3; m 'mi 'IfM VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 Erbij PAGINA TWEE c 3> e F q D - f v r ICuup» a e c A ft C V fl^uuR 6. «s 9! Vrouwen speten Go scherper STOP Zo speelt u Go, het spel der wijzen Het „Go"-speI, dat ongeveer vierduizend jaar geleden in China is ontstaan, en omstreeks 735 na Christus in Japan is geïntroduceerd, waar het nu zeer populair is, is één van de oudste spelen ter wereld. Een opvallend verschil met de meeste bordspelen is dat men met een leeg bord begint. Een gevolg hiervan is dat de openingstheone voornamelijk uit algemene principes bestaat. ÉKjUu* 1. y MNQpqftSV „Go" wordt gespeeld op een bord, waarop negentien horizontale en negen tien verticale lijnen zijn aangebracht (fig- 1). De ene speler voert de zwarte stenen, de ander de witte. Het aantal stenen (ronde schijfjes) doet er niet toe, maar om het spel te kunnen spelen moet men over ongeveer honderdtachtig witte en zwarte stenen beschikken. De spelers gaan nu afwisselend een steen van hun eigen kleur op een onbezet punt van het bord plaatsen, waarbij zwart begint. Het hoofddoel van het spel is om uit eindelijk een zo groot mogelijk gebied te veroveren. In figuur 2 is een eind stand van een partij weergegeven om het bord genomen. Is in figuur 4 zwart aan zet dan kan hij proberen te vluch ten door een zwarte steen op g6 te plaatsen. De zwarte ketting heeft dan weer twee vrijheden. Of het lukt om te vluchten hangt in deze positie af van wat er verder voor stenen op het bord staan. Is het bord geheel leeg, dan lukt het niet. Staat er bijvoorbeeld op j9 een zwarte steen dan lukt het wel. Men noemt deze si tuatie een trap. Op de door slaan open- gekomen punten mag door beide spelers opnieuw gezet worden. A ft C P E f FIQUU*2 het begrip „gebied" duidelijk te maken. Voor de eenvoud is het bord verkleind tot 13x13. Wij zien hier dat zwart aan de linker benedenhoek een gebied van negen on bezette punten heeft, namelijk al, a2, bl, cl, c2, dl, el, fl en f2. In de rechterhoek heeft hij twee punten, in het midden en rechtsboven 34 punten. Totaal zijn er dus 45 punten omsloten. Wit heeft 41 onbezette punten omslo ten. Zwart wint dus met vier punten verschil. Als de stenen eenmaal op een punt zijn geplaatst worden ze niet meer ver zet. Ze blijven dus op hetzelfde punt staan tenzij ze geslagen worden. Figuur 3 toont, hoe er wordt geslagen. In figuur 5 wordt het basisprincipe van het slaan van een ketting duidelijk gemaakt. Is zwart aan zet dan moet hij een steen op het punt b 1 plaatsen. Na de zet b 1 heeft de zwarte steen twee onafhankelijke vrijheden die door wit niet kunnen worden bezet. Is wit ech ter aan zet dan zpl hij op b 1 een steen plaatsen en hiermee alle zwarte stenen veroveren. Zet zwart bijvoorbeeld na de zet bl een steen op al, dan speelt wit c 1 en ontneemt daarmee de zwarte steen de laatste vrijheid. Hij neemt dan alle zwarte stenen van het bord. Speelt zwart niet op al dan kan wit als bewijs dat de zwarte stelling dood is als volgt spelen. Na wit bl volgt dan wit al met dreiging op cl de laatste vrijheid van zwart weg te nemen. Zwart zet echter dan op cl en neemt de twee witte stenen op al en bl. Dan is figuur 6 ontstaan. FiquuR 3 Is zwart aan zet dan mag hij een steen op d3 plaatsen. De witte steen op d 4 is geheel ingesloten, ofwel, de laat ste vrijheid van de witte steen of ket ting is weggenomen. Door het uitvoeren van de zet d 3 wordt de witte steen op d 4 geslagen en gevangen genomen. Aan de rand gaat dit als volgt: zwart speelt f 1 en neemt de laatste vrijheid van de steen gl weg, waarna deze van het bord wordt genomen. De geslagen stenen worden als het spel ten einde is van het veroverde gebied afgetrokken. Had in figuur 2 wit bijvoorbeeld 5 zwarte stenen geslagen, dan had zwart een gebied van 45-5 is 40 punten en zou wit dus met één punt verschil hebben gewonnen. Het slaan van meerdere stenen gaat als volgt (Ko-regel): De zwarte stenen c3, d3 e3, f3, f4, f5 en g6 (zie figuur 4) vormen tezamen een aaneengesloten ketting. Deze wordt onmiddellijk van Wit speelt al of bl, en zwart slaat deze steen. Na deze zetten heeft ech ter de gehele stelling één vrijheid en wit kan dit punt bezetten en tegelijker tijd alle zwarte stenen van het bord nemen. Als laatste spelregel noemen we de „Ko"-regel. Op het bord mag nimmer tweemaal dezelfde stelling ontstaan. In figuur 7 neemt wit, als hij aan zet is, de zwarte steen d3 door op e3 een wit- A 6 C D te steen te plaatsen. Zwart, nu aan zet, zou deze dadelijk weer terug kunnen slaan enzovoorts. Dit mag niet. Zwart zal eerst op een ander punt moeten spelen. Beantwoordt wit deze zet dan mag zwart op d4 weer terugnemen. Het Go-spel wordt ook buiten Japan thans in clubverband gespeeld. De in deling der spelers geschiedt in klassen en wel van de eerste tot de tachtigste klasse. Iemand, die de regels kent en een paar partijen heeft gespeeld zal van de tachtigste klasse zijn. De sterk ste Japanse beroepsspelers zijn van de tweede-derde klasse. De sterkste Neder landse speler, de huidige kampioen M. Rebattu uit Amstelveen, is van de zestiende klasse. Spelen twee spelers van ongelijke sterkte tegen elkaar dan wordt het ver schil in sterkte opgeheven door het ge ven van voorgiftstenen. Zij, die nadere inlichtingen over dit boeiende spel wen sen kunnen zich wenden tot K. J. ALTENA, Julianalaan 39, Overveen Ofes; De twee Nederlandse deelnemers Rebattu (met bril) en De Vries. Re battu slaagde er dit toernooi in Euro pees kampioen Von Alvensleben een nederlaag toe te brengen. De Oostenrijker Wimmer is niet de rustigste deelnemer aan het Europese kampioenschap. Toen hij runner-up Sudhoff definitief uitschakelde voor de titel voorzag hij de partij van tal van luidruchtige commentaren. Zijn reactie op het opgeven van Sudhoff was: „Ach, meester, ga toch nog even door, het is net zo leuk." Hetgeen de meester dan ook prompt deed, naar zijn zeggen om de commentaren van zijn tegenstander niet te missen. De partij duurde uiteindelijk 288 zet ten, maar dat is nog lang geen record. De foto toont winnaar Wimmer in een karakteristieke houding. te lijn in het oog houden. Al is het toch zo, dat een nederlaag op een be paald punt van het bord ergens anders kan worden gecompenseerd. Zonder dat men de openingstheorie beheerst kan men dan ook al een behoorlijke partij spelen. „Maar het is natuurlijk wel zo, dat als je door een slechte opening er gens een slechte stelling krijgt, je veel zetten nodig hebt om daar de gaten te repareren en dat scheelt kostbare tijd" zegt de heer De Vries. Het is geen simpel spelletje, dit Go. Er bestaat dan ook veel literatuur over, maar die is voor het grootste deel in de Japanse taal geschreven. Er ver schijnen Engelse en Duitse tijdschrif ten, er bestaan een paar boeken in deze talen. Maar een grote aanwinst is het geweest, dat er nu een Japans Von Alvensleben was weer de wijste In het Scheveningse „Gouden Wieken" heeft zich de laatste weken een adembenemende strijd afgespeeld. IT1,V'. *3. Kletterend zijn de glanzende witte en matte zwarte schijfjes op de limbahouten borden met hun negentien horizontale en negentien verticale lijnen neergezet en enthousiast zijn steeds weer ketens opgeruimd, laatste vrijheden ontnomen en levens afgesneden. Soms heeft de scheidsrechter hardop '.'een.' 'rwee ben moeten tellen omdat een deelnemer in tijdnood was en dan nog dertig seconden voor een zet kreeg waarvan de laatste tien seconden hardop werden afgeteld. Maar de spanning is er nu af. Morgen zal aan winnaar Von Alvensleben een grote beker worden uit gereikt: hij is Go-kampioen van Europa geworden. Een spel dat maar aan weinigen be kend is, en dat hoge eisen stelt aan de spelers: dat is Go, het spel der wijzen, dat niet uit Japan komt, zoals men meestal aanneemt, maar uit China, waar men het 1000 jaar voor Christus al speelde. Enkele jaren geleden is er hier in Nederland nog wel wat belang stelling voor geweest. Maar dat is al lang weer weggeëbd. Maar misschien, dat het Europese kampioenschap, dat nu in Scheveningen is gehouden, en dat vanavond zijn laatste (niet meer beslis sende) ronde beleeft, een nieuwe stimu lans zal zijn. Negen spelers hebben in Schevenin gen de strijd aangebonden om het Euro pese kampioenschap. De Duitsers Von Alvensleben, Mattern, Grebe en Sud hoff, de Joegoslaaf Ekart, de Oosten rijker Wimmer, de Amerikaan Rogers, die in Den Haag woont, en de Neder landers Rebattu (Amstelveen) en De Vries (Amsterdam), respectievelijk stu dent in de scheikunde en de wiskunde. Von Alvensleben uit Göttingen, is even als de drie voorgaande jaren kampioen geworden. Maar daarnaast werden er een mees- tertoemooi gehouden en drie zonetoer- nooien. Voor de liefhebbers was er dan ook nog altijd de mogelijkheid om mee te doen aan een simultaanséance door een Japanse of een Koreaanse crack. Go is in 1954 voor het eerst in Neder land bekend geworden. Een boek van de wereldkampioen schaken Lasker over „bordspelen der wereld", waarin Go de grootste plaats innam, trok de aandacht van de heer L. Vië in Den Haag. Hij las het boek gretig door en trok een praktische conclusie: hij ver vaardigde borden en fiches en bracht ze in de handel. Samen met de heer Schilp, die nu voorzitter van de Euro pese Go-federatie is en als wedstrijd leider bij het kampioenschap is opgetre den, heeft hij overal propaganda ge maakt voor het Go-spel. De heer Vië schreef boekjes en aanvankelijk zag het er zeer rooskleurig uit. Voor het spel ontstond nogal belang stelling, en vele huisvrouwen, die aan het winkelen waren, besloten zo'n spel letje mee naar huis te nemen. Voor de meesten werd het een teleurstelling. Het bleek géén gezelschapsspel te zijn en bovendien tamelijk ingewikkeld. In de gevallen, waarin echtparen het toch gingen spelen was de vrouw vaak spoedig de sterkste. Althans volgens de heer Vië, die meent, dat dit spel voor vrouwen vaak aantrekkelijk blijkt te zijn, omdat zij er echt in kunnen op bouwen en de bewegingen overzichtelijk zijn. In Japan spelen zeer veel vrouwen het uitstekend, en de beeldschone achttienjarige dochter van de grote Iwa Moto heeft twee jaar geleden in Nederland veel furore gemaakt. „Je verloor van haar, maar liefelijk" zegt de Nederlandse meester (zestiende graad) De Vries van haar. „Maar de meeste andere Japanse vrouwen spelen het ontzettend gemeen." „Dat is ook in Nederland duidelijk bij vrouwen, die er wel mee door zijn ge gaan" zegt de heer Vië. „Ze waarderen de mogelijkheden, die het spel biedt, om vallen op te stellen. Vrouwen zijn in dit spel meestal veel feller dan mannen". Maar een grote omvang heeft Go toch nog niet aangenomen. Want als de vrouw het sterkste werd hield de man er meestal geërgerd mee op, en dan was er voor de vrouw geen partner meer. De meeste spellen, die in de be ginperiode zijn verkocht, zijn spoedig in de kast verdwenen. „Ik voelde me net een handelaar in frustratie" zegt de heer Vïe er nu van. Maar toch zijn er nu in Nederland verschillende clubs, en is er toch wel een gestadige groei merk baar, al kan men dit niet met honder den, maar met tientallen meten. „Een van de grote aantrekkelijk heden van het spel is dat er bijna geen remises in voorkomen" zegt de heer De Vries ervan. „Hier in Sche veningen is er pas één gevallen. Een andere aantrekkelijkheid is de voor gift. Iedere speler heeft een graad en men kan dus bij iedere tegenstan der onmiddellijk de handicap af meten". De heer De Vries heeft vroeger ge schaakt. Maar toen hij op zijn twaalfde jaar Go leerde kennen stapte hij over en hij bleek er veel aanleg voor te heb ben. Nederlands kampioen Rebattu is een sterk bridger en de sterke Go- speler Spittuler was vroeger een ge ducht dammer. Maar de band met scha ken blijkt toch het nauwst te zijn, al vallen de regels in het geheel niet te vergelijken. Go heeft een sterk militaire inslag. Het gaat om omsingelingen, maar ook de modernste methodes van gebruik van parachutisten worden er in toege past. „Je kunt para's achter de lijn gooien, maar ze moeten dan wel een verbinding met hun vriendjes kunnen maken. Lukt dat niet, dan zijn ze ver plicht zich in te graven, om zo in le ven te kunnen blijven. Niet voor niets is Go een verplicht leervak op de Ja panse krijgsacademie" zegt de heer Vië er van. Natuurlijk heeft ook Go zijn sagen. Beroemd is het verhaal van de Japan se veldheer, die de hulp van zijn zoon nodig had. Deze leverde op weg naar zijn vader tal van kleine gevechten en sloot deze steeds met overwinningen af. Maar daardoor kwam hij nog maar juist op tijd om zijn vader te helpen de slag te winnen. „Als je Go had ge kend, zou je dit nooit hebben gedaan" zei de vader. Ook bij Go moet men steeds de gro- Vrouwen hebben vaak veel aanleg voor Go. Deze felle Berlijnse was in Scheveningen altijd wel voor een „Kampfpartie" vluggertjete vinden. De heer L. Vië. tijdschrift in de Engelse taal verschijnt. Want al hoeft men de theorie niet goed te kennen om het spel al aardig te kunnen spelen, om tot een hoog peil te komen, moet men heel wat studeren. Want vergis u niet: de deelnemers aan het Europese kampioenschap zijn ama teurs. Daarboven bevindt zich nog een heel leger van beroepssspelers (in Ja pan met name), dat deze spelers van het bord zou vegen. Maar kunnen we ook niet gezellig een potje dammen, al hebben we de weten schap, dat er mannen als Tsjegolev en Baba Sy rondlopen? Volgens de inge wijden is Go alleszins een kennisma king waard. Eén van die ingewijden is de heer Altena, die in één van de zonetoernooien heeft meegespeeld. U hebt zijn verhaal over Go ongetwijfeld al gelezen. En anders kan het nu nog'

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 14