Cabot Lodge hoort in Den Haag: Nederland gaat Zuid-Vietnam geen militaire hulp verlenen Het rommelt in de leiding van EMS-Continental HET WEER h Beverwijks pension gaat wellicht van WV-lijst WilmS floel HAZENBERG SLIJTERIJ SWIER Slechts beperkte ontwikkelingshulp wordt overwogen Sluisschuif hangt niet langer aan een draadje Tijdens stormweer verdronken Verontwaardiging over manipulaties met pensioenfonds van Rutecks Brand verwoest restaurant in Katwijk Kolen duurder Toewijzing op VAT-aandelen Von Alvensleben Go-kampioen Weer een spoor in Rotterdamse moordzaak Wegens rassendiscriminatie Zwolsmati gaat zelf de pers bedienen Weinig nieuws Droog Aan het strand Gunstig Bezorgd BilliiliiBI Het woord is aan Vakantiekinderkrant pagina 19 Cambodja als ontwikkelingsland pagina 3 ln de krant van heden: ejore you NAPPA- EN SUÈDE JASJES BIJ REGEN EN WIND SPECULAASBROKKEN met amandelen VAN BREUKELEN LEDEREN SCHOOLTASSEN Verhoog het genot van uw vakantie of uw weekenduitstapje uw gezelligheidsleverancier ELZER'S HERENMODEHUIS kolen, olie, haarden, kachels Kennemerlaan 150 - IJmuiden Tel. 5635 Stormvogels de Kennemerr tr 49e JAARGANG NUMMER 243 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Jmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N -1] M U1 DE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave; Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Van onze correspondent) De Nederlandse regering zal Zuid- Vietnam geen militaire steun ver lenen. Zij is wel bereid in het kader van haar hulp aan onderontwikkelde landen ook voor Zuid-Vietnam iets te doen. Gedacht wordt aan het geven van beurzen en het tuitzenden van deskundigen op het gebied van de technische bijstand. Dat is de Amerikaanse diplomaat Henry Cabot Lodge, speciaal afgezant van pre sident Johnson, donderdag door minister president mr. V. G. M. Marijnen meege deeld. Lodge, die de bondgenoten van de Verenigde Staten moet inlichten over de Amerikaanse politiek in Zuidoost-Azië, kwam donderdagochtend uit Brussel in Den Haag aan. 's Middags sprak hij met de Nederlandse premier en met staats secretaris dr. I. N. Th. Diepenhorst. De Nederlandse ontwikkelingshulp aan Zuid-Vietnam zal slechts van beperkte om vang zijn. Lodge, die ambassadeur van de V.S. te Saigon is geweest, heeft steeds ge steld dat de hulp die de bondgenoten van de Ver. Staten aan Zuid-Vietnam wil len geven het best kan worden gerealiseerd door gezamenlijk een consortium van hulp verlenende landen te vormen. Dat ge zichtspunt wordt niet gedeeld door de Nederlandse regering. De Nederlandse hulp zal rechtstreeks worden verleend. De Ne derlandse regering handhaaft haar stand punt dat ons land geen bijzondere verant woordelijkheid meer heeft in Zuidoost- Azië. Na ruim twee etmalen ingespannen wer ken is de 200 ton wegende schuif van de Haringvlietsluizen, die door het doorslip pen van een takel aan één hijsdraad bleef hangen, acht meter boven de betonnen sluisvloer, onderstut, zodat zij niet meer kan vallen en onberekenbare schade zou aanrichten. Als de hijsinrichting hersteld is zal de schuif weer opgetakeld en op haar plaats worden gebracht. Een palingvisser heeft in de Wester- schelde ter hoogte van Rilland Bath het lichaam gevonden van de 49-jarige Haagse onderwijzer J. Blok, die dinsdag niet te rugkeerde van een boottochtje met zijn 12-jarig dochtertje Connie en de 50-jarige bakker G. Koster uit Rilland Bath. Het bootje is waarschijnlijk tijdens het storm weer omgeslagen. Het werd de volgende dag leeg op de oever van de Westerschel- de aangetroffen. sia, de Filippijnen, Indonesië en zelfs Australië en Nieuw-Zeeland. Communistisch China beschouwt deze strijd als een testcase. Er staat veel op het spel, aldus Lodge. De strijd in Zuid- Vietnam wordt niet gewonnen, voordat de terroristenorganisatie wordt vernietigd. Daarvoor is het nodig dat de gehele bevol- De heer Cabot Lodge had na afloop van het onderhoud met de Nederlandse pre mier en de staatssecretaris over het be sprokene weinig mee te delen. Hij vol stond met te zeggen dat mr. Marijnen zich geïnteresseerd had getoond in het verslag uit de eerste hand, dat hij hem had uitge bracht. Hij merkte voorts op dat de aan wezigheid van een Nederlands gezantschap ln Saigon zeer wordt geapprecieerd door de V.S. Ook wees hij weer op de ernstige toe stand die zal ontstaan als de V.S. zich uit Vietnam zouden terugtrekken. Een derge lijk vertrek zou onmiddellijk gevolgen heb ben voor Thailand, Cambodja, Laos, Malei- Het restaurant in het Katwijkse ge bouw „Musica" op het Emmaplein is van nacht totaal uitgebrand. De bioscoop naast het restaurant liep ernstige schade op. Omstreeks half twee vannacht werd de brand ontdekt door een voorbijganger, die de politie en de brandweer waarschuwde. Aanvankelijk liet de brand zich niet ern stig aanzien, maar plotseling sloegen de vlammen aan alle kanten uit het restau rant. De brandweer bestreed de vuurzee van twee kanten, op het Emmaplein en in de Voorstraat. Na een uur was gevaar voor uitbreiding geweken, maar tot tien uur vanmorgen is de brandweer met nablussen bezig geweest. Het restaurant en de foyer zijn volkomen uitgebrand. Ook in de naastgelegen bioscoop is grote schade aan gericht aan de stoelen en het plafond. De kolen worden per 1 september ge middeld 45 cent per mud duurder. Op die datum gaan namelijk de winterprijzen gelden, die 40 a 50 cent boven de huidige zomerprijzen liggen. De nieuwe winter- prijs is circa 15 cent hoger dan die van het vorig jaar, omdat toen onder meer de vrachtbriefverhogingen nog niet wer den doorberekend. Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen en droog weer. Zwakke wind. Iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen droog en vrij zonnig met middagtemperaturen van ongeveei 20 graden. Zeewater 17 a 18 graden Zwakke tot matige naar zuid draaiende wind. Vooruitzichten: Een uit het westen naderende depressie kan tegen zondag meer bewolking ver oorzaken. De speciale vertegenwoordiger van president Johnson, Henri Cabot Lodge heeft gisteren een bezoek gebracht aan de eerste minister in het Cats- huis. king meewerkt. Lodge kon niet zeggen hoe veel tijd daarmee nog zal zijn gemoeid. Hij acht het duidelijk, dat het Vietna mese volk met zijn eigen beschaving sinds eeuwen bevreesd is voor Chinese overheer sing. Hij verwacht dat de binnenlandse toe stand door de machtsovername van gene raal Khan gestabiliseerd zal worden. Een modern democratisch land zal zich uit Zuid-Vietnam echter slechts geleidelijk kunnen ontwikkelen. Gebr. Teixiera de Mattos deelt mede, dat zij bü de toewijzing op de inschrijving op aandelen Volks Aandelen Trust (VAT) N.V. is uitgegaan van de in het prospectus als volgt gestelde richtlijn. Het toewijzings systeem moet er op gericht zijn de grootst mogelijke spreiding van de aandelen te verkrijgen. Van af de opening van de in schrijving tot het tijdstip van sluiting wordt daarom voorrang gegeven aan de inschrijvingen van 1 tot 5 aandelen 20 tot 100) nominaal. Gemiddeld zal 28 percent van het door elk kantoor ingeschreven bedrag voldoen de zijn om voorrang te geven aan in schrijvers van 1 tot en met 5 aandelen van nominaal 20. Het inschrijvingskantoor zal echter aan de leden van de Nederlandsche organi satie van het effectenbedrijf een toe wijzingsnota zenden van 31,5 percent van het ingeschreven bedrag (af te ronden op 20 naar boven). Het doet een beroep op de leden om, gezien het bijzondere karakter van deze emissie, zo enigszins mogelijk, alle in schrijvingen op vijf aandelen of minder ongekort toe te wijzen. Aangezien een groot aantal kleine inschrijvers zich heeft gemeld, heeft dit tot resultaat, dat op de grote inschrijvingen in totaal slechts een minimale toewijzing kan plaatsvin den. Het is zelfs niet onmogelijk, dat söms op inschrijvingen van 100 of minder moet worden gekort. De Westduitser Von Alvensleben uit Göttingen (West-Duitsland) is voor de vierde maal Europees Go-kampioen ge worden. Na acht ronden heeft hij in Scheveningen al zeven punten behaald. Vandaag wordt de laatste ronde gespeeld maar geen van de acht concurrenten kan de uitgespeelde von Alvensleben nog be reiken. De stand is: Mattern en Sudhoff (West- Duitsland) 5; Wimmer (Oostenrijk) en Ekart (Joegoslavië) 4; Rebattu (Neder land) 3; De Vries (Nederland) 2; Grebe (West-Duitsland) en Rodgers (USA) 1, allen uit zeven partijen. In Erbij wordt vandaag een gehele pagina gewijd aan het Go-spel. Het buurtonderzoek door een aantal re chercheurs in de omgeving van de IJs- clubdwarsstraat in Rotterdam, waar on geveer een maand geleden de lerares El ly Hagers werd vermoord, heeft enkele gegevens opgeleverd die de Rotterdamse recherche weer de hoop hebben gegeven om alsnog de dader te kunnen vatten. De politie spreekt in dit verband van „opmer kelijke feiten" die bij het huis-aan-huis onderzoek aan het licht zijn gekomen. Ver der bewaart zij het grootste stilzwijgen. Cabot Lodge is vanochtend in Kopen hagen aangekomen. Hij zei daar verbaasd te zijn over de gunstige reacties die hij in de door hem tot nu toe bezochte West- europese hoofdsteden heeft gekregen. België heeft besloten een ambassadeur te benoemen in Saigon. Dat zal een zeer gunstig effect hebben, zo meent hij. De Nederlandse regering zal jonge men sen naar Zuid-Vietnam sturen om tech nische bijstand te geven. ,Ik had natuurlijk wel gehoopt dat mijn bezoek resultaten zou opleveren", zei Lodge, „maar ik had niet verwacht dat ik deze resultaten al zou kunnen zien, terwijl ik nog in Europa ben." De „hogepriesteres" Aleca Katselli overhandigt in Olympia de toorts met het Olympisch vuur aan de Griekse hardloper Evangelos Marcellus, die de eerste etappe van de tocht naar Tokio voor zijn rekening zal nemen. Deze foto werd gemaakt tijdens de generale repetitie voor de plechtig heid van vandaag. Tijdens de offi ciële ceremonie is fotograferen niet toegestaan. (Van onze correspondent) Het rommelt in de leiding van de werkmaatschappij van Zwolsman de EMS. Zwolsman zelf heeft besloten na de steeds aanzwellende stroom van be richten over het concern in de afgelopen week voortaan alle publiciteitskwesties zelf in handen te nemen. De EMS-Con- tinental (die de Horecasfeer van de Zwolsmangroep exploiteert) wordt inge krompen, terwijl wordt voortgegaan met het verkopen van niet-rendabele Horeca bedrijven. Dit laatste houdt niet in dat bijvoor beeld alle Rutecks bedrijven worden verkocht. In een gesprek met de vakbon den heeft de heer Zwolsman gisteren ge zegd, dat als er een bedrijf wordt ver kocht eerst gesproken zal worden met de bonden over het personeel. In een com munique van de bonden staat dat tenmin ste de wettelijke en contractuele ver plichtingen tegenover het personeel wor den nagekomen. De Horeca exploitaties van de E.M.S. zijn onlangs opnieuw bekeken op hun rendement, waarbij is uitgegaan van de waarde der panden op vervangingbasis. Hierbij is gebleken dat vele Horecabedrij ven, die vóór hun overgang naar het E.M.S.-concern rendabel waren, nu ver lies opleveren. Onder die omstandigheden stoot d.e EM.S. de panden liever af, met het gevolg dat investeringen en verbou wingen achterwege blijven en het perso neel afvloeit. De E.M.S.-Continental (die de Horecasector van de Zwolsmangroep exploiteert) wordt daarbij ingekrompen. De directie van E.M.S.-Continental is zeer bezorgd over deze ontwikkeling. Ter wijl de heer Zwolsman bij de overneming de verzekering gaf dat allés bij het oude zou blijven, zijn inmiddels tal van per soneelsleden ontslagen. De directie van E.M.S.-Continental heeft lange tijd ge meend dat het beter was om aan te blijven om te voorkomen, dat er te radikale maat regelen ten opzichte van 't personeel zou den worden genomen. Maar dit standpunt lijkt overwonnen, nu de E.M.S. in korte tijd vele verkopen heeft gedaan in de Ho- reca-sector, buiten het personeel om. In kringen van E.M.S.-Continental heb ben ook bepaalde manipulaties van de heer Zwolsman ten opzichte van het Rutecks pensioenfonds grote verontwaardiging ge wekt. Onlangs heeft de E.M.S. laten we ten, dat er thans in feite geen werknemers van Rutecks meer bestonden en dat het pensioenfonds dus geen bestaansrecht meer had. De onroerende goederen, waarin het fonds zijn gelden had belegd, heeft de E.M.S. zelf getaxeerd en het concern wenste dat die op korte termijn aan de nieuwe eigenaar van de bedrijven (E.M.S.) zouden worden overgedragen. Het bestuur van het pensioenfonds daarentegen prefe reerde nog een eigen taxatie te laten plaats vinden en hoewel verschillende Rutecks- bedrljven intussen alweer in andere han den zijn overgegaan is op dit punt, dat de belangen van het personeel ten zeerste raakt, nog geen zekerheid geschapen. Mme D e s h o u i 11 i r es Niemand is tevreden over zijn ver mogen, noch over zijn verstand. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5 ln de Vishal en op zee 5 Schrijvende lezers5 Medische verzorging 5 Radio en t.v7 Uitgaan in Haarlem7 Kunst 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Erbij 13 t/m 20 Feuilleton 19 Dit nummet bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IE10SESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Mevrouw Koetsier, administratrice van V.V.V. Beverwijk heeft het hoofdbestuur van V.V.V. verzocht een pension in deze plaats van de lijst te schrappen, omdat de pensionhoudster twee negerstudenten geen kamer wilde verhuren. Zoals wij woensdag meldden heeft het P.S.P.-raads lid H. Bolte, hierover vragen aan B. en W. gesteld. Mevrouw Koetsier heeft reac ties van tientallen beroeps- hotels en pen sions en particulieren ontvangen. Zij bo den allen aan kleurlingen onderdak te ver lenen. Mevrouw Koetsier heeft veel boze reac ties ontvangen van mensen, die niet zui nig waren met critiek op de betrokken pensionhoudster, die de twee jongelui geen kamer wilde verhuren. Zij meende echter, dat er ook zogenaamde verontwaardiging bij was, van mensen die op een rel uit waren. Intussen vindt mevrouw Koetsier het bijzonder spijtig, dat dit nu allemaal uit gerekend in Beverwijk heeft moeten ge beuren. Haar dochter, die aan de univer siteit te Groningen studeert en die veel belangstelling heeft voor het Unescowerk, onderhoudt namelijk reeds geruime tijd schriftelijk contact met de president van de Ivoorkust, vanwaar de twee bij het in cident betrokken jongelui komen. Mevrouw Koetsier vindt het gebeurde bijzonder be schamend, vooral omdat het staatshoofd van de Ivoorkust zich omtrent de voor lichting over zijn land en volk zeer behulp zaam heeft getoond, terwijl hij blijk heeft gegeven van een houding waar velen een voorbeeld aan mogen nemen. De twee jongelui uit de Ivoorkust stu deren in Parijs. Zij hebben nadat het in cident bij V.V.V. Beverwijk bekend werd onmiddellijk elders in Beverwijk onder dak gekregen. Tijdens een gezellige bij eenkomst is gisteravond de kwestie nog eens besproken en het is de twee jonge lui nu wel duidelijk gebleken, dat de be handeling die zij hebben ondergaan van een pensionhoudster beslist niet Bever wijks en on-Nederlands is. Advertentie Advertentie krijgt u weer trek in Normaal 2 st. voor 80 ct. ALLEEN ZATERDAG 2 st. voor 65 ct. le KLAS BANKETBAKKERIJ Lagersstr. 13 - tel. 5362 - achter de De Noostr. KENNEMERLAAN 65 - 69 handig verpakt lang vers SPRITSEN RONDO'S BOTERRONDJES PORTU GEZEN WEEKENDKOEKEN PINDAKOEKEN m m m heerlijk LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT Zaterdagmiddag a.s. ZILVEREN TRAWLERTOERNOOI finale - 4 uur VELSEN—N.A.S. 3e en 4e prijs Op het Waterloo-terrein, met mede werking van de drumband „Voor waarts" voor de wedstrijd en tijdens de rust.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1