„Christenen moeten zich wagen in een wereld van revolutie" Onderontwikkelde gebieden helpen nu de grootste taak Industriële vormgeving raakt „in" bij Nederlandse consumenten en industrie Amsterdamse beurs is „centrum' waar efficiency, doelmatigheid en vorm hand in hand gaan DR. MARTIN LUTHER KING IN DE R.A.I. - ij Reportage: Berry Zand Scholten Foto's: Cees de Boer |i „Technische deugdelijkheid en practische bi uikbaarheid moeten hun bekroning vinden in goede industriële vormgeving. Deze uitspraak vormt de functionele basis van het bestaan en in betekenis toenemen van het Instituut voor industriële vorm geving en het Centrum voor Industriële Vormgeving, twee instanties die er doel bewust naar streven het industriële pro dukt een zo hoog mogelijke technische perfectie, een zo groot mogelijke mate van bruikbaarheid en een goede vormgeving te geven, maar die zich bovendien beijve ren de consument van dienst te zijn met de resultaten van een uiterst deskundige be oordeling van het industriële produkt. Het Centrum voor Industriële Vorm geving, dat nu ongeveer een half jaar lang de in N-ederland gebruikte of te gebruiken industriële producten beoordeelt en indien goed bevonden exposeert, is gevestigd in de statige beurs van Berlage aan het Amsterdamse Damrak. In dit centrum, dat dagelijks gratis voor iedereen geopend is, wordt een doorlopende expositie ge houden van het volgens een deskundige commissie op deugdelijkheid, bruikbaar heid en vormgeving beoordeelde produkt. Conclusie Al vijftien jaar «fiaHMMi I "lllippBMIIllMlllltl jiiffiiiifii!:;!'?:!:lr!iii:- In het centrum voor industriële vormgeving in het Amsterdamse Beursgebouw aan het Damrak zijn hele keukens ingericht, waardoor de koper zich mede door de uitge breide voorlichting op de hoogte kan stellen van de eisen die men aan 't hedendaagse product zowel op het gebiedvan doelmatigheid en tech nische bruikbaarheid als op dat van algemene vormgeving kan stellen. voor industriële vormgeving en het sinds anderhalf jaar daar intensief mee samen- I werkende centrum met dezelfde naam. In de Beurs van Berlage is een ruim expositielokaal ingericht waar de goedge keurde industriële produkten staan ten toongesteld. De consument kan hier vol komen zelf oordelend gebruik maken van de bevindingen van een uitgelezen stel specialisten, die de artikelen keurden. Wil men bijvoorbeeld een wasmachine kopen, een bandrecorder of een slaapka- merameubelement: in het centrum kan men zich op de hoogte stellen van de pro dukten, die aan de scherpste eisen voldoen. Zij staan keurig geselecteerd en stellen de aspirant-koper in de gelegenheid, zon der dat hij zwicht voor de argumenten van de handige verkoper, zijn keuze te bepalen. Nu is het niet zo dat in het centrum slechts enkele stuks van een bepaald pro- dukt van diverse fabrieken tentoongesteld staan. Er staan er zelfs zeer veel en wan neer een industrieel produkt op de ex positie op dat moment niet te vinden is, kan zonder twijfel het uitgebreide pro- duktieregister met honderden goedge keurde produkten alle vragen beantwoor- den. In het Beursgebouw werken vier licha- „Centrum" is momenteel een expositie van alle rijdende en rol lende industriële producten te zien. De oude velocipede steekt hierbij wel sterk af bij de vloeiende lijnen van de moderne automobiel. „Er is geen keus voor de kerk: als zij wil blijven in de veiligheid van de acht tiende eeuw zal zij sterven". Dit ver klaarde dr. Martin Luther King gister middag in de nieuwe R.A.I. in Amster dam, waar hij een toespraak hield op de sluitingsbijeenkomst van de Europese baptistenconferentie. Dr. King beklemtoonde dat we in een tijd van revolutie leven, een revolutie, die eigenlijk is begonnen door de predi king van het evangelie met zijn bood schap van naastenliefde en gelijkheid voor alle mensen. In deze eeuw streeft de mens er met zijn geest en zijn machines naar een we reld op te bouwen, waarin elk mens kan delen in de overvloed. „De mens is me dewerker van God in de schepping gewor den", zei dr. King. In één generatie is het gehele leven veranderd. De gehele we reld is in beweging, alleen is de vraag: waarheen? Dr. King zei dat het een sterke verlei ding is voor de kerk om de mensen te rug te roepen tot rustiger tijden en niet de wegen van hun vaderen te verlaten. „Maar", zo zei hij, „God heeft beloofd alle dingen nieuw te maken. Hij roept ons juist als Abraham om ons in 'n vreemd land te wagen, om met Christus te leven in een wereld van revolutie." Dr. King voorzag een grote chaos ^iiHiriiiiriimimmmmiWM^MHiïïliniinillllfl Ds. Martin Luther King tijdens zijn toespraak tot de deelnemers aan het vyfde Europese Baptistencongres in de nieuwe RAI te Amsterdam. zonder het profetisch getuigenis van de kerk. „We zien de tekenen al. De kerk heeft zich de laatste jaren stil gehouden. We zien een langzaam verslijten van de wereld en van de kerken". Dr. King signaleerde een daling van het kerkbezoek in Europa. In de Verenigde Staten is er een laatste desperate rush naar de kerk om ons te bewaren voor de onzekerheden van deze tijden. Maar we zien toch een verminking en ontwaarding van het gezinsleven en de gemeenschap". Dr. King zei dat men zelfs corruptie in het nationale leven kan zien. „We zien een zeer populaire presidentskandidaat, die te rug wil naar de I8de eeuw, die het wil doen zonder sociale hulp, zonder belastin gen, zonder hulp aan onderontwikkelde ge bieden. en voor wie geen problemen be staan, die niet door atoomkracht kun nen worden opgelost. De mensen, die hem kandidaat hebben gesteld, bevolken onze kerken in het middenwesten en het zui den". Dr. King zei dat de kerk genoopt is tot een scheppend en moedig ondernemen om de revolutie binnen te gaan en de over heden te bestrijden. „God heeft deze wereld van raketten, staalfabrieken en hongerige overbevolkte naties overwonnen", zei hij. „De neger-christen is in menig opzicht gelukkig, want hij heeft geen keus, hij kan niet ontvluchten. Hij is wel genoodzaakt op God te vertrouwen. Toen we in slaver nij verkeerden hebben we het geleerd om te vertrouwen op de „Sweet Chariot", die ons naar een wereld zonder lasten zou brengen". Dr. King beklemtoonde dat het nood zakelijk is dat het individuele geloofsle ven zich ontwikkelt tot een leven in het publiek. „Als het blijft bij individueel ge loof en eredienst heeft de wereld weinig hoop. We moeten samendoen". „Een daad van een negerin in een bug heeft de gehele Verenigde Staten geleerd welke kracht er schuilt in een gezamen lijk getuigenis. God heeft een negerin ge bruikt om vanuit een zwak begin een krachtige actie te laten groeien, gebaseerd op liefde en goede wil". Ds. King verzekerde zijn toehoorders dat het persoonlijke getuigenis zal moeten wor den gemobiliseerd tot een groepsgetuige- nis. „Het wordt tijd dat de kerk de me thode van organisatie van de goede wil gaat gebruiken. Er liggen enorme taken. Eist het Nieuwe Testament niet dat we de hongerigen voeden en de gevangenen be vrijden? In deze eeuw van revolutie vraagt de massa dat we iets voor de door armoede overvallen miljoenen doen. „Kleine zen dingsgeschenken en zelfs scholen en hos pitalen zijn niet voldoende. We moeten de hulpbronnen van de naties aanboren en de kerken moeten hierop aandringen". Evangelisatie moet deze weg op, vindt ds. King, die erop wees dat het christen dom nu met het Westen wordt geïdentifi ceerd. „Laten we er niet op wachten wat een groep ambitieuze egoisten doet om da wereld op te blazen. Het is tijd voor de christenen om de problemen aan te pak ken. Laten we zorgen dat er een dooi in de koude oorlog komt voor deze heet wordt." Dr. King uitte waardering voor het aan bod van het Vaticaan bij internationale ge schillen als bemiddelaar op te treden. „Maar", zei hij, „de christenen hebben eigenlijk in de twee vorige oorlogen alle recht verloren nog te spreken. Maar laten we ons toch afvragen wat God nu van ons Christenen wil, zei ds. King, die zei dat het niet alleen een zaak zal zijn van spre ken. De christenen zullen hun leven moe ten willen geven." „Alle kerken kunnen gekruisigd worden, maar zonder kruisiging kan er geen op wekking zijn. We willen wel graag rustig leven om niet neurotisch te worden, maar dat is niet voldoende. We moeten strij den tegen „ongerechtigheid en de geest van militairisme". Dr. Kjng wees er op dat er in deze tijd geen oorlog meer mogelijk is. Er is geen keus tussen geweld of niet, maar tussen geen geweld of niet meer bestaan. Ds. King besloot zijn toespraak, waarvan de vertaling vaak te wensen overliet, met een bede van Amos: „Laat de gerechtigheid neerkomen als waterstromen en de op rechtheid zijn als een rivier". 's Morgens had dr. King de preek „Knock on the door at midnight" uit zijn onlangs verschenen prekenbundel uitgesproken. Toen ds. King 's middags onder een ova tioneel applaus het R.A.I.-gebouw verliet speelde het orgel „We shall overcome", het lied van de beweging tegen de ras senscheiding in Amerika. Op de slotzitting van de Europese bap tistenconferentie voerde de voorzitter van de baptisten-wereldalliantie, dr. So- rén, uit Brazilië het woord. Er werd ge zongen door de soliste Elly Pabon en ko ren uit Gelsenkirchen en Rotterdam. industrieel ontwerp de vormgeving een positieve stem in het kapittel heeft en dat de grote industrieën naast de ingenieurs, tekenaars en researchmensen ook een groot aantal vormgevingsspecialisten in WWWWWWWWWVWWWin#WWWWVN#tAAAA/VWWWl men intensief samen in het belang van de Nederlandse industrie, de Nederlandse consument en daardoor direct ook in het belang van de handel. Behalve het insti tuut, dat door de overheid gesubsidieerd wordt en het centrum dat door de industrie ten behoeve van de consument en natuur lijk ter stimulering van de eigen afzet in het leven werd geroepen, functioneert daar nog de zeer veelzijdige keurings commissie, die bepaalt of de goederen goedgekeurd worden en waarin een groot aantal objectieve deskundigen van veler lei pluimage zitting hebben, èn als over koepelend orgaan, de raad voor de indus triële vormgeving. De keuringscommissie bestaat uit drie groepen van deskundigen, namelijk vorm- deskundigen (meestal industriële ontwer pers en architecten), technische deskundi gen (dikwijls specialisten uit handel en in dustrie die thuis zijn in de branche van het desbetreffende produkt), en gebruiks- deskundigen die werden gerekruteerd uit de consumentenorganisaties. Zo grijpen de taken van het instituut, het centrum, de keuringscommissie en van de raad ineen. In het Beursgebouw aan het Damrak wordt het tastbare bewijs daarvan geleverd. Er zijn hele woon- en slaapkamers ingericht, die aan de hoogste eisen van industriële vormgeving en doel matigheid voldoen, er staan industriële artikelen als bandrecorders, pick-ups, ma chines, motoren, fototoestellen, keukens, materialen voor huishouding, gordijnen, stoffen, te veel om op te noemen. Gedurende de laatste weken schenkt het instituut aandacht aan de industriële pro dukten „op wielen". In het centrum is nu een expositie onder dat motto ingericht over alle rijdende industriële produkten die op de Nederlandse markt verschijnen. Het spreekt vanzelf dat de geëxposeerde artikelen weer een uitgelezen collectie rij dend materieel vormen. Men vindt er wa gens voor postbestellers, fietsen, auto's, speelgoed en transportkarren. Bij de entree van de tentoonstellingshal zijn twee ruime etalages ingericht met ont werpen van eindexamenkandidaten van de Eindhovense academie voor industriële vormgeving. De leerlingen van de academie hebben Leerlingen van de academie voor in dustriële vormgeving kregen als eindexamenopdracht het ontwerpen van een fiets. Een duidelijk bewijs van hedendaagse efficiënte vorm geving. De rijwielen zijn niet alleen sierlijk en modern, maar tevens op industriële efficiëncy ontworpen. Zo bestaat het stuur, het balhoofd, de eenarmige voorvork en het spatbord uit één geheel. voor hun eindexamen de opdracht gekre gen een fiets te ontwerpen die zowel prak tisch en doelmatig, als industrieel-esthe- tisch is. De academie kreeg hiervoor de steun van een bekende Nederlandse rij— wielfabriek. De fiets is een gebruiksartikel dat eigenlijk nog steeds op ambachtelijke wijze wordt gefabriceerd. Het buizen frame en een groot deel van de con structie vormt een ambachtelijk ont werp een fiets zou bijvoorbeeld evengoed nog door een smid gemaakt kunnen worden dat later op indus triële wijze werd vervaardigd. Het fabriceren van fietsen is dus geen ideaal beeld van industriële vormgeving. Bij het vergelijken met de nieuwe model len van de leerlingen van de academie, krijgt de toeschouwer een duidelijke in druk van wat het begrip „industriële vormgeving" eigenlijk zeggen wil. De ontwerpen zijn sierlijk van lijn, de vormgeving op zich is voor de moderne normen uitstekend, maar bovendien is de reële industriële vormgeving aangepaste Men ziet bijvoorbeeld van een van de ge» exposeerde modellen dat het stuur, het balhoofd, de eenarmige voorvork en het spatbord uit één stuk materiaal zijn ver vaardigd. Wanneer later deze ontwerpen aan bruikbaarheid worden getoetst en blijkt dat de fabricage bovendien efficiënter kan geschieden, dan heeft men het ideale in dustriële produkt. Een bezoek aan het centrum voor in dustriële vormgeving is niet slechts in het belang van de industrie of handel, maar zeker ook in dat van de consument, dit zjjn visie kan verbreden en die boven dien een selectie kan maken uit de beste industriële ontwerpen, waarvoor hij in teresse heeft. In de afgelopen anderhalf jaar zijn reeds honderdzestigduizend belangstellenden tot die conclusie gekomen. Te lang is de Nederlandse consumptieve markt overvoerd geweest met indu striële produkten, die zowel op het gebied van doelmatigheid als op dat van vormgeving veel, zeer veel te wensen overlieten. In de overgangsfase van het ambachtelijke naar het industriële, de fase waarin de industriële efficiency stormachtig zou beuken op de solide deuren van het eeuwenoude ambacht, heeft deze industrie aanvankelijk getracht de ambachtelijke vormgeving, waaraan het publiek en dus het afzetgebied door de eeuwen gewend was geweest te imiteren. Een kijkje in de hoek van aarde werk met een volkomen eigen indus triële vormgeving. De industrie hield rekening met het conservatisme van de consument, voor wie het in het bewogen tijdperk van in dustrialisatie toch al zo moeilijk was zich aan te passen en heeft zich later zelf in dit conservatisme vastgebeten. Jarenlang heeft vooral ook de Nederlandse indu strie op welk terrein dan ook, produkten vervaardigd, die zowel functioneel beter zouden kunnen als een aan het produkt beter aangepaste vormgeving zouden kunnen hebben. dienst hebben of dat zij althans, in los ver band, van deze diensten gebruik maken. De vormgeving speelt in onze tijd zeer zeker ook bij het Nederlandse machinaal vervaardigde produkt een grote rol. Voor een niet gering deel is deze ont wikkeling te danken aan het reeds vijftien jaar lang in ons land opererende instituut De industrie vervaardigde bijvoorbeeld theelichtjes van de meest afzichtelijke vormgeving aan de lopende band en aan vankelijk lampen waarvan de vormgeving bij lange na niet beantwoordde aan het karakter van de elektriciteit. Men beet zich vast in het ambachtelijk-ornamentele en zag niet dat voor de industriële vervaardi ging van produkten andere normen en eisen golden dan die van de ambachtslie den. Reeds voor de tweede wereldoorlog kwam daarin een kentering. Vooral na de tweede wereldoorlog, een vijfjarig tijdvak waarin de industrie nood gedwongen een ongekend snelle evolutie doormaakte, is men zich niet alleen gaan toeleggen op het bereiken van een zo groot mogelijke graad van technische perfectie en doelmatigheid, maar is ook meer en meer aandacht geschonken aan de vorm geving. Nu is het al zo dat bij een nieuw

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4