomen door brand vernield. Duikers. Vier duikers van de Amerikaan se marine hebben verklaard dat hun ver blijf van tien dagen op een diepte van 58 meter onder het oceaanoppervlak met de Sealab-1 copsule een succes is geweest. Amendement. Een amendement op het wetsontwerp tot het verstrekken van hulp door de Verenigde Staten aan het buitenland, ingediend door de democra tische senator Birch Bayh, omvat een verbod van elke hulp aan Indonesië. Verraderlijke buit. Twee papegaaien die uit de Belle Vue dierentuin in Manches ter zijn gestolen zullen de dief voor hete vuren doen staan. Een van hen roept Belle Vue" en de andere „Mijn naam is Nelly en ik woon in Belle Vue." rugbetaling. De Joegoslavische ambas sade in Washington meldt dat een over eenkomst is getekend met buitenlandse houders van obligaties voor de aflossing van een schuld. Deze is naar schatting 25 miljoen dollar groot en werd door de regering van Joegoslavië tussen 1922 en 1933 gemaakt. Fietstochtje. Een 80-jarige man is in San Francisco aangekomen na een fietstocht van 5.200 kilometer uit New York. Hij deed er 86 dagen over. Blue streak. De tweede Blue Streak raket die krachtens het program van het Europese Bureau voor de Ruimtevaart zal worden gelanceerd, is op de raket basis Woomera in Australië aangekomen. Ingetrokken. Algerije heeft besloten zijn kandidatuur voor een zetel in de Vei ligheidsraad, die op het ogenblik door Marokko wordt ingenomen, in te trek ken. Dit gebeurt ten gunste van de kan didatuur van Mali. Overval. Vier gemaskerde bandieten ge wapend met pistolen en een machine geweer hebben een overval gedaan op het postkantoor en de bank in het Ita liaanse stadje Soveria. De buit bedroeg zeven miljoen lire (ongeveer 40.000 gul den). Negende. Mevr. Kennedy, de vrouw van de Amerikaanse minister van Justitie, ver wacht in december haar negende kind. De Kennedy's hebben al vijf jongens en drie meisjes. Versterkingen. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Saigon heeft meegedeeld, dat eskaders jachtbommen werpers van het type F-102 van de Amerikaanse basis Clark Field op de Philippijnen, in Zuid-Vietnam zijn aan gekomen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3