Weer AMX-strop voor Defensie Nieuwe lichte tanks kunnen niet schieten Ontstellende geldverspilling bij de Britse strijdkrachten Geen botertje tot de boom tussen burger en militair Politieke rel in Bonn door krantebericht Singapore dreigt ons land met invoerbeperkingen President Khanh van Vietnam afgetreden HET WEER sfee MORRIS "èefore you êuy! In terrein rijden ook onmogelijk Moskou belooft Makarios alleen economische hulp Communisten in India verdeeld Wegens hulp aan Indonesië Directeur en chef vlieger van MAC gewond DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 25 AUGUSTUS 1964 Het woord is aan Waakhond op een vliegveld kost land f 10.000 Warm Aan het strand Bewogen dag voor Democraten pagina 3 Indonesië contra Maleisië NCBO over situatie bij Defensie: In de krant van heden: Nieuwe grondwet is geheel ingetrokken Autobotsing in Putten DAMES- en HERENTWEEDJASSEN Overblijfsel Politieke rol 49e JAARGANG NUMMER 246 Kantoor: Lange Nieuwsferaat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent. per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. BARTEUORISSm™ HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRMT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL rESSSó Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Udanavarga: Als de zelfzucht sterft, wordt het geluk geboren De nieuwe lichte tanks van dertien ton, die de landmacht bij de Franse AMX-fabrieken betrekt, vertonen een zodanig gebrek dat er niet mee gescho ten, noch in een terrein mee gereden kan worden. Vorige week is aan het licht gekomen dat de ophanging van het ka non mankementen vertoont. Franse en Nederlandse deskundigen verdiepen zich op het ogenblik in de vraag of het man kement hersteld kan worden. Een en ander is door een woordvoerder van het ministerie van Defensie bevestigd. De tanks die de gebreken vertonen zijn ingedeeld bij in Nederland gelegerde een heden maar ook bij onderdelen van de in Duitsland gelegerde brigade. De lichte tanks waren oorspronkelijk uitgerust met een 75 mm kanon. Op wens van de Ne derlandse legerleiding werd dit kanon ver vangen door een 105 mm kanon. Naar wij vernemen heeft de landmacht tot dusver re een honderdtal van de tanks afgeno men. Hoeveel daarvan het gebrek verto nen is nog niet bekend. Blijkbaar zijn de voorzieningen, die de wendbaarheid van het kanon in de ge schutskoepel moeten waarborgen niet berekend geweest op het grotere gewicht, ontstaan door de vervanging van het 75 mm door het 105 mm kanon. Het is niet de eerste keer dat de land macht tegenslag ondervindt met het AMX-materiaal. Vorig jaar werd bekend dat de gepantserde personeelsvoertuigen gebreken vertoonden. Enige maanden ge- Een onderzoekcommissie van de Neder landse christelijke bond van overheidsper soneel meent dat het tussen de militaire en burger-ambtenaren bij Defensie niet al te best botert. De commissie zegt dat veel militairen niet worden ingezet in functies waarin hun militair zijn volledig tot zijn recht komt. Ze vervullen hun functies temidden van „burgerformaties" bij statische organen in de nationale sector en gaan daar dan vaak op grond van hun rang een te hoge functie vervullen in vergelijking met de gespecialiseerde burger-ambtenaren. Volgens de commissie hebben de mili tairen een gereglementeerde carrièregang, die hen in betrekkelijk korte tijd hoge rangen doet bereiken, en hangt bij de bur- Verwachting tot morgenavond: Droog weer met vannacht hier en daar mist. Morgen overdag warm en overwegend zonnig weer. Matige tot zwakke zuid westelijke wind, later draaiend naar zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een meer zuidelijke wind voert warmere lucht aan met morgen zonnig en droog strandweer. In de middag 2224 graden, zeewater 18 graden. V ooruitzichten: Vrij warm en zonnig met een langzaam toe nemende onweerskans. leden, bij het verschijnen van de defensie nota, deelde staatssecretaris Haex mee dat die gebreken ernstiger waren dan men eerst dacht. Niet alleen de drukgroep van de koppeling deugde niet, maar ook wa ren er moeilijkheden met de versnellings bak en met oliekeringen. De gebreken bij de gepantserde personeelsvoertuigen vie len onder de garantiebepalingen. Of dat met de nu bij de tanks geconstateerde gebreken ook het geval zal zijn is op dit moment nog niet bekend. Dit is de nieuwe gigantische hang brug over de Forth bij Edinburg die op 4 september door koningin Eliza beth zal worden geopend. Met de bouw van deze brug was zes jaar gemoeid. De kosten bedroegen ruim 190 miljoen gulden. De brug die een lengte heeft van bijna twee kilometer is hiermee de grootste in zijn soort van Europa en op vier na de grootste van de wereld. gers het bereiken van een hoge rang vaak af van vrij toevallige omstandigheden en factoren. De inconveniënten van de mili tair worden volgens de commissie groten deels gecompenseerd door een hogere be zoldiging (tenminste 15% meer). De commissie beveelt aan de opleiding van de militairen dienstbaar te maken aan het kweken van een beter begrip voor de burger-ambtenaar. Verder wordt ge vraagd naar een betere coördinatie tus sen deskundige instanties over de functie waardering van zowel militaire als burger functies. In overweging wordt gegeven het personeelsbeleid ten aanzien van militair en burger te centraliseren en bijvoorbeeld te brengen onder verantwoordelijkheid van de opperofficier personeel. In het rapport wordt verder aanbevolen te onderzoeken of en zo ja in hoeverre een zekere gelijkstelling in rang voor be paalde doeleinden zou kunnen worden doorgevoerd, en of bepaalde maatregelen op het gebied van ontspanning en richtlij nen bij evenementen en ceremoniën ook voor bureau-ambtenaren zouden kunnen gelden. (Van onze correspondent) Het opzienbarende bericht van de Frank furter Rundschau, dat de regering in Bonn haar kansen voorbij zou hebben laten gaan in het gesprek met de regering van Ul- brichts D.D.R., is bezig uit te lopen in een partijpolitieke strijd op grote schaal De mening van het blad dat de regering zou hebben afgezien van West Berlijn als zogenaamde derde macht, naast de Bonds republiek en de D.D.R., wordt niet langer gehoord en moet als een canard worden beschouwd. Wel is aan het daglicht getreden dat de vrije democraten, en in het bijzonder hun vooorzitter Erich Mende, vice-kanselier en minister voor zaken die de beide Duits landen betreffen, een grootscheepse po ging ondernemen een „Bundesambt" in het leven te roepen dat alle technische contacten met de D.D.R. zou moeten coör dineren. Onder dit Bundesambt zouden ook de onderhandelingen over de pasjesregeling vallen. Van Westduitse zijde zou het ge sprek voortaan door een regeringsafge vaardigde moeten worden gevoerd, een si tuatie die men tot dusver steeds heeft ver meden om de mogelijkheid te ontgaan dat de D.D.R. daarmee zou kunnen beweren dat de Bondsrepubliek haar officieel zou hebben erkend. De vrije democraten staan in hun initia tief geheel alleen. Vooral hun coalitiepart ner, de C.D.U./C.S.U., heeft de plannen ten scherpste afgekeurd. Erich Mende wordt afgeschilderd als de man die op nieuw bezig is de coalitie te ondermijnen. Hiervoor kan de C.D.U./C.S.U. wijzen op enige voorbeelden van gelijke aard in het recente verleden. NICOSIA (AP) De Sovjet-Unie heeft president Makarios voor dertig miljoen dollar economische kredieten, maar geen militaire hulp aangeboden. Een voorwaarde voor die hulp zou zijn dat aartsbisschop Makarios blijft aandrin gen op „zelfbeschikking" waardoor het eiland voor de NAVO gedemilitariseerd zou worden. NIEUW DELHI (AFP) De Indische communistische partij zal wanneer het parlement van reces terugkeert, op 7 sep tember aanstaande, niet langer de groot ste oppositieartij vormen in het Indische Lagerhuis. Tot dusver waren de commu nisten er met 33 man vertegenwoordigd, maar door onderlinge geschillen is hun kracht versplinterd. Zestien afgevaardig den zijn de partijleiding trouw gebleven, die de Russische koers volgt, twaalf an deren zijn overgelopen naar de linkse, meer op China georiënteerde groepering, terwijl de overige vijf hun positie nog niet hebben bepaald. Mogelijk zullen ze als onafhankelijke communisten zitting ne men. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 7 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Robin Hood 9 Beurs U Scheepsberichten II Economisch nieuwsH Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De regering van Singapore heeft, blij kens nog onbevestigde berichten uit die stad, meegedeeld dat de invoer van Nederlandse produkten met ingang van vandaag is onderworpen aan een ver gunning. Overwogen zou worden be paalde goederen uit ons land te weren uit protest tegen de kredieten, die mi nister Luns de Indonesische regering in het vooruitzicht heeft gesteld tijdens zijn bezoek aan Djakarta. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken was men van- SAIGON (Reuter, AP en AFP) Ge- neraal-majoor Nguyen Khanh is vandaag afgetreden als president van Zuid-Viet- nam. De militaire raad van het land heeft besloten na de verkiezing van een nieu we president zichzelf te ontbinden. De le den van de raad zullen hun militaire func ties weer gaan bekleden. Door deze besluiten is vrijwel volledig tegemoet gekomen aan de eisen van boed dhisten en studenten, die in de afgelopen dagen grote demonstraties hebben geor ganiseerd in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon. Als vermoedelijk formateur wordt genoemd generaal Duong Van Minh, die negen dagen geleden als president door Khanh werd afgezet. De militaire raad die in januari van dit jaar de macht greep zal vanavond voor de laatste maal in spoedzitting bijeenkomen om een nieuwe premier te kiezen. Mogelijk zal dat Khanh zijn. De nieuwe grondwet is ingetrokken. Nguyen Khanh had kort voor zijn aftre den de nieuwe grondwet van het land ge deeltelijk buiten werking gesteld. Daarmee had hij al toegegeven aan het ultimatum dat hem gisteren was gesteld door studen ten in Saigon. Maar de studenten en ook vele boeddhisten waren niet tevreden met de gedane concessies. Zij eisten volledige intrekking van het decreet dat negen da gen geleden door generaal Khanh was uit gevaardigd. Bovendien wilde men dat de generaals uit de regering werden gezet, en dat de elementen van de voormalige regering Ngo Dinh Diem zouden worden verwij derd. Onder een hevige tropische regen ver drongen zich in de loop van vandaag tien duizenden studenten en boeddhisten, waar onder ook vele monniken en nonnen, te gen de hekken van het presidentspaleis Onder het schreeuwen van „weg met Khanh" eiste men het aftreden van de president. Achter de hekken stonden vele ongewa pende militairen die elke poging om het terrein binnen te dringen, verhinderden De toestand bleef vanmiddag verward in Saigon, maar het gevaar voor geweld dadigheden en onlusten schijnt verdwenen te zijn na de verklaring van het aftreden van Khanh. De demonstranten juichten toen zij door de straten trokken en van het presidentiële paleis weggingen. Zij mar cheerden opgetogen langs de bureaus van de verschillende politieke partijleiders. Het Amerikaanse militaire personeel in Saigon werd maandagavond in gedeeltelij ke staat van paraatheid gebracht. Een aantal militairen kreeg opdracht, de ge hele nacht op hun post te blijven. De Verenigde Staten hebben gisteren nog hun steun betuigd aan het bewind van pre sident Khanh. In de Zuidvietnamese stad Da Nang is het oproerig. Betogers hingen een man op met prikkeldraad, nadat hij had gepro beerd een granaat te gooien. Er zijn ten minste zes mensen omgekomen bij onlus ten in de afgelopen 24 uur in Da Nang. morgen om tien urn- officieel nog niet op de hoogte van het besluit van de regering van Singapore. Singapore, een deelstaat van de Maleisi sche federatie, ziet de Nederlandse hulp aan Indonesië kennelijk als een onvriende lijke daad tegen die federatie. In de be kendmaking spreekt de regering van die deelstaat tenminste over hulp, „die Indo nesië" beter in staat zal stellen voort te gaan met de economische confrontatie je gens Maleisie. Volgens de bekendmaking zullen er ver gunningen nodig zijn voor de invoer van goederen van Nederlandse oorsprong, uit welk land zij ook worden verzonden. Hoe wel het ministerie van buitenlandse zaken vanmorgen bij gebrek aan officiële infor matie nog geen commentaar kon leveren, leiden politieke waarnemers uit de berich ten af dat Singapore met een beperkte boy cot van Nederlandse produkten dreigt. De invoering van het vergunningstelsel zou moeten dienen als waarschuwing aan het adres van de regering in Den Haag dat economische hulp aan Indonesië, in wel ke vorm dan ook, uiteindelijk tegen Malei sie zal worden gebruikt en daarom con sequenties moet hebben voor de Neder landse handelsbetrekkingen in Singapore. In hoeverre de Nederlandse export naar Maleisie door de maatregel zal worden getroffen, kon men vanmorgen in officiële kringen nog niet overzien. Niet alleen was het nog niet duidelijk welke produkten eventueel zullen worden geweerd, evenmin was bekend of de boycot alleen de export naar Singapore betreft dan wel naar de gehele federatie. Dat maakt nogal wat verschil omdat Singapore maar een deei van de export naar de federatie voor zijr rekening neemt. Vorig jaar gingen er voor 140 miljoer. gulden aan Nederlandse produkten naar de federatie, waarvan voor 89 miljoen door Singapore zelf werd afgenomen. De belang rijkste exportartikelen naar de federatie waren melk en room, elektrische appara ten, aardolieprodukten, chemische produk ten, machineriën, alsmede tabaksprocfuk- ten, groenten, muziekinstrumenten en der gelijke. Aan luchtvaartuigen werd voor 15 miljoen naar de federatie uitgevoerd. Bij een auto-ongeluk in Putten is de di recteur van Martin's Air Charter, de heer J. M. Schroder, ernstig maar niet levens gevaarlijk gewond. De auto kwam in bot sing met een vrachtwagen toen de heer Schroder een stilstaande personenauto wil de ontwijken. Bij het ongeluk werd ook de chef-vlieger van MAC, de heer H. Fran sen, gewond. Beide gewonden liggen in het ziekenhuis in Ermelo. 564ste STAATSLOTERIJ zesde lijst vierde klasse 2.000 10382 ƒ1.500 2655 1.000 1093 3015 3719 11170 16155 16252 16389 20528 21671 ƒ400 6204 13243 14569 15608 16636 18622 19498 20442 ƒ200 1809 3277 3660 3727 4502 5017 5793 7563 8512 8803 8919 10211 11230 11278 11614 12644 13082 14310 14360 15019 15648 15977 16400 16486 17950 19555 21672 (Van onze correspondent LONDEN Een commissie uit het Britse Lagerhuis heeft de Engelse over zeese bases van landmacht, marine en luchtmacht onder de loep genomen en heeft een ontstellend boekje opengedaan, vol met details over de ergste geldver spilling. Maar het belangrijkste punt in het gis teren vrijgegeven rapport is de vraag van de lagerhuisleden: moet Engeland al die steunpunten in Azië en Afrika en de Mid dellandse Zee nog handhaven? Waarom kan er niet een goed getrainde reserve strijdmacht in Engeland zelf gestationeerd worden, die zo gauw er ergens moeilijk heden zijn, per vliegtuig kan worden over gevlogen? Het onderhouden van al deze militaire bases over de gehele wereld feitelijk overblijfselen uit de glansperiode van het Britse Empire kost Engeland per jaar een lieve som van drie-en-half miljard gulden. Het rapport geeft interessante staaltjes hoe dit geld wordt opgemaakt. In het Verre Oosten kostte het de RAF gemiddeld f 10.000 per jaar om een wacht hond op een van de vliegvelden te hou den. Het laagste personeelslid kost de Britse luchtmacht 20.000,-. Op Cyprus bouwt de RAF een nieuw ziekenhuis voor tien miljoen gulden, terwijl een hospitaal vlak in de buurt slechts voor zestig percent bezet is. Het Britse leger in Hongkong verkocht een stuk land aan de plaatselijke autori teiten voor vijftien miljoen gulden, maar deze verkochten er 1(20 deel van door aan de bouwers van het Hilton-hotel voor negen miljoen gulden. Dan deed de Brit se admiraliteit het beter: ook zij ver kocht in Hongkong. Het was bijna twee keer zo groot als het terrein van de land macht, maar bracht dan ook zeventig mil joen gulden op. Zo gaat het door: luxueuze zwembaden, scholen en een biljartzaal worden gebouwd in Lybie voor miljoenen ponden, maar de Britten moeten daar in ieder geval bin nen twee jaar vertrekken. Waarschijnlijk zullen zij dit jaar al vertrekken. Gelijk soortige kritiek wordt geleverd op het mi litaire beleid in Singapore, Malakka, Aus tralië, Gibraltar, Benghazi en nog meer plaatsen. Het rapport zal waarschijnlijk een rol gaan spelen in de komende verkiezings strijd in Engeland. De conservatieven moeten er rekening mee houden, dat La bour tot de kiezers zal zeggen: „kijk eens, wat een verspilling de afgelopen jaren on der het Tory-bewind". Maar dat is op zijn hoogst slechts een deel van de waarheid. De grond van de moeilijkheden is dat Groot-Brittannië's militaire rol in de we reld zo ongeveer is uitgespeeld. Zo als het zijn koloniën verloren heeft, zo zal het ook een groot deel van zijn militair machtsvertoon overzee aan de kant moe ten doen. De afgelopen dagen hebben scholie ren en studenten in Saigon op kracht dadige wijze hun misnoegen te ken nen gegeven over het dictatoriale be wind van generaal president Khanh. De politie was enkele malen niet in staat of bereid de woedende en ver nielzuchtige demonstranten in toom te houden. Toen zij het radiostation van de regering bestormden om het in brand te steken, vluchtte een deel van de politiemannen en 'n ander deel stak geen hand uit om de gebouwen te beschermen. (Telefoto) Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1