Jan Hajer - sportieve verliezer-: Tom Okker prestigeduel „Okki, je was grandioos" J?5r* ontnam Jan Hajer in fel N ederlandse tennistitel Zeilers dobberen in Sneek door groot gebrek aan wind 'I Zwemresultaten in Dieren Drie kampioenschappen voor Trudy Groenman Estafetteploegen zorgden voor enige winst in zweminterland Nederlandse leidt bij Olympiajollen Cricket-interland Nederland-België Amateurrenners voor weg gekozen Zweden-Australië in D.C.-toernooi Nederlanders sterk in kartingrace Duitser Kueppers verbeterde twee Europese records De topprestaties bleven nu uit 10 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1964 nllHii Zweed Hallman eerste in Franse motocross T™dv penman en Tom Okker, de twee twintigjarigen, die op Wimbledon de halve finales van de mixed bereikten, hebben de kleurrijke finaledag van de nationale kamp,oenschappen volledig beheerst. Hun overwinningen gingen vooral ten koste van de titelverdedigers mevr. Ridderhof en Jan Hajer, die beiden voor he tweede achtereenvolgende ,aar de finale haalden, maar daarin uiteindelijk he. hoofd moesten buigen voor de grotere klasse van hun tegenstanders. Trudy opende de zegereeks m de vroege middaguren met een overwinning van 6-4, i op Jenny Ridderhof door een tempoverhogïng in de eerste set, die haar na een 1-4 achterstand acht games achtereen bezorgde. Daarna heeft het tjok- Okker0 Hafer'" M^TS k"nn<;n §enieten van het langverbeide duel Okker-Hajer: de climax van de nationale kampioenschappen. Okker won (6-3. Z-b, i-5, 6-2) maar de manier waarop Haier de nederlancr i a\c 0 waarop Hajer de nederlaag opnam tekent hem als een groot sportman. „Okki, jewas grandioos", waren zijn woorden. Een paar stevige schouderkloppen bezegelden de vriendschap, terwijl ze broederlijk naast elkaar liepen om de scheidsrechter te bedanken. Later, in de rustige sfeer van de kleedkamer, erkende de ex-titelhouder: „Ik ben blij, dat het voorbij is". De wekenlang opgekropte wedstrijdzenuwen hadden een behoorlijke tol van hem g aar hij had zich verdedigd zoals het een kampioen betaamt van de linkse forehand van Trudy naar de rechtse backhand van Jenny. Beiden klemden zich aan die methode vast. Ridderhof was overtuigd, dat zij de fo rehand van haar tegenstandster kon bre ken, zoals een dag tevoren die van Elly Krocké. Toen werd een achterstand van 4-6 2-4 goedgemaakt en had ze uiteinde lijk met 4-6 7-5 6-2 gewonnen. Maar Tru dy's veruitzwaaiende forehand werd in te gendeel steeds sterker en beter beveiligd tegen baan-effect. Acht games achtereen won het Groningse meisje, eer zij mevr. Ridderhof de enige game in de tweede set toestond: 8-4 6-1. Vooral in de laatste fase van de strijd speelde Trudy met de allure van een groot kampioene. Van ster- Trudy Groenman en Tom Okker, de nieuwe tenniskampioenen van Neder land. Op de eerste dagen van de 29ste Sneekweek waren het vooral de lichtweer zeilers, die volledig aan hun trekken kwa men. Zaterdag werden de ruim 600 deel nemers op hun weg tussen start en finish nog begeleid door een matige wind, maar zondag was het een troosteloze drijfpar- tij, die van het geheel een loterij maakte Grote groepen zeilbootjes dobberden als een handvol lucifers in een tobbe dicht bij elkaar over de 10 kilometer lange baan. Bij de boeien werd het een onvoorstelbaar gedrang. Als een compacte witte massa schoven grote groepen schepen om de merktekens en onttrokken deze volledig allures heeft ze echter gelukkig in I aan het 00g-, het geheel geen last. In de Flying Dutchman klasse gaat de strijd tussen Ulbe de Vries en de gebroe De uitslagen: halve finales gemengd ders Bellinga. Jager, onze Olympisch re dubbel: Trudy Groenman en Okker versl. serve, ontbreekt maar ook Imhoff, is door Els Spruyt en Van Dalsum 6^1, 64; Bet- ziekte helaas niet in Sneek aanwezig, ty Stoeve en Van Eysden versl. Jenny Zondag had bij de start De Vries de Ridderhof en Arends 64, 64. Finale leiding, met in zijn kielzog de gebr. Bel- gemengd dubbel: Trudy Groenman en Unga. Deze F-D-specialisten kregen iets Tom Okker versl. Betty Stoeve en Piet van eerder wind dan de Fries en slaagden erin Eeysden 62, 36, 63. I een flinke voorsprong te nemen. Alle po- Halve finales damesenkel: Trudy Groen- §inSen van de Fries op zijn concurrent manMarijke Jansen 62, 60; mevr. Iin te dalen, liepen op een mislukking uit. Ridderhof—Elly Krocké 4—6, 7—5, 6—2. Met een straatlengte voorsprong gingen de Finale dames-enkel: Trudy Groenman BeIlinga's als eersten over de lijn. Op de versl. Jenny Ridderhof-Seven 64, 6—1. tweede plaats gevolgd door De Vries. Veel Finale heren-enkel: Tom Okker versl. striid was er op beide dagen in de regen- Jan Hajer 63, 26 7—5 62 boogklasse, al was er dan zondag weinig Heren-dubbel: Willem Maris-Piet van I wind: Bouw van Wijk behaalde twee over- Na een half uur, waarin de nieuwe kam pioen Tom Okker zich geplaatst zag te gen een legertje journalisten en persfoto grafen. was het tijd het optreden van het Wimbledondubbel af te ronden met de ti tel in de mixed. Het lukte, maar Betty Stoeve en Piet van Eysden boden meer tegenstand dan verwacht en dwongen Tru dv en Tom tot drie sets: 6-2 3-6 6-3. Het was Trudy's derde kampioenstitel en Tom's tweede. De Haarlemmer had zich alleen niet kunnen plaatsen voor de finale van het heren-dubbel. Daarin vochten de titel verdedigers Willem Maris en Piet van Eys den zich in een verrassend korte driesetter langs dc verblufte Jan Hajer en Evert Schneider: 6-1 6-3 6-4. De belangstelling voor de nationale kam pioenschappen was ongekend. Toen Tom Okker en Jan Hajer de arena betraden, waren ongeveer 5000 mensen binnenge- dromd. terwijl er slechts voor 3800 een zitplaats is. Staande hebben honderden „het duel van het jaar" gevolgd. Zulk een belangstelling konden zelfs de in de ten nissport vergrijsden zich niet herinneren. De eindstrijd Okker-Hajer beschaamde de hooggespannen verwachtingen stellig niet. Het was een partij op voor Nederlandse begrippen zeer hoog niveau met fantasie rijk, afwisselend tennis. De service domi neerde minder dan in de finale '63 tussen Hajer en Schneider. Tegen twee winnen de aanvangsslagen stond gemiddeld één winnende return. Toch had Hajer een licht overwicht aan service. Hij produceerde acht „clean aces" tegen Okker geen en kele. Was de bal eenmaal in het spel, dan had Okkey dopr zijn natuurlijk gevoel voor positie en Per lijnde slagentecfmïek een duidelijk overwicht, al achterhaalde Hajer ballen tot op het onmoge'lijké af. In één woord grandioos wat een snelheid deze sterke kerel kon ontwikkelen. In het duel van souplesse tegen atletische kracht moest hij het tenslotte afleggen, maar er waren momenten, dat de lichte tred van Okker scheen te stokken. Okker startte niet in de hoogste versnelling. Zijn eerste service ging verloren, maar Hajer is een typische slowstarter, die eerst een paar games moet hebben verspeeld, wil hij warmgedraaid zijn, zodat Okker al gauw met 4-2 en 5-3 voorstond. Hij won Eysden prolongeerden hun kampioenstitel door een zege met 6—1, 6—3, 6—4 op Jan Hajer en Evert Schneider. winningen en staat voor de hoofdprijs h_ C11 W Zondag zijn op de Westeinderplassen de I wedstrijden begonnen om het Europese kampioenschap voor Olympiajollen. De wedstrijden zullen tot donderdag 20 augus tus duren. De resultaten van zondagmor- I gen luiden: 1. Jansen (Ned.), 2. Deuss (Duitsl.), 3. mej. Van Roessel (Ned.), 4. Benschop (Ned.). De resultaten van zon dagmiddag zijn: 1. Woite (Duitsl.), 2. mej. Van Roessel (Ned.), 3. Gaedke (Duitsl.), 4. Benschop (Ned.). In het klassement heeft mej. Van Roe 3- sel de leiding, gevolgd door Benschop op de tweede plaats, de Duitser Woite op de derde en Jansen op de vierde plaats. goed geklasseerd. Zondag verrichtte hij een schitterende prestatie. In het begin was hij nog tweede achter de Fries Jac ques de Wilde, maar hij ging toch als eer ste over de lijn. In de zaterdagwedstrijd ging de tweede plaats naar ir. Bakker, waarmee een duidelijk bewijs werd gele verd dat de Hollandse zeilers in Sneek goed op dreef zijn. Zondag finishte Bakker op de 8e plaats met een grote achterstand op zijn voorgangers. In de soloklasse behaal de Meijer uit Wassenaar twee keer de overwinning. In de Sternklasse zijn het De Waal en Van Ham, die de lakens uitdelen. Van Ham, die zaterdag de eerste plaats veroverde eindigde zondag op de tweede en heeft nu de leiding in het algemeen klassement, gevolgd door Van der Waal, die met zijn eerste en derde plaats zijn rivaal dicht is genaderd. De interland tussen de teams van Bel gië en Nederland, waarmee volgens de traditie jaarlijks het nationale cricket-sei zoen wordt afgesloten, zal ditmaal in Bre da worden gespeeld. De ontmoeting het Belgische elftal bestaat uit in België ge legerde Britse militairen is vastgesteld voor zondag 6 september. Vandaag zijn de renners aangewezen voor de individuele wegwedstrijd en de ploegentijdrit van de wereldkampioen schappen wielrennen op de weg, die op 3 en. 6 september respectievelijk in Albert- ville en Sallanches worden gehouden. Voor de individuele wegwedstrijd zijn aangewezen: Karstens (Leiden), Cornelisse (Amsterdam), Steevens (Elslo), Beugels (Sittard), Van der Vleuten (Mierlo). Als zesde renner zal Visser (Santpoort) of Tummers (Geulle) starten. Reserve: Peters (Heemstede). Voor de ploegentijdrit werden gekozen: Zoet (Sassenheim), Dolman (Rotterdam), Van Middelkoop (Rotterdam) en Pieterse (Oude Tonge). de eerste set op het allereerste setpoint door achteruitlopend een flitsende smash te slaan. Hajer was inmiddels ingespeeld. Machtig beukte hij keer op keer zijn ser vice langs zijn tegenstander, die zichtbaar nerveus begon te worden. Bij 2-3 met de zon in de rug nota bene ging hij ineens door de knieën. Een misser, twee dubbele fouten en weer een misser ach ter elkaar resulteerden in service-verlies waarna Hajer in grootse stijl de set in palmde: 6-2. De derde set zou van vi taal belang zijn voor het partij-verloop Hajer moest hem winnen, wilde hij on danks zijn „koude" start na de hervatting nog een kans maken in de vijfde set. Ok ker gaf furieus tegenspel. Hij serveerde iets minder hard, maar was sneller aan het net en volleerde met grote precisie. In de vijfde game doorbrak hij de servi ce van Hajer en kwam op 5-3. Onverstoor- baar serveerde de titelhouder zich naar De eerste interzone finale van het Davis- cup toernooi tussen Zweden en de Philip- pijnen, die na de tweede dag reeds beslist was, is door de Zweedse ploeg met 5-0 gewonnen. In Baastad versloeg Jan-Erik Lundquist veteraan Felicissimo Ampon met 6-1, 6-1, 6-4 en zegevierde Ulf Schmidt met 6-2, 6-1, 6-2 over Juan Maria Jose. Zweden, winnaar van de Europese zone, komt van 29 tot en met 31 augustus in Baastad uit tegen Australië in de tweede interzone-finale. De beslissing viel reeds in het dubbelspel, toen Lundquist en Schmidt met 6-3, 5-7, 6-3, 6-3 van de Phi- lippino's Juan Jose en Reijmundo Deijro wonnen. Zoals verwacht stelde de Australische Daviscupploeg in Minneapolis zijn zege op Chili in de tweede interzonefinale van het toernooi al in het dubbelspel vast. Roy Emerson en Fred Stolle versloegen Patri- co Rodriguez en Ernesto Aguirre met 6-4, 6-4, 6-4 en namen daarmee een 3-0 voor sprong. Na de eerste dag hadden de Aus traliërs al een 2-0 voorsprong genomen. Fred Stolle versloeg in 40 minuten de Chi leen Patricio Corbejo met 6-1, 6-0, 6-0 en Roy Emerson won met 6-3, 6-2, 8-6 van Rodriguez. Het werd 5-0 door winst van Newcombe op Aquirre (6-3, 6-2, 6-4) en van Stolle op Rodriquz (6-0, 6-4, 6-4). 5-4 en de vanzelfsprekendheid waarmee dat geschiedde, overblufte Okker. Ineens was er net zoals in de tweede set, dat element van onzekerheid. Twee smashes en een volley gingen uit en inplaats van setwinst was het 5-5. Op dat moment had Hajer de kans, maar vermoeid als hij was door het vele rennen in de drukkende warmte, forceerde hij zich en kon Okker alsnog de set in de wacht slepen: 7-5. De beslissing was gevallen, want Hajer stijf door de tien minuten rust ver loor tweemaal achtereen zijn service (0-4) alvorens hij weer tegenstand begon te bie den. De laatste vier games waren qua kijk spel de mooiste van de gehele partij met van beide zijden fantastisch tennis. Ser vice-doorbraken deden zich echter niet meer voor. Okker veroverde de titel op het eerste matchpoint, toen Hajer in moei lijke positie een passing net uit sloeg. De damesfinale Trudy Groenman-Jem ny Ridderhof, die aan dit heroïsche duel voorafging, was eveneens bijzonder leven dig geweest. Tegenover het enigszins stereotiepe spel van mevr. Ridderhof - diepe slagen achterin gevolgd door een ge sneden volley naar de zijlijnen stelde haar zeven jaar jongere tegenstandster een heel ander speltype. Passings, halfkorte ballen, dropshots, lobs, kortom alles wat maar mee wilde werken om een statisch spelbeeld te verhinderen, gebruikte ze. In het begin lukte het niet. Mevr. Ridderhof sloeg zich met veel vaart door al die fan tasietjes heen en kwam met 4-1 voor. Tru dy verhoogde echter het tempo. De ral lies werden langer met diepe crossslagen Het Nederlandse kartingteam, bestaande uit uitblinker Dirk van Staalduinen, die drie manches en de finale won, Wim Bos huis, Antoine Hezemans en Pim Nijssen, heeft zondag op het kartadrome in Leid- schendam de grote prijs van Nederland, tellende voor het Europees kampioenschap, gewonnen. De Nederlanders eindigden, tot groot enthousiasme van 3000 sterk mee levende toeschouwers met 282 punten voor de Italianen met 270 punten. In de stand voor het Europees kampioenschap neemt Italië nog steeds de eerste plaats in, maar Nederland rukte door deze uitste kende overwinning op naar de tweede plaats. In Leidschendam verschenen 10 teams uit tien landen aan de start. De 21-jarige Ernst Joachim Kueppers is de grote figuur geworden van de deze week in West-Berljjn gehouden Westduit se zwemkampioenschappen. Op deze be langrijke vóór-Olympische wapenschouw bewezen de Duitse zwemmers en zwem sters de opgaande lijn te pakken te heb ben. Kueppers brak twee Europese re cords en benaderde het fameuze wereld record van de Amerikaanse rugslagzwem- mer Tom Stock en diens landgenoot Ri chard McGeah op de 100 meter (1.00.9) tot op ééntiende seconde. Bovendien werden in West-Berlijn liefst tien Duitse records gebroken. Vooral de 2.48.8 van Martha Hoffmann op de 200 m. schoolslag, waarmee zij Wiltrud Ursel- mann duidelijk voor bleef, was een presta tie van formaat. Kueppers brak ook zijn eigen Europees record op de 200 meter rug slag met een tijd van 2.14.8., tweetien- de seconde onder het oude record. Heren: 100 meter vr«e slag: 1. Kroon (N) 55.8; 2. Bos- calnl (It.) 56.7; 3. Bianchi (It.) 56.7; 4. Van Baa len (N.) 57.4. 200 meter vlinderslag: 1. Rastrelli (It.) 2.17.6. 2. Fossati (It.) 2.22.9: 3. Langerhorst (N.) 2.22 9- 4. van Lint (N.) 2.25.4; 1500 m. vrijeslag 1. Orlando (It.) 18.30.3; 2. Bontekoe (N.), 18.35,6; 3. Spangaro (It.) 18.40.8; 4. Ranzijn (N.) 18.57,7. 4 X 100 m. wisselslag: 1. Italië 4.09.9; 2. Nederland (Weeteling, Vriens, Jiskoot, Kroon) 4.14.8 400 m. vrije slag: 1. Sergio de Gregorio (It.) 4.29.3; 2. Johan Bontekoe (N.) 4.32.7; 3 Dick Langerhorst (N.) 4.33.2; 4. Paolo Spangero (It.) 200 m. rugslag: 1. Chiaffredo Rora (It.) 2.18 9- 2. Ezio Delia Savla (It.) 2.20.3; 3. Henri van Osch (N.) 2.20.6; Jan Weeteling (N.) 2.22 9 400 m. wisselslag: 1. Jan Jiskoot (N.) 5.08.4; 2 Arthur van Oest (N.) 5.15:7: 3. Francesco Splnola (I.) 5.20.6; Pietro Pagnini (I.) werd gediskwali- ficeerd. 200 m. schoolslag: 1. Cesare Caramelli (It.) 2.39.4: 2. Maurizio Giovanninl (It.) 2.40.3; 3 Jemmy Vriens (N.) 2.42.1; 4. Wieger Mensoni- des (N.) 2.44.3. 4 X 100 m. vrije slag heren: 1. Nederland (Kroon, Van Baaien, Jiskoot, Sitters) 3.44.3 (Ned. record); 2. Italië 3.44.4 (Italiaans record). 4 X 200 m.: vrije slag; 1. Italië 8. 19.8; (Italiaans record); 2. Nederland (Kroon, Langerhorst, Oudt, Bontekoe) 8.22.3. Dames: Schoonspringen: 1. Eljo Kuiler (N.) 113.58 pnt.; 2. Bruna Rossi (It.) 86.46. Buiten mededinging: Anita Smith 114.60 pnt.; Lita Kuiler 110.00 pnt. De zwemploeg, die het Nederlands record op de 4 x 200 meter vrije slag op 8.22.3 bracht. V.l.n.r. Dick. Langer horst, Aad Oudt, Ronnie Kroon en Johan Bontekoe. Heren: 1. Italo Salice (It.) 140.51 pnt.; 2. Giorgio Cag- notto (It.) 139.84 pnt.; 3. Harry Meelhuizen (N.), 117.16; 4. Leo van Oudheusden (N.), 86.35 pnt. Dames: 4 x 100 meter vrijs slag 1. Nederland (Winny van Weerdenburg, Pauline v. d. Wildt, Too» Beumer, Erica Terpstra) 4.13.5; 2. Italië 4.20.4. 400 m. wisselslag: 1. Betty Heukels (N.) 5.38.6; 2. Marianne Heemskerk (N.) 5.38.6; 3. Anna- Maria Cecchi (It.) 5.53.5; 4. Elisabeth Noventa (It.) 5.35.1. Buiten mededinging; Adri Lasterie 5.35.1. 100 m. vrije slag: 1. Erica Terpstra (N.) 1.03.0; 2. Danlella Beneck (It.) 1.03.3; 3. Winny van Weerdenburg (N.) 1.04.1; 4. Paola Saini (It.). Buiten mededinging: Toos Beumer, 1.03.9; van der Widt. 1.05.0; Fieneke Winkel 100 m. rugslag: 1. Ria van Velsen (N.) l.ll 0; 2. Ineke Reymerink (N.) 1.13.2; 3. Luciana Mas- senzi (It.) 1.14.9; 4. Raffaella Cutolo (It.) 1.15 6. 4 x 100 m. wisselslag: 1. Nederland (VanVel- sen-Biemolt-Kok-Terpstra) 4.39.8; 2. Italië 4 55 3 200 meter schoolslag: 1. Klenie Bimolt (N.). 2.51.3; 2. Gretta Kok (N.) 2.54.-; 3. Laura Schiez- zan (It.) 2.59.2; 4. Luciana Marcellini (It.) 2.59.4. Truus Looijs (N.) 2.53.6 (buiten mededinging). 100 meter vlinderslag: 1. Ada Kok (N.) 1.07.9; 2. Ineke Heemskerk (N.) 1.12.2; 3. Anna Maria Cecchi (It.); 1.13.3; 4. Elisabetta Noventa (It.) Adrie Lasterie (N.) 1.12.1 (buiten mededinging). 400 meter vrijs slag: 1. Ineke Tigelaar (N.) 4.55.9; 2. Danlella Beneck (It.) 4.56.1; 3. Fienek* Winkel (N.) 5.08.6; 4. Nives Cassera (It.) 5.10.2. Een week na de enerverende Tokio selectie in Den Haag en vier dagen nadat de NOC de 26 jongens en meisjes door hun verkiezing in de Nederlandse Olympi sche zwemploeg een gat in de lucht liet springen, moest de reactie wel komen De landenzwemwedstrijd tegen de Ita lianen in het fraaie spiksplinternieuwe zwembad van het Gelderse Dieren kwam dan ook wel op een bijzonder ongelukkig tijdstip. Het was tevoren al uitgesloten dat nu opnieuw op de allerhoogste top zou worden gezwommen en toen zondagavond de laatste tijden bekend werden gemaakt, waren er in en rond de Oranjeploeg dan ook maar heel weinig treurige gezichten. Een totaaloverwinning van 128-113 ge vormd door de zege van 71-35 van de da mes en de nederlaag van 57 tegen 78 pnt van de Nederlandse heren twee na tionale records van de heren estafette ploegen op de vrije slag en een benade ring van het Europees dames-record 4x100 m wisselslag, waren de meest op vallende prestaties. Daarnaast was vreugde om het feit dat Ineke Tigelaar met 4.55.9 haar verkiezing voor de 400 m rechtvaardigde en om Adrie Lasterie tweede plaats (buiten de landenwedstrijd) op de 400 m. wisselslag, nu weer eens voor Marianne Heemskerk. Het falen van de schoonspringsters en van Ineke Reymerink op de rugslag ver oorzaakte nauwelijks enige teleurstelling, want erg reëel waren hun kansen om als nog in de afvaardiging te worden opgeno men, niet geweest. De frêle Groningse Ineke zwom of haar leven er vanaf hing maar zij gleed niet, het ging stroef en moeilijk. Ook zij kon haar prestaties van de kampioenschappen in het Haagse Zui derpark niet benaderen en terwijl dat voor de anderen geen kwaad meer kon, vervloog voor Ineke, die overigens gelijk met Corrie Winkel, achter Ria van Vel sen (1.11.0) aantikte, het laatste vleugje hoop op een wonder in de matige 1.13.2. Daniella Beneck behoort tot de enkele Italiaanse meisjes die een Olympische kans hadden en daarom kreeg Ineke Tigelaar op de 400 m de felste tegenstand die zij zich kon denken. In de eindspurt moest het Robbenzwemstertje alles geven om Daniella 0,2 sec. voor te blijven, 4.55.9 en 4.56.1 voor beiden de beste seizoentijd. Ada Kok had aan haar 1.07.9 genoeg voor de volle winst, maar tijdens de wis selslagestafette van zondag, die onder nor male omstandigheden een wereldrecord belofte inhield, bleek dat de reactie ook haar vorm ernstig had aangetast. Ria van Velsen, Klenie Bimolt en Erica Terpstra hielden met hun respectieve tussentijden va9 1*11.1» 1-18.4 en 1.02.3 de recordkans wijd open. Ada Kok had zodoende aan haar 1.06.2 van Den Haag genoeg gehad. Maar zij ging wat zwaarder door het wa ter dan anders en het werd tenslotte 1.08.0. Het in Groningen veroverde, maar enke le dagen later weer verloren gegane re cord zal dus moeten wachten tot Tokio, het is echter de vraag of het dan de Ne derlandse meisjes zullen zijn, die er het snelst uit de bus zullen komen. Tot de serie nieuwe Italiaanse records behoorde de 1.03.3, waarmee Daniella Be neck achter Erica Terpstra (1.03.0) en voor Winny van Weerdenburg (1.04.1) de tweede plaats op de 100 meter vrije slag veroverde, een van de redenen, waarom de Italianen met deze wedstrijden in het 24 graden warme bassin van het zomer se Dieren dolgelukkig waren. Dat het juist is geweest de estafette kansen het zwaarst te laten wegen bij dt samenstelling van de Olympische zwem ploeg bleek vooral bij de heren. De zon dagmiddag begon met de 4x200 m vrije slag, die door de Italiaanse ploeg in de nieuwe nationale recordtijd van 8.19.8 werd gewonnen, maar die ook voor het Nederlandse kwartet met 8.22.3 een re cord (1,6 sec sneller) opleverde. Aad Oudt was hier met 2.07.1 de tegenvaller, die de kans op een tijd van onder de 8.20 verloren deed gaan. De andere tus sentijden waren: Kroon 2.05.3, Langer horst 2.05.9 en Bontekoe 2.04.0. Ronnie Kroon (55.8 op de sprint) was trouwens toch goed door de roes van de Olympische selectie heengekomen, want op de 4x100 meter startte hij met 55.3, deze voortref felijke tijd slechts 0,4 sec. boven zijn record gevoegd nij de 56.0 van Jiskoot, de 55,9 van Van Baaien en de 57.1 van Sitters brachten Nederland een totaaltijd van 3.44.3, hetgeen een overwinning met 0.1 sec en een nieuw record een ver betering van liefst 5.3 sec betekende en waarmee Nederland zich als zevende op de wereldseizoensranglijst plaatste. Vergeleken bij deze successen waren de tijden op de persoonlijke nummers zeer matig, vooral de 4.32.7 van Johan Bonte koe op de 400 m vrije slag en de 2.42.1 en de 2.44.3 waarmee Hemmy Vriens en Wie ger Mensonides op de 200 m schoolslag kansloos resp. derde en vierde werden. Forbes Carlile heeft het toch allemaal glimlachend aangezien. Volgende week maandag krijgt hij zijn ploeg dagelijki onder handen. Hij kent zijn materiaal en hij heeft het volste vertrouwen. Door een zege in de zaterdag gehouden grote prijs van Frankrijk is de Zweed Torsten Hallman als tweede geëindigd in de strijd om het wereldkampioenschap motocross in de 250 cc klasse. De Belg Joel Robert, reeds enige tijd zeker van de wereldtitel, werd in de te Laguepie ge houden grote prijs van Frankrijk 29ste in de eerste manche en staakte in de tweede manche de strijd wegens motorpech. Het eindklassement van het wereldkam pioenschap in de 250 cc klasse luidt- 1. Joel Robert (Belg.) 56 p.; 2. Torsten Hall man (Zweden) 50 p.; 3. Igor Grigoriev (Rusl.) 29 p.; 4. Viktor Arbekov (Rusl.) 28 5. Dave Bickers (G.B.) 23 punten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 10