HET WEER Turken negeren oproep van Veiligheidsraad Noordzeekanaal bij Velsen geblokkeerd door zinker Pierprijs wordt niet lager, Zwolsman gaat in beroep EEG-bezwaar tegen bollenexport naar Duitsland Vrachtauto rijdt in Drachten het water in Nieuwe vluchten boven Cyprus Zeehengelwedstrijd op IJmuider Zuidpier Prins Bernhard in Tanganyika Prof. Fischer overleden Schepen wachten bij ,muur" van bokken en sleepboten Ook min. Bogaers tikt EMS op de vingers Havenmond wordt vrijgemaakt van wrakken EMS vanmorgen op de bon W. A. YERW0ERD en ZONEN 49e JAARGANG NUMMER 235 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1964 süW MORRIS before you (my! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Brekende bewolking Aan het strand Staking Vakantiekinderkrant pagina 7 Zandvoort duurte-eiland pagina 5 BP naar Rotterdam pagina 9 In de krant van heden: Eén slachtoffer Het woord is aan Viadukt (nog) te laag KOLEN Ian Fleming onverwacht te Londen overleden ENTREE VOLWASSENEN f.1: KINDERENt/h12JAAR..0.50 Groot werk bij IJmuiden Advertentie BARtÊuORISStT" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAl (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk nog kans op regen. Morgen overdag geleidelijk brekende bewolking. Matige, vrij krachtige noordoostelijke wind. Hogere middagtempera- :uren. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een warmtefront met lichte neerslag en veel bewolking trekt naar de Noordzee weg. Drogere lucht met opklaringen bereikt ons morgen met matige noordoostenwind. De tempe ratuur gaat stijgen, overdag 20-22°, zeewater 18°. Vooruitzichten: Een hoge- drukgebied boven Skandinavië brengt zonniger en stabieler weer. De raad was in spoedzitting bijeen gekomen op verzoek van Zenon Rossides, de ambtenaar van Cyprus, die zei dat Turkije maandag de wapenstilstand had geschonden met een luchtaanval op Polis. De Russische ambassadeur in Londen, Alexander Soldatow, heeft gisteren zijn sympathie uitgesproken voor de Grieks- Cyprioten. Hij heeft het verzoek van Cyprus om wapens besproken met de ambassadeur van Cyprus in Londen. In Athene zijn meer dan duizend jour nalisten en technisch personeel van de dagbladen in de Griekse hoofdstad in staking gegaan. Door de staking konden de zestien Atheense dagbladen niet ver schijnen. Er was daardoor vrijwel geen nieuws over de kwestie Cyprus. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken heeft bjj de Turkse ambassadeur geprotesteerd tegen de vluchten van van daag. Van betrouwbare zijde in Athene is vernomen, dat Griekenland overweegt vliegtuigen naar Cyprus te sturen, als de Turkse vluchten aanhouden. (Van onze parlementaire redactie) De Europese commissie, het dagelijks bestuur van de E.E.G., heeft bezwaar ge maakt tegen de wijze, waarop Nederland bolbloemen (bloemen getrokken uit tulpen en narcissenbollen) exporteert naar Duits land. De bolbloemen gaan in bepaalde sei zoenen per van tevoren vastgesteld con tingent, waarop een exportheffing is ge legd, naar de Bondsrepubliek. De regeling tussen beide landen bestaat al jaren om de markt niet te bederven en de prijzen op peil te houden. In Nederland bepaalt het Produktschap voor siergewas sen de omvang van de contingenten en stelt een minimum-prijsregeling vast. De maatregelen worden aan Duitse kant ge controleerd door de Duitse beroepsvereni ging voor siergewassen. De Europese com missie heeft nu laten weten dat deze bila terale regeling niet meer past in het Europese beleid en vervangen moet wor den door de contingenten, die in Brussel voor deze produkten zijn vastgesteld. Duitsland heeft inmiddels al besloten het E.E.G.-contingent toe te passen, maar in Den Haag beraadt men zich nog op het verzoek uit Brussel. Toepassing van de Europese contingenten, die een aflopend karakter hebben, betekent dat geleideilijk aan op een vrije markt wordt aangestuurd. Nederland zit met de moeilijkheid dat de omschakeling verschillende problemen met zich brengt, die tijd vragen. Maar vol gens de woordvoerder van het ministerie van landbouw mag worden verwacht dat een voor alle partijen bevredigende oplos sing wordt gevonden. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Radio en t.v4 Kunst 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6 Buitenlands nieuws 3 Vakantiekinderkrant7 Feuilleton 7 Beurs 9 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's De 65-jarige bouwvakarbeider J. Schurer uit Drachten is vanmorgen in zjjn woon plaats bjj een auto-ongeluk om het leven gekomen. Een met graszoden geladen vrachtauto, waarin hij meereed, belandde op een smal weggedeelte aan de Zuiderdwarsvaart in de berm en vervolgens met de wielen omhoog in het water. De heer Schurer kwam door verdrinking om het leven. Met veel moeite is de chauffeur, de dertigjarige P. Boelens uit Drachten, die in de cabine nog net het hoofd boven water had weten te houden, uit zijn be narde positie bevrijd. Advertentie Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 T *1 ^^1 TP l 1 T T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I Ill J I I 1 1 \j%_ XXL Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 ^nt Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Giro-rekenmg IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Peter Sirius: Velen smeden hun geluk aambeeld van anderen. op het Het viadukt in de nieuwe Zuiderzee straatweg tussen Harderwijk en Zwolle is echt te laag. Gisteren heeft het opnieuw een ernstig ongeluk ver oorzaakt. Drie fonkelnieuwe per sonenauto's werden een total loss, toen de trailer, die de wagens ver voerde, het 3,80 m hoge viadukt raakte. Van twee wagens werd het dak afgerukt, een derde smakte ondersteboven op het wegdek. Met drie kilometer op de teller zal deze wagen naar de sloper moeten. Het pijltje geeft de plaats aan waar deze laatste wagen ligt, die op de andere foto nog eens van nabij wordt ge toond. De ongelukken op deze plaats zijn alle ontstaan doordat de stalen balk, waarop de bekisting van het in aanbouw zijnde viadukt rust, zidh op 3,80 meter bevindt, lager dus dan bij andere viadukten, die een door- rijhoogte van 4,20 meter hebben. Wel staat er een bord „Doorrijhoogte 3,80 meter", maar dit staat nogal ver van het viadukt verwijderd en is weinig opvallend. Zaterdag 22 augustus wordt om 14.00 uur op de Zuidpier te IJmuiden een zee hengelwedstrijd gehouden, georganiseerd door de Hengelsportvereniging Velsen, in samenwerking met de V.V. Velsen-IJmui- den. Voor een dergelijke wedstrijd was vo rig jaar grote belangstelling. Men kan zich laten inschrijven bij de V.V.V. Velsen-IJmuiden, Marktplein IJmui den, dagelijks behalve zondag van 9-12.15 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. De inschrij ving sluit woensdag 19 augustus. De verkiezing van Miss IJmuiden, die aanstaande zaterdag op het strand te IJ muiden zou worden gehouden, gaat niet door. Slechts zes deelneemsters hebben zich gemeld, een te klein aantal om deze ver kiezing interessant te maken. NICOSIA (AP, Reuter en AFP) Van morgen heeft een Turks vliegtuig boven de Cyprische dorpen Morphou en Xeros een vlucht gemaakt. De bevolking van de dorpen zocht in paniek dekking. De vlucht wordt een schending geacht van het verzoek van de Veiligheidsraad om alle vluchten boven Cyprus te staken. Het was gisteren en vandaag rustig op het eiland. Het bestandsakkoord wordt na geleefd, zo staat in een communiqué van de V.N.-bevelhebbers. UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 '44 jaar Rijksleverancier) kan worden van geen opzet dan is het een misdrijf, waarop volgens de wet op de economische delicten een gevangenisstraf staat van ten hoogste twee jaren en een geldboete van 25.000. In een schrijven aan de minister heeft de heer Zwolsman onder meer opgemerkt dat naar zijn mening de prijzenwet geen bevoegdheid geeft een beschikking te tref fen ten aanzien van de pierprijs. De mi nister kan slechts prijsmaatregelen nemen ten opzichte van roerende goederen. Ook meent de heer Zwolsman dat in het onderhavige geval het algemeen sociaal- economisch belang allerminst in het ge ding is. Ook op deze grond kan derhalve geen prijsmaatregel worden genomen. Een individuele prijsbeschikking zo vervolgt de heer Zwolsman kan slechts worden genomen indien prijzen in rekening worden gebracht in afwijking van hetgeen gebruikelijk is. Van afwijking van een be staand gebruik kan evenwel niet gespro ken worden. De heer Zwolsman acht de gronden van het beroep bij het college voor het be drijfsleven sterk en hij meent dan ook dat verwacht moet worden dat het besluit van de minister zal worden vernietigd. Voorts is van de zijde van de E.M.S. een overzicht gegeven van de besprekingen, die met de minister zijn gevoerd. Daaruit blijkt dat de E.M.S. genegen was de toe gangsprijs voor kinderen van 0,50 tot 0,25 te verlagen. In een later stadium heeft de E.M.S. een prijsdifferentiatie voorgesteld: kinderen f 0,25, volwassenen voor twaalf uur 0,50 en na twaalf uur 1,-. Volgens de E.M.S. is tijdens de be sprekingen onvoldoende aandacht besteed aan de suggesties van de E.M.S. Prins Bernhard is gisteravond per vlieg tuig in Dar Es Salaam aangekomen. Hij gaat voor tien dagen naar zijn boerderij te Aroesja in het noordwestelijk deel van Tanganyika. De vierling zinker (links op de foto is nog een van de uiteinden te zien) ligt bijna in zijn sleuf. Het Noordzee kanaal is hier ter hoogte van de Vel- ser tunnel ongeveer 15 meter diep. Rechts de acht drijvende bokken die de 775 ton zware zinker in hun strop pen hebben hangen. Schepper van James Bond De schrijver Ian Fleming, de schepper van de geheime agent James Bond, is van morgen na een hartaanval plotseling te Londen overleden. Hij was 56 jaar. Na een langdurig ziekbed is vannacht op 55-jarige leeftijd te Leiden overleden prof. mr. H. F. W. D. Fischer, hoogleraar in het oud-vaderlands recht aan de Leidsr universiteit en buitengewoon hoogleraar in het oud-vaderlands recht aan de univer- teit van Amsterdam. Prof. Fischer doceer de in Leiden sinds 1946. De begrafenis is vastgesteld op zaterdag om twaalf uur op de begraafplaats bij de groene kerk in Oegstgieest. (Van een onzer verslaggevers) Het Noordzeekanaal is vandaag voor een groot deel van de dag hermetisch afge sloten geweest voor de scheepvaart. Een stalen „muur" van acht drijvende bokken en een kleine vloot van sleepboten hebben het kanaal b(j de Velser tunnel geblok keerd tijdens het leggen van de bijna vier honderd meter lange en 775 ton zware zin ker in de kanaalbodem (in de krant van gisteren hebben wjj uitvoerig aan dit om vangrijke karwei aandacht besteed). Van morgen was nog niet te voorzien hoelang de stremming van het Noordzeekanaal zou duren. Voorlopig houdt men er rekening mee dat de scheepvaart tot vanmiddag drie uur stilgelegd zal worden. Een van de -MÊE ...,^F~. 32222 0IND8-BANSANT iN HET PiERRBTAURANT 8ASE19KS «wanf- eerste schepen die vanmorgen voor IJmuiden in de „wachtkamer" kwam was een Engelse tanker van 10.700 ton die op weg was naar Amsterdam. In alle vroegte vanochtend tilden de acht bokken de enorme zinker, bestaande uit twee watertransport- en twee gaslei dingen, die gisteren drijvend naar de noor delijke kanaaloever was gesleept op en zetten zij getrokken door een tiental sleepboten koers tot boven de diepe zin kersleuf die dwars in de kanaalbodem is gegraven. Centimeter voor centimeter zakte de kolos hangend aan de dikke stalen stroppen dieper in het water. Vanmorgen om elf uur staken nog slechts de uiteinden van de zinker boven het water uit. Duikers controleerden zo nu en dan onder water de goede ligging van de zinker in de sleuf, terwijl mannen in witte werkjassen in vletten rondvaarden om zo nodig kabels los te gooien of nieuwe aan te leggen. Het niet alledaagse schouwspel trok op biede oevers van het kanaal grote publieke belangstelling. Minister Bogaers van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal de toezegging aan de E.M.S. van een extra contingent van 2000 woningen alleen dan nakomen, als hij een redelijke zekerheid heeft dat bij de voor verhuur bestemde woningen niet in strijd wordt gehandeld met de voor waarden en bepalingen. Turkije gaat door met de militaire voor bereidingen voor een eventuele actie tegen Cyprus, als de wapenstilstand op het eiland wordt geschonden. Dit is gisteren in Ankara bekend gemaakt. Het officiële radiostation Athene heeft gisteravond melding gemaakt van een ernstige onenigheid tussen de Griekse premier George Papandreou en president Makarios van Cyprus over de behandeling van de kwestie-Cyprus. Met president Makarios en generaal Grivas was overeengekomen dat geen enkele militaire actie op Cyprus zou worden ondernomen zonder toestemming van de Griekse regering. Verleden week donderdag hadden de Cyprische leiders echter, zonder de Griekse regering in kennis te stellen van hun plannen, het besluit genomen Mansoura te bezetten. De voorzitter van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft dinsdag avond alle partijen in de kwestie-Cyprus opgeroepen een einde te maken aan alle vluchten boven het eiland, opdat de wapenstilstand niet in gevaar wordt ge bracht. Op 17 augustus, om zes uur in de mor gen, zal een grootscheepse operatie be ginnen die vele maanden zal duren en ten doel heeft de zich in de zeebodem bevindende wrakken voor de ingang van het Noordzeekanaal in IJmuiden zeven meter dieper in 't zand te laten wegzakken, zodat Amsterdam toegankelijk wordt voor de grootste zeeschepen. Deze operatie zal ongeveer vier miljoen gulden gaan kosten. Het nieuwe hoofd van het bouwbureau IJmond van Rijkswaterstaat, hoofdinge nieur J. van Dixhoorn, deelde hedenmor gen mede, dat dit werk waarschijnlijk het moeilijkste zal worden dat ooit onder de Nederlandse kust is uitgevoerd. De aanwezigheid van explosieven (bom men of granaten) bij de wrakken levert een risico op voor mensen en materiaal. Alle mogelijke maatregelen om ongeluk ken te voorkomen zullen worden genomen. Het aantal onbekende factoren bij dit werk is bijzonder groot: men weet niet precies hoeveel wrakken er voor de haven monding liggen en hoe groot zij zijn. De heer R. Zwolsman zal de toegangs prijs tot de Scheveningse pier niet verla gen. Tegen de beschikking van de minis ter van Economische Zaken om de pier prijs terug te brengen van een gulden tot hoogstens 55 cent gaat de E.M.S. in be roep bij het college van beroep voor het bedrijfsleven. De Economische Controle Dienst heeft vanmorgen proces-verbaal opgemaakt te gen de E.M.S. wegens overtreding van de Prijzenwet. De ambtenaar Th. A. A. van der Voort nam vanmorgen om even voor half tien een toegangskaartje voor de Scheveningse pier (prijs één gulden) in beslag en kreeg even later een aantal gegevens van pier- meester G. Ubles. Dit was mogelijk omdat het beroep volgens de minister geen opschortende werking heeft. Wordt opzet aangenomen deskundigen manen, dat haast onmogelijk gesproken De bewindsman deelt dit mede in ant woord op vragen van het Tweede-Kamer lid de heer Westerhout (P.v.d.A.) naar aanleiding van een E.M.S.-advertentie, waarin woningen te huur worden aange boden op voorwaarde, dat de gegadigde voor tenminste f 10.000 E.M.S.-woning- spaarbrieven neemt. Als deze voorwaarde ook geldt voor het jaarlijkse extra-contingent binnen het ningen (50 percent van het totaal) acht voorgeschreven minimumaantal huurwo- minister Bogaers dat in strijd met de voor waarden en bepalingen, waaronder een ex tra contingent van 2000 woningen aan de E.M.S. voor 1963, 1964 en 1965 is toege zegd. EUtE ZATERDAG EN ZONDAGMIDDAG THÉ DANSANT IN 01 KURZAAl-EOYER

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1