Jules Roy aards over zijn toneel ervaringen in de Verenigde Staten In Aix kan men zich laven aan de eeuwig-nieuwe kunst van Mozart TRIUMPH DEALER In Djakarta draait na jaren weer een Nederlandse film „Opleiding is veel stimulerender dan bij ons" NEGEN MUZEN IJmond-documentaire Ondanks anti-westerse cultuurpolitiek WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1964 7 V Tekeningen van J.H. Kuiper in Jn Goede Uur" Pi HARRY OOMEN nabMchotiwIiigMi Champagnole Documentaire over opleiding Rijkspolitie Toneelstuk van jeugdige Griek in Athene verboden Pierre Salinger senator De radio geeft donderdag HILVERSUM I 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. T elevisieprogramma (Van onze correspondent) NEW YORK. Greenwich Village is de kunstenaarswijk van New York, waar men artiesten van alle nationaliteiten ter wereld treffen kan. Ook Nederlandse. Zo ontmoette ik er dezer dagen de jonge, begaafde acteur van de Haagsche Comedie Jules Royaards, die met vrouw Nelleke Knegtmans en vriend Wilbert Bank (volgend seizoen dramaturg bij „Studio") vijf weken lang New Yorks toneel kwam bestuderen. De Vereniging van Vrienden van de Haagsche Comedie had deze reis financieel mogelijk gemaakt. Jules Royaards' brandende belang stelling voor alles wat toneel is maakte dat deze vijf weken wél besteed werden. „Wat heb je zo gezien?"vroeg ik wat naïef, om al gauw te merken dat bijna niets was overgeslagen. Zowel de openluchtvoorstelling van Shakespeare's „Othello" in het Central Park, als de musicals „Funny Girl" en „Hello Dolly", als natuurlijk ook het alom hooggeprezen „The subject was roses" van Gilroy had Jules gezien. - "i" 'i~ i/È" w „WEET JE," zei 'hij, „het niveau is hoog en vooral de sterren zijn eerste klas, maar ik geloof niet, dat het bij ons in Holland veel minder is. Bijvoorbeeld Paul Steenbergen zou in New York op hetzelf de topniveau staan als nu in Nederland, daar ben ik van overtuigd. Wat me hier alleen geweldig opvalt is de gevarieerd heid van sommige talenten. Neem bijvoor beeld een meisje als Barbara Streisand in „Funny girl." Zij kan zingen, dansen, to neelspelen. Dat kind kan alles. Zo iets hebben wij niet. Maar dat ligt na tuurlijk ook aan het ontbreken van een musical-traditie in Holland en aan de op leiding bij ons." MET HET WOORD opleiding waren we meteen midden in een onderwerp dat Ju les Royaards warm maakt. „Ik vind dat op de Amerikaanse toneelscholen het on derwijs veel gevarieerder en stimuleren der is. Je leert er ten eerste meer verschil lende technieken, maar je wordt ook veel positiever aangepakt dan in Holland. Als je op een Newyorkse toneelschool een scè ne doet en er deugt bijna niets van, dan kraken ze niet alles af, maar halen juist naar voren wat er goed was en proberen je dan in die richting verder te laten gaan. Dat werkt veel prettiger en houdt in dat er enorm enthousiasme bestaat op de lessen." Voor die geestdrift bestaat overigens nog een reden: men betaalt de lessen aan de toneelscholen meestal per les, waar door iedereen uit elk uur wil halen wat er in zit. Van dat systeem was Jules Royaards enigszins onder de indruk, maar toch prees hij zichzelf gelukkig een Nederlands acteur te zijn als hij zich ver geleek met afgestudeerde jonge toneel spelers in New York. Die hebben name lijk nauwelijks kans op werk de eerste jaren na de toneelschool en moeten meest al als kelner of hulp in een winkel de bost verdienen. DAT KOMT DOOR het niet-bestaan van vaste toneelgezelschappen in Amerika, door het systeem per opvoering toneelspe lers aan te trekken waardoor zij, indien het stuk succes heeft, soms een jaar, soms twee jaar dezelfde rol blijven spelen, maar als het stuk valt binnen een maand weer op straat staan. „Nee, wat dat betreft zijn wij goed af in Nederland. Mijn Amerikaanse colle ga's geloven bijna niet wat ik in één jaar voor rollen speel. En dat allemaal binnen de veilige omheining van één gezelschap en niet via de in Amerika zo geprezen vrije markt, die voor jonge acteurs zon der naam een ramp is". WIJ PRAATTEN nog wat over de stuk ken die hij gezien heeft; over Alec Gui- ness die een sublieme rol speelt als de dich ter Dylan Thomas in een op zichzelf smakeloos stuk van Sidney Michaels, en over „The subject was roses", dat door de hele Amerikaanse pers de gebeurtenis van het afgelopen seizoen werd genoemd. Jules Royaards begreep dat niet. „Ik vond het ouderwets en vervelend en was bijna weggelopen. Het thema van de zoon, die terugkomt uit de oorlog en het ka potte huwelijk van zijn ouders ziet, is al niets geweldigs. En het stuk .madkt het niet tot iets geweldigs. Nee, het reper toire is ons wel tegengevallen. Er lopen bijna geen nieuwe Amerikaanse stukken die de moeite waard zijn om mee naar huis te nemen." MAAR WAT JULES Royaards wél mee neemt naar Holland is een idee, namelijk over de invoering van het Amerikaanse systeem van goedkope en dure avonden in de schouwburg. „Waarom zou je niet hogere prijzen vragen voor zaterdag- en zondagavondvoorstellingen, die toch bijna altijd uitverkocht zijn en die een speciaal publiek trekken? Dan kun je op andere dagen goedkoper zijn en een publiek krijgen, dat nu schichtig om de schouw burg heen loopt. Wist jij dat in Holland maar vijftien percent van de bevolking toneel gaat zien? Dat is toch te gek. Daar aan moet wat gedaan worden!" „WAT ZOU JE zelf denken van een jaar •pelen in het buitenland?" vroeg ik hem, er aan herinnerend dat zijn beroem de grootvader Willem Royaards zowel in Duitsland (bij Reinhardt), als in Engeland opgetreden is in zijn jongere jaren. Klein zoon Jules stond er sceptisch tegenover. „Als de toneelgezelschappen je een jaar lieten gaan met de garantie dat ze je daarna weer terugnamen, dan zou ik wel willen. Maar zoals het nu is, is het een te groot risico een jaar te verdwijnen. Jammer, want je zou veel kunnen leren in zo'n jaar en misschien wat mee terug kunnen brengen". Jules Royaards IK NAM AFSCHEID, want Jules moest rennen om nog een matinee te halen. „Treurig dat die tijd in New York zo om gevlogen is", zei hij nog op de valreep. „Ik ben reuze blij dat ik heb kunnen gaan, maar nu we weer bijna terug moeten, zou ik weer langer willen blijven. New York is een geweldige stad, niet alleen het toneel, maaralles". NA REIN DOOL exposeert thans de te kenaar J. H. Kuiper in „In 't Goede Uur". Dit op raad van Dool. Kuiper komt me voor als vooral een illustrator. En verre van een kwade. Hij exposeert tekeningen en grafiek. Zijn pasteltekeningen zouden kleurenlitho's kunnen worden of wel in lijn cliché kunnen worden gereproduceerd. Kui per gebruikt een pastelsoort, dat zich niet mengt bij het over elkaar heen zetten van de verschillende kleuren. Hij gebruikt die pastel zeer positief en laat vaak veel wit van het papier staan. Zijn kleurgeving heeft meer sierende dan plastische of psy chologische betekenis, maar is mij wel een plezierige. KUIPERS verbeeldingen doen soms even aan die van Chagall denken. Zij hebben door hun vormgeving iets van een oude volkskunst. Zij werden met geest gemaakt. Met zijn enkel-kleurige prenten en tekenin gen weet Kuiper onze sentimenten wel te bespelen, al zullen we niet diep ontroerd worden. Mooi is zo'n meisje met de hand aan haar mond; een zwanger vrouwtje pakt wel even; alleraardigst is een klein gevalletje van Driekoningen-spelende kinderen; leuk zo'n jongetje met korf, waarin twee hond jes; lief-geestig een veldmuisje en treuren moeten we even om een dood muisje. Kui per verstaat zijn vak wel en doet het mooi. Bob Buys htdheidbunde. Hongaarse oudheidkundi gen hebben een 6,5 kilometer lange strook langs de Nijl toegewezen ge kregen om de daar aanwezige oudheid kundige schatten te inventariseren al vorens het gebied door het water achter de Aswandam onderloopt. De Hongaren hebben voor deze taak, die hun door de Unesco is toegewezen, slechts zes weken tot hun beschikking. Andere lan den werken reeds sinds 1961 in dit ge bied. Het gebied dat de Hongaren is toe3ewezen, bevat de ruïnes van vier nederzettingen uit de late periode onder meer een versterkte stad en drie V:rA t AIX-EN-PROVENCE. Wat ook de attracties en de kwaliteiten van andere operavoorstellingen en concerten mogen zijn: naar Aix blijft men in de eerste plaats gaan om, in de Provengaalse omgeving van het openluchttheater in het aartsbisschoppelijk paleis het jaarlijks contact met Mo zart te herstellen en zich aan de heldere bronnen van zijn eeuwig-nieuwe kunst te laven. Met dat doel trekken de toe risten uit vijftig landen in steeds omvangrijkere kolonnen op naar Aix; dit jaar zelfs vijftigduizend. Om die menigte Men mag echter zeggen dat Aix de postume diensten van de Oostenrijkse com ponist wel met in terest vergoedt. Want wanneer men van een vernieuwde en veel- zijdiger twintigste- eeuwse visie op Mo zart kan spreken in wie men nu toch wel heel wat meer ziet dan enkel het angelieke wonder kind met de onver- slijtbare glimlach rond de lippen dan komt die verrijking vooral op de rekening van Aix èn van wijlen dirigent Hans Rosbaud. Mozart is dus nog altijd een su blieme rechtvaardi ging èn het plecht anker van het festi val, dat ditkeer diens opera's „Don Giovan ni" en „Le Nozze di Figaro" op zijn pro gramma had. De oude rot en de habitué on der de festivaliers kent zo langzamer hand niet alleen de partituren, maar ook de bezettingen op zijn duim, die voor beide werken dit jaar maar weinig wijzigingen hadden ondergaan. Ook de solisten plegen hun aanhankelijkheid aan Aix en aan Mozart met een roerende trouw te be tuigen en de betrekkingen die het publiek op straat of op de caféterrassen van „Les Deux Gargons" of „Chez Dédé" met zijn „vedettes" onderhoudt, zijn over het al gemeen vervuld van hartelijke genegen heid en bewondering. Nochtans ontbreekt elk spoor van opdringerige heldenver ering. OP DE PLANKEN van het openlucht theater ziet men die sterren, vaak in ver schillende rollen, elk jaar met nog wat meer vreugde als oude bekenden en vrien den terug, als de actieve deelgenoten in een gemeenschappelijke liefde, passie, cultus bijna, die op Mozart is gericht. Onder die Mozart-apostelen liepen dit jaar de beide Teresa's, Berganza en Stich-Randall, Ga briel Bacquier, Luigi Alva en de nieu we verschijning in Aix, Wladimir Ganzo- rolli, voorop. Er zijn er, als Berganza of Alva, wie de unanieme verering deelachtig is geworden. Er zijn er ook, als Stich- Randall of Bacquier, die om diverse re denen object van zeer felle discussies vor men. Teresa Stich-Randall, de Oostenrijk se sopraan die zich tot Amerikaanse liet naturaliseren, behoort tot de oudste gar de van Aix en ettelijk zijn de Mozart-rol- len die men in de loop der jaren van haar heeft gezien. In die jaren is haar fabel achtige techniek nóg perfecter en stra lender geworden. Maar die groei.van haar talent en haar kunnen ging helaas ge paard met een coquetterie en een zelf- adoratie die van Stich-Randall nu wel de Callas van Aix hebben gemaakt. Ze brengt" zo haar aria's steeds nadrukke lijker als „solonummers", die door geac centueerd effectbejag en een soms onver draaglijk traag tempo haast uitsluitend ten haren bate en glorie worden uitgebuit, en op zulke momenten betreurt men dan dat op de bok geen dirigent als Rosbaud staat, die zo'n vertekening, om niet te zeg gen karikatuur, van het oorspronkelijke partituurbeeld zeker nimmer getolereerd zou hebben. Daarentegen kan ze de zon van de roem in andermans en vooral -vrouws water maar steeds moeilijker zien schijnen. Toen Stich-Randall, na Che- rubin's aria in het derde bedrijf van de Figaro, die door Berganza hartveroverend werd gezongen, volgens het libretto haar .Bravo, che bella Voce" moest slaken, klonken in die obligate uitroep een accent en een trilling mee die haar subjectieve oprechtheid ernstig in twijfel deden trek ken. DAARENTEGEN IS DE ster van de jon ge Spaanse Teresa Berganza dit jaar weer Twee sterren van Aix. Gabriel Bacquier en Teresa Berganza als Figaro en Cherubin. van melomanen op te vangen en ordentelijk onder dak te brengen zijn drie moderne hotels gebouwd. Mozart, die in 1791, 34 jaar oud stierf en „voor de armen" op een onbekende plaats in Wenen begraven werd, zou wel verrast hebben op gekeken als hem was voorspeld dat hij nog eens op moest treden als voortrekker van net toerisme in de Franse Pro vence, waar hij tijdens zijn korte leven nimmer een voet heeft geplaatst. blesse droeg, en als een pikante en hupse Cherubin in de „Figaro", hoewel haar uit de kluiten gewassen fysiek zich voor die travestierol nu toch maar nauwelijks meer leende. ONDER DE MANNEN hebben Gabriel Bacquier en Ganzarolli de hoogste erepal men weggedragen. Ganzarolli als een on weerstaanbare Sir John Falstaff in Ver di's gelijknamige opera èn als een tactvol le en ongechargeerde Leporello in „Don Giovanni", welks titelrol zijn medetriom fator Gabriel Bacquier voor zijn rekening had genomen. In de reeds indrukwekkende rij van Aixoise Don Juans hgeft Gabriel Bacquier, die deze zwaarste rol van het Mozartrepertoire twee jaar geleden ook al vertolkte, nu een geheel nieuwe visie en opvatting geïncarneerd. Volgens de librettist Da Ponte telde Don Giovanni in de glorietijd zijner vele ver overingen 23 jaar en Bacquier, die zeker vijftig is, had dus gemakkelijk zijn vader kunnen zijn. Die „ouderdom" legde on betwist een zekere hypotheek op de evolu tie der dramatische gebeurtenissen en zijn uiteindelijke ondergang lag in het begin zo al veel duidelijker dan bij een „jonge held" in de onontboombare feiten beslo ten. Maar bij gebrek aan het onweer staanbare wapen ener jeugdige verschij ning en onbezonnenheid, dat voor Bac quier dus niet was weggelegd, bediende hij zich van een geblaseerd scepticisme, een door de jaren gerijpte autoriteit en een weergaloze flair, waardoor hij zich even onoverwinnelijk als zijn zo veel jon gere broeders in de verleidingskunst wist te tonen. Een zeer grote Don Juan, bege nadigd met een rijke en prachtige stem. Frank Onnen hoger gestegen en viel haar ook dit keer de eer tebeurt met oude en moderne Ita liaanse, Spaanse, Franse en Duitse liede ren het enige zangrecital van het festival te mogen geven, dat opnieuw een hoogte punt is geworden. Haar veelzijdigheid in het operarepertoire is niet minder ecla tant en zo heeft men Teresa Berganza dit jaar even diep bewonderd als de Ota- via, die in Monteverdi's „Poppea" haar lot van verstoten gemalin met edele no- Advertentie voor Haarlem en Omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 - TEL. 19000 HET WERKTERREIN en noodzakelijke veiligheidsmaatregelen maakten het de ca meraploeg van de Franse televisie onmo gelijk, een reportage van de redding in Champagnole te maken, die het Duitse beeldverslag van Lengede min of meer evenaarde. De gebrekkige beelden ten spijt, werd deze uitzending, waarin met be hulp van de enige heilzame „bom" negen mensenlevens gered werden, een ontroe rende gebeurtenis; en dat niet het minst door de gesprekken die met de mannen, 83 meter onder de grond, gevoerd werden. De Nederlandse commentator, Frits v. d. Poel, bleek de gesprekken en mededelin gen der Fransen moeilijk te kunnen vol gen; wellicht had hij of een andere ver slaggever beter op de plaats van de red ding kunnen zijn dan in de Bussumse stu dio, waar het reddingswerk ook op het scherm gevolgd moest worden. Een En gels sprekende reporter was wel ter plaat se; goeddeels overstemd door zijn voor noemde Nederlandse collega, kon hij mi nutenlang zijn kijkers voorlichten via de microfoon, die de Franse commentator hem zeer hoffelijk had afgestaan. „Brandpunt" moest het deze keer heb ben van een buitenlandse reportage over de strenge voetbal-kweekschool van A. C. Milano. Voor de rest was deze aflevering gewijd aan het onderwerp de vermogens- aanwasverdeling, dat zo ongeveer dood ge praat werd; dit thema slaat bij de grote massa kennelijk zo Weinig aan, dat een academische vakbondsfunctionaris het no dig achtte, zijn betoog nu maar eens met de zozeer geliefde blokken te illustreren. Een gebrek aan vaart en afwisseling, ont staan door het feit, dat de medewerkers hun nummers achter elkaar moesten af werken, kenmerkte de tweede Zomercar- rousel, verzorgd door de Waalse televisie. Het geheel had veel weg van een pro gramma, dat men vroeger, toen er nog geen t.v. was, in een populair restaurant bij de koffie en de poffertjes kreeg. Terecht zette de KRO de grote Hitch cock met zijn gebruikelijke uur van span- Naar aanleiding van de regelmatig ver schijnende advertenties, waarin jonge Ne derlanders „een prachtpositie" bij de Rijkspolitie in het vooruitzicht wordt ge steld, presenteert de AVRO-televisie de kijkers op woensdag 19 augustus van 22.10 tot 22.35 uur een documentaire over wat men ervoor moet leren en onder welke omstandigheden dit gebeurt. Het pro gramma, dat is geregisseerd door Roelof Kiers, zal worden gepresenteerd door Pim Elfferich. ning in de wachtkamer, om een lange re portage uit te zenden, die verleden week door de CBS in en rondom de 117de straat van de Newyorkse negerwijk Harlem ge maakt werd. Het was weer zo'n sterke en indringende Amerikaanse documentaire, waarin zo mogelijk alles werd getoond over de woningnood, de mistoestanden, de vertwijfeling en de begrijpelijke agressie van deze met zwarte medemensen volge propte buurt. J. Damshuizer In een twintig minuten durend program ma wijdt de KRO-radio vrijdagavond 14 augustus aandacht aan de steeds verder gaande bevolkingsgroei. Deze stelt de over heid voor niet geringe problemen. De IJmond, omvattende de gemeenten Velsen, Heemskerk en Beverwijk, kent de moei lijkheden die „overbevolking" met zich meebrengt, wel zeer goed. Deze drie ge meenten telden in 1880, enkele jaren na de opstelling van het Noordzeekanaal, 12.000 inwoners. In 1963 was dit aantal verdrie voudigd. Het eigen karakter van elk van deze drie gemeenten staat echter voorlo pig de realisering van één belangenge meenschap in de weg. Otto Burm stelde een documentaire samen, die over deze problematiek handelt. De Griekse regering heeft dinsdag de uitvoering van een toneelstuk verboden uit vrees voor wanordelijkheden als gevolg van een mogelijke anti-royalistische uit leg van het drama. Het uit drie akten bestaande stuk „Wanneer de Atreides" van Evangelos Katsanis, zou uitgevoerd worden in het kader van het door de staat gesubsidieer de Festival van Athene in het 2.000 jaar oude theater vein Herodes Atticus aan de voet van de Acropolis. „Wanneer de Atreides" is een tragedie gebaseerd op de mythe van de Atreides-dynastie van My- cene. De 30 jaar oude Katanis had het volgende commentaar op het besluit van de regering: „De annulering van de op voering is de slechtst mogelijke dienst van diegenen, die voor de kroon kruipen. Het is volkomen onrechtvaardig". SACRAMENTO (AFP) Pierre Salin ger, perschef van het Witte Huis onder president Kennedy, is dinsdag door gou verneur Edmund Brown van Califomië be noemd tot vertegenwoordiger van die staat in de Amerikaanse Senaat. Salinger neemt voorlopig de plaats in, die is vrij gekomen door het overlijden van senator Clair Engle. Het mandaat van Engle zou in januari eindigen. (Van onze speciale verslaggever) DJAKARTA. Midden in een natio nale campagne tegen de import van buitenlandse films, is in Djakarta voor het eerst sinds jaren weer een Neder landse film op het witte doek verschenen. Al een paar dagen lang vermelden de uithangborden van vier bioscopen (Ca- ria, Kramat, Mentang en Krekot) in grote letters „Penjerbuan the silent raid" en daaronder in kleinere letters „De Overval met Rob de Vries, Kees Brusse, Yoka Berretty en Hans D. Cule- man". Een vreemd gezicht, deze goed Hol landse namen boven het verkeersgewoel van Djakarta. We zijn de bloedhitte van bioscop Caria ingetrokken om te kijken hoe het filmverhaal van de overval op de Leeuwardense strafgevangenis in de oorlog het hier, achttienduizend kilo meter van huis, deed. In de ongeventi- leerde, rokerige zaal met achttienhon- AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Och tendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huishoudelijke za ken, lezing. 11.15 Radiophilharmonisch or kest: klassieke muziek. 12.00 Licht ensem ble met zangsoliste. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Promenade orkest: concertmarsen. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage van de Europese roeikampioen- schappen voor heren te Amsterdam. 13.20 Mededelingen, eventueel actueel of gram mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Militair orkest. 14.00 Klassieke kamermu ziek. 14.45 En passant, cabaretprogramma. 15.15 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Nws. 16.02 Sopraan en piano: moderne liederen. 16.30 Churchill als parlementslid, lezing. 16.45 Licht instrumentaal kwartet. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Repor tage van de Europese roeikampioenschap- pen voor heren te Amsterdam. 18.20 Lich te muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereofoni- sche uitzending: Sopraan en piano: klas sieke liederen. 20.50 Bondig Bulletin: we kelijkse kunstnotities. 21.00 Omroeporkest en solist: Moderne en klassieke muziek. 21.45 Licht ensemble met zangsolisten. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Piz zicato: nieuwsflitsen en actualiteiten uit de lichte muziekwereld. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammo foonmuziek, praatje voor de vrouw, toe ristische tips en programma voor de kin deren. 10.00 Klassieke grammofoonmu ziek, operettefragmenten en praatje voor de vrouw. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Lichte grammofoonmuziek. 12.15 Le ven op het land, gesprek. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 De ze Week, praatje en ber. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke grammofoonmuziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Metropole orkest. 14.45 Geestelijke liederen. 16.00 Al le den volcke, klankbeeld. 16.45 Klassieke cellosonates (gr.). 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmuziek voor de teenagers. 18.15 Sportagenda. 18.20 Prome nade orkest en soliste. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Vocaal ensemble met zangsolist (gr.): klassieke muziek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pianospel: lichte mu ziek. 20.10 Lichte grammofoonmuziek. 21.40 Zet Pé, licht programma. 22.00 Kerk orgelconcert. 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Platennieuws. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Interludium. 12.15 Festivaria. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Roemeense volksdansen. 14.09 Klas sieke muziek. (15.00 Nieuws). 15.43 Klas sieke muziek 16.00 Nieuws. 16.03 Beurs berichten. 16.09 Lichte muziek. 16.30 Lie deren. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kin deren. 17.50 Lichte orkestmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paar- desportberichten. 18.30 Amusementsmu ziek. 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Evergreens. 20.00 Klassieke en moderne muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Noordzeefesti- val: Dans met de zeemeermin. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 Volksmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Opera- en Bel Cantoconcert. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal. VARA: 17.10-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Top of Flop. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Happy Het kan verkeren, TV-film. 21.i0 Lichte muziek. 21.25 Film venster. 21.55 Mooney's jongen huilt niet, toneelstuk. NTS: 22.25-22.30 Journaal. VOOR DONDERDAG KRO: 15.00-15.45 Voor de vrouw. 16.00- 16.15 Voor de kinderen. 19.30 De Flint- stones, tekenfilm, (dl. 31). NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.40 Zo merwedstrijd. NTS: 20.50 Niet op z'n bur gers, gefilmd programma over kleder drachten. KRO: 21.20 Als het je tijd is... toneelstuk. 22.45 Epiloog. NTS: 22.55-23.00 Journaal. EXPERIMENTELE UITZENDINGEN OP HET TWEEDE NET (KANAAL 27). NCRV: 20.40 Herrie om Harrie, TV-spel. 21.20 Documentair programma over het politie-apparaat. 21.45 Drie maal negen, TV-film. 22.10-22.35 Dierenleven, documen taire film (II). derd kijkers was de koelte van het Hol landse landschap met Yoka's wapperen de haren en Robs dikke duffel de sterk ste impressie. Het verzetsheldendom kwam eerlijk gezegd niet erg over naar dit broeierige, rumoerige, revolutionaire Djakarta, dat zo verschrikkelijk met zich zelf bezig is en elke bezoeker overspoelt. DAT DE OVERVAL de ware weergave is van een stuk Nederlandse onafhanke lijkheidsstrijd, scheen niet tot de kijkers door te dringen. Maar de kwaliteit was helaas ook niet zo erg best. De projectie was niet in zwart-wit, maar in een onbe stemd licht- en donkerbruin door een te geringe lichtsterkte van de projector. Het Nederlands kwam wat schor uit de luid sprekers en de ondertiteling in het Indo nesisch zakte af en toe tot beneden het beeldscherm. Maar misschien zijn dit soort tekortkomingen normaal in Djakar- taanse bioscopen, zodat het eigen publiek er niet meer over valt. Dan is „De Overval" wellicht een heel goed begin geweest voor de opening van een contact op filmgebied. Indonesië maakt tegenwoordig heel wat eigen films, waar van er wellicht eens een naar Holland kan komen. We zullen hem zeker gaan zien en dan denken aan de smelthitte in Caria. DE BOYCOT VAN buitenlandse films past in het streven naar bevordering van de nationale identiteit. De minister van Onderwijs, dr. Prijond, is de grote man van dit beleid. Onlangs heeft hij de woeste tienerkapsels en -kleding op de korrel ge nomen. Vooral van de Beatles-stijl moet de minister niets hebben. Beatles-muziek en twisten is hier trouwens verboden. Maar ook tegen bijnamen als Fransje, Mientje, Wimpie die hier blijkbaar nog al populair zijn richtte de bewindsman zich. We vragen ons af waar de minister zich zorgen over maakt: we hebben op onze lange omzwervingen door de hoofd stad nog geen enkele Beatles-persoon ge zien. Misschien is het met de Wimpies en de Fransjes erger dat kun je niet zo een twee drie zien maar erg gevaarlijk voor de eigen identiteit kunnen deze bijnamen toch moeilijk zijn. OVERIGENS ZIT ER een flink stuk po litiek achter dit beleid: aan de andere kant van de Java Zee ligt de gehate metropool Singapore, in vele dingen lijkend op Dja karta, maar veel sterker met een Westers sausje overgoten. En Westerse invloed cultureel, commercieel en politiek geldt hier als neo-kolonialisme. Om de strijd tegen dit verderfelijk verschijnsel zo goed mogelijk te kunnen voeren, moet men de eigen zuiverheid zo hoog mogelijk opvoeren. Het zal mij benieuwen of Anneke Grön- loh, de Blue Diamonds en de Jumping Jewels begin volgend jaar in Djakarta mogen optreden, zoals een ondernemende Nederlandse zakenman, werkzaam voor een electronische industrie annex platen firma „in het zuiden des lands", hoopt. Succes zullen onze tiener-sterren zeker hebben, maar dr. Prijond zal de wenk brauwen fronsen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7