IJmuider Vishallen in enorme puinhoop herschapen 1 ■yr-i "tm m V "V,. f Hi I DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 5 ifli JÉ r h-r^-T_. - BMMBÉfa, 1 ^™:™JÈÊÊËmL -»jfjjw m IBRf"' "rWW"': sv- Twintig jaar geleden jf«:y.WyW.... :>v y— *P*~~ w 5 bombardeerde Royal Air Force IJmuidenDood en verderf op 24 Augustus 1944 In de voormiddag van 24 augustus 1944 was het havengebied van IJmuiden het doelwit van een verschrikkelijke luchtaanval. Ten minste zesendertig zware bommenwerpers van de Royal Air Force zaaiden in zes aanvalsgolven dood en verderf in de IJmuidense Vissershaven, Noordzijde en Zuidzijde. Vooral de IJmuidense Vishallen, waar de geallieerden in het kantoor van het Staatsvissershavenbedrijf een belangrijk centrum van de Kriegsmarine wisten, kregen het zwaar te verduren: er bleef nagenoeg niets dan puin van over. Uit de puinhopen heeft men de vishandelaar Jac. Visser Clots gehaald, hij was dood; zwaar verminkt, maar levend vond men J. de Niet, de tegenwoordige kassier van het Staatsvissershavenbedrijf; op de Noordzij werd door het bombardement gedood de monteur van het Staats vissershavenbedrijf, J. Kooiman. Kooiman was bezig met herstelwerk zaamheden. Op 26 maart 1944 namelijk had IJmuiden zijn eerste zware bombar dement ondergaan. Het was zondag en hieraan was het te danken, dat er slechts materiële schade werd aangericht. De noordwestelijke helft van hal A ging er aan (er staat nu een pakhuis) na een brand, die een gevolg was van de bom aanval. Ook de dienstwoningen aan de kop van de Vissershaven kregen de volle laag; van de hallen en van het kantoor gebouw bleef geen ruit heel. In de havens werd een aantal schepen van de Kriegs marine tot zinken gebracht. Ook diverse gebouwen aan de zuidzijde werden ver nietigd of werden zwaar beschadigd. Na deze eerste aanval van de R.A.F. probeerde men in de allereerste plaats wegen, waterleiding en riolering te her stellen. Deze herstelwerkzaamheden wa ren nog niet voltooid, toen op 24 augustus de Britten opnieuw attaqueerden: het bombardement van 26 maart bleek toen slechts een tam voorspel geweest te zijn lichtnet, erfpachtpercelen op de Zuidzij werden niet gespaard. In de haven werden verscheidene vaar tuigen van de Duitse marine (sommige af genomen van Nederlandse eigenaren en omgebouwd voor oorlogsdoeleinden) tot zinken gebracht of in brand geschoten. Drijvende olie, afkomstig van gezonken schepen, veroorzaakten tot tweemaal toe een grote brand in het oostelijk einde van de Vissershaven, waardoor ernstige schade werd aangericht: Nederlandse kustvissers- schepen en het houten remmingwerk van de Vissershaven werden door het vuur verteerd. Van de in brand geschoten kust- vissersvaartuigen zonken er negen. De 24ste augustus 1944 was een werk dag. De R.A.F. attaqueerde tussen een en half twee in de middag. Er waren toen maar heel weinig werkers in het havengebied, de meesten waren naar huis gegaan voor het middageten en maar een enkeling kwam die middag nog terug. Pas de volgende dag werd de meeste IJmuide- naars duidelijk wat er gebeurd was. De opruimingswerkzaamheden moesten meteen beginnen. Op 28 augustus was de eerste vis, per trein aangevoerd uit Delf zijl, weer op de afslag. Er werden plannen beraamd om de visafslag naar elders over te brengen, daar men bevreesd was dat de R.A.F. opnieuw op bezoek zou komen. Maar hieraan hoefde geen gevolg gegeven te worden, want enkele dagen later werd de gehele visserij op de Noordzee door de Duitsers verboden; op 7 september 1944 functioneerde de visveiling in IJmui den voor het laatst. In het daarop volgend jaar, op 3, 8 en 10 februai-i, heeft de Royal Air Force IJmuiden opnieuw zwaar gebombardeerd. Deze keer lieten de Britten zwaardere bommen vallen, zestonners, die de snel- botenbunker aan het einde van de Haring haven beukten en hem buiten gebruik stelden. Door de spoorwegstaking was het niet langer mogelijk vis uit Delfzijl naar IJmuiden te vervoeren. IJmuiden bleef „visloos" tot 7 mei 1945. Op die dag verscheen plotseling een Deens vissers vaartuig voor wat was overgebleven van de hallen. Niemand begreep hoe de Deense schipper het geklaard had: de haven toegang en de haven zaten vol wrakken en mijnen Maar lang heeft men er niet bij stil gestaan: er zat vis in het ruim en op het dek. Noordzeevis, hoofdzakelijk schol. Z' 'kV -TOff-ïïü- 1 Het was dikke schol, „zo dik als een plank". Geen wonder, al die tijd was er niet gevist onder de kust, de platvis had zich ongestoord rond kunnen vreten. Tot uit de verre omtrek had het gerucjit zich. snel verspreid: er was vis aangevoerd; iedereen wilde daar bij zijn en er iets van hebben. De 'aanvoer bedroeg ongevèer honderd kisten. De vishandelaren reken den snel uit boe groot (of klein) hun aandeel zou zijn. Maar de vis werd hele maal niet verdeeld, althans niet onder de handelaren. In overleg met de directie van het Staatsvissershavenbedrijf en Den Haag werd besloten dat alles bestemd zou worden voor de zieken in de zieken huizen in Noord- en Zuid-Holland. Met grote moeite werd he.t verpakkingsmate riaal bij elkaar gescharreld, en toen begon het visvervoer, onder politiebewaking, als óf het een goudtransport gold. Enkele dagen later kwam (blijkbaar op de lucht af) een tweede Deen met Noord zeevis. Ook zijn vis werd met gejuich begroet. Deze keer kwam, na eindeloze vergaderingen, de vis bij de vishandelaren terecht, dat wil zeggen bij hun vereniging, die coöperatief inkocht. Na het zware bombardement van 24 augustus 1944 geloofde geen IJmuidenaar meer een wederopkomst van IJmuiden als vissershaven en aanvoercentrum van vis. De vernielingen waren onvoorstel baar: uit deze chaos was niets meer te verwachten. De geschiedenis heeft anders geleerd. IJmuiden is herrezen en her overde snel zijn oude plaats. Visser Clots kwam om het leven in zijn pakhuis, in hal C. Maar dit was niet de enige hal die vernietigd werd: de eerder gedeeltelijk verwoeste hal A werd nu ge heel in puin gebeukt; hal B kwam er niet veel minder erg van af; de hallen C en D kregen elk een voltreffer te incas seren, het kantoorgebouw werd zeer zwaar beschadigd. Achter hal B stonden vier pakhuizen, die eigendom waren van het Staatsvis sershavenbedrijf, verhuurd aan vishande laren: alle vier pakhuizen werden totaal vernield. De R.A.F. kende geen genade: havenloodsen, spoorweginrichtingen, we gen, riolering, waterleiding, het elektrische Midden boven: De herrezen vishallen van IJmuiden. Links boven: Onder de visbrug; kijkje op het kantoor van het Staatsvissers havenbedrijf. Rechts onder: 't Interieur van Hal B. Links onder: Hal D.; het pakhuis van de Firma Bückmann en Pool. Rechts midden: Dit bleef over van Hal C.; het pakhuis van Visser-Clots. Rechts boven: Bij de trap van de visbrug.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5