f Democratische conventie in VS krijgt fikse noten te kraken Amerikaanse regering in Kongo uiterst behoedzaam V00RDEEL-AKTIE Ruzie om de grote beloning U-AKTIE oor |50 buDralux WERELDNIEUWS I POPLA DAMES VAN V?9 VOOR 1?° POPLA DAMESVERBAND Van dag tot dag Open vraag: wie wordt tweede man Johnsons bezitten samen 3,5 miljoen ^Praatótoel Rebellenleider Moelele in Kongo gedood Treinrover Wilson reisde vermomd als stalknecht £1 verf f en lak DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 Nieuwe naam Washington streeft naar Afrikaanse oplossing JU. Benauwd Bericht over aanslag op Goldwater Ondergrondse kernproef in Nevada (VS) Op ete Ernstige zaak De economische vooruitzichten voor Groot-Brittannië zijn weinig rooskleurig. Het „nationale instituut voor economisch en sociaal onderzoek" een onafhanke lijke Britse organisatie komt in zijn zojuist gepubliceerde kwartaalbericht tot de conclusie dat het tekort op de betalings balans van het land eind 1964 zeker vijf miljard gulden zal bedragen. De Britse ex port is aanzienlijk bij de verwachtingen achter gebleven, de import is sneller ge stegen dan men heeft berekend en boven dien stijgt de produktiviteit van de Britse Industrie veel langzamer dan men vorig jaar had aangenomen. De regering die eind 1964 in Whitehall zetelt zal een weg moeten vinden uit een oud dilemma. Ze zal moeten proberen de tering naar de nering te zetten om de be talingsbalans enigermate in evenwicht te brengen, of ze zal deflatoire maatregelen moeten nemen die op korte termijn enige kans op succes bieden. Daarna zal zij kunnen overwegen in 1966 een lening van 8l/« miljard te sluiten bij het Internatio nale Monetaire Fonds. Op langere termijn zal al het mogelijke moeten worden ge daan om de produktie van de industrie op te voeren, onder meer door het verlenen van investeringsafaciliteiten. De Britten blijken te kampen te hebben met een euvel dat ook in ons land rege ring en economen vele hoofdbrekens kost en dat ook hier zijn oplossing nog moet vinden. Het sombere beeld van de ontwikkeling van de Britse economie dat in het kwar taalbericht wordt getekend zal niet nala ten de verkiezingsactie te beïnvloeden. De regering die het Britse volk over twee maanden kiest staat voor de hoogst on dankbare taak ambitieuze projecten te la ten rusten totdat het land in staat is op de wereldmarkt met meer succes dan tot nu toe te concurreren met de buitenland se industrie, waardoor de totale bedragen van uitgaven en inkomsten veel dichter bi elkaar komen te liggen dan nu het geval is. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Het grote partij congres van Amerika's democratische lartij, dat maandag 24 augustus in At- antic City begint, wordt niet met zo veel spanning tegemoet gezien als vorige maand het congres van de republikeinen, toen het er om ging of Goldwater kandi daat voor het presidentschap zou worden of niet. Bij de democraten is dat geen open vraag meer. Vast staat dat Lyndon Baines Johnson, eens een kleine boeren jongen in Texas maar nu tienvoudig miljonair en bewoner van het Witte Huis, met de kandidatuur zal gaan strijken. Toch is nog niet alles van tevoren ge regeld. De conventie krijgt een paar fikse noten te kraken, zoals de opstelling van een verkiezingsprogramma, de er kenning van de delegaties uit de ver schillende staten, enzovoort. Ook staat er nog een smakelijke verrassing voor de laatste dag op het programma, name lijk de verkiezing van een kandidaat voor het vice-presidentschap. Het woord verkiezing is in dit geval ove rigens ietwat overdreven. Het is gebruik dat de presidentiële aspirant een „running mate" kiest en hem voorstelt aan het con gres, dat de taak heeft met overweldigen de meerderheid deze keus te bekrachti gen. In Amerika's recente geschiedenis is het nimmer voorgekomen dat een conven tie dat niet volgzaam deed. OP DE EERSTE dag van het congres in de luxueuze badplaats aan Amerika's oostkust zullen de 2944 gedelegeerden en hun 2208 plaatsvervangers getracteerd worden op een openingsrede van senator John O Pastore uit Rhode Island, een vi tale spreker, die al vanaf 1950 in de Se naat zetelt. De dag daarop komt het door een speciale commissie opgestelde verkie zingsprogramma aan de orde. De derde (Van onze correspondent) WASHINGTON Washington gaat ui terst behoedzaam te werk in Kongo aan gezien hier algemeen de vrees heerst voor een nieuw Vietnam ditmaal in Afrika. De Amerikaanse regering is het moe overal in betrokken te worden, vandaar het standpunt dat er een Afrikaanse oplos sing nodig is voor het Kongoprobleem, zoals Washington een Aziatische oplos sing bepleit voor de kwestie Maleisië. De Amerikaanse onderminister Williams heeft druk op premier Tsjombe uitgeoe fend, opdat deze steun aan Afrikaanse landen zou vragen. Averell Harriman zin speelde hierop in een redevoering die hij pas in Washington heeft gehouden. Dit is de tekening van de 1250 meter hoge wolkenkrabber, die men in de omgeving van Keulen wil gaan bou wen. Het gevaarte zal woonruimte bieden voor 25.000 mensen. Bovendien is uitdrukkelijk verklaard dat Amerikaanse militairen, die het transport van Amerikaanse helicopters en vliegtui gen naar Kongo verzorgen, uitsluitend be doeld zijn als hulpkrachten bij het onder houd van het materiaal en geenszins voor het uitvoeren van vluchten voor de Kon golese regering van Tsjombe. Natuurlijk zijn vele Amerikanen zeer benauwd wegens de steun van Chinese communisten aan de Kongolese rebellen, Daardoor bestaat bij sommigen de nei ging een volledige identificering van Washington met het regime van Tsjombe te bepleiten, volgens het recept dat iedereen die door communisten wordt gesteund, automatisch een vijand van Amerika is Maar tot nog toe komen tegen dit stand punt veel stemmen op zoals die van Harriman die betogen dat de Kongole se opstandelingen slechts ontevreden stam men zijn die de centrale Kongolese rege ring uit rivaliteit of stamantipathie be strijden, maar dat het daarom nog geen communistische pionnen zijn. Politici echter beseffen dat de moeilijk heden in Kongo enorm zijn. Het uitzicht op een spoedige pacificatie is gering daardoor groeit het gevaar dat de Ame rikanen worden gedwongen in het kamp van Tsjombe's regering, die tenslotte wet tig is. Daarentegen beseft iedereen in Washington dat Tsjombe zeer impopulair is in Afrika, terwijl aan de andere kant een Amerikaanse identificatie met de Kongolese rebellen helemaal onmogelijk Het lijkt een tweesnijdend zwaard waar aan de Amerikanen zich bij elke eventuel inmenging wel moeten bezeren. Vandaar Washingtons wens om buiten het conflict te blijven in Kongo en zo mogelijk Afri kaanse landen de zaak te laten oplossen of eventueel zelfs de Belgen. Conclusie is dat uiterste behoedzaamheid het Ameri kaans Afrika-beleid beheerst, een behoed zaamheid die overigens nog wordt versterkt door de wens van de regering van pre sident Johnson, het aantal internationale crises waarbij de Verenigde Staten zijn betrokken niet uit te breiden gedurende de verkiezingsmaanden. Daarbij komt nog dat de nieuwe Amerikaanse rol in de Kongolese tragedie beslist heel impopulair is in Amerika en koren is op de republi keinse verkiezingsmolen. WASHINGTON (AFP en Reuter) Het vliegtuig waarmee senator Goldwater, de republikeinse presidentskandidaat, naar Washington reisde is vandaag naar een kleine luchthaven gedirigeerd, omdat de politie van Chicago telefonische de waar schuwing had ontvangen dat de republi keinse senator zou worden vermoord. Op dat ogenblik bevond Goldwater zich aan boord van het vliegtuig. Men achtte het veiliger het toestel niet op de drukke nationale luchthaven van Washington te laten landen maar op het minder drukke „Dulles"-vliegveld. Aangenomen werd dat er een bom in het vliegtuig was geplaatst. De telefo nische waarschuwing kwam uit een pu blieke cel. Men weet niet wie de politie opbelde, dag, dus woensdag 26 augustus, volgen de I het niet van de daken roepen om niet in nominatiespeeches, waarbij de gouverneur moeilijkheden te raken met fanatieke ras van Texas John B Conally officieel de senhaters, zoals de leden van de Ku Kux naam van Johnson voor het hoogste ambt Klan. zal lanceren waarop de traditionele De conversatie heeft. tenslotte zijn dui- spontane demonstratie voor Lyndon B. zen(jen gedelegeerden en belangstellenden zal losbarsten. nog meer te bieden: er zullen enige films Op de laatste dag van de conventie komt vertoon(j worden over successen van de Johnson zelf dan eindelijk op de proppen palddj jn de afgelopen jaren en ook een voor zijn aanvaardingsrede en het naar vo- ter herdenking van president Kennedy. De ren schuiven van de nummer twee op het laam Kenned zal trouwens meer dan verkiezingsplakkaat. Wie dat wordt is nog eens ve,er lippen zijn Niet alleen uit altijd een open vraag. Johnson heeft nu weemoed over de dood van een zo veel- wel bekendgemaakt wie hl] allemaal niet belQvende) brilliante man, bij wiens kali- wil (Robert Kennedy, McNamara, Rusk, Ler e Johnson-ploeg die ditmaal de par- Stevenson, Shnver) maar hl] maakt van uj zal beheersen schril afsteekt, maar ook zijn hart nog steeds een moordkuil wat be- doQr dg aanwezigheid Van Bobby Kenne- treft de man, die hij wel wil. dy en (naar alle waarschijnlijkheid) van zijn de senatoren uit Minnesota Hubert jacqueHne, de jonge weduwe van de presi- Humphrey en Eugene McCarthy, (geen fa- dgnt milie van de beruchte republikeinse se nator Joseph McCarthy, wiens commu nistenjacht Amerika een tijd lang een halve politiestaat maakte), senator Mike Mans- field van Montana en senator Edmund S. Muskie uit de staat Maine. De naam van I Muskie wordt pas sinds een paar dagen genoemd, maar met een hardnekkigheid die opvallend is. De meest waarschijnlijke kandidaten De neteligste kwestie, waarmee de de mocratische gedelegeerden in het reine I zullen moeten komen, is de erkenning van de delegaties uit Alabama en Missisippi. De natuurlijk allemaal blanke afgevaar-1 digden uit Alabama hebben onder leiding van hun racistische gouverneur George Wallace al meegewerkt aan een wetje, dat het straks mogelijk maakt dat Alabama's kiesmannen, ook al wint de democratische partij in die staat, hun stem niet uitbren gen op president Johnson. Met andere woorden, de democraten I van Alabama zijn hard op weg hun steun en stem te gaan geven aan de republikein Goldwater, die hen namelijk goed bevalt door zijn conservatisme ten aanzien van het opheffen van de rassenscheiding. Die houding kan een reden zijn voor de de mocratische conventie in Atlantic City de gedelegeerden uit Alabama niet te erken nen als loyale democraten, waarbij men zich kan beroepen op de vastgelegde re gel dat gedelegeerden „bona fide democra ten moeten zijn, wie de belangen, voor-1 spoed en succes van de democratische partij ter harte gaan". De delegatie uit Missisippi, al even I blank als die uit Alabama ondanks het feit dat 43 percent van de bevolking in die staat zwart is, biedt nog meer proble men. Haar positie wordt namelijk officieel I betwist door een delegatie van 66 man, van wie 62 negers en vier blanken, die namens de Freedom Democratie party-optreden. Deze freedom-democraten steunen, in te- genstelling tot de officiële blanke delega tie, openlijk president Johnson en betogen I dat de blanke groep, die onder leiding staat van gouverneur Paul Johnson, sa mengesteld is op basis van rassendiscrimi- natie. Dit laatste nu kan niemand ontkennen, I want de democratische partij in Missisip pi, waar overigens maar een kleine ze ven percent van de kiesgerechtigde ne-1 gers geregistreerd is als kiezer, weigert ne gerleden op te nemen. De moeilijkheid I voor de geloofsbrievencommissie van het partijcongres is evenwel dat men alle zui delijke delegaties in het harnas jaagt als men de officiële Mississippianen niet toe laat. WASHINGTON (AFP) Het vermogen van het gezin Lyndon Johnson bedraagt I in totaal 3.484.098 dollar. Dit blijkt uit een accountantsrapport dat op verzoek van de Amerikaanse president is opge maakt en dat gisteren in Washington is gepubliceerd. Het vermogen is als volgt verdeeld over de leden van het gezin Johnson: de president bezit 378.081 dol lar en zijn vrouw 2.126 289 dollar. Zijn dochters Lynd. Bird en Luci Baines be zitten respectievelijk 490.141 en 489.578 dollar. De twee dochters bezitten elk dus meer dan hun vader. WASHINGTON (AP). De Amerikaan se commissie voor Atoomenergie heeft giS' teren op haar proef terrein in Nevada een ondergrondse kernproef genomen. De kern proef was de twaalfde van dit jaar en de eerste sinds 16 juli jongstleden. Advertentie 2 PAK HET ZIET ER zelfs al naar uit dat de delegaties uit Florida, Louisiana, Alaba ma en Arkansas rechtsomkeert zullen ma ken als hun blanke broeders uit Missisippi geweigerd worden. En dat houdt weer in dat de democratische partijorganisaties in deze staten geen vinger uit zullen steken voor Johnsons verkiezingscampagne, een ernstige zaak als men bedenkt dat Goldwater in de zuidelijke staten nü al een voorsprong heeft bij opiniepeilingen. Aan de andere kant lijkt Johnson niet I van plan water in zijn burgerrechtenwijn te willen doen. Hij wil, ondanks de anti pathie daartegen in het zuiden, duidelijke en nadrukkelijke steun en wellicht ook een openlijke veroordeling van elke vorm van rassendiscriminatie. Daarmee hoopt John son natuurlijk alle negerstemmen in het I land te vangen, maar ook de stemmen van vele zuidelijke gematigden, die in hun hart allang vinden dat een eind moet ko men aan de negerdiscriminatie, maar die (Van onze correspondent) LONDEN. Er dreigen ruzies over de ver deling van het geld, dat vorig jaar voor de opheldering van de grote treinroof in Engeland werd uitgeloofd. Mevrouw Ethel Clark gaf gisteren haar advocaten opdracht, desnoods in een pro ces, de beloning van 100.000 op te eisen, die de Engelse P.T.T. heeft uitgeloofd en waarop ook de landarbeider John Maris recht meent te hebben. Enige uren later hoorde zij, dat zij in ieder geval 140.000 zou krijgen voor haar hulp aan de politie. Mevrouw Clark is de negenenzestig- jarige weduwe van een politieman. Zij leeft van een pensioentje van 135,in de maand. Nu, een goed jaar geleden, belde zij de politie van Bournemouth op, dat twee mannen haar hadden gevraagd of zij een garage te huur had. Het waren twee leden van de bende van de grote treinroof. Zij hadden veertien miljoen gul den in hun bezit toen zij door de politie gearresteerd werden. De beloning die mevrouw Clark zal krij gen is het honderdste deel van de toen teruggevonden som. Mevrouw Clark, die daarvan een bungalowtje en een hond wil kopen „om me gezelschap te houden" wil ook de 100.000 hebben van de Engelse P.T.T., die toegezegd zijn aan degene, die het eerst inlichtingen zou geven, die tot de arrestatie van de bende zou leiden. Maar landarbeider John Maris vertelde de politie al op twaalf augustus over de eenzame Leathersdalefarm, die later de schuilplaats van de bende bleek te zijn. En zoals de zaken er op het ogenblik voor staan, maakt hij dus de beste kans op de beloning. Hij heeft trouwens al 100.000 gekregen van de Midlandbank. Zijn toe komst lijkt dus wel verzekerd. AK Heer, dame en leeuwen Wil juffrouw van 4 april aanw. Diergaar de bij voedering leeuwen op bank zich bekend maken om 5 uur. Br. no. 700 kiosk Veemarkt. De rozen op mijn schrijftafel verwelken Noord-Viètnamese schepen vergaan romantiek, lieve mensen, blijft eeuwig be staan. Doet deze kleine advertentie uit de Rotterdamse editie van Het Vrije Volk ook uw harteke niet sneller, althans inniger, in ieder geval warmer kloppen in uw stoere borst die zich, iedere dag weer, breed maakt om de mokerslagen van het harde reële leven op te vangen? Is dit niet een fijn, klein, kleurig, geurig bloempje, bijna in het verborgen bloeiende op de smalle berm van de brede, gladde asfalt weg-des-levens, waarlangs gij blind voor bloempjes voortraast naar dat énig, daag'lijks doel: de volgende ton gouds voor uw effectenportefeuille. En ziet nu deze idylle Twee mensen in een diergaarde Een heer en een juffrouw Een man en een dame En leeuwen Leeuwen als achtergrond van een ogen schijnlijk) geringe menselijke gebeurtenis. Leeuwen, brullend in de middag. Leeuwen zich werpend op brokken lillend, bloederig vlees. Een oerwoudkreet tegen het zachte neuriën van het eeuwige lied-van-ver langen. Het is alles zo mooi, zo zuiver dat gij, goede lezer, toch wel beschaamd zult zijn over de nutteloosheid uwer dagen; dat rossen en rijden, dat kopen en verkopen, dat verhit onderhandelen over 'n duizendje méér om dat tonnetje vol te krijgen Ga maar eerlijk bij u zelf te rade. Mi) behoeft ge uw antwoord niet te geven op de vraag: is een aardige dame in een bloeiend Blijdorp, een dame op een bank bij de gulzige leeuwen, niet oneindig veel méér waard dan de gulzigheid door aan den dag gelegd bij het ontworstelen van uw leeuwedeél aan de groezelige grijp hand jes van de lelijke mannen, die u het brok vlees uit de gretige bek trachten te scheuren Er blijft, en dat is het super mooie van deze bronstroep van leeuw naar leeuwin, een raadsel huiveren over de idylle waar van wij de stille getuigen mogen zijn; zij dient zich bekend te maken om 5 uur. Waar, op welke dag; om vijf uur in de morgen of in de avond En als zij het nu eens om kwart over vijf deed En waarom dan óók nog die brieven ter Veemarkt Floris Flaneur LEOPOLDSTAD (AFP) Pierre Moe- Iele, een van de opstandelingenleiders in Kongo, is gedood. Dit Ts officieel in dé Kongolese hoofdstad (Leopoldstad) bekend gemaakt. Moelele, minister van Onderwijs in de voormalige regering-Loemoemba, was organisator van de opstand in de oos telijke provincie Kwiloe. Men meent dat hij in Peking een opleiding heeft gekregen in revolutionaire tactiek en guerrilla-oor logvoering, die hij later in Kwiloe en ande re Kongolese gebieden in praktijk bracht. De dood van Moelele werd vanmorgen door radio-Leopoldstad in een kort bericht gemeld. Hoe, waar en wanneer de opstan delingenleider het leven verloor werd er I niet bij gezegd. De stad Kapona, gelegen aan de weg j tussen Boudewijnstad en Albertstad is door de regeringstroepen op de rebellen veroverd. Ook de plaats Kansimba, is weer in handen van de regeringstroepen. Alle in Leopoldstad verblijvende onder- I danen van Kongo-Brazzaville (het voorma lige Frans-Kongo) en Boeroendi moeten op last van de regering-Tsjombe het land ver laten. Al hun bezittingen zullen in beslag worden genomen. Advertentie 'n Brink produkt (Van onze correspondent) LONDEN De Britse politie onderzoekt op het ogenblik inlichtingen uit de onder wereld, dat treinrover Charles Wilson vo rige week uit de gevangenis ontsnapte, verkleed als stalknecht. Met twee vol bloeds in een paardenbox zou hjj naar de westkust van Engeland zijn gereisd om geen verdenking te wekken, en vandaar zijn overgestoken naar Ierland. Een inspecteur van Scotland Yard zei gisteravond: „Als dit waar is, dan was het inderdaad het plan van een meester. Wie zou iets achter een auto met een paardenbox zoeken die 's morgens vroeg rustig over een Engels landweggetje rijdt? En wie zou in de stalknecht die de paarden verzorgt, een treinrover herken nen?" Volgens dezelfde onderwereldtip zou Wil son in Ierland zijn samengekomen met de man die de ontsnapping heeft verzon nen de politie kent de identiteit van deze man en hij zou twee miljoen gul den hebben gekregen voor het karwei Ierland is een uitstekende schuilplaats voor Wilson, omdat dit land geen volle dig uitleveringsverdrag met Engeland heeft. Springstoffen. Volgens het Russische blad de Pravda, die een Zuidafrikaanse ha venarbeider citeert, levert China spring stoffen aan Zuid-Afrika, „die door Ver woerd worden gebruikt tegen het on gelukkige Afrikaanse volk". „Waakhond". Dr. R. L. Sproull, directeur van de afdeling van het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging voor speurwerk op het gebied van de kern energie. heeft gezegd, dat de Verenigde Staten door middel van de vier „waak- hond"-kunstmanen, die thans om de aarde draaien elke kernontploffing in de ruimte kunnen waarnemen. O.A.S.-vertegenwoordiger. De organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) heeft de benoeming bekendgemaakt van de Argentijn dr. Paul C. Migone tot buiten gewoon vertegenwoordiger in Europa. Hij zal in Genève zetelen. Telstar-uitzending. Vele Europeanen zul len gedeelten van de Amerikaanse de mocratische conventie in Atlantic City via de communicatiesatelliet Telstar II op hun televisiescherm kunnen volgen. Vergelijking. Het Russische persbureau Tass heeft stellig ontkend dat de joden in Rusland worden vervolgd. Het heeft het leven van de Russische joden ver geleken met dat van de negers in Amerika. Waakzaamheid. Het Russische blad „Rode Ster" heeft aangedrongen op grotera waakzaamheid bij de politieke officieren om de godsdienst onder de strijdkrach ten uit te roeien. „Zelfs onder de com munistische militairen zijn er die niet alleen niet deelnemen aan de atheïs tische instructie onder de troepen, doch zelfs godsdienstoefeningen bijwonen", aldus Rode Ster. Val. Een jonge Amerikaanse piloot is 350 meter gevallen nadat zijn parachute niet open ging. Zijn enige verwonding was een schram aan zijn knie. De piloot, Michael Leonard, kwam met een snel heid van ongeveer zestig kilometer per uur op de grond terecht. Weggebleven. De minister van Buiten landse Zaken, Richard Butler en anders Britse ministers die zich met inter nationale aangelegenheden bezighouden, zijn weggebleven van een receptie van de Indonesische ambassade ter gelegen heid van de 19de verjaardag van de afkondiging van de Indonesische on afhankelijkheid. Alles. De chef-staf van het leger van Irak, generaal Abdel Rachman Aref, heeft tegenover het blad „Bagdad News" gezegd, dat de Sovjet-Unie bereid is aan Irak alles te leveren wat het op het gebied van moderne bewapening en militaire uitrusting nodig heeft.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3