Stormvogels zelf Zilveren Trawler in finale toernooi WilmS Fleet Telstar-defensie was voor Alkmaar niet te passeren i Visconservenindustrie slaat alarm tegen prijsverhoging Stranding, aanvaring en een explosie gevolgd door brand Rudi Dom maakte Rooswijk tot kansloze honkbalploeg 0Ü GASFORNUIZEN Loendersloot VERWARMINGSSHOV De Kennemers verdedigt beker H a venber ichten Veiser voorhoede scoorde drie maal V erkeer songevallen in Velsen Santpoortse feestweek besloten met oplating ballonnen en dansen Rederijen en handel zijn er echter voor Scheepvaartraad legt straffen op voor: Tekortkomingen in gevoerde navigatie N.Y. H0ENS0N - Amsterdam Fa. J. R0MEIJN - Zeestr. 32 -34 - Beverwijk en PAM-OLIESERVICE 12 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1964 13 Sportschoenen m SPORTHUIS Zwemprestatietochten aan het strand in Bloemendaal A 260.- 360.- 299.- Telefoon 02510-23537 's middags om 3 uur en 's avonds om 7.30 uur en 9 uur. Industrie in gevaar Op een drukbezocht en zonovergoten Waterloo-complex hebben het organise rende Stormvogels en bekerhouder De Kennemers zich in de finale van het Zil veren Trawler-toernooi gespeeld, die aan staande zaterdagmiddag om 16 uur op het Waterloo-terrein gehouden wordt. De meeste publieke belangstelling ging uit naar de verrichtingen van de elftallen in de eerste poule, waarin alle deelnemende plaatselijke voetbalteams uitkwamen. De Waterlooërs hebben Stormvogels handen vol werk gegeven om het ene winstpuntje te kunnen bemachtigen. De roodwitten namen halverwege de eerste helft, die ingekort was tot een half uur, de leiding. De reactie van de blauwwitte de fensie op een verre pass kwam te laat om de attente Bob Thijms van het scoren af te houden. Deze onverwachte tegenslag wist Stormvogels onder leiding van de uitstekend spelende captain Siem de Graaf goed te verwerken. Even na het rustsig- naal van referee De Nijs kwam Storm vogels op 2-1. De Graaf nam zelf de ge lijkmaker voor zijn rekening met een strak schot, dat onhoudbaar voor de goed de- buterende Waterloogoalie Nico Hüll in de rechterhoek verdween. Een overstapje van de 38-jarige midvoor Jan Luppens bete kende 2-1, omdat de bal juist langs de goe de zijde van de paal rolde. Ondanks hef tige protesten keurde referee De Nijs de gelijkmaker van Van der Zwan goed. In de laatste minuut scoorde Thijms met eer; kopbal uit een corner, doch nu annuleerde De Nijs deze treffer. De grote man bij Velsen was „new comer" Bert de Vries. Deze 18-jarige zoon van de bekende oud-VSV-spil Ab de Vries nam eventjes vier treffers voor zijn rekening in de wedstrijd tegen Waterloo. Vlek na het begin passeerde De Vries met een strak en laag schot de Waterloodoel- man. Waterloo, dat de wedstrijd tegen Stormvogels nog in de benen had, wenste niet bij de pakken neer te zitten. Een prachtig direct op de wreef genomen bal van linksbuiten Piet Karton was voor doelman Rutte niet te keren (1-1). Nog voor de rust nam Velsen afstand van Wa terloo. Hoogzaad en De Vries bezorgden de geelblauwen een 3-1 voorsprong bij de thee. Na de hervatting knalde De Vries een voorzet van Weber in. Jan Broek wist koppend de achterstand te verkleinen (4-2). Maar weer wist De Vries met een kanonskogel te doelpunten. Na een solo wist Jan Broek de stand voor Waterloo «en dragelijker aanzien te geven. Stormvogels moest in de wedstrijd te gen Velsen winnen om in de finale te ko- Advertentie ADIDOS - PUMA HUNGARIA - QUICK Breestraat 158 - Beverwijk - Tel. 23854 Zondagmiddag zijn aan het Bloemen- aaalse strand de jaarlijkse zee-prestatie- tochten gehouden, die georganiseerd wer den door de Bloemendaalse Reddingsbriga de. De zwemmers hadden de keuze uit een tocht over één of twee kilometer. Voor de éénkilometertocht waren 59 deel nemers verschenen en voor de twee kilo- metertocht maar liefst 154. Voor het eerst werd dit jaar aan deze prestatietochten een wedstrijd gekoppeld over twee kilometer. Vijfentwintig zwem mers dongen mee naar de beste klas sering. De eerste prijs was voor E. Vol kers van de, Zaandamse Reddingsbrigade, de tweede en derde prijs respectievelijk voor W. Hos van de Zaandamse Red dingsbrigade en E. R. de Leeuw van „De Waterratten" uit Haarlem. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Trude K van Londen, IJmuiden: Tasman, Norwich; Ber- kelstroom, Goole; Gitanan, Londen, IJmuiden; Spitfire, Philadelphia; Wilmara, Port Etienne, IJmuiden; Hado, Swansea; Hawkwood, Imming- ham; Papalmedes, Huil; Deo Gratias, Londen; Hontestroom, Shoreham; Texelstroom, Huil; Skauvann, Pepel, IJmuiden; Gretchen van All- woerden, Londen; Hinde, Londen; Hoe Vinces, Londen; Waal, Koersnaes; Armin, Londen; Bor- culo, Goole; Viola, Par, IJmuiden; Teunika, Londen; Baku, Londen; Neth. Coast, Newcastle; Dusseldorf, Bremen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Delfborg naar Delfzijl; Atlantic, Londen, IJmuiden; World Cavalier, Norfolk, IJmuiden; Elmina Palm, Lon don; Michael M., Brunsbuttel; Hegg, Leith; Be- nlnkust, Hamburg; Jean E, Londen; Oranje, Southampton; Le Sagittaire, Rouen, IJmuiden; Broceliande, Rouen, IJmuiden; Slouthi, Algiers; Gerhard Jacobs, Randers; Wexford, Boston, Koog a. d. Zaan; Deborah, Londen; Werra, Wis- mar; Vechtsroom, Goole; Mercury, Antwerpen; Marimar, Karlstad; Jens Peter, Solvesborg, IJmuiden; Giessenkerk, Bremen; Attis, Bhaham; Meerkerk, Rotterdam; Sarpedon, Hamburg; Zwerver, Londen; Sigrid 1, Helsinki; Isis, Rends- Durg; Roeblah, Curacao; Adi, Odense, IJmuiden; Hermar, Aarhus, IJmuiden; Krean, Paramaribo- Sunima, Curasao; Viola, Stockholm, IJmuiden; Biscaya, Cobh, IJmuiden; Gitana, Londen, Umuiden. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Pygmalion van Antwerpen; Mario, Teignemouth; H, W. Schulte, Oxeloesund; Ladon,' Parbo; Leo, Rau- ma; Arkadia, Londen; Stork, Felistowe; Pioneer, Fowey; Crinan, Port Talbot; Minos, Kopenha gen; Fambo, Grangemouth; Lizard, Leixoes, Zaandam; Plevo, Gdynia; Lydia W., Gefle; Zaan land, Hamburg; Cranborne, Bristol; Oostkerk, Bremen; Hoegh Benin, Freetown; Neckarstein, Bremen; Mynias, Aarhus; Rose Markie, Fraser burgh; Hathor, Bremen; Zingst, Wismar; Lobito Palm, West-Afrika; Sinon, Granada; Milbank, Norfolk, IJmuiden; Kapetan Georgis, Baie Co- meau; Bonn, Kristiansand. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Rijnstroom naai Huil; Vliestroom, Londen; Zaanstroom, Shoreham; Kassei, Bahlaguya; Lauwersborg, Delfzijl; Arkadia, Bremerhaven; Potomac, Phi ladelphia; Prahova, Constanza. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Nieuwe Waterweg van Droghene; Bram, Barry; Ardetta, Liverpool; Ahoy, Soernaes; Yewhill, Swansea; Petajas, Leningrad. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). men. Het enige doelpunt van de wedstrijd kwam voor rekening van good-old Jan Luppens, die een corner van de ex-Bever wij ker Slinger koppend in een treffer wist om te zetten. Meer doelpunten kwamen er niet in deze wedstrijd, omdat de Velsense achterhoede goed in elkaar zat. Maar het geelblauwe aanvalskwintet speelde uiter mate zwak. Alleen Weber en Hoogzaad konden meekomen, terwijl De Vries niet meer de vorm van de vorige wedstrijd kon benaderen. De eindstand van poule I luidt: Sb rmvogels 2 1 1 0 3-2 3 Velsen 2 10 15-42 Waterloo 2 0 1 1 5-7 1 In de tweede poule was bekerhouder De Kennemers onbetwist de sterkste ploeg. Al'een in de laatste wedstrijd tegen het Wieringse Flevo konden de Beverwijkers moeilijk de weg naar het doel vinden. Vocral de IJmuidense spelers van De Ken nemers, Jaap van der Graaff en Dick van Duyvenbode speelden voor het thuispu bliek voor wat ze waard waren. De licht voetige ex-VSV-er Theo Aardenburg bleek op de linksbuitenplaats een welkome ver sterking voor de Beverwijkers te zijn. In de strijd om de derde en vierde prijs, die tegelijkertijd met de finale zaterdagmid dag op het Waterloo-terrein gestreden wordt, plaatste Flevo zich. De Wieringers speelden 2-1 tegen de Kennemers en brachten de wedstrijd tegen NAS, dat te gen De Kennemers een grote 5-2 neder laag moest incasseren, tot een doelpunt loos einde (0-0). De eindstand van poule II luidt als volgt: De Kennemers 2 2 0 0 7-3 4 F'evo 2 0 1 1 1-2 1 NAS 2 0 1 1 2-5 1 ■u-ifanattal' m Nadat Telstar zaterdagavond defensief bijzonder sterk en aanvallend matig tegen Alkmaar had gespeeld en met 3-0 had ge wonnen, is er voor trainer Mansell wei nig reden, zo meent hij zelf, een ander elftal aan de competitie te laten begin nen, dan dat tegen Alkmaar speelde. Dat houdt In, dat de zaterdag weer voor treffelijke keeper Stuy en spil Kort in de achterhoede geassisteerd zullen worden door de kundige nieuwelingen Liptak (rechtsback), Althof (linkshalf) en dat bo vendien Brom (nu als linksback) en Da- niëls (rechtshalf) in die achterhoede een plaats krijgen. Een dergelijke defensie is tot veel in staat, hetgeen 8.000 toeschou wers in de wedstrijd tegen Alkmaar be merkten. Dat publiek heeft echter ook ge zien, dat een voorhoede met Van der Kuil-Bakker-Beke-Van Wijk en de 18 jarige Seegers (v.l.n.r.) slechts zo nu en dan tot intelligente voetbalacties in staat is. Daniels toonde in de achttiende minuut de wijze waarop gedoelpunt kon worden. Een keihard schot vanaf de rand van het strafschopgebied, na een pass van Althof, maakte Houtkoper tot een verslagen Alk maar-keeper. Daniels was voor rust toch de enige die goed op doel schoot voor Telstar. Doelpunten hield dat niet in. Alk maar zette daar een veldoverwicht tegen over, dat kon worden doorgevoerd tot de Advertentie ETNA met thermometer en afdekplaat DORDRECHT met glasruit NESTOR MARTIN met ther mostaat Pelgrim, Junker en Ruh, Küppersbusch. Alle fornuizen zijn ook geschikt voor aardgas. Wij regelen de betaling op prettige wijze. Voor vakkundige voorlichting en plaatsing Lange Nieuwstr. 433 - Centrum Galerjj IJmuiden Telefoon 4654 Piet v. d. Kuil, in duel met Kesselaar directe ontmoeting kwam met de Telstar achterhoede, waarin voor rust Pirovano nog als linksback speelde. De ontmoe tingen zijn voor de wel technisch, maar niet verrassend spelende Alkmaarders voornamelijk een desillusie geweest. Ook in de tweede helft was de Telstar achterhoede zeer sterk. Stuy stopte alle schoten in een fraaie stijl en Kort beheer ste het centrum voor het Telstar-doel vol komen. Daarmee was de kracht van Alk maar volledig verdwenen, want constant zocht dat Alkmaar door het midden de weg naar het Telstar-doel. De Velser ach terhoedespelers, waarvan Liptak, Kort, Althof en Brom de laatste vier in het 4-2-4-systeem vormden, durfden ook aan vallend te spelen en dat was voor de 2 uit het systeem Daniels en Van Wijk een goede steun. Hassie van Wijk liet na vijf minuten in de tweede helft middenvoor Beke scoren en vijf minuten voor het laat ste fluitsignaal van scheidsrechter Arken bout kreeg Van der Kuil de gelegenheid voor 3-0 te zorgen hetgeen hij prompt deed. Een veertienjarige scholier uit IJmuiden- oost is zaterdagmiddag met een gebroken arm en inwendige kneuzingen opgenomen in het Antonius ziekenhuis te IJmuiden, Ter hoogte van de splitsing Rijksweg Huis ter Speykweg in Santpoort lette hij, rijdend op z'n fiets, niet op het tegemoet komend verkeer bij het afslaan in een an dere richting, waarna een botsing volgde met een personenauto. Het rijwiel werd ge heel vernield, de auto werd aan de voor kant ingedeukt en had voorts een gebro ken voorruit. Eveneens naar het Antoniusziekenhuis werd gebracht een zestienjarige jongen, na met zijn bromfiets in botsing te zijn ge komen met een bestelauto op het IJmui dense Oosterduinplein. De botsing ontstond, toen de voor de bromfiets rijdende bestelauto plotseling stopte om het van rechts komend ver keer voorrang te geven. De jongen kreeg een schouderfractuur, maar mocht, na in het ziekenhuis te zijn geholpen, naar huis. De Santpoortse feestweek is zaterdag middag officieel besloten met de tradi tionele oplating van ballonnen. Honderden kinderen hebben hieraan deelgenomen. Omstreeks twee uur lieten de kinder handen hun felgekleurde ballonnen los voor de wedstrijd. De eigenaartjes van de verstkomende ballonnetjes krijgen een prijs. Gevreesd werd, dat vele ballonnen in de Noordzee zijn neergekomen door de noordoostelijke wind. Wellicht zal dan de verstkomende ballon onbekend blijven. Was deze ballonnenoplating officieel de sluiting van de feestweek, de Santpoor ters zetten tot vroeg in de ochtend het feest voort. Tot twaalf uur konden zij hiervoor terecht op het kermisterrein; de dancings en de andere openbare gelegen heden sloten echter pas om twee uur. Vooral het optreden van de zangsterren Ria Valk en Ria Verda trok veel belang stelling in Hotel Uileboom. Advertentie enwerking op DINSDAG 18 en WOENSDAG 19 augustus a.s. in het Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden. U kunt hier de HOENSON OLIEHAARD zien en voelen branden De visconservenindustrie in Nederland heeft de grootste bezwaren tegen een ver hoging van de minimum verkoopprijzen voor verse haring en makreel. Deze ver hogingen (van 22 tot 28 cent per kilogram voor verse haring en van 18 tot 28 cent per kilogram voor makreel) zullen aan staande donderdag de hoofdschotel vor men op de openbare vergadering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten in Den Haag. De Stichting van de Nederlandse Visserij wijst er op, dat de hui dige minimumprijs van 0,22 per kg voor verse haring al meer dan 10 jaar op de zelfde hoogte is gebleven en dat zich in tussen zowel aan de aanvoerprijs als aan de kostenprijs grote wijzigingen hebben De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft de schipper van de Vlaar dingse motorlogger „Maas" VI. 79, J. de J. schuldig verklaard aan de stranding van zijn schip tijdens de refs van de vis gronden op de Noordzee naar Hartlepool, op 31 augustus van het vorig jaar. De Raad acht de tekortkomingen in de door betrokkene gevoerde navigatie van ernsti ge aard en heeft hem derhalve gestraft door hem de bevoegdheid om als schipper te varen op zeevissersvaartuigen te ont nemen voor de tijd van vier maanden. Toen na het wegstomen van de visgron den de Engelse kust in zicht kwam bij goed weer en matige wind, en wel om streeks het midden van de dag, is betrok kene noordwest gaan sturen, omdat hij in de mening verkeerde, dat het schip zich bezuiden Hartlepool bevond. Enig gegeven voor de juistheid van die mening ontbreekt en betrokkene heeft ook geen gronden voor die mening kunnen opgeven. In ieder ge val heeft betrokkene elke maatregel ach terwege gelaten om na te gaan of deze vermeende positie van het schip met de werkelijkheid overeenstemde. Hoewel be trokkene wist, dat het echolood niet goed functioneerde, heeft hij verzuimd om een dieptepeiling met het handlood te doen verrichten. Een boei op een geschatte af stand van ongeveer 1 mijl over stuurboord boeg kan uiteraard niet als verkennings- punt voor de navigatie dienen. Elk be hoorlijk navigatiebeleid heeft ten enenma le ontbroken. Na binnenkomst in Hartle pool heeft betrokkene ondanks de plaats gevonden stranding geen onderzoek van het schip door een deskundige doen plaats vinden en is hij met het schip weer naar zee vertrokken, ofschoon een bodemschade, die het schip onzeewaardig maakte, toch Rooswijk heeft het sterke Storks in Den Haag niet voor de derde maal kunnen be dwingen. Met Ed Sauer, die de op vakantie zjjnde Nico Hofkamp verving, op de wer persheuvel moesten de Velsennoorders zaterdagmiddag een 6-0 nederlaag incas seren, omdat de slaglieden door pitcher Rudi Dom aan banden werden gelegd. Behalve Hofkamp ontbraken ook Jaap Doornbos, Frans Kooimans en Cor Honig. Reeds in de eerste innings moesten de pupillen van coach Nico Tromp 3 Haagse runs toestaan. Door een fout van Bert van der Scheur bereikte Richardson de hon ken. Richardson had 't tweede honk reeds gestolen toen Toppenburg hem met een fraaie tweehonkslag over de thuisplaat sloeg (1-0). Een infieldhit van John bracht Toppen burg op het derde honk. John kon on gehinderd het tweede honk stelen met werper Rudi Dom aan slag. De hit van zijn collega kon Sauer niet goed verwerken, waardoor Toppenburg en Richardson thuis kwamen (3-0). Storks liep in de vijfde innings uit tot 4-0 door een run van Van Dungen, die met een driehonkslag op de honken gekomen was. Richardson sloeg Van Dungen bin nen (4-0). Een fraai staaltje veldwerk liet het Rooswijkveld in de zesde innings zien. Catcher Cees Heinen liet de derde slagbal voor Bodaan vallen en moest de bal op eerstehonkman Karei Klesser aangooien. Inmiddels was honkloper John (honkslag) onderweg van het eerste naar het derde honk, waar hij door een strakke aangooi van Klesser sneuvelde. In de zevende innings liep Storks uit tot 5-0 door een run van Manuel, die met een tweehonkslag op de honken gekomen was en door twee veldfouten thuis kon komen. Weer maakte het Rooswijkveld een mooi dubbelspel. Fielder Loek de Jong ving Richardson uit en kogelde Van Dungen van het eerste honk af. Hitter John (slaggemiddelde; 750) sloeg op Sauer in de achtste innings een twee honkslag. Een infieldhit van Bodaan bracht John op het derde honk, terwijl Rudi Dom met een korte tik John over de thuisplaat hielp (6-0). De overduidelijke cijfers voor Rudi Dom waren: 12 x 3 slag, 0x4 wijd en drie honk- slagen tegen, terwijl Sauer 4x3 slag, 1 x wijd en zeven honkslagen tegen kreeg. Hoe zwak de Rooswijkaanval was, illu streert het aantal slaglieden, dat het eerste honk bereikte. Chris Heemskerk, Bert van der Scheur en Gé Steenbergen (honksla gen) en Karei Klesser en Kees Klesser (veldfouten) waren de weinige Rooswij- kers, die op de honken kwamen. Scoreverloop: Rooswijk 000000000 0; Storks 3 0 0 0 1 0 1 1 x 6. Door een 12-2 nederlaag tegen het ont vangende Schiedam II is de situatie in de onderste regionen van de reserve tweede klasse A er voor de Rooswijk-reserves niet beter op geworden. Met nog twee wed strijden te spelen staat Rooswijk II onder aan met twee punten minder dan CTC II, dat nog één wedstrijd moet spelen. niet uitgesloten was. Bovendien heeft be trokkene in strijd met zijn wettelijke plich ten het journaal voor 31 augustus 1963 om 12.00 uur overdag vooruit voor die gehele dag ingevuld en heeft betrokkene na te rugkomst in Nederland de stranding niet gemeld aan de Scheepvaartinspectie. Weser lichtschip aangevaren Kapitein J. C. M„ die op 3 januari van dit jaar gezagvoerder was op het motor schip „Mersey Lloyd", toen dit schip in aanvaring kwam mei het Weser lichtschip, mag drie weken niet varen als kapitein van enig zeeschip, aldus luidt de straf, uitgesproken door de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam. Kapitein M. heeft, gelet op de omstan digheden, bij een te hoge snelheid een te scherpe radarnavigatie willen voeren om vlakbij Weser-vuurschip uit te komen. In dien het zijn bedoeling was dit vuurschip zodanig aan te lopen, dat hij het ook op tisch zou kunnen waarnemen, dan had hij bij dit slechte zicht in geen geval zoveel vaart mogen lopen, doch tijdig aanmerke- lij ksnelheid moeten minderen en het vuur schip voorzichtig moeten naderen. In de tweede plaats heeft de kapitein zich weinig of niets aangetrokken van de bij herhaling door de 1ste stuurman door- gepraaide radarwaarnemingen. Hoe het komt, dat de kapitein zo weinig aandacht heeft besteed aan de radarwaar nemingen van de 1ste stuurman en hij geen gevaar heeft vermoed, is niet geheel duidelijk geworden. Naar het schijnt, is aan de geluidssigna' len van net vuurschip, welke op de „Mer sey Lloyd" goed hoorbaar waren, weinig aandacht besteed. Kort nadat de radar geen echo meer gaf, werd het vuurschip gezien; er is toen hard stuurboordroer ge geven, doch de afstand was voor de „Mer sey Lloyd" te gering om nog voldoende te kunnen wijken. De aanvaring geschied de te 10.17 uur. De raad acht het duidelijk, dat de kapi tein van de „Mersey Lloyd" schuld heeft aan deze aanvaring. De raad heeft ter zit ting uitvoerig met hem van gedachten ge wisseld, doch helaas niet de indruk gekre gen, dat kapitein M. de door hem gemaak te fouten volledig inziet. Niet volgens voorschrift Op 25 augustus 1963 is aan boord van het motorschip „Algenib", dat zich op reis van Antwerpen naar Bremen nabij route- boei ET 16 bevond, een acetyleenfles ont ploft, waardoor brand ontstond. De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft de betrokken eerste werktuigkundige J. C. II. gestraft door hem de bevoegdheid te ontnemen om als werktuigkundige te varen op zeeschepen voor de tijd van een week. De raad sprak zijn waardering uit voor het beleid van kapitein J. na de explosie. Hij heeft zich in een gevaarlijke situatie doen kennen als een daadkrachtig en be kwaam zeeman. De betrokkene H. heeft schuld aan de ramp. Hij heeft in strijd met zijn plicht niet gezorgd, dat er een vlamdover aan boord was; hij heeft er niet op toegezien, dat het lasgereedschap in goede staat van onderhoud verkeerde. De raad neemt ten laste van de betrok kene in aanmerking, dat hij niet gezorgd heeft, dat hij de voorschriften kende; voorts draagt hij mede verantwoordelijk heid voor de onreglementaire opstelling van de installatie. Deze had na de explo sie kunnen leiden tot een vreselijke ramp, als er ook zuurstof flessen door de explo sie van de acetyleenfles tot ontploffing ge komen zouden zijn. Toch ligt naar het oor deel van de raad en dat strekt dus tot verlichting voor de betrokkene H. een belangrijk deel van de schuld op dit punt elders. Want de raad is, met de inspec teur voor de scheepvaart, van oordeel, dat hier vooral de rederij is te kort gescho ten en na de rederij ook de Scheepvaart inspectie. voorgedaan. Het wordt dan ook noodzake lijk geacht, dat deze minimumprijs op zeer korte termijn wordt verhoogd, waarbij wordt voorgesteld de minimumprijs voor verse haring te brengen op 0,28 per kg. Ter motivering van deze prijsverhoging werdt aangevoerd dat met deze prijsver hoging nog lang niet de gemiddelde kost prijs voor verse haring wordt bereikt. Daarnaast kan worden opgemerkt ,dat de minimumprijs voor verse haring in de omliggende landen aanzienlijk hoger is dan in Nederland; in België is deze BF 4 per kg, in West-Duitsland DM 0,34 per kg. Mede door dit aanmerkelijke verschil in minimumprijs met West-Duitsland, dat onze grootste afnemer van verse haring is, doen zich voortdurend moeilijkheden voor, zo zelfs, dat gevreesd moet worden, dat op den duur maatregelen door dit land tegen onze import van verse haring zullen w-Tden genomen. Het bedrijfschap voor de visconserven industrie wijst er op, dat de visconserven industrie een derde deel van de verse ha ring en makreel koopt. Haar export-posi tie gedoogt geen hogere gemiddelde grond- stoffenprijs. De continuïteit der produktie dwingt echter tot kopen tegen vrijwel iedere prijs, vooral ook omdat importmogelijkheden niet altijd aanwezig zijn. Deze situatie brengt echter mede, dat men in tijden van ruime aanvoer in de gelegenheid moet zijn om eveneens tegen elke prijs te kun nen kopen. Alleen daardoor kan de ge middelde aankoopprijs worden terugge bracht tot een niveau, waarop in concur rentie met het buitenland kan worden ge produceerd. Wordt deze mogelijkheid af gesloten, dan zal het ook niet mogelijk zijn om hoge prijzen bij geringe aanvoeren te betalen. De conservenindustrie meent dan ook, dat het voor het gehele visserij bedrijf beter is om thans, nu wordt voor gesteld de opvangprijzen met 27,3 en res pectievelijk 55,5 percent te verhogen, ge heel en al af te stappen van een dergelijk systeem. Zij is er geenszins van overtuigd, dat door verhoging der opvangprijzen de gemiddelde prijzen voor de aanvoerders zuilen stijgen. Het wil haar voorkomen, dat de hoeveelheden, welke straks naar de vismeelindustrie zullen moeten worden afgevoerd, de rederij voor ernstiger pro blemen zullen stellen dan momenteel. In dit verband merkt zij nog op, dat de Duit se visconservenindustrie, welke eveneens een belangrijke afnemer van verse haring is, zich vanwege de betere kwaliteit van de Deense verse haring meer en meer op Scandinavië oriënteert en er voor dit doel nu in geslaagd is een tariefcontingent van 85.000 ton te verkrijgen. De visconservenindustrie in Nederland za: zich nimmer met minimum verkoop prijzen, en derhalve ook niet met een ver hoging daarvan, kunnen verenigen, zolang de vismeelindustrie marktwaardige vis kan betrekken tegen prijzen, welke ver beneden de minimum verkoopprijzen lig gen. Deze aldus afgevoerde vis kan meer opbrengen. Het niet benutten van deze mo gelijkheid ontneemt de aanvoersector het recht hogere minimum verkoopprijzen t» vragen en maakt het hanteren van mini mum verkoopprijzen tot een paskwil. In eik geval verdient de regeling, welke het Ctntraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen in Nederland hanteert, verre de voor keur. Doorgedraaide appels en peren wor den ten tweede male geveild, waarbij uit sluitend de verwerkers van fruit als ko pers kunnen optreden. De minimumprijzen van deze tweede afslag liggen op de helft van het niveau van de eerste afslag. Voor verse haring en makreel moet een derge- -ijke regeling toch ook mogelijk zijn. Zo lang deze er nog niet is, verwerpt de vis conservenindustrie met beslistheid elk» minimum verkoopprijs en is zij dus uiter aard ook tegen verhoging dezer prijzen. De visconservenindustrie is van mening, dat de regeling, welke Groot-Brittannië hanteert, voor ons land een oplossing biedt. Dit zou dan inhouden, dat er lagere minimum verkoopprijzen komen voor ha ring, bestemd om te worden ingeblikt, en voor haring, bestemd om te worden diep gevroren en vervolgens ingeblikt. Haar bezwaren tegen opvangprijzen worden minder naarmate in tijden van grote aanvoeren de opvangprijzen sneller aan de gewijzigde situatie kunnen worden aangepast en bij de vaststelling dezer prij zen meer rekening wordt gehouden met d» bijzondere positie der visconservenindus trie als apparaat, dat in het bijzonder ge schikt is voor verwerking van marktwaar, dige overschot vis. Alleen dan immers kan v/orden bereikt, dat de visconservenindus trie mede kan profiteren van rijke vang sten, hetgeen noodzakelijk is, indien men de visconservenindustrie als koper op de markt wil behouden. Het Bedrijfschap voor de Groothandel In Vis en Aanverwante Bedrijven kan wel akkoord gaan met een minder forse ver hoging, namelijk tot 25 cent voor haring en voor makreel tot 23 cent. Sportuitwisseling. Vijf van de tien jeugdelftallen van de Haarlemse sport vereniging DCO brengen van vrijdag 21 augustus tot en met zondag 24 augustus een tegenbezoek aan Osnabrück. Tijdens de Pinksterdagen ontving de club Osna- brückse gasten. Zaterdag zullen de Haar lemse sportlieden op het stadhuis in Os nabrück worden ontvangen. een

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13