Notering Alweco is stopgezet HET WEER Verkeersramp in Rotterdam Vier mensen verbrand na botsing in de Maastunnel Winst gestegen bij Philips Noodweer eist vijf slachtoffers Turkije stelt luchtmacht weer onder Navo-leiding sfeg'MO RRIS "(eforeyou êuif! Russen lanceren met één raket 3 satellieten Haarlem wil lucht verontreiniging verminderen VS op rapport van tabaksindustrie Woningspaarbrieven EMS verlopig van de baan Twee mannen en een meisje niet teruggekeerd van boottocht op de Westerschelde W. A. VERWOERD en ZONEN REM-antennes dreigen beurs te verstoren NAPPA- EN SUÈDE JASJES Koel en winderig Aan het strand Turkse Cyprioten worden bevoorraad Beroep op vrachtverkeer Vakantiekinderkrant pagina 9 Toto-prognoses pagina 15 In de krant van heden: Bliksem raakt raket KOLEN r. rirVT." fa~,- dagblad voob velsen. ij muiden. santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving Het woord is aan Een afschuwelijk verkeersongeluk heeft woensdagochtend omstreeks drie uur in de Rotterdamse Maas tunnel aan vier personen het leven gekost. Eén man liep zware verwon dingen op. De ramp gebeurde in de Oostbuis; de Westbuis was in ver band met schoonmaakwerkzaam- heden geheel afgesloten. In de flauwe tunnelbocht geraakte 'n Volkswagen met vier inzittenden, komende uit zuidelijke richting, frontaal in bot sing met een taxi uit Rotterdam. De Volkswagen vloog in brand. De bouwer van REM-antennes, Alweco, ls reeds veertien dagen achtereen op de Amsterdamse beurs niet toegelaten tot een notering. De maatschappij heeft in verband hiermede protest aangetekend bij het bestuur van de vereeniging voor den effectenhandel. Dit bestuur stelt echter dat de commissie voor de notering de zaak nog in beraad heeft en tot dusver argu menten heeft gehad om de notering stop te zetten. Het is niet gebruikelijk dat de commis sie voor de notering of het beursbestuur mededelingen doen over de argumenten die tot stopzetting van de notering hebben geleid. In het geval van Alweco is wel duidelijk dat de commissie een run op de aandelen vreesde als gevolg van de groot scheepse advertentiecampagne die tot een overstelpende hoeveelheid aanvragen voor antennes heeft geleid. Hoe groot die vraag naar antennes wel is blijkt hieruit dat gisteren een Amster dammer bij de politie aangifte heeft ge daan van diefstal van zijn REM-antenne. Het ding was gestolen van zijn woning in de Vrolijkstraat. Met zorgen van geheel andere aard kampt het personeel van het bankierskan toor Teixeira de Mattos, op de Heren gracht in Amsterdam, dat moet overwer ken om de toewijzing van de REM-aande- len nog voor het weekend rond te krij gen. Advertentie BARtÊüOrIsST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAA1 (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar plaatselijk ook buien. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind, ruimend van zuidwest naar noordwest. Iets koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. De stormdepressie boven de Noord zee, die onweer en zware buien ver oorzaakte, trekt langzaam naar het noordoosten weg. Vanmorgen werd in Haarlem nog 30 mm regen ge meten. Ook morgen nog een krach tige noordwestelijke wind met af wisselend buien en opklaringen. Temperatuur 15 tot 16 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten; Tegen het weekeinde koel maar iets stabieler weer. NICOSIA (Reuter, AFP en AP) De Turkse regering heeft de luchtmachteen heden, die zij tijdens de luchtaanvallen op Cyprus, vorige week, aan het Navo-bevel had onttrokken weer ter beschikking ge steld van het Noordatlantisch Verbond. De Italiaan Pier Spinelli is door Oe Thant belast om tijdelijk als VN-bemid- delaar op Cyprus op te treden. Hij ver vangt de Fin Sakari Tuomioja, die zondag door een beroerte werd getroffen en in een ziekenhuis in Geneve wordt verpleegd. De toestand van Tuomioja is ernstig. MOSKOU (TASS) Drie satellieten, de Kosmos 38, 39 en 40, zijn gisteren in de Sovjet-Unie door één enkele raket van een nieuw type in een baan om de aarde ge bracht. Zij volbrengen de reis om de aarde in ongeveer 95 minuten op een maximale afstand van 876 kilometer een minimale van 210 kilometer. (Van onze correspondent) Een ongeval in de Maastunnel te Rotterdam heeft vannacht om kwart over twee aan vier personen het leven gekost. Door nog onbekende oorzaak reed een personenauto in een flauwe bocht over de dubbel witte streep en botste vrijwel frontaal op een tegemoetkomende taxi. De benzinetank voor in de auto vloog in brand Het vuur was meteen zo fel. Burgemeester en wethouders van Haar lem hebben zich schriftelijk tot de in Haar lem gevestigde transportondernemingen ge richt met een verzoek alles in het werk te stellen om de hinder van uitlaatgassen van hun voertuigen zo veel mogelijk te beper ken. In de brief wordt gesteld dat het met enige goede wil best mogelijk is deze voor de gezondheid schadelijke situatie enigs zins ten goede te keren. Aan de transportondernemingen worden drie vormen van medewerking gevraagd. Allereerst wordt op hen een beroep ge daan de dieselmotoren in een zo goed mo gelijke staat te houden, omdat juist de ze motoren een sterke rookontwikkeling kunnen vertonen indien ze technische ge breken bezitten. Vervolgens wordt ge vraagd het personeel zo goed mogelijk op de hoogte te brengen met de voor die selmotoren noodzakelijke rijstijl In Moskou is in het Theater van het Russische leger „de dag van de luchtvaart" gevierd. Het was alles uniformen en onderscheidingen wat de klok sloeg. Het feest werd onder andere bijgewoond door het kosmo nautenechtpaar Nikolajef en Gagarin. In de pauze onderhield luchtmaar- schalk K. A. Versjinin zich met hen. (Telefoto) dat het onmogelijk was de vier inzitten den te redden. Wel slaagde de taxichauffeur er in de half uit de auto hnagende bestuurder, de 27-jarige R. E. Gravenbergch uit de Maas stad, uit de wagen te halen, maar ook de ze overleed even later aan brandwonden. De overige slachtoffers waren zo verminkt dat de politie lange tijd nodig had hen te identificeren. Een inzittende van de taxi, een 55-jarige Philippijnse zeeman, werd ernstig ge wond, de chauffeur had slechts enkele schrammen. Om half twaalf was de westelijke tun nelbuis voor schoonmaakwerkzaamheden afgesloten, zoals enkele malen per maand NEW YORK (Reuter en AFP) De voorzitter van het Amerikaanse genoot schap voor de kankerbestrijding, dr. Wen dell Scott, heeft scherpe critiek geleverd op een rapport van een commissie van onderzoek van de Amerikaanse tabaksin dustrie. In dit rapport staat dat er geen aanwijsbaar rechtstreeks verband bestaat tussen roken en longkanker. De weten schappelijk directeur van de raad voor tabaksonderzoek, dr. Clarence Cook Little, zegt erin dat zelfs uit meer dan vijftien door de raad gesteunde onderzoekingen dit verband niet is gebleken. Volgens dr. Wendell Scott is het rap port ten eigen bate opgesteld. Het houdt geen rekening met het algemeen welzijn. „Het ongelukkige, ja tragische aspect van het publiceren van een dergelijk rap port is, dat tal van mensen die sigaret ten roken en er moeilijk mee op kunnen houden, zich daaraan zullen vastklampen als rechtvaardiging voor het doorgaan met roken", zegt dr. Scott. Het sigaretten verbruik in de Verenigde Staten was in januari van dit jaar na een regeringsrapport over het verband tussen roken en longkanker en hartkwalen aan merkelijk teruggelopen. In juni echter lag het verbruik op een peil dat hoger was dan ooit. Dit staat in een rapport van de Amerikaanse belastingdienst, dat vandaag is verschenen. gebeurt. Het verkeer reed nu in beide richtingen door de oostelijke buis. Tussen twee en vier uur is het stil in de tunnel. Het verkeer wordt zo goed ge waarschuwd dat één tunnelbuis is afgeslo ten, dat er daardoor nog nimmer moei lijkheden zijn ontstaan. Het is ook nau welijks aan te nemen dat de bestuurder daardoor is misleid. Sporen wijzen uit dat hij al enkele meters langs de linker tun nelwand heeft geschuurd, voor hij op de tegenligger botste. Ooggetuigen was de merkwaardige ma nier van rijden bij de ingang van de tun nel al opgevallen. Het ongeval zal dan ook wel aan een ernstig defect aan de auto of een physieke stoornis van de be stuurder te wijten zijn geweest. Het tunnelverkeer werd een half uur ge heel gestremd. Het is het ernstigste on geluk, dat in de 23 jaren van het bestaan van de tunnel is voorgekomen. De Cyprische president Makarios heeft er in toegestemd dat de ingesloten Turkse gemeenten op Cyprus van voedsel worden voorzien. Dit resultaat werd bereikt na een onderhoud dat de speciale vertegen woordiger van de VN op Cyprus Galo Plaza, met de aartsbisschop heeft ge voerd. De bespreking duurde ruim twee uur. De bevoorrading van de Turkse gemeen schappen is in handen gelegd van het In ternationale Rode Kruis. De Cyprische re gering is er ook mee akkoord gegaan, dat vrouwen en kinderen van Turkse Cy prioten het gebied van Kokkina verlaten. Kokkina, waar vorige week hevig werd gevochten, is het laatste Turks-Cyprische bolwerk in Noordwest-Cyprus. Groot-Brittannië heeft dinsdag een de tachement van 198 man aan zijn troepen macht op Cyprus onttrokken, zo is woens dag in Londen vernomen. Het ter beschik king van de Verenigde Naties staande Britse contingent op het eiland omvat nu nog maar 1034 man. Canada heeft nu met 1130 man de sterkste VN-vertegenwoor- diging op Cyprus. Een VN-vertegenwoordiger meent dat aartsbisschop Makarios thans bereid is de VN-strijdmacht op Cyprus een grotere be wegingsvrijheid toe te staan. Het wordt mogelijk geacht, dat binnenkort een ak koord zal worden bekendgemaakt. Twaalf mijl uit de kust van Cyprus zijn Turkse oorlogsschepen en straaljagers be gonnen aan een grote militaire oefening. Ruim 50.000 militairen zijn in Iskenderun samengetrokken. Achttien marine-eenhe den vertrokken gisteren in de richting van Domuz Burnu voor de manoeuvres. De manoeuvres zullen tot 21 augustus duren. Turkije heeft gisteren gewaarschuwd dat t opnieuw handelend zal optreden ter be scherming van de Turkse Cyprioten als zij opnieuw door de Grieken zullen worden aangevallen. „Als de aanvallen worden hervat en de strijdmacht van de Verenig de Naties opnieuw wordt belet er een ein de aan te maken, staat er voor de Turkse regering geen andere weg open, dan het beschermen van de levens van onschul dige Turken. Elke regering met zelfrespect zal dit doen, zegt de Turkse premier Inönü in zijn boodschap. De Cyprische minister van Buitenlandse Zaken Sypros Kyprianou, heeft gisteren in Athene opnieuw meegedeeld, dat hij spoedig naar Moskou zal gaan om te on derhandelen over een Sovjet aanbod voor militaire hulp aan Cyprus. De datum van zijn reis is nog niet vastgesteld. De nettowinst van Philips heeft over de eerste zes maanden van 1964 180 miljoen bedragen tegen 156 miljoen in het eerste halfjaar van 1963. Meer nieuws over de verrassend goede uitkomsten van Philips vindt u op de pagina economie. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 7 Weg en Wiel5 Luidsprekers 6 Topsy 6 Feuilleton 9 Radio en t.v11 Kunst 11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De exploitatiemaatschappij Schevenin- gen (E.M.S.) heeft de uitgifte van wo ningspaarbrieven opgeschort. De E.M.S. wil eerst tot overeenstemming komen met de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, die de uitgifte van de spaarbrieven, volgens de E.M.S. een vorm van financiering, in strijd acht met de voorwaarden, waaronder een extra contingent woningen is verstrekt. Het extra-contingent omvat zesduizend woningen, die in diverse plaatsen in ons land worden gerealiseerd. De bouw ervan is over drie jaren verdeeld. In aanbouw zijn woningen in Den Haag (plan Leyen- burg), Rijswijk (Steenvoorde) Tilburg (wandelbos) Waalwijk (Laag Eind) Nij megen (Neerbosch-oost) Arnhem (over het Lange Water), Middelburg (Middelburg en Vlissingen (Paauwenburg). De E.M.S. kondigde aan woningspaar brieven van f 1000 uit te geven. Wie een pakket van 10.000 aan spaarbrieven zou nemen, kon voorrang krijgen voor het hu ren van een woning. De E.M.S. deelde mee, dat er grote belangstelling voor de woningspaarbrieven bestond, vooral van de kant van bedrijven. Vijf mensen zijn omgekomen tijdens het noodweer, dat gisteren vele plaatsen in het land heeft geteisterd. Op de Westerschelde sloeg een bootje om waardoor drie mensen verdronken. Op Terschelling werd een meisje uit Amster dam, de 20-jarige Marjan Hos, dat daar haar vakantie doorbracht, door de blik sem dodelijk getroffen. In Brugge (Bel gië) kreeg de heer K. Ruska uit Amster dam een door de stormwind losgerukte metalen plaat tegen het hoofd, waardoor hij op slag dood was. De drie mensen, die gistermiddag door het omslaan van hun bootje in de Wester schelde zijn omgekomen zijn de 50-jarige bakker G. Koster uit Rilland Bath, vader van vier kinderen, de 49-jarige onderwij zer J. Blok uit Den Haag en diens 12-ja- rig dochtertje Connie. Om twee uur gistermiddag waren zij in een sloep uit een klein haventje enkele kilometers van Rilland Bath vertrokken. De sloep, eigendom van bakker Koster, had geen zeil, geen motor en geen zwem vesten aan boord. Toen het bootje vijf uur 's middags nog niet terug was is een zoon van de heer Koster met een vriend in een motorbootje gaan zoeken. Ook een motorboot van de rijkspolitie uit Wemeldinge voer de Westerschelde op om naar de vermisten te zoeken. Met zoek lichten heeft de rijkspolitie het woelige water van de Westerschelde de gehele nacht afgezocht. Pas vanmorgen vond zij de lege sloep langs de kust op een half uur gaans van Rilland Bath. Het wordt vrijwel zeker geacht dat de drie inzittenden zijn verdronken. De Haagse onderwijzer J. Blok was met vakantie in zijn geboorteplaats Rilland- Bath. Zijn gezin telde zeven kinderen. Het noodweer boven Valkenswaard, ten zuiden van Eindhoven, ging omstreeks vijf uur gepaard met een windhoos, die gro te schade aanrichtte. Op verscheidene plaatsen werden bomen ontworteld. Op het marktplein viel een boom op een au to en een andere op een huis. Van een in aanbouw zijnde fabriek werd een zes meter hoge gevelmuur over een lengte van veertig meter omver gedrukt. Drie ijze ren overspanningen van een fabriekshal werden vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In Zoetermeer is de bliksem ingeslagen in een houten schuur van de veehouder J. Spijker. De schuur waarin 50 ton hooi en stro was opgeslagen, brandde af. De schade bedraagt 25.000. Een blikseminslag tijdens een zwaar on weer heeft schade toegebracht aan een Titaan-2 raket en aan enkele grondsyste- men van de lanceerinstallatie van de Ge- mini raket op Kaap Kennedy. De eerste vlucht om de aarde met een tweemans- Gemini zal hierdoor misschien uitgesteld moeten worden tot volgend jaar. Dit deelt het Amerikaans bureau voor de ruimte vaart mee. De omvang van de schade is nog niet bekend. Gisteren heeft een aardschok de provin cie Atacama, in Noord-Chili getroffen. Er zijn geen berichten over slachtoffers of schade. Versterkte brandweerploegen in Neva da vechten vandaag tegen het vuur om bedreigde boerderijen te redden. Zes gro te bosbranden woeden in deze Amerikaan se staat. Elko, een dorp met 6200 inwoners, is aan drie kanten door het vuur omringd. De branden in noordelijk Nevada heb ben sinds zaterdag reeds een gebied van tenminste 875 vierkante kilometer in de as gelegd. De meeste branden zijn door de bliksem veroorzaakt. Een piloot is bij de blussingswerkzaamheden omgekomen. Twee boeren hebben ernstige brandwon den opgelopen. In Lahore (West-Pakistan) zijn 25 men sen gedood en twintig ernstig gewond tij dens een wolkbreuk. Een aantal gebou wen stortten in. Binnen 24 uur viel er 20 centimeter regen, waardoor de elektrici teitsvoorziening is ontwricht en de stra ten onder water zijn komen te staan. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 '44 jaar Rijksleverancier) 564ste STAATSLOTERIJ Vierde klasse derde lijst 1500 8031 16616 1000 1976 2429 3371 7277 7585 7606 11908 17052 17390 19804 ƒ400 1114 1502 3445 3678 3885 4677 10808 11114 13202 13415 14021 15629 16722 20594 21722 ƒ200 2624 2826 3144 3755 5428 5770 8569 8823 9190 9753 12492 12522 13743 15460 15538 16109 16236 18124 18404 19632 20121 20378 20740 20957 49e JAARGANG NUMMER 241 Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. f 1 T 1 V* 1 T TT T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. i «f III N I II 1^ AAL Abonnement per week 75 cent^per kwartaal WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1964 9,75, franco per post 11,—. Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur; Mr. H. C. van der Mije Alfred de Vigny Er is geen mens die het recht heeft anderen te verachten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1