W egenf onds Verkeers- en ontworpen door vervoersbonden Tot 1980 f 17 miljard nodig nnirdLLnnn ni GOLDWATER Aantal groentewinkels liep in 1962 terug met 8 pet De koning van de shag De Beurs vuinoFi n Nieuwe dochter var Wilton Fijenoord Suriname gaat een overeenkomst aan met „Salzgitter" Kolonel Kremer nu brigade-generaal Aardgasbuis door de Rijn EIM-rapport verschenen Henk Peters in uitstekende vorm SCHEEPVAARTBERICHTEN Veiligheidseisen voor elektrisch materiaal MAANDAG 10 AUGUSTUS 1964 8 Eén op vier Pleidooi voor een betere spreiding der inkomens Zwanenberg-Organon in nieuwe NV Roken weer duurder in Engeland Uit belasting Chris Plus de beste in tijdrit van De Kampioen Excelsior is begonnen met nazomercompetitie De gezamenlijke verkeers- en vervoersbonden, die samenwerken in het zgn. centraal overleg, hebben een plan opgesteld voor de instelling van een wegen fonds. Dit fonds moet tot 1980 beschikken over in totaal 17 miljard gulden. Dat bedrag zal moeten worden bestemd voor de aanleg van 2200 kilometer autosnelweg, de verdubbeling van 320 kilometer bestaande autosnelweg en voor de aanleg van zesbaansringwegen om een aantal steden, met een lengte van 25 kilometer. Het plan voorziet voorts in de bouw van een drietal tunnels en twintig bruggen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, alsmede de onder hem ressorterende hoofddirectie wegen van rijkswaterstaat hebben reeds grote belangstelling getoond voor het plan van de verkeersbonden, zelfs nog voordat het officieel is aangeboden. Deze belangstel ling geldt niet in de laatste plaats de proeve van een wetsontwerp voor de in stelling van een wegenfonds, die door de> ze organisaties is opgesteld en die gelijk tijdig met de verkeersnota zal worden overgelegd. De huidige regeringsplannen voorzien tot 1975 in de aanleg van 1200 kilometer auto snelweg. Op de begroting van verkeer en waterstaat voor dit jaar was 400 mil joen uitgetrokken voor de aanleg van we gen. Het plan van het centraal overleg voorziet echter in een gemiddeld jaarbe drag van een miljard. Zou het plan wor den aanvaard en zou met de uitvoering er van in 1965 worden begonnen, dan zou, al dus de opstellers, in 1970 ruim een mil jard gulden moeten worden besteed, ii 1975 anderhalf en in 1980 ruim twee mil jard gulden. Het totaalbedrag moet aldus het plan zo worden verdeeld, dat voor rijkswegen 9,5 miljard, voor provincie- en gemeen tewegen 5,5 miljard en voor overige we gen, die niet in de overheidsplannen voor De Dok- en Werfmaatschappij Wilton Fijenoord N.V. in Schiedam en haar vol ledige dochteronderneming Machinefabr. C. de Neeff N.V. in Vlaardingen hebben opgericht Wilfijn Constructie Maatschap pij N.V. in Rotterdam, zo blijkt uit het bij voegsel van de Staatscourant. Het maatschappelijk kapitaal van de vennootschap bedraagt 100.000, waarvan 20.000 is geplaatst en in contanten vol gestort. Het doel van de nieuwe onder neming is onder meer het aanmaken en leggen van leidingen ten behoeve van het transport van gassen, oliën, water enz De aanleg van het aardgastransportnet in Nederland is een der aanleidingen tot deze oprichting geweest. Zoals bekend is Wilton samen met een Amerikaanse maat schappij bezig met het leggen van honderd kilometer hogedrukleiding. Bij de aanleg is Wilfijn ingeschakeld. Men heeft name lijk gemeend deze nieuwe activiteit in een afzonderlijke organisatorische eenheid te moeten onderbrengen. Een betere spreiding van inkomen en vermogen is, zowel op politieke als op sociale en economische gronden gewenst Tot deze conclusie komen drs. P. J. Jans sen en D. H. Grasman in een artikel, dat onder de titel „Oorzaken en beoordeling van de ongelijke inkomens-en vermogens- spreiding" in Economisch-Statistische Be richten is verschenen. De schrijvers stellen vast dat alles bijeengenomen de gevoerde loonpolitiek de inkomensspreiding niet ongelijkmatiger heeft gemaakt, maar ook niet veel heeft bijgedragen tot een betere spreiding. De invloed van de tot nu toe gevoerde loon politiek op de inkomensverdeling, zouden zij als neutraal willen karakteriseren. Anderzijds is de rechtstreekse vermogens- aanwas via ondermeer winstinhoudingen, bij n.v.'s, er de oorzaak van dat de ver mogensverdeling in ons land steeds onge lijkmatiger wordt. Schrijvers wijzen erop dat de ongelijkmatige vermogensspreiding pp zich weer inkomenseffecten heeft. Het artikel somt twee mogelijkheden op om tot een gelijkmatiger verdeling te komen. Ten eerste is om van de een te nemen en aan de ander te geven. Deze methode tast echter de rechtvaardigheid in ernstige mate aan. Een tweede moge lijkheid van een toekomstige verbetering van de spreiding bestaat hierin dat de aanwas van het vermogen meer dan tot dusver ten goede komt aan de bezitlozen In dit geval tast men geen bestaande vermogens aan, terwijl het nivellerings proces zonder economische schokwerking verloopt. Een en ander geldt onder het voorbehoud dat gestreefd wordt naar een rechtvaardige verdeling van de ver- mogensaanwas, waarbij aan de rechten van alle groepen wordt gedacht, aldus de beide schrijvers van het artikel. Ward, Blenkinsop and Co Ltd. en n.v. Koninklijke Zwanenberg-Organon hebben besloten gezamenlijk bij te dragen tot een nieuwe vennootschap, die onder de naam W.B.-Organon n.v. zich zal toeleggen op het produceren en verkopen van een aantal chemische produkten, voornamelijk voor Industrieel gebruik. De nieuwe n.v. is ge vestigd te Oss. De verkoop zal vooralsnog beperkt blijven tot de landen van de E.E.G. Sigaretten en tabak, in Engeland toch al «chreeuwend duur, zijn opnieuw in prijs verhoogd. Twintig sigaretten kosten thans 4 shilling en 11 pence (ongeveer 2,50) en een Engels ons (28 gram) tabak komt op shilling en 3 pence (ongeveer 3,15). komen, 2 miljard beschikbaar komt. De prognose gaat ervan uit, dat in 1980 ongeveer drie en een halfmiljoen auto's op de Nederlandse wegen zullen rijden, één op elke vier Nederlanders. De plannen zijn volgens de opstellers o.m. ANWB- directeur A. Boost voldoende om deze verkeerstoeneming op te vangen. De financiering van de plannen, die tot nu toe een groot knelpunt is geweest, moet dus worden geregeld door de instelling van een wegenfonds. Dit fonds moet vol gens het centraal overleg worden gevuld met 1. de volledige opbrengst van de mo torrijtuigenbelasting, 2. een deel van de opbrengst van de accijns op benzine, een jaarlijkse vaste bijdrage uit de begro- De Surinaamse regering heeft een voor lopige overeenkomst aangegaan met het Westduitse ingenieurs- en adviesbureau „Salzgitter Industriebau Gesellschaft". Volgens een officiële mededeling zal het Duitse bureau ten behoeve van Suriname zeven voorstudies maken voor speciale projecten. Deze betreffen de industriële sector, de agrarische sector, waarbij vooral gedacht wordt aan opvoering van de landbouwopbrengsten, de opwekking en distributie van energie, de infrastructuur, in het bijzonder verbetering van de haven faciliteiten, los van de reeds op dit gebied geëntameerde plannen, de bouwsector met het accent op uitbreiding van de bos exploitatie en verwerking van houtpro- dukten, alsmede een eventueel daaraan (gekoppelde chemische industrie en de mijnbouwsector, waarbij men het oog heeft op ontginning en verwerking van delfstoffen, zoals ijzererts, mangaan en dergelijke. Kolonel H. C. Kremer van de Generale Staf is bevorderd tot brigade-generaal. Hij kwam in 1962 in het nieuws toen hij door de toenmalige minister van Defensie voor tijdig werd ontslagen. Via de militaire ambtenarenrechter wist hij dit ontslag on gedaan te maken. Zijn benoeming geldt van 1 november 1963 af. Het ministerie van Defensie heeft des gevraagd meegedeeld dat kolonel Kremer door de toenmalige minister van Defensie ir. Visser, per 15 november 1962 was ge plaats bij het Defensiestudiecentrum, me de teneinde deze hoofdofficier in de ge legenheid te stellen daar zijn geschiktheid te bewijzen voor bevordering tot brigade generaal. Over kolonel Kremer is in ok tober 1963 een beoordelingslijst opgemaakt. Hieruit heeft de minister van Defensie de conclusie getrokken dat kolonel Kremer inderdaad de geschiktheid bezit voor de rang van brigadegeneraal. Daar hij bij het Defensiestudiecentrum geen organieke functie vervulde waaraan de rang van bri gadegeneraal is verbonden, is hij met in gang van 1 november 1963 benoemd en aan gesteld tot brigade-generaal bij het wapen der Artillerie en met ingang van 1 augus tus 1964 benoemd tot commandant van het legerkorps Achtergebied, welke func tie in zijn huidige vorm per 1 juli 1964 is ingesteld en aan welke functie de rang van brigadegeneraal is verbonden. Aangezien een kolonel niet bevorderd kan worden tot brigadegeneraal voordat hij een opperofficiersfunctie bekleedt, kon de bevordering van kolonel Kremer pas worden gerealiseerd tegelijkertijd met zijn plaatsing in die functie. Daarbij werd het om billijkheidsredenen gewenst geacht deze bevordering terugwerkende kracht te verlenen tot 1 november 1963. Astronomen bijeen. De rector magnificus van de universiteit in Utrecht, prof. dr. H. Freudenthal, heeft in de Domstad een internationaal symposium geopend, dat wordt bijgewoond door zeventig sterre- kuncfigen uit veertien landen. Zij zullen zich bezighouden met de scheikundige samenstelling van sterren en waar- nemings- en meetmethoden. ting van verkeer en waterstaat en 4. een lening uit de staatskas. In Haagse politieke kringen worden de kansen voor de instelling van een wegen fonds de laatste tijd hoger aangeslagen dan voorheen. Zowel minister Van Aart sen als zijn collega van financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, schijnt ervoor te voe len. In opdracht van de eerstgenoemde worden de mogelijkheden voor de instel ling van zo'n fonds reeds geruime tijd door rijkswaterstaat bestudeerd. Zondag is een hoofdbuis van het Neder landse aardgasnet over de Rijn getrokken. Dat gebeurde bij Angeren, niet ver van het veer tussen Huissen en 't Loo ten oosten van Arnhem. Het werk kon nog net worden voltooid binnen de tijd die men van rijkswaterstaat had toegemeten ge kregen. De scheepvaart op de Rijn moest namelijk worden stilgelegd, 's Avonds om acht uur lag de buis van 400 meter lengte en een gewicht van 580 ton in de sleuf, welke tevoren door de rivierbedding was gebaggerd. De gasleiding bij Angeren maakt deel uit van sectie III van het hoofdbuizennet, dat het Slochterense aardgas moet ver voeren van de winningsplaats naar de be staande gasnetten. Sectie I vervoert het gas van Hoogezand naar Zutphen. Een af takking van deze leiding, sectie II loopt van Ommen tot ten zuiden van Utrecht. Een vierde sectie, afgetakt bij Raven- stein van sectie III, geeft aansluiting naar Gleen. Het gehele werk moet in de loop van dit jaar gereed zijn. Met de aanleg van het traject Zutphen- Boxtel is begonnen in mei. In september hoopt men deze 100 kilometer lange lei ding gereed te hebben. Het leggen over land van de leidingen is inmiddels een routinekarwei geworden voor de gespecia liseerde werkers van de aannemersteams die het werk uitvoeren. Zij vorderen an derhalf tot twee kilometer per dag. Het oversteken van de grote rivieren is echter een riskant karwei, omdat herstel van wat eventueel verkeerd zou gaan, zeer moei lijk is. Natuurlijk hebben tal Hoogleraar. Tot gewoon hoogleraar in de afdeling der weg- en waterbouwkunde aan de technische hogeschool te Delft is benoemd ir. L. Huisman te Amsterdam. ijk hebben tal van kranten aandacht besteed aan presidentskandi daat Goldwater. De NIEUWE ROT TERDAMSE COURANT hoopt, dat Goldwater zal verliezen, maar verwel komt zijn kandidatuur. Het blad citeert, wat Walter Lippmann verleden jaar schreef: „Hier is eindelijk een man, die de democraten niet napraat en ik geloof dat het geen kwaad kan het eens met hem te proberen en het Kennedy en Goldwater, waarvan ze zeggen dat hij een echte republikein is, te laten uit vechten en te zien wat het land wil". De NRC vindt, dat Goldwater's ideeën uit de tijd en levensgevaarlijk zijn. „Een verpletterende nederlaag van Gold water zou de lucht zuiveren. Zij zou de ultra-conservatieven voorgoed het argu ment uit hun handen slaan dat zij de eigenlijke stemming van het Amerikaanse volk vertolken. En zij zou de bewering der Europese Gaullisten, dat op Amerika geen staat valt te maken, logenstraffen. Maar teneinde dit te bereiken is eerst de kan didatuur van Goldwater nodig. Maar zelfs als hij zou winnen zou de wereld met Amerika moeten blijven leven." Het blad vindt overigens het Goldwate- risme lang niet zo erg als indertijd het McCarthyisme. In het ALGEMEEN HANDELSBLAD wordt gesproken van „eenvoudig extremis me". Het blad wijst er op dat vele ex tremisten in hem een aanvoerder zien, en haalt als voorbeeld zijn zogenaamde bij drage aan de Soldaten Zeitung aan. „Voor de Senator en alle politici in het westen, die het zoeken in „eenvoudige op lossingen" kan dit alles een waarschuwing zijn. Met het suggereren van dergelijke oplossingen trekt men lieden aan, die in het verleden van een zeer gevaarlijke „eenvoud" blijk hebben gegeven en die er ook niet voor terugschrikken op „eenvou dige" manier enkele feiten te verdraaien. Bij voorbeeld wat betreft de herkomst van een kranteartikel." Gevaarlijk man? Nu in sommige publikaties zulk een gro te aandacht is gewijd aan het belijdend christen-zijn van Goldwater is het wel in teressant om het baptistenweekblad DE CHRISTEN te citeren. Het wijst op de geruchtmakende zaak van het woord „ex tremisme" in Goldwaters aanvaardings- speech, over welk woord hij later een be vredigende verklaring heeft gegeven vol gens Eisenhower. Het is hoogst onbevredigend dat Gold- genootschap tussen de „winkelier-filosoof water deze nadere verklaring van een in het openbaar verkondigde mening niet eveneens in het openbaar ruimere bekend heid heeft gegeven. Het is nu van tweeën één: met enige gewiekste kronkelingen is het de republikeinse kandidaat gelukt ach teraf en binnenskamers een andere be tekenis aan het woord extremisme te ge ven of hij heeft onder vier ogen de door hem gebezigde uitdrukking teruggeno nomen". In het eerste geval meent het blad, dat dit de republikeinse kandidaat reeds als een gevaarlijk man tekent, in het tweede geval, dat het een man is, die niet weet wat hij zegt en dus op zijn minst van on nadenkendheid kan worden beschuldigd. DE GROENE bespeurt in de heftige en geschokte commentaren zoal niet een flink stuk schijnheiligheid, dan toch een rede lijke dosis gekwetste eigenliefde van de genen, die hadden verwacht dat Goldwa ter geen kans zou maken. Het blad zegt dat de traditionele repu blikeinse elite het er bij heeft laten zit ten en daardoor niet weinig heeft bijge dragen in de overwinning van het bond- Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft een rapport ge publiceerd over de uitkomsten van de detailhandel in groente en fruit in 1962. Het is gebaseerd op een onderzoek bjj 159 detailhandelsbedrijven. De uitgesproken „rand- bedrijven" en bedrijven met een arbeidsbezetting van meer dan vijf man zjjn buiten beschouwing gelaten. In de vier omzetklassen (te weten 40—80.000, 80—120.000, 120160.000 en 160 200.000) kwamen onder andere de volgende cijfers te voorschijn: Omzetklasse 1 Brutomarge21,6 pet 2 21,3 pet 3 21 pet 4 21,2 pet Na aftrek van loonkosten, huisvestingskosten, huur, energie, inventaris e.d. af schrijvingen en interest en overige kosten (zoals onder andere vervoer, verpakking) bleef een nettowinst over: 21,1 12,0 11,4 11,0 Als inkomen van de ondernemer uit het bedrijf resulteerde uit het onderzoek: 4.700 (7,1) 6.760 (6,9) 9.450 (6,9) Het gewaardeerde arbeidsloon van de ondernemer was: 7.790 8.900 9.930 zodat als economisch resultaat als beloning voor „Het Ondernemen" berekend: 14.010 (7,8) 10.970 kon worden -3.090 (—4,7) —2.140 (—2,1) 480 (—0,3) +3.040 (+1,7) Het aantal winkelvestigingen is van 1 januari 1960 tot 1 januari 1963 teruggelopen van 13.196 tot 12.130, ofwel met 8 percent. Bij de beoordeling van de hoogte van het inkomen dient te worden bedacht, dat een doorsnee-ondernemer in deze branche een circa 70-urige werkweek heeft. De tweede rit van de zomercompetitie om de „Hof-beker, die door de Haar lemse wielerclub „De Kampioen" als een tijdrit over twee ronden (2290 meter) in het „Van der Aartsportpark" werd verre den, is op overtuigende wijze gewonnen door Chris Plus. Alleen Roel Snijder wist enigszins in zijn buurt te blijven, maar deed er in deze korte wedren met de tijd toch nog twee volle seconden langer over. Door een gunstige indeling van de veer tien A- en B-klassers is de spanning er tot op het laatst ingebleven. Aanvankelijk heeft „good old" Henk Kiekens als een der eerste vertrokken vrij lang aan de leiding gestaan, maar werd daarvan eerst door Ruys verdrongen en daarna kwamen Nijssen, Plus en Snijder tot nog betere tij den. De uitslag was: 1. C. Plus in 3 min. en 16,8 sec.; 2 R. Snijder in 3.18,8; 3 B. Ruys in 3. 1,4; 4. G. Nijssen in 3.21,6; 5 en 6 H. Kiekens en J. Schenk in 3.21,8; 7 G. van Krimpen in 3.22,4; 8 B. v. d. Pol in 3.23,6; 9 W. van Slooten in 3.24,6; 10 R. Bakker in 3.25,2. De negentien C-klassers moesten 'n tijd rit over één ronde (1145 meter) rijden en daarin bleek Gé Krom duidelijk superieur. Het resultaat was: 1 G. Krom in 1.41,8; 2 H. de Reus in 1.46,0, 3 J. Fransen in I.46,2; 4 J. de Veer in 1.46,8; 5. Th. Ver- donschot in 1.47,2; 6 D. Kruyff in 1.48,8; 7 R. Bakker in 1.49,4; 8 en 9 H. Snijder en G. van Baak in 1.49,6; 10. K. Burghout in 1.50,2. Uitslag jeugdklasse: 1. J. van Schoor in 2.08,5; 2 W. Wassink in 2,12,8; 5. R. Schenk in 2.21,6. Goldwater, het gepeupel van John Birch en andere societies en de in en na de oorlog opgekomen representanten van olie- en bewapeningsindustrie". „Erger dan de teleurgestelde verwach tingen echter is het stukvallen van een beeld dat men jarenlang met de grootste zorg heeft opgebouwd. De Verenigde Sta ten van Noord-Amerika hebfoen sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog bijna zonder onderbreking te pronk gestaan als het land met de vrijwel perfect-functione rende democratie, gebaseerd op een kapi talistische produktie, die geleid werd door mensen die de geest der tijd verstaan. Een welvarend land, bevolkt door mensen met een over het algemeen modern-dyna mische geest. Kortom, de leider bij de gratie Gods van de Vrije Wereld". Het blad zegt dat er langzaam een ken tering in het traditionele denken was ge komen, waarbij de Sovjet-Unie als ge sprekspartner werd gezien. Beeldomkering „De nominatie van Goldwater houdt ech ter niet slechts de dreiging in van een abrupt einde aan de ingezette internatio nale ontspanning maar bovendien van een omkering van het traditionele beeld. In dien er al nieuwe spanningen dreigen zul len deze afkomstig zijn uit de VS, en niet van de Sovjet-Unie". Het weekblad zegt dat Johnson ten aan zien van Latijns-Amerika, Cuba en zuid oost Azië zal willen bewijzen dat hij min stens zo'n effectieve revolutiebestrijder is als enig bewind onder Goldwater. Het geen betekenen kan dat wij een aantal maanden vol spanning voor de boeg heb ben. „Hopelijk bewijst Europa in deze fase, door tot paniek, paternalisme noch resig natie te vervallen, de politieke rijpheid van het oude werelddeel". Goldwater grappen NEWSWEEK registreert een aantal grappen over Goldwater; die zijn geba seerd op zijn neiging de klok terug tg zetten: „Barry is zeker van de overwin ning en verwacht een meerderheid in alle dertien staten". Hiermee worden dus de zuidelijke sta ten van de vroegere confederatie bedoeld. „Dick Gregory, de neger-humorist zei; ,lk heb kunnen spreken met de leden van de „Negers voor Goldwater"-organisatie en ik kan u verzekeren, het zijn allebei heel aardige jongens". „Goldwater gaat ook een film maken voor 18th Century Fox". Zo vertelt het blad ook, dat Goldwater als president géén reizen rond de wereld zal maken, want hij is veel te bang er af te vallen. Voor versterking van de zee macht is hij zonder twijfel. Hij laat de hele vloot uit de mottenballen halen, de Nina, de Pinta en de Santa Maria. En Barry's eerste bevel bij een kern- aanval op Amerika zal zijn: „Alle huif karren in een cirkel". Door de Haarlemse Raceclub „Exel- sior" werd zondag op het parcours in Schalkwijk de eerste rit van de nazomer competitie gehouden en daarin toonde Jan v. d. Peet zich de snelste. Hij zegevierde in het beslissende sprintje met banddikte verschil over Ben Gieske en Buus Schou ten. Zij waren met succes uit het peloton ontsnapt. De uitslag was: 1 J. v. d. Peet, 2 B Gieske, 3 B. Schouten, 4 H. van Assema, 5 P. de Jong, 6 J. Sweyen, 7 J. Philips. Piet Neeskens was bij de C-klassers weer eens de beste sprinter. De uitslag was: 1 P. Neeskens, 2 K. Schriek, 3 R Molekamp, 4 J. Molenaar, 5 P. Moerkerk 6 T. de Boo. Jeugdklasse: 1 J. Brands, G. Wassink, 3 W. Korenstra, 4 F. Hoog land, 5 R. Brands, 6 M. Kiekens, 7 H. Ko renstra. Bij de „oudjes" van „Excelsior1 was F. Tollenaar sneller dan J. v. d. Sluis en K. Kossen. Advertentie SAMSON Abbekerk 9 v. Akaba n. Suez. Acmaea 9 te Kiel. Acteon 8 te Curasao. Alca 9 te New Orleans. Alcor 9 v. Port Said n. Antwerpen. Algorab 9 te Rotterdam. Alkmaar 8 te Berre. Almkerk 10 te Hamburg. Alnati 7 v. Santos n. Buenos Aires. Aludra 9 te Hamburg. Ares 8 v. Le Havre n. Antwerpen. Artemis 8 v. Mobile n. Houston. Asmidiske 7 v. Antwerpen n. Montreal. Attis 8 te Antwerpen. Atys pass. 10 Little Quoin n. Durban. Balong 10 v. Huelva n. Barcelona. Banda 8 v. New York n. Tripoll. Bawean 8 900 m. z. Kp. Farewell n. Malta. Bengkalis 8 v. Hamilton n. Ashtabula. Blitar 8 v. Mtwara n. Dar es Salaam. Borneo 9 te DJeddah. Breda 8 te Rotterdam. Burl S. Watson 10 t.h.v. Algiers n. Port Said. Caltex Arnhem 8 v. Port Said n. Stockholm. Caltex Delft 8 te Pladju. Calt. Eindhov. 8 60 m. o. Mogadiscio n. Bahrein. Caltex Gorinchem 9 te Rotterdam. Caltex The Hague 9 te Malta v. Venetië. Camitia 8 900 m. o.n.o. Porto Rico n. Curasao Carrillo 9 te New Orleans. Castor 8 te Porto Limon. Charls 10 te La Guaira verwacht. Cinulla 8 te Punta Cardon v. Curagao. Crania 8 930 m. n.o. Bermuda n. Landsend. Delft 8 v. New Orleans n. Aruba. Diogenes 7 900 m. n.o. Guadeloupe n. Antwerpen. Dongedijk 11 te Bermuda verwacht. Doris 9 v. Curagao n. Guanta. Drente 8 v. Suez n. Perzische Golf. Echo 9 te Rotterdam. Eemland 8 v. Santos n. Rlo Grande. Esso Amsterdam 9 v. Puerto La Cruz n. Aruba. Friesland KRL 8 te San Francisco n. L. Angeles. Gaasterland 8 v. Cabedelo n. Bremen. Ganymedes 8 te Georgetown. Garoet9 te Hamburg v. Bremen. Geertje Buisman 8 v. Rotterdam n. Helsinki. Geestland 8 te Preston. Geeststar 8 te Barbados. Gorredijk 9 te Rotterdam. Grote Dijk 9 320 m. z. Kp. Race n. Le Havre. Gulf Italian 10 v. Thameshaven n. Mena. Hector 8 v. Cristobal n. Mobile. Hercules 10 te Buena Ventura verwacht. Ivoorkust 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Jacob Verolme 9 v. Paramonga n. Cruz Grande Kabylia 8 te Trinidad. Karakorum 10 te Gulfport. Kennemerland pass. 8 Ouessant n. Tenerlfe. Kerkedijk 9 v. Rotterdam n. Bremen. Khasiella 8 te Perth Amboy. Kinderdijk 9 te Tampico. Kloosterdijk 8 v. New Orleans n. Antwerpen. Koningswaard 8 te Le Havre. Koratia 9 v. Punta Cardon n. Sewaren. Korendijk 8 v. New York n. Antwerpen. Kossmatella 8 te Avonmouth. Krebsia 8 v. Dingle n. Curagao. Kryptas T 850 m. o. Antiqua n. Punta Cardon. Kylix 8 v. Stanlow n. Curagao. Laarderkerk 10 te Khor Ramshar. Laertes 10 te Belawan. Langkoeas 8 v. Marseille n. Barcelona. Leto 10 te Montreal verwacht v. Ceuta. Loppersum 8 v. Plymouth n. Bermuda. Lycaon 9 v. Hamburg n. Liverpool. Maasdam 8 v. New York n. Cobh. Maashaven 8 v. Gdynia n. Middlesbrough. Mainlloyd 10 te Rotterdam. Maron 8 v. La Guaira n. Maracaibo. Mataram 9 te Dar es Salaam. Mediterranean Sprinter 9 te Rotterdam. Medon 8 168 m. o. Chenry n. Willemstad. Meerkerk 8 v. Antwerpen n. Bremen. Moh. Reza Shah 8 410 m. n.w. Fremantle n. Mena. Munttoren 8 v. Port of Spain n. Boston. Musilloyd 8 v. Lattakia n. Port Talbot. Nashira 7 te Casablanca. Neder-Ebro 8 te Los Angeles. Neder-Rhone 8 te Keelung. Neder-Waal 8 v. Guayaquil n. Huacho. Nestor 8 v. Rotterdam n. Messina. Nieuw Amsterdam 8 te Rotterdam. Nista 9 v. Batumi n, Reykjavik. Oldekerk 8 v. Hamburg n. Antwerpen. Oostkerk 10 v. Rotterdam n. Hamburg Oranjefontein 9 te Eastham. Osiris 8 te Tunis. Ouwerkerk 8 v. Hamburg n. Bremen. Palamedes 8 te Hull. Parthenon 9 te La Guaira. Pericles 9 te Matarani. P. G. Thulin 9 te Mobile. Pieter S. 9 te Rotterdam. Prlns Caslmir 9 v. Hamilton n. Montreal. Prins Frederik Hendrik 8 v. Antw. n. Liverpool. Prins Maurits 8 te Chicago. Prins der Nederl. 8 v. Southampton n. Curagao. Prins Willem van Oranje 10 te Sarnia. Prins Willem III 8 50 m. n. Ateu eil. n. P. Sudan. Prins Willem IV 8 v. Londen n. Glasgow. Prinses Irene 7 v. New York n. Londen. Prinses Margriet 8 v. Rotterdam n. New York. Purmerend 9 te Las Palmas. Rempang 10 dwars Kreta n. Genua. Reza Shah the Great 8 te Rotterdam. Roebiah 8 te Rotterdam. Rotterdam 8 v. New York n. Southampton. Saloum 9 te Duinkerken. Scheldelloyd 8te Rotteredam. Schelpwijk 9 te Rotteredam. Schiedijk 8 v. Rotterdam n. Antw./New York. Schouten 8 te Phnompenh. Seinelloyd 8 te Auckland. Serooskerk 9 te Genua. Situla pass. 7 Cabedelo n. Charleston. Skadi 9 te Piraeus. Slamat 7 te Singapore. Str. Clement 8 60 m. o. L. Marques n. Kaapstad Straat Franklin 9 te Durban. Straat Frazer 8 te Durban v.Kobe. Straat Magelhaen 9 te Hongkong. Straat Mozambique 10 t.a. Roads Lor. Marques. Straat Rio 10 te Yokohama. Straat Singapore 11 te Mtwara. Telamon 8 te Santo Domingo. Themis 8 v. Ponta Del Gada n. Le Havre. Theron 9 te Santa Lucia. Tjimanuk 8 50 m. z. Kp. Frio n. Kaapstad. Ulysses 8 v. Barbados n. Georgetown. Van Waerwijck 10 te Hongkong verwacht. Waibalong 8 v Palembang n. Djakarta. Waingapoe 9 te Tandjong Prlok. Waiwerang 8 te Surabaja. W Alton Jones 8 v. Rastanura n. Trinidad. Waterland 9 te Las Palmas. Wonosari 9 te Bombay. Wonosobo 8 500 m. n.n.o. St. Maarten n. Cristobal. World Hill 10 te Pulau Sambu. Zafra 8 v. Jabal Dhanna n. Suez. Zonnekerk 10 te Duinkerken Zuiderkerk 8 v. Lourenco Marques n. Beira. KLEINE VAART Amyntas pass. 8 lie de Bas n. Rotterdam. Ank T. 7 v. Domsjö n. Zaandam. Borculo 8 te Smithknoll n, Amsterdam. Carnissesingel pass. 8 Eest-Goodwln n. Le Havre. Coccinelle pass. 8 Ouessant n. Casablanca. Drie Gebroeders 5 v. Harlingen n. Kaskö. Engelina Broere 8 te Rotterdam v. Poole. Fedala 8 te Llzardhead n. Rotterdam. Jetty pass. 7 Kiel n. Karskaer. Kaap Falga 6 v. Delfzijl n. Ostrand. Kerksingel pass. 8 Westhinder n. Brake. Lingestroom 8 te Beachyhead n. Bristol. Nusakan 8 te Sandetti n. Lorient. Rochab 8 v. Olbia n. Gemlik. Taras pass. 8 Brindisi n. Antwerpen. De slanke Heemsteedse wieleramateur Henk Peters verkeert momenteel in een voor zijn tegenstanders benijdenswaardige „forme" en fietst van de ene triomf naar de andere. Vooral in het voorbije week eind was hij zeer succesvol. Eerst werd Peters zaterdagavond door miss „Naar- den" gehuldigd als een sterk winnaar van de Naardense avondvierdaagse en zondag middag viel hem een huldiging ten deel als triofator van de Ronde van Den Bosch. Met twee ritzeges, 'n tweede en derde plaats was Peters in de avondvierdaagse van Naarden een klasse apart. Vóór de start van de slotrit, zaterdagavond op het industrieterrein van Naarden gereden, was hij zo goed als zeker van de eind zege. Alleen het „pechduiveltje" zou hem nog parten kunnen spelen en heeft daar toe inderdaad een poging aangewend. De Heemstedenaar brak na amper twintig minuten koers zijn trapas, maar kon zon der verlies op te lopen overstappen op de fiets van Jac. Schouten. Op deze voor hem vreemde fiets greep Peters in een felle eindsprint met Hans den Hartog en Ad van Veenendaal toch de derde plaats. Hij gaf daarmee zijn eindzege een nog fleuriger aanzien. Met negen punten voor sprong bleef hij Hans den Hartog in het algemeen klassement de baas. De eindstand was: 1. Henk Peters (Heem stede) 41 pnt.; 2. H. den Hartog (Utrecht) 32 pnt.; 3. A. van Veenendaal (Zeist) 27 pnt.; 4. J. Wuurman (Amsterdam) 25 pnt. In de Ronde van Den Bosch waren vier renners, onder wie de streekrijders Hair- wassers en Driessens, in de slotfase van de strijd ontsnapt en hadden een kleine voorsprong genomen. De achtervolging werd ingezet door Peters en in de voor laatste bocht kreeg hij met het hele peloton aan zijn wiel de vier uitlopers te pakken. In de massale eindsprint bleef Henk met 'n halve lengte verschil aan de winnende hand. De Haarlemmer Ted Blom greep in deze sprint de vierde plaats en Ko Zomer uit Halfweg werd negende. Peters sleepte ook vijf premies in de wacht. In het Electriciteitsbesluit zal een alge meen voorschrift worden opgenomen, waarbij eisen van veiligheid en deugdelijk heid worden gesteld, waaraan alle elek trotechnische materialen en produkten moeten voldoen. Voorts zal keuring verplicht worden van bepaalde produkten als dit ter bevordering van de veiligheid van de gebruiker wense lijk is. Minister Veldkamp van Soc. Zaken en Volksgezondheid heeft dit geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Peschar (P.v.d.A.) over het recente onge val in de Noordoostpolder, waarbij een 18- jarige scholier door aanraking met een stroomtoevoerkabel om het leven kwam. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. 455'/a-457 590 164,70-164,80 A.K.U Hoogovens Kon Olie Philips 148,10-148,40 Unilever 144,10-144,20 456 588 165,40 148,40 144,20

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 8