Liberale senator Humphrey is nu kandidaat vice-president Naam Kennedy heeft voor conventie nog veel glans Geen tunnel in plaats van Hembrug HET WEER Democraat Hubert Humphrey politicus met veel ervaring KLM in herstel I Onderhandelingen lonen in de Metaal afgebroken Bij DAF betalen ze zwarte lonen Maleisië neemt steun aan Indonesië zeer hoog op Gemeente Beverwijk koopt „Westerhout'' Schaak mee! Pasjes-bespreking raakt in 't slop DANIÈLE DEGHENNE 49e JAARGANG NUMMER 248 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1964 Niet enthousiast «See MORRIS 'ieforeyou tuy! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Aanzienlijk koeler Aan het strand Het woord is aan In de krant van heden Werknemers willen achterstand (2.6 pet) inlopen in CAO voor volgend jaar R. Baarda van ANMB Kantoor: Lange Nieuwsbraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuidem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) ATLANTIC CITY De democratische kandidaat voor het vice-presidentschap heet Hubert Horatio Humphrey, sinds 1949 senator voor de staat Minnesota. Zijn no minatie werd gisteravond, samen met die van Lyndon Baines Johnson tot kandidaat voor het presidentschap, bij acclamatie bekrachtigd door het democratische partij congres in Atlantic City. Een verrassing was, dat president John son zelf uit Washington overkwam om be kend te maken dat hij Humphrey had uit gekozen voor de tweede plaats op het ver kiezingsplakkaat. Zijn verschijning ontke tende eindelijk enig enthousiasme onder de 25.000 aanwezigen in de conventiehal, die tot dan toe koeltjes waren gebleven. Wel had men lady Bird Johnson en haar twee dochters eerder op de avond vrien delijk toegejuicht, maar een werkelijke po litieke demonstratie van enige overtuiging kreeg alleen Lyndon zelf. En zelfs toen leek, ondanks de tientallen ballonnen, het „En overigens ben ik van mening dat de Hembrug moet verdwijnen". Met deze woorden besluit jhr. H. van Lennep, direc teur van de Koninklijke Nederlandse Stoomvaart Maatschappij en voorzitter van de vereniging De Amsterdamse Ha ven, sinds enkele jaren iedere redevoe ring met het doel er steeds opnieuw aan te herinneren dat de Hembrug een enorm obstakel is in de ontwikkeling van de Amsterdamse haven. Van de spoorwegen heeft hij echter geen oplossing te ver wachten. Daar heeft men geen geld over voor de bouw van een tunnel, zo is giste ren gebleken. Tijdens een lunch-bijeenkomst van de maatschappij voor Handel en Nijverheid te Amsterdam sprak de president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, over de betekenis van de toe komstige spoortunnel tussen Calais en Do ver. Na afloop stond jhr. Van Lennep op: „Ik ben blij te horen dat u een spoortun nel onder het Kanaal toejuicht. Kunt u mij nu ook zeggen wanneer de spoorwegen de Hembrug eindelijk eens door een spoor tunnel zullen vervangen?". Maar ir. Lohmann antwoordde verbaasd: „Maar mijnheer Van Lennep, wij zijn zeer tevreden met onze Hembrug en er van af gezien dat de brug af en toe voor het scheepvaartverkeer moet worden geopend hebben wij er geen last van. Een spoor tunnel in het Noordzeekanaal kost hon derd tot honderd vijftig miljoen gulden en als wij over zo'n bedrag zouden beschikken zouden we er heel belangrijke dingen van doen, zoals het seinwezen vernieuwen maar beslist geen tunnels bouwen. Wij vin den niet dat dit tot onze taak behoort. Maar misschien dat het geld nog eens uit een andere hoek kan komen Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAJ (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie HEDENAVOND ZOMERCONCERT door het N.Ph.O. m.m.v. de pianiste Progr.: o.a.: Beethoven - 3e Pianoconcert. Entrée f 1.Aanvang 8.15 uur Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht kans op enkele verspreide buien of on weer. Morgen zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen wpst en noord. Aanzienlijk lagere temperatu ren. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen, na een kleine kans op on weer, veel frisser maar weer flinke zonnige perioden. Temperatuur 20 tot 22 graden. Zeewater 18 graden. Wind draaiend van zuid naar west lot noordwest. Vooruitzichten: Door de nadering van een hogedrukuitloper zonnig maar veel frisser. gezwaai met borden en standaards, het gezang en gejoel, iets te ontbreken aan persoonlijke emotie. Wellicht is waar wat gisteren de corres pondent van de „New York Times" in Washington, James Reston, schreef, na melijk dat vele democraten sterkere anti pathie hebben tegen de denkbeelden van de republikeinse kandidaat Goldwater dan sympathie voor de persoon van Lyndon Johnson. Emotie wekt bij velen nog steeds de naam Kennedy. Hoewel de conventie he lemaal in handen is van de Johnson-men- sen en in de congreshal praktisch geen herinneringen aan Kennedy te zien zijn, barstte tot viermaal toe een spontaan ap plaus los toen sprekers de naam van John Fitzgerald Kennedy noemden. En Bobby Kennedy, sinds dinsdag officieel geïnte resseerd in het senatorschap voor de staat New York, werd bijna onder de voet ge lopen, toen hij zich gisteren op de boule vard vertoonde. Badgasten, vaak in badpak verdrongen zich om hem heen en een aan tal vrouwelijke Kennedy-fans huilden van emotie. Alleen het feit van de keuze van Hum phrey had kwaliteit. Want zonder twijfel is de 53-jarige senator een man met een vooruitstrevende achtergrond. Hij was één van de architecten van de wet op de burgerrechten tegen rassendiscriminatie en hij veroorzaakte trouwens al in 1948 op een democratische conventie een af tocht van de racistische delegaties uit KOEALA LOEMPOER (AFP) Na af loop van een kabinetsvergadering heeft de premier van Maleisie, Toenkoe Abdoel Rachman, gisteren meegedeeld dat Malei sie de Nederlandse economische steun aan Indonesië en de regelingen voor de ver werking van de Indonesische uitvoer van tin en rubber via Nederland zeer ernstig opneemt. In zijn vergadering heeft het ka binet de regering van Singapore de be voegdheid gegeven beperkend op te tre den tegen de invoer uit Nederland, waar sinds dinsdag vergunningen voor nodig zijn. Advertentie Kennemerlaan 150 ÏJmuiden, Tel. 5635 HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ Achtste lijst, vierde klasse ƒ5.000: 19260 2.000: 1577 1.500: 12969 16555 1.000: 4339 7599 8948 10399 14367 19378 400: 2332 4028 4276 8373 8810 15808 16809 19163 19814 20113 21835 21995 200: 1383 1689 1722 1827 3789 4954 5523 5759 6361 6592 7989 9073 9274 9464 9831 10232 10601 10766 12180 13070 13244 13546 14403 15589 16491 17889 19671 19900 20386 21301 Alabama en Mississippi met de succes volle lancering van een anti-discriminatie resolutie. Dat president Johnson een uiterst pro gressief man als Humphrey tot running- mate heeft gekozen, bewijst nog eens te meer dat de Democratische Partij de Ken- nedy-lijn in principe wil voortzetten, ook al zal dat met minder visie, verbeeldings kracht en originaliteit gebeuren. De par tij is sinds Roosevelt, die overigens het grote voorbeeld voor Johnson lijkt te zijn, een tehuis voor religieuze en raciale min derheden, arbeiders en intellectuelen. Het ziet er naar uit dat het koppel Johnson- Humphrey zal blijven appelleren aan de ze groepen, die met elkaar de partij in november opnieuw een overwinning zou den kunnen bezorgen. WASHINGTON (Reuter) De de mocratische kandidaat voor het vice- presidentschap, senator Hubert Hum phrey uit Minnesota, is 53 jaar. Hij is een van de liberaalste leden van het Congres. Hij is sinds jaren een krach tig voorstander van rassengelijkheid. Reeds in 1948 leidde hij een campag ne voor de wetgeving op het gebied van de burgerrechten. Hij is plaatver- vangend leider van de democraten in de Senaat en heeft in die functie veel gedaan om het wetsontwerp op de bur gerrechten erdoor te krijgen. In 1960 was hij een van de politici die kans maakten door de democrati sche partij tot kandidaat voor het pre sidentschap te worden benoemd. John F. Kennedy bleek echter over een gro tere aanhang te beschikken. Humphrey staat bekend als een de gelijk politicus met een grote ervaring op het gebied van de binnen- en bui tenlandse vraagstukken. In 1958 had hij in Moskou een gesprek met Kroesj- tsjev dat acht uur duurde. Hij heeft steeds veel steun gehad uit de kringen van de arbeiders, de boe ren en de intellectuelen. In het Zuiden is hij bij de blanke bevolking niet po pulair, omdat hij rassengelijkheid voor staat en dat nooit onder stoelen of ban ken heeft gestoken. Senator Humphrey is in Zuid-Dakota geboren. Zijn vader .was apotheker. De jonge Hubert liet zich inschrijven aan de universiteit van Minnesota, maar zwaaide om naar een cursus in de pharmacie wegens financiële moeilijk heden in het gezin tijdens de crisis. La ter ging hij bij zijn vader in de win kel werken. In 1937 had hij genoeg geld gespaard om naar de universiteit van Minnesota te kunnen terugkeren. Hij behaalde daar een graad in de politieke weten schappen. Humphrey is getrouwd en heeft vier kinderen, drie zoons en een dochter. In 1943 trachtte hij burgemees ter van Minneapolis te worden. Hij werd verslagen, maar twee jaar later geko zen en in 1947 herkozen. In 1948 stel de hij zich, met krachtige steun van de arbeiders, kandidaat voor de Se naat. Eenmaal in de Senaat heeft hij zich in diverse commissies voor vele uiteenlopende zaken ingespannen. De K.L.M- is langzaam in herstel. Blij kens de vandaag vrijgegeven cijfers be droeg het verlies in het tweede kwartaal van dit jaar 1,4 miljoen tegen 18 mil joen in de overeenkomstige periode van 1963. De vervoersinkomsten stegen met 13 percent tot 16,8 miljoen, terwijl de overige inkomsten 25 percent hoger waren op 3,8 miljoen. De produktie in ton- kilometers was 4 percent hoger voor namelijk door het beter benutten van de beschikbare capaciteit. Ander goed nieuws voor de K.L.M. was dat met West-Duits- land overeenstemming is bereikt over een verhoging met 10 percent van de door ons land aangeboden vrachtcapaciteit in het verkeer tussen Nederland en de Bonds republiek. Deze verhoging gaat 1 septem ber in. Voor uitvoeriger beschouwingen verwijzen wij naar de pagina financiën en economie. Als in de tijd van de slavenhalers arriveerde dezer dagen in de haven van Baltimore (Staat Maryland) het Amerikaanse vrachtschip „Green Bay", dat als deklast een met zware kettingen aan de verschansing ge klonken jongen vervoerde. Woedende havenarbeiders protesteerden tegen het lot van de knaap, een zestien jaar oude Turkse verstekeling, die waar schijnlijk in de haven van Izmir aan boord was gekomen. Volgens de ver tegenwoordigers van de scheepvaart maatschappij had zijn directie de jon gen vrijuit willen laten gaan. De immigratie-autoriteiten zouden hier over echter hun veto hebben uit gesproken. Toen de gezagvoerder had gehoord dat hij persoonlijk verant woordelijk was voor de jonge Turk had hij besloten tot deze even af doende als middeleeuwse methode om de verstekeling het vluchten te beletten. Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft met de eigenaresse, mevrouw Boreel overeenstemming bereikt over de aankoop van het buiten Westerhout, gelegen tussen de Zeestraat en de Westerhoutweg in Be verwijk. De aankoop omvat het in 1898 gebouwde huis en het ongeveer 5,5 hec tare grote park, met uitzondering van de woning van de tuinbaas van het buiten. Bij de aankoop zijn ook geen gepachte per celen betrokken. Van de zijde van het gemeentebestuur wilde men ons niet meedelen welk be drag met de aankoop van Westerhout is gemoeid. De gemeente heeft ook nog geen vastomlijnde plannen met het landgoed Wel staat vast dat het park bestemd zal worden als recreatie voor de Beverwijkse bevolking. De gemeente heeft ook belangstelling voor de andere aan de familie Boreel toe behorende gronden die bij „Westerhout" liggen. Enige jaren geleden ging een we genplan van de gemeente, dat gedeeltelijk geprojecteerd was op het buiten Wester hout, niet door omdat de familie Boreel en andere bewoners in de omgeving tegen deze wegenaanleg bezwaar maakten. Morgenavond om 8 uur is het dan zover! Onze schakende lezers zullen dan in het wijkgebouw van de Beth- lehemkerk aan de Radarstraat 5 in ÏJmuiden de strjjd aanbinden met de schakers van Kjjk Uit. Voor de vijfde maal zal blijken, dat vele van onze lezers een goed resultaat kunnen be reiken tegen de geroutineerde club schakers. Voor degenen die verzuimd hebben zich op te geven bestaat nog gelegen heid deze nalatigheid goed te maken. Men moet zich dan vóór morgenmiddag 12.00 uur hebben opgegeven bjj ons dagblad aan de Lange Nieuwstraat 427, of aan onze schaakmedewerker, de heer Tj. de Jong, Oranjestraat no. 95, ÏJmuiden. Er wordt dan voor gezorgd dat vrij dagavond een clubschaker uw tegen stander zal zijn, waarbij zelfs de moge lijkheid niet is uitgesloten dat u met een herinnering aan dit jaarlijkse schaakfestijn huiswaarts keert. Laat u niet weerhouden door ver meende zwakheid. Ook clubschakers zijn niet allemaal sterke schakers. Kosten zjjn voor u aan dit evenement niet verbonden. Het enige wat u hebt te doen isU opgeven en komen schaken! Dochter Lynda trachtte haar vader behulpzaam te zijn door op haar manier de afgevaardigden naar de conventie van de Democratische partij tot stilte te manen. De foto werd gemaakt kort voordat president Johnson bekend maakte dat hij als nummer één op de nominatie voor vice-president senator Hubert Humphrey wenste te zien. Swift: Goede manieren vormen de kunst, anderen op hun gemak te stellen. Weerrapporten 2, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Robin Hood 7 Kunst 9 Radio en t.v9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Werkgevers en werknemers in de metaalindustrie zijn gisteren uit elkaar gegaan zonder overeenstemming te be reiken over een door de vakbonden ver langde loonsverhoging naar 2,5 tot 3 percent. De vakbonden zullen nu trachten de loonachterstand ingelopen te krijgen in de C.A.O. voor 1965, waar voor de onderhandelingen dit najaar worden gevoerd. Hoewel ook de werk gevers toegeven, dat de reële loonstijging in de metaal dit jaar is achtergebleven bij de loonstijging in het algemeen, heb- jen zij de achterstand op niet meer dan 1 percent berekend, terwijl de vakbon den haar op 2,6 percent fixeren. Beide partijen zijn het erover eens dat de achterstand is ontstaan doordat de metaal C.A.O. als eerste van een serie grote contracten is afgesloten op een loonsverhoging van 10 percent, die ech ter voor een groot deel weer is te niet gedaan door de opgetreden prijs stijgingen. Van werknemerszijde zijn gisteren twee middelen aangegeven, waarmee de ach terstand zou kunnen worden ingelopen, maar beide voorstellen zijn door de werk gevers afgewezen. Het voorstel om de maximaal 4 percent, waarin de C.A.O. voorziet, ruimere toepassing te geven, vond bij hen geen goed onthaal. Vol gens de werkgevers is die differentiatie, waarvoor de vakraad vergunning ver strekt, ingevoerd om zwarte loonbestand- delen te „witten" en gaat het niet aan daarin verandering te brengen. Tot dus ver hebben, tot teleurstelling van de vak bonden, nog maar 18.000 van de 200.000 werknemers in de metaal van de diffe rentiatie geprofiteerd. Iets genuanceerder reageerden de werk gevers op het voorstel de wijze, waarop de premie voor de sociale verzekeringen wordt opgebracht, te herzien ten gunste van de metaalarbeiders. Die premie be draagt 7,3 percent, waarvan thans 3,6 percent voor rekening van de werknemer komt. De vakbonden stelden voor dat werknemersaandeel terug te brengen tot 1 percent, zodat een loonsverbetering van 2,6 percent zal worden bereikt. Dat leek voor de werkgevers echter niet aanvaardbaar, omdat daarmee het in de C.A.O. vastgelegde pariteitsbeginsel, waarbij beide partijen de helft van de premie opbrengen, zal worden verlaagd. Dat zou neerkomen op het openbreken van (Van onze correspondent) BONN De plaatsvervangend minister president van de D.D.R, Wilhelm Abusch, heeft zich in een lange brief tot de bur gemeester van Berlijn, Willy Brandt, ge richt waarin hij de pasjeskwestie aan snijdt. Ook werd een officiële verklaring over de pasjeskwestie door regeringskringen in Oost-Berlijn afgegeven. In zijn brief be klaagt Abusch zich erover dat met de on derhandelingen al bijna acht maanden ver loren zijn gegaan „terwijl wij voortdurend met nieuwe eisen van uw zijde worden ge confronteerd". Abusch zou de erkenning van Oost-Ber lijn als hoofdstad van de D.D.R. hebben geëist in zijn brief aan Willy Brandt. Van Westelijke zijde ziet men niet wat de brief van Abusch tot de oplossing zou kunnen bijdragen. Met Abusch is men het er in de Bonds republiek wel over eens dat de besprekin gen lang genoeg geduurd hebben, zonder kans op enig succes te bieden. Kanselier Erhard heeft gezegd dat ze binnenkort moeten worden afgesloten, of er nu een gunstig resultaat bereikt is of niet. de C.A.O., iets wat volgens de werkgever» onhaalbaar is. De werkgevers bleken wel bereid de eerste twee percent van de totale premie voor nun rekening te nemen en de rest op basis van pariteit te verdelen. Dat was echter weer voor de vakbonden on aanvaardbaar, omdat daarmee slechts 1 percent *ou worden ingelopen. Voor een dergelijke geringe verbetering wensten zij zich geen moeilijkheden met de loontoet- sende instanties op de hals te halen. Het gesprek van gisteren, dat overigen» in een goede sfeer is verlopen, resulteer de daarom slechts in de aankondiging van de vakbonden dat zij de achterstand opnieuw ter tafel zullen brengen bij de on derhandelingen voor de nieuwe C.A.O. per 1 januari, die dit najaar zullen worden in gevoerd. De werknemers willen de 2,6 per cent die zij dit jaar tekort zijn gekomen, meenemen in het pakket van eisen dat dan voor 1965 ter tafel zal worden ge bracht, aangenomen althans dat daarvoor volgend jaar ruimte zal zijn. „Er wordt bjj de DAF in Eindhoven een vorm van zwart loon betaald." Dit zei gisteren de heer R. Baarda één van de secretarissen van de A.N.M.B., die de werknemersdelegatie leidde in de vakraad voor de metaalindustrie. Des gevraagd zei ir. K. van der Pols, voor zitter van de werkgeversdelegatie, er kennis van te hebben, dat in enkele ondernemingen het pariteitsbeginsel voor heffing van premie voor sociale verzekeringen niet wordt gehandhaafd. Ook hjj vond, dat er dan zwart loon wordt betaald. De heer Baarda releveerde, dat de looncontroiedienst de zaak by de DAF heeft onderzocht. Hem was niet geble ken, dat er maatregelen tegen de DAF worden getroffen. Wel heeft de DAF na de controle advertenties voor het werven van personeel geplaatst, waarin voorwaarden zijn gepubliceerd, die in strijd zijn met de bepalingen van de CAO. „Als er eenmaal een gevestigd beleid is bji een grote onderneming, is er wei nig bereidheid by de overheid er tegen op te treden, was een conclusie van de heer Baarda. Hy deelde mee, dat al bijna een jaar lang by de DAF een vorm van zwart loon betalen bestaat door de bepaling in de CAO over het pariteitsbeginsel te overtreden. Een woordvoerder van de DAF ver klaarde later dat er geen sprake van is dat de DAF zwarte lonen betaalt. Dit misverstand, aldus de DAF, is in de wereld gekomen, doordat wy artikel 22 van de CAO voor de metaalindustrie anders interpreteren dan anderen. In dit artikel staat dat de premies voor de ziektewet door de werkgevers en de werknemers gezamenlijk en gelijkelijk worden betaald. Dit betekent da< ia o'e regel de werknemers 3.65 percent van het loon voor deze sociale voorziening moeten neertellen. De DAF beschouwt de regel van artikel 22 van de CAO niet als een verplichting, maar als een bevoegdheid, d.w.z. als een regel waar aan de werkgever zich kan houden, maar zich niet hoeft te houden. De officier van Justitie by de recht bank in 's-Hertogenbosch, mr. P. J. H. Duyx, onderzoekt of de interpretatie van de C.A.O. bij de D.A.F. in Eind hoven juridisch juist of onjuist is. Hü doet dit op verzoek van de loontech- nische dienst, die by de D.A.F. een onderzoek instelde naar de beweerde uitbetaling van zwarte lonen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1