Engeland gaat zijn beroemdste veldslag, die by Hastings m 1066, herdenken Het zwaard van Damocles hangt boven onze bloembollenhandel WÊlÈÈiÊÊÈÈÈÊÊ ja graag! doodt direct elk insekt! Fransen uitgenodigd een invasie te doen Japan zorgt voor biljartsensatie Honda niet in GP Oostenrijk Schilder overleden na val van 25 meter Dodelijk arbeidsongeval in Rotterdam DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 Juist als man kun je dat zo waarderen Een lekkere Amerikaanse sigaret WèÊêÊMMMêÈ mmzmmm frissere geur geen vlekken grote spuitbus voor maanden lang gebruik! Motocross rijden om de Trofee des Nations Europees kampioenschap 47/1 in Apeldoorn DE MOGELIJKHEID is niet uitgesloten, dat binnenkort een Frans leger het Kanaal zal oversteken en een invasie zal plegen in Engeland. Maar dat is niet 7.D firCT A k h/st Iiil'f urnn» ,,«0* „,1J-i.T^1 1 -I S ZO e van «"«aLCRcii en een invasie zal plegen in Engeland. Maar dat is niet het "fo want vast staat dat ze in Engeland al lang op de hoogte zijn van de Franse plannen We mogen zelfs aannemen, dat de invallers op Britse bodem hartelijk verwelkomd zullen worden. Hoe dat allemaal in elkaar zit zullen we u graag verklaren. Op 14 oktober 1066, de belangrijkste dag in de geschiedenis van Engeland - versloeg Willem, hertog van Normandië, de Sak- sers onder Harold II m de slag bij Hastings en werd daardoor koning van Engeland. Willem die de Veroveraar wordt genoemd, had het bestaan een invasie in Engeland te doen slagen, een stout stukje dat na hem nooit meer is gepresteerd. Bovendien had hij hiermee de grondslag gelegd voor een van de grootste koninkrijken die de wereld ooit zou kennen. Over twee jaar, in 1966 zal het 900 jaar geleden zijn dat de veldslag plaats had en de Engelsen zijn niet van plan deze gebeurtenis ongemerkt voorbij te laten gaan. Dit jaar nog wil men ee" 1c°mP .et programma opstellen van de herdenkingsplechtigheden, hoofd zakelijk m de graafschappen Sussex en Kent. EEN SPECIALE COMMISSIE, dei „1966 Celebrations Council", is al geïn stalleerd en er zijn onderhandelingen ge opend met de ge meentebesturen van de plaatsen, die het nauwste bij de her denking betrokken zijn HastingsBattle, Pevensey, New Rom- ney, Folkestone en andere). Ook in Nor mandië, Willems ge boorteland, en op de Kanaaleilanden, die destijds deel uitmaak ten van zijn hertog dom („Les lies Nor- mandes"), zal de ver overing herdacht worden. Centra van de herdenkingsplech tigheden zijn: de bad plaats Hastings, de Pevensey-baai in de directe omgving van de stad, het oude kas teel van Pevensey en de heuvelachtige streek rond 't stadje Battle, dat zijn naam rechtstreeks aan de roemruchte veldslag ontleent. Volgens de geschiedenisboeken ging Willem in de Pevenseybaai aan land. Op het ogenblik aat hy de Britse grond betrad struikelde hy en zijn volgelingen vonden dat maar een slecht voorteken. De voortvarende hertog nam echter een handvol zand en verklaarde dat hij Engeland al in zijn macht had vóór er nog van een veldslag sprake was. Dit kordate gebaar stelde zijn mannen gerust. DE LEGERMACHT van de Norman- aier trok vervolgens op tegen de vesting Anderida, een oud fort uit de tijd van de Romeinen, en nam dit zonder moeite in om de eenvoudige reden dat het zogoed als verlaten was. Willem gaf de vesting cadeau aan zijn halfbroer Robert, de graaf van Mortain. Binnen de muren van de oude vesting liet deze het kasteel Pe vensey bouwen. In de eerstvolgende ja ren werd dit kasteel uitgebreid en ver sterkt. Het heeft heel wat belegeringen moeten ondergaan, maar werd nooit in genomen. Nadat het een tijdlang was ver waarloosd, werd het weer belangrijk als verdedigingspunt tegen de dreigende in vasie van de Spaanse Armada. Zelfs in de Tweede Wereldoorlog speelde Peven sey Castle nog een rol; in het metsel werk boven de westelijke poort werden toen kleine bunkers gebouwd als afweer tegen een mogelijke Duitse invasie. (Ove rigens wemelt het op de stranden van Hastings en omgeving nog van de bun kers en geschutskoepels uit de Tweede Wereldoorlog). Willems hoofdmacht ging aan land tus sen Hastings en St. Leonards'-on-Sea. De stad Hastings werd spoedig ingenomen en Willem vestigde hier zijn hoofdkwartier. Aangenomen wordt dat hij ook het oor spronkelijke Hastings Castle liet bouwen. Op de strandboulevard wijst een grote steen de plaats aan, waar volgens de over levering Willem zijn eerste maaltijd op Britse bodem zou hebben gebruikt. Som migen beweren zelfs dat deze steen de hertog tot tafel gediend zou hebben. T..:s V. - VOOR DE SLAG had Willem de eed af gelegd dat hij op deze plek een kerk zou laten bouwen indien hem de overwinning werd gegund. Hij hield zijn belofte en richtte een kerk op, die zo gebouwd werd dat het hoofdaltaar precies op de plek stond waar Harold, dodelijk gewond door een Normandische pijl, ter aarde stortte. Van deze kerk is niets meer over. Op de plaats van het hoofdaltaar is in 1903 door leden van de Normandische vereniging Souvenir Normand" een gedenksteen op gericht. In de middeleeuwen bouwden Benedic tijner monniken op deze plaats een abdij. Toen Hendrik VIII de kloosters ophief, gaf hij de abdij cadeau aan Sir Anthony Brow ne, zijn opperstalmeester. De nieuwe eige naar sloopte en veranderde er veel aan en verbouwde de woning van de abt tot een privé-woonhuis. Van deze middel eeuwse bouwsels zijn nog enkele resten over; van de oorspronkelijke kerk heeft men onlangs enkele fundamenten blootge legd. BATTLE IS EEN romantisch, dromerig, typisch Engels stadje. In de hoofdstraat, die dwars over het historische slagveld loopt, vindt men een aantal pittoreske ge bouwen, waarvan sommige uit de veer tiende en de vijftiende eeuw dateren. De ze schilderachtige omgeving zal straks de achtergrond vormen bij de herdenking van Engelands beroemdste veldslag. Wat nu de invasie betreft, waar we het in de aanvang over hadden: Normandie is uitgenodigd vrijwilligers bij elkaar te trommelen en hen als vijandelijk leger, gekleed volgens de mode uit wijlen Wil lems tijd, Engeland te doen binnendrin gen. Een en ander zou een mooie gele genheid bieden tot het leveren van schijn- landingen en schijngevechten. Of het alle maal doorgaat weten we niet; vast staat in elk geval wel, dat de herdenking van de Slag bij Hastings groots zal worden aangepakt. Henk Bouwman De zuidelijke gevel van Battle Abbey, een gebouw dat bijna 900 jaar oud is. VEEL TIJD OM ZICH op zijn gemak te vestigen had Willem overigens niet. Al gauw bereikte hem het bericht dat de Sak- sers onder aanvoering van hun koning Harold in de richting van de kust opruk ten. Willem vond de aanval de beste ma nier van verdediging en trok onverwijld het binnenland in om, Harold en zijn man nen een halt toe te roepen. De legers trof fen elkaar op de plaats waar nu het stad je Battle ligt. Hier had de beroemde veld slag plaats, die in Willems voordeel uit viel (algemeen wordt aangenomen dat Willem de overwinning te danken had aan zijn goed getrainde ruiterij, die een on gekende paniek zaaide onder het Saksi sche voetvolk.). Advertentie iiifi liipiiil (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Eigenlijk zou het gehele bloembollenvak nu in zak en as moeten zitten, want de Europese Commissie geeft voortdurend bi«k van een opvatting, die regelrecht gericht is tegen de zo heerlik vertrouwde en wel veilige geleide economie in de Nederlandse siergewassensector. Men heeft het nu echter te druk met exporteren om het zwaard i an Damocles, dat „Brussel" boven de arme hoofden houdt, te ontdekken. Deze week nameluk is bekend geworden, dat Nederland geen heffing meer mag leggen op de uitvoer van afgesneden bloemen van tulpen en narcissen. Bovendien zal Duitsland de contingentering gaan bewaken. En ook die is weer door Brussel voorgeschreven Dat zwaard echter vergt wel enige ver duidelijking. Ook voor vele bloembollen mensen, want er bestond tot nu toe een uiterst ingewikkelde situatie. Er bestaat al sinds men het foceren van bloembollen uitvond een tegenstelling tus sen de bloembollen en bolbloemen. Neder landse kwekers voeren bloembollen uit. Ons land ontvangt daarvoor nog steeds welkome deviezen. Sinds de eerste jaren van de crisis kregen Nederlandse trekkers en telers van bloemen van tulpen en nar cissen bijzonder weinig kans om hun bloe men ook naar het buitenland te zenden. De bloembollen waren belangrijker voor onze deviezenpot en daar moesten de in hoofdzaak Rijnsburgse broeiers het maar mee doen. We zullen maar eerlijk beken nen, door hun nooit aflatende ijver is Ne derland bloemenland geworden. Ze trans porteerden hun bloemen zover de grenzen het toelieten. Oud-minister van Landbouw dr. Mansholt lis echter zeer goed op de hoogte. Men I mag wel aannemen dat deze commissie bewust gehandeld heeft. Onze bollenmen- sen hebben het echter nog prettig druk met de export en hebben geen tijd om dat zwaard te zien. Er is ook al zo lang over hen gewaakt door Den Haag. Advertentie Intussen hebben ze onder aanvoering van hun leidsman Teun Kralt altijd gepro beerd ook de verloren gegane export weer op de bouwen. Met moeite en pijn wron gen ze zich hier en daar op een buiten landse markt. Maar het wakend oog van de Nederlandse regering, tegenwoordig ver vangen door het Produktschap voor Sier gewassen, lette vooral op de gezondheid van de bloembollenexport. Iedere tulpe- of narcissebloem werd be last met een heffing om het verschil Op deze plaats stortte Harold II, de laatste der Saksische koningen, dode lijk gewond neer. Van de kerk, die Willem liet oprichten, is niets meer over. Het gedenkteken werd in 1903 opgericht op de plaats van het hoofd altaar. tussen de inkoopprijs van bloembollen in Nederland en in het buitenland weg te hef fen. Duitsland was hiervan het sterkste voorbeeld. Daar mocht geen tulpebloem heen, totdat de E.E.G. tot stand kwam. Contingenten moesten worden afgebroken en toen men daar niet onderuit kon vond men hier het woord discriminatie erg mooi passen. Bloembollen mogen niet beneden een bepaalde minimumprijs worden geëx porteerd. Anders gezegd, de Duitse broeiers konden niet beneden die bepaalde prijs kopen! Maar de Rijnsburgers kunnen wel de minder mooie bollen, waarvoor de export de neus ophaalt, voor een zacht prijsje wegkopen. Er zijn zelfs speciale veilingen voor de dikwijls ontvelde bollen. .Advies" Hun concurrenten in het buitenland von den dat niet zo'n ramp, want de verschil len werden toch aan de grens vereffend, dank zij een ingewikkelde berekening. Maar nu die heffing op „advies", lees „bevel", van de Europese Commissie moet verdwijnen op grond van de artikelen 36 en 12 van het Verdrag van Rome, wordt de toestand anders. De Duitsers moeten dan ook goedkoop kunnen inkopen om te kunnen bewijzen, dat zij de concurrentie met de Rijnsburgers aan kunnen. Want er zal daar worden geproduceerd, waar dit het goedkoopst kan. Dr. H. J. Busé heeft eens gezegd, dat nog lang niet vaststaat, dat dat in het beroemde en gevreesde Rijnsburgse zal zijn. De uitgangsprijs moet dus wel hetzelfde zijn. Daarmede komt het mooie stelsel van de minimumexportprijzen voor bloembol len in gevaar. Voor de gehele wereld. Want als er geen gemeenschappelijk E.E.G.-be- leid wordt gevoerd dan kan men niet de verkoop van bloembollen tegen elke markt prijs toestaan en dan maar hopen, dat de bollen netjes in de zes E.E.G.-landen blij ven. Ze verdwijnen dan voor een zeer zacht prijsje ook naar de andere Europese landen en de V.S. en alle mooie en zorg vuldig gekoesterde maatregelen zijn een grandioze flop. Te meer daar er nu al een overproduktie is van hyacinten en er ook al zou zijn ge- weest, als de tulpen niet zo'n onregel matig voorjaar te doorstaan hadden ge kregen. De Europese Commissie moet dit alle maal ook weten. Is dit niet het geval dan wordt het hoog tijd, dat de Brusselse heren zich eerst eens goed op de hoogte stellen de consequenties van hun adviezen. GEPARFUM£f5 j9<'® Wiegen» motten» 'nsekten UIT HET VERTROUWDE ERDAL HUIS De nieuwe Japanse formule 1-wagen van Honda zal zondag a.s. niet deelnemen aan de grote prijs van Oostenrijk. De race manager van Honda, Nakamura, heeft de organisatoren bericht dat de wagen op de Nürburgring werd beschadigd en niet op tijd kon worden hersteld. Japanse biljarters komen naar Hilver sum. Voor de eerste keer in de geschiede nis van de biljartsport zullen zij deelne men aan wedstrijden om de wereldtitel. De wereldprimeur gaat naar Hilversum, waar in mei 1965 gestreden zal worden om het wereldkampioenschap driebanden. Het schijnt nu reeds een sensationeel toernooi te zullen worden. De Japanse kampioen Koya Ogata bereikte zijn nationale titel met een algemeen gemiddelde over negen partijen van 1.212. Zijn particulier moyen ne in één partij was 2.272. Grote concur rentie dus voor de schijnbaar onaantast baar op zijn troon zetelende Belg Ceule- mans. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de KNMV., is ons land de organisa tie toegewezen van de Trofee des Nations 1964. Deze teamwedstrijd zal op 30 augus tus in Markelo plaatsvinden. Voor deze race, die geldt voor 250 cc motorcross machines hebben tien landenteams be staande uit vier of vijf rijders officieel ingeschreven. In totaal vermeldt het pro gramma 48 rijders. De deelnemende landen zijn: Zweden, Engeland, Rusland, België, Tsjecho Slo wakije, Finland, Noorwegen, Zwitserland Frankrijk en Nederland. Het Nederlandse team bestaat uit de I rijders Frits en Rob Selling, Jan van der Hoek, Rudi Boom en Simon Schram. Zweden, aangevoerd door de meervou dige Europese kampioen Torsten Hallman verdedigt de trofee. De Europese biljartbond heeft de orga nisatie van het Europees kampioenschap 47/1 opgedragen aan het district Apel doorn van de Koninklijke Nederlandse Bil jart Bond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van dit district. Het toernooi zal van 11 t/m 14 maart 1965 in Apeldoorn worden gehouden. De „Olympische" Syncom-3 satelliet wordt hier nog voor de allerlaatst maal gecontroleerd. Thans cirkelt het ruimtevoertuig rond de aarde. Het zal beelden van de Olympische Spe len in Tokio naar de Verenigde Sta ten zenden. De 34-jarige schilder J. Verhoeven uit Rotterdam is gisteren om het leven geko men door een val van 25 meter uit het flatgebouw aan de Rochussenstraat in de Maasstad. De schilder was in een woning op de zesde etage bezig met het inzetten van een ruit. Hierbij heeft hij zich vermoede lijk te ver voorovergebogen, waardoor hij uit het raam viel. De man overleed aan zijn zeer ernstige verwondingen op weg naar het Dijkzigtziekenhuis. Bij het opbergen van een zogenoemde grondfreesmachine is gisteren de zestig jarige freesmachinist W. Verschuuren uit Rotterdam om het leven gekomen. Het on geluk gebeurde doordat de heer Verschuu ren de controle op de machine verloor met het gevolg dat hij bekneld raakte tus sen een muur en het zware werktuig. Het handvat, waarmee hij de freesmachine bestuurde, trof hem in de borst Hij over leed korte tijd later in het Bergwegzieken huis.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4