Velsense best bij jeugd vermaakt zich kindervakantiefeest Indianen en bleekgezichten winnen het van Ivanhoe c.s. 1 Bestman best op van Tarzan niet zo Haisborough Sands Veteranen bleven regen strijden op in hevige Waterloo VZV-waterpoloteam verloor tegen zwemclub Naarden en verspeelde promotiekans fl Kolenconvectors Loendersloot V Havenberichten Rassendiscriminatie in Beverwijk? Fietser gewond bij botsing in Beverwijk Berisping voor eigenwijze koers Voetbaltoernooi voor oude gloriën in Velsen gestart Nederlaag na voorsprong Belgische minister op bezoek Begrafenis R. Brands Elftal van Telstar WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1964 7 COÖP. BOERENLEENBANK AL UW BANKZAKEN Jongetje in IJmuiden liep tegen brommer op OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY WASAUTOMATEN WISKER J Als de Velsense jeugd zich in deze vakantiedagen verveelt ligt dat zeker niet aan de sectie jeugd van de Veiser Jeugdcentrale. Want de Kindervakantie - feesten die op zes punten in de gemeente V'eisen gedurende twee weken op touw worden gezet hebben een afwisselend programma dat de vele honderden kin deren plezierig bezig en van de gevaar lijke straat weg houdt. Dit jaar nemen zon zestienhonderd meisjes en jongens aan de zogenoemde kampen, gelegen in Velsen-Noord, Driehuis, IJ muiden-W est, l]muiden-Oost en Santpoort, deel. De daar georganiseerde activiteiten staan onder leiding van vrijwilligers. Vaak zijn dit oudere meisjes en jongens die al meer met dit jeugdwerk-bijltje hebben gehakt. Zoals Henriëtte Antvelink die hoofdleid- tter is van het vakantiekamp bij de Heerenduinweg in IJmuiden. Zij is stu dente aan de Sociale Academie in Amster dam. „Het is bijzonder leuk werk. Je moet natuurlijk zo nu en dan de touwtjes strak houden anders maken ze er gauw een janboel van, maar tot nog toe heb ik geen greintje last van de kinderen ge had", vertelt mejuffrouw Antvelink. In de kampen wordt veel aan het eigen initia tief van de jeugd overgelaten. Een van de geliefdste bezigheden is het inrichten van een indianenkamp. Van oude plan ken, lappen en graszoden bouwen ze hut ten waarin de opwindendste krijgsverrich tingen worden besproken. Ondanks Ivan hoe, Lancelot, Bonanza en hoe de helden van het beeldscherm ook mogen heten worden de daden van de legendarische Winnetou en zijn Apachen in hun voort durende strijd tegen de schurkachtige Co- manchen nog altijd het hoogst aangeslagen. Als de strijdbijl weer eens is begraven „Fikkie stoken" is nog altijd een van de geliefdste bezigheden van de jeugd. In een indianenkamp is een kampvuur onmisbaar bij het be ramen van nieuwe overvallen op de gehate bleekgezichten. Ivanhoe mag nog zo dapper over de beeldbuis draven, in populariteit moet hij het ook in 1964 toch af leggen tegen Winnetou en zijn krij gers. Hier wordt de totempaal op gericht ten teken dat het straks weer heet zal toegaan. en de vredespijp de ronde heeft gedaan kunnen vrienden vijand eendrachtig de vermoeienissen afspoelen in het zwem bad. Verder bieden de naburige duinen ruimschoots de gelegenheid voor het ma ken van een fikse wandeling in een na tuur waarin het spel niet elk ogenblik wreed verstoord kan worden door een on verhoeds opduikende auto of brommer. En mocht er een regenbuitje vallen dan staat er altijd nog de grote tent waarin met han denarbeid en spelletjes kan worden ge wacht tot de zon weer doorbreekt. „Het terrein hier leent zich erg gunstig voor een vakantiekamp. De kinderen blij ven vrij dicht bij huis en ze kunnen hier hun gang gaan. Een blind paard kan hier geen schade doen," zegt mejuffrouw Ant velink. Intussen houdt ze toch wel een oogje in het zeil bij het stoken van een „fikkie" door een paar knapen. De rook kringelt omhoog. De „indianen en bleekgezichten" hebben hun vete bij dit kampvuurtje vol komen vergeten. Om de wapenstilstand te bezegelen gaat een meisje met een zak koekjes rond. Conflicten van grote mensen worden helaas wat minder eenvoudig op gelost SS I Advertentie te Santpoort, Hagelingerweg 69, tel. 8173 Bijk.: IJmuiden, Wijk aan Zeeërweg 4, tel. 2556 De (spaar)bank voor iedereen Bankgiro l'/j Spaarrente tot 4'/i Vreemde valuta Effekten en gunstige openstellingsuren (ook des avonds) voor Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Tank Du chess van Avonmouth; Anita Thyssen, Port Etienne; Schoonebeek, Mantyluoto; Arkadia, Bremerhaven; Moerdyk, Antwerpen, Zaandam; Clarkavorj, Irham; Huntsville, Hamburg; Am- stelstroom, Rouen; Garnes, Rotterdam; Maurice Delmas, Hamburg; Staf fan, Rotterdam; Bran- daris, Mantyluoto, Zaandam; Els Teekman, Man tyluoto, Zaandam; Amasus, Puttershoek; Para guay, Rotterdam; Lena, Noordzee, IJmuiden; Lindhaug, Onega; Marinus W., Londen; Daphnis, Antwerpen; Atlantik, Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Ivoor kust van Antwerpen; Pacific Coast, Rotterdam; Frej, Kotka; Aeneas, Rotterdam; Philippe, Port Talbot; Wexford, Rochester, Koog a. d. Zaan; Atlantic, Londen, IJmuiden; Energie, Rotter dam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Hawkwood naai Methyl; Crinan, Port Talbot; Trude K., Bridgewater, IJmuiden; Bonn, Tinfoss, IJmui den: Tilly, Delfzijl, Zaandam; Teunika, Stock ton, IJmuiden; Minos, Kopenhagen; H. W. Schul- te Lulea; Froste, Rotterdam, Velsen; Bloem gracht, Odense; Arkadia, Londen; Lizard, Rot terdam, Zaandam; Borculo, Goole; Hoegh Benin, Huil; Neckarstein, Antwerpen; Fambo, Leith; Hinde, Londen; Buka, Londen; Hoe Vinces, Lon den; Dortmund, Marseille; Lena, Noordzee, IJmuiden; Deo Gratias, Shoreham; Texelstroom, Hull; Wilja, Rochester, Koog a. d. Zaan; Nieuwe Waterweg, Bremen; Hontestroom, Vlissingen; Golina, Rotterdam; Bram, Plymouth. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Een zesjarig jongetje uit IJmuiden-oost stak dinsdagmiddag plotseling het noorde lijk fietspad aan de Herenduinweg over. Een 50-jarige bromfietser kon het kind niet meer ontwijken. Met wonden aan het hoofd en de rug is het jongetje naar het Anto- niusziekenhuis overgebracht. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: A. Verkooijen-Schouten, d., Lekstraat 30, IJmuiden; D. Bas-Voogt, z., Verlengde Koepellaan 2, Bloemendaal; A. van Steijn-Cinjee, z„ Coltermanstraat 9 zw, Haarlem; A. M. Allan-van der Klei, d„ Valckenhoeflaan 67, Santpoort; E. A. van Schooten-Wijnja, z„ Voorplaats 36, Sant poort; A. M. ter Wal-van den Bos, d.. Tuin dersstraat 72, IJmuiden; E. D. A. Weide- mann-Verweij, d„ Bik en Arnoldkade 39, IJmuiden; M. Koenen-Slijkerman, d., To renstraat 32, Velsen-Zuid; P. M. Chris- tiaans-Schouwstra, d., van der Vinne- straat 5, Haarlem; N. Feitsma-Mudde, z. Reitzstraat 25, Haarlem; H. C. de Jong- Schaap, z„ Grahamstraat 110, IJmuiden; A. M. Hoogers-Wolters, z. Corverslaan 87, Velsen-Noord; M. A. M. Admiraal-Need z„ de Rijpstraat 14, IJmuiden; E. D. M Slenders-Divendal, d., Kastanjestraat 15 IJmuiden-Oost; M. C. J. Slappendel-Mai- gret, z„ Nicolaas van Suchtelenstraat 10 I Haarlem. OVERLEDEN: P. T. L. Lowie, 66 j„ wed. van K. Lindeman, Utrechtsedwarsstraat 103 II, Amsterdam; A. E. van Groningen 36 j„ Gijzenveltplantsoen 5, IJmuiden; S van Dorp, 63 j„ e. van M. Bastemeijer, Evertsenstraat 8, IJmuiden-Oost; C. Ver doorn Hordijk, 73 j„ wed. van H. K. Wich- man, Kanaalstraat 236, IJmuiden. Advertentie Het raadslid te Beverwijk de heer N. F. H. Bolte (P.S.P.) heeft de volgende brief gericht tot het college van Burgemeester en Wethouders in genoemde gemeente. „Volgens een ingezonden stuk in het Dagblad Kennemerland heeft een lid van de V.V.V.-Beverwijk geweigerd logies te verlenen aan twee negerstudenten. Aan gezien de V.V.V.-Beverwijk haar taak mede dank zij een gemeentelijke subsidie kan uitvoeren, veroorloof ik mij u de vol gende vragen voor te leggen: I. Is het college met mij van mening dat het lidmaatschap van de V.V.V.-Bever wijk impliceert dat betrokkenen ver plicht zijn onderdak te verlenen onge acht nationaliteit of huidskleur van de gasten? 2. Indien het college deze mening deelt is het dan bereid deze ter kennis van het bestuur van de V.V.V.-Beverwijk te brengen? 3. Wanneer onverhoopt mocht blijken dat het bestuur van de V.V.V.-Beverwijk geen maatregelen neemt tegen leden die zich aan deze regel niet wensen te houden, is het college dan bereid te be vorderen dat deze maatregelen alsnog worden genomen, opdat in de toekomst dergelijke discriminaties, die de naam van Beverwijk in diskrediet brengen, niet meer voorkomen?" Een 22-jarige fietser uit Amsterdam gaf dinsdagmiddag op het kruispunt Wijk aan Duinerweg-Plantage-Warande in Bever wijk geen voorrang aan een automobilist. Bij de daardoor ontstane aanrijding liep de fietser een hoofdwond en vermoedelijk een hersenschudding op. Hij is in het Roode Kruisziekenhuis opgenomen. KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4880 BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Jeroen, z. van J. C. de Jong en W. J. A. Hendriks; Barbara, d. van H. Vos en G. F. A. E. Horn; Bernardus M. S„ z. van J. W. J. Philipsen en M. E. Boender; Johannes N. A., z. van J. M. van der Velde en Th. G. M. van de Vail; Carola, d. van J. van Toledo en W. Kooijman; Irene J. M„ d. van P. Jonker en G. J. Voormeer; Maria A., d. van G. H. Zonneveld en A. G. Noote- bos; Richard J. F., z. van J. P. M. Huijbens en H. E. M. Huisman; Richard, z. van F. de Groot en J. W. Bronsema; Maria C. G., d. van C. G. Bleeker en C. J. Metselaar; Luc P„ z. van C. P. de Ruijter en G. G. van Rijn; Josephina M„ d. van J. de Goede en A. M. Commandeur; Siska, d. van S. Hem- stra en W. Binnema; Monique H. J. M„ d. van P. H. A. Schmit en C. L. A. van Rijn; Menno J. C„ z. van P. A. Idema en A. A. Beentjes; Odulfus M„ z. van P. de Wit en A. M. Duinmaijer; Maureen J„ d. van P. Gort en T. T. N. Ang; Anna J„ d. van T. J. Alders en A. M. Zonneveld; Michel W. M„ z. van C. W. Dam en M. R. P. Heijne; Caterina, d. van A. Di Giacomo Russo en H. G. Band; Antonine C. M.. d. van J. C. A. Bakker en A. J. T. M. Bekkers. GETROUWD: J. H. Castricum en A. J. Numan. OVERLEDEN: C. Bleeker, 79 j. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woenedeg te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Bestman J. W. D. heeft op 15 november van het vorig jaar het motorschip „Tar- zan", tijdens de reis van Rotterdam naar Huil, op de Noordzee op het Haisborough Sand laten lopen: de Raad voor de Scheep vaart heeft hem hiervoor berispt. Betrokkene J. W. D. heeft in de eerste plaats indisciplinair gehandeld door zon der noodzaak de hem door de kapitein gegeven orders niet op te volgen en een noordelijker koers te doen sturen dan hem door de kapitein was opgedragen. In de tweede plaats heeft betrokkene, die de S. Middle Haisborough-belboei aan stuurboord verwachtte te zien, slechts naar stuurboord uitgekeken, daarbij de fout makend niet ook naar de andere zijden uit te kijken, daar er rekening mede moet worden gehouden, dat door allerlei omstandigheden, zoals in het on derhavige geval door het verzetten van het schip door de stroom, die verwachtin gen niet worden bewaarheid. In de derde plaats had betrokkene zeker toen hij in verband met de vaart van het schip tot de conclusie had moeten komen, dat hij bedoelde boei niet tijdig had ontdekt peilingen op de ver scheidene aanwezige en zichtbare vuren moeten nemen en de kapitein moeten waarschuwen. De raad is dan ook van oordeel, dat de stranding is te wijten aan schuld van betrokkene D. Rekening houdend met het feit, dat betrokkene geen bevoegdheid als stuurman had, legt de raad hem de straf van berisping op. Ten aanzien van betrokkene kapitein Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Dagelijks demonstratie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 Voetbal veteranen in de gemeente Velsen hebben zich gistermiddag niet door de he vige plensregens laten weerhouden om de openingswedstrijden van het veteranen- toernooi op het Waterloo-sportcomplex in Driehuis normaal uit te spelen. Waterloo versloeg in poule I de veteranen van de organiserende vereniging IJmuiden met In het Naardense zwemstadion heeft het waterpoloteam van de Velser Zwem Ver eniging vrijwel al haar kansen op promo tie naar de derde klasse van de waterpo- locompetitie van de KNZB verspeeld door een onverwachte 5-2 nederlaag tegen de Zwemclub Naarden. De VSV-heren kunnen alleen nog maar promoveren wanneer ZWV (Zaandam) er in slaagt om ZC Naar den te verslaan, hetgeen onwaarschijnlijk is, gelet op de 9-1 zege van VSV op de Zaankanters. VZV had het initiatief in de eerste van de vier spelperioden. Het enige doelpunt in deze periode kwam in de tweede minuut tot stand. Kees Visman gaf de bal goed aan de op volle snelheid liggende Jelle Oort wijn, die aan het einde van zijn rush de vijandelijke goalie tot een geslagen man maakte: 1-0 voor VZV! Het werd zelfs 2-0 voor de Velsenaren. Twee minuten na het beginsignaal van re feree Van Eek voor de tweede periode gaf de goed in vorm zijnde VSV-goalie Mein- dert Vellinga de bal af aan Ad Aland. Aland bediende Luc. Mossel van een pri ma voorzet, die in een 2-0 voorsprong voor VSV resulteerde, omdat het schot van Mossel onhoudbaar was voor de Naarden se doelverdediger. Doch de Velsense dromen werden bij het begin van de derde periode minder reëel, daar de Naardense aanval in de tweede periode Vellinga tweemaal ge passeerd had (2-2). VZV kon in de derde speelperiode Naar den goed aan, totdat Piet Hamers op scheidsrechterlijk bevel de kant van het zwembassin op mocht zoeken. Naarden profiteerde van de numerieke meerderheid door in deze periode een 3-2 voorsprong te nemen. De definitieve beslissing van dit sportie ve duel viel in de laatste speelperiode. VSV zette alles op de aanval. Maar wat „Has- sie" Hasselman, Jelle Oortwijn en Kees Visman ook probeerden, een doelpunt werd er niet meer gefabriceerd. In de laatste minuut gaf VZV de moed op waardoor de defensie in ernstige moeilijk heden kwam tegen de snelzwemmende Naardense aanval. In die allerlaatste mi nuut maakte Naarden gebruik van de in zinking der Velsenaren om tweemaal te scoren, waarmee de benauwde 3-2 voor sprong vergroot was tot 5-2. De enige (theoretische) promotiekans voor VSV is thans dat ZWV in Zaandam van Zwemclub Naarden wint. Dan hebben alle teams één wedstrijd gewonnen in deze halve promotiecompetitie van de drie kampioensteams der vierde klasse. Om dat het doelgemiddelde in dat geval be slissend is, heeft VSV de beste papieren, door zijn grote 9-1 overwinning op ZWV. Gisteren meldden wij reeds, dat de Bel gische minister voor de Cultuur een par ticulier bezoek heeft gebracht aan Vel sen. Minister Van Elslande wil in ons land kennis nemen van de wijze waarop hier het openbare bibliotheekwezen is ge organiseerd. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, heeft de heer Van Elslande op de hoogte gesteld van het contact dat Velsen en de Belgische stad Lokeren om derhouden en hem verteld dat dit contact op tal van terreinen inhoud krijgt, juist ook op het culturele vlak. Zo heeft de di rectrice van de Velsense bibliotheek, me vrouw L. E. Mulock-Houwer, contact op genomen met haar collega in Lokeren om na te gaan of men elkander door uitwis seling van gegevens en wederzijdse hulp verlening van dienst kan zijn. Voorts zal een ambtenaar van Lokeren, de heer Ver- vaat, enkele weken in Velsen worden ge detacheerd en zich op de hoogte stellen van de samenwerking van de verenigin gen in het verband van de Velser Gemeen schap. De burgemeester heeft de Belgische mi nister een verzameling gegevens in boek vorm aangeboden van de uitwisselingen tussen Velsen en Lokeren, er op wijzend dat de Vlaamse en de Nederlandse cultuur zeer nauw verwant zijn. Mevrouw Mr. Mulock Houwer heeft daarna een uiteenzetting gegeven over de gang van zaken bij de openbare biblio theek van de gemeente Velsen. De begrafenis van de in Urk plotseling overleden heer R. Brands, die voorzitter was van de Nederlandse Vissersbond en vice voorzitter van de Stichting voor de Nederlandse Visserij, al aanstaande vrij dagmiddag, na een dienst in de Rehoboth- kerk te Urk, aldaar plaats hebben. 0-2. In poule II bleef VSV na een span nende strijd de baas over De Tweede Jeugd (2-1). In de strijd tussen de oude gloriën van Waterloo en IJmuiden is de zege terecht gekomen bij het team, dat haar verdien de. De Wateriooërs waren qua techniek en tempo beter dan de oude IJmuidense formatie waarin Bokx (49) als veldheer excelleerde. Doelman Koster (IJmuiden) moest tweemaal een roodwitte treffer toe staan In de eerste speelhelft werd midvoor Arie van Onselen, die de huidige trainer van Waterloo is en ook als strandpolitieagent populariteit bij de IJmuidense bevolking geniet, goed gelanceerd. Doelman Koster kwam uit zijn doel en botste tegen de doorzettende Van Onselen aan. Beide spe lers lagen op de grond toen de bal de doellijn passeerde. Na deze treffer had IJmuiden het initiatief in handen, maar verder dan een kogel tegen de legger van Piet Guyt kwam het zwartwitte aanvals- kwintet niet. Doelman Co van der Wel, die de nodi ge conferences in zijn heiligdom hield (zelfs in de regen kon hij het niet laten), hield de gehele wedstrijd zijn doel schoon .hetgeen van de kledij van de heren voet ballers niet gezegd kon worden! De definitieve beslissing kwam met de tweede treffer van Waterloo. Arie van On selen loste van verre afstand een schot en keeper Koster gehinderd door het spek gladde veld liet de bal over zijn han den in het IJmuidense doel rollen. Ver der kon Waterloo, dat van het jaar be slist hoge ogen gaat gooien, niet komen (2-0). De Tweede Jeugd heeft het tegen VSV niet kunnen klaren. Het Haarlemse za terdagelftal, dat als veteranenelftal nor maal in de HVB-competitie uitkomt, heeft de zege niet cadeau gegeven aan de rood- witten. De VSV-ers brachten een novum in dit veteranentoernooi: zij droegen „pro fessionele" rugnummers! Bij de rust leidde VSV met 1-0. Jan Zeeuw liep goed door op een through-pass en gaf de uitstekende doelman Emiel van Heiningen geen kans. In het eerste kwar tier na de hervatting kon VSV, onder lei ding van spil Henk Kunst, zich met moei te staande houden. De gelijkmaker van De Tweede Jeugd was alleszins verdiend Rechtsbuiten Schipper profiteerde handig van een aarzeling in de roodwitte defensie en liet doelman Ton Demmers geheel kansloos. Doch in het laatste kwartier werd het VSV-aanvalskwintet, met Rinus Spaans als aanvalsleider, toch sterker. Jan Poel man smaakte het genoegen om de winnen de treffer te scoren, na manmoedig ver zet van Emiel van Heiningen, die in eerste instantie het schot van Poelman wist te stoppen. Programma hedenavond Om half zeven treden vanavond op het Waterloo-sportcomplex in poule I de vete ranenteams van EHS en bekerhouder Stormvogels aan Favoriet is Stormvogels dat met Heilig, Jaap Admiraal, Jan Lup- pens en Freek Venus hete ijzers in het vuur heeft. In poule II komen tegen elkaar uit de elftallen van Terrasvogels en - Kin- heim. Het elftal van Telstar voor de eerste wedstrijd in de eredivisie tegen ADO is dinsdagavond al samengesteld. De opstel ling luidt: Stuy; Liptak en Brom; Daniels, Kort en Althoff; Van der Kuil, Bakker, Beke, Van Wijk en Seegers. Reserves- Pirovano, Boekestein en Egner. Het tweede elftal, dat zaterdag voor de competitie uit tegen SW speelt ziet er als volgt uit: Jense; Van Kampen en Rijnders; Hen- drikse, André en Van Egmond; Dikstaal, Van Wooning, Immers, De Vries en Kleef. H. P. acht de raad het minder juist, dat deze betrokkene op het hierboven ge noemde deel van het door de „Tarzan" bevaren traject, het Haisborough Gat, al waar een sterke stroom staat met de aan wezigheid van banken aan stuurboord zijde, de wacht heeft overgelaten aan be trokkene D„ die als stuurman met dis pensatie op dit traject eerst voor de derde keer voer en die voor de eerste keer op dit deel van het traject belast was met het zelfstandig navigatiebeleid. De raad acht echter geen termen aanwezig om aan betrokkene P. een disciplinaire straf op te leggen. Ontmoeting voor Oporto Kapitein G. E. G., die op 21 oktober 1963 het motorschip „Jutland", tijdens de reis van Rotterdam naar Napels in de Atlantische Oceaan ter hoogte van Oporto in aanvaring bracht met het Belgische motorschip „Marcel", heeft eveneens een berisping te incasseren gekregen. De lezingen welke in deze zaak van beide zijden worden gegeven, kloppen niet met elkaar. De kapitein en de stuurman van de ..Jutland" hebben medegedeeld, dat zij de „Marcel" zagen naderen uit een rich ting van circa 2 a 3 streken voorlijker dan dwars aan bakboord, doch volgens de kapitein van de „Marcel" lag zijn schip 360° voor en is dit zo gebleven tot aan de aanvaring. Voorts heeft hij medegedeeld dat hij de „Jutland" scherp op stuur boordboeg recht op zich af zag komen. Bij een koers van de „Jutland" van 178° r.w. zouden beide schepen inderdaad bijna tegengestelde koersen hebben gehad en is de hoek, waaronder men op de „Jutland" de „Marcel" zag naderen, niet te verklaren, tenzij op één van beide, of beide, vaartuigen vóór het in zicht komen koers is veranderd, waarvan evenwel niets is gebleken. Evenmin bestaat eenstemmig heid omtrent de vaarsnelheid van de schepen ten tijde van de aanvaring. De door de kapitein van de „Jutland" opgegeven tijden zijn gedeeltelijk achteraf gereconstrueerd en dienen dus met een zeker voorbehoud te worden bezien. Vol gens zijn verklaring is achtereenvolgens het volgende geschied: 17.10: motor op langzaam in verband met het verminderde zicht 100 m); 17.26: een mistsein werd gehoord op 2 a 3 streken aan bakboord; 17.31: in verband met sterker worden van de mistseinen van het andere schip wordt de motor gestopt; 17.37: andere schip komt in zicht op 100 a 150 m op 2 a 3 streken van bakboord. De kapitein geeft V.K.A.; 17.39: aanvaring. De „Jutland" kan bij de aanvaring niet veel snelheid meer hebben gehad, mis schien 1 a 2 mijl per uur. De kapitein en de stuurman van de „Jutland" zagen bij de „Marcel" een boeggolf. Omtrent haar snelheid hebben zij zich niet uit gelaten. De kapitein van de „Marcel" heeft, blijkens zijn schriftelijke verklaring, de „Jutland" met zekere snelheid op zich af zien komen; hij meent, dat zijn eigen schip weinig of geen vaart had. De „Marcel" zou van 17.31 uur af zeer langzaam hebben gedraaid totdat de „Jut land" in zich kwam, waarop met volle kracht achteruit is geslagen. Wat van dit alles zij, vaststaat, dat de „Jutland" en de „Marcel" eikaars mist seinen tijdig hebben gehoord en dat des ondanks een aanvaring heeft plaatsge vonden. Uit de beschikbare gegevens blijkt, dat de „Jutland" tot op zekere hoogte voor zichtig heeft genavigeerd. De raad is van oordeel, dat de kapitein van de „Jutland" ten eerste te 17.25 uur had behoren te stoppen, toen mistseinen voorlijker dan dwars gehoord werden (cf. artikel 16 Be palingen ter voorkoming van aanvaringen op zee), en ten tweede met volle kracht achteruit had behoren te slaan, toen het geluid van de mistseinen zo duidelijk sterker werd. De raad hield rekening met de moge lijkheid. dat ook de „Marcel" niet juist had gehandeld, en ging daarom niet verder dan de kapitein van de „Jutland" mede schuldig te verklaren aan de aanvaring. Advertentie voor gezellige warmte '*Y ETNA BAGDAD HAARD 290— ETNA CONVECTOR 360— BOCAL CONVECTOR 428— LINCO SUPER CONVECTOR 452— VROLING CONVECTOR 465— PELGRIM CONVECTOR 465— DAVONETTE KOLENCONVECTOR 495— SELECTA CONVECTOR 498— E. M. JAARSMA CLAUDIUS 539— BRONCO PASJA565— Tevens grote sortering oliehaarden Siegler oliehaard 765. Davonette olieconvector 445. Linco „3 traps" olieconvector 498. DAGELIJKS DEMONSTRATIE Het grote succes van dit seizoen Voor vakkundige voorlichting, plaat sing en service uw vertrouwenszaak Lange Nieuwstr 435 IJmuiden Centrum Galerij Telefoon 4654 LEZING OVER BLADCACTUSSEN Donderdagavond, 20 dezer, houdt de heer Van Arkel uit Den Haag, onder auspiciën van de Nederlands-Belgische vereniging van liefhebbers van cactussen en vetplan- ten „Succulenta" (afdeling IJmond) een lezing over kamercultuur van Phillocac- tussen (bladcactussen), waarbij kleuren dia's zullen worden vertoond. De avond is toegankelijk voor iedereen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7