Puzzel nummer 46 PANDA EN DE PETTENJACHT Het Vale Paard AKANTIE RANT INDER W 7 Ons vervolgverhaal door Agatha Christie Een detectiveroman ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1964 S in mpri' CC, MABTEM VOQNOE» 41) „Ja, een getrouwde nicht." „Dat maakt het al héél eenvoudig. Die nicht zal u ongetwijfeld een dag je bij haar willen laten logeren." „Wat doen de meeste mensen? Lo geren die in de dorpsherberg?" „Soms wel, geloof ik.. Of zij ko men per auto uit Bournemouth. Iets dergelijks., maar ja, daar weet ik eigenlijk niet veel van." „Wat., eh.. zal mijn nicht er wel van denken?" „U vertelt haar dat de bewoonsters van „Het Vale Paard" uw belangstel ling hebben getrokken. Dat u daar eens een seance zou willen bijwonen. Niets lijkt me eenvoudiger. Me juffrouw Grey en haar vriendin gaan zich vaak aan seances te buiten. U weet zelf hoe spiritisten zijn. U gaat erheen en zegt dat u het allemaal on zin vindt, maar dat u het toch eens wilt meemaken. Dat is alles, meneer Reasterbrook. U ziet, wat is er mak kelijker?" „Maar., maar daarna?" Bradley schudde glimlachend zijn hoofd. „Ik kan u heus niet meer ver tellen. Het is feitelijk alles wat ik weet. Verder neemt juffrouw Thyrza Grey de leiding. Vergeet niet een handscheon of zakdoek van uw vrouw mee te brengen of wat het ook zijn mag. Daarna zou ik u wil len voorstellen werkelijk even naar het buiteland te gaan. De Italiaanse Riviera is bijzonder aangenaam in deze tijd van het jaar. Alleen maar voor een paar weken, ziet u." Ik antwoordde dat ik geen zin had om naar het buitenland te gaan. Ik zei dat ik in het land wilde blijven. „O, maar dan beslist niet in Lon den. Dat moet ik u ten sterkste ont raden niet in Londen." „Waarom niet?" De heer Bradley keek mij afkeu rend aan. „Cliënten blijven gegaran deerd.. eh.. buiten schot," sprak hij, „indien zij de instructies opvolgen." „Wat zou u denken van Bourne mouth? Zou dat óók kunnen?" vroeg ik. „Zeker, Bournemouth is ook heel geschikt. Logeer dan daar in een ho tel, maak kennis met enkele mensen, zorg ervoor dat u in hun gezelschap wordt opgemerkt. Een onberispelijk gedrag., daar moeten wij naar stre ven. U kunt altijd nog dooreizen naar Torquay, wanneer u genoeg van Bour nemouth heeft." Hij praatte met de minzaamheid van een employé in een reisbureau. Andermaal moest ik zijn kwabbig handje drukken. HOOFDSTUK XVII Mark Easterbrook vertelt „Ben je heus van plan bij Thyrza een seance te gaan bijwonen?" wilde Rhoda weten. „Waarom niet?" vroeg ik. „Ik heb nooit geweten, Mark, dat jij je voor zulk soort, dingen interes seerde." „Eigenlijk doe ik dat ook niet," antwoordde ik volkomen naar waar heid. „Maar ik vond het zo'n raar stel, die drie. Ik ben reuze benieuwd wat ze daar gaan uitspoken." Het viel mij lang niet gemakkelijk net te doen of ik de hele zaak baga telliseerde. Uit mijn ooghoeken kon ik zien dat Hugh Despard mij op merkzaam gadesloeg. Hij was een pientere vent. Hij had een heel avon tuurlijk leven achter de rug en was een van die lieden die er èen zesde zintuig op na schijnen te houden om eventuele risico's te registreren. Iets dergelijks moest hij thans hebben be speurd; hij begreep althans dat hier heel wat meer achter stak dan louter nieuwsgierigheid. „Dan ga ik met je mee!" stelde Rhoda opgewekt voor. „k heb er altijd al naar verlangd zoiets eens bij te wonen!" „Dat zal niet gebeuren, Rhoda!" bromde Despard. „Maar, Hugh, ik ge loof heus niet in het bestaan van gees ten! Dat weet je toch? Ik wil alleen maar mee om dat voor de grap eens bij te wonen!" „Zulke dingen zijn geen grap!" hield Despard vol. „Daar zou best iets kunnen gebeuren dat om de drommel geen gezonde invloed heeft op men sen die daar alleen maar uit nieuws gierigheid naar gaan kijken!" „Dan zou je het Mark ook moeten afraden!" „Voor Mark draag ik geen verant woordelijkheid," luidde Despards ant woord. Maar opnieuw keek hij mij daarbij van terzijde aan. Hij wist dus dat ik er een bepaalde bedoeling mee had. Rhoda had het land. maar zij zet te zich eroverheen. En toen wij later op de dag Thyrza Grey in het dorp tegenkwamen, zette Thyrza er zelf kort en goed een streep onder. „Hallo, meneer Easterbrook," be gon ze. „Wij rekenen dus op u van avond. Ik hoop dat wij u een goede seance kunnen geven. Sybil is wel een begaafd medium, maar je weet van te voren toch nooit welke resultaten zij bereiken zal. U moet zich dus nooit teleurgesteld voelen. Eén ding zou ik u slechts willen vragen: stel u vol bereidheid open! Een eerlijk on derzoeker is steeds welkom. Een luchthartige, spottende benadering is altijd verkeerd." „Ik had graag mee willen komen," bekend Rhoda. „Maar Hugh is zo vreselijk bevooroordeeld. Je weet hoe hij is.J' „Ik zou jou er ook in geen geval bij willen hebben!" protesteerde Thyr za. „Eén buitenstaander is al meer dan genoeg!" Zich tot mij wendende ging zij voort: „Wat zou u ervan zeggen wan neer u eerst een hapje bij ons kwam eten? Wij eten nooit veel voor een seance. Tegen zeven uur? Best, dan rekenen wij op u!" Zij knikte glimlachend en verwij derde zich met kwieke stap. Ik bleef haar even nakijken, zozeer verdiept in mijn gissingen dat ik niet eens hoorde wat Rhoda mij vroeg. „Neem mij niet kwalijk, maar wat zei je?" vroeg ik haar. „Je doet de laatse tijd zo vreemd, Mark. Al zolang als je hier bent. Ha pert er iets aan? Schiet je slecht op met je boek?" „Mijn boek?" Eerlijk gezegd wist ik een ogenblik niets meer van het hele boek af. Toen haastte ik mij te antwoorden: „O ja, mijn boek., dat schiet al vrij aardig op." „Ik geloof beslist dat je verliefd bent," ging Rhoda verwijtend voort. „Ja, dat zal 't wel zijn. Verliefdheid heeft altijd een slechte invloed op mannen., het lijkt wel alsof ze er daas van worden. Bij vrouwen is het juist andersom., die zijn in de wol ken, zien er stralendi uit en zijn twee maal zo knap als anders. Grappig, hè, dat het vrouwen zo goed staat, terwijl een man er gaat uitzien als een ziek schaap." ,Dank je!" zei ik. „O, nu moet je niet onaardig tegen mij doen, Mark. Ik vind juist dat het het een heel goed ding isen ik ben echt blij voor je. Ik vind haar wer kelijk ook erg aardig." „Wie vind je zo aardig?" „Hermia Redcliffe natuurlijk. Jij denkt zeker dat ik nergens iets van weet. Ik heb het al jaren geleden zien aankomen. En zij lijkt me ook juist de vrouw voor jou., ze is knap zowel van hoofd als van uiterlijk., ze past volkomen bij je en is boven dien een goede partij!" „Nu praat je als een echte kat!" zei ik. Rhoda keek me eens aan. „Dat is wel zo," gaf zij toe. Zij ging een andere kant uit om de slager eens te vertellen waar het op stond. Ik zei dat ik even naar de pastorie wilde. „Maar niet om de dominee te vra gen alvast een datum vast te stellen!" riep ik, teneinde ieder commentaar van haar kant te voorkomen. Toen ik bij de pastorie aangekomen was, kreeg ik het gevoel dat ik thuis kwam. De voordeur stond al gastvrij open. Toen ik een voet over de drmpel had gezet, leek het of er een last van mijn schouders gleed. Mevrouw Dane Calthrop verscheen in een deur aan het eind van de hal, met een onverklaarbare redenen, een enorme groene plastic emmer in de hand. (Wordt vervolgd) Horizontaal: 1. kurk, 4. stalen hoofddeksel, 7. aanw. voorn.w., 8. voorzetsel, 10. uit roep, 11. bloeiwijze, 13. godsdienst (afk.), 14. zwaard (Ind.),' 16. voorzetsel, 19. hemel lichaam, 21. stapel, 23. muziekinstru ment, 25. slede, 26. schermbloemige plant, 28. voornaam woord, 29. jongens naam, 30. meisjes naam, 31. rivier in Italië, 32. de O.-mond van de Weichsel, 34. meisjesnaam, 36. eng, 37. vlug, 38. kleding stuk, 42. klaar, 44. alvorens, 47. in houdsmaat (afk.), 48. koor van zangers, 50. staat meestal boven drukwerk, 51. oude rekening (afk.), 52. de opperste rand van een dak, 53. einde, 54. voorganger in een Mohammedaanse godsdienstoefening. Verticaal: 1. geit, 2. voorzetsel, 3. deel van de onderarm, 4. jongensnaam, 5. mu zieknoot, 6. dof, 7. samengedrongen menig te, 9. voornaamwoord, 10. uitroep, 12. hoe pel, 15. rivier in Nederland, 17. buffel (Ind.) 18. kleinigheid, 20. water in N.Br., 21. een der kleine Soenda-eilanden, 22. zijde van een voorhoofd, 24. muzieknoot, 26. zoon van Jacob, 27. boomloot, 31. familielid, 33. genoeg gekookt, 35. rund, 36. akelig, 39. vertaler, 40. torenkraai (gewestelijk), 41. stad in Zuid-Italië, 43. tovergodin, 45. rund, 46. muzieknoot, 47. rivier in Rusland, 49. voorzetsel, 52. voorzetsel. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zün. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 45: Horizontaal: 1. hemel, 6. boter, 11. kar, 12. aan, 14. mat, 16. A.M., 18. eland, 20. ha., 21. Dommel, 22. roemer, 23. es, 24. km, 26. Aa, 27. To, 28. Ark, 30. Ier, 32. sta, 34. eg, 35. la, 37. p.s., 38. t.t., 40. deel, 41. massa, 42. slot, 43. dn., 44. si, 45. no, 47. a.p., 49. tel, 51. ons, 53. les, 56. al, 58. Am, 59. o.a., 61. de, 62. reiger, 64. kanton, 65. e.k., 66. Maris, 69. li, 70. one, 72. den, 73. net, 75. Lisse, 76. marge. Verticaal: 2. E.K., 3. marmer, 4. er, 5. raad, 7. om, 8. taient, 9. et, 10. kader, 12. al, 13. n.n., 15. baron, 17. mos, 18. elk, 19. dra, 20. het, 25. mi, 26. ar, 28. agent, 29. kl., 31. Essen, 32. s.s., 33. atlas, 34. eed, 36. ami, 37. pan, 39. top, 44. s.l., 46. o.l., 48. baret, 50. ergens, 51. on, 52. s.o., 54. eender, 55. menie, 57. Lek, 58. arm, 60. aks, 61. dol, 63. pret, 67. A.D., 68. in, 70. o.i., 71. es, 73. na, 74. Tg. PRIJSWINNAARS PUZZEL NUMMER 45 Knip de twee delen van deze teke ning uit en lijm, ze op karton. Prik door de ronde stippen een splitpen, zo, dat de poten achter de eend komen. Laat je eendje nu maar lopen. WANNEER U VANAVOND dit testbeeld op uw televisie toestel ziet verschijnen kunt u twee dingen doen: U kunt een ander kaneel kiezen en afstemmen op het legale Neder landse programma of u wacht op het eerste experimentele programma van de R.E.M.-televisie. Indien u tot het laatste mocht besluiten zult u onder meer de bouw van het tele visie-eiland in een gefilmde documentaire van dag tot dag kunnen volgen. Wellicht doet men u ook uit de doeken hoe het testbeeld tot stand komt. Voor het geval dat niet te zien mocht zijn drukken wij hierbij een foto af van de R.E.M.- omroepcelletje hebben gekund testbeeldapparatuur. Links de projector die de dia met test beeld uitstraalt naar de camera rechts. Deze geeft het beeld weer door naar de zender. Rechtsboven een monitor waar op de technici de kwaliteit van het uitgezonden beeld kunnen controleren. Tenslotte geheel onder de omroepcel, die werd gebruikt als bergplaats voor afval op het R.E.M.- eiland van waaruit de omroepsters zich vanavond tot de kij kers zullen richten. Deze week moest men zich nog beperken tot het uitzenden van het testbeeld. De meisjes die de programma's aan- en afkondigen zouden ook niet in hun oordeelt u zelf maar. 244. Generaal Köppenaer moest niets meer van de uit vinding hebben. „Ik wilde de geheime gedachten van de vijand horen!" riep hij. „Zijn standpunt kan me niets schelen! Erger nog: wie begrip heeft voor het stand punt van de vijand, is een verrader! Weg jullie! Inge rukt mars! En neem die verraderspet mee!" En zo stonden Panda, Joris en professor Kalker even later weer buiten. „Wat naar," zei Panda. „Nu is al onze moeite voor niets geweest." „Nee, niet voor niets, Pam pa," zei de geleerde. „Het heeft me op een idee ge- Eerste prijs: L. Paap-Wensel, Van Len- nepweg 24 I, Zand voort; tweede prijs: Mej. M. Botti, v. Olststraat 4, Haarlem; derde prijs: Mevr. Spiering, Overbildtweg 30, Santpoort. '1 IV 'J/tv 'IVVId 'ZVV1 '1W1 'VI 'V :6uissojdo WWVWWWWVW bracht. Ik ga een apparaatje maken, waarmee je ge dachten kunt hóren, net als over de radio!" En de pro fessor ging haastig heen om dat idee uit te werken, voor hij het vergat. „Die goeie professor," zei Panda, hem nakijkend. „Die laat zich niet gauw uit het veld slaan. In elk geval ben ik blij, dat hij er toch iets aan heeft overgehouden." „Dat heb ik ook," sprak Joris. „En ook ik laat mij niet zo snel uit het veld slaan. Geef mij die pet maar eens, manneke." De schilder Paulus Prent heeft iets nieuws bedacht. Een schilderij met een rare vorm en allemaal lege vierkant jes, behalve twee. Daar staan een A, een P en een L in. Het schilderij is nog niet af. Wil jij hem erbij helpen? Zet dan in elk vakje een letter A, T of L. Van de A's moeten er 10 in, van de T's 5 en van de. L's 7. Van links naar rechts moeten het steeds be staande woorden zijn.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7