Chinese dadenloosheid brengt Amerika in nerveuze stemming Op Schiphol vele vragen diplomatiek omzeild Situatie gevaarlijk, maar de spanning neemt af, zo zegt men in Washington Noodtoestand in Z.-Vietnam HET WEER Reacties na het Amerikaanse optreden in Zuidoost Azië êud SLIJTERIJ SWIER HAZENBERG Onderling overleg tussen Hoogovens, Spoorwegen en de gemeente Velsen In Haarlem nog geen vijfdaagse schoolweek voor het hele jaar Russisch protest tegen Amerikaanse „uitdagingen" Waterballet voor Stuif-stuif hal in Haarlem MR. LUNS TERUGGEKEERD Uitlating over politieke samen werking met Indonesië nadrukkelijk verzwakt Opbrengst vangstrecht „Willem Barendsz" 4lU miljoen Transfer Althof Pf:, IJmuider Scholletjes Banketbakkerij DEKKERS Iets koeler Aan het strand Het woord is aan Vakantiekinderkrant Schrijvende lezers pagina 4 'ejore you üuy. NAPPA- EN SUÈDE JASJES In de krant van heden: uw gezelligheidsleverancier Verhoog het genot van uw vakantie of uw weekenduitstapje ELZER'S HERENMODEHUIS 49e JAARGANG NUMMER 231 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent, Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) WASHINGTON. Hoewel de stem ming gisteren vrij optimistisch was in de Amerikaanse hoofdstad ontging het niemand dat het uitblijven van duidelijke reacties van Noord-Vietnam en China velen nerveus maakte. Een teken van die nervositeit was de daling van het Dow Jones-gemiddelde op de New York- se beurs met 9,65 punten, de scherpste daling sinds vorig jaar november na de dood van president Kennedy. Een ander teken van de nervositeit vormde de niet aflatende stroom berichten uit Zuidoost- Azië over concentraties van de Ameri kaanse strijdkraohten in Zuid-Vietnam en in de omringende wateren. Maar liefst dertig B-57 straalbommen- werpers die kernbommen kunnen vervoe ren werden naar de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon gevlogen. Een overigens niet geheel gelukkige manoeuvre want vier van de toestellen zijn bij de landing op het vliegveld Pien Hoa verongelukt. Verder stoomde het vliegdekschip „Ran ger" met zijn honderd straaljagers uit Ca- lifornië om zich te voegen bij de zevende vloot. Hetzelfde deden twaalf torpedoja gers. In de Zuidoostaziatische wateren snel len onderzeeboten in de richting van Viet nam. Ultramoderne Amerikaanse vliegtui gen, uitgerust met raketten, zijn al aan gekomen in Zuid-Vietnam, sommige in Saigon, maar een aantal op vliegvelden vlakbij de grens tussen Noord- en Zuid- Vietnam. Daarmee doorbrak het Amerikaanse op perbevel overigens de tot nu toe altijd volgehouden legende dat de Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam alleen als ad viseurs en opleiders werken. De nieuwe versterkingen kunnen immers geen ander doel hebben dan een regelrechte Ameri kaanse deelneming aan een eventuele openlijke strijd tussen Noord- en Zuid- Vietnam. Dit laatste wordt ook het meest waar schijnlijke antwoord geacht van de com munisten op de Amerikaanse acties van de laatste dagen. Een grote oorlog tus sen China en de Verenigde Staten is in niemands belang, zo redeneert men in Washington. Het is dus veel waarschijn lijker dat de communisten in Vietnam een moeizame landoorlog zullen forceren dan dat zij nieuwe nederlagen zullen riskeren tegen de sterke zevende vloot. Een landoorlog zou Vietnam overigens een tweede Korea maken, met dit verschil dat niet de Verenigde Naties, maar de Verenigde Staten de strijd zouden moeten voeren. De perspectieven in Zuidoost-Azië zijn daarom niet rooskleurig, vooral ook niet omdat de autoriteiten in Washington on danks alle onzekerheden van plan lijken stoer en ferm te blijven en niet in te (Reuter, AFP en AP). De premier van Zuid-Vietnam generaal-majoor Nguyen Khanh heeft vandaag de nationale nood toestand afgekondigd voor Zuid-Vietnam. Hierdoor worden alle demonstraties en stakingen verboden. Censuur op bericht geving wordt ingesteld, de voedselvoor ziening en de bewegingsvrijheid worden onder regeringstoezicht geplaatst, terwijl in bepaalde gebieden een uitgaansverbod van kracht wordt. Na de bepalingen van het besluit te hebben voorgelezen zei generaal Khanh, die in gevechtsuniform was gekleed: „We zijn nu gereed om assistentie te gaan ver lenen -aan de bevolking van Noord-Viet- nam om hun communistische meesters te verjagen. Ik ga me nu bij mijn troepen voegen". Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Iets koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. Overwegend droog met zonnige perioden en een kleine onweers kans. Zwakke tot matige wind tus sen zuid en zuidwest. Middagtempe- ratuur 20 graden. Zeewater 18 graden Vooruitzichten: Enigszins onstabiel maar door hogedrukgebied boven Scandinavië vrij gunstig strandweer. stemmen met de onderhandelingen, die langzamerhand door alle betrokken par tijen gewenst worden geacht. Een extra verontrustend verschijnsel tenslotte is het kennelijke welbehagen, waarmee een deskundige organisator zo als minister van Defensie McNamara het militaire krachtsvertoon leidt. De bombar dementen op Noord-Vietnam en de im mense concentraties van de laatste dagen mogen bewijzen dat McNamara zijn zaak jes voor elkaar heeft en dat president Johnson niet slap is tegenover communis ten, zoals hem vaak door reactionairen van het type Goldwater wordt verweten. Zij lijken nauwelijks bij te dragen tot een vreedzame oplossing voor Zuidoost-Azië's problemen. WASHINGTON De situatie is gevaar lijk, maar de spanning neemt af. Zo werd gisteravond in Amerikaanse regeringskrin gen de stand van zaken in de Vietnamese crisis beschreven. Minister van Defensie McNamara zei op een persconferentie dat de zaak af lijkt te koelen, maar dat het wel waarschijnlijk is dat communistisch China vliegtuigen ter beschikking zal stel len van Noord-Vietnam. Dit laatste land beschikt zelf over niet meer dan een twintigtal toestellen. Peking daarentegen heeft 2000 vliegtuigen, groten deels van Russische makelij. Een dergelijke steun aan Noord-Vietnam zou evenwel door Washington als een on vriendelijke daad van Peking worden be schouwd. President Johnson besprak de crisis gisteren met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant, die een al weken geleden afgesproken officieel be zoek aan Washington brengt. In het geschil tussen de N.V. Nederland se Spoorwegen en de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. enerzijds en de gemeente Velsen ander zijds, inzake het uitbreidingsplan-in-hoofd- zaak „Ten noorden van het Noordzee-Ka- naal" hebben gisteren de partijen toege zegd zelf tot een oplossing te geraken door onderling overleg. Het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland was vrijdagmorgen onder voorzitterschap van de commissaris der koningin, mr. F. J. Kranenburg bijeenge komen om een aantal administratieve ge schillen te behandelen. Bij de behandeling van het geschil tus sen de Hoogovens, de Spoorwegen en de gemeente Velsen bleek dat de woordvoer ders van de partijen niet anders mee te delen hadden dan dat er onderling over leg gaande is om tot overeenstemming te komen. Hierdoor zal het mogelijk zijn dat de redactie van het uitbreidingsplan enigs zins gewijzigd wordt. „Wij moeten dus als het ware onze uitspraak vertragen?" al dus de commissaris van de koningin. „Niet ten aanzien van het hele plan, maar wel ten aanzien van dit onderdeel" was het antwoord. Binnenkort wordt uitspraak gedaan. Oe Thant deed een paar suggesties voor een mogelijke vredesrol van de volkenor ganisatie, maar de inhoud daarvan bleef geheim. Op dit ogenblik kan de Veiligheids raad volgens Oe Thant weinig nuttigs doen. De secretaris-generaal wenst een nieuwe internationale conferentie in Ge- nève over de hele Indochinese proble matiek. Het Amerikaanse Congres werkt aan een resolutie, waarin het Huis van Afgevaar digden en Senaat hun volledige steun uit- vspreekn voor alle maatregelen, eventueel ook militaire. De president zal deze moe ten nemen om de vrede en de vrijheid in Zuidoost Azië te bewerkstelligen en om aanvallen op Amerikaanse strijdkrachten af te slaan en te voorkomen. De minis ters Rusk en McNamara en stafchef gene raal Wheeler verschenen voor Congres commissies om details van de situatie uit een te zetten. Vast staat dat zowel Huis als Senaat de resolutie met overweldigen de meerderheid zal aannemen. Maximes: Oordelen komt vaak in de plaats van begrijpen. WASHINGTON (ReuterAP ;AFP) - Chi na nam een onheilspellend standpunt in vlak na de Amerikaanse aanval. Het ver klaarde dat het „Amerikaanse imperialis me de grens van de oorlog nu had over schreden en dat „het Chinese volk abso luut niet werkeloos zal toekijken", terwijl Noord-Vietnam aan agressie wordt bloot gesteld". Gisteren zweeg Peking hoewel twee van zijn satellieten wel iets van zich lieten ho ren. Noord-Vietnam om te zeggen dat zijn batterijen acht Amerikaanse vliegtuigen hadden neergehaald bij de aanval van woensdag en Noord-Korea om volledige steun aan Noord-Vietnam te beloven te gen „provocerende gewapende agressie" van de Verenigde Staten. Het Russische regeringsblad de Izwestia heeft de verklaringen van de Verenigde Staten, dat de Amerikaanse luchtaanval op Noord-Vietnam een defensieve maatre gel was, absurd genoemd. Een waarnemer van de Izwestia schreef: „Hoe zouden zij in Washington reageren als, bijvoorbeeld, oorlogsschepen van een andere mogendheid voor de kust van Ca- lifornië zouden varen, met de kanonnen gericht op San Francisco?" De Cubaanse regering heeft de zijde van Noord-Vietnam gekozen in een felle ver klaring, waarin stond: „Wij weten hoe het yankee imperialisme optreedt. Wij kennen zijn onophoudelijke uitdagingen, zijn prac- In Haarlem zal ingaande het komende schoolseizoen voor het lager en kleuter onderwijs nog niet de vijfdaagse school week gedurende het hele jaar worden ingevoerd. 'fff Tijdens het overleg tussen de gemeente en het bijzonder onderwijs bleek dat over een vrije schoolzaterdag het hele jaar door nog geen overeenstemming te berei ken was. Besloten is het volgend jaar van april tot september op zaterdag geen school te houden. In de loop van het komende schooljaar zal opnieuw worden bezien of na de zomer van 1965 een regeling kan worden getrof fen, waardoor een vijfdaagse schoolweek voor het hele jaar kan worden verwezen lijkt. Voor het m.u.l.o., dat in het algemeen in dezelfde omstandigheden verkeert als het middelbaar onderwijs, is voorlopig nog niet tot verkorting van de schoolweek besloten. tische methoden, zijn schandalige leugens en zijn schaamteloze voorwendsels". Het blad van de Oostenrijkse socialis tische partij „Arbeiterzeitung", heeft de Amerikaanse represaille tegen de Noord- vietnamese bases vandaag in verband ge bracht met de Amerikaanse verkiezings campagne onder de kop „Bombs for Gold water", (Bommen voor Goldwater). Bijna tweehonderd studenten in Oost- Pakistand hebben gisteravond in de stad Dacca een aanval gedaan op het bureau van de Amerikaanse voorlichtingsdienst uit protest tegen het incident in de Golf van Tonkin. Zes grote ramen van de? biblio theek werden ingegooid en alle ramen van de eerste verdieping werden ingesmeten. De Amerikaanse ambassade in Tokio was gisteren het doelwit van betogingen uit protest tegen het optreden van de Ver enigde Staten in Vietnam. Bijna honderd afgevaardigden van het door Chinese communisten overheerste anti-nucleaire congres hebben een betoging voor de ambassade gehouden. Later sloten nog ongeveer 500 leden van ge noemd congres zich bij hen aan. MOSKOU (Tass) De Russische rege ring heeft maandag in een nota aan de Amerikaanse regering geprotesteerd tegen „gevaarlijke en uitdagende gedragingen van de Amerikaanse luchtmacht", zo meldt het Russische persbureau Tass. Volgens de nota hebben Amerikaanse vliegtuigen hinderlijk gevlogen dicht in de buurt van Russische passagiers- en vrachtschepen, die zieh in de internationale wateren bevonden. De Russische regering zegt te verwach ten, dat die Amerikaanse regering de nodige maatregelen zal nemen om een einde te maken aan de gewraakte acties, „die een inbreuk zijn op de vrijheid van scheepvaart in de internationale wateren en ernstige gevolgen kunnen hebben". In de Russische nota worden talrijke voorvallen van „ontoelaatbare acties van Amerikaanse oorlogsvliegtuigen en -sche pen tegen Russische schepen in de Stille en Atlantische oceaan en in de Middel landse Zee, de noordelijke en andere zeeën" opgesomd. Het Russische persbureau Tass merkt op, dat de Russische regering reeds eerder bij de Amerikaanse regering een soort gelijke klacht heeft ingediend. Met gillende sirene jakkerde donder dagmiddag een brandweerwagen van de Haarlemse brandweer om de Stuif-Stuif - hal aan de Kleverlaan in Haarlem, waar deze maand zo'n twintigduizend kin deren de heerlijkste uurtjes van hun vakantie doorbrengen. Drie brandweerlieden sprongen uit de wagen en rolden haastig de slangen uit. Honderden kinderen hadden zich in een grote kring op het Stuifplein opgesteld en waren nauwelijks te houden bij dit levensechte tafereel. Maar het klapstuk van de brandweer demonstratie werd het waterballet dat door een aantal spuitgasten-in-de-dop in scène werd gezet. Met vaardige hand spoten ze zo vlug mogelijk een op korte afstand neergezette emmer vol. Soms werd het een van de met een echte helm getooide jongens te machtig en kon hij de verleiding niet weerstaan om even. héél even maar de krachtige waterstraal op de verzamelde menigte te richten. De winnaars van deze spuitwedstrijd krijgen een rondleiding door de Haar lemse brandweerkazerne aangeboden. Adlai Stevenson, de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, en twee van zijn medewerkers in de Veiligheidsraad te New York tijdens het debat over de toestand in Zuidoost-Azië waar de Amerikanen represailles hebben genomen tegen de Noordvietnamezen. (Telefoto) Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAl (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 21 Buitenlands nieuws 3 Vakantiekinderkrant 4 Schrijvende lezers4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 6, 8 Radio en t.v7 Kunst 7 Uitgaan in Haarlem7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Erbij 13 t/m 22 Feuilleton 21 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Bij z(jn terugkomst in Nederland van zijn reis naar Indonesië, Pakistan en India heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, vanochtend op Schiphol zijn uitlating in een televisie-interview over een mogelijke politieke samenwerking met Indonesië met nadruk afgezwakt. „Ik heb dat woord wel gebruikt", zei hij, „maar daze samenwerking ligt ten hoogste in het bilaterale vlak en niet in het multila terale". Ter verduidelijking gaf h(j te kennen, dat hij niet gedoeld had op inter nationale problemen of op problemen die voor Indonesië op het ogenblik zeer be langrijk worden geacht, daarbij kennelijk de moeilijkheden tussen Indonesië en Maleisëi bedoelende. Op de vraag of hij met president Soe- karno en de Indonesische ministers ook over het lot van de ter dood veroordeelde dr. Soumoukil had gesproken, antwoord de hij: „Geen commentaar". Hij herhaalde wat hij reeds in het tele visie-interview had gezegd: „De opgaande lijn in de betrekkingen tussen beide lan den zet zich voort, de goodwill is toe genomen, veel zakelijke kwesties zijn met vrucht behandeld". „De verschaffing van de kredietgarantie van 100 miljoen gulden", zei mr. Luns, „hangt samen met andere problemen". Op de vraag of die garantie pas was verschaft, nadat enige zekerheid over de schadevergoeding van Indonesische zijde was verkregen, zei de minister: „Dat is De Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart heeft het vangstquotum van haar walvisvaarder „Willem Barendsz" aan Japan verkocht voor 425.000 pond sterling (ca. 4,25 miljoen), zo heeft de directie vandaag tegenover het ANP ver klaard. Het bedrag zal door de Japanse maat schappijen worden voldaan over een periode van anderhalf jaar. De helft van de verkoopsom moet nog in 1964 worden betaald, de andere helft is uiterlijk in december 1965 betaalbaar. Aangezien thans de Japanse goedkeu ring van de transactie is afgekomen, is de reeds aangekondigde overeenkomst met de Japanse walvismaatschappij definitief ge worden. Over uiterlijk een week zal het schip aan de Japanners worden overge dragen. Formeel is met de aankoop een bedrag gemoeid van 15 miljoen gulden. Het verschil tussen deze verkoopprijs en de opbrengst van de vangstrechten zal over twee jaar weer met het terugkopen van de „Willem Barendsz" gemoeid zijn. De mogelijkheid van terugbetaling op de aandelen noemde de directie op dit moment „op zijn minst prematuur". Deze zaak is nog niet door het bestuur van de maat schappij besproken. Wel zal terugbetaling binnenkort in een bestuursvergadering een punt van overweging uitmaken. een al te duidelijke wijze van vragen!" Indonesië heeft duidelijk uitgesproken dat het bij de uitkering van schadevergoe dingen voor genaaste bedrijven ten aan zien van Nederland zeker niet zal discri mineren. Op de vraag of er moeilijkheden in de weg stonden voor een uitwisseling van ambassadeurs, antwoordde de minister: „Naar het schijnt heeft de Indonesische regering voor deze functie iemand op het oog, die moeilijk beschikbaar te maken is". „Houdt dit in, dat de huidige Indonesi sche zaakgelastigde in Den Haag, de heer Sjarif, deze functie niet zal krijgen?" „Die conclusie laat ik aan u over", zei de minister. De besturen van Telstar en Blauw Wit hebben hedenmorgen overeenstemming be reikt over de transfersom van Althof. Aan het bedrag van 75.000 heeft Telstar vast gehouden en Blauw Wit dat de eerste dagen na de officiële transfertijd vast hield aan 90.000 voor de 28-jarige half- speler Althof heeft dit thans goedgekeurd. Advertentie SPECIALITEIT VOOR IJMUIDEN een croquante korst met een speciale vulling 35 ct. per stuk ALLEEN BIJ i LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 handig verpakt lang vers SPRITSEN RONDO'S BOTERRONDJES PORTU GEZEN WEEKENDKOEKEN PINDAKOEKEN m m m heerlijk Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1