Weense arts dr. Humplik: VEEL ETEN OM TE VERMAGEREN Schatgravers in Het Vale Paard Verteren van veel voedsel kost voldoende energie PANDA EN DE MEESTER*LEERLING Ons vervolgverhaal mm Koning Willem I had er kijk op... T sjechoslowakije wil Britse reactor DINSDAG 25 AUGUSTUS 1964 7 v Een flpteotirernman dooi Agutha Christie r'\f rV'4 i'- 49) „Ik kom hier vandaag voor het eerst," legde ik uit, „daarom weet ik in donker niet precies waar ik loop. Ik had een zaklantaarn moeten meenemen." „Permitteert u mij De vreemdeling haalde een zaklan taarn te voorschijn, knipte hem aan en overhandigde hem mij. Bij het schijnsel daarvan zag ik dat hij iemand van middelbare leeftijd was, met een rond, bol gezichi, een zwar te snor en een bril. Hij droeg een donkere regenjas van goede kwaliteit en deze heer zou niet anders kunnen worden beschreven dan als het top punt van fatsoen. Niettemin vloog mij de gedachte door het hoofd, waarom hij die lantaarn zelf niet gebruikt had, nu hij hem toch in zijn zak had „Aha!" zei ik tamelijk onnozel. „Nu zie ik het. Ik ben van het pad afge dwaald!" Ik stapte weer op de weg en reikte hem zijn zaklantaarn weer aan. „Nu kan ik de weg verder wel vinden." tot u bij het hek bent." „Maar u.. u was toch op weg naar Priors Hof?" „Nee, nee. Ik ga dezelfde richting uit als u. Eh.. de oprit af. En dan naar de bushalte. Ik moet de volgen de bus naar Bournemouth hebben". „O, juist!" zei ik en liep in de pas naast hem voort. Mijn metgezel leek zich helemaal niet op zijn gemak te voelen. Hij informeerde of ik ook naar de bushalte ging. Ik antwoord de dat ik toevallig in de buurt lo geerde. Er volgde een zwijgen en ik voel de de verlegenheid van mijn metge zel nog toenemen. Hij was een type dat zich niet graag in een scheve po sitie geplaatst ziet. „Hebt u meneer Venables een be zoek gebracht?" vroeg hij, na een paar maal kuchen. Ik antwoordde daarop bevestigend, eraan toevoe gende: „Ik kreeg de indruk dat u het zelfde van plan was?" „O, nee," antwoordde hij. „Nee. om u de waarheid te zeggenHij zweeg weer. „Ik woon in Bourne mouth tenminste in de buurt van Bournemouth. Ik ben er pas komen wonen, in een kleine bungalow". Iets in mijn herinnering raakte nu op zijn plaats. Wat had ik laatst ook horen vertellen over een bungalow in Bournemouth? Terwijl ik me dat weer voor de geest trachtte te ha len, begon mijn metgezel, die zich hoe langer hoe minder op zijn gemak voelde, zijn hart uit te storten. „U moet het wel zeer vreemd heb ben gevondenik geef toe dat het ook vreemd is.iemand op het ter rein van een villa aan te treffen, wanneer deehpersoon in kwes tie de villabewoner niet eens kent. De redenen daarvan laten zich niet zo gemakkelijk uitleggen, maar ik kan u verzekeren dat er gegronde redenen aanwezig zijn. Het enige wat ik zeggen kan is, dat ik, al ben ik nog maar korte tijd in Bournemouth gevestigd, daar zeer wel bekend sta. Ik zou u verscheidene inwoners van naam kunnen noemen, die persoon lijk voor mij borg staan. Eigenlijk ben ik apotheker, maar ik heb mijn sinds jaren gevestigde apotheek in Londen overgedaan en ben hier stil gaan leven, omdat ik deze streek al tijd heel aantrekkelijk gevonden hebbuitengewoon aantrekkelijk". Nu ging me een licht op. Ik dacht nu wel te weten wie het mannetje was. Ondertussen ging hij onverdro ten voort: „Mijn naam is Osbome, Zacharias Osborne, en zoals ik al zei, ik hebof liever ik hadeen pracht van een apotheek in Londenin de Barton Street Paddington Green. In de tijd van mijn vader was dat een uitstekende buurt, maar tegen woordig is hij helaas erg achteruit gegaan.. O, ja, erg achteruitgegaan." Hij zuchtte. Toen hernam hij: „Dit was toch het huis van de heer Venables, niet waar? Hij is een vriend van u, neem ik aan?" Ik antwoordde welbewust: „Dat zou ik liever niet willen zeggen! Ik heb hem vóór vandaag nog maar één keer in m'n leven ontmoet. Toen was ik met vrienden van mij bij hem op de lunch genodigd". „Ah, ja.. Ik begrijp het.. Juist, precies!" Wij waren nu tot bij het hek van de ingang genaderd. De heer Osborne bleef besluiteloos staan. Ik stelde hem zijn zaklantaarn ter hand. ,Wel be dankt" zei ik. „O, geen dank. Het was me een ge noegen. Ik.Hij wachtte even en toen vloeiden de woorden hem over de lippen. „Ik zou niet graag willen dat u denkt.Ik bedoel, strikt ju ridisch bevond ik mij op verboden terrein, dat spreekt vanzelf. Maar ik geef u de verzekering dat dit geen uitvloeisel is geweest van alledaagse nieuwsgierigheid. Het moet een heel zonderlinge indruk op u hebben ge maakt. mijn positie.en zeer wel voor verkeerde uitlegging vatbaar. Ik zou er dus werkelijk prijs op stellen de juiste verklaring te geven.om geen verkeerde indruk bij u achter te laten". Ik wachtte maar af. Dat leek mij de beste houding. Mijn nieuwsgierig heid al of niet alledaags, was nu ge wekt. Die zag ik gaarne bevredigd. De heer Osborne zei een tijdje niets, maar scheen toen tot een besluit te zijn gekomen. „Ik stel er werkelijk prijs op u een verklaring te geven, meneer..eh. „Easterbrock. Mark Easterbrook". „Meneer Easterbrook. Zoals ik al zei, zou ik graag gelegenheid krijgen u een verklaring te geven van mijn ietwat vreemde handelwijze. Als u ten minste nog een ogenblikje tijd hebt. Het is van hier maar vijf minuten wandelen naar de hoofdverkeersweg. Je hebt daar een vrij behoorlijk ca feetje bij de benzinepomp, vlak naast de bushalte. Mijn bus komt pas over twintig minuten. Wanneer u mij toe staat u een kopje koffie aan te bie den?" Ik stemde toe. Naast elkander liepen wij de weg op. Nu de heer Osbome zich min of meer gerehabiliteerd acht te, babbelde hij gezellig over alle attracties dje Bournemouth te bieden had, zijn voortreffelijk klimaat, zijn concerten en het keurige soort men sen dat er woonde. Toen bereikten we de hoofdweg. Het benzinestation bevond zich op de hoek en de bushalte was maar even verder. Het keurige cafeetje was leeg, met uitzondering van een jeugdig paar in een hoek. De heer Osborne bestel de koffie en koekjes voor twee per sonen. Daarna boog hij zich over het tafeltje naar mij toe om zijn hart te luchten. „Dit gaat allemaal terug op een rechtszaak, waarover u waarschijnlijk enige tijd geleden wel in de krant zult hebben gelezen. Het was niet een bijzonder geruchtmakende zaak, die met grote koppen werd opgediend. als dat tenminste de juiste termen zijn. Het betrof een pastoor van de parochie waarin ik mijn apotheek had. Op een avond is hij van achteren besprongen en gedood. Zeer bedroe vend. Zulke dingen gebeuren tegen woordig véél te dikwijls. Hij was, ge loof ik, een voortreffelijk mens al behoor ik zelf dan niet tot de rooms- katholieke kerk. Maar hoe het zij. ik moet een ver klaring geven waarom ik in deze zaak zo'n bijzonder belang stel. Er is toen een oproep verschenen van de politie, dat iedereen zich moest aanmelden die pastoor Gorman op de bewuste avond nog gezien had. Toevallig had ik die avond in de deur van mijn apotheek gestaan en hem omstreeks 8 uur voor bij zien komen. Op korte afstand ach ter hem aan liep een man wiens uiter lijk van de mensen in mijn geheugen te prenten. U zou dat een liefhebberij van me kunnen noemen, maar ik heb in zaken ondervonden dat de mensen het bijzonder weten te waarderen, wanneer je hun gezicht herkent. In elk geval, ik kon aan de politie een duidelijk signalement opgeven. Men bedankte mij en daar was de zaak mee af. (Wordt vervolgd) 'nstant- vertalingen in de schouwburg DE NIEUWSTE service voor buiten landse schouwburgbezoekers is een ver- taalinstallatie die door het Westminster Theatre in Londen is aangeschaft. Tege lijk met zijn toegangsbewijs kan men aan de kassa tegen een geringe vergoeding een transistor-ontvangertje met oortele foons huren, via welke tijdens een toneel voorstelling de dialogen direct vertaald worden in naar keuze Frans, Duits, Por tugees, Italiaans en Nederlands. Twee of meer tolken, die in geluidsdichte cellen achter het toneel opereren, beluisteren de Engelse dialoog en vertalen deze direct in de gewenste vreemde taal, welke ver talingen vervolgens via kleine zenderunits naar de transistor-ontvangers van de schouwburgbezoekers gerelayeerd worden. HET NIEUWE systeem, dat 25.000 gekost heeft, kan totnogtoe een vijftigtal bezoekers bedienen. Uitbreiding van het aantal ontvangertjes wordt reeds overwo gen. De installatie, ontworpen door in genieurs van het Philipsconcern, heeft en kele maanden geleden proefgedraaid tij dens een opvoering van het toneelstuk „Through the Garden Wall" van Peter Howard, een der belangrijkste propagan disten van Morele Herbewapening. Die voorstelling werd bijgewoond door een aantal Zwitserse artsen, deelnemers aan een medisch congres in Londen. Enkele van deze proefpersonen, toegerust met een vertaal-ontvanger, ziet men op de foto. Zij konden kiezen uit een Franse of een Duitse vertaling en waren opgetogen over de resultaten. Sindsdien zijn diverse groe pen buitenlanders in het Westminster Theatre toneeluitvoeringen in „instant"- vertaling komen genieten. WENEN Dr. Heinz Humplik te Wenen heeft een nieuwe manier uitgevonden on te vermageren. De vijftigjarige dokter gaa uit van de theorie, dat het verteren va, voedsel energie kost, dat het lichaam di. energie onttrekt aan zijn overtollig ve. en dat men dus grote hoeveelheden moe. eten, als men wil afvallen. Hij legt ei daarbij de nadruk op, dat het ook var. belang is wat men eet en dat men niet op eigen houtje te werk moet gaan, maar zich onder permanent medisch toezicht moet stellen. Humplik voert indrukwekkende getui gen voor de juistheid zijner theorie aan. Dr. Rikhard Neuhold, lector aan de univer siteit, verklaart van 99 tot 91 kilo te zijn afgevallen, dr. Rudolf Waechter, een tand arts kwam van 92 op 78 kilo en de vrouwelijke dokter Lena Battista verloor acht kilo en weegt nu 73 kilo. Wat moet men nu volgens dr. Humplik eten om slank te worden? Voor het ontbijt: op zijn minst een half pond ham en vijf hardgekookte eieren met tomaten, groene paprika's, rapen, mosterd en meidcorn- of pepermuntthee. Als „hapje er tussendoor: vier tot acht pond fruit. Voor de lunch: een pond gegrilleerd vlees met een portie groene sla, aange maakt met olie. Tegen theetijd: sinaasappelen, peren of appels. Voor diner: vlees en groene sla „tot men niet meer kan". Een der patiënten van Humplik, de tand arts Georg Weinlaender, vertelde dat hij na zes weken naar zijn kleermaker moest om zijn pakken te laten vermaken omdat hij zoveel was afgevallen. „Ik voel me heerlijk", zo verklaarde hij. Volgens dr. Humplik is er een een- oudige verklaring voor deze verschijn- elen. „Men moet „operationeel" eten", .gt hij uit. „Als het organisme een grote oeveelheid voedsel te verwerken krijgt, .al het veel energie nodig hebben om iet te verteren, soms meer dan het voedsel jevat en deze energie wordt onttrokken aan de vetreserves. „Om dit te bereiken, moet men het voedsel selecteren. Een ei bijvoorbeeld levert 80 calorieën, maar het maakt een groot verschil of men het rauw eet of hard gekookt. Het rauwe ei eist niet veel activiteit van maag en ingewanden en zodoende worden de 80 calorieën voor het grootste deel „opgepot". Maar een hard ei eist veel actie en dus energie en er zullen weinig calorieën overblijven. Daar om zou men een hard gekookt ei een onrationeel soort voedsel kunnen noemen". Humplik voegde hieraan toe, dat het zelfde geldt voor rauwe sinaasappelen, 8. „Ik ben een jonge, ondeugende Dongadil," bekende het ventje. „Ik moet afleren om reuzen te plagen. Maar ze zijn ook zo dom. Altijd lopen ze achter dwaallichtjes aan, ook al eindigen ze in een moddersloot. En ze schrikken zo grappig bij een pits of wets." „Wat?" zei Panda. „Pits? Wets?" „Ja," antwoordde Dongadil schul dig. „Ik heb pits en wets bij ze gefupt en zelfs plaud! Daarom moet ik nu in hun land een straftijd doormaken. Ik was wel bang toen ik in het grensgebied kwam van mist en grote maan om op de meester te wachten. Maar v bent gelukkig niet zo streng als ik had gedachtU maakt zelfs grapjes. Zal mijn straftijd lang duren, mees ter?" „Het is nu eerst slaaptijd," zei Panda geeuwend. Hij had het opgegeven om uit het vreemde gebabbel van het ventje wijs te worden. En het enige, wat hij nu nog verlangde, was rust. De mist hing als een grijs gor dijn voor de grot, zacht verlicht door de volle maan. En in die grijze sluiers schenen zich vreemde figuren te be wegen. Ook meende Panda een zacht getingel te horen als van kleine klokjes en ijle roepende stemmetjes: „Dongadil! Dongadil! Waar ben je?! Het was niet echt! Dongadil, kom terug! De mist trekt op, de maan gaat onder, de grens gaat dicht! Dongadil! Dongadil!" Koning Willem I heeft al heel vroeg de antecedenten van de Zuidamerikaanse bevrijder Simón Bolivar juist getaxeerd. Toen in feite nog niemand zijn aspiraties in de gaten had, stuurde koning Willem I reeds een persoonlijke waarnemer naar Venezuela met de opdracht „Hou die kerel maar eens goed in de gaten Dit is gebleken uit het speurwerk in Ne derlandse archieven naar geschriften van en over Bolivar. Prof. dr. C. F. A. van Dam, directeur van het Spaans, Portugees en Ibero-Amerikaans Instituut van de rijksuniversiteit in Utrecht, heeft dit speurwerk verricht op verzoek van de his toricus dr. Pedro Grases uit Carócas, die betrokken is bij de voorbereiding van een nieuwe, thans volledige uitgave van de ge schriften van Simón Bolivar, In 1967 is het 400 jaar geleden dat de hoofdstad van Venezuela Caracas, werd gesticht. De regering van de republiek heeft besloten, dit vierde eeuwfeest met grote luister te vieren. Aan verschillende wetenschappelijke instellingen buiten Ve nezuela werd gevraagd „Bolivariana" of andere documenten over de Venezolaanse vrijheidsstrijd te vergaren. Het Utrechtse instituut van prof. Van Dam ging daartoe onder meer eens pluizen in het algemeen rijksarchief in Den Haag. Een groot aan tal belangwekkende documenten werd ge vonden. Zelfs bij het Spaans, Portugees en Ibero-Amerikaans Instituut heeft men er nog heel wat uit kunnen leren, met name over de vooruitziende blik van koning Willem I. Dr. Grases heeft onlangs een bezoek aan ons land gebracht en de gevonden docu menten bekeken. Hij was daar heel con tent mee. Ze zijn nu onderweg naar Vene zuela. De brieven worden in de grote her denkingsuitgave verwerkt, de overige do cumenten worden elders verwerkt. De voor ons land nieuwe historische bijzonderhe den worden binnenkort gepubliceerd in de „West-Indische Gids". die rationeler zijn dan sap, en op olie die een soep vet maakt, maar „niet rationeel" is wanneer zij wordt gebruikt in grote hoeveelheden groene sla. „Een enkel hard gekookt ei en een en kele sinaasappel vormen echter slechts een minimale belasting van het spijs verteringsapparaat. Als men zijn vetreser ves wil verbruiken, moet men grote hoe veelheden tot zich nemen van voedsel, dat voor zijn vetlaag veel energie vor dert". Het is zeer noodzakelijk dat de hoeveel heden „niet-rationeel" voedsel buitenge woon groot zijn. Een patiënt die niet meer „niet-rationeel" voedsel eet dan een hoe veelheid, die 2500 calorieën bevat, valt niet af integendeel, hij komt aan. Mensen die zich aan dit „dieet" onder werpen. moeten beginnen met ongeveer 6.000 calorieën per dag te eten. „Zodra het lichaam zijn reserves moet gaan aan spreken, verliezen de patiënten hun eet lust en zij kunnen nauwelijks begrijpen hoe zij vroeger met smaak grote hoeveel heden voedsel hebben kunnen verorberen". Humplik, die zijn theorie in verschei dene medische organen heeft gepubliceerd, is zestien jaar geleden op de gedachte van de nieuwe vermageringsmethode ge komen en heeft er sindsdien voortdurend aan gedokterd. Hij zegt dat alle ver- mageringsdiëten nauwelijks ooit een blij vend resultaat hebben en dat zij meestal een belasting voor de geest betekenen. Hij beweert dat zijn patiënten hun nieuw# gewicht behielden ook als zij terugkeer den tot hun oude eetgewoonten. „Als iemand twee of vier pond aankomt, behoeft hij slechts drie dagen grote hoe veelheden „niet-rationeel" voedsel te gaan eten en hij zal zijn normale gewicht heb ben herkregen". Op de grondslag van het gemiddelde gewichtverlies van zijn patiënten heeft hij het volgende overzichtje opgesteld: Gewichtverlies na drie dagen: 1,87 kg.; na een week: 2.45 kg; na twee weken 3,17 kg; na vier weken: 4,90 kg; na 18 weken: 15 kg. LONDEN (AP) Evenals Roemenië heeft Tsjechoslowakije Groot-Brittannië gepolst over de mogelijke aankoop van een kern energie-centrale. Een dergelijke reactor kost 294 tot 490 miljoen gulden. Op het ogenblik geldt nog een geallieerd verbod voor de levering van deze reacto ren aan communistische landen. Maar Brit se ministers hebben gezegd dat zij er voor zijn deze beperkingen te wijzigen als door de communistische landen de garantie wordt gegeven dat deze uitsluitend voor vreedzame doeleinden gebruikt worden. Hebt u wel eens ge graven naar verborgen schatten? Zo niet, dan hebt u als kind misschien toch wel gehoopt nog eens op een verborgen schat te stuiten. Voor twee weg werkers is die kinder droom deze week werke lijkheid geworden. Zij groeven tijdens werk zaamheden in de ge meente Hartford bij Hun tingdon 1108 oude muntc op die een waard vertegenwoordigden va ruim 55.000 gulden. Som mige munten zijn mee dan 500 jaar oud. Volgens de wet is de Kroon eige naresse van de munten, maar de waarde mogen de vinders samen delen. De fortuinlijke gravers zijn de 55-jarige Cyril Agger en de 45-jarige Claude Hart. Zij hebben irsloten het vindersloon delen met twee colle- a's die bij hen in de p'oeg zaten. Op de achtergrond: Cy ril Agger kijkt aandach tig toe terwijl de gemeen te-archivaris de munten voor een jury op tafel uit telt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7