In Noordfranse stad heerst diepe rouw na Atrecht busramp Commissie zoekt naar de oorzaken van het ongeluk Plan om Goody te Britse treinrover bevrijden ontdekt Indonesische guerrilla's zijn geland bij Singapore '1 Vijf jaar gevangenisstraf voor vakbondsleider Hoffa Chefarine .4 E WERELDNIEUWS Van dag tot dag Gewijzigde kansen Tsjombe vraagt om Afrikaanse hulp Verkeersongeval in V.S. eist 7 levens raatótcel 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! J DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 3 Overbelast? Diepe rouw Kanaries Ö/9 de Floris Flaneur Een belangrijke ontdekking op ge- neeskundiggebied is„synergismus'\ Hiermede wordt bedoeld de weder zijdse versterking van verschillende geneesmiddelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4" - elk af zonderlijk al beroemd - werken te zamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! Muggen, motten, vliegen? f 3.65 - f 4.95 Een maand of vijf geleden nam vrijwel iedereen in Westminster het Britse po litieke centrum zonder meer aan dat Labour met vlag en wimpel uit de ver kiezingsstrijd van de aanstaande herfst tevoorschijn zou komen. Er heerste een opvallende malaise in de Conservatieve Partij. Zelfs haar trouwste aanhangers ge loofden toen niet meer aan een verkie zingsoverwinning. Peilingen van de open bare mening toonden aan dat Labour bij de kiezers kon rekenen op een grote meer derheid. Nog twee maanden scheiden de Britse kiezers nu van de stembus. En het wordt steeds duidelijker dat de kansen van de conservatieven aanzienlijk zijn gestegen. Labour zou nu nog slechts een voorsprong van een goede halve percent hebben op de Conservatieve Partij. Men hoeft niet al te veel waarde te hech ten aan zulke voorspellingen om toch te erkennen dat er iets in de politieke atmos feer in Groot-Brittannië is veranderd.De conservatieven hebben kennelijk hun zelf vertrouwen teruggekregen. Toen Macmil- lan na 't Profumoschandaal het veld ruim de voor Douglas-Home was hun partij in verwarring. Een niet gering aantal con servatieve parlementsleden stond op het punt eigen politieke inzichten te laten pre valeren boven de politiek van de partij en de parlementsfractie. Daarvan is nu geen sprake meer. Dou- glas-Home is er in geslaagd in de luttele maanden die hem als premier waren ge geven vóór de verkiezingen de eenheid in de eigen gelederen te herstellen. Bovendien logenstrafte hij de voorspelling dat Harold Wilson, de parlementaire leider van La bour, in de volksvertegenwoordiging met hem korte metten zou maken. Home ont popte zich als een uiterst behendig parle mentariër, slagvaardig, scherp en door kneed in de vele regels die het Britse par lement zich in de loop der eeuwen heeft eigen gemaakt. Wilson moest en moet met hem terdege rekening houden. Bovendien nam hij het achteraf wijze besluit de tussentijdse verkiezingen niet te verhinderen en stelde hij voor de algemene verkiezingen de uiterste datum vast die wettelijk mogelijk was. Zijn partij kreeg daardoor meer tijd het geschokte vertrou wen zoveel mogelijk te herstellen. Daarin is zij geslaagd. De uitslag van de evrkiezingen die 15 oktober worden gehouden staat nu niet langer bij voorbaat vast. De Conservatie ve Partij is beslist niet kansloos meer; De voorsprong van Labour is afgebrokkeld Het gevolg-daarvan zal zfjn dat'GrodUBrft- tannië een meer bewogen verkiezingstijd tegemoet gaat, waarbij vooral de binnen landse sociaal-economische en onderwijs politiek een rol zullen spelen. Het staat te bezien, of de Britse kie zers bereid zijn voor de vierde keer in successie een conservatieve regering in het zadel te helpen. Maar het feit dat dit nu «en vraag is die men niet meer zonder meer ontkennend durft te beantwoorden, kan worden gezien als een persoonlijke overwinning van Douglas-Home, die een goed half jaar geleden werd gedoodverfd als de man die door de omstandigheden gedwongen was zijn partij naar een zeke re verkiezingsnederlaag te leiden. Tenten omgewaaid. Een windhoos tijdens een onweersbui heeft op Ameland maan dagavond talrijke kampeerders in ver legenheid gebracht. Veel tenten op het kamp „Bolhienkehalle" in Hollum zijn mogewaaid of vernield. Ook een cara van woei om. Enkele badgasten raakten door de wind geld, rijbewijzen en andere papieren kwijt. De Turkse bevolking van Cyprus schijnt aan de rand van de hongers nood te staan. De Turkse dorpen op het eiland worden door de Griekse Cyprioten van de buitenwereld af gesloten. Een inwoonster van 't dorp Kokkina draagt wat eten naar fami lieleden die in een grot zijn gevlucht. (Van onze correspondent) PARIJS De ramp met de bus in Sa- voye heeft zeventien doden geëist: veer tien schoolkinderen en drie leiders van de vakantiekolonie. Van de 58 gewonden zijn er nog twee in levensgevaar. Drie uur na de ramp was van vrijwilligers dertig li ter bloed afgetapt. Ook maandag stonden nog mensen in de rjj voor bloedtransfusie. Wie is van dit drama de schuld? Dat valt niet te zeggen. De geredde chauffeur houdt vol dat hi] heeft moeten uitwijken voor een tegenligger, doch die tegenligger -alleen maar door de chauffeur van de bus gezien is doorgereden, bewust of onbewust. De politie spoort hem op. Was de kant van de weg op het rechte stuk van ongeveer 150 meter te broos? De een zegt ja, de ander neen. Een eerste on derzoek op de plaats van de ramp zou heb ben uitgewezen dat de chauffeur een te bruuske ruk aan zijn stuur heeft gegeven, waardoor het rechter voorwiel van de weg afraakte. De bus, die niet vier, maar wel tien maal over de kop is geslagen, alvorens tachtig meter diep op de rotsen te pletter te slaan, wordt door deskundi gen onderzocht. De commissie van onderzoek heeft de plaat gevonden waarop in rode letters staat te lezen: „zitplaatsen 37, staanplaat sen 8". Gevonden zijn eveneens de gebrui kelijke waarschuwingen aan het publiek: „verboden te roken, verboden te spuwen, niet spreken met de bestuurder". De overbelasting van de bus staat vast. In de bus zaten dertig passagiers te veel. Maar van haar kant verzekert de directie van de vakantiekolonie dat er inderdaad overbelasting bestond wat het aantal per sonen betreft, maar niet wat betreft het gewicht, want de inzittenden waren kinde ren van acht tot vijftien jaar. Nader zal moeten worden uitgezocht aan welke voor waarden het transport van de 75 kinde ren had moeten voldoen. Voor sommige bussen is namelijk toegestaan dat op twee zitplaatsen voor volwassenen drie kinde ren mogen plaatsnemen. Een jonge priester die aan de vakantie kolonie was toegevoegd en die onderweg was naar de begrafenis van zijn moeder, heeft aan verslaggevers de volgende ver klaring afgelegd: „van alle kanten wordt beweerd dat de chauffeur niet berekend was voor zijn taak en dat de bus niet in deugdelijke toestand verkeerde. Daar tegen moet ik mij met alle kracht verzet ten. De bus was een week geleden gron dig nagezien alvorens naar Savoye te ver trekken. Ik kan de rekening laten zien van de reparaties, die 7.500 francs hebben gekost. De banden waren splinternieuw. Het enige gebrek was. een te groot olie^ vèrbuik, maar overigens was alles in pri ma, conditie. 9fd99T100V9d H99 3i l3 De chauffeur was van Atrecht overgeko men om onze eerste chauffeur te vervan gen, die naar Atrecht was teruggekeerd Alle voorzorgmaatregelen waren genomen om eind augustus met de kinderen naar Atrecht terug te keren. De eerste chauf feur zou voor de terugreis uit Atrecht overkomen en onderweg «ouden de twee mannen elkaar aan het stuur aflossen. Dit alles moge bewijzen hoe voor de veiligheid van de kinderen was gezorgd". De stad Atrecht in Noord-Frankrijk is in diepe rouw gedompeld. De vlaggen aan het gemeentehuis hangen halfstok. Feestelijk heden die aanstaande zondag zouden be ginnen en een week zouden duren, zoals carnaval, vuurwerk, bals en varietéavon- den zijn afgelast. Alleen de sportmanifes taties zullen doorgaan. De burgemeester van de stad, Guy Mol- let, is uit zijn vakantieverblijf in zuid' Frankrijk teruggekeerd. De begrafenis van de slachtoffers zal vrijdag plaatshebben onder het gebeier van de klokken van de kathedraal. Van donderdag af zal het raad huis ingericht zijn als rouwkamer. Overal in de stad ziet men groepjes mensen, die soms luid, soms fluisterend de mogelijke oorzaken van de ramp bespre ken. Al deze gesprekken, voorzichtige en on voorzichtige, doen intussen niets af aan de rouw waarin talloze gezinnen van de stad en omgeving zijn gedompeld. Men zag maandag in de gangen van het gemeen tehuis een man rondlopen, landmeter van beroep, die iedere voorbijganger, ieder lid van de gemeenteraad en zelfs doodgewone bezoekers aanklampte met de vraag: „zeg dat het niet waar is en dat. mijn jongen van zestien jaar Jean Marie nog leeft, zeg dat het een vergissing is. Maar alle anderen weten beter. Jean Marie behoort tot de doden, maar de va der houdt koppig vol: „niemand heeft het recht ons ons kind te ontnemen. Dat is niet rechtvaardig meer. Drie jaar lang heeft Jean Marie ziek te bed gelegen met een verkromming van de ruggegraat. Overdag zat zijn moeder bij zijn bed te waken en s avonds loste ik haar af. Toen hij mocht opstaan moest hij een corset dragen. Iedere morgen liet ik hem zijn gymnas tiekoefeningen maken, maar het verveel de hem en telkens vroeg hij mij: „vader wanneer word ik nu eindelijk een jongen net als alle andere jongens? Eindelijk was het zover. Hij mocht mee naar de ber gen en daar droomde hij alle nachten van. Drie maanden heeft hij ons erom ge smeekt. Toen hebben wij hem laten gaan. Nog de vorige week schreef hij ons een geestdriftige brief en vandaag Men ziet een moeder zitten voor de ta fel van haar omgekomen zoontje. Op de tafel staat de kooi met drie tsjilpende ka narievogels, die de jongen heeft verzorgd „Wij wonen nog maar pas kort in Atrecht snikte de moeder als wij in Haubour- din waren blijven wonen zou het niet ge beurd zijn", Overal onpeilbaar verdriet. In een onbewoond huis de ouders zijn met vakantie springt een blaffende hond tegen de voordeur: het lievelingsbeest van Dominique, die volgens verklaringen van de buren veel liever thuis had wil len blijven om het dier te verzorgen. In een ander gezin overheerst de vreugde, want twee van de kinderen gingen met vakantie naar Engeland inplaats van naar Savoye. In het dorp Habarcq bij Atrecht kent iedereen de witte boerderij van het gezin Delaby, dat rouwt om twee kinderen van elf en negen jaar. Twee jongens met wie de onderwijzer en de pastoor het niet ge makkelijk hadden. Nog nooit waren de kinderen van de boerderij weggeweest. Zij zagen de bergen voor de eerste maal in hun leven. Voor hun vertrek hadden zij een rondgang door het dorp gemaakt om van iedereen afscheid te nemen. Een oude knecht loopt in de boerderij heen en weer en kan zich maar niet voor stellen dat hij Dominique en Nicolas nooit meer zal zien.Ik heb ze allebei leren lopen", voegt hij eraan toe. LEOPOLDSTAD (AP) De Kongolese regering heeft vijf Afrikaanse landen ge vraagd troepen te sturen om de door com munisten gesteunde rebellie in het oosten van het land te bestrijden. Het besluit om Senegal, Liberia, Ethiopië, Nigerië en Ma dagascar te vragen troepen te sturen werd genomen na besprekingen tussen de Kon golese premier Tsjombe en de Amerikaan se onderminister van Buitenlandse Zaken G. Mennen Williams. Het is bekend dat de V.S. ervoor zijn de zich toespitsende militaire crisis in Kongo te afrikaniseren, maar Tsjombe die onlangs door de Afrikaanse topconferentie in Cairo voor het hoofd gestoten is, voelde daar niet voor. Vernomen wordt dat brie ven naar de vijf landen reeds opgesteld zijn. De V.S. hebben ook geprobeerd druk op België uit te oefenen om militairen naar Kongo te sturen of ongeveer twee honderd Belgische militairen en piloten toe te staan aan de strijd deel te nemen. Bel gië heeft dit verzoek van de hand ge wezen. De Belgische officieren en onder officieren mogen uitsluitend gebruikt wor den om te helpen bij de opleiding en de administratie van het Kongolese leger. BIRMINGHAM (Reuter) Opnieuw heeft een Britse gevangenis, waarin een van de mannen zou zitten die wegens me deplichtigheid aan de grote treinroof van vorig jaar tot dertig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, in staat van alarm ver keerd. Het was de Strangeways-gevange- nis in Manchester, waar volgens een Lon- dens zondagsblad de 30-jarige Douglas Goody, een lid van de bende, zijn straf uitzit. PONTIAN KETSJIL (Zuidwest-Malakka) (Reuter) Naar schatting dertig tot veer tig guerrilla's zijn maandag uit Indonesië op de zuidwestkust van Malakka geland. Zij maken bü gevechten met Maleisische troepen gebruik van mortieren en hand granaten. Ze kwamen volgens een mede deling van de Maleisische regering onge veer tachtig kilometer ten noorden van Singapore met kleine bootjes aan land. De Maleisische regering heeft reserve troepen onder de wapenen geroepen. Volgens een officiële bekendmaking zijn tot dusver zestien infiltranten gevangen genomen. Aan Maleisische zijde is één gewonde gevallen. Het is de eerste maal, dat melding is gemaakt van de landing van eenvrij gro te groep infiltranten op het schiereiland Malakka.röp Borneo zijn Malfelstërs ên' In donesiërs al anderhalf jaar in guerrilla gevechten gewikkeld. Voor het gebied van Pontian is een nachtelijk uitgaansverbod afgekondigd. Enkele honderden militairen en politie mannen hebben de jacht op de infiltran ten ingezet. Gevangenen Abdoel Razak, de Maleisische vice-pre mier en minister van Defensie heeft mee gedeeld dat tot de gevangengenomen in filtranten personeel van de Indonesische marine en ook Maleisische burgers, zowel Maleiers als Chinezen, behoren. Buitge maakt op hen zijn onder meer een mor tier, zes lichte machinegeweren, een ra dio zend- en ontvanginstallatie, bijna 1800 patronen en verscheidene documenten. Abdoel Razak sprak van „openlijke agressie tegen de oude Federatie van Ma lakka", door Indonesië erkend als soeve reine en onafhankelijke staat. Op de vraag of Maleisië vergeldingsmaatregelen in de zin heeft antwoordde hij: „Wij hebben het recht onszelf te verdedigen.ik ga de vijand niet vertellen wat wij willen gaan doen". Maleisië heeft de Verenigde Naties in gelicht, maar niet om hulp verzocht, ook niet om die van de gemenebestbrigade, die in Malakka gelegerd is. De zuidelijke staten Johore, Negri Sembilan en Malak ka zijn tot veiligheidsgebied uitgeroepen en ieder die daar betrapt wordt op het dragen van wapens kan ter dood worden veroordeeld. SAN CLEMENTE (Californië) (AFP) Een volle schoolbus is tengevolge van het springen van een band in de omge ving van San Clemente, in de Amerikaan se staat Californië, met uit tegengestelde richting naderende auto's in botsing geko men. Zeven mensen verloren het leven Velen wérden gewond. De meeste doden waren inzittenden van de personenauto's. Onder de gewonden bevinden zich tien kin deren van de schoolbus. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken heeft meegedeeld dat het gevangenispersoneel zondag de lucht had gekregen van een plan van bui tenaf om een gevangene te bevrijden en de zaak onmiddellijk in handen van de po litie had gelegd. Er werd snel gehandeld, zo meldt onze correspondent in Londen. De politie kreeg de informatie dat duizenden ponden, af komstig uit de buit van de treinroof, als omkoopsom waren aangeboden om de veroordeelden in vrijheid te helpen stel len. Tevens kreeg Scotland Yard lucht van een bitter conflict in de onderwereld tus sen de vrienden van de veroordeelden. Sommigen van hen, allen zware jongens vonden dat gelijk met Wilson alle tot 30 jaar veroordeelden bevrijd hadden moe ten worden en niet één voor één. Het zou de nog altijd voortvluchtige Charles Wil son geweest zijn die zich tegen een ge lijktijdige ontsnapping had verzet. Goody's juridische adviseurs hadden al een petitie opgesteld, waarin de minister van Binnenlandse Zaken om een her ziening van het proces wordt verzocht. Gevangenen in Strangeways, die ervan verdacht worden dat zij pogingen zullen doen om te ontsnappen, kregen speciale kentekenen op hun gevangeniskleren, ter wijl bovendien hun cellen en kleding va ker dan anders plotseling worden gecon troleerd. - J- -,j .i£j5A«.i3i na aaaujonoid )q CHICAGO (Kétftër) James Hóffa, de- gespróken m-verband met het aftappen voorzitter van de Amerikaanse vakbond van transportarbeiders is gisteren wegens verduistering tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar veroordeeld. Hoffa en zijn medebeklaagden zouden 25 miljoen dollar uit het pensioenfonds van de vakbond hebben verduisterd. Op elk van de vier tegen hem uitgebrachte be schuldigingen werd Hoffa tot vijf jaar ver oordeeld. Hij zal de straffen echter tege lijkertijd kunnen uitzitten. Hij werd vori ge maand veroordeeld. Zijn advocaten hebben getracht een nieuwe behandeling van de zaak te bewerkstelligen, maar hun argumenten werden verworpen. In maart werd Hoffa schuldig bevonden aan een pging tot omkoping van een ju ry in Chattanooga (Tennessee) en tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij is toen tegen deze straf in beroep gegaan. De in de wandeling Jimmie genoemde Hoffa werd geboren in 1913 als zoon van een mijnwerker in Indiana. Hij ging vol gens onze correspondent in Washington, tot zijn zestiende jaar op school, werd daarna hulpje in de voorraadkamer van een wa renhuis in Detroit. Zeventien jaar was Hof fa oud toen hij als transportarbeider naam maakte door een staking te organiseren bij een aardbeientransport dat aan bederf onderhevig was. Jimmie zette een eigen groep van trans portarbeiders op in Detroit die snel groei de naar een ledental van 20.000, waarmee hij zijn entree maakte in Detroits officiële vakvereniging. In 1943 werd Hoffa daar lokaal president, in 1952 internationaal vi ce-president en in 1958 algemeen president. Intussen stootte echter het Amerikaanse verbond van vakverenigingen, AFL-CIO, in 1957 de transportarbeidersbond uit, om dat deze weigerde te antwoorden op be schuldigingen dat de transportbond papie ren lokale afdelingen had, ten bate van stemmanipulaties, en dat Hoffa vakbonds- geld voor zichzelf gebruikte en relaties on derhield met beruchte afpersers. Die uit stoting deerde Jimmie niet aangezien hij een grote populariteit genoot bij zijn leden wegens zijn drastische looneisen. Zo lanceerde hij bijvoorbeeld vorig jaar een landelijke looneis voor transportarbei ders van acht percent, wat 200 miljoen dollar per jaar zou kosten. Hoffa is overi gens geenszins een roerige vakbondsleider. Integendeel, hij is een uiterlijk rustige, weinig spraakzame, kleine man. De onrust van zijn carrière wordt voor namelijk veroorzaakt door zijn permanen te moeilijkheden met vrouwe Justitia. Hij was 24 jaar, toen hij zijn eerste veroor deling wegens mishandeling te pakken had. In 1940 volgde de tweede, wegens over treding van de monopoliewetgeving, in 1947 opnieuw voor een poging tot afper sing, in 1957 werd hij aangeklaagd maar vrijgesproken in verband met een omko pingspoging van een senator en in hetzelf de jaar werd hij aangeklaagd maar vrij van telefoongesprekken. Sinds 1960 stond Hoffa permanent voor de rechtbank, eerst wegens toeëigening van vakbondsgelden, daarna op beschul diging een miljoen dollar te hebben aan genomen van een transportbedrijf in ruil voor de toezegging de arbeidsvrede te zul len bewaren. Jimmie was aanvankelijk optimistisch en beweerde steeds dat de aanklachten uit sluitend 't gevolg waren van 'n persoonlijk geschil met de minister van Justitie, Ro bert Kennedy. Zijn zelfvertrouwen is in middels gedaald, mede omdat een groeiend aantal transportmannen genoeg lijkt te hebben van de misdadige mani pulaties van Hoffa, die ondoorzichtig ver weven zijn met Amerika's bijzonder mach tige onderwereld. Overigens is het wel waar dat Kennedy Hoffa wil vangen Doelbewust concentreerde de minister zijn aandacht op de bestrijding van de on derwereld en de criminele vakbondsprak tijken. Hij heeft, wat Hoffa betreft, succes geboekt. Tijdgenoot Een slimmerik heeft gezegd dat „histo rie" een reeks gebeurtenissen is die niet gebeurd hadden moeten zijn. Er is wel een en ander tegen in te brengen, maar het is toch een aardige halve waarheid. Ik zou overigens het woord moeten in dit verband willen vervangen door „be hoeven", want het is reeds de éven over zijn schouder terugblikkende tijdgenoot duidelijk, dat een hele reeks gebeurtenis- liggen, niet alleen niet hadden moeten ge schieden, doch zelfs niet hadden behoeven te gebeuren. Dit is de min-of-meer verbijsterde toe schouwer van de „history in the making" waarvan hij met eigen hart en harsens getuige is geweest, bijvoorbeeld toch wel heel duidelijk geworden bij de ommekeer die heeft plaats gevonden in de Indone- sisch-Nederlandse verhoudingen, met als apotheose honderd miljoen gulden krediet en niet dan glimlachjes en schouderklop jes over en weer. Iemand die dit ver loop-der-historie nog maar tien jaar gele den zou hebben voorspeld zou, zo al niet gestenigd, dan toch zeker schaterend uit gelachen zijn. En dan alles wat niet had behoeven te geschieden.en alle grote mannen die een rol hebben gespeeld bij alles wat nu in het karrespoor van Clio's zegewagen als nutteloze, nodeloze afval ligt te verrotten; snippers papier op de adem van Vader Tijd. Herinnert u zich nog het akkoord van Lingadjatti? Het naakte èn het aangekle de? Minister Emanuel Sassen Gene raal Spoor politiële actie Westerling goeie brave Beel met een raar wit pet je op Max van Poll, de profeet van Helmond.diplomaten, ministers, offi cieren. „onze jongens" met scheeps ladingen naar „de Oost".bewogen par lementsvergaderingen. kranten en kran ten vól over wat ons toen zo diep bewoog en bezig hielden: óók gesneuvelden; óók menslevens; óók bloed; óók gewon den. Gebeurtenissen die niet gebeurd hadden moeten zijn; of, op z'n minst, hadden behoeven gebeurd te zijn. Alles, door het (voorlopige) eindresul taat, zinloos en doelloos geworden; tra gisch of belachelijk.Hoeveel honderd duizenden uren praten, schrijven, onder handelen, schieten, wenen, lijden?. Hoeveel opwinding, hartstocht, vertoog, beschreven en bedrukt papier. Misschien zitten nog enige honderdtal len taaie rakkers te urmen over het re sultaat maar miljoenen zullen het toe juichen. Doch alles wat tussen dit einde en het begin ligt had niet behoeven te geschie den. Dit is in ieder geval een troosteloze con statering. Of is het troost dat het altijd zo is ge weest en dat het altijd zo blijven zal? Advertentie V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Autowrakkenplan. De autoriteiten in Ta- ranto bestuderen een voorstel om de autowrakken van Italië in de golf van Taranto te gooien om deze tot een be tere visgrond te maken. Zij zeggen dat het denkbeeld, dat in de Verenigse Sta ten reeds is beproefd, twee voordelen heeft: men raakt de wrakken kwijt en in de golf ontstaan ondiepten, waar jon ge vissen bescherming kunnen zoeken en waar planten, die het voedsel van de vissen vormen, beschermd tegen stro mingen kunnen groeien. Weekeinde. Tijdens het jaarlijkse Italiaan se „Ferragosto"-weekeinde (midden-au- gustus weekeinde) zijn tenminste vijftig personen omgekomen bij verkeersonge vallen. Dertien van de slachtoffers stier ven bij twee verkeersongevallen in Par ma. Lintjesregen. De herdershond Leo van de 13-jarige Angelo Noci uit het Italiaanse dorp San Rocco in Genua is uitgeroe pen tot „hond van het jaar". Hij redde zijn baasje toen deze door het omslaan van een hooiwagen in een twee meter diep kanaal terecht was gekomen. De hond bracht de jongen die niet kon zwemmen en het bewustzijn had verlo ren, op de kant. De tweede prijs ging naar „Fuffi" uit de omgeving van La Specia die dagelijks 't graf van zijn baas bezoekt. „Cirillo" kreeg geen prijs, hoe wel hij dagelijks de kroegen in zijn woon plaats afgaat om zijn drankzuchtige baas naar huis te geleiden. Advertentie OMYL Organen product Studeren. Een 18-jarige student in de theo logie heeft bekend, dat hij in Chula Vis ta, in de Amerikaanse staat Californië, zijn vader, moeder, een 15-jarige zuster en een broer van 8 jaar met een ijze ren staaf heeft doodgeslagen. Hij vond dat er te veel aanmerkingen werden ge maakt op zijn niet zo beste studiepres taties. Apartheidspolitiek. De organisatie van Hongaarse filatelisten heeft Zuid-Afrika laten weten, dat het niet mag deelne men aan de internationale postzegelten toonstelling in Boedapest. Als reden is de apartheidspolitiek opgegeven. Komeet. Het observatorium van de aca demie van wetenschappen van de Sovjet republiek, Kazachstan heeft dezer dagen in het sterrenbeeld Orion een heldere nieuwe komeet waargenomen. Er zijn goede foto's van het verschijnsel ge maakt. Advertentie. Boeddhistische monniken hebben in het afgelopen weekeinde in de Birmaanse stad Mandalay de bureaus van het blad Bahosi geplunderd. Het blad had een advertentie opgenomen, waarin werd aangedrongen op een zuivering on der de boeddhistische monniken. Oud. Op een kerkhof nabij de havenstad Bar aan de Joegoslavische kust staat een geweldige knoestige olijfboom, die volgens deskundigen 2.700 jaar oud is. De boom geniet als waardevolle zeld zaamheid de bescherming van de staat. Bosbranden. Vier grote branden, de erg ste uit de geschiedenis van de Ameri kaanse staat Nevada, zijn maandag weer in volle hevigheid opgelaaid. De bran den hebben een mensenleven geëist en twee veeboerderijen zwaar beschadigd. Psychiatrie. De Britse psychiater, dr. Joshua Bierer, heeft op een conferentie van het instituut voor sociale psychiatrie verklaard dat 'de meeste psychiaters zelf-analyse nodig hebben. „Het is een publiek geheim dat velen van ons het beroep psychiater hebben gekozen om dat wij met eigen problemen te kampen hadden", zei dr. Bierer.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3