HET WEER Staking van hulp aan Indonesië onverstandig Pier prijs is weer 55 cent Martin Luther King in ons land Wet op Burgerrechten was bekroning der sociale revolutie in de K5. Twee Turken omgekomen Zwolsman wil Ruteck's bedrijven weer kwijt Buitenlandse Zaken van de V.S. Sober speelplan van de Nederlandse Opera Dodelijk ongeval bij Hoogovens EMS voldeed aan een bevel van Haagse officier van Justitie Stukgebeten tong bracht politie op spoor van aanrander Boekhouder maakt Haarlems bedrijf 15.000 lichter Toestand Togliatti nog zorgwekkend GH RISTIAANSE W. A. YERW0ERD en ZONEN [f 49e JAARGANG NUMMER 238 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmulden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V ELS E N - IJ M UIDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Weinig verandering Aan het strand ieè MORRIS êeforeijou êutf! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Het woord is aan Vakantiekinderkrant pagina 7 In de krant van heden: N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Hoorapparatenspeciaalzaak N.V. „BETER HOREN" Bromfietser reed tegen slagboom op fietspad KOLEN COIFFURES DE VRIES DEALER GARAGEBEDRIJF MAARSCHALK SCHRöDER Opbrengst van knoeierijen verdween naar vriendin Goldwater IJmuider Courant Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en voornamelijk in het noorden van het land hier en daar een buitje. Overwegend zwakke wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Rustig weer met ook zondag over drijvende wolkenveldenafgewisseld door opklaringen. Door de noord oostelijke wind komt de temperatuur niet hoger dan 18 tot 19 graden. Zee water 18 graden. Vooruitzichten: Door de noordelijke luchtstroming blijft het aan het strand vrij fris. Bij werkzaamheden voor de Nederlandse Gasunie in Ermelo heeft een 31-jarige Turk een stalen gasbuis, die van een wagen viel, op het lichaam gekregen. Hij was op slag dood. Hij was gehuwd en had vier kinderen. Een 33-jarige ongehuwde Turk kwam nabij Ommen om het leven toen hij op •een bromfiets het kamp voor Turkse arbeiders uitreed en in botsing kwam met een auto. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Confucius: De zekerste manier om bedrogen te worden is: zich voor slimmer te houden dan anderen. De E.M.S. zegt voorts het te betreuren, dat de officier van Justitie tot het bevelen van voorlopige maatregelen is overgegaan hangende het beroep tegen de individuele prijsbeschikking en in afwachting van het geding op grond van het proces-verbaal van 12 augustus, toen de E.M.S. geen ge volg gaf aan de bepalingen van de prijs maatregel, die de minister had vastgesteld. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Zwolsmans E.M.S.- Continental wil de elf Ruteck's restau rants en cafetaria's weer kwijt: de Utrechtse Ruteck's is verkocht, de an dere tien staan in het laatste weekblad van de E.M.S. slechts aangeduid als „restaurant", zonder verdere naamaan duiding. Slechts de Dordrechtse vesti ging staat als Ruteck's Tearoom in het lijstje van E.M.S.-exploitaties, maar dat wijst eerder in de richting van een fout van de drukker dan op een uitzondering. De E.M.S. heeft nog niet zo lang geleden de Ruteck's vestigingen in handen gekre gen in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Amersfoort, Arnhem, Breda, Dordrecht, Haarlem, Leiden, Nijmegen en Utrecht. De overneming van de naamloze vennoot schap paste toen in „het kader van de horeca-activiteiten" van de E.M.S. Opmerkelijk is dat de restaurants nu bij de E.M.S. geschoven zijn naar de afdeling „verliesposten". Het is namelijk de be doeling zich te ontdoen van alle onren dabele exploitaties in de horecasector, waaronder de exploitatie van Ruteck's nu kennelijk blijkt te vallen. Het Utrechtse restaurant is verkocht aan de handelaar in onroerend goed W. Schumacher. Hij zou er 1,2 miljoen voor hebben betaald, maar van de E.M.S. is hierop geen bevestiging te krijgen. Weerrapporten I, 2 Uit,het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Badio en t.v4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 Kerkdiensten 6 In de Vishal en op zee6 Vakantiekinderkrant7 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Effecten en Geldmarkt9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 WAGENWEG 124 - TEL. 02500- 14461 SCHOTERBOSPLEIN 19 - TEL. 50188 WASHINGTON (AP). - Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft bekendgemaakt dat het „on verstandig" zou zijn de Amerikaanse hulpverlening aan Indonesië te staken. Perschef Robert J. McCloskey van het ministerie verklaarde, dat een dergelijk optreden de vrijheid van de regering in de regeling van de betrekkingen tussen Amerika en de regering van president Soekarno zou beperken. „Wij hopen dat de conferentiecommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden en de senaat na alle feiten aangaan de deze kwestie te hebben gehoord, deze maatregel zal elimirferen of wijzigen voor dat de hulpverleningsbegroting voor 1964 wordt aangenomen, aldus McCloskey. Hij sprak in antwoord op vragen, die werden gesteld nadat de senaat, tegen de bezwaren van de regering in, met 62 tegen 28 stemmen ervoor stemde om de verdere hulpverlening aan Indonesië, de opleiding van Indonesisch militair personeel inbe grepen, te staken. De senaat aanvaardde hiertoe een amen dement, dat werd ingediend door de repu blikeinse senator John G. Tower, tijdens een debat over de Amerikaanse hulpver- In afwachting van de goedkeuring van de overheid over het besluit tot liquidatie, hebben bestuur en directie van de Neder landse Opera besloten voor het seizoen 1964-1965 een beperkt speelplan op te stel len. Het gevolg daarvan is, dat de abonne mentsseries in de verschillende steden ook wijzigingen ondergaan. Voor Amsterdam is de vrijdagavondserie teruggebracht tot acht voorstellingen (was 10). De andere series op donderdagavond en zondagmid dag zijn gehandhaafd. Premières komen in het speelplan niet voor. Tijdens de abonnementsvoorstellingen worden uitgevoerd Carmen, de Barbier van Sevilla, de Parelvissers, Tosca, Don Pas- quale, Werther, Der Bettelstudent, Madame Butterfly, Die Zauberflöte La Bohème, Na- bucco, Cavalleria Rusticana en I Pagliacci. De series in Rotterdam en Utrecht zijn teruggebracht tot acht respectievelijk zes voorstellingen. Voor Den Haag kon wegens het uitvallen van het gebouw voor K. en W. geen abonnementsserie worden vast gesteld. Het was slechts mogelijk één abonnement op besloten voorstellingen (vereniging Contact Haagse Personeelsver enigingen) samen te stellen. Deze voorstel lingen worden in de Scheveningse Kurzaal gegeven. Onderzocht wordt nog of in de Kurzaal vrije voorstellingen kunnen wor den gegeven. leningsbegroting 1964, ten bedrage van 3.250 miljard dollar. McCloskey verklaarde dat de huidige hulpverlening aan Indonesië bestaat uit een programma ter uitroeiing van de ma laria. Bepaalde technische bijstand en op leiding van groepen Indonesiërs in de Ver enigde Staten, alsook de opleiding van In donesiërs door Amerikaanse universiteits- en andere deskundigen in Indonesië. In het Roode Kruisziekenhuis in Bever wijk is vrijdag de 29-jarige heer L. Kok uit Beverwijk overleden aan de verwon dingen die hjj had opgelopen toen h(J met zijn bromfiets tegen een slagboom by de hoofdpoort van het Hoogoventer rein botste. De heer Kok, die bedieningsman was in de Buitenhaven van Hoogovens, moet vrij dagmorgen bij het verlaten van het be drijf de slagboom waarmee de helft van het fietspad was afgesloten niet hebben op gemerkt. Hij laat een vrouw en drie kin deren achter. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 '44 jaar Rijksleverancier) Lange Nieuwstraat 497 Tet. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen voor de gemeente VELSEN Hoofdstraat Santpoort - Tel. 02560-8230 Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije De E.M.S. heeft gistermiddag bakzeil moeten halen in de pierprijsaffaire na een bevelschrift van de officier van Justitie in Den Haag, waarin het de E.M.S. verboden werd een hogere toe gangsprijs te vragen dan 55 cent. Voorts beval de officier dat vermeldingen be treffende een hogere prijs moesten ver dwijnen en dat op en nabij de pier geen toegangskaarttjes met een hogere prijs dan 55 cent aanwezig mochten zijn. De E.M.S. heeft aan dit bevel voldaan. Om kwart over vier werd de kaartverkoop stopgezet. Het bord met de vermelding dat de entreeprijs 1 bedroeg, verdween. Pas gisteravond om halftien gingen de kassa's weer open. De toegangsprijs was toen op 55 cënt gesteld. De officier van Justitie had de voor lopige maatregel getroffen in afwachting van het strafproces tegen de E.M.S. Het bestuur van de E.M.S. heeft gister avond verklaard zich gedwongen te zien overeenkomstig het bevel van de justitie te handelen, evenwel onder voorbehoud van al haar rechten, ook die op schadever goeding. Aan de rechtbank zal worden verzocht de voorlopige maatregel in te trekken. Hierover dient de rechtbank binnen vijf dagen te beslissen nadat het verzoek is ingediend. Ds. Luther King bij zijn aankomst op Schiphol. DANSAKADEMIE voor R.K. RAAMSINGEL 16 - TELEFOON 11045 ROME (AFP/Reuter) De toestand van de leider van de Italiaanse communistische partij, Togliatti, was vanmorgen nog steeds zorgwekkend. De 71-jarige leider werd twee dagen geleden door een beroerte ge troffen toen hij met vakantie in de Sovjet- Unie was. De situatie in Zuid-Afrika noemde dr. King tragisch. De democratie wordt er zodanig vertrapt, dat zelfs geweldloze actie er vrijwel onmogelijk is. De wereld zal zich hiermee moeten bemoeien en de beste methode vond dr. King hiervoor het opleggen van economische sancties. Dr. Martin Luther King is naar Neder land gekomen om de Europese Baptisten conferentie bij te wonen. Hij zal morgen twee spreekbeurten vervullen in het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amsterdam, waar die conferentie wordt gehouden. Op Schiphol was vanmorgen de belang stelling van pers, televisie, radio en film zo groot, dat de gewone perskamer te klein bleek. De persconferentie werd daar om gegeven in de grote filmzaal van het Luchtvaartmuseum op de luchthaven. Een 18-jarig meisje, dat in Amsterdam op het rijwielpad langs de Gooiseweg reed, werd door twee jongens van haar fiets getrokken, in de bosjes gesleurd en aange rand. Toen een der jongens haar wilde zoenen beet zij hem zo hard in de tong dat hij van pijn begon te schreeuwen. Dit werd gehoord door enkele passerende fietsers die het meisje te hulp kwamen. Haar be lagers hadden inmiddels de vlucht geno men. De gealarmeerde politie zocht ver geefs de omgeving af en ging daarna eens navraag doen bij de ziekenhuizen. Bij één ervan was kort tevoren een jongen be handeld wiens tong was gescheurd. Daar zijn naam en adres waren genoteerd kon de 18-jarige knaap even later worden ge arresteerd evenals zijn 17-jarige mede plichtige. Districtscommissaris Tony Noel leidt de profetes Alice Lensjina weg van het legervliegtuig waarmee zij naar Mumbwa op ongeveer 130 km ten noordwesten van Loesaka gelegen was overgebracht. Bevreesd voor re presailles van haar aanhangers, leden van de fanatieke L oempa- secte, heeft men Lensjina intussen al weer op transport gesteld naar een tot nu toe geheim gehouden oord. (Telefoto) van de wet op de burgerrechten. Trots ver klaarde hij, dat de negers hartstochtelijk hebben gevochten voor het eersteklas burgerschap, zonder daarbij tweedeklas middelen te gebruiken. „Geweldloze actie is een prachtig wapen voor onderdrukte volken", zei dr. King, die het gewelddadige optreden van de Black Muslims betreurde. „Zij maken maar één percent van de Ame rikaanse negers uit", zei hij, „maar we moeten ervoor zorgen dat wij successen blijven boeken, anders wordt hun aanhang groter". Hij zei dat het nog zeker vijftien tot twintig jaar zal duren vóór de negers in Amerika werkelijk volledig in de samen leving zullen zijn geïntegreerd. Dr. King verklaarde dat een eventuele verkiezing van senator Goldwater tot president van de Verenigde Staten een tragische terugval aou betekenen voor het land, voor de burgerrechten, voor de vrede en voor de gehele wereld. Maar hij ver onderstelde dat Goldwater, „die eerder gedachten van de achttiende dan van de twintigste eeuw koestert", een flinke nederlaag zal lijden. Hij beschouwde de in november te houden verkiezingen voor een nieuwe president als „wellicht de belangrijkste uit de geschiedenis der Ver enigde Staten". Dr. King zei verder, dat steeds meer kerkleiders de rassenscheiding moreel verwerpelijk achten, al vinden vooral in Mississippi nog wel vele predikanten dat God de eerste rassenscheider was. „Maar nog steeds is zondagmorgen elf uur het uur met de grootste rassen scheiding in Amerika", verklaarde dr. King, die zei dat het verschil tussen uitspraken van kerkleiders en de daden van plaatselijke gemeenten gelukkig steeds kleiner wordt. De Haarlemse recherche heeft een 40- jarige boekhouder uit Haarlem aangehou den, die heeft bekend dat hij zijn werk gever, een Haarlemse groothandel in plastic artikelen, in de afgelopen maanden een bedrag van minstens 15.000.af handig heeft gemaakt door het plegen van valsheid in geschrifte bij de loonadmini stratie. Toen de man werd aangehouden, stond hij op het punt er vandoor te gaan; hij had er lucht van gekregen, dat de directie zijn knoeierijen door een toeval had ont dekt en de politie had gewaarschuwd. Van het geld was niets over. De boek houder, getrouwd en vader van vijf kin deren, had er dure geschenken (waaronder een auto) van gekocht voor zijn Amster damse vriendin. De auto is door de po litie in beslag genomen. De verdachte was in het bedrijf belast met de loonadministratie en -uitbetaling. Zijn systeem was in beginsel vrij eenvou dig: op de loonlijsten die hij samenstelde, voerde hij sommige werknemers tweemaal op. Op grond van deze loonlijsten placht de directie hem een bankehèque uit te schrijven om de uitbetalingen mee te verrichten. De man schijnt omstreeks maart van dit jaar met zijn knoeierijen te zijn be gonnen. De recherche heeft' bij wijze van steekproef voorlopig één week uit de frauduleuze administratie nauwlgezet na geplozen; in die ene week bleek de ver dachte zich 1300.te hebben toege ëigend. (Van een onzer redacteuren) SCHIPHOL, 15 aug. - „We zijn in de Verenigde Staten nu bezig aan de laatste dagen van de massale weerstand tegen rassenintegratie. De grote meer derheid beseft, dat, nu de wet op de burgerrechten is aangenomen, verder verzet geen zin heeft. In de komende twee jaar zal dan ook in grote stedelijke gebieden de rassenscheiding tot het ver leden gaan behoren". Dit zei dr. Martin Luther King van morgen op Schiphol, waar hy tegen acht uur met een Venezolaans toestel uit New York aankwam. Hy was vergezeld van de secretaris van de Southern Christian Lea dership Conference, Andrew J. Young. Dr. King zei dat de grote sociale revolutie in Amerika bekroond is door de aanneming A.s. zondag weer ENTREE Advertentie gezellig dansen ƒ1.25

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1