Voorstellen van Witteveen bij Tweede Kamer BELASTINGVERLAGING VAN RUIM EEN MILJARD GULDEN Voor „middengroepen is progressie afgezwakt de Griekse troepen weer onder Navo Naam van koper Zwolsman doet in Amsterdam van nog niet bekend ook het Lido de hand Borst BONT HET WEER Vakbonden stellen zich fel te weet* tegen verkoop Rutecks Protest Ook prof. Heertje in de aanval Ruteck's personeel Haarlem ongerust e «JeeMORRIS "ieforeyou êuy! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Het woord is aan Nog geen aanvoer voor Turken in Nicosia Vakantiekinderkrant pagina 11 Nu de vernieuwing van ons interieur vrijwel voltooid is, Nog 10 dagen,. VOOR Z0MERPRIJZEN ...nèt even anders! Iets warmer Aan het strand In de krant van heden: Hoofdprijzen staatsloterij Schadeloosstelling Van Wijk en Heringa 49e JAARGANG NUMMER 242 Kantoor: Lanre Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ M UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden; J. Ko»ak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mi je De grote belastingverlaging, die de minister van Financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, heeft aangekondigd, is van daag bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. Deze verlaging van de loon- en inkomstenbelasting biedt de belas- Als datum van ingang wordt genoemd het midden van de huidige kabinets periode, 1 januari 1966. Indien de con junctuur dit echter noodzakelijk maakt, wenst minister Witteveen te beschikken over een uitwijkmogelijkheid. De verlaging wordt dan in twee gelijke delen gesplitst. i De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat gingen, die door deze prijsstijgingen bgt eers^e (jeei Van de verlaging dan reeds zijn teniet gedaan, zijn als gevolg van op i juü Van het volgend jaar ingaat, de progressiewerking in het belasting- In elk geval zal het uiterlijk 1 januari tarief verhoudingsgewijs zwaarder be- 1969 moeten zijn verwezenlijkt. Het tw®ede .i deel van de verlaging mag dan met later last. Deze verzwaring wordt thans K 1 januari 1967 ingaan. weggewerkt. 0m meer ruimte te hebben voor ver- 2. De belastingvrije voet (het inkomen, iaging van de loon- en inkomstenbelasting waarover geen belasting wordt ge- heeft de regering besloten, de onlangs heven) wordt opgetrokken. ingevoerde tijdelijke verhoging van de n r» vnnr ,i„ I omzetbelasting voor sigaretten en van het 3. De progressie in het tariet vooi de byzonder invoerrecht op benzine blijvend te maken. Ook hiertoe is een wetsontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. De gepubliceerde plannen van de rege ring komen overeen met de gedachten, die zijn uiteengezet in de gerichte advies aanvraag, die dit voorjaar aan de Sociaal Economische Raad is gezonden. Er zijn dan ook geen aanwijzingen, dat de rege ring tegemoet komt aan het verlangen van een deel van de S.E.R., de aange kondigde verhoging van de A.O.W. en A.W.W. en de belastingverlaging gelijk tijdig in te voeren, zodat de belasting verlaging als compensatie voor de premie verhoging voor de A.O.W. zou kunnen dienen. Maar in regeringskringen verluidt wordt het wetsontwerp tot verhoging van de A.O.W.- en A W.W.-uitkeringen binnen enkele weken bij de Tweede Kamer in gediend. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAA1 (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Ludwig Börne: Het begin van alle wijsheid is: over niets berouw hebben. Op een houtloods na is woensdag middag de gehele fabriek van El- tinks Meubelindustrie N.V. in Wij- chen bij Nijmegen door brand ver woest. De brand ontstond toen bij het repareren van een luchtleiding een vonk in een partij schuimrubber sloeg. De schade bedraagt naar schatting vier miljoen gulden. De progressie in net t middengroepen wordt enigszins af gezwakt. Omdat verhoudingsgewijs de belasting betalers met de laagste inkomens het meest van de verlaging zullen profiteren, zal het aantal belastingplichtigen met 3 a 500.000 afnemen. ATHENE (Reuter) De Griekse pre- I mier Papandreou heeft gisteravond mede gedeeld, dat de Griekse strijdkrachten, die enkele dagen geleden uit de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie waren terugge trokken, weer onder het commando van I de Navo zullen worden gebracht. Turkije had eerder op de dag dezelfde maatregel bekend gemaakt voor de een heden van zijn luchtmacht, die het vorige week aan de Navo had onttrokken. In Nicosia, waar ongeveer 35.000 Turkse Cyprioten achter barricades wonen waren 1050 miljoen. Zij bevat de volgende I gisteravond nog geen voorraden aangeko- elementen: President Makarios zou vandaag met de r politieke functionaris van de Verenigde Het belastingtarief wordt aangepast Naties> Gallo piaza over de bevoorra- aan de prijsstijgingen, die zich sinds duig van de Turken spreken. Technische 1960 hebben voorgedaan. De loonstij- besprekingen zullen erop volgen, zodat 1 verdere vertraging zal optreden. In de Cyprische stad Ktima is zonder in- Minister Witteveen tingbetalers een jaarlijks voordeel van Advertentie starten wij vanaf heden met weke lijks een artikel uit ons assortiment, gedurende enkele dagen tegen een sterk gereduceerde prijs aan te bieden. De eerste van deze aanbiedingen, speciaal voor school vindt u thans op PAG. 2. Zwolsman is aan het verkopen. Werd aan het eind van de vorige week bekend, dat z(jn werkmaatschappij de E.M.S. alle Rutecks bedrijven gaat afstoten, gisteren kwam I lid van de Navo zich niet ongerust maakte over deze hulp. „Wij willen be- paald niet, dat de Sovjet-Unie zich in Cyprus opdringt" zei Kostopoulos. Anegang 19 Haarlem Tel. 21413 cidenten water, groenten, fruit en gas in flessen aangevoerd. De ongeveer 3000 Turkse Cyprioten in Ktima worden zwaar door de Griekse blokkade getroffen. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Stavros Kostopoulos, heeft in een vraaggesprek voor een Turks blad gezegd j dat Griekenland „natuurlijk" bezorgd is over de Russische toezegging tot steun I aan de regering-Makarios. Aan de minis- I nieuws dat het markante Lido aan het Amsterdamse Leidseplein niet langer meer ter was gevraagd, of Griekenland - als beziuingen kan worden gerekend. Het restaurant is naar men zegt voor ruim een en kwart miljoen gulden van de hand gedaan, omdat het niet meer rendabel zou zijn. Volgens de perschef van de E.M.S. is de koper niet bekend. Inmiddels hebben de vakorganisaties de E.M.S. duidelijk te kennen gegeven dat zij zeer bezorgd zjjn over de situatie waarin de personeelsleden van de Rutecks bedrijven zjjn komen te verkeren. Er is een gesprek geweest met de E.M.S., dat volgens de bonden allerminst bevredigend is verlopen. Verder heeft prof. dr. Heertje in het vandaag verschenen nummer van Economisch Statistische Berichten in een artikel „Van pierbeleid tot prijsbeleid" onder meer gesteld dat de dialoog tussen minister Andriessen en de heer Zwolsman duidelijk heeft gemaakt dat de heer Zwolsman onvoldoende oog heeft voor de grenzen die in een moderne samenleving aan het optreden van de ondernemer zijn gesteld. „De gezamenlijke poging om onze economie in het evenwicht te brengen is dan ook niet gediend met het stoere gedrag dat dezer dagen werd gedemonstreerd", aldus de hoogleraar. tellende personeel van Lido werd overi gens gisterenmorgen reeds door de EMS ingelicht over de verkoop. De EMS weet niet wat de koper met het Lido zal gaan doen. Ook de huidige directeur van het bedrijf de heer M.W. Andree wist niet aan wie het was verkocht. Hij zei vertrouwen te hebben in de toekomst Griekenland heeft vandaag een protest ingediend bij de Navo, de Verenigde Na ties en Turkije. Gezegd wordt dat vlieg tuigen van de Turkse luchtmacht het I luchtruim boven de eilanden Samos en Rhodos in de Egeïsche Zee hebben ge schonden. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en bijna overal droog. Zwakke tot matige over wegend westelijke wind. Iets hogere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Nu de depressie heeft plaatsge maakt voor een rug van hoge druk zal het ook morgen droog en vrij zonnig zijn. De wind wordt zwak en meer zuidelijk. De temperatuur stijgt in de middag tot 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Wat aan genamer maar nog niet geheel sta biel weer. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Luidsprekers 14 Topsy 14 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's „De verkoop van het Lido is ontijdig uit- gelekt" zo zei ons vanmorgen de perschef van de EMS nog. Er was ook in het be- lang van het personeel een afspraak met de koper gemaakt over de bekendmaking. Dat is heel normaal. Wij hebben, aldus de persman, onze mond gehouden. Het woord is dus nu aan de koper. „Het 85-man Vierde klasse - Vierde lijst Hoge prijzen: 50.000: 15459. 15.000: 15031. 5.000: 18913. 2.000: 11080 14191. 1.000: 2601 6979 7151 7176 8612 9209 10426 10742 11876 16454 16993 19096 19349. Prijzen van: 400: 1166 3478 3849 4194 8780 9894 11650 13108 15895 16904 19069 21805. 200: 1306 2205 2605 3726 4326 4556 4562 4885 4985 6232 6617 8226 10183 10532 11392 12372 13015 13459 13941 14380 14514 14525 14705 15542 15727 16889 17035 17183 18118 18818 18956 19433. Onder het personeel van het Ruteck's bedrijf aan de Kruisweg in Haarlem heeft de verkoop van het Utrechtse zus terbedrijf een duidelijk onbehagen ge wekt. Het Haarlemse bedrijf ruim 25 werknemers. Vooral de ouderen onder hen zijn allerminst gerust over de gang van zaken. Voor hun vrees bestaat goede grond: de perschef van de E.M.S. herinnerde ons vanmorgen aan een uitspraak van de heer Zwolsman, volgens welke het de bedoeling is alle Ruteck's bedrijven in de loop van de tijd af te stoten. Voor de E.M.S. is voortzetting van de exploi tatie niet Interessant. Zij Is in de eerste plaats een maatschappij die winst gevende handel probeert te drijven in aantrekkelijk gelegen panden. Ruteck's Nederland is sinds jaren een weinig winstgevende onderneming. De rondreizende Amerikaanse ambassa deur Henry Cabot Lodge, die vandaag in ons land is, heeft een weinig benijdens waardige taak op zich genomen: hij moet bij de regeringen der Europese NAVO- landen meer begrip wekken voor Ameri- ka's politiek in Zuidoost-Azië. In de mees te hoofdsteden zal hem dat heel moeilijk vallen, want niet alleen president De Gaul le twijfelt aan de juistheid van die poli tiek. Ook in Den Haag zal Lodge's be toog vermoedelijk met meer scepticisme dan enthousiasme zijn aangehoord. Het officiële standpunt, dat de Ameri kanen in Vietnam interveniëren omdat zij daarmee een deel van „de vrije wereld" helpen zich te verdedigen tegen de com munistische dictatuur, is juist deze week ernstig ondermijnd door de staatsgreep waarmee generaal Nguyen Khan zichzelf eigenmachtig tot president van het onge lukkige land heeft gebombardeerd. Men kan bepaald niet zeggen dat daaruit blijkt hoe democratisch het „vrije" Zuid-Viet- nam geregeerd wordt, in tegenstelling tot de dictatuur in het „onvrije" Noord-Viet- am. Tegelijk met het nieuwe staatshoofd heeft Zuid-Vietnam weliswaar ook een nieuwe grondwet gekregen; maar dat „gekregen" moet men in de letterlijke zin van het woord opvatten, want deze grondwet is een „geschenk" van de militaire raad van 58 man, die de macht uitoefent, en die geen enkele staatsburger gevraagd heeft of hij het met de inhoud van de nieuwe grondwet wel of niet eens is. Die grond wet voorziet zelfs in een soort van voor lopig parlement, maar twee-derden van dat parlement zal door de militaire lei ders worden aangewezen en één-derde (dus een permanente minderheid) zal door de burgerij mógen worden gekozen, wanneer generaal Khan de tijd daarvoor ge komen acht. En hij heeft al laten weten, dat dit nog wel een poosje kan duren. Die nieuwe grondwet is voor de Ameri kaanse ambassadeur dus ook al geen zaak die hij op overtuigende wijze kan aan voeren als een voorbeeld van de democra tie die in Zuid-Vietnam heerst en waar voor de levens van Amerikaanse solda ten moeten worden opgeofferd. Niettemin heeft de heer Cabot Lodge dinsdag in Pa rijs verklaard dat Zuid-Vietnam „een toets steen is voor de vrije wereld" en dat ,,'t probleem Zuid-Vietnam even belangrijk en de Eendracht) hebben verklaard dat van werkelijk overleg bij de liquidatie van de N.V. van Wijk en Heringa te Leiden voor die vrije wereld is als Berlijn Het geen sprake is geweest. „Tot op dit mo- js een fraai-klinkende leus, maar het is ment ontbreken ons alle gegevens waar- bepaaid een nauwkeurige omschrij- uit zou kunnen blijken dat de n.v. met exploitabel zou zijn. Zes dagen voor de ving van de werkelijkheid officiële bekendmaking dat de E.M.S. de De werkelijkheid is immers, dat de Ver n.v. wilde afstoten werd de vakbonden enjgde staten in Zuid-Vietnam niet strij- meegedeeld dat tot liquidatie van de ga- dgn VQor bet beboud van een (niet-bestaand) renfabriek was besloten en dat de deken- fabriek zou worden overgedaan. Vrijdag democratisch regime en voor de handha. werd de vakbonden meegedeeld dat ook ving van (evenmin bestaande) burgerlij- voor de garenfabriek een serieuze kandi- ke vrijheden en mensenrechten in dat land, daat was gevonden, met wie men °P dat maar alleen ter verdediging van hun in moment onderhandelde over de overna me", aldus is van de zijde van de vak-1 bonden meegedeeld. In een brief aan de EMS hebben de drie vakorganisaties er met klem op aan gedrongen aan die werknemers die al jarenlang in dienst zijn van de Rutecksbe drijven een bijzondere schadeloosstelling uit te keren. De organisaties constateren dat „hetgeen thans staat te gebeuren in strijd is met de uitspraken die de heer Zwolsman nog geen jaar geleden deed". De heer Zwolsman deelde toen mee naar een concentratie in de bedrijfstak te stre ven. Wat nu gebeurt betekent volgens de bonden slechts een bevoordelen van de aandeelhouders ten koste van de werk nemers. De bonden menen dat tegenover de grote winsten die de aandeelhouders staan te wachten door de verkoop van de Ru- tecks-bedrijven een compensatie voor alle werknemers die worden ontslagen, dient te staan. De organisaties willen graag met de EMS gaan praten over de hoogte van die schadeloosstellling, aldus besluit de brief van de vakorganisaties aan de EMS-lei- ding. De drie werknemersorganisaties in de textiel industrie (Sint Lambertus, Unitas l Cabot Lodge, de speciale afgezant van de Amerikaanse president voor Zuidoostaziatische zaken brengt van daag een bezoek aan Den Haag. Hij had vanmiddag een gesprek met minister-president mr. v. Marijnen. Lodge maakt een rondreis door Europa om de regeringen van de Navo-landen het Amerikaanse stand punt uiteen te zetten inzake Zuid oost-Azië en om zo mogelijk toezeg gingen voor hulp los te krijgen. In Brussel zei Lodge: „De militaire hulp in de Vietnamese crisis is een middel, het doel is een moderne staat van Zuid-Vietnam te maken." De voormalige ambassadeur in Zuid- Vietnam zal ook nog Denemarken, Duitsland, Italië, Spanje en Groot- Brittannië bezoeken. Vermoedelijk zal hij dit jaar ook een reis door een aantal Aziatische lan den maken om ook daar het Ameri kaanse standpunt duidelijk te maken. vloedssfeer in Zuidoost-Azië, die ernstig in gevaar komt als Zuid-Vietnam binnen de invloedssfeer van communistisch Chi na zou worden getrokken. In dat opzicht is de politiek van Washington alleszins be grijpelijk, vooral na de teleurstellingen die de Amerikanen met hun politiek ten aanzien van Indonesië hebben ondervon den. Wat de Amerikaanse politici echter maar niet schijnen te kunnen begrijpen is, dat onderontwikkelde landen met hon gerige en onderdrukte bevolkingen niet louter met macht van wapenen binnen de Amerikaanse invloedssfeer kunnen worden gehouden. In zulke landen die door hun koloniaal verleden gewoonlijk toch al niet veel sym pathie voor de grote Westerse mogend heden hebben kan men het communis me alleen bestrijden door de bevolking in concreto betere levensomstandigheden te bieden dan zij onder het communisme zou krijgen. Dat is uiteraard een heel moeilij ke opgave, maar het is de enige methode die succes kan hebben. Financiële en mi litaire steun aan corrupte of op macht be luste alleenheersers, die voor de massa'» in geen enkel opzicht aantrekkelijker zijn dan de communistische dictators, belooft daarentegen niet het minste succes. In Cu ba heeft die politiek in het verleden geleid tot de overwinning van Fidel Castro, maar Washington blijkt daar nog niets van te hebben geleerd. Nu wordt de in Zuid-Vietnam zelf hoogst impopulaire generaal Nguyen Khan door Cabot Lodge geprezen als „een zeer be kwaam beroepsmilitair" en Washington steunt zijn dictatuur met manschappen en wapens, inplaats van werkelijke vrijheid te brengen aan het Zuidvietnamese deel van de „vrije wereld". En dat laatste zou toch wel het allerminste moeten zijn dat de Europese NAVO-part- ners kunnen verlangen als hun om steun voor de Amerikaanse politiek wordt ge vraagd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1