Vierennegentig landen schreven in voor de Olympische Spelen m® m X r Storm velde een zeilboten van de grote serie Sneekweek T oto-prognose Dugouts lang hoofdterrein van sportpark Schoonenberg Tokio verwacht 8000 deelnemers Tokio voor de Spelen Groot contingent Nederlanders naar motorzesdaagse Connie Dane niet in Noordeuropese water skistrijd Vijfde testmatch werd een draw Mooij (Telstar): Gosen (Haarlem): RCH en EDO praten over de competitie WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1964 15 lÉÉÉiJi X Bond snelste in pikeursrace Weekeinde in Amsterdam er zit muziek in verantwoording Bert van Wooning tekende bij Telstar Bngelse oua-internationals nenberg worden aangebracht voor de voetballen in Rotterdam Geen voetbalinterland tegen West-Duitsland Jansen zeilde met jol naar eerste plaats De organisatoren van de achttiende Olympische Spelen hebben, tevreden over het record aantal van 94 deelnemende lan den, de inschrijfperiode voor het grootse sportfestijn gesloten. Het belooft in Tokio het grootste evenement in de geschiede nis van de Olympische Spelen te worden. De laatste Inschrijvingen kwamen van Griekenland, Trinidad en Costa Rico. De Japanse organisatoren waren al verbaasd over het uitblijven van de Griekse in schrijving. De Griekse ploeg, afkomstig uit het moe- derlai.J der Olympische Spelen, heeft tra ditioneel de eer om tijdens de openings plechtigheden voorop te lopen in de mars naar het stadion. Verwacht wordt dat 8.000 sportslieden tijdens de Olympische Spelen in Tokio zul len deelnemen aan evenementen in 20 tak ken van sport. Voor tien Afrikaanse en vier Aziatische landen en de Dominikaanse republiek is het de eerste maal dat zij aan de Olympi sche Spelen deelnemen. De Aziatische nieuwelingen zijn: Noord-Korea, Mongolië, Nepal en Cambodja. Zuid-Afrika mag wegens zijn rassenpoli tiek niet meedoen. De twee Duitslanden zullen een gezamenlijke ploeg zenden, maar de twee Korea's doen mee onder afzonder lijke vlaggen. De Japanse organisatoren zijn bijzonder tevreden over het feit dat alle 18 aangeslo ten Aziatische landen hebben besloten toch mee te doen, nadat het IOC zijn verbod tegen Indonesië heeft ingetrokken. Europa is volledig vertegenwoordigd met 27 deelnemende landen. Alleen Al banië en Malta moeten nog antwoord zen den. San Marino heeft laten weten dat het niet zal deelnemen. Er komen negentien Afrikaanse landen. Van het Arabische blok, dat had ge dreigd met een boycot tegen de spelen, tenzij het verbod tegen Indonesië zou wor den opgeheven, doen Syrië en Jordanië niet mee. Na Japan hebben de Sovjet-Unie en Amerika de grootste ploegen van resp 392 en 385 man. Zij zullen niet meedoen aan de voetbal- en hockeywedstrijden, maar wel aan de overige 18 nummers. Tokio tintelt van activiteiten. De stad bruist van energie. Meer nog dan in de Japanse wereldstad gebruikelijk is, wordt er koortsachtig gewerkt. De Olympische Spelen 1964 zijn oorzaak van die ijver. Veel is overigens voor een goede ontvangst van de internationale sportwereld al gedaan. De stadions bij voorbeeld zijn gereed voor bespeling om het goud, zilver en brons. Een overzicht van de belangrijkste sportvelden en sporthallen, die tijdens de Olympische Spelen gebruikt worden, geeft de foto boven. Uiterst rechts (1) en links (4 en 5) de hockeyvelden; in het midden (7) het verkeersplein met de verkeerstoren. Daarnaast de hal (6) voor de binnen sporten. Aan de andere kant van het plein (3) het grote voetbalstadion met de atletiek- en wieleraccommodatie. Volleybal zal in de hal naast het hockeyveld nr. 1 gespeeld worden (2). Om het verkeer van en naar de plaats van handeling van de Olympische Spe len te leiden, zijn er speciale snelwegen aangelegd. De foto hieronder toont een knooppunt van enkele wegen, die de snelste verbinding vormen tussen vlieg veld, Tokio's stadscentrum en de sport stadions. 29 landen zullen deelnemen aan het nummer judo, dat voor het eerst op de Olympische Spelen zal worden beoefend. Het is nu zeker dat drie prominente at leten niet in Tokio aan de start zullen ver schijnen. Het zijn Adolph Plummer, die het vorig jaar met een tijd van 44.9 we reldrecords op de 400 meter en 440 yards vestigde, Willy May, bronzen medaille winnaar op de 110 meter horden in Rome en Roy Hicks, die dit jaar met 13.4 de bes te wereldtijd op de 110 meter horden heeft gemaakt. Deze atleten hebben geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid voor een laatste gelegenheid om zich voor To kio te kwalificeren in aanmerking te ko door welke omstandigheid ook, niet in de selectie-wedstrijden konden kwalificeren kunnen zich „wreken" op speciale wed strijden die eind september zullen worden gehouden. De drie genoemde atleten heb ben geen gebruik van deze mogelijkheid gemaakt. Wel dienden o.a. -Jim Beatty, Ron Larrie, Clifton Cushman en Jim Du- pree een verzoek in. Bovendien gaf Ame- rika's jonge lange-afstandwonder, Gerry Lindgren, te kennen dat hij zich liever op de 10 kilometer wilde kwalificeren, hoe wel hij weet, dat zijn beste prestaties in de 5 kilometer liggen. Liefst 107.000 toegangskaarten zijn deze dagen alleen in Tokio verkocht. Het is de tweede serie kaarten, die in Tokio wordt uitgebracht. De belangstelling voor de toe gangsbewijzen is zo groot, dat zich reeds uren tevoren grote rijen belangstellenden vormden voor de winkels en agentschap pen aangezien de eerste serie voor 80 procent door bureaus en zwarte handelaars was opgekocht, had men nu andere maat regelen getroffen. Niemand mocht meer dan twee kaarten voor een evenement kopen. Slechts voor voetbalwedstrijden had men de limiet tot vijf kaarten verhoogd. De uitslagen van de dinsdagavond in Hilver sum gehouden draverijen luiden: Hoorneboeg-prijs: 1. Curasao, 2. Cornelia Ellen, Chungo Beroona. Winnend 12,70, plaats 3,40, 2,3,40, koppel 7,40, covercall 6,10. Criterium voor leerling-pikeurs I: 1. Bromelia, 2. Zita Belwin, 3. Y. Paula. Winnend 3,40, plaats 1,90, 1,70, 2,80, koppel 5,30, covercall 5,80, trio 122,70. Criterium voor leerling pikeurs II: 1. Mitchou- ka, 2. Upper Ten, 3. Zippora. Winnend 1,90, plaats 1,10, 1,50, 1,10, koppel 10,80, covercall 7,10. Coverbos-prijs: 1. Benny Hollandia, 2. Ciconia S, 3. Cromwell W. Winnend 1,50, plaats 1,70, 2,80, kopped 4,10, covercall 4,60. Trompenburg-prijs (le afd.): 1. Bento Hollan dia, 2. Bosvink S, 3. Apollo H. Winnend 2,—, plaats 1,10, 1,20, 1,20, koppel 3,20, covercall 3,70. Gooilust-prijs: 1. Athos the Saint, 2. Zoon Ere bus; 3. Alie Belwin. Winnend 4,—, plaats 1,90, 80 3,70, koppel 5,90, covercall 9,80, trio 935,50. Trompenburg-prijs (2e afd.): 1. Barones Spen cer K., 2. Bonheur van Rita W, 3. Annie Norma. Winnend 4,80, plaats 1,60, 1,40, 1,50, koppel 12,60, covercall 4,10. Criterium voor leerling-pikeurs (finale): 1. X Bond, 2. Bromelia, 3. Y Paula. Winnend 21,40, plaats 4,70, 1,90, 3,90, koppel 15,90, covercall 4,70 Totale omzet: 150.785,50. Aan de 39e internationale motorzes daagse, die van maandag 7 tot en met zaterdag 12 september in Oost-Duitsland wordt gehouden zullen 22 Nederlanders deelnemen. Behalve twee teams die zullen strijden om de zilveren vaas de prijs voor landen die geen eigen motorindustrie bezitten is een clubteam van Holland- West ingeschreven, een elftal, alsmede in dividuele rijders. Centrale startplaats is Erfurt in Thü- ringen. West-Duitsland zal evenals Italië niet deelnemen. Wel heeft Amerika voor het eerst vertegenwoordigd negen rijders naar de zesdaagse afgevaardigd. Er komen 228 deelnemers uit veertien landen. De 22 Nederlanders die naar Erfurt gaan zijn: Vaas-team a: Frits Selling (Thunder- ley) met Greeves 250, Van Dobben (Zwam- merdam) met Maico 175, Van Olst (Heino) met Greeves 250 en Wendelgelst (Amster dam) met MZ 175. Vaas-team b: Zijdemans (D enHaag) met DKW 75, Van Rijssel jr. (Den Haag) met DKW 100, Van de Hoek (Amsterdam) met Greeves 250 en Rob Selling (Amsterdam) met Greeves. Reserves: Boom (Amsterdam) met DKW 100 en Schram (Wolvega) met Greeves 250. Clubteam Holland-West: Sikkema (Den Haag) met Kreidler 50, De Jong (Zwam- merdam) met DKW 50 en Van Ommeren (Amby) met Hercules 50. Reserve: Van der Top (Bennekom) met Rond-Sachs 50. Individuele rijders: Vos (Dordrecht), Wouters (Amsterdam), Bolman (Den Haag), Van Heugten (Amersfoort), De Wit (Lei den), Schenk (Westzaan), Bonke (Haarlem) en Van der Sluis (Amhem). Connie Dane, Nederlands waterskister, is door een blessure voorlopig uitgescha keld. Zij behoort daarom niet tot de vier enveertig skiërs en skisters, die zaterdag en zondag op de Bosbaan zullen uitko men in de strijd om het Noordeuropese waterskikampioenschap. Voor Nederland houdt dat in, dat de kans op een individue le ereplaats bijzonder klein is. Bij de deelnemers aan de Noordeurope se kampioenschappen zijn wel enkle top figuren uit de strijd om het Europese kampioenschap, dat enkele weken geleden in Italië inzet van wedstrijden was. Dat zijn onder meer: Karlheinz Benzinger (Duitsland), derde in het onderdeel figu ren; Ralf Edelmann (Duitsland), vierde in de slalom en het sterke Engelse meisje Jeanette Stewart Wood, dat Europees kam pioene slalom, tweede bij het schanssprin gen en derde in het algemeen klassement werd. Engeland en Duitsland komen beide toch met sterke teams. Tussen die twee en mogelijk Nederland (Nelleke Bouman en Nelie de Geus bij de dames en Joop Berg, Edu Braskamp, Roelant Tops en Ben Woltering bij de heren) gaat de strijd om het landenklassement. Volledige teams zullen voorts uitkomen voor Denemarken Schotland. Zweden, Noorwegen, Bel gië, Ierland en Noord-Ierland komen uit sluitend met heren in de strijd. De vijfde testmatch cricket tussen Enge land en Australië, die op de Londense „Oval" werd gehouden, is in een draw ge ëindigd. Gisteren op de laatste dag werd niet gespeeld wegens bijzonder slechte weersomstandigheden. De scores zijn Engeland 182 en 381 voor 4, Australië 379 all out. Australië heeft de serie van vijf ontmoe tingen met 10 gewonnen. Vier test- matches eindigden in een draw. 123313223212112331322321211232122331121 2321223 22311331 2231133122311331233211232122331121123212233112122311331 Zondag gaat het totorad weer draaien, tegelijk met de start van het voetbal seizoen. Om onze lezers enig houvast te geven bij het invullen van het totoformu lier zullen we elke week een prognose geven, opgemaakt door sportieve figuren uit dit gewest. Het betaalde voetbal bijt het spits af van het winterseizoen en daar om geven wij twee „semi-profs" (die zelf pure amateurs zijn) het eerst de gelegen heid hun clair-voyance-gaven te demonstreren. Het zijn mensen achter de scher men bij Telstar en Haarlem. Volgende week willen wij graag de prognoses aan bieden van deskundigen uit het kamp van EDO en RCH. De heer Willem Mooij heeft bij de gloednieuwe ere-divisieclub Telstar de veelomvattende en vaak ook lastige taak van public relations officer (Tel star is een moderne club en gaat dus met de moderne tijd van in het Engels aangeduide functies mee). Het komt er op neer dat de heer Mooij het contact met de pers onderhoudt, genodigden ontvangt, voor de reclame zorgt, kort om de vereniging naar buitenuit ver tegenwoordigt bij publiciteitsmedia. Dat contact met de pers is natuurlijk in de transfertij d wel slopend. „Praat me er niet van", aldus de heer Mooij, „neem nou die laatste avond, 31 juli. De telefoon stond niet stil. Mijn vrouw zei: ik ga naar bed, ik word er gek van. Maar ik zelf vind het leuk." De heer Mooij die een accountants kantoor heeft is afkomstig van Storm vogels. Hij was één van de vier „vogels", die met vier VSV-ers het bestuur van Telstar gingen vormen. Zijn verwach tingen van Telstar's eerste wedstrijd in de eredivisie: die winnen we en daarom zal de muziek van de Hoogovens-har monie op het veld wel extra feestelijk klinken. De heer Mooij wil bij elke thuiswedstrijd voor een muzikale om lijsting zorgen. Er zit muziek in bij Tel star De heer J. Gosen heeft met de heer H. Cornet de leiding van het betaalde voetbal bij Haarlem. Beiden zijn door gewinterde „roodbroeken". Vandaar dat bijv. de heer Gosen niets van een fusie wil weten. Hij ziet er geen heil in. Het optrekken met de betaalde spe lers vindt hij plezierig werk. „Natuur lijk is het wel vermoeiend vaak, omdat je steeds weer voor nieuwe problemen komt te staan. En de ene jongen is anders dan de andere. Er drukt ook een grote verantwoording op je schouders. Per slot van rekening beschik je over de financiën van de club." De heer Gosen hij heeft een groen ten- en fruitwinkel in de buurt van zijn Haarlemterrein is nu al zo'n vijf entwintig jaar aan de vereniging ge bonden, eerst als speler, daarna als lid van technische commissies. Met de heer Cornet en trainer Van Wilsum stelt hij het elftal samen. „Zondag krijgen we het niet zo gemakkelijk bij Tubantia, maar we winnen toch wel. En dan vol gende week tegen FC Zaanstreek. Dat wordt een „trekker" De totoprognoses van de heer Mooij treft men in het eerste rijtje aan, die van de heer Gosen in het tweede. FeijenoordDOS 3 1 PSV—Fortuna 1 2 GVAVEnschede 2 1 AjaxGo Ahead 1 1 TelstarADO 1 2 SittardiaDWS 3 2 Heracles—MVV 2 3 NACSparta 1 2 NECEindhoven 1 3 ElinkwijkRBC 1 1 Blauw Wit—WV 3 1 SHSAlkmaar 3 1 Ens. BoysVeendam 2 3 Nog vóór de start van de competitie op zondag a.s. hoopt men de twee dugouts T7 -I 1 I (zoals bij honkbal) gereed te hebben, reservespeiers. Het is één van de nieuw tjes op Schoonenberg. De hoofdtribune is nu geheel opgeknapt en bevat een groot aantal plastic stoeltjes, die op vernuftige wijze zijn aangebracht en de tribune meer het aanzien geven van een theater dan een „dode" voetbaltribune. Er zijn trouwens grote plannen voor Schoonenberg. Volgend jaar zal de lange De oud-internationals van Nederland en Engeland zullen elkaar woensdagavond 28 oktober in het Rotterdamse Feijenoord- stadion ontmoeten. De wedstrijd is een on derdeel van de viering van het 75-jarige bestaan van de KNVB. staantribune worden vergroot en over kapt. Een volgende etappe is de overkap ping van de staantribune achter het wes telijke doel en het „opvullen" van de hoeken. Men wil uiteindelijk een toeschou werscapaciteit scheppen van 40.000. Wat zondag betreft: Dick de Vree komt een radioverslag maken en Bep Bakhuys is present voor het TV-sportjournaal. Vóór de wedstrijd zal bij de ingang officieel de nieuwe Telstar-vlag worden gehesen. Het aantal contractspelers is inmiddels uitge breid met één: Van Wooning tekende nl. ook weer voor Telstar. Zeilen. De Zwitserse zeiler Roggo is dinsdag wereldkampioen in de Mothklasse geworden. Tientallen deelnemers aan de Sneekweek hebben op de vierde wedstrijddag ongewild een bad genomen. De krachtige wind, die dinsdagmorgen over het Snekermeer blies, drukte een flink aantal boten onder de golven. Ook tegen het eind van de middag zaaide een stormvlaag, die vergezeld ging van een gesloten regengordijn, paniek on der de organisatoren, die bij het start eiland een zestal Vrijheidjes en een flink aantal andere schepen in één klap zagen omslaan. De waterwacht, maar ook de po litie- en anderde hulpboten kregen handen vol werk. Gelukkig was er alleen maar materiële schade. Weinig last van de harde wind hadden de Regenbogen, die 's morgens aan de start kwamen voor hun eerste Holland- Friesland duel. Het Hollandse team ver loor in het begin van de wedstrijd een van zijn beste zeilers, namelijk Bouw van Wijk. De Woubrugse botenbouwer moest zijn spullen tijdens de wedstrijd strijken om een draadbreuk in de mast te repare ren. Later zeilde Van Wijk door. Hij kwam als negende en laatste binnen, waarmee hij zijn team echter toch nog aan de over winning hielp. Maar ook Friesland had pech. De Vries moest met averij terug naar het starteiland. De eerste plaats ging naar de Sneker Roefekamp, die bijna de hele wedstrijd op kop lag en met succes alle aanvallen van ir. Bakker afsloeg. Al- berda uit Sneek veroverde de derde plaats, maar toch slaagde het Friese team er niet in de overwinning te behalen, want de vierde en vijfde plaats van Van der Velde en Tol en de zevende en negende van Bakker en Van Wijk brachten het Hol landse puntentotaal op 28, tegen Friesland 26.1. De spanning blijft er echter wel vol ledig in met een dergelijk klein verschil. Bellinga en U. de Vries strijden op het scherp van het mes in de F.D.-klasse. Bel linga ging ditmaal als eerste over de lijn en nam daarmee tevens de leiding over. Zijn voorsprong bedraagt echter slechts eentiende punt. Ook in de individuele re genboogwedstrijd ging voor Van Wijk niet alles naar wens. Hij moest zich met de achtste plaats tevreden stellen, waardoor zijn voorsprong aanmerkelijk terugliep. Al- berda zegevierde voor Leen de Wit. Eindelijk slaagde Willemsen er in. een overwinning te behalen in de vrijheidsklas se. Met ruime voorsprong op De Haas fi nishte hij als eerste, maar De Haas be hield met drie eerste plaatsen uiter aard de leiding. Bij de Finnjollen nam Wiegers uit Hen gelo door een nieuwe zege de leiding in het klassement over. Joop Helder, maandag als eerste gefi nisht in de 16m2-klasse, werd later uitge sloten, waardoor zijn broer Jaap winnaar werd. Dinsdag zegevierde Minks, die tevens de leiding heeft in het klassement. RCH en EDO hebben donderdagavond in Haarlem een onderhoud met de compe titieleider van het betaalde voetbal, de heer Jansen. Beide Haarlemse voetbal clubs willen een wat gunstiger wedstrijd schema. Het ligt in de bedoeling op 30 augustus, wanneer Haarlem thuis speelt tegen FC Zaanstreek, de geplande derby RCH-EDO uit te stellen. De wedstrijd Noord Ierland-Nederland voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1966 zal woensdag 17 maart 1965 in Belfast worden gespeeld. Als wedstrijddatum voor de in terland NederlandNoord-Ierland, even eens tellend voor de competitie om de coupe Jules Rimet, heeft de KNVB voor gesteld woensdag 7 april 1965. De wedstrijd Nederland-West-Duitsland, die oorspronkelijk was vastgesteld voor zondag 18 oktober doch later naar novem ber van dit jaar werd verplaatst, zal geen doorgang vinden. In het voorjaar zal het Nederlandse A-team waarschijnlijk nog in een uitwedstrijd tegen de Fransen uitko men. De KNVB heeft de Franse bond voorge steld deze ontmoeting eind april/begin mei te spelen. Door de harde rukwinden en de hevige regenbuien waren de organisatoren van de wedstrijden om het Europees kampioen schap Olympiajollen, die op de Westeinder plassen worden gehouden, dinsdag ge dwongen de races enige tijd uit te stellen. Door tijdgebrek kon daarna alleen de vijf de wedstrijd warden gevaren. De race le verde een zege op voor de Nederlandse zei ler Kurt Jansen. Achter hem legden vier Duitsers beslag op de ereplaatsen. De Duitser Woite behield de leiding in het al gemeen klassement. Jansen is tweede.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15