Prikkeldraad bederft wandelplezier in recreatieduinen Strandvoetbal in IJmuiden Rooswijk in overwinning veiligheid door op Hazenkamp Loenaersloot GASFORNUIZEN Harmonie en fanfare aan muziekschool V erkeer songevallen in de IJmond Sterk Telstar speelde pover Inbraak in Beverwijk Terrasvogels boekte winst op RCH (3-1) Gloednieuw motorjacht door brand ontluisterd MAANDAG 10 AUGUSTUS 1964 5 560.- Inbraakjes in noodwinkels in Beverwijk Intercommunale brandweer in Beverwijk bepleit Zaterdagmorgen slipte een Italiaanse hoogovenarbeider met zijn bromfiets op de metalen platen in het wegdek van de afrit van de oude sluis in IJmuiden. Zijn duopassagiere, een 28-jarige inwoonster van IJmuiden kwam te vallen en liep schaafwonden en een gekneusde knie op. Op een afvoerweg van het verkeersplein zuid bij de Velser tunnel is zaterdagmid dag een personenauto na te zijn geslipt in een sloot gereden. De 28-jarige uit Alk maar afkomstige bestuurder kreeg geen letsel. De auto werd zo zwaar beschadigd dat hij moest worden weggesleept. Op de Wijkerstraatweg in Velsen-noord viel een 65-jarige Beverwijker met zijn fiets, doordat een slip van zijn jas in het achterwiel was geraakt. De man kreeg snijwonden in het gelaat. De stichting stedelijke muziekschool te Beverwijk is voornemens met ingang van september aanstaande aan haar school een harmonie- en fanfare-opleiding te verbin den. B. en W. van Velsen hebben de raad voorgesteld de subsidie ten behoeve van de muziekschool voor het jaar 1964 met duizend gulden te verhogen. CTNA met thermometer en afdekplaat DORDRECHT met glasruit NESTOR MARTIN met ther mostaat Pelgrim, Junker en Ruh, Kiippersbusch. Alle fornuizen zijn ook geschikt voor aardgas. Wij regelen de betaling op prettige wijze. Voor vakkundige voorlichting en plaatsing Lange Nieuwstr. 433 - Centrum GalerfJ IJmuiden Telefoon 4654 Advertentie Voor veel Velsenaren is de vakantie alweer voorbij en na drie weken Costa Brava, Franse of Italiaanse Riviera, Oostenrijk of Scandinavië, doet het goed ook dichter bij huis recreatiemogelijk heden te vinden. Zee, strand en duinen zijn niet alleen tijdens het weekeinde, maar ook op gewone werkdagen na kan toortijd nog bereikbaar. „Ja, geografisch zit je, wat dit betreft, hier wel gunstig" riep hij ons op de Herenduinweg toe, terwijl hij afsloeg om de Herenduinen in te gaan; voor een ferme wandeling, dacht hij Enkele uren later, door de telefoon, klonk zijn stem minder enthousiast: „Wat ze nou hebben uitgehaaldEr volgde een kort verslag over een korte Wandeling; zijn plezier was bedorven door prikkeldraad, hatelijk prikkeldraad, dat er tot voor kort vóór zijn vakantie in elk geval nog niet was. „Nieuw, vers prikkeldraad" wist hij, die van geen duinkonijn nog iets zou hoeven leren, met zekerheid vast te stellen. We zijn nog eens samen wezen kijken. Het was zoals hij al gezegd had: even voorbij de (bunker) „Moriaan" was het wandelpad afgesloten met prikkeldraad. Vers prikkeldraad. Lang gepuzzeld hebben wij daar niet. Wat hier aan het handje is, wordt duide lijk wanneer men naar het aangrenzende Zeewijk kijkt, waar, na de bouwvakkers vakantie, de bouwactiviteit weer op gang komt; en (oh ja, het heeft immers in de krant gestaan) voor de realisering van dit uitbreidingsplan zal een stuk van deze Herenduinen moeten worden aan getrokken. Wel, de afrastering voor het nieuwe gebied van de gemeente Velsen, is er dus al. Ons gezelschap was het daar aller minst mee eens. Niet uit pure sympathie voor de eigenaar (die protest heeft aan getekend tegen de onteigening) maar hij zag het als een roekeloos omspringen met de nog schamele resten van onze recreatieterreinen. Velsen noemde hij nu een gemeente, die eerste klasse is in de individuele voorzieningen, maar tegelijkertijd een „stad zonder hart", waaraan binnenkort zou kunnen worden toegevoegd: met straten zonder einde", wanneer die onteigening door zou gaan. „De Herenduinen" zo ging hij ver der „vormen voor de Velsenaren, die niet over een auto beschikken, een pret- Hazen, konijnen en kinderen trekken zich van prikkeldraad weinig aan. tige recreatie. Zij zijn, tegen een kleine vergoeding, voor iedereen toegankelijk. Wanneer de planologen beweren, deze *rond nodig te hebben voor huizen bouw, en dat het niet anders kan, dan vraag ik me af: waarom gaat het elders wèl anders, waarom bouw je niet meer de hoogte in? Handen af, van het duin terrein!" Wie in Velsen de duinen in wil, moet een wandelkaart hebben Onverschillig of hij wandelen wil in de Herenduinen, de Midden-Herenduinen, dan wel in het duinterrein van Duin en Kruidberg. Een gezinskaart voor de Herenduinen kost 7,50 en hiervoor moet men zijn bij V.V.V. Velsen-IJmuiden, op het IJ- muidense Marktplein. Een kaart voor de Midden-Heren- Opengelegd, voor woningbouw, ligt een uitgestrekt duingebied. elkaar; prikkeldraad geeft de grenzen aan: wie een kaart voor a heeft, mag absoluut niet op het aangrenzende b komen en omgekeerd gelat natuurlijk hetzelfde, evenals het verboden is met een b-kaart op c te komen of met een c-kaart op b. Er zijn kinderen, die zich helemaal niet storen aan deze duidelijke afbake ningen. En vooral in de vakantie zijn dat er heel veel. Er ziin volwassenen en dat zijn er altijd heel wat die zich ergeren aan prikkeldraad. Zij hopen het nog eens mee te maken, dat het gebruik van prikkeldraad voor dergelijke doel einden bij de wet verboden zal zijn. trekken zich van prikkeldraad even wei nig aan als stoute kinderen.aldus een suggestie. Intussen groeit Zeewijk. Sommigen, die na maanden daar weer eens langs rijden, zeggen: „Het gaat hier wel snel"; zij die nog steeds geen woning hebben maar hopen hier straks een flatje toege wezen te krijgen, menen dat het nog veel te langzaam gaat met de woning bouw in Zeewijk. Bulldozers hebben zich door het duin gewerkt: het begin van een lange, brede weg is er al. Prikkeldraad, dat voor kort de grens aanduidde tussen gemeente grond en particulier bezit, leverde voor deze krachtpatsers geen probleem op. Jong en oud hebben de hlokkadebrekers op de voet gevolgd. Elke morgen en middag zwermen zij het Zeewijkse duin in. Zonder kaart. Het IJmuidense strandvoetbal zou aan staande dinsdag zijn einde krijgen wan neer de uitgestelde wedstrijden tussen kampioen Brulboei en l'Avenir en de match paviljoen Zeezicht-Groentehandela ren gespeeld zouden zijn. Doch ongeacht de resultaten van deze wedstrijden zullen woensdag één of meer beslissingswedstrij den gespeeld moeten worden om tot een definitieve verdeling van de prijzen te ko men. De wedstrijd Clubhuis Brulboei-l'Avenir is een leuke wedstrijd, waarin het kam pioensteam kan demonstreren, waarom het de opvolger van Paviljoen Zuidpier is geworden, maar de wedstrijd heeft voor de competitie slechts statistische waarde. Heel anders is het met het duel tussen de Groentehandelaren en Paviljoen Zee zicht. Wint Zeezicht, dan is er een be slissingswedstrijd noodzakelijk tussen dit Paviljoens-elftal en Paviljoen Zeedistel voor de bezettnig van de tweede plaats. Weten de Groentehandelaren het nog steeds ongeslagen elftal van Zeezicht één punt afhandig te maken, dan spelen ex- titelhouder Paviljoen Zuidpier en Paviljoen Zeezicht een beslissingsduel om de derde plaats. Wanneer de uitslag van deze be slissende wedstrijd een gelijke stand is, zal er tweemaal 7Vt minuut verlengd wor den. Als dit ook niet tot een beslissing geleid heeft, zullen vijf strafschoppen de eindstand moeten bepalen. Het gecompliceerdst wordt de situatie, indien de Groentehandelaren erin slagen om Zeezicht's ongeslagen record te bre ken. Dan eindigen Zeezicht, Noordzee en de Groentehandelaren op de 4de plaats, waaraan ook een prijs verbonden is. Om de beslissing op één dag te laten vallen, heeft het bestuur van de strandvoetbal- competitie de volgende regeling getroffen. Woensdag 12 augustus spelen om precies 19 uur de paviljoen teams van Zeezicht en Noordzee tegen elkaar in een wedstrijd, die slechts tweemaal 10 minuten duurt. Direct na deze wedstrijd treedt Noordzee aan tegen de Groentehandelaren. Na dit duel van tweemaal 10 minuten ontmoet Zeezicht in een verkorte wedstrijd de Groentehandelaren. De winnaar van deze duinen kost maar 55 centen, doch alleen degenen die in het bezit zijn van een wandelbewijs van de A.N.W.B. mogen daar wandelen. Men kan voor een kaart terecht bij jachtopziener D. Doombosch, Duin en Kruidbergerweg 18. Slechts 1,20 kost een jaarkaart voor Duin en Kruidberg. Die moet echter worden aangevraagd via een formulier, verkrijgbaar bij V.V.V. Velsen-IJmuiden. Het verschuldigde bedrag moet bij in diening gegireerd worden en eerst na overschrijving wordt de kaart u vanuit Amsterdam toegestuurd. De wandelkaart is tevens rijwielkaart; een ruiterkaart kost 10,35. De drie hierboven genoemde duinge bieden liggen in dezelfde volgorde naast Langzaam maar zeker dringen de wegen- en huizenbouwers het duin in. Slechts enkelen handelen alsof zo iets nu reeds het geval is en volgen het slechte voorbeeld van de jeugd, die er onder- of tussendoor kruipt. Met alle risico betrapt te worden door de jacht opzieners). „Misschien is er een oplossing te vin den, die het voor wandelaars uit alle delen van de gemeente gemakkelijker maakt om zich te mogen ophouden in alle drie duingebieden: laat de drie eigenaren het onderling zó regelen, dat de wandelaar met één kaart kan vol staan. Het prikkeldraad kan dan ver vangen worden door grenspalen. Als af bakening van jachtgebied is prikkel draad waardeloos: konijnen en hazen Telstar speelde zaterdag in Katwijk te gen Quick Boys wel degelijk met alle ster ke spelers, die het ter beschikking heeft. En dat was anders dan ons tevoren werd medegedeeld. Het resultaat was overi gens niet zoals van een topteam ver wacht mocht worden. Quick Boys nam de leiding en Telstar heeft slechts met gro te moeite een gelijkmaker kunnen scoren. Beide doelpunten werden voor de rust ge maakt. Dat van Telstar door Hassie van Wijk was overigens nog van twijfelach tig niveau, aangezien het onzeker was of de bal de doellijn wel was gepasseerd. De prestaties van de Telstar-spelers wa ren nog niet erg imponerend. Het feit, dat verschillende spelers in het geheel niet of nauwelijks getraind hadden was daaraan niet vreemd. De opstelling van de Velser ere-divisieclub was: Stuy; Lip- tak en Pirovano; Daniels, Kort en Althof; Van der Kuil, Beke, Boekestein, Van Wijk en Marijt. Na rust hadden Van Wijk en Marijt hun plaatsen ingeruimd voor res pectievelijk Brom en Kleef. Toen de bewoonster van een huis aan de Spoorsingel in Beverwijk zaterdagmor gen na een korte afwezigheid thuis kwam bemerkte zij dat een inbreker zijn slag had geslagen. De buit bderoeg ongeveer zevenhonderd gulden. Van de dader ont breekt tot nog toe elk spoor. De diefstal moet vrijdagnacht zijn gepleegd. In Nijmegen heeft Rooswijk zich door een 3-0 overwinning op Hazenkamp zich definitief veilig gesteld van degradatie uit de eerste klasse honkbal. De Rooswijkers, die in een vreemde opstelling opereerden tegen het eveneens verzwakte Hazenkamp, hadden van het begin af de wedstrijd in handen. In. de tweede innings werd de basis voor de zege gelegd. Van der Scheur bereikte het eerste honk, omdat de aangooi van de werper door de eerste-honkman van Hazenkamp verkeerd verwerkt werd. De snelle Van der Scheur stal het tweede honk. Nico Hofkamp, de crack van deze wedstrijd, nam als volgende slagman de bal vol op het slaghout en joeg deze het Nijmeegse honkbalstadion uit, waardoor Rooswijk met 2-0 voorkwam. De derde Velsennoordse run werd in de zevende innings gescoord. Nico Hofkamp was met een honkslag op de honken ge komen en bereikte het tweede honk door het te stelen. Eerste-honkman Kles- ser plaatste een fraaie tweehonkslag, waardoor Hofkamp de 3-0 stand kon aan tekenen. Rooswijk speelde wel in een zeer won derlijke opstelling. Ed Sauer fungeerde na een lange afwezigheid weer als werper in de plaats van de jonge Hofkamp. De Roos wij kachtervanger, Cees Heinen, was ver hinderd. Coach Nico Tromp zette Hof kamp in als achtervanger, hetgeen hem best afging. In het Rooswijkveld, dat slechts twee fouten maakte, stonden Boon stra, Huizer en De Jong, die normaliter in het tweede team spelen. Op het door het vele regenwater moei lijk te bespelen sportcomplex Elta in Sant poort-Zuid heeft Terrasvogels in zijn laatst competitiewedstrijd in de tweede klasse A RCH met 3-1 verslagen. Op de werpersheuvel stond ditmaal niet Nico Dis- sclköter, die als contractspeler van EDO een oefenwedstrijd moest spelen, maar de jonge pitcher Wim van Berkel. De werpersresultaten van Van Berkel waren: 3x3 slag, 5x4 wijd en twne honk- slagen tegen. Dat Van F=r' - t de ze niet zo flo. cijfers ioc.. ^e win nende werper werd, verklaarde de goede steun van het Terrasvogelsveld aan de jonge werper. In de tweede innings nam RCH de lei ding. Kaestner sloeg een fraaie tweehonk slag in het linkerveld en stal het derde honk. Hoewel Wim Rijke een verre klap van de volgende Heemsteedse slagman goed ving, scoorde Kaestner toch de eerste run door snel naar de thuisplaat te star ten toen Rijke de bal in zijn handschoen had. Terrasvogels kwam terug in de derde innings. Playing-coach Cees Herkemij kreeg van werper Van Eek jr (8-5-3) een vrije loop en stal door gewaagd honklo pen het tweede en derde honk, terwijl hij de thuisplaat bereikte doordat Van Eek even de controle over een worp miste (1-1). De „birds" kwamen in de zevende in nings aan de leiding. Herkemij en Van Berkel waren al voor nul aan de kant ge zet toen Van Mourik aan slag kwam. Door een fieldersfout bereikte hij het eer ste en ook het tweede honk. Gedurfd honk- lopen bracht hem op het derde honk en bezorgde Terrasvogels ook de winnende run, omdat Van Mourik de RCH-achter- vanger verleidde tot een foutieve aangooi, waardoor hij gemakkelijk het thuishonk kon bereiken. In de voorlaatste innings vergrootte Ter rasvogels de voorsprong tot 3-1. Met twee nullen produceerde hitter Kolkman (slag gemiddelde: 500) 'n tweehonkslag. Thoolen sloeg Kolkman op het derde honk toen het RCH-binnenveld misgreep op zijn hit, ter wijl Herkemij (slaggemiddelde: 333) Kolk man binnen sloeg. In de laatste innings kwam de 3 voorsprong nog in gevaar. Werper Van Berkel was de controle op zijn worpen kwijt en deed de honken vollopen door het weg geven van vrije lopen. Herke mij nam het werpen over en schakelde prompt twee RCH-ers met 3 slag uit. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in drie houten noodwinkeltjes aan de Laan der Nederlanden in Bever wijk. In alle drie gevallen kwam men binnen na het verbreken van de board bekleding aan de achterzijde van de win kels, respectievelijk een cafetaria, een sla gerij en een kruidenierswinkel. Uit de ca fetaria wordt ongeveer vijf gulden ver mist. Hetzelfde bedrag werd uit de slage rij gestolen. De buit in de kruidemerswin kei bestond uit een aantal pakjes sigaret ten en ongeveer vijftien gulden. verkorte halve competitie op één avond legt beslag op de vierde prijs. Wanneer teams gelijk eindigen in deze halve com petitie, dan beslist het doelgemiddelde (het verschil tussen de voor- en tegendoel punten), dat deze elftallen in de eindronde verworven hebben. Ranglijst De stand van de eindronde van de IJmuidense strandvoetbalcompetitie luidt met nog slechts twee wedstrijden te spe len als volgt: 18- 7 10 8-6 9 10- 8 8- 7 7- 9 7- 7 7-14 3-10 Clubhuis Brulboei 6 4 2 0 Paviljoen Zeedistel 7 2 5 0 Paviljoen Zuidpier ..7 2 4 1 Paviljoen Zeezicht ..6150 Paviljoen Noordzee 7 2 3 2 Groentehandelaren .6132 Strandplateau 7 0 4 3 l'Avenir 6 0 2 3 In IJmuider sluis: Terwijl het hagelwitte vaartuig zich in de IJmuider Zuidersluis bevond, op weg naar zee voor een proefvaart, brak zater dagmiddag, omstreeks vier uur, brand uit in de motorkamer van het dubbelschroef- jacht „Entrancer". De trotse Schotse ka pitein-eigenaar, de heer S. H. Light was nog maar enkele dagen in het bezit van 't prachtige, in Nederland gebouwde jacht. De brand, die door de Velser brandweer werd geblust, heeft een enorme rave In de motorkamer achtergelaten. Er zijn ech ter geen persoonlijke ongelukken bij ge beurd. Een zware rookontwikkeling deed aan vankelijk het ergste vrezen. Zo verstik kend was de rook, dat het voor de toege snelde bemanningsleden onmogelijk werd, het langer uit te houden in de beperkte ruimte van de motorkamer, waar zij een poging hadden onderneomen om het vuur te blussen. Men slaagde er in het brandend jacht op eigen kracht aan de zuidkant te krij gen, waarna de gealarmeerde en inmid dels gearriveerde gemeentelijke brandweer onmiddellijk tot actie overging. Met zuurstofmaskers voor drongen de brandweerlieden, onder aanvoering van hoofdbrandmeester M. Verhoeff, tot de vuurhaard, die zich in het plafond van de motorkamer bevond, door, om met de ne velspuit verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. De brand was ontstaan door kortsluiting. De hevige rookontwikkeling werd veroor zaakt door de uit geperst papier bestaan de smeulende isolatielaag. De aard van de brand maakte het nood zakelijk het plafond vrijwel geheel open te breken. Een nogal tijdrovend werk, waar na men nog enige tijd bezig is geweest, de gedeeltelijk onder (bius-) water staan de motorkamer met een draagbare pomp van de brandweer leeg te pompen. De eigenaar, reserve officier der Engel se marine, nam het sportief op. Hij acht te het, terecht, een groot geluk bij een ongeluk, dat de brand niet in volle zee was uitgebroken. De brand werd ontdekt, terwijl hij met zijn echtgenote op het achterdek van het luxueuze jacht aan de uitgebreide tea za ten. De voorgenomen reis naar Majorca, via Gibraltar (waar het jacht zijn thuishaven zal hebben) is voor enkele weken uitge steld. Het Beverwijkse raadslid W. Swarts heeft burgemeester en wethouders de vraag gesteld, of het college met hem van oordeel is, dat een intercommunale brand weer met een vaste beroepskern de beste beveiliging biedt aan het publiek. De heer Swarts stelde deze vraag naar aanleiding van een felle brand op 22 juni jongstleden op het Europaplein in Heems kerk, in een complex woningen, dat in ad ministratie is bij het gemeentelijk woning bedrijf van Beverwijk. Op een brandmel ding, die later nog eens herhaald werd, zou de Beverwijkse politie hebben gerea geerd met de opmerking, dat zij er niets mee te maken had. B. en W. van Beverwijk laten deze be wering voor rekening van degene, die de ze inlichtingen heeft verstrekt. De brand had plaats op dertig meter van de ge meentegrens, op Heemskerks gebied. De Beverwijkse brandweer is wel degelijk uitgerukt naar de brand. Wat betreft het instellen van een intercommunale brand weer met een vaste beroepskern wordt verwezen naar een desbetreffend rapport van de districtsinspecteur van het brand weerwezen 53, ten aanzien van de brand weerorganisatie van de gemeente Bever wijk, Heemskerk en Velsen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5