Studenten in Zuid-Vietnam betogen tegen Khanh en VS HET WEER Pierprijs blijft 55 cent Noordersluis in IJmuiden gesloten voor scheepvaart Democratische partij conventie staat voor een rassendilemma Autowrakken versperden rijksweg bij Veenendaal Ook onrust onder de boeddhisten Rechtbank wijst E.M.S.-protest af Sluisdeur krijgt met behulp van drooglegkuip een nieuwe railbaan Alabama tegen Johnsontwee delegaties uit Mississippi Negen zwaar- en tien lichtgewonden bij tal van kettingbotsingen Schaak mee! Vraag proefrit bij een van de 170 Simca dealers. $eë MORRIS 'êefore you êuy! NAPPA- EN SUËDE JASJES Veel bewolking Aan het strand Het woord is aan In de krant van heden Vermijden Pleidooi Vijf maal om Solorit G. IN IA Toneelseizoen geopend pagina 5 Vakantiekinderkrant pagina 7 49e JAARGANG NUMMER 245 MAANDAG 24 AUGUSTUS 1964 Kantoor: Lange Nieuwsbraat 427, IJnraiden. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. IJmuicler Courant Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. 9,75, franco per post 11,—. Losse Telef redactie 5389, na kantoomrenöOSO. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJM UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Giro-rekenmg IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije SAIGON (Reuter en A.P.) —Gedurende het afgelopen weekeinde is het onrustig geweest in Saigon en andere Zuidvietna- mese steden. Studenten en middelbare scholieren hebben geëist dat onmiddellijk een democratische regeringsvorm in Zuid- Vietnam wordt ingevoerd. Zij hebben de nieuwe president Nguyen Khanh een ulti matum overhandigd. Tot morgen geven zij Khanh de tijd om hun eisen in te willi gen. Gisteren bestormden honderden studen ten van de universiteit van Siagon het ge bouw van de nationale radioomroep. Ze Advertentie BARtÊÜÖrÏsSTr" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAJ (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 vernielden alle studio's. De radio had naar hun mening het valse bericht verspreid dat de studenten tevreden waren met het resultaat van hun besprekingen met presi dent Khanh. Andere studenten verbrandden in tegen woordigheid van hun hoogleraren een exemplaar van de onlangs door de revo lutionaire militaire raad aanvaarde grond wet. In een motie eisten zij de vorming van een nieuwe eerlijke regering en de verkiezing van een wetgevende vergade ring bij algemeen kiesrecht. De generaals, zo werd gezegd, moeten zich uitsluitend aan hun militaire taken wijden en strij den tegen het communisme, het neutralis me en de overblijfselen van het regime van Ngo Dinh Diem. Vandaag hebben de studenten het ge bouw in Saigon waarin het Zuidvietnamese ministerie van Voorlichting is gevestigd, geplunderd. Ook in andere steden is het onrustig. In Hue, op 640 kilometer ten noor den van Saigon, zijn duizenden studenten een rooms-katholieke school binnengedron gen. In Da Nang werd een kantine voor Amerikaanse militairen met stenen beko geld. Tot nu toe hebben de Zuidvietnamese regeringsautoriteiten weinig gedaan om een einde te maken aan de toenemende onrust. De politie in Zuid-Vietnam mag geen vuurwapens dragen. De demonstra ties van studenten en boedhisten worden steeds meer anti-Amerikaans van toon. Een studentenleider oogstte applaus toen hij uitriep: „Na de communisten zullen de Amerikanen onze volgende vijand worden als onze strijd tegen de regering van Khanh door hun wordt gesaboteerd. De boeddhisten hebben de vorming van een nieuwe beweging aangekondigd ter be scherming van hun godsdienst. Op een massale gebedsbijeenkomst hebben de boeddhistische leiders gezegd dat zij „de regering Khanh zullen steunen, zolang deze werkelijk de vrijheid de democratie, en de godsdienst, eerbiedigt". De vorming van deze beweging doet denken aan de Liga voor de redding van het boeddhisme die de belangrijkste rol heeft gespeeld bij het ten val brengen van het bewind van Ngo Dinh Diem. De dagbladen in Saigon publiceerden zon dag een brief, van een hoge boeddhisti sche leider, Titsj Tan Tsjau, waarin deze een klacht tot generaal Khanh richt over hernieuwde vervolging van boeddhisten door de regering en door militaire autori teiten. Volgens hem zijn 24 onschuldige mensen gedood, 254 huizen in brand ge stoken, en duizenden boeddhisten gearre steerd en mishandeld. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking en plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Als het oceaanfront, dat nu wat regen veroorzaakt, is gepasseerd, zullen de krachtige wind en de be wolking afnemen. De middagtempe- ratuur blijft 18 d 19 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Nog onbe stendig door ten noorden van ons land passerende depressies. Leo Tolstoj: Wetten maken is gemakkelijker dan regeren. ,W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 7 Economisch nieuws8 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 6 Kunst 5 Radio en t.v5 Feuilleton 7 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport9, 10, tl Luidsprekers 12 Topsy 12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's (Van onze correspondent) WASHINGTON De democratische partijconventie in Atlantic City begint vandaag. Maar de meest omstreden kwes tie, de toelating van de lelieblanke dele gaties uit Alabama en Mississippi, vorm de reeds in het afgelopen weekeinde een onderwerp van hooglopende gesprekken in de commissie voor de geloofsbrieven. Zaterdagmiddag behandelde de commis sie in het openbaar het debat wordt in de hele V.S. uitgezonden door de tv de bezwaren tegen de delegatie uit Ala bama, wier partijapparaat zich niet wil de vastleggen op steun voor de democra tische kandidaat bij de presidentsverkie zingen in november, Johnson, omdat Ala bama zich sterk verzet tegen het rege ringsbeleid dat er naar streeft de negers dezelfde rechten als de blanken te geven. Voorts werd de strijd tussen twee dele gaties uit Mississippi behandeld, de offi ciële en een voor een groot deel uit ne gers bestaande rivaliserende groep. Tot zondagavond was de commissie echter niet in staat de kwestie van de toelating te regelen. Met Mississippi kwam de commissie niet klaar en wat Alabama betreft werd beslist dat de toelating van de delegaties alleen mogelijk is als de mensen uit Ala bama zich nu vastleggen op steun van Johnson bij zijn verkiezingscampagne. Dit heeft de delegatie uit Alabama onmiddel lijk geweigerd. En daarmee is een hoogst penibele si tuatie ontstaan die vooral president John son helemaal niet aanstaat. De democra tische partijleiders willen ten koste van alles vermijden dat de delegaties uit de zuidelijke staten Alabama en Mississippi niet worden toegelaten, want in dat ge val zullen de blanke racisten in Ame- rika's zuidelijke staten zich helemaal af wenden van de democratische partij. Aan de andere kant geven de progres sieve democraten er de voorkeur aan dat hun partij de racistische elementen kwijt raakt aan Goldwater, zodat hun partij ge zuiverd wordt en consequenter kan optre den. Want de Democratische Partij is dan niet langer belast met de merkwaardige situatie dat de zuidelijke Amerikanen tra ditioneel democratisch zijn maar in feite bijzonder conservatief en onverzoenlijk tegenover de democratische partij idealen staan. In de geschiedenis is de onzinnigheid van deze situatie trouwens meermalen ge bleken, omdat zowel in 1860 als in 1948 de zuidelijke delegaties op de democra tische conventie wegliepen wegens de kwestie van de gelijke rechten voor de negers. Bovendien verwierp de democra tische partij van Mississippi in 1960 Ken nedy om dezelfde reden. In het afgelopen weekeinde hield de „Mississippi Fréedom Democratie Party" een dringend pleidooi om toegelaten te worden tot de conventie inplaats van de officiële delgatie uit Mississippi die is sa- mengeld op basis van rassendiscriminatie. Het ging er uiterst welsprekend en emo tioneel toe. Een uur lang getuigden negers en blan ken over de rassenongelijkheid in Missis sippi waarbij de gruwelijkste geschiede nissen werden opgerakeld. Negers die had den gepoogd zich te laten inschrijven als kiezer vertelden hoe zij geslagen, mishan deld en bedreigd waren door blanke ra cisten, soms zelfs door politiemannen. Hun meeslepende advokaat Joseph Rauh riep de Democratische Partij op om de freedom delegatie als de officiële uit Mis sissippi toe te laten, omdat deze mensen „willen werken ja zelfs willen sterven voor Lyndon Johnson terwijl regelrechte democraten uit het zuiden waarschijnlijk zullen besluiten voor Goldwater te stem men". Ten overstaan van miljoenen televisie kijkers beriep de racistische delegatie uit Mississippi zich echter uitsluitend op de wettigheid van de verkiezing van de ge delegeerden. En onder hoongelach kwam hun uitspraak dat negers altijd welkom zijn bij vergaderingen van de Democra tische Partij in de staat van de magnolias. Ook als de freedom delegatie wordt af gewezen is de zaak van de gelijkstelling van de neger onnoemelijk gediend door de waardige, en intelligente presentatie van deze zaak voor de commissie voor de geloofsbrieven. Verder wacht men in Atlantic City al leen maar op de keuze voor de kandidaat voor het vice-presidentschap, de enig over gebleven verrassing van het partijcongres. Niemand verwacht tenminste dat het verkiezingsprogramma een verrassing wordt. Het eerste deel van het ontwerp is gisteren gepubliceerd en legt dreunend de nadruk op de verworvenheden van het Kennedy-Johnsonbewind. Opgesomd wor den de grotere militaire en nucleaire kracht, de gestadig voortgaande economi sche bloei, de wet op de burgerrechten, het programma om de armoede te bestrij den en de uitbreiding van de sociale voor zieningen. Het zijn inderdaad indrukwek kend vele en goede resultaten van zaken, die voor een groot deel door Kennedy zijn gelanceerd maar die door de handi ge partijpoliticus Johnson door het parle ment zijn geloodst. De republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Gold water, sprak dezer dagen in Spring field in de staat Illinois een grote menigte toe. Hij deed dat in een tent. Een touw met wat knopen was voor een vindingrijke fotograaf hele maal geen beletsel, integendeel. Het plaatje dat hij „schoot" kreeg een lugubere betekenis. Goldwater kreeg de strop nu reeds om de nek. (Telefoto) De Haagse rechtbank, onder presi dium van mr. A. H. Lycklama, heeft maandagmorgen het protest in de pier- prijsaffaire afgewezen. De voorlopige maatregelen, die de officier van Justitie op vrijdag 14 augustus trof, ten gevolge waarvan de pierprijs van één gulden tot 55 cent werd verlaagd, blijven gehand haafd. De n.v. Exploitatiemaatschappij Wandel- hoofd Scheveningen, de president-commis saris van de E.M.S., de heer R. Zwolsman, en de directeur van de Scheveningse pier, de heer A. Onstenk, hadden de rechtbank verzocht het ingrijpen van de officier van Justitie ongedaan te maken. De officier van Justitie greep in, omdat geen gevolg was gegeven aan de ministeriële beschik king, waarbij de toegangsprijs voor de Scheveningse pier werd bepaald op ten hoogste 55 cent per persoon. De E M.S .heeft ook beroep aangetekend tegen deze beschikking bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. De rijksweg Utrecht-Arnhem, tussen Veenendaal en Maarsbergen, is gister avond tussen kwart voor acht en half tien een ware rampweg geweest. Door dat twee Duitse auto's, één uit Ober- hausen en één uit Wuppertal, enkele ogenblikken na elkaar door de midden berm schoten, ontstond een reeks ket tingbotsingen waarbij negen personen ernstig en tien lichtgewond werden. Groot was het aantal zwaar beschadigde wagens, dat urenlang op en langs de rijksweg heeft gestaan. De rijkspolitie en de Veenendaalse politie hadden hun handen vol om het verkeer in goede banen te leiden. Ziekenauto's reden af en aan om alle gewonden naar het ziekenhuis in Veenendaal te transporteren. Takelwagens hadden het niet minder druk om alle wrakken te bergen. Kilometers lange files, zowel in de rich ting Arnhem als in de richting Utrecht, vormden zich in een ommezien. De politie was genoodzaakt het verkeer dat uit de richting Arnhem kwam, bij Veenendaal van de rijkswag af te dirigerep. Pas om elf uur 's avonds was de toestand op de weg weer vrijwel normaal. Het eerste ongeluk werd veroorzaakt door een Duitser uit Oberhausen, die met zijn auto door de middenberm schoot en tegen een personenauto uit Leiden botste. In de Duitse auto zaten drie mannen, die allen zwaargewond naar het ziekenhuis werden overgebracht. In de auto uit Leiden zaten vijf inzittenden, waarvan er één zwaar en vier licht werden gewond. Een auto uit Wijdenes botste even later op de Duitse wagen. Een inzittend echtpaar werd vrij ernstig gewond. Kort daarop botste een auto uit Wuppertal via de middenberm tegen een Nederlandse wagen. Van de Duitse inzittenden werd één persoon ern stig en twee lichtgewond. De vijf inzitten den van de Nederlandse auto werden licht gewond. Intussen reed een auto uit Eer beek tegen de Duitse wagen. De bestuurder en zijn vrouw werden ernstig gewond. Ter wijl de autowrakken zich ophoopten ge beurden er nog verscheidene kleine ket tingbotsingen, waarbij veel materiële schade werd veroorzaakt maar slechts en kele personen licht werden gewond. Bij Venray is de heer Litjens uit Seve num zondagavond met zijn auto vijf maal over de kop geslagen. Man, vrouw en vier kinderen werden zeer ernstig gewond in het ziekenhuis te Horst opgenomen. Het ongeval gebeurde toen de heer Litjens probeerde een bromfietser te ontwijken. Dat lukte hem inderdaad. Tussen Steenbergen en Kruisland wilde een motorrijder een voor hem rijdende sportwagen inhalen, die een snelheid had van ongeveer negentig kilometer. Toen hij door een kuil reed werd hij van zijn motor geslingerd. Hij werd slechts licht gewond. De motorfiets raasde onbestuurd voort haalde na enige honderden meters de sport wagen in en botste tegen de achterbumper. Toen pas eindigde de motor zijn solorit in een la.ngs de weg lopende sloot. Sinds vanochtend half drie is de Noordersluis in IJmuiden, nog altijd 's werelds grootste sluis voor zeeschepen, buiten bedrijf. De ruim honderd meter lange en 1200 ton zware oostelijke sluis deur is van zijn plaats gehaald om de vernieuwing van de daaronder gelegen railbaan mogelijk te maken. Voor het laatst werd deze railbaan in 1958 ver nieuwd. De afsluiting van de Noorder sluis zal een dag of acht duren, voorop gesteld dat minder gunstige weers omstandigheden geen vertraging van de werkzaamheden zullen veroorzaken. Bij het aanbrengen van de nieuwe railbaan wordt gebruik gemaakt van een uit drie delen bestaande drooglegkuip die over de railbaan en op de bodem van de sluis wordt geplaatst. Deze 45 meter lange en drie meter hoge kuip, die eerst met water gevuld en daarna weer leegge pompt wordt, stelt de werkers in staat het karwei vijftien meter onder water uit te voeren. De delen van de drooglegkuip werden vanmorgen door de drijvende bok „Phoe nix" van de N.D.S.M. op hun plaats op de sluisbodem neergelaten. Duikers daalden in de diepte af om toe te zien dat een en ander geheel volgens plan verliep. Nadat Het eerste deel van de droogleg kuip hangt hier in de takels van de bok „Phoenix" en staat op het punt neergelaten te worden op de bodem van de Noordersluis. In deze droog legkuip zal de railbaan van de ooste lijke sluisdeur worden vernieuwd. Onze schakende lezers, die het weekeinde verzuimden in te schrijven voor de jaarlijkse schaakwedstrijd Lezers IJmuider CourantSchaakclub Kijk Uit kunnen zich nog opgeven aan ons dagblad, Lange Nieuwstraat 427, of aan onze schaakmedewerker de heer Tj. de Jong, Oranjestraat 95, IJmuiden. Op vrijdagavond 28 augustus wordt deze wedstrijd gehouden in het w(jk- gebouw van de Bethlehemkerk aan de Radarstraat 5 in IJmuiden. Er wordt om 8 uur begonnen. Zowel voor beginnelingen, geoefende en clubschakers zorgt de Schaakclub Kijk Uit voor een passende tegen stander. Geef u spoedig op, er is nu nog plaats. SIMCA-dealer: KENNEMER GARAGE Kennemerlaan 224 - 226 - Telefoon 4324 HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ Vierde klasse vijfde lijst ƒ1.000: 3241 3564 10404 11670 14388 400: 1556 6339 8520 12205 18741 19240 19554 21243 200: 1196 3189 3890 3956 4404 5094 5128 5308 5705 7353 7593 7926 8170 8496 8652 8742 9201 10430 10587 10710 10787 10993 11407 12077 12343 13055 13277 13399 14558 15865 16023 16583 17542 17554 17666 17869 18287 18968 19017 19192 19446 19566 19833 20228 de drie kuipdelen over de volle breedte van de sluis aan elkaar zijn bevestigd wordt het water uit de drooglegkuip ge malen. Door deze werkmethode te volgen is het niet nodig de gehele sluis droog te leggen. Hoewel het betrekkelijk kort geleden is dat de oostelijke sluisdeur van een nieuwe drempel werd voorzien is bij onderzoek gebleken dat de vernieuwing van de rail baan geen overbodige luxe is. Nog altijd bespeurt men namelijk in de Noordersluis de gevolgen van de vernietigingstactiek die de Duitsers in 1945 bij hun terugtocht trachtten toe te passen. Gelukkig werd aan het sluizencomplex in IJmuiden geen on herstelbare schade toegebracht. De vernieuwingswerkzaamheden in de Noordersluis houden ook verband met de verdieping van de IJmuidense havenmond en van het Noordzeekanaal. Zolang de Noordersluis buiten werking is zullen de zeeschepen gebruik maken van de Middensluis. Hoewel minder groot dan de Noordersluis kunnen in de Middensluis toch de meeste schepen geschut worden zolang ze niet langer dan 220 meter, breder dan 24 meter en een diepgang van meer dan 10 meter hebben. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1