HAlfZWARE SHAG Cambodja gunstig is in Zuidoost Azië ontwikkelingsland V S-ruimtevoertuigen dit jaar nog naar Mars VAN DAG TOT DAG Wilde achtervolging in Ierse Zee op gestolen jacht Pais en vree, of is het stilte voor de storm WERELDNIEUWS Aaetrekkelij k Treinrover Wilson zat niet aan boord As Bonn-Parijs nu zeer breekbaar Geldgebrek van VN bedreigt nu ook leger op Cyprus Nederland tekent telecommunicatie- overeenkomst In kort broekje Helpt zichzelf" Nationale trots Op de ^Praatótoel Goedkoop decortje fJ t: aluminium cJuXa[l€X jaloezieën v. DUIVEN BODEN N.V. ZATERDAG AANBIEDING VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 N. Bestrijding van armoede in VS kan beginnen Tekort van zeven miljoen Togliatti geopereerd CHENILLE SPREIEN 1-pers. frisse kleuren 15.90 KRUISSTRAAT 11 TEL. 11491 HAARLEM Aartsbisschop president Makarios van Cyprus gaat steeds duidelijker zijn eigen, fatale, weg. Die schijnt hem nu naar Mos kou te voeren. Hij verwacht er militaire hulp te krijgen. Hij wil premier Kroesjtsjev aan zijn woord houden. Dat woord had echter alleen betrekking op Russische hulp bij de verdediging van het eiland, indien een vreemde mogendheid een invasie op Cyprus zou uitvoeren. Kroesjtsjev liet hele maal in het midden van welke aard die hulp dan zou zijn. Maar de merkwaardige aartsbisschop van Cyprus meent dat de tijd rijp is in Moskou de oogst van die vage belofte binnen te halen. Hij heeft aange kondigd dat zijn minister van Buitenlandse Zaken, Kyprianou, daartoe het Kremlin zal bezoeken. Het heeft er alle schijn van dat hij daar mee politiek zichzelf en zijn zaak ernstig heeft benadeeld. De Griekse regering heeft zich kennelijk gedistantieerd van de koers die Makarios nu zegt te willen gaan varen. Zij heeft gepoogd die koers te wijzigen en heeft Kyprianou onder druk gezet, toen hij dinsdag Athene bezocht. Hij is woensdag naar Nicosia vertrokken en vertelde op de valreep de pers in de Griekse hoofdstad dat de onderhandelingen tussen Moskou en de regering van Cyprus alleen maar de beide direct daarbij betrokken regeringen aangaan. Dat is voor de Griekse regering een zeer bittere pil. Ook als Makarios tenslotte toch nog concrete Griekse eieren zou verkiezen boven snel vervliegènde Russische wodka, laat zijn toenaderingspoging tot Moskou in Athene ongetwijfeld weinig hoop bestaan dat een redelijke oplossing van het Cyprische vraagstuk binnen het raam van de mogelijkheden ligt. Makarios heeft zijn extremisme duidelijk gedemonstreerd. Dat vrijwel onmiddellijk na het gesprek dat Kyprianou in Athene had, de Griekse regering besloot haar strijdkrachten weer onder het commando van de NAVO te plaatsen kan erop duiden dat zij Makarios heel duidelijk heeft willen maken dat zijn voorgenomen Moskouse avontuur een scheur heeft veroorzaakt in de eensgezind heid die tot nu toe heeft bestaan tussen Athene en de Grieks-Cyprische regering. Dat besluit viel, nadat koning Constantijn onverwacht zijn vakantie had onderbroken en overleg had gepleegd in zijn hoofdstad met vele Griekse ministers, met de heer Kypridnou en met de Amerikaanse ambas sadeur. De belangen van de Grieken op het vasteland en op Cyprus zijn in geen enkel opzicht gediend met een interventie van de Sovjet-Unie in 't oostelijke bekken van de Middellandse Zee, in welke vorm dan ook. Integendeel, Cyprus zou daardoor wel eens militair een soort Cuba kunnen worden op een plaats in de wereld waar de strategische lijnen van drie wereld delen Europa, Afrika en Azië (en vooral het olierijke Nabije Oosten) elkaar raken. Advertentie De beste service bij Ged Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf De gisteren door minister Witteveen aangekondigde belastingverlaging van 1.050 miljoen is voor zeer grote groe pen uit ons volk een aantrekkelijke zaak. Met name- geldt dit voor hen die rond de streep van het sociale minimum leven en voor de zgn. middengroepen, die door de voortgaande inkomenstijging de progressie in de loon- en inkomstenbelasting wel zeer zwaar aan de lijve ondervinden. Was hier op geen correctie toegepast dan zou deze progressie naast een drukverzwaring bo vendien een steeds verder gaande relatie ve drukverschuiving brengen van de indi recte naar de directe belastingen. En dit terwijl die verhouding naar de mening van de minister toch reeds in de richting van de directe belastingen in het bij zonder van de inkomstenbelasting is overgeaccentueerd. (In de Memorie van Antwoord wordt er in dit verband op ge wezen dat van de totale belastingopbrengst ruim 40 percent komt uit de Inkomsten belasting, een percentage dat in vergelij king met een aantal jaren terug bijzonder hoog is). Ons lijkt dit sociaal gezien voors hands niet zo'n geweldige ramp, omdat door een progressieve schaal de sterkste schouders dan ook de zwaarste lasten krij gen te dragen. Een vraag blijft de datum waarop de verlaging kan worden gerealiseerd. Uiter lijk is dat 1 januari 1967, maar minister Witteveen acht het niet uitgesloten, dat het eerste deel al in de loop van 1965 zal worden ingevoerd. Een en ander hangt af van de conjuncturele situatie, waarover de minister zich blijkbaar niet al te veel zorgen maakt. De tijd voor een ontspan ning lijkt ons, gezien de steeds voortdu rende moeilijke situatie in het produktie- apparaat, wel wat erg kort. Voor het eer ste fiscale soulaas houden wij het dus maar op 1 januari 1966. Alles wat voor de belastingbetaler eerder komt is mee genomen. (Van onze correspondent) LONDEN Twee jongens van veertien en zestien jaar zijn er gisteren in geslaagd, een fregat en een onderzeeër van de Brit se marine, verscheidene vliegtuigen en een vrachtschip van de Britse spoorwegen zes uur lang op de Ierse Zee op hen te laten jagen. Ze hadden een luxueus motorjacht ter waarde van 600.000 gestolen uit een ha ventje in Wales en ermee koers gezet naar Ierland. De politie dacht onmiddellijk dat Charles Wilson, de vorige week ontsnapte treinrover, zich aan boord bevond en gaf groot alarm. Het duurde uren voordat de „Slieve More", een vrachtschip van de Britse spoorwegen, èn de onderzeeër „Olympus" de gestolen boot hadden bereikt. De positie van het jacht was ontdekt door een vlieg tuig, dat door een Engelse krant was ge stuurd. HAMBURG (Reuter) De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Schroder, heeft donderdag tegen een re dacteur van het invloedrijke, onafhanke lijke weekblad „Die Zeit" gezegd dat „hartstochtelijke Europeanen te spoedig te veel van Frankrijk hebben verwacht". Schroder noemde het een vloek, dat de ondertekening van 't Frans-Duitse vriend schapsverdrag werd overschaduwd door het veto van De Gaulle over de Britse toetreding tot de E.E.G. Gevraagd of hij het vriendschapsverdrag nog slechts zag als een „lippendienst op papier", ant woordde hij: „Zeer zeker niet. Eerlijk ge zegd zie ik het niet als de oplossing, maar wel als het uitgangspunt voor een zorg vuldige en geduldig gekweekte ontwikke ling". De Westduitse minister zei voorts dat het zeer moeilijk zal zijn, de Franse be doelingen en mogelijkheden aan te pas sen aan die van de andere landen, ook de niet-E.E.G.landen. Voorzichtig gingen de bemanningsleden van de „Slieve More" aan boord, voorbe reid op alle eventualiteiten. Maar niets roerde zich aan dek. In het vooronder vonden zij de twee jóngens die rustig lagen te slapen. Het waren twee knapen van veertien en zestien jaar die vorige week uit een opvoedingsgesticht in Roches ter waren weggelopen. Ht jacht eigendom van een Engelse worstjesfabrikant is op sleeptouw geno men door het fregat „Russell" en naar Engeland teruggesleept De jongens zijn opgesloten in een cel van het politiebureau in Holyhead. Treinrover Charles Wilson zelf is intus sen nog steeds spoorloos. De politie gelooft dat hij nog in de buurt van Birmingham is waar hij uit de gevangenis is ontsnapt. WASHINGTON (AP) President John son heeft gisteren het wetsontwerp ter bestrijding van de armoede ondertekend. Een bedrag van 947.5 miljoen dollar zal ermee gemoeid zijn. Bj de plechtige ondertekening in de rozentuin van het Witte Huis zei de Ame rikaanse president dat de nieuwe wet „het vergeten één vijfde deel van onze bevolking kansen en geen aalmoezen zal geven. De dagen van aalmoezen in ons land zijn geteld". De wet wil werk aan jeugdige werklo zen geven, gezinnen met lage inkomens uit de moeilijkheden helpen, 'het analfa betisme bestrijden en de vakopleiding sti muleren. Sargeant Shriver, die de president bij het opstellen van het programma gehol pen heeft, heeft in het Congres gezegd dat in dit eerste jaar reeds 600.000 mensen rechtstreeks en zeven miljoen gezinnen indirect van de wet zullen profiteren. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de Verenigde Naties Oe Thant heeft gisteren op een persconferen tie gezegd dat het leger van de Verenig de Naties misschien van Cyprus zal moe ten worden teruggetrokken als er niet meer geld voor het onderhoud ervan bin nenkomt. Voor de periode van een half jaar die op 26 september eindigt, zijn de kosten begroot op 44,5 miljoen gulden. Daaraan ontbreekt nog zeven miljoen gulden. Het beschikbare geld is bijeengekomen uit vrijwillige bijdragen van diverse lan den, waaronder ook landen die geen lid zijn van de V.N. Als er in de onmiddellijke toekomst geen geld binnenkomt, zal het onvermijdelijk zijn dat het leger wordt teruggetrokken, misschien zelfs voor 26 september", aldus Oe Thant. Finse V.N.-infanteristen hebben gisteren een bonte groep ongeregelde Turks-Cy prische strijders overbluft en op de om streden scheidingslijn in Nicosia drie met zandzakken versterkte Turkse stellingen opgeruimd. De aktie was door de Finse comman dant Thimayya bevolen omdat de drie posten, die tegenover het hoofdkwartier van de V.N. in Nicosia, lagen aan de zo genaamde „groene lijn", die de stad in tweeën verdeelt „overbodig en provoce rend" waren. President Makarios van Cyprus heeft gezegd dat leiders van de Turks Cypri sche ondergrondse voorbereidingen tref fen om zijn regering ten val te brengen. Makarios verklaarde gisteren tegenover een correspondent van het Russische pers bureau Tass, dat die Turkse ondergrond se, onder leiding staat van de Turk Denk- tasj. Advertentie een karaktervolle halfzware shag, een creatie van top - melangeurs (Van onze reisredacteur H. L. Leffelaar) PHNOM PENH. Cambodja is als land een eenmansvoorstelling. Regie, draaiboek, produktie: prins Norodom Sihanoek, enfant terrible onder de Zuid- oostaziatische staatshoofden. „Hij praat als een hysterische vrouw", zegt een Duitse ingenieur, „en als hij begint kan hij niet meer ophouden, maar hij is met hart en ziel aan zijn land verbonden". Inderdaad onkomt men in de hoofdstad van Cambodja Phnom Pennh niet aan de indruk dat de wat corpulente prins overal bij betrokken is het aantal naar hem genoemde gebouwen en straten zou een aardige waslijst opleveren: er is meer dan een monument dat de voorbijganger aan hem herinnert, en voor het gebouw van de regeringsvoorlichtingsdienst bekijken iedere dag tientallen Cambodjanen de vitrines met foto's van hun staatshoofd in actie. Sihanoeks energie, in een land waar na drie uur 's middags geen kantoor meer open is, is even opvallend als bewonderenswaardig. „Het contrast is werkelijk fantastisch", zegt een Europeaan die al zeven jaar in Cambodja woont. „Toen ik hier in 1957 kwam, was er voor sport nauwelijks enige belangstelling. SIHANOEK is een enthousiast liefheb ber van volleybal en honkbal en hij laat geen gelegenheid voorbijgaan het de be volking aan te praten. Het resultaat is WASHINGTON (Reuter, AP) Nog dit jaar zullen twee Mariner-ruimtevoertuigen naar Mars worden gelanceerd. De lance ringen zullen enkele weken na elkaar plaats hebben, in een gunstige periode, die zich slechts eenmaal per 25 maanden voordoet. Dit heeft het Amerikaanse bu reau voor ruimtevaart, de NASA, gisteren meegedeeld. De ruimtevoertuigen zullen negen maan den nodig hebben om de 560 miljoen ki lometer lange weg van de aarde naar Mars af te leggen. Tijdens de vlucht zullen de twee Mariners gegevens melden over stra ling, magnetische velden en micrometeo rieten in de ruimte. Als zij Mars passeren, is het de bedoeling dat zij televisie-beel den van de planeet naar de aarde zullen zenden, alsmede gegevens over de atmos feer van Mars. Ook wil men trachten de ruimtevoertui gen achter Mars "te krijgen. Men hoopt televisie-opnamen te ontvangen van een af stand van 24.000 kilometer van Mars. Na het passeren van de planeet zullen de Mariners in een baan om de zon terecht komen. In november 1962 heeft de Sovjet-Unie een ruimtevoertuig naar Mars gelanceerd. Maar het contact daarmee ging na vijf maanden verloren. De „Olympische" Syncom 3 wordt thans behoedzaam naar een plaats hoog boven de Stille Oceaan gedirigeerd, waar zij als eerste stationaire satelliet ter wereld in staat moet zijn de uitzendingen van de Olympische Spelen in Tokio uit Japan naar de Verenigde Staten te zenden. Van de resultaten is nog niets bekend. In de Amerikaanse hoofdstad Washing ton hebben gisteren elf landen twee over eenkomsten ondertekend volgens welke een wereldomspannend telecommunicatienet tot stand zal worden gebracht. Het zal binnen twee of drie jaar in werking treden. De elf staten zijn Australië, Canada, De nemarken, Spanje, de Verenigde Staten, Frankrijk, Nederland, Italië, Japan, Groot- Brittannië en het Vaticaan. De eerste investering in het project be draagt 200 miljoen dollar. De Europese deelnemers zullen hiervan 30,5 percent be talen. De Amerikaanse maatschappij voor verbindingssatellieten (comsat) betaalt 61 percent van het project. De andere leden van de uit 122 landen bestaande Internationale Unie voor Tele communicatie zullen later de overeenkom sten kunnen tekenen, als zij dat willen. 1 vi.....•xl 2. Norodom Sihanoek en buurman Soe- vannah Phoema van Laos. dat nu bijna ieder aan volleybal doet en een eigen honkbalveld heeft". Op straat ziet men grote spandoeken die het „volleybaltournooi van Phnom Penh" aankondigen (voor dames en he ren), maar men ziet ook een gigantisch Olympisch stadion (capaciteit voor 50.000 toeschouwers) dat sinds het gereed kwam ongebruikt staat en ruim 10.000 gulden per maand voor onderhoud vereist. PRINS NORODOM SIHANOEK ziet er niet tegen op met een gevolg van hoge re geringsambtenaren de provincie in te trek ken, zijn Europees colbertje uit te trek ken en in een kort zwart broekje mee te helpen graven aan een nieuw irrigatieka naal. Zulke gelegenheden grijpt hij aan om een toespraak te houden, zijn plannen uit een te zetten in voor de arbeiders begrij pelijke taal, daarmee het vooropgestelde doel bereikend: de barrière af te bre ken tussen volk en regeringsfunctionaris sen, het bewijs te leveren dat lichamelij ke arbeid niet iets is om je voor te schamen, en het volk het gevoel te ge ven dat zij meehelpen bij de opbouw en ontwikkeling van het land. De dominerende rol van de prins heeft schaduwkanten. Een ervan is dat ambtena ren er tegenop zien zelfstandige beslissin gen te nemen en bij alles wat zij zeg gen „monseigneur" aanhalen, alsof zij uit de bijbel citeren. Deze afhankelijkheid gaat zover dat de op het vliegveld aangeko men journalist, ondanks het bezit van een voor twee weken geldig visum, door de paspoortencontroleur niet eerder wordt toegelaten dan nadat hij met minstens twee regeringsinstanties heeft kunnen tele foneren. (Cambodja is bijzonder gevoelig op het punt van jounalisten. Sommigen werden zonder opgaaf van redenen binnen een dag het land uitgezet. Anderen kre gen bij een Cambodjaanse ambassade in het buitenland te horen dat journalisten niet worden toegelaten „Omdat hun .wer kelijkheid niet de onze is"). Westerse diplomaten breken zich al ja ren het hoofd over wat Sihanoek precies bedoelt met zijn neutraliteits-theorie, die hij zelf een „koninklijke politiek" heeft genoemd. In een op 1 juli in Parijs ge houden toespraak gaf hij de volgende richtlijnen: 1. Volledige onafhankelijkheid van welke buitenlandse naties dan ook. 2. De onwrikbare wil te voorkomen dat „naburige expansionistische landen" op nieuw stukken Cambodjaans grondge bied annexeren. 3. Het behouden van Cambodja voor de Cambodjanen. 4. Het handhaven van de vrede en natio nale eenheid voor de ontwikkeling van het land. t? ALS ONDERONTWIKKELD GEBIED, waar 85 percent van de bevolking is aan gewezen op kleine lapjes grond voor het eigen onderhoud, steekt Cambodja gunstig af bij Laos en Vietnam die voordien ook deel uitmaakten van het voormalige Fhans Indo-China. Primair hierbij is dat Cambodja, door behendig gemanoeuvreer van prins Noro dom Sihanoek, bij de Geneefse conferentie van 1954 heeft weten te voorkomen dat een deel van het grondgebied de commu nisten als concessie werd toegewezen (in Laos gingen toen twee provincies naar de Pathet Lao, en Zuid-Vietnam werd in tweeën gedeeld). Tweede belangrijke fak- tor is dat Sihanoek van meet af aan voor- ichtig is geweest met de aangeboden bui tenlandse hulp hij zorgde ervoor dat geen van de bijdragende landen een dis proportioneel groot aandeel kreeg. In Phnom Penh ziet men de resultaten: een met Russische hulp gebouwd zieken huis, een door de Amerikanen opgerichte school, een door de Chinezen bijgedragen cementfabriek. Maar in regeringskringen is men uiterst karig met precieze gege vens en steeds wordt de nadruk gelegd op het feit dat Cambodja zelf ook een groot aandeel heeft in het tot ontwikkeling bren gen van het land. Zo wordt men verwezen naar een permanente tentoonstelling in het sprookjesachtige koninklijk paleis, waar foto's, statistieken, en teksten uitleggen wat Cambodja zelf presteert. Titel van de tentoonstelling: „Cambodja helpt zichzelf". MISSCHIEN IS HET een gevolg van deze nationale trots, dat de buitenlandse hulpverlenende landen (met uitzondering van Amerika) niet scheutig zijn met in lichtingen over wat zij doen. Op de Rus sische ambassade in Phnom Penh, een grote villa, wordt men na vijftien minu ten en met onvolledige gegevens weer de straat opgestuurd. Wel zegt de attaché nog even: „Wij zijn niet als de Ameri kanen, die ieder jaar een groot bedrag ter beschikking stellen en dan een mooie bro chure laten maken over wat ze gepres teerd hebbên. Wij werken met afzonder lijke projekten waarvoor wij de vereiste technici aanvoeren. Als die gereed zijn, gaan die mensen weer terug" Op de vraag hoeveel Russen er in Cam bodja zijn, wordt geen antwoord gegeven (volgens betrouwbare inlichtingen, veer tig, terwijl de Chinezen er met vierhon derd man zitten). Op de Chinese ambas sade komt men niet verder dan de tuin, waar men in een rieten stoel te woord wordt gestaan. ER WORDT NIETS LOS gelaten. Wel staan er voor het gebouw vitrines met pro- pagandafoto's. De Franse diplomaat er kent: „Ik kan niet voorwenden dat het er hier voor ons beter op wordt." Hij doelt ROME (AP). De ernstig zieke Italiaan se communistenleider, Palmiro Togliatti, heeft gisteren een hersenoperatie onder gaan in een ziekenhuis aan de Krim en „deze goed doorstaan", pit is door het communistische hoofdkwartier in Rome meegedeeld. La Dolce Vita Mocht u de film, La Dolce Vita, het zoete leven, gezien hebben, dan herinnert u zich misschien nog wel de Trevifontein in Rome, waarin een voluptueuze dame 's nachts probeerde wat af te koelen. Als ik het goed heb, dan was daar alleen maar die fontein plus dame plus een heer. En zo heerlijk rustig, nietwaar? Nou, gaat u maar kijken. Ten eerste schijnen ze die fontein in de film aardig bijgeschminkt te hebben, want in werkelijkheid is het een monster, en ten tweede is het er niet rus tig maar voller dan de Grote Houtstraat op zaterdagmiddag. Alleen lopen er in de Grote Houtstraat Haarlemmers met af en toe een Duitser er tussen door, maar hier zitten, staan, hangen, en liggen de Ver enigde Naties. Ze kijken allemaal afwisse lend naar het monster en naar elkaar. Naar elkaar om te zien wie er nu weer invliegt. Dat laatste slaat dan op het munt stukje dat geacht wordt in de fontein te verdwijnen. De betaling voor een wens die uitkomt. Of dat boerenbedrog is weet ik niet, ik spring nooit zo los om met mijn zuurverdiende geld. Als je daar een poosje zit te kijken, weet je echter al gauw wie dat wel doen. Juist, de Amerikaanse dames. Ze schijnen veel geld en veel hartewensen te hebben. Ter wijl iedereen hangt, ligt, zit of staat, zijn zij naast het bewegende water de enige elementen waar schot in zit. Ze begeven zich onmiddellijk naar de rand van het bassin en werpen. Goed. Wij zaten daar dus te kijken. Links naast ons zat een oorverdovende Italiaanse transistor en rechts een beduusd kijkend Frans echtpaar op leeftijd. En voor dat wij er erg in had den ontstond daar vlak voor ons die op loop. Uit de oploop steeg een stfielle Amerikaanse vrouwenstem. Nieuwsgierig als ik behoor te wezen, stond ik op en drukte me naar voren. En jawel, omringd door hevig gesticulerende Italiaanse jonge ren, stond daar een zeer magere, zeer Amerikaanse dame die luid weeklaagde. Waarover begreep kennelijk geen hond, ik ook niet. Totdat zij na verscheidene keren op haar oog en op het water in het bassin gewezen te hebben, in haar ene oog tast te en daaruit demonstratief een contact lens te voorschijn haalde, waarna zij met verdwaasd knipperende ogen om zich heen zag. This, zei ze, this En wees nog maals in het water. ledereen keek mee, stak echter geen poot uit. En dat is niet zo verbazingwek kend, want volgens de Romeinse wet mag alleen de gemeentereiniging, en alleen deze, des nachts de Trevifontein ledigen. Op in het water gevallen contactlenzen is de wet nu eenmaal niet berekend. Dat weten de Romeinen. Onbekend hiermee was echter de Amerikaanse die nu in op perste wanhoop aanstalten maakte de fon tein in te duiken. Zij werd echter op het laatste moment tegen gehouden door een witte arm der wet. Jammer dat ik u de afloop niet kan vertellen. Het duurde allemaal te lang. De Italiaanse taal bestaat n.l. uit minder woorden, zodat er meer gepraat moet wor den om iets duidelijk te maken Ik weet dus ook niet of de Amerikaanse dame tot middernacht de wacht bij de fontein heeft gehouden, of dat ze haar trip Rome in three days eenogig heeft afge maakt. Maar mocht u plannen hebben, en mocht u contactlenzen dragen, knijp uvo ogen stevig dicht als u werpt. Lizzy Sara May 1. Prins Norodom Sihanoek en het volk. vooral op de nationalisatie van de im- en exporthandel en de banken, die het voor veel Franse zakenlieden weinig aantrek kelijk maakt in het land te blijven. Gewapend met deze brokjes inlichtin gen gaat men weer de stad in. De fietstaxi jongen heeft het onderweg over de „Anna- mieten" (een beledigende term voor Vietnamezen) en hij lacht wanneer men hem corrigeert. Men hobbelt in de driewie ler langs winkels, gesloten voor het mid daguur, waar de radio keihard het door de regering verstrekte nieuws uitbraakt. Op de trottoirs zitten hier en daar groep jes mannen in de schaduw en spelen Chi nees schaak. In de avond speelt de band in het aan Mekong gelegen „Clair de Lune" de lam- vong, een nationale dans, tegen een goed koop decortje van Zwitserse Alpen. In het donker drijven op de rivier een paar vis sersboten erin liggen zachtjes met el kaar pratende mannen. Pais en vree in Cambodja, of is het de stilte voor de storm? Advertentie J Vriendschappelijk. Mao Tse Toeng, de leider van communistisch China, heeft in Peking een vriendschappelijke be spreking gevoerd met de Algerijnse am bassadeur, Mohammed Yala. Handelscijfers. Uit cijfers die door de regering van Pakistan zijn bekendge maakt blijkt dat dit land zijn handel met de communistische landen snel aan het uitbreiden is. Bloot. De strandpolitie heeft bij St. Tro- pez aan de Franse Rivièra een razzia gehouden waarbij 23 nudisten gearre steerd werden. In paniek vluchtten de nudisten alle kanten uit. Zij kregen zwempakken en op het politiebureau werden hun namen genoteerd. Lid. Het parlement van Malta heeft met 31 tegen 15 stemmen een regeringsvoor stel aangenomen dat Malta na het ver krijgen van de onafhankelijkheid lid van het Britse Gemenebest zal worden. Integratie. In Jackson, in de Amerikaanse staat Mississippi, zijn 39 negerkinderen op de lagere scholen ingeschreven. Deze inschrijving verliep vreedzaam. Schuldig. De Philippijnse communistische leider Casto Alejandrino is schuldig be vonden aan activiteit tegen de staat en tot levenslange g evangenisstraf ver oordeeld. Voor zijn aanhouding was 12.500 dollar uitgeloofd. Hersenbloeding. De Braziliaanse generaal- majoor Carlos Flores Paiva Chaves, die bevelhebber van de strijdmacht van de volkenorganisatie in het Nabije Oosten is, is met een hersenbloeding naar een ziekenhuis in Beiroet gebracht. Hulp. Ongeveer tweehonderdvijftig Russen komen naar Cuba om te helpen met het hinnenhalen van de suikeroogst. Zij zul len machines van Russische makelij bedienen. Loonslavernij. Belgische werkgevers heb ben van tientallen Turkse mijnwerkers in 't gebied van Charleroi de passen en werkvergunningen ingenomen ter voor koming van 't plegen van contractbreuk door beter betaald werk in West-Duits- land en Nederland aan te nemen. De Turken hebben een proteststaking aange kondigd. De vakverenigingen in België staan achter de Turken. Vroeg. Gisteren heeft het gesneeuwd in de Schotse hooglanden. Nog nooit heeft Schotland zo vroeg met de winter ken nisgemaakt. Vleugelboten. New York is enthousiast over een nieuwe vorm van snelverkeer: de vijftien vleugelboten die een halfuur- dienst onderhouden tussen Wall Street en havens aan de oostelijke rivieroever waar ook het terrein van de wereldten toonstelling is gelegen. Omkopen. Een Amerikaanse rabbi Sjoe- lem Rubin heeft gezegd dat de West duitse regering „Duitse geleerden die in Egypte aan militaire prjojecten werken omkoopt" om naar de Bondsrepubliek terug te keren. Incident. Drie Indische soldaten zijn ge dood toen Pakistaanse militairen langs de bestandslijn in Kasjmir het vuur openden. De Pakistani drongen op grond gebied van India door.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3