De Italiaanse „houwelijcken staet Verouderde wetgeving die tot heel vreemde gevolgen leidt suede Vier doden in het verkeer trekkers zoanlandsche Urker visser ving zwaar anker Auto's botsten Veehouder met tractor in sloot gevallen Hoogovenarbeider viel 15 meter Jonge Duitser over de grens gezet Zandzuiger moest ermee ophouden Inbraak in garage in Beverwijk Fietser reed tegen autoportier op Pont beschadigd door Engels motorschip V akantiecentrum afgebrand Gevaarlijke tabletten in Amsterdam schoolschoenen FILM EN FILMWERELD DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 7 Trekkers met elkaar in botsing op rijksweg Is er wat van u bij? ,Mijn meisje wil het Simpel genoeg Middeleeuws Gevangenisstraf Kort nieuws 6.95 7.95 8.95 schoenhandel IJMUIDEN KENNEMERLAAN 63 Kerkelijk nieuws De Urk 6 is woensdag de IJmuidense haven binnengelopen met een zwaar voor werp in haar vistuig. Met behulp van een kraan werd aan de zuidzijde het net opge haald. Daarin bevond zich een anker van drieduizend kilogram. De herkomst van het in de Noordzee opgeviste anker is nog niet bekend. Aan het vistuig van de UK 6 werd aanzienlijke schade toegebracht. j Op het kruispunt Paulus Potterstraat- Velserduinweg in IJmuiden kwamen woensdagmorgen een bestelauto en een personenauto met elkaar in botsing door dat de 18-jarige bestuurder van de perso nenauto geen voorrang verleende. De jon geman bleek niet in het bezit van een rij bewijs. De bestuurder van de bestelauto, die over pijn in zijn zij klaagde, is in het Antoniusziekenhuis behandeld. Daarna kon hij naar huis terugkeren. Woensdagavond omstreeks zes uur is de 57-jarige veehouder K. Brak uit 't Zandt met zijn zware tractor op ongeveer hon derdvijftig meter van zijn boerderij links van de weg in een sloot terechtgekomen en verdronken. Overzicht van de wagens die gisteren betrokken raakten bij een ketting botsing op de Velserweg. Vier men sen werden gewond. De materiële schade was groot. Door nog onopgehelderde oorzaak Is woensdag een 31-jarige werknemer van Hoogovens in een 15 meter diepe ertsbun ker gevallen. Met verwondingen is hij in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk op genomen. De Velsense politie heeft woensdag in ÏJmuiden-West een zestienjarige Duitse jongen aangehouden omdat het vermoeden bestond dat hij doelloos rondzwierf. De jongen beweerde dat hij twee maanden geleden uit Oost-Duitsland was gevlucht. Met een vriend was hij daarna naar Am sterdam gelift, waar hij zijn kameraad was kwijt geraakt. De jonge zwerver is op transport gesteld naar West-Duitsland. De zandzuiger Sliedrecht heeft woens dagmorgen door het zware weer het werk in de IJmuidense havenmond moeten staken. In afwachting van gunstiger weer is de zandzuiger naar de werkhaven ver sleept. Ook een deel van de zandtrans- portbuizen is afgekoppeld als voorzorgs maatregel. Vanmorgen werd verwacht dat de werkzaamheden tussen de pieren in de loop van de dag hervat zouden kunnen worden. In de afgelopen nacht is ingebroken in een garagebedrijf aan de Koningslaan in Beverwijk. De dief moet via het dak en een valraam in het kantoor zijn geklom men. Er wordt een geldkistje met 430 vermist. Op de Grote Hout of Koningsweg in Vel- sen-Noord is een 58-jarige fietser woens dagavond tegen het portier van een per sonenauto gereden. De bestuurster heeft vermoedelijk de fietser niet zien aanko men. Deze werd tegen de straat gesmakt en liep schaafwonden en een gekneusde knie op. Op de rijksweg Velsen-Beverwijk-Lim men zijn ter hoogte van de Kwekerstein- laan woensdagmiddag twee trekkers met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van een trekker met opgebouwde grijper wilde een voor hem rijdende bestelauto die linksaf wilde slaan ontwijken hetgeen niet lukte. Na tegen de achterzijde van de be stelauto te zijn gereden schoot de trekker naar links juist op het moment dat van tegenovergestelde richting een trekker met aanhangwagen geladen met maaimachines naderde. De aanhanger kantelde in de berm. Alleen de bestuurder van de bestel auto werd gewond. Hij is met klachten in nek en rug naar het Antoniusziekenhuis vervoerd, waar de verwondingen niet van ernstige aard bleken te zijn. In het tijdvak van 8 augustus tot en met 14 augustus 1964 zijn in de gemeente Velsen de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: klein zwart-wit hondje, pakje met sikkels, damesschoen, bedel-armbandje, kindertasje, fietspompje, dolkmes in schede, jsngensbril, armband met 5 strengen bloedkoralen, bankbiljet van 10, zaklantaarntje, driewielig kin derfietsje, portemonnee, plastic regenjas, regenbroek, tasje met gereedschap, alpino pet, transistor radio, rozenkrans, padvin- dersriem met sleutels, damessportfiets, aktetas, tas met inhoud, hondenriem, doos droprollen, bal, boek, dameshandschoen, bos sleutels, badhanddoek en zwembroek, tentharingen, dameshorloge, fototoestel, tafelmes, wit jong hondje. Inlichtingen betreffende deze voorwer pen zijn te verkrijgen dagelijks aan het hoofdbureau van politie in IJmuiden. De gedeponeerde voorwerpen zijn daar te verkrijgen elke dinsdag en vrijdag van 16.30 uur tot 17.30 uur. (Van onze correspondent) ROME Heel langzaam dringen in Ita lië zekere denkbeelden door, die in de rest van de wereld nu niet als zo uiterst mo dern worden beschouwd. Het schijnt zelfs, dat er een toenemend aantal personen be lang gaat stellen in de mogelijkheid van echtscheiding. Zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan, kan een Italiaan, niet gemakkelijk scheiden van tafel en bed. Een werkelijke echtscheiding, waarbij dus hertrouwen mogelijk is, bestaat prak tisch niet. Het maakt daarbij heel weinig verschil of het huwelijk voor de pastoor of voor de burgemeester voltrokken is. De wet kent namelijk beide vormen van huwelijk, hoewel men soms de indruk krijgt, dat de bevolking dat eigenlijk niet eens weet. IN EEN LAND, waar ruim veertig per cent van de stemmen, bij iedere verkie zing weer, wordt uitgebracht op uitgespro ken marxistische partijen, die dus ook het atheisme prediken, is het aantal huwelij ken dat niet in de kerk wordt voltrokken minder dan één percent. Daar heeft zelfs de soort banvloek, waarmee Pius XII com munisten en socialisten had getroffen en van alle sacramenten had uitgesloten, niets aan veranderd. Vraagt men nu aan de Italiaan, die op het punt staat te gaan trouwen of pas ge trouwd is, wat hem deed besluiten naar de pastoor in plaats van naar de burgemees ter te gaan, dan zal hij meestal doen alsof hij moest zwichten voor aandrang van vrouwelijke zijde. „Mijn meisje wil dat nu eenmaal", of „Ik zou er mijn moeder (eventueel toekomstige schoonmoeder) verdriet mee hebben gedaan". Dit zijn de geijkte antwoorden. Desnoods worden een paar oudtantes voor de keuze aansprake lijk gesteld. Maar in werkelijkheid is er nooit enige discussie over geweest: ook hij, die volkomen ongelovig is, vindt toch het misgewaad van de pastoor beter passen bij het plechtige moment dan de rood- wit-groene sjerp van de burgervader. Een huwelijk is in Italië een kerkelijke aangelegenheid, misschien wel omdat er in dit land niemand bestaat voor wie „de waanzinscène" van Lucia di Lam- mermoor, waarin de plechtigheid zo ont roerend wordt weergegeven, niet geldt als één van de toppunten van alle kunst. Men zou zich verbazen, wanneer men wist hoe sterk de invloed van opera's, niet alleen van de muziek maar vooral van de „libretti", op het gevoelsleven van de Italiaan is Hoe vreemd het moge klinken, als het erop aankomt is het iets minder moeilijk een voor de pastoor gesloten huwelijk te verbreken dan een huwelijk waarbij de re gels van het burgerlijk wetboek gelden Voor de rooms-katholieke kerk heeft na melijk het huwelijk als sacrament een zeer bijzondere zin en wanneer het daar aan niet voldoet, is het eenvoudig ongeldig en kan dus worden verbroken. Blijkt dat de echtelieden van tevoren hebben afgesproken dat zij geen kinderen zullen verwekken, dan is er voor de kerk van huwelijk geen sprake. Ook wanneer zij van tevoren overeenkomen dat zij de huwelijkstrouw als iets overbodigs be schouwen, heeft men volgens het kanonie- ke recht te doen met concubinaat. Schijnbaar zijn deze bijzonderheden over de rechtsgeldigheid van een voor de pas toor gesloten huwelijk in de laatste jaren In breder kring bekend geworden. En er zijn eigenaardige moeilijkheden door ont staan. Natuurlijk gaat het om uitzonde ringsgevallen, maar zij komen toch steeds meer voor en in het Vatikaan begint men er zich zorg over te maken. Het klinkt mis schien wat vreemd dat jongelui op het ogenblik, waarop zij de voorbereidingen treffen voor hun huwelijk, tegelijkertijd ook ervoor zorgen, dat er een mogelijk heid bestaat om weer te scheiden. Maar de feiten zijn er. HET IS EIGENLIJK simpel genoeg Voor de huwelijksdag wordt een verzegel de brief gedeponeerd bij een notaris waarin man en vrouw verklaren dat zij overeen zijn gekomen dat hun huwelijk kinderloos moet blijven en verder, dat zij elkaar volledige vrijheid zullen laten op sexueel gebied. Het aantal van dergelijke brieven dat per jaar bij notarissen wordt afgegeven, loopt in de duizenden. Het over grote deel ervan zal nooit worden geopend: het huwelijk heeft een normaal verloop. Maar wanneer de echtgenoten het hele maal niet meer met elkaar kunnen vin den, dan nemen zij een advocaat in de arm; de destijds bij de notaris gedeponeerde brief wordt aan een kerkelijke rechtbank voorgelegd en na verloop van tijd komt het document bij het allerhoogste kerke lijke gerecht, de Sacra Rota. In twee van de drie gevallen is de uit spraak van de Rota ongunstig, dat wil zeg gen worden er termen aanwezig gevonden, die echtscheiding doen uitsluiten. Maar „de briefjes" hebben in de laatste jaren elk jaar tot een zestig, zeventig beslissingen van de Rota geleid, die daarop neerkwa men, dat er nooit van een huwelijk sprake was geweest en dat de betrokkenen dus beiden ongehuwd waren. Men ziét, het is een wat zonderlinge uit weg. Maar het is er één, die duidelijk aan toont, dat de Italiaan van heden de huwe lijkswetten van zijn land (die dan ook een unicum zijn in de wereld) te drukkend vindt. Dat jongelui zo ver gaan, dat zij al vorens te trouwen eerst dat bewuste briefje" deponeren, bewijst alleen dat de al te strenge wetten huichelarij en mate rialisme in de hand werken. Het burger lijk wetboek is zoals gezegd heel wat strenger dan het kanonieke recht. Bij een huwelijk voltrokken door de burgemeester gelden de „briefjes" niet. Voor de Italiaan, se wet bestaat praktisch slechts één grond voor echtscheiding: wanneer uit het huwe lijk geen kinderen geboren kunnen worden. voort zijn wettelijk ongeldig. Een man kan aan zijn eigen vrouw zelfs niet een één kamerwoning schenken: bij scheiding tus sen tafel en bed wordt haar het eigen domsrecht ontnomen. Na die scheiding blijven beide echtelie den verplicht tot „huwelijkstrouw", maar de wet is, in 1942 onder „Mus solini", door mannen gemaakt en dus is er verschil. Wanneer de man er achter komt, dat zijn vrouw, al is het naar één enkele keer, ontrouw is geweest, kan hij haar zonder meer tot gevange- nistraf doen veroordelen. De man daar entegen wordt alleen veroordeeld, wanneer de van hem gescheiden levende vrouw kan aantonen, dat hij in zijn huis of el ders met een andere vrouw samenleeft. Er zou over de middeleeuwse wetge ving op het gebied van het huwelijk in Ita lië nog heel wat meer te zeggen zijn Waarom, zo vraagt men zich af, heeft dit land geen wet, die op redelijke gronden echtscheiding toelaat? Kennelijk vreest men, dat het aantal echtscheidingen al heel gauw zeer groot zou worden. De statistieken over wat in andere landen gebeurt, schijnen op het tegendeel te wijzen. In vrijwel alle lan den neemt het aantal echtscheidingen af Amerika met 2,18 echtscheidingen per dui zend inwoners staat aan de top. In Frank rijk worden per jaar op duizend inwoners 0,62 huwelijken verbroken (in België 0,50, in Nederland 0,49). Welnu in Italië heeft men per jaar on geveer 30.000 scheidingen tussen tafel en bed tegen 31.000 echtscheidingen in Frank rijk. Twee Latijnse landen met ongeveer evenveel inwoners. Het grote verschil is, dat in Italië elk van de gevallen een mi serabele nasleep ten gevolge heeft die pas eindigt met de dood van de betrokkenen, DEZE VEROUDERDE wetgeving leidt tot vreemde gevolgen. Een vrouw laat haar man in de steek en vestigt zich in Amerika. Daar gelukt het haar vrij ge- makkelijk echtscheiding te verkrijgen en zij gaat een nieuw huwelijk aan. De ver laten Italiaan zal in dit geval goed doen op de een of andere manier na te gaan of er uit dat nieuwe huwelijk (of ook uit een eventueel samenleven met een ande re man) kinderen geboren worden. Voor de Italiaanse wet is de uitspraak van de buitenlandse rechter zonder enige waar' de en alle kinderen, die „zijn" vrouw ter wereld brengt, zijn wettelijke kinderen, waarvoor hij aansprakelijk is, tenzij hij ze uitdrukkelijk verloochent. Zelf kan hij natuurlijk niet hertrouwen en als zijn vrouw hem kwaad wil doen kan zij hem chanteren, of zelfs laten ver oordelen tot gevangenisstraf als hij met een andere vrouw gaat samenleven. Voor een vrouw die verlaten wordt door haar man zijn de narigheden nog veel groter. Maar de meest zonderlinge toe standen krijgt men pas, wanneer door een Italiaanse rechtbank scheiding tussen ta fel en bed is verleend. De tijdens het hu welijk overgespaarde gelden, de gekochte meubelen, het blijft alles eigendom van de man. Er is wettelijk niets op aan te mer ken, wanneer een man aan zijn maitres se landgoederen, villa's en een luxe jacht ten geschenke geeft, maar schenkingen tussen echtelieden, behalve die „brevi ma i" dus een horloge, een armband, enzo- Gisteravond omstreeks half zeven is het 9484 ton metende Engelse motorschip „Hunstville" beladen met stukgoed in het IJ bij de De Ruyterkade achter het Cen traal Station in een pontfuik gevaren. De daarin liggende gemeentepont, die net door de opvarenden was verlaten, werd ernstig beschadigd. De „Hunsville", die geassisteerd werd door twee sleepboten, kon zonder veel averij te hebben opgelopen zijn reis naar zee voortzetten. Het pontverkeer onder vond vrijwel geen vertraging. De politie wijt dit incident, dat zonder persoonlijke ongelukken is afgelopen, aan een verkeerde manoeuvre van de „Hunst ville", IJmuiden |ren neemt het tenslotte voor hem op: d® schurken worden vernietigd. Intussen heeft (City) Terwijl Amerika en Japan op hij velen geroerd door zijn meeslepende het land, ter zee en in de lucht elkaar liedjes. De film heet: „Johnny, waar bevechten, wordt op een ongeïdentifi-1 kom je vandaan? het verhaal begint in ceerd eiland in de zuidelijke Pacific een Parijs, heeft zijn vervolg in de Camargua serie privé oorlogjes gevoerd met een en eindigt in Parijs. mooi meisje als inzet. Twee Amerikanen Dinsdag en woensdag: „Winden waaien (Van Heflin en James MacArthur) krij- om de rotsen". De verfilming van het gen het zo druk met en door haar, dat tweede deel van Trygve Gulbranssen s tri- de grote oorlog zo'n beetje op de achter- logie over het geslacht Björndal, na het grond raakt. Totdat de ene rivaal de an- succes van „En eeuwig zingen de bossen der neerknalt en de overgebleven twee ge- is een kleurige voortzetting van de la- liefden zich voegen bij de vrijheidsstrij- miliegeschiedenis, ditmaal met de jonge ders op het eiland. Deze film wordt vrij- Dag, de nieuwe bezitter van Bjorndal, als dag, zaterdag en zondag in de avondvoor- hoofdfiguur. Oude bekenden en nieuwe stellingen vertoond. Zondagmiddag zorgt I karakters treden in dit gedeelte op, lief en Ali Baba met zijn veertig rovers voor leed van de familie worden omstandig uit vrolijker spanningen in het mysterieuze de doeken gedaan en geboorte en dood Oosten". In de eerste drie avonden van I wisselen elkaar af met de regelmaat van de nieuwe week gaat een oude, maar nog de seizoenen, altijd aantrekkelijke rolprent: „De Jan-I Beverwijk tjes" een produkt van eigen bodem, dat, ondanks felle buitenlandse concurrentie, (Kennemer Theater). Een ge- zich niet uit de circulatie laat stoten. Het varieerd programma. In „Tiare Tahiti Westen" blijft ook donderdag aan het wordt de hoofdrol vertolkt door James woord met „Die Fledermaus". Muziek Mason, die de „beschaafde wereld" ont- van Johann Strauss, balletten van de vlucht om het verleden te vergeten: hij Weense Staatsopera, schitterende costuums vindt een paradijs om nooit te vergeten, en een sterke rolbezetting met Peter „Maar, dokter!" met Dirk Bogarde, is een Alexander en Marika Rökk. aaneenschakeling van dolle voorvallen, (Stadsschouwburg). Johnny Hal-1 waaruit blijkt, dat „beter worden niet lyday nog altijd idool van twistende tie- altijd alleen een kwestie is van medicijnen ners lijkt voortdurend in levensgevaar te slikken en rust nemen. De grote George verkeren. Deze keer zijn het niet zijn be- Sanders, als dokter Landru... Niet min- wonderaartjes, die hem levend willen ver- der dan „Tien vrouwen verdwenen in Pa- scheuren; het gaat eigenlijk ook niet om rijs"... Wie van griezelen houdt en er te- hem maar om een koffertje met verdo- gen kan zal deze film zeker appreciëren, vende middelen, dat hij per ongeluk mee- Men moet echter ouder dan achttien zijn neemt en waarmee hij zich de woede van om haar te mogen zien. Shotgun gaat een gemene bende smokkelaars op de over wraakzuchtigheid in het Wilde Wes- hals haalt. Een troep nog woedender stie- ten". (W.B.-T heater). „Dreigende heuvels" speelt zich af tijdens de Blitzkrieg van 1940. Het is het avontuur van een Ame rikaanse oorlogscorrespondent in brandend Griekenland, een mooi meisje en moedige verzetsstrijders. „Pelsjagers van de Be renrivier" brengt ons onder de eerste ko lonisten in Noord-Amerika, waar een... u ti ongeladen geweer twee geliefden verenigt Gistermiddag omstreeks half vijf is het F egn huwelijk. „Tarzan" raakt in een vakantiecentrum „Het Trefpunt" te Norg nieuw avontuur in Afrika gewikkeld, even door brand verwoest. Het centrum was vo- spannencj als zijn voorgaande avonturen, rig jaar in gebruik genomen en had 110 maar deze keer toch weer anders dan an- bedden. Nagenoeg niets heeft men kun- ^ers. nen redden. Van 28 gasten gingen ook de (Luxor). „Operatie Petticoat" „Slaap- persoonlijke bezittingen in vlammen op. kamergeheimpjes", „Spoedcursus in Fran- De schade wordt geraamd op 200.000. ge ^g^e» en „Opdracht zonder gena- De brand ontstond op de damesafdeling, j z(jn de films die men in dit theater kan zien. De drie eerste bieden een gees- Gistermiddag om twaalf uur is in Am-1 sterdam tussen de Molukkenstraat 81 en de Kapteynstraat een rechthoekig doosje met vijftig witte tabletten verloren. Deze tabletten kunnen bij inwendig gebruik ge vaar voor de gezondheid opleveren. Op het etiket staat geschreven: Mevrouw de| Mol, Kapteynstraat 13-1 hoog. Bij aantreffen van dit doosje wordt men I verzocht het politiebureau Linnaeusstraat te Amsterdam te bellen,, telefonisch te be reiken onder nummer (020)-59233. Turkse arbeidskrachten. Gistermiddag is I op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag de overeenkomst ge tekend tussen de Nederlandse en de Turkse regering inzake de migratie, de aanwerving en tewerkstelling van Turkse arbeidskrachten in Nederland. tig en pittig amusement. Advertentie In onze speciale etalage ziet u o.a. v"v 'A f warm sterk 28/33 34/39 40/45 De 51-jarige havenarbeider C. J. Wol- ters uit Rotterdam is overleden aan de verwondingen, die hij zondagavond bij een verkeersongeluk heeft opgelopen. De man werd toen door een personenauto aangere den doordat hij plotseling van een vlucht heuvel de Schiedamseweg in Rotterdam opliep. De 26-jarige ongehuwde Utrechtenaar H. J. Davids is gisteravond in het Diacones- senhuis in Leiden overleden. Hij had ern stige verwondingen opgelopen bij een on geval, dat vrijdagavond plaats had op de Hoge Rijndijk in Hazerswoude. De heer Davids bestuurde een kleine personenauto, waarin zijn vriend en hun verloofden zaten. Ze waren op weg naar een camping in Katwijk. De heer Davids wilde een voor hem rijdende auto inhalen maar merkte te laat een tegenligger op, waardoor een frontale botsing ontstond. In totaal werden hierbij zeven personen gewond. De 37-jarige mejuffrouw M. A. de Vries uit Steenwij kerwold is gisteravond in een ziekenhuis in Meppel overleden aan de verwondingen, die zij vorige week in Steen wijkerwold had opgelopen, toen zij met haar auto tegen een boom botste, De Rotterdamse politie heeft nu ook de namen van de drie andere slachtoffers van het ongeval in de Maastunnel in Rot' terdam vrijgegeven. Het zijn de 24-jarige A. H. Stuger, de 23-jarige E. F. Burleson, beiden uit Amsterdam, en de 28-jarige Ru ben Richardson uit Rotterdam. Tijdens een hevige rukwind is gister avond omstreeks zes uur op de Heereweg in Noordwijk een sorteerapparaat voor bloembollen van de laadbak van een vrachtauto gevallen. Het gevaarte kwam terecht op de voorruit van een passerende personenauto. De vijfjarige W. Stafleu uit I Ned. Herv. Kerk Rijswijk, die in Noordwijk aan Zee logeer de, was op slag dood. Prins Norodom Sihanoek van Cam bodja (links) wordt door president Soekarno verwelkomd op het vlieg veld Kemajoran. Sihanoek brengt een bezoek van zeven dagen aan Indonesië. Beroepen te Garijp D. Bouman, kand. ta Katwijk aan Zee. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Nijkerk D. Los te Monta I Alegre (Brazilië); aangenomen naar Ten Boer B. de Vos te Bruchterveld. Geref. Gemeenten Beroepen te Yerseke P. Blok te Dirks- I land. MH UT"

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7