S trafrech te lijke na aanvulling maatregelen van de wet BONT Voor Cyprus lijkt nu een oplossing toch in zicht HET WEER L. Longo volgt Togliatti op Wordt trawler omgebouwd tot radioschip? Na fiat van parlement wil de regering optreden tegen R.E.M. Vredesoproep van de paus Machtsstrijd in Zuid-Vietnam m Gewijzigd wetsontwerp Nog Tokio-kans voor Ellen Ort VOOR Z0MERPRIJZEN Makarios laat Moskou buiten spel Schaak mee! Franse reactie op AMX-problemen Gevechten tussen boeddhisten en rooms-katholieken in Da Nang Zondagsarbeid gaf herrie in Gasselte Staking bij de Panam geëindigd W. A. VERWOERD en ZONEN WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1964 Nog 5 dagen.. ...net even anders! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Kans op onweer Aan het strand Mysterie in Zaandam ïr Het woord is aan Kunst uit Haarlem in Utrecht pagina 7 in de krant van heden: A ansluiting KOLEN 49e JAARGANG NUMMER 247 Kantoor: Lange Nieuwsfcraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELSEN-IJ M U1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De regering wil haar plannen tegen de R.E.M. doorzetten. Om dit doeltreffender te kunnen doen, heeft zij het wetsontwerp, dat het op treden tegen de R.E.M. mogelijk moet maken, drastisch gewijzigd. Zodra dit wetsontwerp tot wet zal zijn verheven wil de regering de Telefoon- en Telegraaf- wet op het R.E.M.-eiland van toepassing verklaren. In de Memorie van Ant woord over het wetsontwerp, die thans aan de Tweede Kamer is gezonden, her halen de ministers Scholten van Justitie en Marijnen van Buitenlandse Zaken ad interim het voornemen van de regering „tegen ongeautoriseerde televisie uitzendingen van een zendstation op het Nederlandse deel van het continentale plat strafrechtelijk te doen optreden, wanneer in de daartoe nodige aanvulling van onze nationale wetgeving zal zijn voorzien". De beide ministers menen dat de critiek, die op hun oorspronkelijke wetsontwerp is geleverd, voor een deel is toe te schrijven aan misverstand over de rechtsgrond en de draagwijdte van de voorgestelde regeling. Om dergelijke misverstanden zoveel mogelijk op te ruimen is het oorspronkelijke wetsontwerp bijna geheel herschreven. Thans heeft het wetsontwerp zeer duidelijk het karakter van een kaderwet. Het gaat erom, dat activiteiten, die plaats hebben op kunstmatige eilanden binnen de grens van het aan Nederland toekomende deel van het continentale plat in de Noordzee, onder de Nederlandse wetsvoorschriften worden gebracht. Opdat geen misverstand over de bedoe lingen van de regering kan worden ge wekt heeft de regering het wetsontwerp aanzienlijk gewijzigd. Het heet nu „Wet Installaties Noord zee" inplaats van „Wet Installaties Con tinentaal Plat". Ter vermijding van de indruk, dat het wetsontwerp gebaseerd zou zijn op het Verdrag van Genève in zake het continentale plat (dat uitsluitend betrekking heeft op booreilanden) is een verwijzing naar dat verdrag uit de tekst geschrapt. Verder is de regering afgestapt van de fictie, dat de kunstmatige eilanden voor de toepassing van wettelijke voorschrif ten worden geacht tot het grondgebied van Nederland te behoren. De nieuwe tekst van de artikelen 2 tot en met 4 heeft vooral tot doel de indruk te vermijden, dat Nederland souvereine rechten opeist op dat deel van het conti nentale plat. Het gaat alleen om het toe- Er bestaat nog een kans dat de atlete Ellen Joacim-Ort van het Haarlemse At- modes naar Tokio gaat. Zij kan zich zon dag voor de vijf kamp klasseren als zij de limiet van 4500 punten haalt. Zij kwam bij haar laatste vijfkamp in Haarlem zeven punten tekort. Advertentie passelijk verklaren van de Nederlandse Strafwet (artikel 2) en andere aangewe zen wettelijke voorschriften (artikel 3) en om de uitvoering daarvan (artikel 4). Ar tikel 5 laat uitzonderingen op het boven staande toe. Artikel 6 is nieuw en houdt in, dat het toepasselijk verklaren van Nederlandse wettelijke voorschriften op kunstmatige eilanden door het parlement moet worden bekrachtigd. Zowel de ministers Schol ten en Marij nen als de commissie-Francois zijn het er over eens, dat op kunstmatige eilanden geen rechtsvacuüm mag bestaan. De rechtsorde, die op dergelijke eilanden moet gelden is volgens de regering en de commissie de rechtsorde van de kust staat, die het dichtst in de nabijheid van de betreffende installatie ligt. De op vatting dat de staat, waarvan een onder daan eigenaar of exploitant is van het kunstmatige eiland, het recht op dat ei land zou moeten handhaven, wordt afge wezen. Van de zijde van de R.E.M. is destijds gezegd, dat het R.E.M.-eiland buitenlands eigendom is. Ook de ministers zijn van oordeel dat de staat, die eigenaar is van een installatie in volle zee deze niet onder zijn uitslui tende rechtsmacht kan brengen wanneer de installatie is opgericht op een gedeelte van het continentale plat dat aan een ande re staat toekomt. Het is volkenrechtelijk niet mogelijk, dat de R.E.M.-installatie door de particuliere eigenaar onder 'een vreemde jurisdictie wordt gebracht, ook niet indien de eigenaar de nationaliteit van een vreemde staat zou hebben. De regering stelt voorts, dat het weinig waarschijnlijk is, dat een vreemde mo gendheid diplomatieke bescherming zal verlenen als de regering tegen het R.E.M.- eiland zou optreden, omdat het gaat om een „onderneming", die enerzijds inbreuk maakt op de Nederlandse rechtsorde en anderzijds geen enkele steun kan vinden in enig volkenrechtelijk erkend of beschermd recht en die zelfs zo al niet met de let ter dan toch met de geest van een inter nationale regeling (artikel 7 van het Ra dioreglement) in strijd is. (Zie verder pag. 13) Schout-bij-nacht L. E. Reeser heeft gisteren in Den Helder het com mando over smaldeel 5 aan boord van de Karei Doorman overgedragen aan zijn opvolger commandeur jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. De laatste was totnutoe plaatsvervan gend chef marinestaf. De straffe bries die er gisteren stond speelde de schei dende schout-bij-nacht parten. De wind blies de papiertjes waarop hij zijn notities voor de afscheidstoe spraak had geschreven over het dek en een adjudant moest er achteraan. Hiernaast: de nieuwe commandant van smaldeel 5, jhr. De Jonge van Ellemeet. ATHENE (AP). - De Grieks-Cypri sche minister van Buitenlandse Zaken, Kyprianou, gaat niet naar Moskou. De Griekse regering heeft aartsbisschop Makarios ervan kunnen overtuigen dat de Sovjet-Unie niet moet worden be trokken in het conflict over Cyprus. Ma karios is dinsdag enkele uren in Athene geweest. De Griekse premier Papan- dreou en hij hebben na afloop van de besprekingen verklaard het helemaal met elkaar eens te zijn. Elke Turkse agressie tegen Cyprus zal Griekenland in actie brengen. Het schijnt dat de verhouding tussen de I aartsbisschop en generaal Grivas zeer ge spannen is. De generaal was niet op het I vliegveld van Nicosia om Makarios uitge- leide te doen en ontbrak ook toen de pre sident van Cyprus uit Athene terugkwam. I Op Cyprus gaan geruchten van een plan om Makarios af te zetten dat zou zijn verijdeld. In kringen van de VN op het eiland I schijnt men te overwegen de vredesstrijd- macht van de volkenorganisatie op het| eiland met tachtig percent te verminde ren „om de toestand op het eiland zoveel I mogelijk te normaliseren". Oe Thant moet over die suggestie nu een beslissing ne-1 men. BARTEUORISSTR HAARLEM .TEL 13439 LEI0SESTRAA1 (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Warm tot zeer warm en aanvan kelijk zonnig. Morgen kans op onweer met enige afkoeling. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. Waarschijnlijk morgen ook aan vankelijk nog zonnig en zomers weer, maar in de late middag of 's avonds kans op onweer. Tempera tuur 25 tot 27 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Na het pas seren van een depressiefront vrijdag weer zonnig maar iets frisser weer ROME (AFP) Luigi Longo is vanoch tend lot secretaris-generaal van de Ita- I liaanse communistische partij gekozen, als opvolger van de vrijdag overleden 1 Palmiro Togliatti. Hij is adjunct secretaris-generaal sinds 1944 en nam in 1948 en 1950 het secretari- I aat-generaal waar, toen Togliatti, zijn functie tijdelijk niet kon uitoefenen. In tegenstelling tot Togliatti die in ze kere zin als gematigd werd beschouwd, heeft Longo de reputatie een harde figuur te zijn. Rondom de verbouwing van een West- duitse trawler op de helling van de Zaan landse scheepsbouwmaatschappij te Zaan dam hangt een waas van geheimzinnig heid. Er gaan geruchten, dat de omge bouwde trawler, die van het Oostfriese eiland Norderney afkomstig is, straks het radioschip Veronica gaat vervangen, maar volgens een ander gerucht wordt het een Westduits illegaal radiozendschip. Een ander verhaal wil, dat het een labo- ra toriumvaartuig gaat worden, voor onder zoekingen voor de Westduitse kust. Een opzichter van de werf zei, dat het een schip met een vaste ankerplaats wordt voor laboratoriumonderzoekingen. Er zit in elk geval geen motor meer in en er worden twee masten van elk 25 meter hoogte op aangebracht. „En", zo voegde de zegsman er aan toe: „Er komen zware ankers voor dit schip". $£■■-><- .ril -- l Ij - Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije G. B. Shaw: Bij dit weer is de aarde het mooiste plekje van de wereld. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v7 Kunst 7 Robin Hood 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagirufs Wij vestigen nogmaals de aandacht van onze lezers op de schaakwedstrijd tussen de lezers van de IJmuider Courant en de schaakclub Kijk Uit. Deze jaarlijkse krachtmeting wordt g.houden op vrijdagavond 28 augustus in het wijkgebouw van de Bethlehem- kerk aan de Radarstraat 5 in IJmuiden. Zowel voor geoefende schakers als voor beginnelingen is plaats ingeruimd. Onze lezers die reeds eerder hebben deelgenomen aan het jaarlijks schaak- festijn zullen de aarzelenden kunnen vertellen dat de thuisblijvers de grote verliezers zijn Uw inschrijving betekent voor u een prettige ontspanningsavond. U kunt zich opgeven aan ons dagblad, Lange Nieuwstraat 427 in IJmuiden, of aan onze schaakmedewerker, de heer Tj. de Jong, Oranjestraat 95, IJmuiden. Onze correspondent in Athene meldt nog: Nadat zijn minister van Buitenlandse Zaken al driemaal in een week op en neer was geweest en het record voor nacht vluchten op zijn naam had gebracht, kwam Makarios hier gisteren zelf voor wat zeker het kortste bliksembezoek is ge weest ooit door enig staatshoofd aan Athe ne gebracht. Bagage had hij niet bij zich maar wat was zijn onderhandelingsbagage? Dat was „enosis", Cyprus' aansluiting bij Griekenland. Het woord „enosis" komt in het commu nique over de besprekingen niet voor, maar Makarios zei bij zijn vertrek wel te gen de journalisten „tot ziens in een met Griekenland verenigd Cyprus". Het zou kunnen zijn dat hij de verplichting op zich genomen heeft op korte termijn een volks stemming op Cyprus te organiseren, zoals die in 1950 al eens door de kerk is ge houden. Griekenland en Turkije onderhan delen dan samen verder in geheim diplo matiek contact over de aan Turkije te verlenen vergoedingen. Griekenland heeft daarbij de stok achter de deur van de ko mende VN-zitting waar Athene en Nicosia allebei veel van verwachten. Maar Athene wil de zaak waarschijn lijk toch liever voor de herfst beklonken zien. In Turkije zou het feit dat premier Inonu spoedige amnestie voor de laatste zestig Menderistische gevangenen heeft aangekondigd wel eens kunnen betekenen, dat hij de oppositiepartijen een belangrij ke hap wil toegooien om haar over de spoedig te slikken enosispil kalm te hou den. Ook premier Inonu houdt waarschijnlijk rekening met de mogelijkheid van een spoedige oplossing. In de Turkse pers wor den nu ingezonden stukken geduld of mis schien zelfs van bovenaf geschreven, waarin wordt betoogd hoe duur de oor logssituatie voor het land is. Na de publikatie van het communiqué van het Nederlandse ministerie van De fensie, waarin melding wordt gemaakt van bepaalde „gebreken" die men bij de Franse dertientons A.M.X.-tanks heeft ge constateerd, heeft men er van bevoegde Franse zijde in Parijs op gewezen, dat het in gebruik nemen van deze tanks door het Nederlandse leger „bepaalde moei lijkheden heeft veroorzaakt die onvermij delijk zijn met modem en buitengewoon geperfectioneerd oorlogsmaterieel". Men voegde hieraan toe dat de Neder landse en Franse militaire en technische diensten nauw zijn begonnen samen te werken om het grootst mogelijke voordeel te trekken van de ervaring, die men in het Franse leger en de legers van ver schillende andere landen heeft verkregen met ruim vierduizend van deze tanks. In het Nederlandse communiqué was onder meer gesteld, dat men met de tanks niet in het terrein mocht rijden en schie ten, omdat dit kans op scheuren in de op hanging van het kanon zou geven. Naar aanleiding van de vijftigste respec tievelijk vijfentwintigste gedenkdag van het begin van de beide wereldoorlogen en gezien de „brandende kwesties die heden ten dage tussen verschillende landen be staan" heeft paus Paulus de zesde van daag op zijn gebruikelijke algemene audiëntie in het zomerverblijf van Castel Gandolfo een oproep tot het handhaven van de vrede in de wereld gedaan. Hij heeft er bij de landen op aangedron gen een bewapeningswedloop te vermijden. De paus zei, dat een terugkeer valt waar te nemen „tot de bedrieglijke conceptie dat de vrede alleen gegrondvest kan zijn op de verschrikkelijke kracht van uiterst moorddadige wapens". SAIGON (Reuter, AP) De leden van de Zuidvietnamese militaire revolutionaire raad zijn vandaag bijeengekomen om een nieuw staatshoofd te kiezen. De bijeen komst wordt gehouden in het zwaarbe waakte hoofdkwartier van de generale staf bij het vliegveld van de hoofdstad Saigon. Als belangrijkste kandidaten worden ge noemd generaal Duong Van Minh en Ngu yen Khanh. Khanh is gisteren als presi dent afgetreden na betogingen van studen ten en boeddhisten in Saigon. Duong Van Minh werd indertijd door generaal Khanh terzijde geschoven en afgezet als presi dent. Leiders van de oproerige studenten in de Zuidvietnamese hoofdstad hebben ge zegd dat zij elk besluit van de raad zul len aanvaarden wat betreft de benoeming van het nieuwe staatshoofd. De Amerikaanse autoriteiten zijn van me ning dat de nieuwe rol van Khanh, al Politie contra burgemeester Boeren van Gasselte hebben zondag het dorp danig in beroering gebracht door op die dag oogstwerkzaamheden te gaan ver richten. Burgemeester G. J. te Loo gaf de rijks politie opdracht tegen deze boeren plbces- verbaal op te maken wegens het overtre den van artikel zes van de zondagswet: „Het is verboden op zondag zonder ge noegzame reden de openbare rust door ar beid in beroep of bedrijf te verstoren". De rijkspolitie kwam tot de conclusie dat het voor verschillende percelen hooi en koren noodzakelijk was dat het gewas on middellijk werd binnengehaald. Daar de boeren kampen met gebrek aan personeel en de weersomstandigheden in ons land vaak zeer onberekenbaar zijn, is na over leg tussen politie en justitie besloten geen vervolging tegen de boeren in te stellen. De staking bij de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Pan American Airways (Panam) behoort weer tot het verleden. Vandaag hebben de vakbonden een aan bod voor een nieuw contract aanvaard, waardoor een einde is gekomen aan de staking van één dag. Vanmiddag om twee uur gaat de maatschappij weer vliegen. Een vakbondsfunctionaris betitelde de overeenkomst als de beste die ooit in de wereld van de luchtvaart werd bereikt. thans voor het moment, inhoudt dat hij de presidentstitel opgeeft, tewijl hij in fei te de macht in de regering toch in han den houdt. De Verenigde Staten zullen generaal Ngu yen Khanh volledig blijven steunen, ook al is hij als president afgetreden. Zij blijven hem beschouwen als de werkelijke machthebber in Zuid-Vietnam. Dit werd uit officiële kring in Washington vernomen. In München bevestigde Cabot Lodge de speciale afgezant van president Johnson de vastbeslotenheid van de Verenigde Sta ten, om de Vietnamese sleutelposities in Zuid-Oostazië te behouden. Opnieuw sprak Lodge zich tegen een in ternationale conferentie over Vietnam uit. Lodge meende dat Zuid-Vietnam zich daar bij in een situatie van de geslagen hond zou bevinden en zich niet als gelijkgerech tigde partner aan de conferentietafel zou voelen. Met deze verklaringen gaf Cabot Lodge de officiële mening van de Ameri kaanse regering weer. In de stad Da Nang zijn gisteravond on lusten uitgebroken tussen boeddhisten en rooms-katholieken waarbij een bioscoop, vele winkels en andere gebouwen door be togers in brand werden gestoken. Tegen middernacht plaatselijke tijd zag de lucht beven de stad rood van de vele branden. In de stad werd het geluid van hevige schietpartijen gehoord. Dit geluid kwam uit de richting van de Amerikaanse ka zerne aan de kust. Bij de ongeregeldhe den van de laatste dagen zijn vijf mensen in Da Nang om het leven gekomen. Voor commentaar op de gebeurtenissen in Zuid-Vietnam zie pagina 3. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4428 '44 iaar Rijksleverancier) 564ste STAATSLOTERIJ 7de lijst - 4de klasse Prijzen van 5000,—: 17684 2000,2680 3469 7355 1000,—: 10297 14807 16952 20460 21498 400,—: 1235 1394 2149 5414 10660 13576 15913 18011 18753 19287 20309 200,—: 1187 1452 1487 1600 1990 2445 2923 4051 4214 4850 4895 5082 5246 5852 6736 8022 8347 9281 9777 9970 10009 10581 11145 12243 12273 12864 13428 14049 14375 14606 14816 16386 18062 18884 20064 20152 20961 21913

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1