De tijdeloze aantrekkingskracht van het beeldende kunstenaars circus op 1 Schilderkunst uit „La belle Epoque" in het Larense Singer Museum Nieuwe kunstuitgaven Dr Visser 't Hooft over encycliek NEGEN MUZEN WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1964 nabeschouwingen Geslaagde avond Strawinsky schenkt zijn honorarium aan Israel J. Damshuizer I i*i De radio geeft donderdag HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. T elevisieprogramma Bob Buys HET IS TREFFEND dat bijna alle beeldende kunstenaars zich in een periode van hun leven met het circus en de ker mis hebben beziggehouden. Ook in ons land zijn veel namen te noemen, maar ik wil me in dit kort bestek wat dat betreft beperken tot de hoogbejaarde schilder Maks en prof. Röling die veel paarden in het circus getekend heeft. Het beroemdst is Henri de Toulouse Lautrec, die bezeten was van het circus, zijn dieren en mensen. Hij heeft het circus dan ook in zijn meest ware vorm verbeeld. Ik behoef slechts te wijzen op zijn prachtige serie tekeningen „Au Cirque": het circus in al zijn kracht, al zijn rijkdom, zijn armoede, trots, hardheid en nuchterheid. Zijn tekeningen zijn vol atmosfeer en men kan er eigenlijk niet genoeg van krijgen. Maar ook Picasso heeft van het circus gehouden, en in de Dr. W. A. Visser 't Hooft, de secreta ris-generaal van de Wereldraad van Ker ken, heeft donsdag in Genève verklaard, dat de houding die paus Paulus in zijn encycliek tegenover de andere kerken I heeft aangenomen „bemoedigend" is maar dat die houding tevens aantoont, OOK IN DE LITTERATUUR hebben ve le schrijvers belangstelling voor het cir cus gehad, van Goethe tot Wedekind, ter wijl men ook uit onze tijd namen kan noe men, zoals De GoncourtGallicoKern en vele anderen. Carco zegt hierover in zijn „Nostalgie de Paris": „We gingen alle maal naar het circus: Utrillo schilderde clowns en Picasso kermisacrobaten. We waren kind in huis in de Parijse circussen en dikwijls gingen we er maar een uur heen, alleen om een bepaald nummer te zien." De artiest Ibels was er altijd te vinden en zijn tekeningen uit deze wereld zijn het beste, dat hij ooit gemaakt heeft. LAUTREC VEREEUWIGDE in 1889 de ruiters uit circus Fernando en een jaar la ter de trapezewerkers. Ook Degas, Renoir en Seurat toefden dikwijls in dit grote ge bouw, dat in 1894 tot theater werd omge bouwd. In 1891 en 1892 tekende Lautrec in het Nouveau Cirque in de Rue Saint Hono- ré en de beeltenis van de beroemde regis seur Monsieur Loyal werd wereldbe roemd. Dit circusgebouw was in zijn tijd uniek, omdat er elektrische verlichting ge bruikt werd en men tevens door een ver nuftig mechanisme de piste in zeer korte tijd kon veranderen in een waterbassin, waarin de toenmaals groot opgezette wa terballetten en pantomime's vertoond wer den. „Tout Paris" was elke avond in het Nouveau Cirque te vinden. Thans bestaat het niet meer, maar wel kan men in Pa rijs nog de hoogbejaarde en zeer spectacu laire directeur Houcke tegenkomen, die be zitter was van drie pasporten van ver schillende nationaliteiten. Lautrec tekende er in 1891 „La Clownes se", een destijds beroemde vrouwelijke clown. Later ook de clowns Footit en Cho- colot, de vrouwelijke clown Cha-U-Ka en het ballet van Papa Chrysanthème. Het zijn tekeningen die hij maakte in de tijd dat hij in een inrichting verbleef in Neuil- ly, waar hij een kuur deed om van de drank af te komen. Op een goede dag vroeg hij om papier en tekenstiften en al de beelden had hij zich ingeprent, dat hij zijn meesterwerken uit het hoofd tekende; zo dikwijls had hij de verschillende num mers in de Parijse circussen gezien. Laat men deze tekeningen zien aan cir cusmensen, die er gevoel voor hebben, dan kunnen deze er nietwan scheiden en ik heb eens een jockeyrijder op bezoek ge had, die de m§ppen van des morgens tien uur tot des middags 5 uur bestudeerd heeft. circus gehouden, en in Ae kleine tentoonstelling ij* *'Wl3 no« ver ^ijderd zijn van de van zijn grafisch werk in de Vishal te Haarlem vindt men J 8 waar°p de yolledlge eenheid der ker- uit 1905 een paar prachtige prenten uit deze harde wereld 66n Zljn \an zand en zaagsel. Maar ook Vertes, Dufy, Heuzé, Georges Het is bemoedigend, aldus dr. Visser 't Rouault, Dunoyer.de Segonzac en zelfs Buffet hebben zich Hooft in een verklaring voor de pers, dat met het circus beziggehouden. paus Paulus 20 sterk de nadruk heeft ge legd op de noodzaak van de dialoog met de christenen die niet tot de rooms-katho- lieke kerk behoren. „Het concept dialoog dat in de encycliek staat opgenomen, is echter niet hetzelfde als het concept dat wij al vele jaren in het streven naar de oecumene hebben ge bruikt en in praktijk hebben gebracht. Volgens de encycliek is dialoog voorna melijk een vorm van verkondiging van de waarheid, die de rooms-katholieke kerk in haar bezit heeft „Wij verstaan onder dialoog boven al- I les een wederzijds proces, waarin allen ontvangen en geven en waarin allen ver rijkt en hervormd worden", aldus dr. Vis- I ser 't Hooft. Er op wijzend dat in de encycliek wordt I onderstreept dat het pausschap het grond probleem is van alle moeilijkheden tussen protestanten en katholieken, zowel voor wat betreft het geloof als voor wat de kerk betreft, zei hij voorts dat het voor de duidelijkheid en eerlijkheid van de bespre kingen tussen de kerken nuttig is dat dit zo definitief staat in de encycliek. „Dit wijst er echter tegelijkertijd op dat I wij nog ver verwijderd zijn van de dag van een volledige eenheid, daar niet- rooms-katholieke kerken geen van alle het standpunt aanvaarden dat erkenning van de universele rechtsbevoegdheid van het pausschap een absoluut vereiste is I voor de eenheid der kerken DEZE MISMAAKTE kunstenaar Lautrec die zich moeilijk bewegen kon, voelde zich juist altijd aangetrokken tot de beweging en tot de uitbeelding van de kracht en schoonheid van het menselijk lichaam. Merkwaardig is, dat ook de Zondagschil ders veel belangstelling voor deze materie getoond hebben, zoals is te zien op de in teressante tentoonstelling „De Lusthof der Naïeven" in het Museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam, waar we van Camille Bombois twee doeken kunnen be wonderen vol kleur en atmosfeer: Vóór het optreden in de piste" en „De atleet op de Kermis". Bombois werd zoals men In de prachtige catalogus kan lezen in 1883 te Venary -Les Laumes als zoon van een binnenvaartschipper geboren. Hij werkte eerst op een sleepboot en begon op zijn zestiende jaar te tekenen. Van 1903 af was hij enkele jaren wor stelaar en „sterke man" in circussen. W H. Brown uit Amerika toont een zeer ge slaagd schilderij uit 1886 „Voltigeurs dat in de National Gallery of Art in Washington hangt. Adolf Dietrich uit Zwitserland (1877-1957) was een zoon van een kleine boer. Hij was dagloner, bosar- beider en werkte op een tricotfabriek en begon in 1806 te tekenen. Zijn doek „Me nagerie" hangt in de Galerie Bettie Thommen in Bazel. Van verschillende Zon dagsschilders vinden we ook schilderijen, die als onderwerp de kermis hebben. OOK OP KINDEREN die tekenen heeft het circus veel aantrekkingskracht en toen in het Cirque d'Hiver enige jaren geleden ter gelegenheid van een Internationaal Congres van Circusvrienden te Parijs een wedstrijd werd uitgeschreven voor de bes te tekeningen met als onderwerp „Circus zonder de Parijse kinderen meer dan 2000 tekeningen, waaronder zich zeer interes sante conterfeitsels bevonden. Ook in ons land is er onder de jonge re artiesten nog grote belangstelling voor het circus, zoals vroeger bleek tijdens de voorstellingen van Circus Strassburger in Carré en thans bij Boltini, waar gisteren enkele jongeren zaten te tekenen. Zo vindt men overal het circus weer te rug en het zou de moeite waard zijn eens na te gaan, hoeveel toneelspelers uit de wereld van het geharkte zand zijn voort gekomen. En dikwijls zijn dit zeer grote artiesten geworden, omdat ze een harde opleiding genoten hebben. In ons land noe- Zo ziet Picasso het circus. men we de familie Tourniaire, die als to neelspelers beroemd waren en die uit een I bekende Russische circusdynastie zijn voortgekomen. van Doveren I TOT 16 SEPTEMBER is in het Singer Museum te Laren (N.H.) schilderkunst uit „La belle Epoque", die na 1870 begon en eindigde met de eerste wereld oorlog. De heer C. J. M. van Pampus, lid van de Museum Commissie van de Stich ting Singer Memorial Foundation, en een van de samenstellers van deze tentoon stelling, heb ik toevallig ontmoet tijdens zijn verkenningstocht voor deze exposi tie. Toen vroeg hij naar Impressionisten. Duidelijk was toen dat hij voor het Singer Museum op zoek was naar een even belangrijke tentoonstelling als die goede van de Haagse School en exposities van oudere kunst. Wat hij zich precies voorstelde heb ik toen niet gevraagd omdat ik weet, dat het met de middelen van het Singer Museum niet gemakkelijk is om te realiseren wat men graag zou doen. Maar men wil er in ieder geval iets doen, dat zo belangrijk mogelijk is. Wereldpremière „Abraham en Isaac' Igor Strawinsky heeft voorgesteld het honorarium van 15.000 dollar voor zijn nieuwe oratorium „Abraham en Isaac" te storten in een nieuw fonds voor de restau ratie van het Romeinse fort Massada aan de oevers van de Dode Zee. De Israëlische autoriteiten zouden Stra winsky het honorarium betalen voor de uitvoering van het werk in het kader van het vierde Israëlische muziek- en toneel festival, dat op het ogenblik in enkele Is raëlische plaatsen wordt gehouden. Strawinsky zal alle Israëlische uitvoe ringen dirigeren van dit nieuwe werk voor orkest, koor en solisten. De wereldpremiè re zal op 23 augustus te Jeruzalem plaats hebben in aanwezigheid van president Zei man Shazar. De tweede uitvoering volgt op 24 augustus in het zojuist gerestau reerde amfitheater van Caesarea. HET SINGER MUSEUM trekt heel veel publiek. En daarvoor voelt men zich ver antwoordelijk. Maar ook is er de opdracht, die verankerd ligt in het legaat van het echtpaar Singer. Artistiek gezien was dat legaat namelijk op vele punten echt be langrijk genoeg om het niet te verwaar lozen, al kon er nooit een belangrijk mu seum mee gemaakt worden. Toch is men daar mee bezig en koopt men soms vol doende belangrijke kunstwerken aan. Men specialiseert zich, en dat niet zonder zin, op die periode van „la belle époque waarvoor in sommige van onze grotere musea niet regelmatig plaats blijkt te zijn, zodat tijdelijk hiaten bestaan in het beschouwend volgen van een ontwikkeling in de kunstgeschiedenis, dat immers steeds opnieuw wordt aangegaan door een zich steeds vernieuwend publiek. De expo sitie van werk uit de Haagse School in dit museum bleek indertijd voor sommige jongere of inmiddels, in het algemeen ge zien, nieuwe kunstbeschouwers een verras sende. Het streven is dus te voldoen aan een behoefte, die door andere musea met rijkere middelen verwaarloosd wordt. Daarom acht ik het streven van de be heerders van het Singer Museum belang rijk genoeg en laat ik me niet te zeer hinderen door de rommel, die men, ver plicht door het legaat, daar ook gedwon gen is te vertonen. DE EXPOSITIE VAN nu is in dat ka der interessant te noemen. Men ontmoet hier bijvoorbeeld werk van de Belgische schilder Henri Evenepoel (1872-1899). Eve nepoel stierf jong en liet niet zo'n uitge breid oeuvre na. Dat werk is verdeeld over slechts enkele collecties. Zo'n Evene poel is minstens zo belangrijk als bijvoor beeld de Amsterdamse Joffers, van wie een Coba Ritsema hier dan wel aan haar trekken kon komen. Ooit gehoord van Ja cob Smits (1855-1928), geboren te Rotter dam en later bij uitstek de schilder van de Belgische Kempen geworden? Hij is niet zo representatief vertegenwoordigd hier, maar dat is wegens de beperkte midde len van het Singer Museum te excuseren. Eens heb ik naar aanleiding van een mede door de Belgische regering uitgege ven monografie mogen wijzen op het be staan van een fijne schilder van Neder landse afkomst: Willem Paerels (1878- 1962), die mij bekend is gemaakt door de dichter Jan Greshoff. Ook Paerels is niet zo overtuigend vertegenwoordigd als wel zou moeten. Maar de kennismaking met zijn schilderijtje beveel ik toch van harte aan en dat in de hoop, dat men kans ziet meer van hem te ontmoeten. Dat kon dan wel eens moeilijk zijn. Het is goed te we ten, dat er mensen zijn, bij het Singer Mu seum, die daartoe hun best doen. DE EXPOSITIE GEEFT overigens wel weinig aanleiding tot een dieper beschou wen van deze periode, die te veel uitlo- pends bevat. Genoeg zij te vertellen, dat men hier werk ontmoet van Van Dongen, Ensor, Gauguin, Van Gogh, Jongkind, Marquet, Monet, Picasso, Pissarro, Re noir, Signac, Sisley, Whistier en Rik Wou ters. Ik denk niet dat deze figuren op het moment allemaal vertegenwoordigd zijn in bijvoorbeeld het Amsterdamse Stedelijk Museum. In het Kröller-Müller Museum wordt men natuurlijk beter bediend. Maar laten we deze mogelijkheid tot confronta tie in het Gooi niet onderschatten. Ooit ge hoord van de Franse schilder Laprade? Hij is voldoende ruim vertegenwoordigd in het Museum van Moderne Kunst te Parijs. Van zijn enkele schilderijtje hier leert men weer te weinig. Maar in zijn vertegenwoor diging moet men dan maar een „hint" zien. Als heel belangrijk heeft altijd gegol den de Duitse schilder Max Slevogt (1868- 1932). Bij het Singer Museum achtte men het belangrijk over zoveel werk van hem te kunnen beschikken als thans vertoond. Dat leerde dan ook weer iets: dat de waardering voor deze Duitse schilder rij kelijk overdreven geacht kan worden. Na vele slappe zomeravondprogramma's slaagde de AVRO er gisteravond in, ons weer te doen geloven in de ontspannings- en voorlichtingswaarden van het medium, dat avond aan avond veertig percent van de kijkers gemiddeld twee uur bezig houdt (nou ja, bezig?). De „Seitensprung van de artistieke duizendpoot Corstiaan de Vries, het zomercabaretje „In Laren woont een schilder", bleek geen misstap te zijn. wél was het een goede poging, de kijker te amuseren; enige gekunstelde elementen („precieuze" zou een beter woord zijn) namén wij gaaraé' op -dit gelegenheids- koopje toe. De redactie van „Televizier" meende kennelijk, dat een sterke Franse reporta ge van een bijeenkomst van tot de Pink stergemeente bekeerde zigeuners voor zichzelf sprak. Temeer daar in dit film verslag ook aandacht werd besteed aan gebedsgenezing door handoplegging, rees bij ons de vraag, of het juist was, dat dit onderwerp zo maar zonder meer werd ge bracht. De operazanger Frans Vroons sprak zich op uitnodiging van Ilse Wessel op over tuigende wijze uit voor „Les Swingle Sin gers", die wederom zeer welluidend en virtuoos Bach vertolkten. De blikvangen de functie van enige modernistische plas tieken (waaronder een ding, dat op een verfomfaaid droogrek leek) werd be paald overschat; we zagen ze later op de avond nog eens terug in een programma van de Amerikaanse jazz-zangeres Jean Page, die bijzonder sterk songs als „Stran ger in paradise" en „Pennies from heaven" bracht. De gewraakte „zetstuk- jes" hadden wij in beide, uitnemende vo cale uitzendingen gemakkelijk kunnen mis sen. De manier, waarop de zeer zotte heer Montq Landis tot groter vermaak van de kijker muziek illustreert heeft een wat Bob Buys I vrouwelijke inslag, die op de duur gaat irriteren. Zijn grote succes, het verleidings nummer „De Vraatzucht" was al eens op het scherm geweest. Herhaald, bleek het niet meer zo'n sma kelijke schotel te zijn; en daar het de hoofdschotel van dit kwartiertje was, had men dit misschien beter helemaal kunnen vergeten. Vermelding verdient een expe rimenteel pauze-filmpje van Dick de Her der en geluidsman Arie Brandon. Voor haar serie „Confrontatie" legde de AVRO beslag op een reeks Amerikaanse, en dat mogen wij zoetjesaan wél zeg gen zeer sterke, indringende televisie documentaires. De CBS-reportage over De Engelse komiek Monty Landis is dinsdagavond in een NTS-uitzen- ding op het scherm geweest, onder regie van Thijs Chanowski. „Strategie Air Command", gisteravond ge toond, zette die serie voort. Het koele brein van Generaal Power, de man die deze verschrikkelijke vergeldingsmacht leidt, het menselijke gesprek met een der B-52-vliegers, de unieke filmopnamen van het tanken in de lucht; de reportages over de lanceerplaatsen van „Minuteman" en „Titaan"-raketten; de beveiligingsmaatre gelen, om een ongewenste, alles vernieti gende drukknop-oorlog te voorkomen; het was allemaal bijna verbijsterend indruk wekkend. Wat klein en wat huiverig gin gen wij daarna kijken naar het tweede journaal, en wij begrepen nog beter hoe gelukkig het is, dat Makarios tot nu toe vergeefs bij twee grootmachten om hulp heeft aangeklopt. ab BI] DE UITGEVERS Bosch ir Keu ning n.v. te Baarn zijn weer twee delen van de Sesam-Kunstgeschiedenis ver schenen. Mijn bezwaren tegen deze uit gaven heb ik al eerder vermeld: te wei nig illustraties bij een uitvoerige tekst, die toch te weinig beelden oproept. De besproken onderwerpen liggen thans echter wat dichter in onze buurt. Het gaat over de bouwkunst der middei eeuwen en de Europese schilderkunst in de middeleeuwen. BIJ UITGEVERSMAATSCHAPPIJ C. A J. van Dishoeck te Bussum is het boekje „Wandtapijten" van W. S. Sevensma ver schenen. „Dit boekje is in de eerste plaats geschreven voor hen die het woord „go belin" of wandtapijt direct weten te ver binden met herinneringen aan fijne vakan ties en sfeervolle uren doorgebracht in de stilte van oude gebouwen". Aldus begint de schrijver zijn „Ten geleide". Ik dacht dat deze eenvoudige, prettig geschreven gids in die zin wel zal voldoen. Als aan vulling op een algemene kunstgeschiede AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Och tendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huishoudelijke za ken, lezing. 11.15 Omroeporkest: klassieke ouvertures. 12.00 Licht ensemble. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen, eventueel actueel of grammo foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Zang en piano. 14.00 Cello en piano: Klas sieke en moderne muziek. 14.30 Omroep dubbelkwartet: klassieke liederen. 14.45 Voordracht. 14.55 Lichte grammofoonmu ziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Schakeringen, een< reeks programma's over Kunst en Kuituur. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Kasba 64, ge sproken brief uit Marokko. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Lichte gram mofoonmuziek. 18.30 Licht orkest en zang soliste. 19.00 Sportparade. 19.30 Henry Wood Promenade Concert: Londens sym fonie-orkest en solist: klassieke muziek. In de pauze: plm. 20.10 Nieuws. Plm. 20.15 Bondig Bulletin, wekelijkse kunstno tities. 22.00 Voor de jeugd. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Sportactualiteiten. 23.10 Discotaria: nieuwe grammofoonpla ten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Lichte grammofoonmuziek, 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek, praatje voor de vrouw, toeristische tips en programma voor de kinderen. 10.00 Lichte grammo foonmuziek en praatje voor de vrouw. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Lichte grammofoonmuziek. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Deze Week. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest en solist. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Lich te Canadese muziek (gr.). 14.40 Kamer orkest en solisten: klassieke en moderne muziek. 15.25 Motettenkoor. 16.00 Neder lands hervormde dienst. 1.30 Trombone kwartet: klassieke muziek. 16.45 Klassie ke grammofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.15 Sportagenda. 18.20 Lichte ensembles. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Geestelijke liederen (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Eurolight: amuse mentsmuziek (opn.). 20.35 De weg, de waarheid en het leven, 'n tweede impres sie van de Europese Baptisten conferen tie. 20.55 Klassieke grammofoonmuziek. 21.45 Kom, Schepper, Geest, nabeschou wing over conferentie van de Hervormde Wereldbond te Frankfurt am Main. 22.00 Orgelconcert. 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Lichte gram mofoonmuziek. 23.30 Vers in het gehoor literair programma. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. 12.15 Gevarieerd muzikaal programma. (Om 12.25 Weerbericht en berichten voor de scheepvaart). 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Klassieke muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Klas sieke muziek. 14.25 Moderne muziek. (15.00 Nieuws.) 16.00 Nieuws. 16.03 Beursbe muziek. 17.00 Nieuws en weerbericht. 17.15 Voor de kinderen. 17.50 Lichte mu ziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de solda ten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Mo derne muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Klassieke muziek. 19.45 Belcantoconcert. 21.00 Chansons. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.35 De ze ven kunsten. 22.50 Volksmuziek. 23.00 Nws. 23.05 Amusementsmuziek. 23.55-24.00 Nws VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal. KRO: 17.10-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Van onze sportredac teur. NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.45 Zomer wedstrijd. 20.55 In de Rommelpot, TV- spel. 22.00 Ik ben met U. documentaire (dl. 2) NTS: 22.30-22.35 Journaal. Televisieprogramma's op het tweede net (kanaal 27). NTS: 20.29-21.50 Heidi en Pe ter, film. VOOR DONDERDAG AVRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pau ze. 16.00-16.15 Voor de kleuters. 19.30 Top Cat, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Televizier. 20.35 Heisses Blut, fol kloristisch ballet. 21.00 De Tweekoppige Adelaar, toneelstuk. NTS: 23.00-23.05 Jour naal. nis lijkt het me tevens aan te bevelen. Als nieuw Prisma-Boek verscheen „Ka lender der kunstgeschiedenis" van de Duit se kunsthistoricus Fritz Baumgart. Het gaat om een chronologisch overzicht van de kunstgeschiedenis, precies naar de jaar tallen opgesteld. De gelijktijdigheid van verschillende stijlen in verschillende lan den, het in het ene land al zoveel verder zijn in een ontwikkeling dan in een an der land, het elkaar overlappen van stijl periodes, dat alles kan interessant zijn te weten. Men moet er wel wat geduld voor over hebben dit alles na te zoeken in dit boekje, waarvoor men bovendien toch wel aardig op de hoogte moet zijn met de kunstgeschiedenis. NA LANGÈ TIJD is het tijdschrift „Zwart Wit" weer verschenen dank zij de Uitgeverij Meulenhoff te Amsterdam. De redactie berust bij de kunstenaars Henk Broer en Oey Tjeng Sit, met Leo Schatz en Ger Langeweg de oprichters van dit tijdschrift, dat alleen reproducties in lijncliché van tekeningen bevat. De be perking tot lijncliché was noodzakelijk om deze uitgave zo goedkoop mogelijk te hou den. Maar bovendien zoeken de redacteu ren naar het meest pure tekenen van zwart op wit. Toch verliezen de originelen vaak iets tot soms te veel door de.scha keringen die de tekeninkt in zich kan hebben. VAN BROER IS MIJ bekend dat hij zijn collega's vaak raadt met pen en O.I. inkt te werken in hun „vrije" tekeningen; dat in de hoop iets geschikts voor zijn tijdschrift bij hen tegen te komen. Zelf doet hij weinig anders en is hij zelfs gaan spreken van een nieuw soort grafiek om dat zijn tekeningen vanzelf een grote ge schiktheid voor reproductie, dus voor ver menigvuldiging verkregen. Hetzelfde dacht ik aanwezig bij de tekeningen van Oey. Het mij toegezonden nieuwe nummer be vat werk van Ch. Roelofsz, Melle, Fied ler, Heynes, Kristians Tonny .Lex Metz en Peeters. Werk als dat van Roelofsz was door hem al eerder voor lijncliché gedacht; tekeningen van verschillende an dere in dit nummer vertegenwoordigden niet, hetgeen zichtbaar kan zijn in lijnen en vlekken als van grijze tint, bestaands uit minieme kleine stippeltjes zwart op het witte papier, die er in het origineel toch heel even anders hebben uitgezien. Van grote inktvlekken werd in de druk da materie te vlak. De resultaten kunnen ech ter voldoende zijn voor hen, die de be trokken tekenaars al leerden waarderen en in deze reprodukties alleen plezierigs herinneringen aan hun werk willen zien. Nederlands koor In Orvieto. Een 28 leden tellend koor uit Oosterhout heeft in Or vieto (Italië) gisteravond gezongen tij dens de mis in de kathedraal voor paus Paulus de Zesde. Het koor, de „Neder landse Nachtegalen" was naar Orvieto uitgenodigd door bisschop Virginio Don- deo uit Orvieto om voor de paus te zin gen die gisteren Orvieto bezocht. Bis schop Dondeo hoorde het koor zingen toen hij onlangs Nederland bezocht en hij vroeg de dirigent, Petrus Fick, om naar Italië te komen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4