Burgemeester Bührmann van Velsen uit kritiek op minister en G.S. i IJmuidenaar bouwde vrijwel alleen pension met kantine 1 Wetenschappelijk onderzoek zuurstofverbruik van vissen Veel groente op Beverwijkse veiling blijft onverkocht -y ll; VERWARMINGSSHOW I IN RADIOUITZENDING VAN KRO Havenberichten „Doe 't zelf" op grote schaal Boerenpaarden draafden door feestend Santpoort Na Toronto nu in Leiden voortgezet Gote drukte op bloemenveiling Hangende wiegen in Haagse kliniek Bel tel. 22022 I i mWj FTi N.Y. H0ENS0N - Amsterdam Fa. J. R0MEIJN - Zeestr. 32-34 Beverwijk en PAM-OLIESERVICE ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1964 Wetsontwerp fusie Beverwijk-Heemskerk een onvoldragen vruchtgenoemd Verwijten van G.S. Premie van minister Schot in de roos aiiai^sff .1* .{^jTTpn =jp Nederlandse B-ploeg zwemt tegen de Denen Kort nieuws Telefoon 02510-23537 's middags om 3 uur en 's avonds om 7.30 uur en 9 uur. Kerkelijk nieuws Dr. W. Renssen PERSOONLIJKE MOEILIJKHEDEN? SIMON VAN DORP Van een onzer verslaggevers) Het wetsontwerp tot opheffing van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk en vorming van een nieuwe gemeente Bever wijk vormde het onderwerp van een documentaire, die vrijdagavond door de KRO over de radio werd uitgezonden. Ver scheidene gemeentebestuurders van Velsen, Beverwijk en Heemskerk, de drie gemeen ten die het nauwst betrokken zijn hij de door minister Xoxopeus voorgestane reor ganisatie van IJmond-Noord, waarin over vijftien jaar 150.000 mensen zullen wonen en werken, kregen de gelegenheid nog eens duidelijk hun mening te zeggen over het onderhavige wetsontwerp en, en passant, over de controversen die de laatste jaren in toenemende mate de verhouding tussen Velsen en Heemskerk enerzijds en Bever wijk anderzijds hebben vertroebeld. Er kwamen dus uitsluitend burgemees ters en wethouders aan het woord. Naar onze mening had de documentaire veel aan informatieve waarde gewonnen indien ook eens het oordeel van „gewone" burgers, van de man in de straat, was gevraagd over een mogelijke samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk. Zoals bekend had dat gebrek aan goede nabuurschap tot gevolg dat Velsen in april van dit jaar zijn lidmaatschap van het in 1957 opgerichte IJmond Advies College op zegde. Velsen en Heemskerk hebben steeds Beverwijk als de zondebok aangewezen. Beverwijk zou zich altijd afkerig hebben getoond van samenwerking. Ook in de radio-uitzending van gisteravond verzuim den de Velsense en Heemskerkse gemeente bestuurders niet hun Beverwijkse collega's in een ongunstig licht te stellen. Voor het wetsontwerp van minister Toxopeus ook wel het zwaard van Toxo- peus boven de zelfstandigheid van Heems kerk genoemd hadden de Velsense en Heemskerkse woordvoerders geen enkel goed woord over. Het scherpst in zijn afwijzing was de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bühr mann. „Samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk betekent geen oplossing voor de planologische en sociologische vraag stukken in de IJmond. Het beste is de be staande situatie te handhaven. Zolang geen bewindsman zich persoonlijk hier in de IJmond op de hoogte heeft gesteld van deze problematiek zegt Velsen. Weg met dit ongelukkige wetsontwerp!", aldus mr. Bührmann, die er aan toevoegde: „Als de minister in zijn toelichting op het wets ontwerp zegt dat het nieuwe met Heems kerk vergrote Beverwijk en Velsen elkaar zullen weten te vinden dan is dat een vrome wens. Daar komt geen tittel of jota Burgemeester mr. J. C. Bührmann: „Weg met het wetsontwerp!" Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Dorine van Imanca, props voor Velsen; Rainier Carstens, Pateniemi: Sloughi, Bordeaux; Dortmund, Ant werpen; Atlantic, Londen, voor IJmuiden; Mari- mar, Hull; Alcetas, Leixoes; Waverstroom, Par; King Fisher, Felixtowe; Zwerver, Londen; Cor- mist, West-Hartlepool;Kassel, Antwerpen; Mar- tje, Karlstad; Ouwerkerk, Antwerpen; Saiaire, Noordzee, voor IJmuiden; Broceliande, Noordzee, voor IJmuiden; Herman, Rouaan, voor IJmuiden; Gronitas, Puttershoek; Aubade, Norfolk, kolen voor IJmuiden; Herman Suhr, Mantyluoto; Meer kerk, Hamburg; Verbania, River Plate; Embla, Gefle; Ali Damhoff, Londen; Potomac, Norfolk. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Ubbergen naar Klaipeda; Novel, Delfzijl, van Zaandam; Rondo, Simonsvik, van IJmuiden; Gabonkust, Bordeaux; Esso Emden, Hamburg; Aegir, Roches ter, van Koog a. d. Zaan; Spes, Swinouiscjie, van IJmuiden; Rheinland, Bremen; Birdwood, Birmingham; IJstroom, Bristol; Clothilda M., Tistad; Jans, Londen; Nerlandia, Gothenburg; Baden, Oslo; Theresie, Narvik; Insulaner, Hangö; Marjan, Liverpool, van Wormerveer; Monks- garth, Hull; Bakala, Le Havre; Nero, Odense; King Fisher, Felixtowe; Mare Altum, Huil; Ga- brielle, Odense; Andalien, Bremen; Moray Firth, Noordzee; Heriot, Grangemouth; Tronstadt, Caen; Braunsfeld, Ventspils; Socrates, Funchal. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Oranje van Oslo; Wexford, Boston, naar Koog a, d. Zaan; Tempo D., Grimsby; Biscaya, Rotterdam, voor IJmuiden; Dollard, Great Yarmouth, voor IJmui den; Atlantis, Halmstad; Oranje Nassau, Ply mouth. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Adolf Vin nen naai Rotterdam; Ank T., Rauma, van Zaan dam ;Gotha, Noordzee; Draco, Stavanger; Rote, Malmö; Frans Böhmer, Haifa; Walenburgh, Stockholm, walsmateriaal van IJmuiden; Skan- aeodde, Aarhus; Mentor, Tripolis. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). van terecht. Velsen kent Beverwijk veel beter dan de minister dat doet". Verwjjten richtte burgemeester Bühr mann ook tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. „Wij in Velsen hebben nog nooit iets ge merkt van een poging van G.S. om de IJmond-kwestie in goede banen te leiden. Stringente bemiddeling is dit college blijk baar vreemd". Het zou volgens mr. Bührmann goed zijn wanneer de Tweede Kamer kennis kon nemen van de correspondentie tussen Ge deputeerde Staten en de minister. Het uit blijven van bemiddeling door de minister en van een „ronde-tafelconferentie" van de IJmondgemeenten hebben gemaakt dat het wetsontwerp nu een onvoldragen vrucht is geworden. Burgemeester Nielen van Heemskerk was van oordeel dat het wetsontwerp geen op lossing van de vraagstukken in de IJmond- Noord biedt. Integendeel, de moeilijkheden zullen er eerder door toenemen. Alleen een bestuurlijke conceptie voor het totale Noordzeekanaalgebied kan. volgens de heer Nielen, uitkomst brengen. Wethouder Gerritse van Beverwijk: „Het IJmond Advies College was een compromis om te ontkomen aan de dreiging met een IJmondraad, een bovengemeentelijk be stuursorgaan. Als contactorgaan was het IJmond Advies College wel nuttig, in het bijzonder de vergaderingen van het dage lijks bestuur. Als gezagsorgaan heeft het IJ.A.C. echter weinig kunnen uitrichten. Beverwijk blijft streven naar een goede verhouding met zijn buurgemeenten". Burgemeester Nielen: „De opdracht die Heemskerk in 1956 van de regering kreeg om goede woongelegenheid te scheppen voor de industrie in de IJmond is meer dan vervuld. Heemskerk is met 20.000 in woners relatief de snelst groeiende ge meente van Nederland". Wethouder Vessies van Beverwijk be toogde dat er op detailpunten altijd een goede samenwerking is geweest tussen Beverwijk en Heemskerk. Over de grote lijnen van onder andere woning- en wegen bouw kon men het niet eens worden omdat de opvattingen over de realisering van het streekplan IJmond-Noord te zeer uiteen liepen. Beverwijk is voorstander van één grote stad in IJmond-Noord terwijl Heems kerk twee afzonderlijke steden wenst, ge scheiden door een groenstrook. „Het is altijd de bedoeling van Bever wijk geweest", zo zei wethouder Roozen van Heemskerk, „om Heemskerk van de kaart te vegen. Met zijn wetsontwerp stelt minister Toxopeus een premie op het ge brek aan samenwerking dat Beverwijk steeds heeft getoond". Burgemeester Bührmann: „Heemskerk heeft met zijn groei van 6.000 naar 20.000 inwoners in vijftien jaar bewezen dat het een goed bestuurde en levenskrachtige ge meente is. Men doekt zo'n gemeente niet zo maar op. Als de minister dat met Heemskerk wil doen verloochent hij zijn eigen standpunt dat levenskrachtige ge meenten niet behoren te verdwijnen". Bij al deze beschuldigingen en verwijten over en weer had de samensteller van de documentaire weinig waardering voor de activiteiten van het zogenoemde Comité Vrij Heemskerk. Deze werden als zinloos en beneden peil gekwalificeerd. (Van een onzer verslaggevers) Aan de Kromhoutstraat in IJmtiiden, vlak hij de toegangsweg naar het strand staat temidden van industrieën van uit eenlopende aard een gloednieuw pand. Kantine en Pension Floating staat er op de gevel. De trotse eigenaar is de heer J. Drijver. Deze 40-jarige IJmuidenaar („geen geboren IJmuidenaar maar ik woon hier nu al zo lang dat ik me toch wel zo voel") heeft het klaar gespeeld het degelijk uitziende huis bijna hele maal alleen te bouwen en in te richten. Veel ophef maakt hij er overigens niet van. „Toen ik de nodige bouwvakarbei ders niet kon krijgen besloot ik het in m'n eentje te doen. Alleen bij het schone werk heb ik hulp gehad", vertelde hij ons. De heer Drijver is oorspronkelijk van zijn vak betonvlechter. Uit eigen ervaring wist hij dat bij het zware werk in de bouw niets beters smaakt dan nu en dan een kopje goede koffie. Dat bracht hem op het idee met een verplaatsbaar consumptie tentje van bouwwerk naar bouwwerk te rijden. Al gauw had de heer Drijver aan één wagen niet genoeg en zo had hij op het laatst vier tot kleine rijdende kantines omgebouwde bestelauto's in omloop. „Ik wilde eerste een garage bouwen om die kantineauto's te kunnen stallen, maar toen ik eenmaal aan het plan bezig was zag ik meer in een permanente kantine waar de werkers hier op het industrieterrein rustig iets kunnen gebruiken," zegt de heer Drijver. Van het een kwam het ander. Boven de kantine kwamen vijf kamers voor pen siongasten en woonruimte voor het gezin Drijver bestaande uit vier personen. Dat pension bleek een schot in de roos want al le kamers (met koud en warm stromend water en heteluchtverwarming) waren de ze zomer doorlopend verhuurd, hoofdzake lijk aan Duitse badgasten. Ook de kantine bleek in een grote be hoefte te voorzien. Er kunnen ruim vijftig personen zitten. Het interieur mag gezien worden. De bouw van het ongeveer 17 bij 8'/» meter grote pand heeft veertien maan den gevergd. Het heeft de heer Drijver uiteraard heel wat zweetdruppels gekost eer hij zijn kantine annex pension op 1 juli j.l. kon openen. Hij zegt: „Ik heb bijzonder veel mede werking van de gemeente Velsen gehad. Lang wachten op de een of andere ver gunning was er nooit bij. Daarom kon ik zo lekker achter elkaar doorwerken. En nóg ben ik bijna elke dag bezig met het Onder grote publieke belangstelling is vrijdagavond in het kader van de Sant poorter feestweek de traditionele boeren paardenrace gehouden. De ruim duizend toeschouwers zagen in de Hoofdstraat hoe Frans van Looy in de finaleritten de kam pioen van het vorig jaar, Frans Schoorl, versloeg en daarmee beslag legde op de hoofdprijs van vijftig gulden. De paarden moesten niet alleen beschik ken over snelheid maar ook over een rui ter met behendigheid. Halverwege de ra ce moesten de deelnemers namelijk afstij gen om een ballon in ontvangst te ne men. Wie het eerst de eindstreep passeer de en bovendien zijn ballon onbeschadigd hield was winnaar. Er waren 21 deelnemers, die ieder vier ritten moesten rijden. Bram Beute, Frans Schoorl en Frans van Looy vormden uit eindelijk de finale. Frans van Looy toonde zich de snelste en behendigste ruite en Frans Scsoorl legde beslag op de met 25 geionoreerde tweede plaats. Bram Beute nam met zijn derde plaats 15 mee naar huis. W ,«L ijjjr '1 De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft enige tijd geleden dr. H. Smit, wetenschappelijk ambtenaar bij het Zoölogisch Laborato rium van de Rijksuniversiteit in Leiden, een subsidie verleend voor het verrichten van een wetenschappelijk onderzoek in het Zoölogisch Instituut van de Universiteit van Toronto (Canada). Dit onderzoek, dat dr. Smit onder leiding van prof. Fry, hoog leraar aan deze universiteit verrichtte, had betrekking op het zuurstofverbruik van vissen in verband met de activiteit van deze dieren. In totaal heeft onze landgenoot elf maan den in Toronto gewerkt en hij is van plan om de daar door hem genomen proeven die uitsluitend met goudvissen wer den verricht omdat deze „huisdieren" goed en gemakkelijk te houden zijn in Leiden voort te zetten. Speciale apparatuur In een onderhoud met dr. Smit ver telde deze dat de Amerikaan Spoor een speciale apparatuur ontworpen had om de activiteiten van (goud)vissen te meten. Deze apparatuur bestaat uit een gesloten bak, waarin zich een klein blaadje be- Éteflifcat De heer J. Drijver voor het resultaat van veertien maanden hard werken met eigen handen: het nieuwe pand aan de Kromhoutstraat in IJmuiden, waarin een kantine en een pension zijn gevestigd. een of ander klusje. Ze zeggen wel eens het leven begint bij veertig. Dat is met mij dan ook het geval als kantine- en pen sionhouder. En dan te bedenken dat ik geen enkel diploma bezit". Het bewijs dat er voor iemand zonder diploma's maar met een in de praktijk gevormd vakmanschap en met een flinke dosis doorzettingsvermogen ook in deze tijd nog wel iets te bereiken valt staat aan de IJmuidense Kromhoutstraat. Een Nederlandse B-ploeg zal op 22 en 23 augustus in Roosendaal een zweminter- land hebben met Denemarken. Van de herenploeg maken deel uit Van Goor van de zwemclub Haarlem, Gruppelaar van Njord 59 en Oortwijn van VZV Velsen. Van Goor zwemt de 200 meter vlinderslag, Gruppelaar komt uit op de 400 meter vrije slag en Oortwijn is Nederlands vertegen woordiger op de 400 meter wisselslag. Ook het B-waterpoloteam speelt in Roosendaal tegen de Denen. Daarvan ma ken deel uit Visser, Bartels, Van der Kolk en Titel allen van de HZPC. vindt, dat bevestigd is aan een flexibel opgehangen stangetje. Dit stangetje loopt door een horizontaal plaatje in het deksel van de bak. Brengt de in de bak zwem mende vis het blaadje in beweging, dan stoot het stangetje tegen de zijkant van het plaatje, waardoor er elektrische stroompjes gaan lopen. Op die manier kan men de frequentie van de bewegingen, welke de vis maakt, elektrisch registre ren, maar dit geeft de onderzoeker natuur lijk nog geen inzicht in de snelheid waar mee de vis zwemt. Het toestel, dat prof. Fry daarvoor con strueerde. bestaat uit een cirkelvormige bak van doorzichtig plastic, waarin de vis vrij kan rondzwemmen. Deze bak staat op een draaitafel, die men met behulp van een motor verschillende snelheden kan geven. Wordt de motor aangezet, dan gaat het water in de bak na een paar minuten ook meedraaien en de vis begint tegen de stroom in te zwemmen. De draai tafel met de bak bevindt zich in een don kere kist, in de zijkant waarvan een elek trisch lampje is aangebracht, zodat het dier zich oriënteren kan. Zijn de draai snelheid en de diameter van de bak be kend, dan kan hieruit de zwemsnelheid van de vis berekend worden; door tij dens het ronddraaien op verschillende tijd stippen watermonsters uit de bak te ne men, kan de onderzoeker nagaan hoeveel zuurstof de vis bij het zwemmen ver bruikt. Om ook in de stilstaande bak de vrijwillige zwemsnelheid van de vis te kun nen meten, bevinden zich in het toestel van prof. Fry drie fotócellen, die in het centrum van de bak zijn gemonteerd en welke beschenen worden door drie lamp jes, die in de kist zijn aangebracht. Elke keer, dat de vis een lichtstraal onder breekt, gaat een relais over, waardoor het aantal malen, dat de vis een rondje door Boete. De rechtbank te Groningen heeft een 57-jarige buschauffeur uit Zuidbroek vrijgesproken van het hem primair ten laste gelogde hoogst roekeloos en on achtzaam rijden waardoor een dodelijk verkeersongeluk werd veroorzaakt. Voor het secundair ten laste gelegde, het niet vrijlaten van de doorgang, kreeg hij 50 boete. Hij was op 17 april in Hoogezand met zijn bus een voorrangsweg overge stoken. Een naderende personenauto botste tegen de bus, waarbij de auto mobilist om het leven kwam. Advertentie in samenwerking op DINSDAG 18 en WOENSDAG 19 augustus a.s. in het Cultureel Centrum. Moerbergplantsoen 22, IJmuiden. U kunt hier de HOENSON OLIEHAARD zien en voelen branden. De groenteveiling Kennemerland in Be verwijk heeft de afgelopen week vrij grote aanvoeren te verwerken gekregen waar voor lang niet altijd een koper te vinden was. Zo bleven er ook deze week een 7000 kisten onverkocht. De andijvie nam hierbij een grote plaats in. Deze blad groente is moeilijk te verkopen. Er werd tussen de 8 en 16 cent per kilo voor be taald. Bloemkool, ruim vertegenwoordigd, noteerde van 32 tot 57 cent per stuk voor de eerste notering. De slahandel had een sterk wisselend verloop. Zij bracht van 6 tot 18 cent per krop op. Er was veel vraag naar jonge bospeen, die het tot 45 cent per bos bracht. Ook de waspeen kon men tot 43 cent per kilo verkopen. De tomatenaanvoer moet in deze streek nog op gang komen. Maandag begint de speciale exportveiling voor tomaten. Nu werd er tussen de 33 en 48 eent per kilo Er bestaat veel animo voor de bonen; vooral de snijbonen gingen grif weg en kwamen tot 97 cent per kilo. Sperziebonen varieerden van 30 tot 80 cent per kilo, terwijl voor de pronkbonen tot 45 cent per kilo werd betaald. Er komen nog vrij vee! pruimen aan de markt. De prijzen lagen tussen de 40 en 120 cent per kilo. De aardappelhandel verloopt tot nu toe stroef met prijzen tussen de 9 en 13,5 cent per kilo. De prijzennoteringen waren als volgt: bloemkool 3257, andijvie 816, bospeen 2543, waspeen 1242, sla 618, spinazie 632, sperziebonen 3080, snijbonen 50 97, pronkbonen 2045, prei 2044, poste lein 830, tomaten 33—48, komkommers 10—27, pruimen 40120, aardappelen 9—13,5. Grote aanvoer anjers Hoewel de zomermaanden in het ver leden tot de rustigste aan de bloemen veiling behoorden is dit tegenwoordig wel anders. In de afgelopen week kwamen zeer grote aanvoeren aan de veiling. An jers namen daarbij een heel grote plaats in. Lagen de anjerprijzen in het begin van de week vrij laag, later werd dit beter en zag men de prijs oplopen tot 18 cent per stuk Ook voor de rozen trokken de prijzen aan. Hier werd tot 45 cent per tak voor betaald. De aanvoer van gerbera's neemt weer iets af. De prijzen lagen tussen de 8 en 22 cent per stuk. De aanvoer van freesia's begint weer iets groter te wor den. De prijzen kwamen voor de zware freesia's tot bijna een gulden per bosje. De gladiolen zijn er door de regen niet beter op geworden. Vele partijen waren heel slecht; de goede kwaliteit kwam tot 65 cent per bos. Voor kaschrysanten werd tot 1.75 betaald, voor de buitenchrysan ten tot 90 cent per bos. Geref. Kerken Beroepen te Balk: W. E. M. Honig, kan didaat te Amsterdam. Aangenomen naar Zwaagwesteinde B. E. Span, kand. te Dordrecht, die bedankte voor Beetsterzwaag, Pieterburen-Schou- werzijl, Schagen, Siegerswoude en voor Warns. de bak heeft gemaakt, automatisch gere gistreerd wordt. Ook de Tsjech Blazka ontwierp een soortgelijk toestel, dat uit een lange plas tic cilinder bestaat, waarbinnen zich een tweede van kleinere omvang bevindt. In de kleinere cilinder, waarin de vis zwemt, zit een propeller, die door een motor kan worden aangedreven. Draait de propeller, dan wordt het water door de kleine cilin der gestuwd om tussen deze en de bui tenste cilinder terug te lopen. De vis gaat dan ook hier tegen de stroom in zwem men en als hij met de staart tegen het af sluitende roostertje zou willen uitrusten, dan doet een klein elektrisch schokje hem spoedig „van gedachten veranderen". Even als bij het toestel van prof. Fry, neemt men bij dat van Blazka op bepaalde tij den watermonsters om 't zuurstofverbruik van de zwemmende vis na te gaan. Schuld en aflossing Bij het meten van het zuurstofverbruik van een vis, zo vervolgde dr. Smit, moet men met verschillende factoren rekening houden. Ligt de vis rustig in het water, dan heeft het dier natuurlijk weinig zuur stof nodig; in dit geval spreekt men van het standaardverbruik, dat wel onderschei den moet worden van het activiteitsver- bruik, waarvan bijvoorbeeld sprake is als de vis wordt opgejaagd of zware arbeid verricht. Bij zware arbeid kan het voorko men, dat er op een ogenblik geen voldoen de zuurstof wordt aangevoerd en het organisme gaat dan een zogenaamde zuurstofschuld aan, dat wil zeggen het verbruikt meer energie dan overeenkomt met het zuurstofverbruik. Deze zuurstof schuld moet later weer worden afgelost en de vis die dit doet verbuikt dan veel meer zuurstof dan nodig is voor de arbeid, wel ke hij op dat moment verricht. (Dit ver hoogde zuurstofverbruik moet vanzelfspre kend bij de bewuste experimenten verme den worden). Het aangaan en weer aflossen van een zuurstofschuld is ook bij mensen een nor maal verschijnsel. Tijdens het hijgen na het verrichten van zwaar werk zijn wij bezig met hét aflossen van onze zuurstof- schuld. Daar ,ook de temperatuur grote invloed op het zuurstofverbruik van vissen uit oefent, moet de onderzoeker er bij de proeven voor zorgen, dat deze zo veel mo gelijk constant wordt gehouden. Het zuurstofverbruik van vissen in ver band met hun activiteit is van veel be lang om een inzicht in allerlei fysiologische processen te krijgen en het is reeds ge bleken, dat deze activiteiten begrensd wor den door het standaardverbruik en het ma ximale zuurstofverbruik. In hoeverre hierbij ook sprake is van anaerobe processen dat zijn processen, die zich zonder zuurstof afspelen moet nog nader onderzocht worden. Ook oeco- logisch is het onderzoek van grote impor tantie, omdat de kennis van de activitei ten en van het prestatievermogen van vissen waardevolle aanwijzingen voor de visserij en de vismethoden kan opleveren. De Emmakliniek in Den Haag brengt de baby hogerop. In de nieuwe baby-af deling van deze protestants-christelijke kraamkliniek zijn geen staande wiegen of bedjes meer, maar louter hangende wieg jes, die met twee lussen aan een stang zijn bevestigd. Dit in Nederland unieke en in de rest van Europa weinig voorkomende ver schijnsel is geinspireerd op de hangend» wiegen in Indië. De directie van de Em makliniek, zuster P. N. van den Broek, werkte er vroeger in Djakarta wel mee en heeft de wiegjes hier zelf laten ma ken. Zij hebben het rechthoekige model van een reiswieg en zijn bekleed met ka toen en nylon. Op de dubbele houten bo dem ligt een matrasje. Zuster van den Brpek vindt de hangen de wiegjes uiterst hygiënisch en erg prak tisch. Moeilijkheden bij het dweilen van de vloer zijn er niet meer, omdat er geen poten zijn. Groot voordeel is ook, dat all het kind naar huis gaat, zo goed als de hele hangende wieg in de was gaat, ter wijl de staande wieg altijd „uitgesopt" moet worden. Op het ogenblik zijn er achttien hang- wiegen tot ieders tevredenheid in gebruik. Bij een volgende uitbreiding van de kli niek zullen dan ook zeker de wiegen „ge hangen" worden. RECTIFICATIE Cardioloog AFWEZIG TOT EN MET 25 AUGUSTUS 8.O.S., Telefonisch e Hulpdienst Iedere avond van 7-11 u. Met diepe droefheid is van ons heengegaan na een moedig, geduldig gedragen lijden, mijn lieve man en der kinderen lieve zorgzame vader, behuwd- en grootvader op de leeftijd van 63 jaar. Uit aller naam: M. VAN DORP—BASTEMEIJER IJmuiden, 14 augustus 1964 Evertsenstraat 8. De overledene is opgebaard in het Uitvaartcentrum, Eemstraat 27. Bezoek van 34 en van 78 uur, zater dag en zondag uitsluitend bezoek van 34 uur. De teraardebestelling zal plaats hebben dinsdag 18 augustus te 12.30 uur op de begraafplaats „Duinhof" te IJmuiden. Vertrek van huis 11.45 uur. 1

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5