RK Ziekte van Togliatti wijst op vergevorderde aderverkalking President De Gaulle herdenkt landingen in Zuid-Frankrijk m Belgische vader moordt gezin uit WERELDNIEUWS J 1 Van dag tot dag Nieuwe president in Zuid-Vietnam Paardevlees was bedorven Rassenrel in de VS-stad Dixmoor Tsjombe vraagt VS om vliegtuigen Is Turkse generaal gevaar voor Inönu? President Roemenië ernstig ziek? ^Qraatótoel Jeugdige Schot in Spanje gepakt J SYMBOOL VAN KWALITEIT 0/o de MAANDAG 17 AUGUSTUS 1964 3 Amsterdam-Zürich. En de man op de loc kent de kracht van P.K. Af en toe heeft hij een opkikkertje nodig op 'n lang, lang traject. P.K houdt hem fris en helpt hem zijn aandacht bij de rails te houden. Iedereen die verantwoordelijk werk doet voelt zich waakzaam met P.K. Probeer zélf hoeveel beter alles gaat met P.K! Steek het bij u: de beste chewing-gum die er is! In ons blad van jongstleden zaterdag wordt aan het slot van het verslag over de KRO-radiouitzending, waarin leden van de colleges van B. en W. te Velsen, Bever wijk en Heemskerk aan het woord zijn ge weest, het geheel als een verzameling „be schuldigingen en verwijten over en weer" gekenschetst. Een zelfde kwalificatie zou kunnen worden gebruikt voor de gedach- tenwisseling tussen de colleges van de twee eerstgenoemde gemeenten, welke evenmin tot enig resultaat heeft mogen leiden. Zo er al outsiders zijn geweest die lan ger dan 2 minuten hebben willen luiste ren naar het radio-geharrewar, dan zal hun reactie er ongetwijfeld een van ver wondering zijn geweest over het niveau waarop soms de discussies stonden en over de zelfverzekerdheid van sommigen der deelnemers. En voor degenen die hierin een teken van bestuurlijke onmacht meen den te moeten zien deed het dan ietwat komisch aan op een gegeven ogenblik te moeten vernemen, dat het ,,'t beste is, de bestaande situatie maar te handhaven". Men kan zich nauwelijks voorstellen dat een en ander veel indruk zou hebben ge maakt op minister Toxopeus, die in zijn wetsontwerp tot samenvoeging van de ge meenten Beverwijk en Heemskerk en grenswijziging tussen Velsen en Beverwijk een poging bedoelt te doen om de bestaan de impasse te doorbreken. Ook de activi teiten van het Comité Vrij Heemskerk zul len, naar het ons voorkomt, de minister van Binnenlandse Zaken geen extra slape loze nacht bezorgen, terwijl de leden van het parlement, al naar hun eigen politieke smaak, er wel hun voordeel mee zullen trachten te doen: wat dit betreft, zit er in de pleidooien van het comité voor de hand having van een onafhankelijk Heemskerk „voor elck wat wils", al zal het niet in de bedoeling hebben gelegen ook de tegen standers aan munitie te helpen. Al eerder hebben wij op deze plaats de verwachting geuit, dat de zich slecht be handeld voelende partij waardig zou rea geren en niet terug zou vallen op het zo zeer becritiseerde peil van de tegenstan derts). In die verwachting zijn wij teleur gesteld. Zowel in de vragen van het Provinciale Staten-lid Wensing en het antwoord daarop (op 13 dezer door ons gepubliceerd) als in opmerkingen van Velsens burgemeester tijdens bovengenoemde radio-uitzending is gezinspeeld op een mogelijk ingrijpen van de zijde van het provinciaal bestuur van Noord-Holland. Het lijkt nu wel gewenst, dat de Commissaris van de Koningin in onze provincie zijn invloed aanwendt opdat de gedachtenwisseling in de IJmond terug keert tot het niveau dat de waardigheid van het bestuur dezer gemeenten past. SAIGON (AFP) Generaal Nguyen Khan wordt president van Zuid-Vietnam in de plaats van generaal Duong Van Minh. Binnen een maand zal een nieuwe regering worden gevormd. De militaire revolutionaire raad, die de nieuwe president heeft gekozen, heeft een voorlopige grondwet afgekondigd volgens welke een voorlopige assemblee zal wor den gekozen door deze raad. Generaal Duong Van Minh blijft adviseur van de revolutionaire raad. De nieuwe pre sident heeft meegedeeld, dat de nieuwe re gering een „oorlogskabinet" zal worden. Waarnemers verwachten niet, dat de be noeming van generaal Nguyen Khan gro te verandering in de politiek van Zuid- Vietnam zal brengen. De verwijdering van generaal Duong Van Minh heeft in Saigon geen verrassing gewekt. Hij kon niet opschieten met generaal Nguyen Khan, die eind januari tot premier werd gekozen. Aan de rivaliteit tussen de bei de mannen, die schadelijk voor het lands belang werd geacht, is nu een eind ge komen. (Van onze correspondent) PARIJS. In diverse dorpen van het Pas des Calais zijn tachtig mensen vergiftigd door het eten van bedorven paardevlees. Een vrouw van 53 jaar is overleden, vier mensen zijn er ernstig aan toe. Men spoort de slager op die het vlees heeft geleverd. Advertentie ?.:'ïrV Top-quality chewing-gum from Wrigley's (Van onze correspondent) ROME In Jalta, op het schiereiland van de Krim ligt de secretaris-generaal van de Italiaanse communistische partij Palmiro Togliatti doodziek in een kliniek. Hij heeft een bloeduitstorting in de herse nen gehad. De ziekte van Togliatti is ern stig, omdat ze wijst op een zeer verge vorderde aderverkalking. Maar Togliatti is ijzersterk. Hij is al tweemaal ternauwernood aan de dood ontsnapt. In 1948 op 17 juli werd er op hem door een fascistische belhamel een aanslag gepleegd, waarbij hij zo ern stig werd gewond dat het een wonder mag heten dat hij het heeft overleefd. En een jaar later werd hij het slachtoffer van een ongeluk. Helemaal de oude schijnt hij nadien toch niet meer te zijn gewor den. Togliatti is van alle communistische lei ders aan deze zijde van het ijzeren gor dijn verreweg de belangrijkste en ook de meest ontwikkelde en intelligente. De be langrijkste omdat in geen enkel ander land een communistische partij zo'n gro te aanhang heeft. Maar hij is tevens een opmerkelijk man, uiterst belezen en een fijnproever op het gebied van literatuur en muziék. Een man met een buitenge woon scherp verstand. In de jaren voor de laatste oorlog woonde hij in Moskou en was secretaris-generaal van de Comin tern. Met zijn Piemontese bezadigdheid is het hem gelukt gedurende de gehele fas- (Van onze correspondent) PARIJS Zaterdag heeft generaal De Gaulle, in aanwezigheid van een aantal ministers, Franse en geallieerde militai ren, de twintigste verjaardag herdacht van de landing in de Provence. Op het strand van Dramont langs de Middellandse Zee heeft hij enkele ogenblik ken stilgestaan bij een monument met twee opschriften. Die luiden: „Op dit strand, hardnekkig verdedigd, landden 15 augustus 1944 massaal de troepen van de 36ste Amerikaanse infanterie divisie. Van deze plaats, in samenwerking met de Fran se geallieerden, begonnen zij de opmars door Frankrijk, Duitsland en Oostenrijk, die de volledige verwoesting van het Duitse leger en van het Duitse nazi-bewind tot eindresultaat heeft gehad". De Gaulle heeft niet alleen de Franse gevechten in herinnering gebracht, maar ook de namen genoemd van de Engelse en Amerikaanse commandanten van Toulon en Marseille. Tot de Amerikaanse ambas sadeur zei De Gaulle: „Het doet mij ge noegen u hier te ontmoeten, want onze dag is ook de uwe." Tijdens zijn bezoek aan het oorlogsmo nument van Mont Faron zei De Gaulle: „Zeg de ambassadeurs van Engeland en de Verenigde Staten dat zij zich bij In Zuid-Frankrijk heeft generaal De Gaulle de geallieerde landingen van 1944 herdacht. Het zeer luchtig ge klede gehoor van de puriteinse Franse president bracht hem vele ovaties. De Gaulle begaf zich onder de menigte en drukte menige jongedame in bikini de hand. mij voegen, want beide landen verdienen in dit museum een ereplaats". De menigte die De Gaulle begroette be stond hoofdzakelijk uit vakantiegangers in badcostuum. Voor de eerste maal in zijn leven drukte hij vrouwen de hand die niet meer om het lijf hadden dan een bikini. CHICAGO (Reuter) Wanordelijkhe den in Dixmoor, een zuidelijke voorstad van Chicago, zijn er oorzaak van dat min- tens 25 blanken in een ziekenhuis moes ten worden opgenomen. De oorzaak en de aard van de wan ordelijkheden zijn nog niet bekend. De rel letjes deden zich voor in een geïntegreer de wijk. Meen neemt aan dat het gaat om rassentegenstellingen. cistische periode met Stalin samen te wer ken zonder dat er ooit moeilijkheden ont stonden. In de laatste tijd wijdde hij zich hoofd zakelijk aan pogingen om te bemiddelen tussen Moskou en Peking. Voor hem is niets belangrijker dan de supernationali teit van het communisme en verschillen van inzicht tussen communistische par tijen in de verschillende landen moeten naar zijn mening op vreedzame wijze en binnen het kader van de communistische partij worden opgelost. Dit is wel een zeer begrijpelijk standpunt voor iemand die zijn beste jaren aan het hoofd stond van de Comintern. Hij was naar Jalta gegaan samen met zijn vrouwelijke kamerlid Hilde Jotti, met wie hij, gescheiden van zijn vrouw, se dert vele jaren samenleeft en verder met zijn aangenomen dochter Marisa Mala- goli. Zijn eigen zoon, een fanatiek katho liek, maar min of meer zwakzinnig, leeft geheel op zichzelf en heeft generlei con tact noch met zijn vader, noch. met zijn moeder, die eveneens communistisch ka merlid is. LEOPOLDSTAD (Reuter,AP en AFP)— De Kongolese regering heeft de Verenig de Staten gevraagd om lange-afstandsver- kenningsvliegtuigen in de strijd tegen de opstandelingen. Premier Tsjombe deed dit verzoek gisteren in een gesprek met de Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken Mennen Williams, die be last is met aangelegenheden betreffende Afrika. Uit Elisabethstad afkomstige ordestrijd krachten hebben Boudewijnstad op de re bellen heroverd. Aan weerszijden zijn zwa re verliezen geleden. Deze nederlaag schijnt onder de opstandelingen van Soe- maliot paniek te hebben veroorzaakt. De opstandelingenleider heeft besloten Albert- stad, dat hij nog in handen heeft, af te sluiten. Er mag niemand meer in of uit. De autoriteiten van Kongo-Brazzaville (het voormalig Frans-Kongo) hebben een uitgebreide wapenhandel tussen Leopold- stad en Brazzaville ontdekt, bestemd om in laatstgenoemde stad een staatsgreep mogelijk te maken. Dit heeft president Massemba-Debat van Kongo-Brazzaville zaterdagochtend in een radioteospraak mee gedeeld. Hij beschuldigde de regering van premier Tsjombe van de naburige Kongo lese republiek ervan tot deze wapenhan del te hebben aangezet. Massemba-Debat zei dat verscheidene in beslag genomen munitiekisten van de V.N.-strijdkrachten in Kongo afkomstig waren. „Maar, voeg de hij hieraan toe, ik ben niet kwaad op Tsjombe omdat niet hij de man is, die de beslissingen neemt". (Van onze correspondent) ATHENE. In Griekenland doen ge waagde voorspellingen opgeld. De fanatieke aanhangers van Cyprus' aansluiting bij Griekenland hopen en anderen vrezen een staatsgreep op Cyprus van de voormalige anti-Britse verzetsleider Grivas, waarna Grivas en premier Papandreou de aan sluiting samen zullen doordrijven met Wes terse steun en tegen de neutralistisch-com- munistische meerderheid op Cyprus in. Daarbij zal dan Turkije met bases en even tueel kantons op het eiland tevreden wor den gesteld. Het is echter niet alleen de linkse, maar ook de rechtse pers in Griekenland die hiertegen te keer gaat. Een rechts blad stelt, dat van de aansluitingsgedachte (Eno- sis) op deze manier alleen het woord nog overblijft en dat deze oplossing in feite neerkomt op een verovering van het eiland door Griekenland met Turkse steun. Van linkse zijde kan men vernemen dat, als dit zou gebeuren, Makarios een nationale martelingsfiguur zou worden, dat hij aan het hoofd van een links-rechts Cyprisch monsterverbond premier van het vergrote Griekenland zou kunnen worden en dit vervolgens uit de Navo loodsen. Maar 'ifiët "dlïéén irf 'Griekè'nland'dhèmen fantastische toekomstvisioenen op, doch ool£ in Turkijet Ook. in dit land zal premier. Inönü veel water in zijn wijn moeten doen om de gehate Enosis-pil, die sinds 1955 als het ergste van het ergste wordt voor gesteld, te vergulden. Dit zal hem des te meer moeite kosten, omdat het land nog in een overwinningsroes verkeert na de bom bardementen van het vorige weekeinde. Het is vooral de opperbevelhebber van de Turkse luchtmacht, die zich deze roes laat aanleunen en hem wordt in pers en radio veel publiciteit verleend. Hij maakt er geen geheim van dat hij het wapen best nog eens een tweede keer wil gebruiken. De Turkse luchtmacht, die op modernere leest is geschoeid dan de Griekse, is zeker wel in staat niet alleen vijf dorpen, maar heel Cyprus met napalmbommen in brand te gooien. Mocht de Turkse generaal in deze ambities worden gedwarsboomd, dan zou hij ook op politiek gebied wej eens een gevaar voor Inönü's minderheids regering kunnen worden en ook voor Tur- kije's lidmaatschap van de Navo, zo kan men horen opperen in Turkije. Het wordt een harde krachtmeting in de komende da gen en misschien weken. En dit keer niet tussen Turkije en Griekenland, maar tus sen het fanatisme en het nationalisme aan de ene kant, en de redelijkheid en de slim heid aan de andere. En deze factoren zijn dan verdeeld over beide kampen. Opnieuw is het weer in Spanje het tegendeel van wat altijd zo trots in vouwbladen van reisbureaus wordt geadverteerd. De stad Santander en omgeving zijn door een wolkbreuk en door overstromingen getroffen. Voor de kanoliefhebber was het een buitenkansje zoveel water op straat te zien staan. De toeristen dachten er anders over MONT-SUR-MARCHIENNE De in België algemeen gevierde feestdag Ma ria Hemelvaart is in het plaatsje Mont-sur- Marchienne in de provincie Namen ver duisterd door een merkwaardige en ge compliceerde moord. Een veertigjarige arbeider in een staal fabriek, Robert Remy, heeft er zowel zijn vrouw met een hamer de schedel inge slagen, zijn acht-jarig dochtertje op de zelfde wijze vermoord en zijn hondje in de keuken met een ijzerdraadje aan het gasfornuis opgeknoopt. Hij verhing zich zelf aan één van de balken van de zolder. Het drama werd ontdekt door een buur man, die zaterdagochtend toen hij bood schappen ging doen, een bloedstraaltje over de stoep van het belendende huis zag druipen. Hij dacht dat Remy wel licht ziek was geworden en naar het zie kenhuis was vervoerd. Daarom schonk hij er verder geen aandacht aan. Toen hij een uur later terugkwam, zag hij echter een brede bloedstroom onder de deur uit komen. Hij waarschuwde de politie. Deze vond een waar bloedbad in de kamers en de gang van het huisje. Eerst na enige tijd (jntdekte zij op de zolder het stoffelijk: over schot van 'de dhtté'r. Men tast over hel motief voor de daad ill het duister. Men veronderstelt dat Rërtiy geestelijk enigszins gestoord is geweest. LONDEN (Reuter) Volgens het onaf hankelijke Britse zondagsblad „The Obser ver" is de president van Roemenië, Gheor- ghioe Dej, die tevens leider is van de Roemeense communistische partij, ernstig ziek waardoor het land geconfronteerd wordt met „een crisis in de leiding". Een Londense chirurg is, zo schrijft het blad, in juni naar Boekarest ontboden om het staatshoofd te opereren, maar dit heeft niet veel succes gehad. Volgens het blad bestaat de mogelijkheid, dat de president zich uit de politiek terugtrekt. Vakantiewerken Bij alle modeverschijnselen van deze tijd behoort ook het werken in de vakantie. Voor een klap in 't handje of iets meer werken onze kinderen als paarden; ze staan dagen tot hun ellebogen in het sop, waar ze thuis nog geen theelepeltje wensen af te wassen en vegen de stoffigste kan toren puntgaaf aan, terwijl ze thuis hun eigen kamer bij voorkeur door derden laten schoonmaken. Enfin, laten we zeg gen dat ze er, behalve de pecunia, wat van méénemen, al was het maar de erva ring dat nóóit meer te gaan doen. Zo werkten mijn nichten, die hun domi cilie elders hebben, een paar weken als winkeljuffrouw in een grote textielzaak. In het begin vonden ze het prachtig, de hele dag mensen zien en hen aan al of niet wansmakelijke combinaties van blouses en rokken te helpen. Ze leerden even eens, dat winkeljuffrouw de hele dag staan betekende, wat je niet merkt zolang het druk is. Doch op stille dagen wensten zij zich een zit-baantje. Maar over het geheel is alles erg mee gevallen en is er meer gelachen dan ge mopperd. De laatste dag bijvoorbeeld ver scheen er een moeder met twee kindertjes en hun oma. Moeder wou een blouse met zonder mouwen en oma een lange broek. De kindertjes liepen ook mee langs de rekken en bestudeerden de nummertjes die de maten aangaven. Op een gegeven moment stapte oma uit het pashokje met haar nieuwe broek aan. Vol ontzetting staarden de kinderen haar aan. Dat hun moeder lange broeken droeg was heel normaal, maar oma's waren wezens, die jurken of rokken aan hadden. Het ene kind, helemaal in paniek, riep, „maar oma, die broek is toch maar voor 56 jaar!" want de eigen kleertjes werden uit rekken ge trokken, waar 610 jaar op stond. „Nou", zei oma lakoniek, „dat kan ik dan nog net aan." Het oudere kind ging een stapje achteruit en bekeek oma keurend. „Hm", zei het, „je bent een krassende grijsaard, hoor!" Oma liet de broek onmiddellijk in pakken. Het was het compliment van haar leven. Mien Jacobs De 25-jarige Margit Steinheuer, de voormalige verloofde van de SS-offi- cier Hans Walter Zech-Nenntwich, die zij heeft geholpen bij zijn ont snapping, verlaat het paleis van jus titie in Braunschweig na het eerst verhoor door de openbaar aanklager. Het meisje heeft zich vrijwillig bij de politie gemeld. Zech Nenntwich had dit al eerder gedaan. Totdat de zaak voorkomt blijft zij op vrije voeten. Geraamte. Geologen hebben in een grot nabij Perigueux, in Zuidwest Frankrijk, het volledig bewaard gebleven geraam te gevonden van een man die negendui zend jaar geleden heeft geleefd. Zelfs de tanden waren nog aanwezig. Vlucht. Twee musici van een Russisch ge zelschap dat in Tokio optreedt hebben de Amerikaanse ambassade om asiel in de Verenigde Staten verzocht. Ze zijn met Amerikaanse paspoorten naar Bonn vertrokken. Zeemeeuwen. Op de Kopenhaagse vismarkt heeft men zaterdag met succes een nieuwe methode geprobeerd om de gro te aantallen op buit beluste zeemeeuwen op een afstand te houden. Met tussen pozen werd via luidsprekers de op een geluidsbandje vastgelegde doodskreet van eeh zeemeeuw uitgezonden. Zon en sneeuw. In noord-Noorwegen waar de afgelopen dagen een hittegolf met temperaturen van rond 25 graden Cel sius heerste, viel zaterdag een laag sneeuw. Gif. Meer dan honderd mensen zijn reeds omgekomen door het gif dat Vietnamese vliegtuigen ter ontbladering van camou flerend gewas boven de Cambodjaanse provincie Ratanakiri hebben uitge strooid. Ongeluk. Generaal Johann Adolf von Kiel- mannsegg, de Westduitse bevelhebber van de NAVO in centraal Europa, heeft bij een autoongeluk bij Montereau bij Parijs zware verwondingen opgelopen. Staking. Ongeveer vijfduizend dieselchauf feurs in Israel zijn een proteststaking begonnen tegen de wet ter bestrijding van uitlaatgassen, die verleden jaar werd aangenomen in het parlement. Door de staking dreigt de levensmid delenvoorziening in geheel Israel vast te lopen. Uitbraakpoging. Zeker twee mensen zijn gedood en een aantal mensen werd ge wond toen bewakers van het huis van bewaring in Sao Paulo het vuur open den met machinegeweren om een mas sale uitbraak te verhinderen. Ongeveer vijfhonderd gevangenen, onder wie een aantal vrouwen, trachtten de poorten van de gevangenis te bestormen en de vrijheid tegemoet te rennen. MADRID (AP) De Spaanse autori teiten hebben meegedeeld, dat zij een ter roristische bende die met bommen werk te opgerold hebben door de arrestatie van een achttienjarige Schotse jongeman en zijn beweerde Spaanse medeplichtige. Volgens een mededeling van de rege ringsvoorlichtingsdienst heet de Schot Stuart Cristie en komt hij uit Glasgow.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3