Italiaanse kunstsmokkelaars de Black Africa was in Bloemendaal geleerde zlJn gravers meestal slag voor Elke archeologische vondst is eigendom van de staat i Schwarzmeer kozakken zongen in Concertgebouw te Haarlem Palingvissers in Po-delta geven hun geheim met prijs Gestolen kunst NEGEN MUZEN Centrum opent het Bakfietsexpositie door I kantonrechter veroordeeld Drummer spant kort geding aan tegen Wim Sonneveld Drie klandestiene zenders gevonden BBC heeft minder kijkers dan de commerciële t.v. Grote vraag naar REM-antennes DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 Uitverkocht Openluchttheater c. s. De radio geeft woensdag HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. T elevisieprogramma K.M. IN EEN BLADSTIL Openluchtthea ter roffelden gisteravond de tamtams. Blote negervoeten bleven in beweging in een nooit ten einde komende tapdance, naakte zwarte lichamen deinden dansten af en aan swingend, speels, j erotisch en virtuoos, en de mooie, stevige De onder de grond verborgen schatten uit zijn vroege oud- het gemummificeerde stoffelijk overschot van een meisje, borstjes van de jonge meisjes lachten een heid vormen na 20 tot 30 eeuwen nog altijd de grootste goud- dat na 1800 jaar nog de frisse geur van de gebruikte on- oucj en moe Europa uit, dat zich probeert mijn van Italië. De jaarlijkse opbrengst van vondsten van bekende balsem had, gevonden. Gezocht worden nog: (.0 verlustigen in opwinding over de onschatbare waarde voor musea en honderdduizenden gul- Spina, de laatste stad van de reeds lang uitgestorven Etrus- monokini. De vijftig dansers van het dens aan contrabande voor smokkelaars is fabelachtig. Dit ken, de sleutel voor de ontcijfering van het nog steeds onlees- Ensemble National du Senegal waren jaar zijn de lang verloren Griekse kolonie Sybaris, welker bare Etruskische schrift en de overblijfselen van de Griekse j.e gas^ jn Bloemendaal dansende paarden de ondergang waren der weeldelievende oorlogsvloot, die 2.376 jaar geleden bij Syracuse ten onder bevolking en de geheimzinnige mummie van Grottarossa, ging in de grootste nederlaag ter zee in de geschiedenis. VERDER TWISTEN de geleerden er nog over, of een begraafplaats te Can nae, waar Hannibal in 216 voor Christus een Romeins leger vernietigde, de laat ste rustplaats van de in die slag gesneuvelden is. Volgens een Italiaanse wet zijn alle voorwerpen uit de oudheid, die vroeger zijn of thans worden ontdekt, eigendom van de staat. Deze wet dankt haar ontstaan aan het feit, dat enkele eeuwen geleden adellijke Romeinse families standbeelden en andere kunst werken uit het oude Rome wegsleepten om er hun buitens mee te sieren. Destijds werd dan ook te Rome de zegswijze populair: „Quello che non fecero i barbari fecero i Barbarini" (wat de barbaren niet hebben gedaan hebben de Barbarini - een beroemde Romeinse familie gedaan). ZELFS DE ENORME RUÏNE van het Colosseum werd tot het huidige, vervallen silhouet gehavend door aannemers, die er enorme blokken marmer weghaalden. De Romeinen plachten de bouwval van het colosseum „de steengroeve van Rome" te noemen. In later tijden hebben plunde raars vaak in de Etruskische, Griekse, Ro meinse en Carthaagse ruïnes gedolven vóór de staat het nodige geld bijeen had om tot wetenschappelijke opgravingen over te gaan. Op het aan schatten rijke Sicilië hebben oudheidkundigen van de staat kort geleden de bittere klacht geuit: „Telkens als wij een nieuw groot terrein voor oudheidkundige vondsten ontdekken komen we tot de bevinding, dat de kunst smokkelaars ons reeds zijn voor geweest. Voor honderdduizend guldens worden onze schatten uit de oudheid elk jaar uit Italië gesmokkeld". DE GELEERDEN, die naar Spina zoe ken, weten dat deze stad zich ergens onder het ondiepe overstromingswater van de drassige, laag gelegen gebieden in de na bijheid van de Po-delta in het noordoosten van Italië bevindt. Er zijn honderden gra ven gevonden, maar niet de bouwvallen van de stad zelf tenzij de palingvissers meer weten dan zij willen vertellen. En de meeste archeologen veronderstellen, dat ze inderdaad meer weten. Zij zijn elke nacht met hun platboomde vaartuigen en hun lantaarns buiten. Herhaalde invallen van de politie in hun woningen hebben kostbare beelden en vazen aan het licht gebracht, hetgeen'lèróp wijst', aat véï'erf meer dan paling vissen. IN HET VERRE zuiden van Italië heb ben luchtfoto's eindelijk de omtrekken ont huid van wat volgens Italiaanse oudheid kundigen het lang onvindbare Sybaris is. Met de opgravingen is pas begonnen. Sybaris was de Griekse kolonie, waarvan de bewoners zo van een goed, grotendeels nachtelijk, leven hielden, dat men perso nen, die van een weelderig leven houden is gaan aanduiden met de naam Sybariet. De kolonie werd door de Grieken gesticht in 720 voor Christus en 2500 jaar geleden naar de ondergang gedanst door haar ge dresseerde paarden. De Sybarieten hadden deze paarden ge leerd, op de maat van muziek te dansen om hun nachtelijke wijnfeesten op te luis teren en toen Sybaris werd aangevallen door zijn armere en zwakkere buurland Croton, wisten de Crotoniërs door een list de overwinning te behalen. Toen de roem ruchte Sybaritische cavalerie een charge op hun infanterie uitvoerde, lieten zij hun muziekkorps dansmuziek spelen en door dat de Sybaritische paarden begonnen te dansen en te pirouetteren, liep de hele charge in het honderd. VERDER ZUIDELIJK doet men met so nar en andere moderne methoden onder- wateronderzoek om de wrakken te vinden van 119 Atheense oorlogsschepen, die in 413 voor Christus in de Golf van Syracuse zijn gezonken. Sommige geschiedschrijvers hébben de nederlaag van de zogenaamde rampvloot" het begin van het einde van de macht van het oude Athene genoemd. Te Cannae, bij Bari. debatteren Italiaan se oudheidkundigen en geschiedschrijvers er nog altijd over, of op een bekende be graafplaats op de helling van een heuvel de lijken zijn begraven van 70.000 Romei nen en 6.000 Carthagers, die gesneuveld zijn in de slag, waarin Hannibal op 2 augustus in het jaar 216 voor Christus de nederlaag toebracht aan Paulus en Varro. Sommige moderne geleerden houden staande dat dit niet het geval is maar dat de graven deel uitmaken van een vroeg christelijke begraafplaats. Volgens officiële statistieken zijn in de zeven jaren van 1957 tot 1964 680 kunstwerken in Italië gestolen. De af deling Schone Kunsten en Oudheden van het ministerie van Onderwijs zegt dat de gestolen kunst afkomstig was uit herken, musea, kunstzalen en openbare en particuliere verzamelingen. De waarde wordt geraamd op vele mil jarden lire. Tot de gestolen schilderijen behoren werken van Goya, Guardi, Jacopo da Bassano, Caravaggio, Titaan en Van Dijck. In de lijst van het ministerie komen hele verzamelingen pre-historische, Etruskische, Griekse en vroeg-Romeinse kunstvoorwerpen voor. Op vele plaat sen hebben de dieven werken van moderne schilders als Picasso en Cha gall laten hangen. TUSSEN DE STRUIKEN en boompjes achter het toneel hurkten zij in de pauze samen rond een klein, rokend vuurtje dat zij stookten van een paar oude planken, en waaraan de muzikanten de vellen van hun trommels op temperatuur hielden. Zij zullen het ook wel koud hebben gehad met hun naakte lichamen. Aan de andere kant van het nette vijvertje zaten „wij" dan, keurige dames en heren met een plaid over de knieën en een toneelkijkertje in de hand. „Ze kom.en zó uit het oerwoud, me- r", zei een man naast ons verzaligd, ,,'t zijn net kinderen, hun naam kunnen ze niet eens schrijven" en hij genoot zichtbaar van de oerkracht van deze rit miek, de authenticiteit van deze danslust. Zijn inlevend plezier overbrugde met ge mak de kloof van verwondering tussen twee werelden een goede toeschouwer. m Het Haarlemse zangeresje Shirley Zwerus zingt vrijdagavond in het V ARA-TV-programma Swing and Sweet. Zij wordt bijgestaan door The Explodians, trio Frans van Bergen en een combo onder leiding van Rinus van Galen. EEN BEKWAME REGIE had het pro gramma precies de juiste hoeveelheid af wisseling meegegeven. Met het bovenli chaam in geconcentreerde aandacht voor overgebogen, de armen in „malende" be weging, en de voeten zonder ophouden in aandrijvende actie, leerden de Senegale- DE JONGSTE BELANGRIJKE vondst I zen ons onder meer waar onze twist van- was de mummie van een meisje van zeven daan komt. Kleine themaatjes en ver tot negen jaar, die na 18 eeuwen verba- haaltjes boden de dansers en danseressen zingwekkend goed bewaard gebleven was, een basis waarop hun dansplezier moeite- Een klein aantal bezoekers is gisteravond te Grottarossa vlak ten noorden van Ro- loos aangreep. in het Haarlemse Concertgebouw getuige me. Men neemt aan, dat de methode van Tamtams, handtrommels, kalebashar- geweest van het optreden van het balsemen oosters of Egyptisch is geweest pen, „rammelaars", een jankende eensna- Schwarzmeer Kozakken Koor onder leiding en dat het kind de dochter was van een rige viool en aangename solo- en koor- van Nicolai Tripolitov. Dit was teleurstel Romeinse consul in het oosten, aldaar is zang zorgden voor een gaande beweging gestorven en is gebalsemd om haar lijk te waarop de dansers met overgave en P e- kunnen overbrengen naar haar vaderland, zier inhaakten. Black Africa was in Bloe- Amerikaanse oudheidkundigen hebben mendaal. Het Openluchttheater was een belangrijk aandeel genomen aan de stampvol. Oud nieuws. In Leningrad wordt een film gemaakt, getiteld „Geboortejaar 1805", over de Azerbeidjaanse boer Chirall Moeslimov die 159 jaar oud zou zijn. Beatles opnieuw naar Amerika. De Beatles vertrekken vandaag uit Engeland om voor de tweede maal op tournee te gaan door de Verenigde Staten. Filmfestijn Hilversum 1964. De stichting Filmcentrum zal op 4 en 5 september haar jaarlijkse Filmfestijn Hilversum houden. Gedurende deze dagen zullen nagenoeg doorlopend films worden ver toond die alle betrekking hebben op jeugd- en vormingswerk. Onder meer zullen worden vertoond: „Het spel" van de Joegoslaaf Dusan Vukotic, die met deze film de grote prijs van Oberhausen verwierf, „Schuldige Ouders of schul dige Jeugd" (Engelse discussiefilm), „Portret van Frans Hals" (Nederlandse documentaire) en „Liefde als je 16 bent", een poëtische film uit Oost-Rusland. „Nieuwe Realisten". De tentoonstelling „Nieuwe Realisten" in het Haags Ge meentemuseum blijft zeer veel belang stelling trekken Tot en met 9 augustus zijn 14.923 bezoekers geteld. Twee bui tenlandse musea hebben tot overneming besloten. Na de sluiting in Den Haag (30 aug.) gaan de „Nieuwe Realisten" naar het Museum des 20. Jahrhunderts in Wenen. Vervolgens zal de tentoon stelling te zien zijn in de Akademie der Kiinste in Berlijn. Oistrach hersteld. De violist David Oistrach heeft zich hersteld van de hart aanval, aldus heeft zijn zoon Igor mee gedeeld in Menton, waar hij een recital zal geven. Hij verklaarde tegenover de pers, dat zijn vader van plan is in sep tember of oktober weer op het concert podium te verschijnen. opgravingen van de laatste jaren, dit geldt ook voor deskundigen van de Zweedse uni versiteit van Uppsala onder leiding van de oudheidkundig georiënteerde koning Gus taaf Adolf, die persoonlijk heeft deelgeno men aan opgravingen op Sicilië en in de oude gebieden der Etrusken. Men noemt hem daar, vanwege zijn gewoonte zijn vingen een schop te hanteren, „schoppen koning". Het korte geding, dat drummer J. P. Korzelius tegen zijn vroegere werkgever de cabaretier Wim Sonneveld heeft aan gespannen, is gisteren behandeld door de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman. Op 15 juli van dit jaar ontsloeg Sonneveld de drummer, die een arbeidscontract tot het einde van het jaar had, op staande voet wegens „het zich niet inzetten op het toneel en wegens belediging en bedreiging van de impresa rio van Sonneveld". De raadsman van de drummer, mr. W. Rompu, had nakoming van het arbeidscontract of schadeloosstel ling geëist. Mr. Rompu wees erop dat een ontslag op staande voet een zeer ernstige aange legenheid is, vooral in de kleine, gevoelige artiestenwereld. „Door deze te abrupte maatregel is de bestaansmogelijkheid van mijn cliënt ernstig aangetast. Bij een ont slag wegens wangedrag moet men toch de buitensporigheden noemen", stelde mr. Rompu. Mr. K. Leoni, vergezeld van zijn cliënt Wim Sonneveld, kwam met een aan tal verklaringen voor de dag van leden van het cabaretgezelschap. Hieruit bleek onder meer dat de drummer gedreigd zou hebben de impressario „in elkaar te trap pen". De drummer zou herhaaldelijk te laat op het toneel zijn verschenen, waar hij dan niet speelde zoals het hoort en bovendien verveeld zat te kijken als Son neveld zijn grappen vertelde. Over dit laatste waren zelfs vier brieven uit het publiek binnengekomen. De ontslagen drummer zou tevens ach' ter het toneel hebben gerookt, wat verbo den is. „Omdat hij de hele stemming in de combo bedierf, heeft men liever twaalf dagen zonder drummer gewerkt en het programma omgezet dan op deze manier door te gaan", aldus mr. Leoni. Mr. Rom pu sprak deze verklaring tegen. Hij wees er voorts op dat zij alle zijn afgelegd door leden van de groep, dus door betrok kenen. De president van de rechtbank be paalde de uitspraak van het kort geding op dinsdag 25 augustus. Volgens de kantonrechter mr. A. W. I Haan te Amsterdam zijn drie platen van HïlJirlpmCP t(VflPPiQPI7I1Pn de graficus Aad Veldhoen, die op een bak flddneillac lUlieCüaCMUCll {iets werden tentoongesteld, zinneprikke lend voor de jeugd. Dit heeft hij in zijn hemdsmouwen od te rollen en bii de ongra-1 °p zater^ 5 september opent deTo- (schriftelijke) vonnis bepaald door de man SSü"t' neelgroep Centrum haar seizoen te Haar- met de bakfiets heeft rondgerede„, de lem met de premiere van „Het Spaanse „anti-rookmagiër" Robert Jasper Riet" van Miguel de Casüla m de verta- G veroordelen tot drie maal een boete ling van Mies Bouhuys. De regie heeft I De betreffende platen zul_ Walter Kous. Aan het stuk. werken m len aan de verdachte worden terugge- Elisabeth Andersen, Nell Knoop, geven. De officier had drie maal een boete der Molen, Henny Om, Broes Hartman geëist De raadsman van g., en André van den Heuvel. mr. h. Kater, heeft direct appèl aange Op, zaterdag *"12 -september' volgt' del tekend tegen het vonnis van de kanton- première van "„Be r eerbiedige Liclitëkoöi" rechter. van gartre. De regie'heeft Gdüs Hermus. In'het vonnis deèlt'de" kantonrechter Hieraan werken mee als gast Otto Ster- mede dat hij met grote interesse heeft man en voorts Els van Rooden, Matthieu kennisgenomen van de meningen van de van Eysden, Johan Fiolet, Ben Hulsman, getujge-deskundigen prof. mr. H. Nagel John Koch, Rudy Musters en Piet Römer. en van de vervaardiger van de platen Aad Dit stuk wordt voorafgegaan door „In de veldhoen. Nadrukkelijk wordt gesteld dat schaduw van het dal" van J. M. Synge de integriteit van de verdachte en van de in de regie van Theo Kling. Hieraan wer- kunstenaar door het kantongerecht niet in ken mee Karin Haage, Gerard Hartkamp, twijfel worden getrokken. „Het gaat Ben Hulsman en John Koch. om de platen geschikt zijn om de zinne lijkheid van de jeugd te prikkelen, ook al was de bedoeling anders. De gedachte aan opzet is mij dan ook vreemd", aldus het vonnis. „De straat onderscheidt zich hierin van musea en tentoonstellingsgebouwen dat de ouders van opgroeiende kinderen In samenwerking met de n»itie^e ^enkel mMde^ hebbende kmd^af I Slagharen heeft de P.T.T. zondag drie toongesteldlof aangeboden", aldus de over klandestiene zenders ingerekend. wegingen bij het vonnis. In Dedemsvaart was dat de zender „ra- Bij de strafmaatbepaling heeft de kan- I dio risico", waar proces-verbaal werd op- tonrechter rekening gehouden met de inte gemaakt tegen een zestienjarige scholier griteit ,v.an, verdachte en kunstenaar en en een zeventienjarige leerling-tekenaar. mat het feit dat zij niet de intentie hebben Ook in Dedemsvaart werd gepakt de gehad zinneprikkelende platen te maken, zender. „De grote onbekende". Een twin- Tot Aad Veldhoenzei de kantonrechter: I tig jarige diensplichtige militair werd ver- -Het §aat de 1^1!stonsche interpretatie baiiseerd. Tenslotte werd in Hardenberg val> wets-artikel 451 bis. Ik kom er echt de zender „Gloria" opgespoord en tegen met onderuit, maar ik geef u door deze een zestienjarige scholier proces-verbaal J,f*„ mo2ehjkheid in hoger beroep te opgemaakt. gaan Koning Gustav Adolf van Zweden is een enthousiaste archeoloog. Hier ziet men hem bezig te San Giovannale bij Manziana (ten noorden van Rome). Het tweede, niet-commerciële net van de B.B.C. heeft in de maand juli slechts zeven percent getrokken van de kijkers, die genoemde zender op hun toestellen kunnen opvangen. In een bekendmaking heet de Television Audience Measurement (TAM) verklaard dat 14 percent van de kijkers op het tweede net afstemden toen dit in april j.l. in de lucht ging. Het tweede net, bekend als de BBC-II, heeft 40 miljoen pond gekost. Het voor naamste net van de BBC wordt BBC-I ge noemd. Over de beide zenders van de BBC wordt geen reclame uitgezonden. Zij put ten hun inkomsten uit het kijkgeld dat door de kijkers wordt betaald. Dit kijk geld bedraagt vier pond (ongeveer 40 gul den), per jaar, maar de BBC heeft be kendgemaakt dat het hoger zal worden. Het nieuwe net werkt met een 625 lijnen- beeld 'op ultrahoge frequentie. De BBC-I en de Britse commerciële televisie, „Inde pendent Television", werken met een beeld van 405 lijnen. In vele delen van Engeland kan de BBC-II niet worden opgevangen. In sommige plaatsen, die op nog geen 70 kilometer van de Londense zender liggen, is het uiterst moeilijk de BBC-II op te vangen zelfs wanneer de toestellen en an tenne speciaal daarvoor zijn uitgerust. Volgens de BBC zal de ontvangst beter worden wanneer de relayzenders over het hele land zijn verspreid. Dit is een pro ject voor de toekomst. In het rapport van de TAM staat voorts dat 36 percent van de kijkers in juli naar de twee zenders van de BBC hebben gekeken; de commerciële t.v. heeft 64 percent van de kijkers ge trokken. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte gram mofoonmuziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Klassieke grammofoonmuziek 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Twee boeken, één boodschap, lezing. VARA: 10.00 Lichte grammofoon muziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Vrij entree, cabaret. 11.25 Licht instrumentaal trio. 11.45 Pianorecital: moderne en klassieke muziek. 12.05 Stereofonische uitzending: Lichte orkestmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Stereofonische uitzending: licht or kest, vocale ensembles en zangsolist. 13.45 Peking benaderd door zijn buren, lezing. 14.00 Romantische concertstukken (opn.). 14.50 Wat doet U aan Uzelf?, toespraak. 15.00 Verzoekprogramma voor de jeugd. (16.00 Nieuws). 16.30 Voor de zieken. 17.00 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipper dagen, afgewisseld met grammofoonmu ziek. 17.50 Regeringsuitzending: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte orkestmuziek (gr.). 18.30 Radio Volks-Universiteit: 3. Suriname: Cultureel mozaïek cultuur verschillende bevolkingsgroepen, het cul tureel één natie worden, onderwijs, we tenschappelijke ontwikkeling een uit zending in samenwerking met de Sticusa, door Drs. M. D. Thijs 19.00 Voor d-e kin deren. 19.10 Artistieke staalkaart. 19.40 Stereofonische uitzending: Instrumentaal trio en zangsoliste: jazzmuziek. 20.00 Nws. 20.05 Schakels, hoorspel. 21.53 Natafelen: licht programma. 22.23 Sport halverwege. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: actuele kroniek. 22.55 Holland Festival 1964: Klassieke en moderne kamermuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.45 Radio krant. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Walsmuziek (gr.). 8.45 Interna tionale volksliederen en -dansen (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.30 Lichte grammofoon muziek. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klas sieke grammofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Oude muziek, (gr.). 11.15 Lich te grammofoonmuziek. 11.55 Licht instru mentaal trio. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht orkest. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actua liteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instru mentaal kwartet. 13.35 Transistor, licht programma. 15.00 Klassieke kamermuziek (gr.). 15.30 klassiek strijktrio (gr.). 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Hawaiian en Western mu ziek (gr.). 17.20 Lichte muziek. 17.50 Licht orkest en zangsolisten. 18.10 Dames koor. 18.30 Het Spektrum, berichten en lezing. 18.45 Nieuwe lichte grammofoon platen. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Muziek van het Leger des Heils (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Licht instrumentaal kwintet. 20.10 Festival van Salzburg 1964: Berlijns Filharmonisch orkest en solist: klassieke muziek. In de pauze (ca. 20.50) In de greep van een stad, klankbeeld. Nieuws en herhaling SOS-berichten. 22.40 Dagsluiting. 23.00 Klassieke gewijde mu ziek (gr.). 23.10 Is literatuur alleen maar literatuur?, lezing. (III). 23.25 Lichte gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek met om 12.25 Weerbericht, mededelingen). 12.30 Beurs berichten en programma-overzicht 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Kamermu ziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Klassieke muziek. 14.25 Die Zauberflöte, opera. (15.00 Nws.). 15.40 Klassieke muziek. 15.45 Schoolkoren. 1600 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Amusementsmuziek. 17.00 Nieuws en weer bericht. 17.15 Kamermuziek. 17.45 Harp muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de sol daten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Klassieke muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Klank beeld. 20.00 Tovarich, musical. 21.00 Amu sementsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Folk loristisch programma. 22.35 Gevarieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte muziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de zeelui. VOOR DINSDAG NCRV: 19.30 Barend de beer, film voor de kinderen. 19.35 Lassie. T.V.-film. NTS 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV Memo. 20.35 De Beverly Hillbillies, T.V.- film. 21.00 Wegwijzer, vakantiequiz. 21.20 Het besluit, documentaire (Herhaling) 22.30 Dagsluiting. NTS: 22.40-22.45 Jour naal. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker, intematio naai jeugdjournaal. AVRO: 17.10-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Dick van Dyke Show, TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 AVRO's Te- levizier. NTS: 20.40 Oostenrijkse boeren bruiloft, balietfantasie. AVRO: 21.10 Nieu we oogst II, TV-debuut van jonge talen ten. 22.10 Rijkspolitie, 'n prachtpositie, documentaire. NTS: 22.35-22.40 Journaal, Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27). NTS: 20.20 Indische droomsteden, film. 20.40-22.00 Lente in Parijs, film. lend voor de zangers en aanvankelijk ook van invloed op hun prestaties. Zowel in „Ik geloof" van Tsjaikofsky als in Angeli ca was het notenbeeld aan de onduidelijke kant. Blijkbaar veroorzaakte de lege zaal een groot probleem voor het zuiver into neren, hetgeen bij deze vaak uit kleine schreden opgebouwde melodieën en deli caat liggende harmonieën toch al een moeilijke zaak is. Des te groter was dan ook de verrassing toen men zich bij het derde nummer ineens bleek te hebben aan gepast. Dat de bassen een zeer sonoor ge luid voortbrachten en dat de tenoren voor treffelijk pianissimo konden zingen was te voren al gebleken, maar nu klonk het en semble ook glaszuiver en kon men rustig zitten genieten van de brede zangen en dwingende recitatieven, die zo kenmerkend zijn voor het Russische kerklied. Na een korte pauze gingen Tripolitov en zijn mannen over tot het populaire genre. Welke expressiemiddelen een mannenkoor kan hebben werd duidelijk getoond in „Een kozakkenregiment trekt voorbij", „Bandu- ra" en „Kola kola", waarin men het ge trappel van paarden, het getokkel van een Oekrainse harp en het gelui van klokken Kon horen. Het enthousiasme in de zaal was zeer groot. Dit kozakkenkoor, dat de prestaties van Serge Jarovs beroemde Don-Kozakken vrij dicht benadert, is na de eerste wereldoor log opgericht. Het bestaat uit dertien Rus sen emigranten of zonen daarvan en één Joegoslaaf. De mannen komen uit Frankrijk, Duitsland, Denemarken, België en Oostenrijk. Vier of vijf keer per jaar haalt de in Parijs wonende dirigent de mannen overal vandaan. Dan wordt er een paar dagen gerepeteerd en vervolgens gaat het koor weer een toernee maken. Zo zal het koor nu tot en met zondag in Neder land optreden. Dan gaan de mannen weer naar huis en op 25 september begint dan weer een nieuwe concertenserie, ditmaal in Duitsland. In vele steden die binnen het bereik van de REM-zenders liggen is de vraag groot naar speciale REM-antennes. De fabrikan' ten kunnen aan die vraag nauwelijks vol doen. De verkoopleider van een der groot ste antenne-fabrieken in ons land verklaar de tegenover het A.N.P., dat de eerste aanloop in de verkoop onstuimiger is ge weest dan werd verwacht. Ongeveer twee weken geleden kwamen de eerste verzoe ken om plaatsing van REM-antennes bin nen, maar sinds vorige week is de vraag pas goed op gang gekomen. De prijzen voor de consument variëren uiteraard, zij zijn afhankelijk van de af stand tussen zijn woning en de zender. Da kijkers die het dichtst in de buurt van de zender wonen, kunnen de uitzendingen al met een zogenaamde drie elements-anten- ne volgen. In Amsterdam werkt men al met negen elements-antennes en in Utrecht met tien. De prijzen variëren van een gul den of vijftien tot omstreeks vijftig gulden, exclusief de installatie zelf. In Hilversum, Den Haag, Haarlem, Utrecht en Amers foort stromen de aanvragen binnen, in Amersfoort komen zelfs verzoeken binnen van mensen, die op de noord-west Veluwe wonen. In Den Helder heeft men tot dus verre nog geen redelijk beeld kunnen krij gen, maar de installateurs nemen aan dat ontvangst met behulp van zwaardere an tennes wel mogelijk zal zijn. Vele instal lateurs hebben de indruk dat de kijker» meer interesse tonen voor een REM-anten- ne dan voor een die de ontvangst van het tweede programma mogelijk maakt. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Ook te Antwerpen en in het Vlaamse land rondom kunnen de uit zendingen van de REM-televisie worden ontvangen. En naar is gebleken is deze ontvangst behoorlijk. Er zijn in deze streek namelijk nogal wat televisie-ontvangers die over een draaiende antenne beschik ken. Zij richtten deze zoveel mogelijk op het REM-eiland en konden via kanaal 11 de eerste uitzendingen van de REM met een uitermate duidelijk beeld ontvangen. Vlaamse technici zijn van oordeel dat d® antennes die de Belgen gebruiken om de Nederlandse uitzendingen te ontvangen, door toevoeging van een element (waar van de prijs omgerekend in Nederlands geld ten hoogste een paar tientjes zal worden) gemakkelijk ook voor de REM kunnen worden gebruikt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5