Lufthansa repliceert op beknotting KLM-vluchten mü Moebele uit Kwiloe vist nu in troebel Kongolees water Bedrogen minnares van Zech- Nenntwich terug in Duitsland Ontsnapte Wilson wellicht liet bevrijd, maar ontvoerd WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Diamant van 58V2 karaat gevonden Duisers: Vooral geen rel maken" Amsterdam te veel transito station voor Duitse goederen MMWmMsA C ÖÜH Politie zal haar niet vervolgen Nieuwe kosmos door Rusland gelanceerd Italiaanse toestellen storen Londenaars Havenstaking in Engeland dreigt ^Prciatótoel z a m b ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1964 MnntmiiminnnnnnfxxmxmmmmMtioatiQ Succes Vragen over Duitse maatregel tegen de K.L.M. Niet storen :c'è rtT éAAL-iisii- :af"r"i'ka-: •kameroen:\ O LEOpSS>~rW\*Wr yshikooa|akwi :::ang o la \N9A Advertentie Op cle Vandaag begint de R.E.M. met haar uit zendingen vanuit de Noordzee. Het is een dag, waarop weinig politici zich gelukkig zullen voelen, want juist nu blijkt, hoe het omroepbeleid in het slop is geraakt. Op dit ogenblik zijn er nauwelijks aan wijzingen, dat spoedig een duidelijke situatie zal ontstaan. Zeker, minister Scholten heeft op 30 juni in de Tweede Kamer duidelijk laten weten, dat de regering het wetsontwerp tegen de R.E.M. wil doorzetten en dat het voor de regering niets uitmaakt of de R.E.M. al met uitzenden is begonnen. Dit is zo op het oog klare taal. Toch maakt het groot verschil of men een zwijgende R.E.M. verbiedt of een uitzen dende R.E.M. Afgezien nog van het pro bleem hoe men dat wil doen, want over de vraag welke de meest doeltreffende middelen zijn om de R.E.M. het zenden on mogelijk te maken, heerst in politieke kringen verwarring. Maar gesteld, dat het de regering met de steun van een meerderheid in het par lement inderdaad lukt de R.E.M. het zwijgen op te leggen, dan nog is de kous allerminst af. Want niet alleen is daarmee nog geen wettelijke regeling geschapen voor het „officiële" omroepbestel, maar ook heeft een groot deel van het Neder landse volk reeds iets geproefd van een zogenoemd onafhankelijk televisiepro gramma en van Nederlandse televisie reclame. Zou men deze keuzemogelijkheid voorgoed willen missen? Met deze vraag is dan een nieuwe dimensie toegevoegd aan de strijd over de uiteindelijke wet telijke regeling van het Nederlandse tele- visiebestel. De toestand heeft in feite drie aspecten: Zullen de N.T.S. en de bestaande omroep organisaties hun zendmonopolie behouden? Zal reclame in de televisie worden toe gelaten? Zal de R.E.M. worden verboden? Het lijdt weinig twijfel dat een avontuur als de R.E.M. mede in de hand is gewerkt door het uitblijven van antwoorden op de eerste twee vragen. Dat de antwoorden nog uitbleven is te wijten aan de enorme verdeeldheid tussen eigenlijk alle belang hebbenden. Wat de omroeporganisaties betreft, in elk geval hebben zowel de A.V.R.O. als de V.A.R.A. en de V.P.R.O. zeer uitgesproken en zeer tegenstrijdige gedachten over het toekomstige bestel. Ook over het invoeren van reclame zijn de meningen verdeeld, maar uiteindelijk heeft zich in het N.T.S.-bestuur de ge dachte ontwikkeld dat een aparte maat schappij, geëxploiteerd door de dagbladen en tijdschriften, televisiereclame zou kun nen verzorgen. Gaat deze wens in vervulling? Het ant woord daarop moet allereerst komen van de Pacificatiecommissie, die is ingesteld op basis van het befaamde akkoord van Wassenaar, vorig jaar gesloten om een nieuwe samenwerking tussen de confes sionele fracties en de V.V.D. niet direct onmogelijk te maken. Omdat de commissie nog niet gesproken heeft, zwijgt ook minister Bot. En het parlement, dat het laatste woord heeft, is verdeeld. Mr. Geertsema bijvoorbeeld, heeft op de algemene vergadering van de V.V.D. in april aangekondigd, zich „met uiterste felheid" te zullen verzetten tegen het geven van een machtiging aan de bestaande omroepverenigingen tot het uit zenden van reclameboodschappen over het tweede televisienet. En mr. Beernink heeft op de zomerconferentie van de C.H.U. bezwaar gemaakt tegen verzorging van dergelijke reclame door de dagbladen. De K.V.P. en de A.R.P. koesteren deze be zwaren in veel mindere mate, maar de meeste socialisten zouden het liefst hele maal geen televisiereclame op de scher men zien. Indien dus de R.E.M. wordt verboden en daarvoor zal ongetwijfeld een parlemen taire meerderheid te vinden zijn ziet het er niet naar uit, dat zij die televisiereclame wensen reeds op korte termijn op het twee de net terecht kunnen. Voordat echter de eindoplossing aan de orde komt, zal het wel eind 1965, begin 1966 zijn. Niet alleen kan in de tussentijd veel gebeuren, maar ook werpen dan de Kamerverkiezingen van 1967 al hun schaduwen vooruit. Vast staat, dat het t.v.-vraagstuk naast het sociaal- economische beleid het belangrijkste probleem is, waarvoor regering en parle ment zijn geplaatst. Mede als gevolg van besluiteloosheid en enorme verdeeldheid van de politici kon de huidige verwarrende situatie ontstaan. Zij zullen harde zenuwen moeten hebben om nu nog tot een aan vaardbare wettelijke regeling te komen. KAAPSTAD (A.P.) Op een boeren bedrijf te Weltevreden, 120 km van Kim- berley, is een diamant van 58'Vi karaat e,vonden. De steen heeft de grootte van een golfbal. De diamant, die bij de plaatselijke bank in de kluisinrichting is opgeborgen, is wellicht 150.000 dollar 540.000) waard. (Van onze correspondent) BONN. De Lufthansa is in vrije concurrentie niet tegen de K.L.M. op gewassen, daarom moet de luchtvaart afdeling van het Westduitse ministerie van Verkeer het Nederlands-Duitse luchtvaartverdrag gaan interpreteren en de Nederlanders de toegang tot het Duit se luchtruim gedeeltelijk ontzeggen. Al dus motiveren de Duitsers hun besluit om voorlopig alle chartervluchten van de K.L.M. stop te zetten. „Laten we ons vooral niet opwinden en er geen rel van maken, alles wordt straks vriendschappelijk geregeld", verklaart men in Bonn op het ministerie van ver keer en verwijst dan naar de besprekin gen die hier 25 en 26 augustus tussen ver tegenwoordigers van de rijksluchtvaart dienst in Scheveningen en genoemd minis terie zullen worden gevoerd. Het is voor de Duitsers een onaangename complicatie dat de leider van de afdeling luchtvaart op hun ministerie, Herr ministerial Direktor Werner Kreibe, die de vergunningen voor de chartervluchten moet afgeven, nota be ne door een Duits (schandaal)blad werd onthuld als de man, die met de „bloedor- de" van de N.S.D.A.P. werd begiftigd en stafchef van de Luftwaffe is geweest. Krei be is op het ogenblik met vakantie en is niet in staat zich te verdedigen. Hij komt eerst kort voor de onderhandelingen met Nederland naar Bonn terug. Het grote argument van Duitse zijde is dat het luchtvaartverdrag naar hun mening is gebaseerd op zogenaamd „nabuur- schapsverkeer", en dat vanuit dit stand punt toestemming tot charters „naar be hoefte wordt verleend". Lufthansa's grote grief is dan ook dat 90 pet van alle K.L.M.-vervoer uit Duitsland niet Amster dam als einddoel heeft, maar dat het van daar uit eveneens in K.L.M.-toestellen ver der reist via de trans-atlantische lijnen, waarop de Lufthansa ook zo graag zou wil len meeverdienen. De Lufthansa illustreerde haar grieven met de volgende cijfers: 1) sinds 1945 streeft de K.L.M. er niet zonder succes naar de negen Duitse vlieg velden in de meest uitgebreide zin van het woord als haar achterland te ontsluiten met het doel bij voorkeur buitenlandse passagiers voor de lange afstand via Am sterdam naar andere werelddelen te ver voeren 2) terwijl de Lufthansa pas deze zomer begonnen is met het vliegen op Nederland Het Tweede Kamerlid ir. S. A. Posthu mus (P.v.d.A.) heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat gevraagd of het waar is, dat de Westduitse regering de K.L.M. verbo den heeft in de bondsrepubliek te landen bij het uitvoeren van chartervluchten naar Westduitse vliegvelden. Hij vraagt ook of hier geen sprake is van een opvallende beleidswijziging, omdat tot nu toe aan chartervluchten in het zo genoemde derde-landen-vervoer geen moei lijkheden in de weg werden gelegd. „Moet deze beslissing van de Westduitse regering worden gezien als een duidelijke poging om tot nu toe bestaande en aanvaarde lan dingsrechten van de K.L.M. op Westduitse vliegvelden op drastische wijze te beknot ten?", vraagt hij. De heer Posthumus herinnert eraan dat de regering in de memorie van antwoord van het wetsontwerp, waarbij het verdrag van 8 april 1960 tussen Nederland en de Duitse Bondsrepubliek werd goedgekeurd, heeft gezegd te vertrouwen dat de gunstige luchtvaartbetrekkingen tussen beide lan den ook na inwerkingtreding van dit ver drag bestendigd zullen blijven. „Waarop is dit toen uitgesproken vertrouwen geba seerd?" vraagt ir. Posthumus. en wel met een dagelijkse Viscount-dienst tussen Frankfurt en Amsterdam, onder houdt de K.L.M. op het ogenblik 79 vluch ten per week tussen Nederland en Duits land, een aantal dat de behoefte van het zuiver Nederlands-Duitse verkeer ver te boven gaat. Met deze 79 diensten wordt zoals gezegd hoofdzakelijk transitoverkeer via Amsterdam naar elders vervoerd. 3) in omgekeerde richting komen hier nog elf transitovluchten van Schiphol via Duitse vliegvelden naar het Verre en Na bije Oosten, midden Amerika, Afrika en Oost-Europa bij. 4) aldus bedroeg in 1962 de omzet van het K.L.M.-luchtverkeer op West-Duitsland 40 miljoen gulden. Tweemaal per jaar verschijnt de K.L.M. bij het ministerie in Bonn om er de nieu we dienstregeling voor te leggen, die meestal zonder meer wordt goedgekeurd. Toen men 1 juli jl. weer verscheen werd de K.L.M. meegedeeld dat de te vervoe ren hoeveelheid goederen per charter niet meer zou mogen bedragen dan het de af gelopen winter heeft gedaan. Dit kwam de K.L.M. slecht uit omdat ze een grote markt in de Bondsrepubliek aan het ver overen is en dan ook met grote transport vliegtuigen is gaan vliegen, waar dan ook per charter meer in kan. De rijksluchtvaartdienst in Scheveningen plaatste zich onmiddellijk achter de K.L.M. met de mededeling dat het lucht vaartverdrag een dergelijke beknotting niet toestond. De K.L.M. stoorde zich na 1 juli dan ook niet aan de instructies van het ministerie in Bonn, die tenslotte be gin deze week alle chartervluchten ver der verbood. Voor één charter maakte men echter een uitzondering: een vlucht met zware machinerieën van Frankfurt naar Mexico. De fabrikant van de machi nes dreigde zo hard van de toren te bla zen, dat de Wirtschaft door het ingrijpen van Bonn gevaar liep, dat het ministerie bang voor toch nog een rel voor de ze gelegenheid inbond. Gemena o lisolo Bondo OOST- Alieti V Poulis. Boeta SOEDAN Ooengoe^ Z6> ïNieu^. i^Antwerpen <Ca 'EVENAAR\ LCOQUilHATSTAD «lC0 NGO-M Boëndi3 Ponthiérstad' fiXKBRAZZA);-; Moengbere n f ^-xr Boemq^&cr ^vJroemoeó ^^TPROVINCIE V i^^STANLEVSTADj^^'?/-^:-:- LEOPOLD- /K A s aidKmdoe lcL«nVcnei-„ 9 i\3 0 6 VITGQg B(j ËRpËN Dl] LodjaS) Kill V O E IE0P0LDSTAÓ% av^oesc'L^^songo hysstaqKenge ^«i^eê^LOELOEABURG^^/^ÏIi^ect^® i - Sr ^SBoudewiinA stad Mtaminï K A T - /Snndóa hBoekama KasengoJ adotstad 1. ELIZABETHSTAÏ:::::::: LEOPOLDSTAD (AP; Reuter en AFP) De krijgers van Pierre Moelele, de op standelingenleider in Kwiloe zijn weer op oorlogspad. Kwiloe ligt op minder dan twee uur vliegen van de Kongolese hoofd stad Leopoldstad. Naar schatting 2000 stamleden hebben zich op ongeveer 35 ki lometer van de hoofdstad van de provin cie Kwiloe, Kikwit, geconcentreerd. De 33-jarige Moelele is in Peking opgeleid. Hij was vroeger minister van Onderwijs. In het begin van dit jaar pleegden zijn benden systematische overvallen op mis sieposten in het zuiden en oosten van Kwiloe. Onlangs hebben de mannen van Moelele meer wapens gekregen. De meeste opstan delingen in Kwiloe waren bewapend met pijl en boog, speren, hakmessen en zelf gemaakte musketten. Men neemt aan dat de nieuwe wapens afkomstig zijn uit de re publiek Brazzaville waar de opstandelin gen een opleidingskamp hebben. Uit Boekavoe, hoofdstad van de provin cie centraal Kivoe, wordt gemeld dat de rebellen tot op twintig kilometer van de ze stad zijn genaderd. In Boekavoe heerst (Van onze correspondent) BONN Nadat eind vorige week de voortvluchtige S.S.-Obersturmfiihrer Hans Walter Zech-Nenntwich zich geheel onver wacht bij de politie in Brunswijk had ge meld, heeft nu ook zijn vroegere vriendin Margit Steinhauer in Brunswjjk zich aan gegeven. De 25-jarige Brunette, die ook wel „engeltje" wordt genoemd, is waar schijnlijk de hoofdpersoon in de opzienba rende ontvluchtingsgeschiedenis waarby Zech-Nenntwich, die tot vier jaar gevan genisstraf was veroordeeld wegens mede plichtigheid aan de moord op joden in de Sovjet-Unie, op 23 april jongstleden de vrijheid kon kiezen. Zech-Nenntwich vloog daarna naar Egypte. Het Britse weekblad „The Observer" beschreef Margit Steinhauer bij die gele genheid als „een van de knapste en roem rijkste vriendinnen, die een bandiet van middelbare leeftijd maar kon hopen te vinden". Margit bepraatte de bewaker van Zech-Nennwich's gevangeniscel, die met hem in de vooroorlogse Arbeidsdienst had gewerkt. Na de geslaagde ontsnapping zorgde Margit voor een snelle auto, die hen beiden naar het vliegveld bracht, waar een privé-vliegtuig wachtte. Over Bonn vliegend, raakten Zech-Nenntwich en Margit in een soort slappe lachbui, waarbij ze elkaar de mooiste plekjes aan wezen, waarop ze hun toekomstige villa zouden bouwen. Tijdens Zech-Nenntwich's verblijf in Cairo, waar de vluchteling door 'n repor ter van het geïllustreerde weekblad „Der Stern" werd ontdekt, ontstond een ver wijdering tussen Margit en haar grote liefde. Toen Zech-Nenntwich zich vorige (Van onze correspondent) LONDEN Een geheel nieuwe theorie over de ontsnapping van de ontsnapte Brit se treinrover Wilson is dat hij niet vrij willig zou zijn ontsnapt maar ontvoerd. Volgens een gevangene, die de afgelopen dagen uit Winson Green ontslagen werd, zouden de indringers tijdens hun zoge naamde bevrijding van Wilson hun revol vers op hem gericht hebben gehouden, hem hebben gedwongen zijn cel te verla ten en over de muur te klimmen. De bende zou van Wilson te weten willen komen waar de 20 miljoen gulden, het on- opgespoorde deel van de buit, verborgen is. De man onthulde tegenover een jour nalist dat het helemaal geen geheim was dat zekere lieden in de gevangenis grote belangstelling voor Wilson koesterden. De overval kwam daarom volgens hem niet als een verrassing. De Engelse politie zegt dat twee man nen, die nauwe relaties onderhielden met de bende die de grote treinroof heeft uit gevoerd, kort voor Wilsons ontsnapping niet meer op bepaalde adressen kwamen. Zij hebben ook connecties in Ierland, een geliefde uitwijkplaats voor ontsnapten. Voorbarig. Een woordvoerder van Robert Kennedy de Amerikaanse minister van Justitie, heeft de berichten als zou Ken nedy hebben besloten zich kandidaat te stellen voor een zetel in de Senaat, als voorbarig betiteld. Een leidende figuur van de recherche gelooft dat de overgebleven leden van de bende binnenkort bij elkaar zullen komen voor overleg. De politie hoopt een aanwij zing te krijgen waar en wanneer die bij eenkomst zal worden gehouden. Men houdt reeds sinds enkele dagen een villa in de gaten in het Londense voorstadje Cheam, die pas is gekocht door Wilsons vrouw on der haar meisjesnaam, miss Osborne. Er blijkt geen sprake van te zijn dat de indringers zich met geweld toegang tot Wilsons gevangenis hebben verschaft. Zij moeten of sleutels hebben gehad of samen hebben gewerkt met een lid van het ge vangenispersoneel. Naar dit laatste wordt thans een onderzoek ingesteld. Werd Wilson gewaarschuwd dat de over val op handen was door middel van een advertentie? Er is namelijk verband ge legd tussen zijn bevrijding en de tekst van een kleine, romantisch gestelde ad vertentie, die dinsdag, 11 augustus in de „Daily Mail" is verschenen. De overval geschiedde in de nacht van 11 op 12 augus tus. De tekst van de overigens onduide lijk afgedrukte advertentie luidde: „W.-in- W. Vrijwel tot op het uiterst gespannen cott. 11.30 vandaag please 4 roses." „W- inW" zou kunnen betekenen „Wilson in Winson (Green). De rest van de zin heeft een dubbele betekenis en is vrijwel zeker codetaal. week bij de politie meldde, werd hij in Bad-Neuen-Ahr ontdekt weer door re porters van „Der Stern" waar hij in gezelschap verkeerde van de 27-jarige Rosemarie Holt-Brüggemann, met wie hij wil trouwen. Eerder al, voor zijn proces wegens moord op Russische joden, had Zech- Nenntwich samengeleefd met een rijke Amerikaanse vrouw, die hij had verlaten, na eerst al haar geld te hebben opge maakt. Begin deze maand beklaagde Margit zich tegenover een verslaggever van „Der Stern" in Cairo, dat zij zich bedrogen voelde en naar huis terug wilde. Het blad heeft nu weten te bereiken, dat zij, nadat zij zich bij de politie had aangegeven, niet zal worden vervolgd. Het vonnis tot inhechtenisneming, wegens medeplichtig heid aan ontvluchting, werd ingetrokken. Ondanks urenlange verhoren op het Bruns- wijkse politiebureau weigerde Margit Steinhauer tot nu toe iets los te laten over haar rol in deze zaak. MOSKOU (AP) De Sowjet-Unie heeft gisteren een kosmossatelliet gelanceerd. Dit meldt het Russische persbureau Tass. De satelliet kreeg als naam de „Kosmos- 37". De omloopsnelheid bedraagt ruim 89 minuten. (Van onze correspondent) LONDEN Tussen Engeland en Italië is een conflict uitgebroken over een over matig gebruik van Londen Airport door Italiaanse straaltoestellen gedurende de nacht. Om de nachtrust van de omwonen den zoveel mogelijk te ontzien, is het aan tal toestellen dat 's nachts mag landen be perkt. De Italiaanse maatschappij is thans gewaarschuwd dat haar „rantsoen" prak tisch op is en dat indien er na de vol gende week 's nachts nog meer Italiaanse toestellen in Londen zouden arriveren, de ze gerechtelijk in beslag zullen worden ge nomen. Van Italiaanse zijde is in antwoord hierop gedreigd met vergeldingsmaatrege len tegen Britse toestellen in Rome. De zaak is thans in handen van het Britse de partement van buitenlandse zaken. LONDEN (Reuter) In Engeland dreigt een landelijke staking onder de havenar beiders, nu de onderhandelingen tussen de vakbond en de werkgevers zijn mislukt. De arbeiders eisen een loonsverhoging van 25 shilling 12.50) per week, terwijl de werk gevers niet verder willen gaan dan een verhoging van 10 shilling en 10 pence (bijna ƒ5.50). De onderhandelaars hebben thans van de 65.000 leden tellende bond opdracht gekre gen een laatste poging te doen om tot een aanvaardbare overeenkomst te komen. Mislukt die, dan zullen de havenarbeiders naar andere wegen zoeken om hun eisen ingewilligd te krijgen, waaronder mogelijk het afkondigen van een staking. paniek. Boekavoe was het eerste doelwit van de oostelijke opstandelingen. Er zijn twee gepantserde verkenningsvoertuigen naar Kivoe overgevlogen en twee Ameri kaanse T-28 opleidingsvliegtuigen die zijn omgebouwd voor het vervoer van raketten en machinegeweren hebben een kolonne van de rebellen op een weg ten oosten van Boekavoe bestookt. Deze kolonne bestond uit zeven vrachtwagens. Vele Europeanen hebben de afgelopen weken Boekava verlaten. De stad ligt op een schiereiland in het zuidelijk deel van het meer van Kivoe, dicht bij de Kongolese grens met Rwanda. Ook Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai in centraal Kongo, wordt bedreigd. Het is in Leopoldstad niet be kend hoe dicht de opstandelingen Loeloea burg zijn genaderd. Uit Stanleystad, dat in handen is van de opstandelingleider Soumialot, is verno men dat deze zich in Kindoe, bevindt. De Verenigde Naties trachten doktoren en medicamenten naar Stanleystad over te vliegen. Hiertoe was overeenstemming bereikt met luitenant-generaal Nicholas Olenga van het „volksbevrijdingsleger". Maar later hebben de opstandelingen de ze overeenkomst ingetrokken. Volgens de functionaris werden pogingen om over de telex contact te krijgen met Olenga ver ijdeld, omdat de opstandelingen elke vraag beantwoordden met „vraag geen onzin". Amerikaanse functionarissen hebben gis teren gezegd, verontrustende tekenen van communistisch-Chinese steun aan de rebel len in Kongo geconstateerd te hebben. Tot dusverre zijn er slechts weinig Chinezen gezien. Ingrijpende onthulling In een stukje in het letterkundig blad Podium met vijf maal een woordje dat niet mocht van vader en moeder, vertelt een heer onder de initialen J. J. dat in Hilversum ijselijke wantoestanden heersen Niet te geloven! roept de verontwaar digde man uit niet te geloven; heel het Gooi is één groot matras en de mooie Gooise hemel lijkt wel het plafond van een derderangs hotel! Deze dubbele beeldspraak is niet mooi en zij lijkt op een poging tot schoonschrift door een der de-klas-hbs'er, doch wij allen weten wat de verontwaardigde man er mee bedoelt en delen meetrillend in de vezelen van ons ingewand, zijn veront waardiging. Om mijnerzijds de vijf flinke werkwoor den te vermijden (blijkbaar zijn mijn op voeders minder benepen geweest dan die van J. J.) zij geconstateerd, dat volgens de geschokte Podiumpire, het grote ma tras bezaaid is met televisieproducers en hun assistenten, regisseurs en hun script girls en sectiehoofden met aanpalende ga- des van voornoemde regisseurs. En boven dit alles een tafereel uit Rome's diepste val de mooie Gooise hemel. Een huive ringwekkende zaak. De enige vraag die mij de door deze onthulling geschokte burgerman van bete ren huize bezig houdt is, met welk doel (en ook met welk recht) Podiums zede- meester deze Gooise matraswas aan de, van de openbare weg af zichtbare, lijn hangt. Dat deze schalk, vijfmaal een stout woordje mummelend (lieve moeder, wilt uw kind vergeven), in het spionnetje heeft zitten gluren is wellicht verklaarbaar, al past het een frisse jongkerel niet zozeer, maar wie en wat geeft hem het recht openbaar te maken welke sport op ander mans matras bedreven wordt en met welk doel oefent hij dit, overigens betwijfelbare, recht uit? Ik vermoed dat, volgens zijn inzicht, het nobel doel (de reiniging van Hïlversums Augiasstal ten behoeve van het puur hou den der Nederlandse mentale hygiëne) de middelen heiligt en dat hij, in eigen on schuld, meent hiermede de nationale on schuld te kunnen vrijwaren voor Gooise be ïnvloeding ten kwade. Wellicht heeft zijn ingrijpende onthulling de bedoeling de wakende moeder - overheid wakker te schudden, opdat zij de matrasserij met wortel en tak, met producer en assistente, regisseur en scriptgirl, uitroeie, opdat Sodom en Gomorra niet herleven onder de mooie Gooise hemel? Hier staat een verontruste burger in vol le, glanzende wapenrusting. Dies zij hem veel vergeven, ook al is het bepaald niet aardig van hem alle girls en assistenten, met alle regisseurs en sexy-hoofden op één hoop op één groezelige matras te gooien. En dat nog wel onder een mooie hemel. Floris Flaneur Émniiii Turkse vluchtelingen hokken samen Cyprische aanvallers. Wachtende in een grot, nadat zij de vorige week mensen, terwijl 't conflict zich voort moesten vluchten voor de Grieks- I sleept en ieder ogenblik opnieuw kan oplaaien. Soekarno. De Indonesische president Soe- karno zal een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen, nadat hij in oktober een top conferentie van niet-gebonden landen in Cairo zal hebben bijgewoond. Koks. Ongeveer 100 sollicitaties van bui tenlanders zijn binnengekomen voor de 20 beschikbare koksfuncties in 't nieuwe hotel Norge, dat op 3 november te Ber gen zijn deuren zal openen. De meeste sollicitanten zijn Zwitsers en Oosten rijkers. Het hotel Norge, dat 42 miljoen kronen heeft gekost, is het duurste dat ooit in Noorwegen is gebouwd. Republiek. Premier Jomo Kenyatta heeft aan het parlement meegedeeld, dat Ke nya op 12 december aanstaande een re publiek zal worden een jaar na het onafhankelijk worden van dat land. Hij zei dat de nieuwe grondwet de bepaling zal bevatten, dat de leider van de groot ste partij in het parlement staatshoofd wordt. Stopzetten. De republikeinse V.S.-senator John Tower heeft een beroep gedaan op de Amerikaanse regering om alle Ameri kaanse hulpverlening aan Indonesië stop te zetten. Hij zei, dat Indonesië „door de communisten wordt overheerst". C mpagne. De Venezolaanse politie heeft bij razzia's 500 mensen gearresteerd in ^en campagne om paal en perk te stel- 'en aan de golf van misdaden, die zich de laatste tijd in Caracas heeft voorge daan. Z' mervakantie. Een groep van 75 Algerijn se oorlogswezen is in Peking aangeko men om in communistisch China de zo mervakantie door te brengen. Bier. In de havenstad Monrovia, in da Westafrikaanse staat Liberia, werden de zer dagen 168.000 flessen best bier in zea leeggegoten onder afkeurende kreten van een woedende menigte. Omdat plotseling hoge invoerrechten op bier werden ge heven was de verkoop ervan niet lonend meer. Ondergoed. Het tekort aan dames ondergoed in Oost-Duitsland heeft het satirische Oostberlijnse tijdschrift „Eu- lenspiegel" tot een bitter-ironisch com mentaar gebracht. Zinspelende op de in het Westen verschenen toploze mods merkt het blad op: „Ook bij ons wint deze mode veld. Er is nauwelijks da mesondergoed in de gangbare maten te koop". Kanarie. Twee Noorse brandweerlieden hebben vlammen en rook getrotseerd en zijn langs een ladder naar de vierde ver dieping van een brandend gebouw in Oslo geklommen, in wat een dramatische reddingsactie leek. Zij sloegen twee rui ten in, drongen een kamer binnen en kwamen even later weer triomfantelijk tevoorschijn met een kanarie in een kooi. ensiever. Roemenië heeft zijn streven om de economische betrekkingen met het westen te verbeteren intensiever ge maakt, door in het openbaar een uitbrei ding van de handel met Engeland te vragen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3