Inbrekers en overvallers zijn Frankrijk niet met vakantie m Duitser „verdiende" prima met reisverenigingtruc Butler niet uit de politiek? Beloning van een ton voor een Britse landarbeider Hollandse Dag in Oostenrijk kreeg chaotisch slot r mamm Van dag tot dag In Uruguay staken 60.000 werknemers Charles Helou tot president van Libanon gekozen ms IJ Op de <~Praatótoel 2 „A mbtenaar' Inbraak Filmstunt Hij wees politie het spoor van de treinrovers Senator K. Keating voert verkiezingscampagne onafhankelijk van Barry Belgische straaljager stort op huizen en hangar SHOWMANTELS MEVR. J. COLLEWIJN WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1964 .v.-:-.-..v.-.y. Het heeft er alle schijn van, dat Kongo —de voormalige Belgische kolonie in het politiek en militair-strategisch zeer gevoe lige hart van Afrika uit elkaar valt. Het leger van het land dat enige maan den geleden nog zo'n 30.000 man telde, is vrijwel in het niet verdwenen. Het be schikt nog over vijfduizend soldaten. Maar zonder effectieve en enigermate krachti ge militaire macht is premier Tsjombe niet in staat de rebellie die het land teistert met succes te bestrijden. Hoe somber hij zelf de situatie ziet die hij het hoofd moet bieden ondanks oncon troleerbare berichetn over het terugdrin gen van de rebellen blijkt uit het feit dat hij vijf Afrikaanse landen om militaire bij stand heeft gevraagd. Hij is daarmee be zweken voor de Amerikaanse aandrang die gedurende enige tijd op hem is uit geoefend. Tsjombe weet dat hij in Afrika niet ppoulair is. De Afrikaanse topcon ferentie maakte het hem zelf onmogelijk de besprekingen bij te wonen. Men kan nauwelijks aannemen dat de jonge Afri kaanse staten veel bereidheid zullen tonen aan het verzoek te voldoen, tenzij zij de situatie in Kongo zien als een gevaar voor de rustige ontwikkeling in de eigen landen. En dat gevaar bestaat. Het is geen ge heim in Afrika dat de Kongolese rebel len wat ook hun motieven zijn de steun genieten van de Chinese communis ten. Chinezen voeren de guerrilla's aan, of adviseren de Afrikaanse leiders van die rebellen. Het schijnt nu wel zeker te zijn dat de missie van de volksrepubliek China in Boeroendi het centrale punt is van waar uit Chinese adviseurs naar de rovende en brandstichtende rebellen worden gestuurd. In Tanzan zou onlangs door de Chinezen een complete bevoorradingsbasis zijn aan gelegd voor de guerrilla's. Er is in Kongo een militair luchtledig ontstaan. De Chinezen pogen dat op te vullen. Dat is waarschijnlijk ook de re den waarom de Amerikaanse regering zich militair steeds sterker in Kongo gaat bin den, tegen de wil van een niet gering deel van het Congres in Washington moet dus wel een bijzonder goede reden hebben om zich in Kongo militair vast te gaan leg gen. Tsjombe probeert een nieuw Kongolees legertje op te bouwen. Hij wil verhinde ren dat zijn land uiteenvalt. Het is een iro nische gedachte dat hij destijds als pre mier van Katanga niets onbeproefd heeft gelaten om de staatkundige eenheid van Kongo te ondermijnen. Daarin slaagde hij toen niet. Nu dreigt zich tegen zijn zin in te voltrekken wat hij zich eens tot doel had gesteld. De rassenrelletjes in Dixmoor, een voorstad van Chicago, hebben ge durende enkele dagen veel beroering veroorzaakt. Meer dan viiftig men sen werden min of meer ernstig ge wond. Er zijn meer dan duizend negers bij de onlust enbetrokken ge weest. John Herbert, een vooraanstaande negerleider, probeerde de gemoede ren te kalmeren. Hij drong er bij zijn rasgenoten op aan de moeilijkheden vreedzaam op te lossen en geen ge weld te gebruiken. Zijn beroep had geen succes. De politie had het zwaar te verduren. De agenten droegen helmen en ge zichtbeschermers van plastic. Zij moest de meningte die haar met ste nen bekogelde uit elkaar jagen met traangas en politiehonden, toen deze poogde een drankzaak met benzine in brand te steken. (Telefoto) (Van onze correspondent) PARIJS De meeste Fransen zijn nog met vakantie. Dat geldt niet voor de in brekers en de zakkenrollers. Die zitten niet stil. Twee steden hebben dinsdag door hun acties in het middelpunt van de belangstelling gestaan: Lyon en Orleans. In eerstgenoemde stad heeft een zekere Wilhelm Wolff, een Duitser van 26 jaar, geboren in Konstanz, kans gezien een aan tal hotels en restaurant voor aanzienlijke bedragen op te lichten. Hij presenteerde zich als vertegenwoordiger van Duitse reisverenigjngen en reserveerde plaatsen voor soms wel vierhonderd Zwitserse en Duitse toeristen. Daarna stelde hij de Wmm Wmm De Fransman George Bétemps is de ontwerper van de Europazegels die dit jaar tussen 14 september en 10 oktober verkocht zullen worden. Hoofdmotief is een bloem met twee entwintig blaadjes die de bij het CETP aangesloten landen symbolise ren. De zegel verschijnt in de waar den 15 cent (groen) en 20 cent (bruin). Hij blijft geldig tot en met 31 december van dit iaar. eigenaars voor een advertentie te plaatsen in zijn internationale toeristengids. De prijs van de advertentie liet hij aan de eigenaars over. Sommigen betaalden spontaan zeshonderd francs. Hij werd bij gestaan door een gewezen circusdirekteur die in handen van de politie is gevallen. Wilhelm Wolff is voortvluchtig. Bijna had de politie hem te pakken maar op het al lerlaatste ogenblik wist hij door een ach terdeur van een café te verdwijnen. In dezelfde stad is al verscheidene maanden een jongeman bezig, die zich uitgeeft voor ambtenaar van de gemeen te, belast met de aanpassing van ouder domspensioenen aan de kosten van het le vensonderhoud. Dinsdag vervoegde hij zich bij een 99-jarige vrouw, wier echtgenoot in een nazikamp is gestorven. De oude vrouw is buitengewoon wantrou wig en laat maar zelden mensen binnen. Toen de ongeveer dertig jaar oude bedrie ger, keurig gekleed, aan haar deur klopte en zei dat haar uitkering aanzienlijk zou worden verhoogd, liet zij hem binnen. Terwijl zij in haar slaapkamer naar haar trouwboekje zocht rolden uit een koffer verscheidene bankbiljetten die de sluwe dief terstond opraapte zonder dat de oude vrouw er erg in had. Hij beloofde het no dige voor haar te zullen doen en nog die zelfde avond te zullen terugkeren. Een uur later merkte de vrouw dat zij bestolen was. Toen had de dief allang het hazepad gekozen. In Orleans is op klaarlichte dag in het centrum van de stad ingebroken bij een van de grootste juweliers, In een drukke straat hoorden voorbijgangers plotseling gerinkel van glas. Twee gewapende boe ven hadden een steen door de ruiten ge gooid en grepen bliksemsnel naar de duur ste juwelen. Daarop verdwenen zij in een auto die voor de juwelierszaak met mo tor stond te wachten. Getuigen vertelden later aan de politie dat zij versteld ston den over de koelbloedigheid van het drie tal dat snel verdween. Minder geluk had een zakkenroller op de Marche aux Puches in Parijs. Voorbijgan gers zagen dat 'n kleine man in rode pull over en grijze broek uit de tas van een vrouw een portemonnaie stal. Zij waar schuwden een agent, die de man wist te grijpen. Maar de dief bezwoor bij hoog en bij laag dat zijn geweten zo wit was als sneeuw. De beurs had hij weggesme ten maar met het geld had hij ook een kaartje van een automatische weegschaal in zijn zak gestoken. Hij beweerde dat hij zich een uur geleden had gewogen. „Ik ook", zei de bestolen vrouw, „ik had het kaartje in mijn beurs". Beiden werden op de weegschaal gezet. Het gewicht van de vrouw klopte precies maar aan dat van de dief kwam dertig kilo tekort. Toen hij werd opgesloten wan delde de vrouw opgeruimd verder. Zij had haar beurs, haar geld en ook het kaartje met haar gewicht terug: op de kop af tachtig kilo. De metteur en scène van Johnny Halli- day, de Fransman Claude Lelouch, heeft de Champs Elysée op stelten gezet met een overval nodig voor een film. Om half drie hield een zwarte DS stil voor nummer 35. Eén man van omstreeks dertig jaar ge kleed in een donkergrijze broek en een overhemd van twijfelachtige kleur stapte uit en greep naar een mitrailleur in de achterbak. Hij hield het wapen zo goed en zo kwaad als 't ging onder zijn hemd ver borgen en verdween in de hal van het ge bouw. Een voorbijganger zag het voor zijn ogen gebeuren, rende een café in en belde onmiddellijk de politie. Enkele ogenblik ken later loeiden de sirenes van drie over valwagens over de Champs Elysée. Ge wapende agenten snelden toe en bedreig den in alle ernst de cineasten en de ac teurs die daar niet op gerekend hadden. Zij arresteerden zonder bedenken acteur Jacques Portret, die na afloop enigszins verbouwereerd vertelde wat de bedoeling was geweest. Zijn mitrailleur was van hout en bijgevolg volstrekt ongevaarlijk. Men had voor de zogenaamde overval geen toestemming van de politie gevraagd, want alles zou zich binnenshuis afspelen. De politie zelf is over het gebeurde alles behalve te spreken want op hetzelfde ogen blik had in Levallois een echte overval plaats waar echte bandieten er in slaag den met 15.000 francs te verdwijnen. (Van onze correspondent) LONDEN De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Richard Butler, heeft gisteren verrassend snel gereageerd op een bericht, dat hij zich na de algemene ver kiezingen uit de politiek zal terugtrekken. Een bericht van die strekking, dat in het Amerikaanse blad „Newsweek" was ver schenen, werd overgenomen door een Lon- dens avondblad. Maar de inkt ervan was nog niet droog, of Butler gaf een verkla ring uit, waarin hij het een „absoluut on waar gerucht" noemde, dat „op niets ge baseerd" was. Volgens „Newsweek" zou minister-presi dent sir Douglas-Home - als de conserva tieven tenminste de verkiezingen winnen, wat nog moet worden afgewacht Butler niet meer als minister van Buitenlandse Zaken wensen en in zijn plaats de huidige minister van Defensie, Peter Thomeycroft, willen benoemen. De geruchten over een terugtreden van Butler komen niet uit de lucht gevallen. De Engelsen herinneren zich maar al te goed, hoe slecht hij vorig jaar oktober door de conservatieven behandeld werd toen Macmillan aftrad als minister-presi dent. Niet hij, maar de betrekkelijke out sider Douglas-Home werd de nieuwe pre mier. Butler schikte zich in zijn lot en heeft sindsdien met typisch Britse gediscipli neerdheid zijn rol als ondergeschikte van zijn vroegere concurrent vervuld. Maar de Britten kunnen zich voorstellen, dat hij in het diepst van zijn hart genoeg heeft van de politiek en een positie wil gaan bekle den in het universitaire leven, zoals „Newsweek" schrijft. MONTEVIDEO (AP) Ongeveer 60.000 werknemers in de overheidsbedrijven van Uruguay zijn gisteren een 24 uursstaking begonnen om hogere lonen te krijgen. Het staatsoliebedrijf, de telefoondiensten de spoorwegen en de havens worden door de staking getroffen. Het personeel van de banken is al sinds vorige week in staking. LONDEN De man, die de Engelse politie vorig jaar de eenzame boerderij wees waar de bende van de „grote trein- roof" zich schuil hield, zal als beloning 100.000 krijgen. Het is de 33-jarige John Maris, een land arbeider die met vrouw en twee kinderen moet rondkomen van 120,- per week. Ik weet nog niet precies wat ik met het geld ga doen", zei hij gisteravond, „ik wil in ieder geval een huis en een auto kopen en later misschien een eigen boer derij". Enige dagen na de grote treinroof, vo rig jaar augustus, was Maris langs de een zame, reeds lang leegstaande Leathersda- le farm gekomen, een paar kilometer van zijn woning in Buckinghamshire. Tot zijn verbazing merkte hij, dat de ramen ge blindeerd waren en dat er een vracht auto voor het huis stond. „Dat is niet pluis," ging het door zijn hoofd, en hij lichtte direct de politie in. Plaatselijke politiemannen en recher cheurs van Scotland Yard omsingelden het gebouw, forceerden de deur en vonden binnen de duidelijke sporen van de zojuist verdwenen treinrovers, plus f 6000,- in vij f pondsbil j etten. Het geld, dat Maris nu zal ontvangen, as een paar dagen daarvoor uitgeloofd door de Midlandbank, die met de beroof de trein f 5.000.000 had verstuurd, een vijf de deel van de totale buit van f 25.000.000. De beloning was voor inlichtingen, die tot arrestatie van de daders zouden leiden. De landarbeider heeft echter kans op nog meer geld. De Engelse post heeft in dertijd een beloning van ƒ100.000 uitge loofd, eveneens voor tips, die tot arresta tie zouden leiden, en ook op een deel van dit geld heeft John Maris recht. „Het liefst zou ik de Leathersdalefarm zelf kopen om er een nieuw boerenbedrijf te beginnen", zei hij gisteravond lachend, „maar jammer genoeg is die al ver kocht. Dinsdagmiddag is opnieuw één van ge vangenissen waarover de veroordeelden van de Britse treinroof zijn verspreid in staat van alarm gebracht, aldus meldt A.F.P. uit Londen, de Walton-gevangenis in Liverpool. Een onbekende had het Brit se avondblad „Evening News" telefonisch meegedeeld, dat op 21 augustus opnieuw een vluchtpoging zou worden ondernomen, ditmaal uit de Walton gevangenis. De on bekende gaf bijzonderheden over het komplot. Het is niet bekend over welke gevangene de onbekende sprak. De ge vangenisdirecteur en de politie werden ge waarschuwd. NEWYORK (AP) De republikeinse senator van de Amerikaanse staat New York Kenneth Keating heeft dinsdag ge zegd dat hij zich herkiesbaar zal stellen en dat hij zijn verkiezingscampagne zal voeren als onafhankelijk kandidaat. Hij zal dus niet deel uitmaken van de officiële republikeinse lijst waarvan senator Barry Goldwater aan het hoofd staat. Keating zei: „De bevolking van New York weet hoe groot de verschillen in op vatting zijn tussen senator Goldwater en mij. Ik geloof niet dat de kiezers van New York onder de indruk zouden raken van een schertsvertoning waarbij ik steun zou geven aan senator Goldwater of hij aan mij om de schijn van eenheid in de partij op te houden". BRUSSEL In België is dinsdagmid dag ter hoogte van het militaire vliegveld van Gosselies, tussen Brussel en Charle roi, een straaljager bestuurd door een 33 jarige kapitein-vlieger kort na de start neergestort. De piloot is omgekomen. Delen van het toestel kwamen terecht op een hangar, waarin veertien vliegtui gen stonden. Zij werden geheel vernield. Andere delen kwamen neer op woonhui zen. In een straal van tweehonderd meter zijn deze beschadigd en zijn daken en ruiten gesneuveld. Er werd wonder boven wonder niemand gewond. BEIRUT (AP) Charles Helou, een 51-jarige voormalige journalist, advocaat diplomaat en minister is gekozen tot pre sident van de Libanon. Helou zal generaal Fuad Chehab opvol gen, de voormalige commandant van het leger, die in 1958 president is geworden, nadat Amerikaanse mariniers naar het land waren gezonden. WENEN (AP) Het ter gelegenheid van de Hollandse Dag gegeven vuurwerk wordt door de Oostenrijkse bladen het grootste genoemd dat Wenen ooit gezien heeft. De verkeerschaos, die er een ge volg van was, was echter nog sensatio neler. Een half miljoen Weners heeft gister avond geprobeerd per auto en tram het terrein te bereiken. De meesten van hen kwamen vast te zitten in een eindeloze fi le van wagens. Het vuurwerk eindigde om 21 uur, maar vannacht om twee uur was de verkeers politie nog steeds druk bezig om het ver keer te ontwarren. Volgens de organisatoren heeft het vuur werk ongeveer 150.000 gulden gekost. Bestaand dorp ln Normandië, aan een weg tussen Caen en Avranches, ligt het dorp St. Martin des Besaces. Het land eromheen glooit licht, daar groeit brem en hei en blauwe distel, en meegaand met de glooiing komt men in de éne straat die het bestaan van St. Martin enz. tot nu toe rechtvaardigt. De straat, de huizen eraan, zijn nogal grauw, van dat geelachtige grauw; er is een bakkerij met stokbroden die moe en vaal in het kruim hunner voorgangers staan geleund. Er is een benzinepomp, er een stoeprand, maar daarachter geen stoep slechts een bultig pad van zand. Er zijn geen bloemen, wel een loodgieter en verscheidene haveloze cafés en al met al begrijpt u dat u er bepaald niet heen hoeft, dat dit St. Martin des Besaces niets te bieden heeft dat de moeite van een bezoek waard zou zijn. Omdat er niemand is die behoefte heeft, is het stationnetje sinds ja ren opgeheven. Eens is het dus anders ge weest. Eens vonden de Franse Spoorwegen het belangrijk genoeg een ijzeren verbin ding te leggen tussen het leven hier en het leven elders. Eens liepen hier treinen heen, stopten, een stem riep luid en uitnodigend over het nu vervallen perron: „St. Martin des Besaces'. St. Martain!" En daar kwam het bezoek. Het stapte op de, nu met dor, spichtig gras overwoekerde ste nen; kwam, koffertje, tasje in de hand, netjes in de kleren zoals het reizigers en bezoek betaamt, zijn opwachting maken in het dorp. Misschien waren de huizen toen nog niet zo grauw-geel, alleen geel, mis schien lagen er achter de nu stoffige en lege ruiten van de bakkerij toen lekkere bruin-glanzende appelflappen, vruchtenge bakjes, sierlijk gebogen croissants; mis schien waren de namen op de cafés nog leesbaar, waren er bloemen, hadden de luiken nog een kleur, misschien had het dorp zelf toen nog een gezicht en trok het dat in een gezellige, welkome plooi terwille van het bezoek. Maar op een dag stopten de treinen te vergeefs. Niemand wilde uitstappen. Nie mand had zich St. Martin des Besaces als doel gekozen. Niemand die bereid was de door de stem luid over het perron geschal de invitatie aan te nemen. Lag dat aan het bezoek? Lag het aan het dorp? Het station werd opgeheven, daar ligt het. In de goederenloods stalt een boer zijn traktor, slaat er zijn balen stro op. De rails zijn ten dele opgebroken. In het sta tionsgebouw zijn beneden de ruiten ver- dwerien en vervangen door in weer en wind kromgetrokken stukken karton. Daar achter zit geen inwoner meer te wachten op het geluid van aandenderende wielen, staal op staal, op een schrille fluittoon, de drukte van een aankomst. Wél leeft op de tweede verdieping nog een oude vrouw. Zij volgt met scherpe ogen iedere stap van degene die nu een overbodig bezoek aan het vergeten, verlaten station komt brengen. Ze schreeuwt wat vanachter het vuile en gescheurde kanten gordijn als hij de pompzwengel achter de loods beweegt en zo wat roestwater naar boven brengt. Ze schreeuwt iets dat duidelijk onvriende lijk en ongastvrij is bedoeld. Ze schreeuwt met een grauwgele, vale en stoffige stem. Ze hoort bij dit dorp en is geen bezoek meer gewend. Beiden wensen geen aanslui ting meer met afgezanten van het leven elders. Beiden hebben zich er bij neerge legd langzaam te vervallen. Misschien lag het toch wel aan St. Martin des Besaces zélf dat er geen treinen meer stoppen om dat niemand er hier uit wilde. Cri Stellwez Advertentie CHIQUE! APART! ELEGANT! DENDERENDE NIEUWE enz. enz. (Najaar- en Wintermode 1964/1965) o.a. met royal eed el bontkragen als Persianer Blauwvos indisch j|f| Petit Lam, Nertz, Enige zeer fraaie bontmantels (in lang, kort en 7/8 modellen) en Tweedmantels 100% service! Schrif. garantie! (mannequin) Kleine Houtstraat 24 - Haarlem Vondst. Poolse oudheidkundigen hebben bij Chelmo ten noord-westen van War schau sporen van een begraafplaats uit de pre-Romeinse tijd gevonden bij de oevers van de Weichsel. Volgens de „Ku- rier Polski" is dit de grootste pre-Sla- vische begraafplaats die tot dusverre in midden-Europa blootgelegd is. Scheepsbotsing. Op 31 juli zijn bij een bot sing tussen een Frans vrachtschip en een Portugese motorboot bij de monding van de Kongo-rivier elf soldaten en ma trozen om het leven gekomen. Het on geluk is 's nachts gebeurd toen het vrachtschip Penja van Boma stroomaf waarts voer. Waarom het ongeluk eerst thans bekendgemaakt wordt, is niet uit eengezet. Lekke banden. Een Tsjechsolowaaks straalvliegtuig heeft gebruik moeten maken van zijn remparachutes, doordat bij de landing op London Airport drie banden sprongen. Het toestel dat met 51 passagiers uit Praag kwam kon vei lig tot stilstand worden gebracht. Autodak brak val. Een 21-jarige glazen wasser die in Amsterdam in de Spui straat van een hoogte van tien meter van zijn ladder viel, heeft deze val over leeft omdat hij op het dak van een ge parkeerde auto neerkwam. Hij liep slechts enkele snijwonden op. Het dak van de auto kreeg een flinke deuk. Oplossing. De ministers van Buitenlands» Zaken van Italië en Oostenrijk zullen op 7 en 8 september in Genève bespre kingen voeren om een oplossing te vin den voor de kwestie Zuid-Tirol. Cijfers. In Joegoslavië zijn 1,2 percent meer vrouwen dan mannen. De gemid delde leeftijd, die de Joegoslavische vrouw bereikt, is 64.27 jaar. Voor de mannen is de gemiddelde leeftijd 60,39 jaar. Identiek. De nationale bank van Zweden heeft twee geheel identieke biljetten van tien kronen gevonden. Beide zijn echt. De funktionarissen van de bank zijn er stomverbaasd over. De biljetten hebben hetzelfde serienummer en ook de ge drukte handtekeningen erop zijn dezelf de. Vrees. Er is een einde gekomen aan de zestien dagen oude spoorwegstaking in Noord-Rhodesië. De duizend stakers hebben opdracht gekregen om midder nacht het werk te hervatten omdat men vreest dat de regering krachtdadig zal ingrijpen. Thuis. Na een bezoek van twee weken aan de Centraal-Aziatische Sovjet-repu blieken is premier Kroesjtsjev in Mos kou teruggekeerd. Eind september zal Kroesjtsjev een nieuwe reis ondernemen ditmaal naar Tsjecho-Slowakije. Vlucht. Twee Joegoslavische mannen zijn in een verzegelde spoorwagon naar West-Duitsland gevlucht. Zij hebben ze ven dagen in de wagon doorgebracht. dat de srszaak gouden ringen ïft een i olie- e ver- igen en politie- Bode- rracht- ke ge- én vat de olie in der n drie bezoe- in Ma- rd met ctaties ïeester an der "konde van de Pales- n pro- 400.000 ig ont- n ter heeft itbank e ma- ibeerd mej :vaar- wai dhou- e va- rieden jf. De ld. In e zich zich a ge le va- enge- eciaal vaar- eken- iraakt alles in de i ver- lOUW- uit- er in van- n de oste- liepte afge- d de i het viel ratst, tus- van ivolg ijven irgen door

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3