Bij Rome kan men weer als in Nero's tijd in bad Y®@UW Ui Welke eisen stelt Zij aan Haar (Frans)man? (iivllft at i broos lesje in kledinghistorie „Modepopjes" op Zutphense expositie ««BIS" ■te Nog nooit zo bont gemaakt In kuip met drukknopbediening kan men snel schuimbad maken rj PAGINA VIJF 1964 AUGUSTUS V R IJ D A G - sauna, modder- of stoombaden - marmeren badkuip met gong - bedienden met handdoeken rustbank met kussens - geneeskrachtig water - schoonheidszeep - winkels, bars en restaurants - matige prijzen wmaui - Sam® Phi Opmerkelijk beeldje Twee handdoeken H. B. Zonder gezicht ■f Altijd mensen mWUWIIIIWIIIIWWIflIWIIIIWIIWIIIIIIIMWIM De thermen van Caracaïla hebben veel van hun vroegere luister verloren. Nu dienen de imposante overblijfselen als decor voor operavoorstellingen in de openlucht. Zeventienhonderd jaar geleden hadden de inwoners van het keizerlijke Rome de beschikking over meer dan zevenhonderd openbare hadgelegenheden. De belangrijkste van deze thermen bestonden niet alleen uit een zwembad en enkele ruimtes waar men stoombaden kon nemen, maar waren bovendien uitgerust met tuinen, lees- en concertzalen, gymnastieklokalen en zalen voor tentoon stellingen. Twee van de beroemdste thermen uit die tijd, die van Caracaïla en Diocletianus, bestaan nog, zij het dan dat zij in de loop van de tijd veel van hun oorspronkelijke schoonheid verloren hebben. De reusachtige bogen van Caracaïla's badhuis vormen op het ogenblik in het zomerseizoen de achtergrond voor buitenopvoeringen van beroemde opera's. woordiigd in beelden, bas-reliëfs, mo zaïeken en muurschilderingen. Ver vaarlijke satyrs, lichtvoetige nimfen, jonge Nereïdën in de greep van baar dige Tritons, fluitspelers en cupido's met wijnranken beladen komt men steeds weer tegen.. Opmerkelijk is een beeldje van een jonge satyr, die een dans uitvoert en daarbij een schalkse blik werpt op zijn staart. Op de grote binnenhof zijn stenen ban ken opgesteld, waar men in alle rust kan genieten van deze klassieke omge ving. Overal rondom staan marmeren zuilen of fragmenten daarvan en het geheel wordt omlijst door zacht wui vende cipressen. Op de achtergrond rijst de middeleeuwse klokketoren van de kerk Santa Maria degli Angeli omhoog. Om een goed idee te krijgen hoe de iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiHiiifiiiiiiiiiiiiiMiiiiiniiiHiiiiiiiiiiimiiiiiiiii llllllllinill!llll|!illlllil!lllii!lfllillll!!!ll!lllllilllllllinilllilil!llll thermen er vroeger moeten hebben uit gezien en hoe zij werkten, moet men een bezoek brengen aan de Acque Al- bule op de weg naar Tivoli. In een prachtige omgeving, begroeid met pijn bomen en treurwilgen en met de blau wige Sabijnse heuvels op de achter grond. bevinden zich hier vier open luchtzwembaden plus een centraal pa- •Miiii.Vi—..f' -r~ j Badgeneugten aan het einde van de vijftiende eeuw. Pentekening van de „Meister des Hausbuchs". (Tekening ontleend aan Meulenhoffs pocket ,flet Rijk van Venus"). De thermen van Diocletianus zijn ge deeltelijk gerestaureerd De hallen, kel ders en tuinen die bij dit complex ho ren, herbergen een opmerkelijke verza meling beelden en mozaïeken, de gro tendeels in of nabij de stad Rome zijn opgegraven. Aan de hand van deze ver zameling kan men zich een beeld vor men van het leven van alledag in het historische Rome. In de mozaïekenzaal vindt men vele afbeeldingen van voor werpen en handelingen uit het huishou delijk en openbaar leven van die tijd. Zo zijn er bijvoorbeeld voorstellingen van wagenmenners met hun vierspan nen, zoals ze destijds in het Circus Ma- ximus voor een duizendkoppig publiek om de erepalm streden. Een fraaie muurschildering uit de historische Vil la Farnesina toont de bezoeker een jon ge bruid, naast haar man gezeten op de rand van het bruidsbed. De mythologische fantasiewereld van de oude Romeinen is goed vertegen- viljoen, waarin men kan genieten van sauna-, modder- of stoombaden. Elke badkamer in het paviljoen is uitgerust met een reusachtige marme ren badkuip en een gong, waarmee men een bediende kan roepen, die desge wenst de temperatuur van het water re gelt of warme handdoeken aandraagt. Als regel krijgt elke bezoeker twee warme handdoeken. Een is bestemd om het lichaam af te drogen, de andere dient als bedekking tijdens de rust periode na het bad. Een bank met kus sens staat daartoe uitnodigend klaar. Voor de liefhebbers van schuimba- den heeft men de badkuipen voorzien van een speciale knop, waarmee des gewenst warme lucht in het badwater geblazen kan worden, zodat een schui mende massa ontstaat. In 'n park, van de open baden gescheiden door een zui lengalerij, kan men 'n glas geneeskrach tig water drinken. Speciale schoon heidszeep is te koop in de hal, die toe gang geeft tot de saunakamers en stoombaden. Op het terrein bevinden zich verder winkels, bars en restaurants. De aantrekkelijkste is die welke is ge bouwd vlak op de rand van een van de zwembaden; zittend op het terras kan men naar de zwemmers kijken en tegelijkertijd iets verfrissends drinken. Men heeft alles gedaan om deze ther men zoveel mogelijk te laten lijken op die van de oudheid. In een van de hal len worden doorlopend exposities ge houden, zoals dat ook in het oude Ro me gebruikelijk was. De prijzen zijn over liet algemeen aan de gematigde kant, zodat deze moderne thermen even als hun voorgangers uit het verleden toegankelijk zijn voor het grote publiek. De Fransman Alain Gérard heeft summa cum laude het doc toraat in de letteren behaald aan de Parijse Sorbonne op het proef schrift: Een psycho-sociologisch onderzoek over de keuze van de echtgenoot in het hedendaagse Frankrijk. De jonge geleerde stuurde er 164 mensen op uit, die ieder tien echtparen moesten ondervragen. Uit het resultaat van deze enquête bleek, dat de meeste Franse echtelieden (17 per cent) elkaar op een bal hadden leren kennen. De minst doel treffende methode bleek het plaatsen van een huwelijksadver tentie: minder dan 1 percent der ondervraagden was via zo'n advertentie tot een huwelijk ge komen. Daartussenin liggen dan acht andere „manieren": toevallige om standigheden (15 percent), door dat men op dezelfde plaats werk te of studeerde (13 percent), men kende elkaar van jong sa f (11 per cent), doordat men vlak bij elkaar woonde (11 percent), doordat men aan elkaar werd voorgesteld (U percent), doordat men elkaar in de bioscoop ontmoette, in een café of restaurant (10 percent), bij vergaderingen (6 percent) en bij familiefeestjes (6 percent). De gemiddelde verlovingstijd bleek twee jaar te zijn en bij 80 percent van de ondervraagde echtparen bleken de ouders met het huwelijk te hebben ingestemd Negen van de tien huwelijken bleken ook in de kerk te zijn voltrokken. De eisen, die de Franse meisjes in het bijzonder aan hun toekom stige echtgenoot stellen zijn: goede gezondheid, een goed karakter, een goede betrekking. Telkens weer duiken er nieuwe poppenmaaksters of -makers op of komen de bestaande met nieuwe collecties. Ze vervaardigen sier-, fantasie- of speelpoppen. Zelden gebeurt het, dat de pop gecreëerd wordt om de mode van weleer te „showen". Met poppen als modedocumenten maakte ik kennis in het Stedelijk Museum te Zutphen. De zomertentoonstelling daar, die tot de derde of vierde week in september duurt, omvat miniaturen van de Arnhemse kostuumkundige Jan Duyvetter en kostuumpopjes van de Amsterdamse debutante Thea Lammers. Om met Thea Lammers te beginnen: zij maakt poppen gekleed in kostuums uit diverse stijlperioden tussen de 15e en 20ste eeuw. 't Zijn merkwaardige popjes (21 cm hoog), met fijne leren handjes en hoofden zonder gezichten. „Er zijn altijd mensen, die de gezicht jes en hun uitdrukking missen", zegt ze, „maar voor mij hebben ze een ge zicht". Voor mij ook. De houding van het geheel deelt zich mee aan het roze ovaaltje (van kousevel) tussen kapsel en kraag, dat veel uitdrukking heeft ge kregen. Zó, dat het je aankijkt. Die hou ding is karakteristiek voor deze figuur tjes. Ze staan er breed en statig bij van al 't fluweel dat ze op moeten hou den; hun handen zó dat de juwelen rin gen wel gezien móeten worden. Of voor naam met opgeheven hoofd, zoals de middeleeuwse vrouwen met hun opstre- vende hennin (hoge, kegelvormige muts uit de Bourgondische tijd); nonchalant- zwierig zoals het Spaanse paar, of def tig en niet zonder ij delheid zoals de in zwart laken en witte kant gestoken Hollandse regent met zijn wit satij nen echtgenote (zie foto). De crinoli ne-groep lijkt wel van porselein, zo broos en kittig. „Van welk tijdperk houdt u 't meest?" „Ik vind ze allemaal boeiend, maar naarmate ze verder van ons af liggen, vind ik ze interessanter. Die tijden krij gen meer geheimzinnigheid, ze zijn zo onbereikbaar Wat ervan achterhaald kon worden, heeft deze poppenmaakster zorgvuldig bestudeerd en gekopieerd. „De oude pa tronen moet je eindeloos bestuderen", zegt ze. „En voordat je de kleuren ge vonden hebtDat rode fluweel van Hendrik VIII bijvoorbeeld komt uit een poetsmand. 't Is vooral moeilijk de oude couture- en handwerktechnieken op nieuw te vinden". De dessins van de stoffen borduurt ze zelf, alles op schaal, om de juiste proporties te krijgen. Vele uren moet het hebben gekost om al die passementen van goud- en zilver draad of van flonkerende steentjes en pailletten langs de decolleté's, capes en herenjassen aan te brengen of hoeden en steken met galon te versieren. Het is uiterst minutieus werk: bakkebaard- Hollands regentenpaar van Thea Lammers. xvivSKSS jes te plakken op zo'n anoniem heren gelaat anno 1850 en franje te naaien aan de omslagdoek van de bijbehoren de dame; gespen te priegelen op mo dieuze schoentjes; kragen en kanten lubben te plooien of lurex te winden door de wonderlijke, vingerdunne mou wen van een Spaanse fat. Door al het statische van deze kostuumdocumenta- tie heen, heeft Thea Lammers' poppen- debuut een grote mate van beweging. De gekostumeerde poppen van Jan Duyvetter gaan boven de documenta tie uit. Ze zijn geplaatst in een gefan taseerde situatie, zoals wij die kennen van zijn kostuumopstellingen in het Ne derlands Openluchtmuseum te Arnhem. In zijn privé-expositie te Zutphen vind ik weer hemzelf. De werkelijkheid van zijn poppegezichten maakt altijd weer indruk. Zo'n vrouwenkopje boven de molensteen-kraag, weliswaar bedoeld om haar gladde kapje met tule en pi- cootje te tonen, is vóór alles een waaks Oudhollands wijfje; de fraaie knevels op een mannenkop kenschetsen allereerst de schelmse bonvivant; de vorstelijke tulen hennin vormt één ge heel met de jonge vrouw eronder, te gelijk guitig en ingetogen. Een sfeer van decadentie omgeeft onweerstaan baar de grandes dames vlak vóór de eerste en tweede wereldoorlog. Uit de plooi van het feilloos gedrapeerde zwart lakense habijt van een geestelijke komt een waarschuwende opgestoken vinger en de trekken onder de kruinschering zijn fanatiek. Dat is het boeiende en het humoris tische van Duyvetters kostuumcreaties. Ze vertolken altijd weer mensen, men sen in hun tijd en in hun tijdloosheid. Dit trekt de toeschouwer echter nooit geheel en al af van de pracht der ge- imiteerde kleding. Er ligt een gloed van fluweel, een flonkering van edelste nen over al zijn middeleeuwse minia turen (zo genoemd ter onderscheiding van zijn bekende levensgrote poppen); de latere tijdperken houden ons bezig met hun typerende kleuren en details. De meeste juwelen zijn van plastic en de pruiken van geverfd vlas. Er is een zedige bruid in haar boudoir en een nog zediger Jacoba van Beieren, maar pas op: haar spiegel en bijouteriekistje heeft ze vlak bij de hand Lea Wijnberg Drie ongebruikelijke bontmanteltjes van het vermaarde Parijse bonthuis Chombert. Boven: Driekwart mantel van Russische marmot met vleermuis mouwen en lage taille. Midden: Waterproof regenmantel van panter. Is aan twee kanten te dragen. Werd gevoerd met zwart Alaskabont. Prijs.77.000. Onder: Montycoat compleet met tressen en capuchon van veulen. Een exclusief grapje, maar daarvoor zit het dan ook heerlijk warm.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17