Het Vale Paard Universiteit, herberg, bedehuis, de bewogen 800 jaar van de Notre Dame de Paris PANDA EN DE PETTENJACHT 9 f I - A." De sterren in augustus f 8 Ons vervolgverhaal Een detectiveroman door Agatha Christie V' t ff WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1964 ■n i»-.r 32) „Voor een rechtbank, bijvoorbeeld, zou dat allemaal volkomen belache lijk worden gemaakt! Als de vrouw, verdacht van moord, bekennen zou dat zij dat via lange-afstandsbedie- ning of door wilskracht of welke an dere onzinnige naam zij daarvoor zou willen bedenken, had bewerkt.dan zou dat een volstrekt waardeloze be tekenis blijken! Zelfs als haar verkla ring waar zou zijn (hetgeen mensen met gezond verstand, zoals u en ik, geen ogenblik geloven), dan zou die in rechte nimmer worden aanvaard. Een moord op lange afstand is geen moord in de zin der wet. Zoiets is eenvoudig nonsens. Dat is juist het mooie van de hele zaak.zoals u, bij nadere overweging, ongetwijfeld op prijs zult weten te stellen". Ik begreep dat dit allemaal te mij ner geruststelling werd gezegd. Moord door middel van occulte krachten gold voor een rechtbank niet als moord. Zou ik een sluipmoordenaar huren, gewapend met ploertendoder en dolk, dan zou ik natuurlijk als medeplich tige strafbaar zijn. Maar gaf ik Thyr- za Grey opdracht haar zwarte kun sten uit te oefenen, dan zouden deze bij een strafzaak, als niet ter zake dienende, terzijde worden geschoven. Dat was, zoals de heer Bradley het beliefde uit te drukken, het mooie van de hele zaak! Alle mij van nature aangeboren scepsis kwam nu in opstand. Driftig barstte ik uit: „Verdraaid-nog-an-toe! Dat is de malligheid ten top! Daar geloof ik geen steek van. Zoiets is on mogelijk!" „Dat ben ik geheel met u eens. Werkelijk waar! Thyrza Grey is een uitzonderlijke vrouw. Zij beschikt be slist over bijzondere krachten. Maar ik kan toch ook niet alles geloven wat zij beweert. Precies, het is al te on waarschijnlijk, net zoals u zegt! In deze moderne tijden kun je er toch geen geloof aan hechten dat iemand gedachtenstralen of hoe je ze noemen wilt, uitzendt, hetzij zelf, hetzij via een medium, in een huisje zittend ergens in de provincie, met gevolg dat iemand anders op Capri of elders, aan een geheel voor de hand liggen de kwaal overlijdt!" „Houdt zij vol dat zij tot zoiets in staat zou zijn?" „Jazeker. Zij beschikt stellig over bijzondere krachten. Zij is een Schot se. Aan dat ras is nu eenmaal eigen wat men als het tweede gezicht pleegt aan te duiden. Dat bestaat! Hetgeen ik zonder enig voorbehoud geloof is dit: hierbij bewoog Bradley zijn wijsvinger indrukwekkend heen en weer „Thyrza Grey weet beslist van tevoren wanneer iemand overlijden zal. Dat is een gave. En die bezit zij." De heer Bradley leunde achterover in zijn stoel, mij nauwkeurig opne mend. Ik bleef rustig zitten wachten. „Laten we eens van een volkomen hypothetisch geval uitgaan," vervolg de hij. „Iemand u of een ander zou dolgraag willen weten wanneer. laat ik nu maar zeggen: uw oudtante Lize.zal komen te overlijden. Het kan soms van heel groot belang zijn dat van tevoren te weten, dat zult u met mij eens zijn. Daarin steekt geen kwaad en ook niets onvriende lijks! Dat kan eenvoudig van zake lijk, praktisch nut zijn. Kan ik bij voorbeeld bepaalde plannen maken? Kan ik al of niet over liquide midde len beschikken, laten we zeggen vol gend voorjaar? Weet je dat, dan kun je bijvoorbeeld een voordelige trans actie sluiten.De dood blijft immers altijd een riskante factor. Die goeie, ouwe tante Lize wordt, met dokters hulp, misschien wel negentig jaar! Je zou het prachtig vinden, natuurlijk. je bent op het oude mens gesteld. Maar wat zou het makkelijk zijn, wan neer je het met zekerheid wistV' Bradley zweeg even en boog zich nog even verder naar mij toe. „Hier kom ik ten tonele. Ik ben na melijk de man van de weddenschap pen. Ik sluit weddenschappen af op alles wat u maar wilt.maar na tuurlijk op voorwaarden die ik zelf stel.U komt dan bij mij. Natuur lijk wilt u geen weddenschap afslui ten op het overlijden van uw tante. Dat stuit u tegen de borst. Dus draai en we het om. U zet een bepaald bedrag in, omdat u wedden wilt dat uw tante Lize b.v. met Kerstmis nog in leven zal zijn. Maar ik houd dat tegen en zeg: „Nee, dat zal ze niet!" Hij hield zijn kraalogen loerend op mij gevestigd. „Daar is toch niets tégen, wel? Doodeenvoudig. Wij ra ken daarover in debat. Ik houd vol dat uw tante ten dode is opgeschre ven. u zegt dat dat niet zo is? Dan maken wij daarvan een contract op en tekenen dat allebei. Ik stel een datum vast. Ik zeg dat binnen veer tien dagen vóór of na die bepaalde datum uw tante begraven zal zijn. U houdt vol van niet. Wanneer u wint, betaal ik u. En wanneer ik win, be taalt u mij!" Ik bleef hem zitten aankijken. Ik trachtte mij in te denken in de ge voelens van iemand die naar de dood van een rijke oude tante zat te ver langen. Dat lukte mij niet. Ik scha kelde over op een boef, die chanta ge op mij pleegde. Dat kon ik mij veel beter voorstellen. Iemand, die mij jaren achtereen geld had afge perst. Dat kon ik onmogelijk nog langer dulden. Ik wou dat hij dood was. Ik had niet zelf de moed hem van kant te maken maar ik zou er wat voor geven.ja, alles voor willen geven. Ik sprak.en mijn stem klonk nu schor. Ik had me helemaal ingeleefd in mijn rol. „Wat zijn uw condities?" vroeg ik. De houding van de heer Bradley ver anderde op slag. Hij keek blij, bijna guitig. „Nu moet ik op de proppen komen, hè? Of liever gezegd, daarmee bent u zelf dadelijk op de proppen geko menha, ha.... Hoeveel?" Dat was het eerste dat u vroeg! Wilt u wel geloven dat ik even schrok? Nooit heb ik iemand zo snel tot zaken zien komen!" „Hoeveel?" herhaalde ik. „Dat hangt ervan af. Dat hangt er helemaal van af. In het algemeen kan men zeggen dat zulks afhankelijk is van het bedrag waarom het zaakje be gonnen is. In sommige gevallen is het ook afhankelijk van de geldmid delen waarover de cliënt beschikt. In geval van een lastige echtgenoot een chanteur of iets dergelijks, zal het bedrag geheel afhangen van het geld dat de cliënt op tafel kan leggen. Ik wed nooit laat daarover geen mis verstand bestaan met arme cliën ten. In het zoëven geschetste geval dat van tante Lize, bedoel ik, zouden we het in onderling overleg over de condities van tevoren eens moeten worden. Wij willen er allebei beter van worden, nietwaar? Gewoonlijk zet ik vijfhonderd tegen één." „Vijfhonderd tegen één? Dat is knap hoog!" „Ik speel ook hoog spel! Wanneer tante Lize al een aardig eindje op weg was naar haar graf, zou u heus niet bij mij komen. Met een speling van een paar weken iemands dood voor spellen is heus geen kleinigheid. Daar zitten kwade kansen in. Dan is vijf honderd tegen één heus niet buiten sporig." „Gesteld dat u verliest?" De heer Bradley haalde de schou ders eens op. „Dat zou dan een strop betekenen, maar ik betaal prompt." „Wanneer ik verlies, betaal ik ook prompt. Maar gesteld dat ik dat niet zou doen?" Bradley leunde achterover in zijn stoel en sloot zijn ogen half. „Dat zou ik u niet aanraden," zei hij zacht. „Ik zou u dat beslist niet aanraden!" Ondanks de fluistertoon waarop zij werden uitgesproken, voelde ik bij de ze woorden een lichte huivering langs mijn rug strijken. De man had geen rechtstreekse bedreiging uitgesprokert. Maar ondanks dat was de dreiging aanwezig. Ik stond op en zei: „Ikik moet er eerst nog eens over denken." (Wordt vervolgd) PARIJS. Ofschoon het natuurlijk moeilijk is de leeftijd van een monument waaraan generaties lang gewerkt werd en dat, strikt genomen, eigenlijk nog altijd niet helemaal voltooid is op een paar maanden en zelfs jaren nauwkeurig te bepalen, is nu toch maar vastgesteld dat de Notre Dame de Paris dit seizoen haar achthonderdste verjaardag viert. Wié dit kalenderjaar gekozen heeft is ook nog een mysterie, dat zich overigens wel harmonisch voegt naast de talloze andere duisternissen en geheimzinnigheden waarmee het verleden van Frankrijks meest illustere zo niet oudste en grootste kathedraal omgeven wordt. Er zijn W&!' v -• MAAR OOK INDIEN ge die twee nullen achter het cijfer acht van haar ouder dom misschien niet helemaal zuiver rond mocht achten, dan blijft de geschiedenis van de Notre Dame toch nog altijd lang en boeiend en rijk en levendig genoeg om er weer eens even, een wijle bij stil te staan. Evenmin als Rome werd natuutlijk de Notre Dame in één ddg gebouwdOp het eilandje tussen de beide Seine-armen, waar Parijs onder de naam Lutetia inder tijd geboren werd, stond vóór de Notre Dame hier verrees in de Romeinse tijd eerst een tempel van Jupiter en daarna nog een ander godshuis. Toen die laatste Romeinse kerk op haar beurt ook met de grond gelijk was gemaakt, kon, op last van bisschop Maurice de Sully die als slaaf geboren werd, in 1163 met de bouw van de kathedraal worden begonnen. Die bouw heeft toen, in eerste aanleg (want met de beide torens is men nog altijd hal verwege blijven steken), al anderhalve eeuw geduurd. Hele legers van slaven en arbeiders hebben tonnen zweet gestort, om gedurende vijf generaties steenblok op steenblok te stapelen, ramen te construe ren, poorten te bouwen, standbeelden te plaatsen, gekleurde glasramen aan te brengen. MEN HEEFT HEEL lyrisch gesproken over het heilig geloof dat bergen verzet en kathedralen bouwde en wie zal durven ontkennen dat dat christelijk geloof zich in de Notre Dame een zijner indrukwek kendste monumenten heeft geschapen? Maar wanneer de bouwmeester wiens naam zich in de nacht der tijden heeft opgelost door dat geloof zo krachtig werd gedreven dat zijn geest de concep tie gedurende vele generaties kon blijven dragen, dan mag men de vakbekwaamheid van die duizenden schilders, beeldhouwers en arbeiders toch zeker evenmin uitvlak ken. En het is vooral wel het gebrek aan zulke middeleeuwse artisan-kunstenaars, waarvan er bij name niet een bekend is gebleven, dat de bouw van een overeen komstige collectief kunstwerk vandaag on mogelijk zou maken. Om van de kosten dan nog maar niet eens te spreken. In die tijd hoefde de kerk op een paar biljetjes niet te kijken. Half Parijs was eigendom van het bis dom, en met de huur van die huizen, plus het tolgeld dat bisschop De Sully op vele Links: De Notre Dame. van voren gezien. Rechts: De Galerij der Koningen. 235. De plotselinge verdwijning van zijn ondergeschik te maakte de Kahn erg opgewonden. „Mo! MO!" riep hij. „Mo floep en weg! Hoe dat mogelijk? Min! Min! Zoek Mo! Huptwee ga zoeken, Min, en geen gezeur!" Maar toen de Kahn zich al roepend tot de andere sol daat wendde, bleek ook deze plotseling op geheim zinnige wijze verdwenen te zijn. Nu raakte de uitheem se legeraanvoerder helemaal van streek. „Nu Min en Mo rang floep en weg!" riep hij met overslaande stem. mDit hoog vreemd verdacht.' Alarm dus, sla bong bong gong! Sla bong kletsboem op noodgong luid!" Er was echter niemand meer om dit bevel uit te voeren en daarom snelde hij zelf naar de gong om alarm te slaan. Maar nu bleek er nóg iets verdwenen te zijn: de stok, waarmee op de gong geslagen moest worden. „Stok! Stok! Waar stok?!" riep de Kahn overspannen. „Waar Min en Mo en stok van gong? Wat dit voor verdwijngedoe?Op dat moment gingen de gordij nen langzaam een eindje vaneen. En daartussen ver scheen een hand, die de verdwenen gongstok stevig omklemd hield... bruggen en wegen mocht heffen, is de constructie van de Notre Dame goeddeels bekostigd. De derde bron van inkomsten voor~de aanbouw was nog het boetegeld dat vermogende zondaars stortten in de kas. TOEN DE NOTRE DAME, volgens de huidige kalender, dus zo omstreeks acht eeuwen geleden kon worden ingewijd, zag de kathedraal er niettemin van binnen èn van buiten wel heel anders uit dan tegen woordig. De duiven en het gemotoriseerde verkeer van Parijs hebben de gevels nu hun vuildonkere kleur verleend en tot dus ver heeft men, uit vrees voor de cocco- bacilose of wel de „muurziekte", de Notre Dame, in tegenstelling met andere monu menten, nog geen verfrissend sopje durven geven. Indertijd waren die muren echter bont geschilderd, terwijl ook het interieur vrij was van de serene ingetogenheid die hier thans heerst. Ingetogen kon men de gelvoige gemeente toen trouwens ook moei lijk noemen. Niet alleen dat voor de Notre Dame gedurende de hele dertiende eeuw een permanente kermis was waar beren Notre Dame, die de eeuwen trotseer de, als achtergrond voor Paul de clochard, die ook heel wat jaartjes meeliep boze tongen volgens welke de Notre Dame, die als toeristenmagneet met de Tour Eiffel een meer vinnige dan edele strijd aan het leveren is, niet achter wilde blijven nu de Tour driekwart eeuw bestaat. De Tour Eiffel trekt jaarlijks meer bezoekers; een achterstand van de Notre Dame dus, die door een exclusief jubileum van het stalen monster natuurlijk gemakkelijk nog zwaarder geaccen tueerd zou dreigen te worden. Maar om op grond van die verschillende om standigheden nu te willen insinueren dat de Notre Dame geschiedsvervalsing niet uit de weg zou zijn gegaan, gaat ons persoonlijk tóch te ver. hun kunsten vertoonden, waarzegsters hun waarheid zegden en onstuimig werd feest gevierd. Ook binnen de muren ging men voor de uitdagende maskerades niet uit de weg. Denk aan het feest der gekken dat tussen Kerstmis en Nieuwjaar werd ge vierd, en waarbij de geestelijken hun schertsbisschop kozen die, gezeten op een ezel en in gezelschap van een pape gaai, de kerk binnenreed om voor het aan gezicht der geknielde gelovigen dan een pseudo-preek af te steken die culmineerde in de wens dat alle kerkgangers de lever ziekte, kiespijn en de schurft mochten krijgen. TEGEN HET nieuwe jaar werd de ge legenheidsbisschop voor zijn wangedrag en verwensingen niettemin gestraft, doordat hij door de overige geestelijken die zich achter mombakkesen van zwijnen, geiten en ezelskoppen verborgen, de kathedraal weer werd uitgejaagd, waarmee dan ook het kwade voor een jaar weer was ver bannen. Een vooruitzicht en een zekerheid die dan binnen de gewijde muren natuur lijk met een even monstrueuze zwelgpar tij bekroond moest worden waarvoor ton nen wijn en bergen worst de kathedraal werden binnengesleept. Van die uitgelaten stijl waarin het gelovige volk in die jaren zijn godsdienstige gevoelens beleed, kan men intussen ook vandaag nog de sporen van de kathedraal herkennen in de vorm van de honderden duivels, heksen, apen, bokken en andere beesten in steen waar mee de gevels en de daken zijn versierd. DE NOTRE DAME heeft sindsdien in al die eeuwen ook nog heel wat andere op windingen, naast plechtige ceremonieën gekend. Ze heeft, met haar twee onvol tooide torens op brandstapels neergekeken waarbij heksen, slechtaards, afvalligen en hugenoten in de vlammen der gerechtig heid vergingen. De kathedraal heeft als universiteit en als volksherberg dienst gedaan. Er werden koningen en zelfs keizers, onder wie Napoleon en Henri de Zesde van Enge land, gekroond en gezalfd. De revolu tie heeft het ook op haar kosten bont ge maakt met haar beel denstormen en kop- pensnellerijen van heiligenbeelden, al vorens de gewijde ruimte tot tempel der rede werd uitgeroe pen. De Notre Dame heeft ook als opslag plaats en wapendepot gefungeerd. Napoleon heeft de kathedraal tenslotte weer in haar oude waardigheid hersteld, en daar heeft het sedertdien dan bij mogen blij ven. Een waardigheid die nochtans niet uit sloot, dat de Notre Dame nog altijd maar moeilijk de zon van Eiffels massale toe ristensucces in het water van de Seine kan zien schijnen. Reden waarom dan ook deze (aanvecht bare) achthonderdste verjaardag dit jaar met niet minder op hef en tralala moet worden gevierd. Mercurius is in augustus theoretisch avondster, maar in onze noordelijke streken niet zichtbaar met het blote oog de planeet gaat deze maand minder dan één uur na de zon onder. Venus is een prachtig hemellichaam, 's morgens zichtbaar. In augustus komt deze heldere planeet meer dan drie uren voor de zon op. Met een kijker die 10 tot 20 maal vergroot, kunt u in augustus nog de „fasen" van Venus zien. Wist u dat deze schijn gestalten door de grote Galileï werden ontdekt in 1610? Mars bevindt zich in de nabijheid van Venus, maar is veel zwakker dan deze laatste. Jupiter is een helder hemellichaam, gedurende het tweede deel van de nacht zichtbaar in de Ram, niet ver van het groepje der Plejaden. Saturnus, zwakker dan Jupiter, is de gehele nacht zichtbaar in de Waterman. Op 2 augustus 's morgens is de maan in samenstand met Jupiter. Van 3 tot 6 augustus kan men 's morgens met het on gewapende oog het asgrauwe licht van de maan zien: zonlicht, door de aarde naar de maan weerkaatst, is de oorzaak van dit verschijnsel. Op 4 augustus om 17 uur zal de maan in conjunctie zijn met Venus. Op dat tijdstip zijn voor ons, bewoners van West-Europa, de twee hemellichamen onder de horizon (trouwens, het is dag!). We zullen ons dus moeten tevreden stellen met de vaststelling dat op 4 augustus 's morgens de samenstand nog niet plaatshad, en de volgende ochtend dat zij inderdaad voorbij is. De vallende sterren „Per- seïden" zijn van 9 tot 14 augustus de gehele nacht waar te nemen; rond 12 augustus zijn ze het talrijkst. Dit jaar zal het maanlicht de observaties niet storen. De radiant van de zwerm bevindt zich in het sterrenbeeld Perseus (vandaar de naam die deze meteo ren is gegeven); dit is dan 's avonds in het noordoosten. De radiant is het punt Volle Maan23 aug. te 6.25 maan is voor enkele avonden aangegeven- van de hemel waaruit de meteoren schijnen Laatste Kwartier 30 aug. te 10.15 de getallen duiden de dag van de maand te*°™n- aan. De plaats van Saturnus (S) is ook aan- Op 28 augustus zal Venus 4 graden ten Om de kaart te richten moet men ze geduid. De planeten Venus, Mars en Jupi- zuiden van Mars staan. De volgende och- boven het hoofd houden, en het noorden ter, die alleen 's morgens zichtbaar zijn tend zal de maan zich nabij de heldere laten samenvallen met de noordelijke komen op het kaartje niet voor. De stippel- T"*"'horizon. De stand van de hemel is die op lijn die door de Zwaan gaat duidt de hart- 15 augustus te 22 uur officiële tijd. Voor lijn van de Melkweg aan De andere ge- vroegere tijdstippen, de kaart draaien in stippelde lijn is de ecliptica (Dierenriem); Laatste Kwartier1 aug. te 4.29 de richting van de wijzers van een uur- de zon, maan en de voornaamste planeten Nieuwe Maan 7 aug. te 20.17 werk, voor latere waarnemingen in tegen- bevinden zich steeds in de nabijheid van Eerste Kwartier 15 aug. te 4.19 overgestelde richting. De plaats van de deze lijn. ALTAIR planeet Jupiter bevinden. Maan:

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9