Grotere produktiviteit ten goede laten komen aan de consumenten „EEG niet in gevaar brengen door onverstandige loonpolitiek" HET WEER ïwfe'irtifi rBnHijniü'TfTrfri i" Ook Griekenland trekt nu eenheden uit Navo terug R. Brands overleden VS lanceren Scout-raket Onderzoek naar weigering van kleurlingen in een dancing feftBffllMjfffl EUROPESE COMMISSIE IN RAPPORT Koffie vandaag weer duurder Ondernemerscentrale adviseert Haarlem maandagsluiting Kyprianoe wil naar Moskou Waarde aandelen commerciële TV steeg ruim 100% Belgische minister van cultuur was in Velsen Twee Franse VN- functionarissen in Kivoe vermoord MORRIS "êeforeifou êuij! 7 C'® 49e JAARGANG NUMMER 240 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJM ÜIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 PÜÜ DAMES- en HERENTWEEDJASSEN Regen en wind Aan het strand Distantie van actiecomité maar ééns met verzoek sill! üm 1 "By Het woord is aan In de krant van heden Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije BRUSSEL (DPA). De Europese commissie heeft er opnieuw met klem voor gewaarschuwd de economische ont wikkeling van de E.E.G. niet in gevaar te brengen door een onverstandige loon politiek. Een al te stormachtige stijging van de lonen en salarissen kan de sociale vooruitgang alleen maar tegenhouden, zo staat in het vandaag gepubliceerde jaarverslag van de commissie over de sociale ontwikkeling in de Europese Economische Gemeenschap. Een te krachtige stijging van de lonen kan zelfs een gevaar vormen voor de noodzake lijke investeringen, waarvan de sociale vooruitgang uiteindelijk afhankelijk is. De commissie meent dat het verkeerd zou zijn de aandacht uitsluitend te richten op de loonontwikkeling ook al is die aan dacht gerechtvaardigd door de plaats die het inkomen uit arbeid inneemt naast de andere vormen van inkomen. Immers, zo zegt zij, wanneer de gegevens over de andere inkomensgroepen minder nauwkeu rig zijn of wanneer deze zelfs helemaal ontbreken zou dit tot gevolg kunnen heb ben dat niet alleen de aandacht doch ook het volle accent van eventuele beperkende maatregelen op de lonen komt te vallen. Men mag ongetwijfeld stellen dat de aan- President Makarios van Cyprus heeft maandag de speciale adviseur van de Verenigde Naties, de Ecuadoriaan Galo Plaza, ontvangen. Plaza wordt genoemd als de opvolger van de Finse onderhandelaar Tuomioja die sinds zondag ernstig ziek is. De prijzen voor koffie zyn vandaag op nieuw verhoogd. Ditmaal met acht tot twaalf cent per pakje van 250 gram (half pond), al naar gelang van de kwaliteit. De prijsverhoging is door het bestuur van de Vereniging Koffiebranders geadviseerd aan de leden. De nieuwe prijsverhoging is gemeld bfj het ministerie van Economische Zaken. Dit ministerie zal onderzoeken of de nieuwe prijsverhoging al dan niet gerechtvaardigd is. Advertentie BAR=T HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Een depressie die van Engeland over de Noordzee trekt, veroorzaakt wisselvallig weer met buien en op klaringen bij 'n lage barometerstand van 747 mm. Ook morgen een krach tige zuidwestelijke wind, wisselende bewolking en af en toe kans op een bui. Vrij koel: 18 a 19 graden. Zee water 18 graden. Vooruitzichten: Sterk wis selvallig. houdende snelle stijging van het industriële loonpeil in ruime mate heeft bijgedragen tot de verheviging van de inflatoire span ningen die zich reeds het vorige jaar had den geopenbaard zelfs wanneer, zoals meestal het geval is, deze verhogingen niet of slechts in geringe mate in marktprijzen zelf hebben doorgewerkt. De toonbeweging die in de bedrijfstakken met een snel toenemende produktiviteit haar beginpunt vond had immers de nei ging zich over de sectoren te verbreiden die om structurele redenen dit ontwikke lingstempo niet konden volgen en derhalve werden gedwongen in rechtstreekse infla toire loonsverhogingen toe te stemmen. De commissie acht het in de eerste plaats een zaak van algemeen belang dat de produktiviteitsvermeerdering tot uitdrukking komt in prijsverlagin gen, die aan alle verbruikers ten goede komt. Bovendien mag volgens haar vooral niet worden vergeten, dat de so ciale vooruitgang niet alleen bestaat De Ondernemerscentrale voor het Mid den- en Kleinbedrijf te Haarlem heeft zich in plenaire vergadering met algemene stemmen geschaard achter het verzoek van een zevental winkelbranches aan de gemeente Haarlem, om over te gaan tot een verplichte maandagmiddagsluiting voor de detailhandel (waaruit in de prak tijk een totale maandagsluiting zou voort vloeien). De Ondememerscentrale heeft B. en W. van Haarlem in deze zin gead viseerd. Zoals men zich zal herinneren, kwam de Kamer van Koophandel, die het gemeen tebestuur eveneens moet adviseren, tot een afwijzend advies inzake het verzoek om maandagsluiting. De Ondernemerscentrale waarbij zijn aangesloten de Katholieke Middenstands vereniging, de Haarlemse Handelsvereni ging en de Christelijke Middenstandsver eniging herinnert aan het actiecomité van „maandag-winkeliers", van waaruti het verzoek aan de gemeente is voortgeko men, en aan de protestvergadering van dit comité. De Centrale stelt nadrukkelijk, dat zij de grove wijze waarop dit comité zijn actie heeft gevoerd, bedenkelijk vindt en betreurt, hoewel zij de felheid waarmee aan de gevoelens uiting werd gegeven wel begrijpen kan. De Ondernemerscentrale distantieert zich dus van het actiecomité, maar stelt zich niettemin achter het verzoek van de ze groep. Daarbij heeft de vergadering van de Centrale overwogen, dat het verzoek geheel overeenstemt met de regels die zijn gesteld in het landelijk getroffen basisak koord over de vijfdaagse werkweek voor de .detailhandel. De vergadering heeft het probleem diepgaand besproken. De Spaanse provincie Catalonië is getroffen door een overstroming die ondermeer in het plaatsje Villa- nueva Y Geltru een enorm a at in de bestrating veroorzaakte. Metersdiep is het gat, dat zo ongeveer een plaat selijke bezienswaardigheid begint te worden. uit een complex van betere voorzie ningen. Het gaat daarbij, zo zegt zij, wanneer men zich tot de essentiële terreinen be perkt om de uitbreiding van de sociale ze kerheid in de ruimste zin om de uitbouw van algemeen vormend en het beroepson derwijs, om de aanpassing van de mate riële infra-structuur van het sociale leven aan de eisen van deze tijd en om de ver betering van de huisvesting. Het spreekt wel vanzelf dat alle mogelijkheden voor sociale vooruitgang op de verschillende terreinen worden bepaald door het ontwik kelingstempo van de produktie en dat bij gevolge de snelle stijging van de indi viduele bezoldiging alleen maar schade kan berokkenen aan het bereiken van vooruitgang van meer algemeen belang. A i - mmwf' a ATHENE (Reuter en AP) —Grieken land heeft de NAVO er maandagavond van op de hoogte gesteld dat het de „noodzakelijke eenheden van het leger, de luchtmacht en de marine uit het bondge nootschap terugtrekt om de onafhankelijk heid van Cyprus te verdedigen en de voortdurende Turkse bedreiging af te wen den". De Griekse regering heeft verder besloten het hoofdkwartier van haar Navo- detachementen te verplaatsen van Izmir, in Turkije, naar Saloniki, in Noord-Grie kenland. De NAVO heeft vandaag een dringend beroep gedaan op Griekenland om haar hoofdkwartier in de Turkse plaats Izmir daar te houden en het niet over te bren gen naar Saloniki. De Griekse bekendmaking volgde op een spoedzitting van de opperste defensie raad van Griekenland onder voorzitter schap van premier George Papandreoe die ook werd bijgewoond door de Cyprische minister van Buitenlandse Zaken Spyros Kyprianoe. Voor Kyprianoe naar Nico sia vertrok, zei hij dat hij wellicht naar Moskou zal gaan om te onderhandelen over het aanbod van de Russische premier Kroesjtsjev om de Griekse Cyprioten te helpen. Het Russische aanbod is officieel door de Griekse regering met instemming ontvangen. Sinds de Verenigde Naties een week ge leden een wapenstilstand op Cyprus tot stand hebben gebracht, heerst er een on stabiele toestand van kalmte op het eiland. Koetsjoek de Turkse vice-premier van Cyprus heeft bij de VN geklaagd dat de volkenorganisatie toestaat dat de Griekse Cyprioten „een campagne van uithonge ring" voeren tegen de Turkse gemeen schappen op het eiland. De Verenigde Na ties behoren er op toe te zien dat de Turk se gebieden worden voorzien van voedsel voorraden en brandstof voor de bakkerijen. Zelden, zo meldt onze correspondent in Athene, zal een ziekte op een ook voor de wereld zo ongelukkig moment zijn uitgebroken, als die van Toumioja. Het is misschien symbolisch dat de hersenen van de Fin zijn ingestort op het moment, dat zij een welhaast onmenselijk moeilijke taak moesten beginnen. Kostbare dagen gaan nu ongebruikt voorbij, terwijl de extreme elementen zich wederzijds in pers en leger kunnen her groeperen voor een volgende ronde. Men kan zich niet goed voorstellen, wat er nu moet gebeuren en wie de leemte moet vullen. Afgezien van Acheson, maar die is als Amerikaan voor twee van de drie hoofdsteden psychologisch geen ge schikte figuur. Zou het te gewaagd zijn te hopen, dat onder deze bijzondere om standigheden de wijze oude mannen, Inönü en Papandreou, de leemte vullen met di- rekte onderhandelingen op basis van het plan van Tuomioja en Acheson? Dan nog blijft het nijpende probleem, dat president Makarios er op den duur moeilijk geheel buiten gelaten kan worden. Heel misschien maakt het opvallend voorzichtige antwoord van Kroesjtsjev, die eigenlijk op onderhandelingen onder alle omstandigheden aandringt, ook Makarios iets plooibaarder. Ter beurze is - inofficieel - gisteren namiddag de handel in aandelen Volks Aandelen Trust (REM) reeds begon nen. In het telefonische verkeer van maandagavond werden de R.E.M.- aandelen eveneens betrokkken. Uit gegeven a pari, in stukken van nomi naal f 20 liep de prijs van de aandelen op tot boven veertig gulden, een stijging derhalve van meer dan hon derd procent. Zoals bekend heeft het inschrijvings kantoor (gebr. Teixeira de Mattos) gis teren tijdens de officiële beurshandel be kendgemaakt, dat wegens de enorme be langstelling voor de R.E.M.-aandelen, een zeer belangrijke reductie op de toe wijzing zal moeten worden toegepast. De banken en commissiehuizen wisten daar mee derhalve, dat zij stukken tekort zou den komen om hun cliënten tevreden te stellen. Het gevolg was, dat zij pogingen in het werk stelden aandelen in handen te krijgen, waarmee het bieden en kopen een aanvang nam. Hierbij doet zich evenwel, naar wij ver der vernamen, het merkwaardige geval voor, dat de huidige verkoper stukken ver koopt, waarvan hij thans nog niet weet of zij hem, krachtens zijn inschrijving, zullen worden toegewezen. Krijgt hij niet voldoende stukken toegewezen dan zal hij trachten daarin door aankoop in de in officiële handel te voorzien. Over de toe wijzing kon het inschrijvingskantoor vam morgen nog geen mededeling verstrekken. Met spanning wordt het definitieve resul taat van de inschrijving afgewacht. il Op de foto geheel links: minister R. A. van Elflande; naast burgemees ter mr. J. C. Bührmann de directrice van de bibliotheek mevr mr.. R. W. Mülock Houwer. In Urk is gisteravond plotseling over leden de heer R. Brands, voorzitter van de Nederlandse Vissersbond en vice-voor- zitter van de Stichting voor de Neder landse Visserij. In de wereld van de visserij nam de overledene een zeer vooraanstaande plaats in. Ook diende hij gedurende een reeks van jaren de gemeentelijke Urker belan gen, onder meer als wethouder en als raadslid voor de A.R. Partij. La Rochefoucauld: Ons berouw is niet zozeer een ver driet over het begane kwaad, als wel de vrees voor het kwaad dat er voor ons uit kan voortvloeien. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 8 Radio en t.v5 Kunst 5 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Luidsprekers 10 Topsy 10 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's De Belgische minister voor de cultuur, de heer R. A. van Elflande, heeft heden morgen een particulier bezoek aan Vel sen gebracht. In gezelschap van burge meester mr. J. C. Bührmann, heeft de heer Van Elflande de openbare gemeente bibliotheek aan het Plein 1945 in IJmui den bezichtigd. De directrice van de ge meente bibliotheek, mevrouw mr. R. E. Mülock Houwer leidde de gasten rond. De betrekkelijk jonge gemeente biblio theek Velsen is, landelijk bezien, een mid delgrote openbare bibliotheek, die een hy permoderne outillage heeft. WALLOPS ISLAND (Virginia) (AP) Vandaag is een raket van het type „Scout" gelanceerd voor een proef met speciaal materiaal, dat is bestemd om be mande ruimtevaartuigen te beschermen tegen de intense hitte bij de terugkeer in de dampkring. Zegslieden van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart hebben meege deeld dat de lancering goed geslaagd is. Twee van de vier trappen van de „Scout" brachten een ruim 166 kilo wegende nutti ge belasting naar een hoogte van 208 kilo meter. Daarna zouden de twee volgende trappen van de raket de nuttige belasting weer naar de dampkring terugbrengen met een snelheid van ongeveer 30.000 kilo meter per uur. De dienst algemene zaken van de ge meente Amsterdam stelt een onderzoek in naar de vermeende weigering van toe gang aan een aantal kleurlingen tot twee met elkaar verbonden dancings (Lucky Star en Caramella) achter het Leidse- plein in Amsterdam. In de afgelopen dagen zouden verschei- denen kleurlingen uit genoemde dancings zijn geweerd, aldus heeft het hoofd van de afdeling algemene zaken, mr. P. J. Hoogenboom, medegedeeld. De maatregel is overigens gisteravond door de exploitant, de heer P. Broerse, opgeheven. Kleurlingen worden nu weer toegelaten. De chef van het politiebureau Leidse- plein, hoofdinspecteur J. Vrijburg, deel de mede dat hij in een gesprek met de exploitant van beide dancings, de heer P. Broerse, tot de overtuiging is geko men dat er geen sprake is van een al gehele wering van kleurlingen. „Indien dat het geval was geweest, zou ik mij tot het gemeentebestuur van Amsterdam heb ben gewend. Het blijkt echter dat de heer Broerse alleen een selectie heeft toe gepast, niet alleen ten aanzien van kleur lingen, maar ook van blanken", aldus de hoofdinspecteur. Volgens de heer Vrijburg heeft de heer Broerse hem verteld dat er de laatste tijd veel kleurlingen in de dancings kwamen, die wel naar de muziek wilden luisteren, maar niet bereid waren een consumptie te gebruiken. De reden daarvoor was vaak simpel: geen geld. „Ik geloof dan ook niet dat er van enige discriminatie sprake is, maar gewoon van een verkoop beleid", aldus de hoofdinspecteur. De leden van de Amsterdamse gemeen teraad W. Polak (P.v.d.A.) en J. Boven kerk (P.S.P.) hebben vragen aan B. en W. gesteld over het niet toelaten van kleur lingen in twee Amsterdamse dancings. Zo van een weigering op grond van huidskleur sprake is vragen de raadsleden B. en W. direct in te grijpen. „Zijn B. en W. bereid om, wanneer zou blijken dat hier inderdaad sprake is van een voortgezette, systematische discrimi natie op grond van huidskleur, alle hun ten dienste staande middelen aan te wen den om aan deze onaanvaardbare en voor "onze stad beschamende toestand een einde te maken?, zo vraagt het raadslid Polak. De heer Bovenkerk gaat een stap ver der: „Zijn B. en W. bereid om na een onderzoek te bevorderen dat de eigenaar van beide gelegenheiden eventueel zijn ex cuses aan de betrokkenen, in het bijzonder aan de betrokken Surinamers aanbiedt, alsmede aan de gevolmachtigd minister van Suriname?" Voorts vraagt de heer Bovenkerk of B. en W. kunnen meedelen of het discrimi neren van niet-blanken door Amsterdam se ingezetenen, met name in gelegenheden voor publiek vermaak, bij sollicitaties en verhuur van kamers, een uitzondering is, of meer voorkomt. Als dit zo is vraagt het raadslid de raad of de minister van Bin nenlandse Zaken hierover in te lirhtpo. GENÊVE (AP) De Verenigde Naties hebben vandaag bekend gemaakt, dat gisteren twee Franse functionarissen van de Verenigde Naties zijn gedood in een kamp voor vluchtelingen in de Kongoles* provincie Kivoe. 564ste STAATSLOTERIJ 4de klasse - 2de lyst Prijzen van: 5000,— 10902 2000,— 4086 1000,— 8114 8773 10257 10708 20462. Prijzen van 400, 1419 3819 4366 9287 10638 10847 13288 14552 15714 17257 18827 21720. Prijzen van 200, 1172 2857 4933 6085 6411 8282 9134 9379 9812 9832 10106 11355 11423 11698 11808 11851 12279 13773 14045 14676 15187 16355 17188 20480 20631 20962 21309 21693 21796.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1