Den Haag en Bonn nu akkoord over het continentaal plat Over verkoop van „Willem Barendsz" valt vóór 7 augustus beslissing iwaalf tyAden! Ivan de 100.000 wagentjes voor duizenden gratis Spar zegels per dag! POEDERKOFFIE--198~40 BAMI-GORENG .i NASi-GORENG 175 35. VRUCHTEN-OF ANIJSHAGEL.-44 JUS D'ORANGE 42 BLOEMENPRACHT SPRITS GELD. R00KW0RS1 LUNCHWORST 118° WASHANDJE 1 bij 3 stukkenT0ILET2 3RATIS 1 HP 105. J Zakennieuws uit de IJmond Bouw rijwielstalling in Heemstede gaat nu toch verder Muiterij op Spaans troepenschip? Eurocommissie meldt lichte afkoeling conjunctuur Vermiste scheepsjongen had zich verstopt Caransa verlaagde inzetten in Casino om gokkers te weren I Onbekende op bezoek via wc-raampje Uw WWrd iiv wWteiA, vcoc ■COh commandeur n.v. NU MET 20% KORTING PRIJSVERLAGING EN 10% KWALITEITS-ARTIKELEN MET 10% ram Xh-io% WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1964 éBP Laatste vuurwerk in Zandvoort Tenminste tot de 54-ste breedtegraad niet overboord AUTO WAS 4\A, tankstation jmuiderstraatweg jmuiden t/o gashouder SPOED ruime middenstandswoning 0éÊM daa/ In meer dan 500Q Spar zelfbedienings winkels en supermarkten, verspreid over heel Europa worden de zelfbe dieningswagentjes dagelijks af en aan gereden door kritische hulsvrouwen, die uit de honderden Spar kwalltelts- artikelen hun keuze maken. Zij hebben ondervonden dat de kwaliteit van de Sparartikelen altijd superieur Is en zij zijn gebrand op de gratis Sparzegels die ze bij Iedere aankoop aan de kassa ontvangen. ct GRATIS zegelkorting fi ct GRATIS JAM pot 138, 110, 106, 81 75-10% ONTBIJTKOEK s2, 6346io% KANDIJKOEK 102 71 -10% CUSTARD 69 35-10% KOFFIEHAGEL koekje, zak 78-10% KOPEN BIJ DE SPAR IS GRATIS SPAREN BIJ DE KOOP geldig van 5 t/m II aug. Gehelmde politie-agenten verlenen de eerste hulp aan de jonge neger Mitchell die tijdens de nieuwe ras- senonlusten in Jersey City door een kogel werd getroffen en op het trot toir in elkaar zakte. Louis Mitchell bevond zich in een groep jonge negers die de politie met allerlei voorwerpen bekogelde. Behalve Mit chell werd nog een neger door een kogel geraakt. Verscheidene agenten en betogers liepen verwondingen op. (Telefoto) Talrijke persoonlijke en zakelijke rela ties waren dinsdagmiddag aanwezig op de receptie van Fa. B. de Vilder ter gelegen heid van de heropening van het inwendig geheel verbouwde en gemoderniseerde pand aan de Velserduinweg no. 173 in IJmuiden. Door de achter gelegen kan toor- en magazijnruimte bij de winkel te betrekken is een aantrekkelijk grote ver koopruimte ontstaan. Op een zeer over zichtelijke en praktische wijze, niet het minst door een overvloedige verlichting kunnen thans de verschillende artikelen, zoals wasmachines, koelkasten, radio, TV, enz. worden getoond en gedemonstreerd. Al met al een grote verbetering, waarover men terecht trots kan zijn. De verbouwing is uitgevoerd door Aannemingsmij „Velsen". De in mei van dit jaar stilgelegde bouw van een overdekte rijwielstalling voor de Nederlandse Spoorwegen bij het station Heemstede-Aerdenhout mag worden voort gezet. Het in januari 1964 begonnen werk werd na ingrijpen van minister Bogaers (volks huisvesting en bouwnijverheid) stopgezet, omdat de fietsenstalling gebouwd wordt op een mogelijke plaats in het tracé van een weg, die geprojecteerd is in het streekplan voor zuid-Kennemerland. Dit is de toekomstige weg bewesten Haarlem naar de grens van de provincie Zuid- Holland. Minister Bogaers heeft zijn bezwaar te gen de voortzetting van de bouw thans ingetrokken, omdat de directie van de N.V. Nederlandse Spoorwegen heeft ver klaard de stalling te zullen afbreken, wanneer het bouwwerk volgens gedepu teerde Staten van Noord-Holland een we zenlijke belemmering zou vormen voor de voltooiing van de weg door Zuid-Kenne merland. Het laatste seizoen-vuurwerk in Zand voort zal vanavond om precies tien uur worden afgestoken op het strand voor de Rotonde. (ANP) Een Nederlandse en Duitse de legatie hebben een ontwerp-overeenkomst opgesteld over de afbakening van dat deel van het continentale plat van de Noord zee, dat grenst aan het Nederlandse en Duitse grondgebied. Bij de besprekingen is een deel van de grens, lopend van de kust tot aan de 54ste breedtegraad, ge meenschappelijk vastgesteld, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken giste ren meegedeeld. De ontwerp-overeenkomst heeft nog de goedkeuring van de Nederlandse en de Duitse regering nodig. Zodra de goedkeu ring is verleend, zal de goedkeuring in Bonn worden getekend. Daarna zullen de parlementen zich erover uitspreken. De besprekingen zijn in maart van dit Jaar begonnen. De Nederlandse delegatie stond onder leiding van prof. mr. W. Rip- hagen, juridisch adviseur van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Voorzitter van de Duitse delegatie was prof. Meyer Lindenberg. (AP) De overeenkomst die werd be reikt na onderhandelingen van vijf maan den zal naar wordt verwacht een nieuwe stimulans zijn voor het onderwa- teronderzoek. Verdere overeenkomsten moeten echter nog worden bereikt. De thans bereikte overeenstemming voorziet in een lijn, die rechtstreeks naar het noorden loopt van het punt af waar de Nederlands-Duitse grens bij de Noord zee samenkomt. Deze lijn loopt van de kust naar de 54ste breedtegraad. West-Duitsland heeft recht op het gebied ten oosten van de lijn en Nederland op het gebied ten westen daarvan. West-Duitsland dient thans te onderhan delen met Groot-Brittannië en Denemar ken, terwijl Nederland met Groot-Brittan- nië en België moet onderhandelen voordat een volledige kaart kan worden opgesteld. De bondsregering moet ook tot overeen stemming geraken met haar deelstaten over de winstverdeling. Het gebied in de omgeving van de Ne derlands-Duitse grens is voor boorders van bijzonder groot belang. De grote Neder landse gasbel ligt in de omgeving van dit gebied. Voor 7 augustus zal er zekerheid zijn over het lot van de „Willem Barendsz". In Japan verwacht men dat de Japanse regering alsnog haar fiat zal geven. De overeenkomst van de Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart met een Japanse walvismaatschappij over de ver koop van de vangstrechten van de „Wil lem Barendsz" is op 31 juli officieel af gelopen, zo verneemt het ANP van de di rectie van de maatschappij. Na het aflo pen van deze overeenkomst, die is geslo ten onder voorbehoud van goedkeuring door de Japanse regering2 heeft de Japan se onderhandelingspartner contractueel het recht de overeenkomst met een week te verlengen. Hiertoe heeft de Japanse maatschappij formeel een aanvrage ingediend bij de maatschappij voor de walvisvaart, welk verzoek inmiddels is aanvaard. Dit bete kent dat de overeenkomst nog een looptijd heeft tot vrijdag 7 augustus. Voor die da tum zal de Japanse regeringstoestemming er moeten zijn, wil de transactie doorgang kunnen vinden. Naar Comtel meldt uit Tokio heeft de directie van de Kyokuyo Hogei Kaisha, een vooraanstaande Japanse walvismaat schappij, verklaard te geloven dat de Ja panse regering op korte termijn de over eenkomst zal goedkeuren. Ook het Japan se directoraat voor de visserij heeft me degedeeld dat de Japanse overheid op het punt staat haar fiat te geven. Eén eri ander hangt samen met het feit dat Kyokuyo Hogei Kaisha zich genood zaakt ziet één van haar beide vloten het volgende seizoen op te leggen. Dit zou een gevolg zijn van het besluit van de vier landen, die in de zuidelijke IJszee de wal visvangst beoefenen, om hun totale vangst limiet te verminderen van tienduizend tot achtduizend eenheden. De Japanse maatschappij heeft nog me degedeeld dat het Nederlandse fabrieks- schip, met zijn quotum van zes percent, ongeveer 1,5 miljoen pond sterling waard zou zijn. Verwacht wordt dat het schip zal worden gekocht voor gezamenlijke re kening van drie Japanse walvismaat schappijen. MADRID (Reuter) Rekruten van het Spaanse legioen hebben zondag een poging gedaan om zich meester te maken van het Spaanse s.s. „Plus Ultra", dat hen naar Las Palmas op de Canarische eilanden bracht, zo verluidt in Madrid. Zes van de 93 rekruten zouden zich in hechtenis be vinden. Het zou de bedoeling van de re kruten zijn geweest met het schip naar Israel te varen; het legioen heeft niet al leen Spaanse maar ook buitenlandse leden. Een officiële woordvoerder in Madrid zei niet over inlichtingen over een incident te beschikken. De 4.810 ton metende „Plus Ultra" ligt nu in de haven van Las Pal mas. In het dinsdag gepubliceerde „Kort con junctureel commentaar" van de Europese commissie wordt een lichte „afkoeling" van de oververhitte conjunctuur in de Europese Economische Gemeenschap bui ten de VVestduitse Bondsrepubliek gemeld. De conjuncturele koortscurve van de E.E.G.-landen verloopt als volgt: Italië: de industriële produktie vermin dert enigszins, „hoewel de nadruk eenzij dig op een merkbare beperking van de financiering van investeringen wordt ge legd in plaats van op beperking van over heidsuitgaven." Frankrijk: in bepaalde sectoren van de verbruiksgoederenindustrie kan een ver traging van de produktie worden vastge steld. West-Duitsland: het produktietempo blijft hoog. Nederland: de uitbreiding van de reële binnenlandse vraag wordt bij stabiele lo nen beperkt door prijsverhogingen. De toe neming van de produktie verloopt trager. België-Luxemburg: de toeneming van de produktie verloopt „niet meer helemaal zo krachtig als tot dusver." De tendentie van de verbruikersprijzen blijft in de E.E.G.-landen over het alge meen gelijk. Tegenover een aanhoudende betrekkelijk matige opwaartse ontwikke ling in West-Duitsland en Frankrijk staat een lichte daling in de Italiaanse nijver heidssector. Ift de Beneluxlanden blijven de conjuncturele tendenties tot prijsstij ging merkbaar. De 17-jarige scheepsjongen van de Ne derlandse kustvaarder „Mangen" uit Am sterdam, die zondagmiddag in het Skager- rak aan boord van het schip werd ver mist en na zeven uur zou zijn gered, blijkt niet overboord te zijn gevallen. De Amsterdamse rederij heeft nu me degedeeld, dat de jongen, die zijn eerste reis maakte, zo bang was geworden door de woeste zee, dat hij zich in een kast onder een stapel dekens verborgen hield. Toen de bemanning hem miste, werd aan genomen dat hij overboord was geslagen. Vier schepen en een vliegtuig zochten de zee af, maar vonden uiteraard de jongen niet. Toen de „Mangen", later meldde dat de jongen gevonden was, meende men dat hij uit zee was opgepikt. De rederij heeft aan het Deense red dingswezen telegrafisch verontschuldigin gen aangeboden en uitleg gegeven over de toedracht. Over de sedert 1961 passieve handelsba lans van de E.E.G. wordt gezegd dat hier in duidelijk een kentering is gekomen, na dat de Italiaanse handelsbalans zijn diep tepunt voorbij was. De toeneming van de uitvoer der E.E.G.-landen naar derde lan den, vooral naar de Verenigde Staten, hield onverminderd aan. Afgezien van Ne derland namen alle E.E.G.-landen aan de ze ontwikkeling deel, vooral België, Luxemburg en West-Duitsland. Ook de ex pansie van de handel binnen de E.E.G. hield onverminderd aan, zij het dan iet» gelijkmatiger. Het Casino in het Zandvoortse Badho tel verheugt zich nog steeds in een stij gende belangstelling. Niet alleen geduren de het weekeinde, ook op de doordeweek se avonden is het overstelpend druk. De belangstelling van het publiek voor het Saturnespel overtreft de verwachtingen. Het is na een paar dagen duidelijk ge worden dat niet alleen het publiek, dat een behendig spelletje wil spelen, groter wordt, ook het aantal echte gokkers is, nadat deze lieden eerst de kat even uit de boom gekeken hebben, drastisch ver meerderd. Dat is voor de exploitanten van het Casino aanleiding geweest om de in zetten te verlagen en nog enkele andere beperkende maatregelen in te voeren, zo dat het voor de echte gokspelers minder aantrekkelijk wordt het Saturnespel te spelen. Na een paar dagen bleek dat hoe wel de maximale inzet vijf gulden be droeg bepaalde spelers vier of vijf fi ches van vijf gulden op een stapeltje zet ten, om zo de inzet tot twintig of vijf en twintig gulden te verhogen. In overleg met de Zandvoortse politie, waarvan vooral korpschef-hoofdinspecteur J. D. van Ma- ris nauwlettend een oogje in het zeil houdt, heeft de eigenaar-licentiehouder van het spel, de heer M. Caransa de inzetten nu verlaagd tot een rijksdaalder. Verder bleek al spoedig dat het spelen de publiek niet inzette wanneer de rou lette en het opzetinstrument draaiden, maar reeds wanneer deze nog stilstonden. Hierdoor was het uitoefenen van enige in vloed op het spel uitgesloten en zou het dus gewoon een gokspel worden. Ook dat hebben de exploitanten veranderd. Er kan nu nog slechts worden ingezet wanneer de roulette draait, zodat de spelers min of meer gedwongen worden de behen digheidsmogelijkheden van Saturne uit te buiten en niet op goed geluk te gokken. Het spreekt vanzelf dat door deze kor tere inzettijden en de lagere inzetten de omzetten van het Saturnespel drastisch verminderd worden. De Zandvoortse politie heeft alle lof voor de exploitanten van het spel, die in nauw overleg met de politie het gokele- ment zoveel mogelijk weren en die zich stipt aan de afspraken houden. De televisie heeft ook belangstelling ge- toond voor het Saturnespel. Dinsdagavond heeft een reportageploeg van de KRO-te- levisierubriek „Brandpunt" opnamen ge maakt in het Zandvoortse Casino. Via een openstaand w.c.-raampje heeft een onbekende in de afgelopen nacht een bezoek gebracht aan de machinefabriek Kennemer aan de Koningstraat te Bever wijk. Er wordt tot dusver niets vermist, I zodat aangenomen wordt dat de raamtoe- I rist niets van zijn gading heeft kunnen aantreffen in het fabrieksgebouw. iTBv 3I2IV 5WUSM 9721 5KS5H «=*ID TfH tm .sJjtfoJ* Voor direct leeg te aanv. te Haarlem op mooie stand m. 6 kamers, badk., zolder, tuin, poort, vrij uitzicht. Vr.prijs 48.000. Te bevr. Fa. J. D. Wildeboer, Aerdenhout, telefoon 48001 (of 54763). J ""jfr 'ct GRATIS zegelkorting 1 Jï ct GRATIS 1 met zegelkorting vanaf Tl. met U zegelkorting snoepje, zak 6 8 me,l 4 fegeSg groot pak 86 metl 7 zêge'wTng vacuum ver van 133 100 g van 43 v 'oor

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6