Wapenstilstand op door alle partijen Cyprus wordt gehandhaafd straaljagers ook nog boven Cyprus Turkse vandaag HET WEER Bonn verbiedt de KLM alle chartervluchten Tuomioja zondag naar Athene Reacties op de Cyprus-crisis Haarlemse jongen verzon in België Halvering van het vrachtvervoer van en naar West-Duitsland moord-verhaal Kroesjtsjev wil tussenpersonen uitschakelen Negen maanden voor overval op taxi-chauffeur Stoffelijk overschot door schipper gevonden Mogelijk morgen testbeeld REM SMu HF 49e JAARGANG NUMMER 234 DINSDAG II AUGUSTUS 1964 sWMORRIS 'iefore you êuij! DAMES- en HERENTWEEDJASSEN Het woord is aan Naargeestig Demonstratie Kans op een bui Aan het strand fe'j&tf; -yj' v Vakantiekinderkrant pagina 7 „Spel" met vierlingzinker pagina 5 In de krant van heden: Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAI (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 buitenlandse maatschappij, die bezig is de Lufthansa te overvleugelen. Het blad maakt er melding van dat sinds 1 juli vijf chartervluchten werden verbo den. Wat het vrachtvervoer betreft, dit zou door het ministerie tot de helft van de hui dige wekelijkse omvang worden terugge bracht. (Van onze correspondent) DEN HAAG (G.P.D.) Van de zijde van de K.L.M. is ons van ochtend bevestigd, dat voor vijf charter vluchten, die onze luchtvaartmaatschappij tussen de Verenigde Staten en West-Duits- land zou uitvoeren geen vergunning is ver leend. De bondsrepubliek geeft blijk het verbod rigoureus te willen handhaven. Zelfs een rondvlucht boven München werd de K.L.M. niet toegestaan. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat bleek officieel niet verder te willen gaan dan de mede deling: „Tussen de regeringsinstanties be staat reeds contact over deze zaak." Het ziet er naar uit dat dit contact vooral betrekking heeft op de vraag of de K.L.M. zich niet aan een afspraak met Westduitse autoriteiten inzake een beper king van het aantal chartervluchten zou hebben gehouden. Dit wordt namelijk in luchtvaartkringen in Bonn gesteld. Hoewel ons het contact als „vriendschappelijk" werd gekenschetst, lijkt het er op, dat het Nederlandse standpunt in dit opzicht sterk afwijkt van het Westduitse. In Den Haag zijn deskundigen namelijk van oordeel, dat er geen sprake is van handelen in strijd met bepaalde afspraken. Ter gelgenheid van de 70ste ver jaardag van de schilder W. Schuh- macher is door een groep vrienden diens laatste, kort geleden gereed gekomen zelfportret, getekend in Oostindische inkt op Japans papier, aangekocht en geschonken aan de Staat der Nederlanden ter plaatsing in 't Rijksprentenkabinet te Amster dam. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar, heeft de schenking gaarne aanvaard en de schenkers zijn bijzondere dank betuigd Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJM UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Georg von Derken: Zelfstandig een domheid begaan is heilzamer dan verstandig handelen aan het sleeptouw van anderen. NICOSIA (Reuter, AFP en AP). Op Cyprus heerste vandaag en gisteren een gespannen sfeer. Terwijl Griekse en Turkse Cyprioten zich tot de tanden ge wapend aan een wapenstilstand hielden, maakte president Makarios bekend dat zijn regering de oproep van de Verenig de Naties voor een staakt het vuren „volledig eerbiedigt". De Turken hebben na een urenlange kabinetszitting gezegd dat de acties van de Turkse luchtmacht onverwijld worden stopgezet. Maar ook, dat „Turkije voortdurend op zijn hoede zal blijven tot Cyprus volledig gepacifi ceerd is". De laatste aanval van maan dag worden verkenningsvluchten ge noemd. Ook de Veiligheidsraad is niet meer bijeengeweest voor de kwestie- Cyprus. Verscheidene leden van de raad zijn van oordeel dat de Turkse aanval van maandag uit een „misverstand" voortkwam en waarschijnlijk geen wel bewuste verbreking van het bestand is geweest. De permanente NAVO-raad heeft steun verleend aan de resolutie van de Veiligheidsraad. Straaljagers van de Turkse luchtmacht hebben vandaag nog een aantal vluchten boven Cyprus gemaakt. Dit deelt het hoofd kwartier van de Verenigde Naties mee. De vliegtuigen cirkelden ongeveer een half uur boven het dorp Alevga. Dit ligt ten zuiden van het door de Grieken omsingelde Turk se bolwerk Kokkina, waar in de afgelopen dagen hard gevochten is. De afgelopen nacht werd in Kokkina sporadisch ge schoten. De Grieks-Cyprische dorpen op noord westelijk Cyprus die zijn getroffen door de Turkse vliegtuigen tonen een naargeestige aanblik van verwoesting. In de dorpen hangt een afschuwelijke lijkenstank. De dorpsbewoners zijn gevlucht naar de bossen in de buurt toen de aanvallen be gonnen en houden zich daar verscholen omdat zij te zeer in paniek zijn geraakt om naar hun verwoeste huizen terug te durven keren. In zeven Griekse dorpen langs de blauwe Middellandse Zee, zijn de enige tekenen van leven de achtergebleven dieren die in de puinhopen rondzwerven. Het ergst getroffen is het gehucht Pachy Amrpos, het laatste Griekse dorp voor het door Turken bezette Kokkina. De Cyprische president, aartsbisschop Makarios, barstte gisteren in snikken uit toen hij een bezoek bracht aan het zieken huis van de stad Paphos, waar de gewon den liggen. De gebaarde prelaat maakte een rond gang door de zalen. Een protestdemonstratie voor de univer siteit van Athene, gisteravond, was vol gens onze correspondent matig bezocht. Er broeide een leuzenoorlog tussen een zwakke Enosis-groep en een sterke zelfbeschikking- voor-Cyprus-club. Rusland kreeg veel ap plaus, waarbij men blijkbaar nog niet be seft hoe zwakjes de Russische morele steun is geweest, en Amerika kreeg veel geloei, waarbij men blijkbaar niet beseft, hoe beslissend de Amerikaanse houding is In Pahiammon op Cyprus zijn de huizen verwoest na een aanval van de Turkse luchtmacht. De kleine zwarte kat bij de ruïne van een kerk neemt de chaos peinzend op. voor het blijven steken van de Turkse operaties. In Turkije hoort men nu op de radio weer de gewone programma's in plaats van de doorlopende marsmuziek die de vieren zestig straaljagers in- en uitgeleide deed. In beide hoofdsteden, Athene en Ankara, wordt de overwinning verkondigd en in beide kan men ook horen dat het gevaar nog niet voorbij is. Dat laatste is zeker waar, maar de kwes- tie-Cyprus begint te lijken op een stoelen dans waarbij de weekeinden als gevaarlijke stoelloze perioden fungeren. Het volgend weekeinde kan in ieder geval iedereen blijven zitten, want dan komt de bemidde laar van de Verenigde Naties, de Fin Tuo- mioja, langs Athene, Ankara en Nicosia en zoveel respect is er van Cyprische en Turkse zijde nog wel voor de Verenigde Naties, dat men dan niet tot nieuwe acties zal overgaan. GENEVE (AP) Sakari Tuomioja, de V.N. bemiddelaar op Cyprus, vertrekt zon dag uit Genève om te confereren met de regeringsleiders van Griekenland, Turkije en Cyprus. In een korte mededeling van de V.N. wordt gezegd, dat hij van plan is besprekingen te voeren „over een oplos sing op lange termijn van de Cyprische kwestie". Tuomioja is van plan eerst naar Athene te gaan, dan naar Ankara (maandagavond) en dinsdagavond naar Nicosia. Vrijdag zal hij via Athene naar Genève terugkeren. Tuomioja heeft een maand in Genève doorgebracht en afzonderlijke besprekin gen gevoerd met afgevaardigden van Griekenland, Turkije, Cyprus, Engeland en Amerika. De Britse dagbladen hebben vandaag zonder enig voorbehoud in het geschil om Cyprus partij gekozen voor de Turken en aartsbisschop Makarios een misleid en zelfs boosaardig priester genoemd. De „Daily Mirror" schrijft in een furieus hoofdartikel over Makarios: „Cyprus moet deze diplomaat, die een grote mond aan een klein formaajt paart, snel desa voueren". „De regering van Cyprus heeft in de laatste paar dagen driemaal getracht de wereld te misleiden", aldus het Noorse „Morgenbladet" (conservatief) vandaag in een artikel onder de kop „Wildeman van Cyprus". Ook het blad van de Noorse socialis tische partij „Arbeidersbladet", schuift de schuld vierkant op Makarios. „De huidige crisis is niet alleen een gevolg van de brute militaire interventie van Turkije". Het Russische vredescomité heeft giste ren geëist, dat onmiddellijk een einde wordt gemaakt aan wat het noemt „het piraten-optreden van Turkije tegen Cy prus". Aldus deelt Tass mee. De waarnemend premier Willy Stoph van Oost-Duitsland heeft president Maka rios van Cyprus een telegram gezonden, waarin staat dat Oost-Duitsland bereid is „alles te doen wat in zijn vermogen ligt om de vrijheidsstrijd van het Cypri sche volk te steunen". Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur Volledige weerrapporten op pagina twee. Nadat een warmtefront uit Noord- west-Duitsland met veel bewolking en wat regen is gepasseerd zal het morgen op de meeste plaatsen droog zijn met geleidelijk wat meer op klaringen en een zwakke meest noor delijke wind. Middagtemperatuur 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: In de ko mende dagen iets warmer en sta bieler weer. (Van onze correspondent) MOSKOU (AP) Premier Kroesjtsjev heeft vandaag meegedeeld, dat hij er over denkt de inefficiënte tussenpersonen bij de distributie en de verkoop aan de klein handel op het gebied van verse landbouw- produkten in de grote steden uit te scha kelen. In een gesprek met landbouwautoritei- ten in de autonome republiek Tatar in de Krim, zei Kroesjtsjev dat het Kremlin mo gelijk groentekwekers zal toestaan zelf in zaken te gaan en hun produkten te verko pen in hun eigen winkels. Een achttienjarige Haagse scholier, die op 7 maart van dit jaar op de Waals- dorperweg in Den Haag een taxichauffeur heeft overvallen, is door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. De jongeman had een taxi gehuurd en vroeg op de Benoordenhoutseweg nabij de Waalsdorperlaan de chauffeur te stoppen. Daarop gaf hij de man tweemaal een klap met een zware smeedhamer op het hoofd. Doordat de hamer bij het uitzwaaien in de kap van de auto bleef haken kwamen de slagen evenwel niet zo hard aan. Een schipper van een Duitse boot heeft maandagmiddag in het Van Starkenborgh- kanaal in Groningen ter hoogte van het Aegir-botenhuis een ongekleed overschot ontdekt van een man van ongeveer 55 jaar, stevig postuur, 1,75 lang, met grijzend haar. Het stoffelijk overschot heeft vermoedlijk enige dagen in het water gelegen. De politie te Groningen vraagt om in lichtingen. De 18-jarige Nederlandse jongen Piet B., die in België is aangehouden nadat hij had verteld een gevluchte Oostduitser te zijn die in West-Duitsland een meisje had vermoord, blijkt inderdaad uit Haarlem afkomstig te zijn. De Haarlemse politie blijkt begin augus tus van de ouders van de jongen het ver zoek te hebben gekregen de knaap naar Haarlem te laten terugbrengen. De ouders vermoedden dat hun zoon in België ver bleef. Tegenover de justitie in Namen heeft de jongeman inmiddels bekend, dat hij zijn verhaal over de moord heeft verzonnen. Hij heeft nooit een voet in Duitsland ge zet. Het lijkt er op, dat hij het verhaal heeft opgedist om te voorkomen dat hij naar huis zou worden teruggestuurd. Dat wilde hij kennelijk niet. Zijn wens gaat wellicht in zoverre in vervulling, dat hij waarschijnlijk zal wor den vervolgd wegens misleiding van de justitie in Namen, die hij een druk week einde heeft bezorgd. Daarna zal hij ver moedelijk over de grens worden gezet. Morgen zal de R.E.M.-televisie „Noord zee" vanaf het platform in zee naar alle waarschijnlijkheid de eerste testbeelden uitzenden. Dit beeld zal niet het officiële testbeeld van de zender zijn. Men zal er ontvangers op kunnen afstellen, maar voor beoordeling van beeldkwaliteiten zal dit voorlopige beeld niet geschikt zijn. Als de proef doorgaat zal het testbeeld te zien zijn tussen kwart over zeven en kwart voor tien 's morgens, tussen kwart over twaalf en kwart voor vijf 's middags en van kwart over acht 's avonds tot on geveer 23 uur. BONN (GPD). - Het Westduitse mi nisterie van Verkeer heeft de K.L.M. voorlopig ale chartervluchten van en naar de Bondsrepubliek verboden. Vol gens dit ministerie wil men van Duitse zijde de clausule over de chartervluchten in het Nederlands-Duitse verdrag geheel herzien. Hiertoe zullen nog deze maand besprekingen tussen de beide regeringen worden gevoerd. De woordvoerder van het ministerie van Verkeer weigerde duidelijk te maken welke moeilijkheden tot het inhouden van de vergunningen hebben geleid. Volgens deze woordvoerder is voor iedere charter vlucht die de K.L.M. van en naar de Bondsrepubliek wil uitvoeren een aparte vergunning nodig. Dit geldt natuurlijk ook wederkerig voor de Lufthansa. Al maanden bestaat er ontevredenheid binnen Duitse departementale kringen over de handelssuccessen van de K.L.M. die de prestaties van de Lufthansa te boven gaan. De televisie wijdde enige maanden geleden ook een uitvoerige reportage aan het probleem. In de uitzending werd aan getoond met hoeveel meer handelsgeest de K.L.M. zich verzekerd heeft van een gunstige vervoersmarkt in de Bondsrepu bliek. In het laatste nummer komt het schan daalblad „Zeitung" met een regelrechte aanval op de voorzitter van het directoraat voor luchtvaart in het ministerie van Ver keer, dr. Werner Kreipe, van wie terloops nog wordt opgemerkt dat hij chef van de staf van de Luftwaffe is geweest en met de „bloedorde" van de N.S.D.A.P. zou zijn begiftigd. Volgens dit blad is deze ho ge ambtenaar, die de opdracht heeft te zorgen voor de verdeling van de landings rechten voor buitenlandse luchtvaartmaat schappijen, een oorlog tegen de ijverige K.L.M. begonnen en tegen iedere andere De kabelbaan over de Grevelinaen is vandaag voor het eerst in werking getreden: de eerste lading steen is zonder officieel vertoon via de gondel aan de baan op zijn plaats in het water gestort. .w-.\ v v sv: ,,v»: SV.V .VAV..V/.V|-;A--I^.A' v*.—wvvv.v^. -*-%«>-V. '--v-,. Weerrapporten I> 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 8 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5, 8 Noordzeekanaal 5 Kunst 8 Feuilleton 7 Radio en t.v. 7 In de Vishal en op zee8 Topsy 8 Luidsprekers 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport II Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Duizenden Grieken hebben maandag avond in Athene een betoging ge houden als protest tegen de Turkse luchtaanvallen. De betogers, voor een groot deel studenten, droegen borden met: „Handen af van Cyprus", „Bra vo Rusland" en „Johnson, jij bent schuldig." (Telefoto)

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1