Norodom Sihanoek van Cambodja is een uiterst behendig koorddanser MÊÊt Amerikanen zijn sinds 19S3 uit Phnom Penh verdwenen in II wiel Honderd.... is te hard NIEUWS IN HET KORT Helemaal niets ELECTRISCH LAKPROCES BESTRIJDT CORROSIE MUSTANGS IN DE RALLY SPA-SOFIA-LUIK JODIUMLAMPEN VOOR DE AUTO IN ONTWIKKELING KLEINE VERBETERINGEN AAN DE VOLKSWAGEN V. 5 JS V ifigs - Systeem met voordelen 4 "VOENSDAG 19 AUGUSTUS 1964 IWiii is ':i_3zJli1,™B 1 siiiiiiilllliii,., iÉiiifilJLidÉÉ^itti INDO-CHINA Lege bungalows Paranoïde instelling J?" ":|r*V r - CAMBODJA Koorddansen REINIGEN VOORDELEN VIJF JAAR „ZOUT" REGEN k\ «t ***«w iiiilllSfilll*!»:!^^ :V; ;|:h V 4 |»j|jS8 (Van onze reisredacteur H. L. Leffelaar) PHNOM PENH. Een van de beroepsgewoonten van journalisten op het circuit Thailand-Laos-Vietnam is het tellen van militaire vliegtuigen. Aan het aantal leest men, als op een barometer, de politieke luchtdruk af. In Cambodja slaat de barometer bijna op nul: op het provinciaals-aandoende vliegveld van Phnom Penh zijn zo goed als geen jagers of bommenwerpers te zien. Deze indruk wordt later bevestigd in de stad de jeeps en uniformen die hun stempel zetten op Vientiane en Saigon, ontbreken. Maar er zijn andere, even veelzeggende details. Op het romantisch-blauwe zwembadje in de met bougainville volhangen de achtertuin van hotel Le Royal staan zitjes met twee soorten parasollen. De ene is lichtblauw en adverteert Air France. De ander is rood en prijst de Cesko- slovenske Aerolinie aan. In het zwembad zelf dobbert een Russisch gezin, de twee tabakbruine kinderen plonzen joelend achter een levensgrote blauwe bal aan, ook Air France-reclame. Fietstaxi's in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Op de ach tergrond een bioscoop waar een oor logsfilm draait. 20 in de hoofdstad verschijnende kran ten (door de regering goed in de gaten gehouden en, zoals het officieel heet „ach teraf" gecensureerd) maken grote ophef van ieder grensincident, waarbij Zuidviet namese troepen Cambodjaans grondgebied betreden wanneer ze Viet Cong guerrillas achtervolgen. In Phnom Penh, waar alle regeringsambtenaren het over „monseig neur" hebben wanneer zij de prins bedoe len, krijgt de buitenlandse bezoeker op zoek naar inlichtingen al gauw enkele bro chures toegestoken, waarin een nauwkeu rig bijgehouden chronologie en beschrijvin gen van de grensovertredingen zijn opge nomen. Zelfs in Parijs wordt men in de wacht kamer van de Cambodjaanse ambassade getracteerd op murenvol foto's van ver Van onder het rieten afdakje bij het tegen 't zwembad aanliggende restaurant komt het gesyncopeerde accent van twee jonge Britten. Men blijft luisteren naar wat men in Azië heeft leren verwachten, maar het brede Amerikaans hoort men niet. Cambodja doet het sinds november 1963 zonder Amerikaanse hulp (voordien ruim 90 miljoen gulden per jaar) en te gen 15 januari waren er van de 250 Ame rikaanse technici en diplomaten 35 over gebleven. DE FRANgAISE aan de kassa van de zwembad-bar wijst op de leegstaande bun galows achter het hotel. „Daar zaten de Amerikanen in. Nu is het hier niets meer. Ook Cambodja gaat eraan, net zoals Laos en Zuid-Vietnam". Ik herinner haar aan het bezoek van het Cambodjaanse staats hoofd, prins Norodom Sihanoek, aan pre sident De Gaulle van Frankrijk en de daaruit voortgekomen nieuwe verstand houding tussen beide landen. „Ah", zegt ze met een arm over de toonbank maaiend, „het is hier voor de Fransen ook afgelopen. Iedereen is zijn koffers aan het pakken. Neutraliteit, wat is nou neutraliteit? Neutraliteit in Cam bodja is gewoon wachten op het onvermij delijke. We hebben het in Laos gezien, we zien het straks in Zuid-Vietnam, en dan is Cambodja aan de beurt". Ook in andere kringen in Phnom Penh is men défaitistisch. De Amerikaanse di plomaat zegt, het einde van zijn hulpver leningsprogramma wat bitter rationalise rend: „Heil, de betrekkingen tussen twee landen worden nooit bepaald door „ik-hou- van-jou"-verklaringen, maar door over- Het vernielde gebouw van de Ame rikaanse voorlichtingsdienst. Op de muren staat met gele en rode verf: „Go home, U.S." eenstemmende politieke gedragslijnen. Vroeg of laat komt Sihanoek tot de ont dekking dat wij meer met elkaar gemeen hebben, dan dat wij van elkaar verschil len". MEN RIJDT PER FIETSTAXI door de blakerende stad en ziet het vernielde ge bouw van de Amerikaanse voorlichtings dienst, waar op 11 maart een menigte Cambodjanen schrijfmachines, meubilair, en een bibliotheek van 10.000 boeken naar buiten smeet. Op de muren zijn in gele en rode verf kreten als „Weg met het Amerikaanse imperialisme" nog te lezen. Cambodja ligt geografisch als een hoek steen in Zuidoost Azië. De staart van Laos steunt op zijn noordelijkste grens. In het westen leunt Thailand, en zuid-oostelijk en oostelijk kromt de elleboog van Zuid- Vietnam. Hemelsbreed heeft Cambodja een eigen kustlijn van niet meer dan 250 kilometer langs de Golf van Siam. Het ko ninkrijk beslaat 180.000 vierkante kilome ters, maar tienduizend daarvan bestaan uit meren en terrein dat in het regensei zoen blank staat (het peïlverschïl van de Mekong rivier is acht meter). UIT EEN NATIONALE geschiedenis die het verslag is van afgekaapte en herover de grensprovincies, heeft Cambodja een bijna paranoïde instelling overgehouden: men is er nog steeds van overtuigd dat Thailand en Zuid-Vietnam (met Ameri kaanse steun) klaar staan om bij de ge ringste aanleiding Cambodjaans gebied te annexeren. De 42-jarige prins Norodom Si hanoek, evenals Fidel Castro expert in het houden van urenlange en voor de vuist weg geïmproviseerde toespraken, laat geen gelegenheid voorbijgaan deze grens fobie levend te houden. Zoals vrijwel alles dat de prins al of niet met opzet formuleert, is de grens fobie een nationale houding geworden. De lil Itllmil i> "P """«Wk ttfp-ui.„r "bméüm^ t HINa aiDhooQ THAILAND Pnompenh I NOORD-V1ET- NAM(commun.) Cambodja temidden van zijn voor malige Indo-Chinese buren. minkte lijken volgens de keurig gesten cilde onderschriften slachtoffers van Viet namese „agressie". Men vraagt zich af waarom er zoveel belang wordt gehecht aan incidenten die militair van geen of weinig betekenis zijn, terwijl geen bezwaar wordt gemaakt te gen het gebruik van Cambodjaans grond gebied door vanuit Hanoi gedirigeerde guerrillas die de Viet Cbng troepen in Zuid-Vietnam bevoorraden. POLITIEKE WAARNEMERS wijzen ter verklaring op verschillende factoren: Prins Norodom Sihanoek beoogt met zijn verbale kanonnades een verster king van het gevoel van nationale een held geen overbodige luxe in een land met vijf miljoen inwoners, waar van 300.000 Vietnamezen en evenveel Chinezen. 2. Door te blijven hameren op al of niet reële grensschendingen, versterkt de prins de souvereiniteit van Cambodja. 3. Het past in Sihanoeks theorie over een „neutraal" Zuidoost-Azië (waar Zuid Vietnam fel tegen gekant Is, terwijl Peking en Hanoi er alleen maar wel bij kunnen varen). Cambodja is al jaren lang aan het koorddansen op de onzeker zwiepende kabel tussen Washington, Parijs, Mos kou en Peking. Prins Norodom Sihanoek is een behendig koorddanser. Hij weet dat het er minder toe doet waar men van de kabel valt, zolang men maar goed terecht komt. Ongeveer honderd begerige dames elleboogden zich met geweld 'n waren huis in, dat had geadverteerd dat het gratis bovenstukloze badcostuums met bijpassend onderstuk zou uitreiken. De dozen met de costuums stonden al klaar. Elke dame kreeg precies wat was aangeboden: in de dozen zatniets. In de strijd tegen de corrosie heeft Ford Amerika een nieuw lakproces ontworpen, dat thans reeds in Engelse en Duitse Fordfabrieken wordt toegepast. Het is een zogenoemd elektrisch grondlakproces („electro-coating") waarbij een harde en gelijkmatige laag grondverf op de carrosserie wordt aangebracht. De manier waarop dit echter gebeurt is geheel nieuw. Na een chemische reiniging en een afdekking met fosfaat, wordt de carrosserie verbonden met elektrodenrekken naar de lakafdeling gebracht. Nadat de hangende carrosse rie in contact is gebracht met een positief geladen elektri sche rail en een negatieve rail is bevestigd aan de elek trodenrekken in de carrosserie, wordt het geheel in een verf-emulsietank neergelaten. Door de magnetische wer king zetten de verfdeeltjes zich vast op de carrosserie. Zo dra de verf zich vast genesteld heeft vormt zij een elek trische isolator, die andere verfdeeltjes dwingt een dun bedekt of nog geheel onbedekt stukje van de carrosserie op te zoeken. Na de behandeling in de emulsietank, die ongeveer acht tien meter lang, drie meter breed en twee meter diep is (zo dat de gehele carrosserie wordt ondergedompeld) volgt een reinigingsproces. Water onder hoge druk spoelt de verf deeltjes die onvoldoende vast zitten terug in de tank. De carrosserie vervolgt zijn weg naar een oven, waar een temperatuur van 176 graden Celsius ervoor zorgt dat alles spoedig droogt. Op de normale „conventionele" wijze wordt daarna de wagen verder afgewerkt. Het is duidelijk dat dit systeem een paar grote voordelen heeft boven het oude: De laag grondverf zet zich op alle delen van de carrosserie af, overal gelijkmatig tot zelfs in de scherpste hoekjes. Er ontstaan geen wolken verfstof, er gaat op deze wijze ook geen verf verloren. Het gehele werk is veel netter en schoner, waarbij nog komt dat alles vrijwel automatisch geschiedt. De voorbereidingstijd, nodig om de carrosserie zijn doop te laten ondergaan, vergt niet meer dan twee tot drie minuten. Het heeft overigens vijf jaar geduurd voordat men bij Ford met dit resultaat voor de dag kwam. Aanvankelijk onderzocht men dit systeem in het kader van ander, uit gebreider laboratoriumwerk. Toen het duidelijk werd welke voordelen dit proces zou hebben boven het oude, richtte men alle aandacht op de „electro-coating" met het gevolg dat in 1961 de eerste serieuze proeven konden worden genomen. Het is niet ondenkbaar dat, waar nu de grondverf op deze manier wordt aangebracht, in de toekomst ook de kleur of kleuren van het model op dezelfde wijze zullen worden aangemeten. Ford tracht nog op een andere manier de corrosie te ver slaan. In de fabriek te Keulen worden modellen, die wille keurig van de montageband worden afgenomen, veertig uur blootgesteld aan regen die vier tot zes percent zout bevat. De carrosserie wordt daarbij verwarmd om de vochtigheid nog op te voeren. Na afloop van de test wordt met schijn werpers en spiegels de oppervlakte afgezocht naar corrosie- verschijnselen. Het proefmonster wordt zelfs opengesneden, om ook die plaatsen te kunnen onderzoeken die normaal niet bereikbaar zijn. De kennis die men bij deze proeven opdoet wordt gebruikt voor de bestrijding van de roest- vorming. Een carrosserie verdwijnt in het verfbad. Duidelijk is de verbinding met de elektroden binnen de carrosserie te zien. Twee Corsair's G.T. en twee Mustangs zullen op 25 augus tus hun debuut in de rallywereld maken. Zij zullen dan behoren tot de Fords die in de Spa-Sofia-Luik-rally zullen uitkomen. Vooral ten aanzien van de Mustangs zijn de ver wachtingen hoog gespannen. De fabriek neemt aan dat deze wagens met hun maximumsnelheid van rond de 200 kilometer per uur geduchte tegenstanders zullen vormen. Voordat het vakantie seizoen weer achter de rug is, nog even deze beelden uit 'n ver land. In Joegoslavië ver schilt het terrein waar door en waarover vele wegen leiden aanzien lijk van het vlakke Nederlandse landschap. Maar ook daar schuilt het gevaar. Uitzicht en wegdek zijn voortref felijk, maar de vaak scherpe bochten dwin gen tot voorzichtig rij den. En wie deze voor zichtigheid niet tot de zijne wil maken, wordt daar wel toe gemaand door de „indringende" borden die langs de weg staan opgesteld. Als voorbeeld boven de prachtige kustweg Du- brovnik-Rijeka en het bord langs de weg dat vertelt, dat men hier niet ongestraft honderd kilometer per uur kan rijden. Ook al ziet de weg er op het eerste gezicht nog zo „onschuldig" uit. Philips is bezig met de ontwikkeling van auto-jodium- lampen. Reeds enige tijd onderzocht de fabriek in zijn labo ratoria de mogelijkheid om het verlichtingssysteem van de auto te verbeteren en als voorlopig resultaat is daarbij de jodiumlamp uit de bus gekomen. Zoals gezegd een voorlopig resultaat, ondanks het feit dat verscheidene fabrikanten in mist-spot of bermlampen deze nieuwe lichtbron gaan toepassen. Proeven hebben inmiddels aangetoond, dat deze jodium lamp meer veiligheid betekent voor de autorijder bij avond of nacht. De lichtopbrengst van deze lampen is in verge lijking met de conventionele typen hoog op te voeren, waar door in combinatie met een speciale reflector een grotere lichtsterkte op de weg kan worden verkregen. De ontwikke ling van twee typen lampen is reeds voltooid en diverse rallyrijders hebben hun wagens bij wijze van proef, reeds laten uitrusten met schijnwerpers waarin jodiumlampen zijn gemonteerd. Voor de hoofdverlichting is deze lichtbron nog ni?t te gebruiken, omdat het nog niet mogelijk bleek de jodium lamp zodanig te construeren dat groot- en dimlicht in een reflector kunnen worden gebruikt. Deze maand is Volkswagen in Duitsland begonnen met het aanbrengen van verscheidene (kleine) veranderingen in zijn modellen. De belangrijkste daarvan zijn wel de ge bogen voorruit en de vergroting van de zijruiten van de VW 1200 en VW 1200 cabriolet. Bovendien is naast andere verbeteringen bij deze modellen de rugleuning van de achterzitting geheel omklapbaar geworden, waardoor een grote bagageruimte ontstaat. De draaiknop voor de ver warming is door twee handels vervangen die respectievelijk de totale aanvoer en de verwarmingsopeningen onder de achterzitting bedienen. Voor de VW 1500 Limousine en de VW 1500 Variant zijn evenals voor de bedrijfswagens en busjes met 1 ton laad vermogen kleine verbeteringen aangekondigd. De produktie van de VW 1200 zal nog dit jaar onder meer door de opening van een vijfde fabriek in Emden worden opgevoerd. De nieuwe fabriek in Emden zal een dagproduktie krijgen van ongeveer 600 VW's 1200. Ford zal in de stad Lima in Peru een assemblagefabriek bouwen, die een capaciteit van 10.000 personenwagens en trucks per jaar zal krijgen. De kosten van dit nieuwe project worden geraamd op 5,7 miljoen dollar. Citroën is begonnen met de bouw van een studiecentrum in de omgeving van het Franse plaatsje Vélizy. De toe nemende concurrentie dwingt tot een voortdurende perfec tionering van de personenwagen, en met de ingebruik neming van dit centrum hoopt Citroën de ontwikkeling op de voet te kunnen volgen. Tien maanden na de introductie werd in de Vauxhall- fabriek in Engeland de 100.000ste Viva geproduceerd. 46.000 van deze wagens werden voor export bestemd. *prtwïïvwwiwMinnnflnnii(¥iiïïviftVMMMKiiMMMMMi

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5