VAN DAG TOT DAG Massale jacht op Belgische houthakker heeft geen succes ja graag! Frans-Duitse vriendschap staat nu in de koelkast Ons ideaal 40% Atphenaar Wereldnieuws r Orkaan Cleo hulde Miami in duister *i ■SHI DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1964 3 as Man stamt uit een familie van moordenaars Communist in regering van Indonesië Juist als man kun je dat zo waarderen Een lekkere Amerikaanse sigaret 0p dz <=^raatótccl Maps Valk BANDRECORDERS PLATENSPELERS EN BANDEN KRUISWEG 47-49 HA.ARLEM Het is moeilijk om niet met enig sar casme te reageren op de berichten over de onbruikbaarheid van AMX-voertuigen die onze legerleiding van de Fransen heeft ge kocht. Maar die neiging tot sarcasme ver mindert sterk, wanneer men beseft dat het er eigenlijk betrekkelijk weinig toe doet, of deze tanks bruikbaar zijn of niet, aange zien zowel onze legerleiding als wij alle maal vurig hopen, dat zij nooit gebruikt behoeven te worden. Het is met defensiegoederen altijd enigs zins anders dan met burger-materieel. Wanneer een vervoerbedrijf auto's koopt die onderweg ineenzakken, is de schade duidelijk. Niet alleen kan het bedrijf zelf niet meer behoorlijk zijn diensten verle nen aan de vaderlandse economie, maar bovendien wordt kostbaar materiaal ver spild. In het leger echter is het zo, dat voertuigen en schiettuigen al bij hun ver trek uit de fabriek gedoemd zijn tot on bruikbaarheid. Zij dienen namelijk een doel, dat niemand wenst verwezenlijkt te zien, zijn voorbestemd om te verouderen en ongebruikt te worden weggevoerd naar de schrootoven. Noch de Nederlandse eco nomie, noch het Nederlandse bezit wordt schade toegebracht. De hele kwestie is over vijf jaar automatisch van de baan, wanneer de nu onbruikbare voertuigen bij de Hoogovens terechtkomen. De Franse leveranciers zijn boos op onze defensie, omdat deze ruchtbaarheid aan de zaak heeft gegeven. Dat is begrijpelijk, aangezien de Fransen onder De Gaulle niet meer gewend zijn aan ruchtbaarheid. Uit Nederlands standpunt gezien is de rucht baarheid echter een compliment voor onze legerleiding, die blijkbaar blijft beseffen dat zij een defensief instrument van een democratische staat leidt. Overigens is het Franse argument, waar mee critiek wordt geweerd, heel merk waardig: „Dergelijke mankementen zijn onvermijdelijk bij modern en buiten gewoon geperfectioneerd oorlogsmate- rieel." Perfectie heeft in Franse zin blijk baar de betekenis van- „Niet bestemd voor een echte oorlog." En dan zijn we het allemaal weer roerend eens De Belgische regering ontkent financieel iets te maken te hebben met de huursol daten die premier Tsjombe van Kongo in het buitenland voor zijn regeringsleger schijnt te laten werven. Formeel zal dat wel waar zijn. Die ontkenning echter neemt het tries te feit niet weg dat het koloniale bewind dat België jaar en dag in Kongo heeft uitgeoefend vrijwel alles te maken heeft met de chaos die nu in dat gebied heerst. Dat bewind heeft zonder twijfel sociaal zijn sporen verdiend en economische wel vaart gebracht, niet alleen voor bepaalde belangengroepen in het moederland, maar ook voor de Kongolezen. Het heeft echter helaas niets gedaan om de Kongolezen voor te bereiden op hun taak het eigen land te besturen. Een van de weinige bekwame inheemse leiders, Tsjombe, staat nu kennelijk met zijn rug tegen de muur. Hij beseft wel licht dat een wervingsactie in Zuid-Afri- ka en Zuid-Rhodesië uitgesproken de twee Afrikaanse landen waar de apart heid hoogtij viert zijn positie in Afrika in de waagschaal zou stellen. Toch lijkt hij bereid te zijn tot het uiterste te gaan om recht en orde in zijn ongelukkige land te herstellen en de opmars van de door de Chinese communisten gesteunde opstande lingen te stuiten en deze terug te dringen. Het is niet zonder betekenis dat vrij wel op hetzelfde ogenblik dat Tsjombe een soort vreemdelingenlegioen probeert te stichten, president Kasavoeboe van Kon go om een spoedbijeenkomst heeft ge vraagd van de organisatie voor de Afri kaanse eenheid. Het is een aanwijzing voor de taak der Afrikaanse leiders op korte termijn zelf orde op zaken te stel len in Kongo, uit weloverwogen eigen be lang. Als zij daartoe niet bereid of in staat zijn ziet het er voor Kongo en voor Afri ka somber uit, omdat de Afrikaanse re volutie het tijdstip van haar zwaarste cri sis nadert, t' - f yf (Van onze correspondent) BRUSSEL Vijfhonderd Belgische rijks wachters, opgecommandeerd uit steden als Brussel, Luik en Namen zijn gisteren de hele dag bezig geweest ongeveer 1500 hec tare dicht begroeide bossen uit te kammen op zoek naar Champenois, de houthakker van Houdemont die zaterdag een winke lierster en haar dochtertje met een bijl zeer ernstig heeft verwond en een ander dertienjarig dochtertje heeft ontvoerd. Dit laatste meisje is ongedeerd terugge vonden. Haar zusje maakt het vrij goed, haar moeder vecht nog steeds tegen de dood in het ziekenhuis van Aarlen aan de Belgisch-Luxemburgse grens. Champenois wordt er bovendien nog steeds van verdacht, de dood van zijn één jaar geleden verdwenen vrouw op zijn ge weten te hebben. De luitenant-generaal Thiel, commandant van de Belgische rijkswacht, heeft zelf de operaties geleid. Van een straalvliegtuig uit zijn van de streek foto's met voor infra-rode stralen gevoelige films gemaakt. Ze werden op een luchtbasis in een rijdend laboratorium ontwikkeld en daarna per helicopter naar Buzenol, het dorp waar het hoofdkwartier van de zoekende rijkswachters was geves tigd, gebracht. Verscheidene rijkswachters hadden ko gelvrije vesten aan. Omdat die bijna der tig kilo wegen, behoefden zij deze pas aan te trekken als zij Champenois zou den zien. Deze is namelijk gewapend en men vreest dat hij zal schieten. Alle moeite en alle zoeken in de bran dende hitte van een warme augustusdag, heeft tot nu toe echter geen resultaten opgeleverd. Ook op de foto's heeft men niets kunnen zien. De bevolking in de streek is ongerust. Vooral de boeren die op afgelegen hoeven wonen. Via de radio en de rijkswacht hebben zij de raad ge kregen huis en hof 's nachts af te gren delen en zij die erg eenzaam wonen heb ben vannacht een paar rijkswachters in gekwartierd gekregen. Het blijkt overigens dat Champenois af komstig is uit een familie, waar meer is gemoord. Zijn grootvader, vrouwenjager en hondenmepper van die laatste maak te hij haché heeft eens met een oom van degene die thans wordt gezocht een dertienjarig meisje gewurgd. Een andere oom heeft zijn eigen vrouw vermoord en het lijk in een bos begraven. Hij deed dat niet diep genoeg en zijn honden ontdekten het. Inmiddels was hij naar Frankrijk gevlucht waar hij nog eens een moord pleegde. Omdat hij Belg was werd hij in Frankrijk niet ter dood ver oordeeld maar kreeg hij levenslang. Op zijn sterfbed bekende hij aan de aalmoe zenier van de gevangenis die eerste moord Deze vroeg hem of hij geen spijt had „Ja", was het antwoord, „als ik haar be ter had begraven, dan hadden de honden haar niet ontdekt". Ook de vader van Champenois is ver dacht geweest van mocrd op een caféhoud- ster, en bovendien van die op zijn eerste vrouw. Maar er waren geen bewijzen. De boeren van Houdemont hopen dat de rijkswacht de laatste van het geslacht der Champenois snel te pakken zal krijgen. De heer van het kasteel, waartoe de bos sen die thans worden uitgekamd behoren hoopt het ook. Maar hij heeft zich toch wel bij generaal Thiel beklaagd dat al dat ge loop door zijn bossen slecht zal zijn voor het aanstaande jachtseizoen. DJAKARTA (Reuter) President Soe karno van Indonesië heeft donderdag voor de eerste maal een communist in zijn kabinet opgenomen. Het is de vice-voor- zitter van de communistische partij van Indonesië, Njoto. Advertentie MIAMI (AP) De orkaan Cleo heeft zich vanmorgen op Miami in de Ameri kaanse staat Florida geworpen met wind snelheden van 120 kilometer per uur. Na urenland zijn spel te hebben bedreven met de dichtbevolkte stad stuurde de orkaan een uitloper naar het vakantie-eiland Key Biscayne, die ook de sterkte van een or kaan bereikte. Inmiddels bleven onophou delijke stormvlagen de stad bestoken. Het centrum van de orkaan bereikte in Miami windsnelheden van 138 kilometer per uur. Een inwoner van de stad vertel de: „Het grootste gedeelte van de stad is in duisternis gehuld. Kort na een uur werd de wind plotseling heviger. Vele transfor matoren van de elektriciteitscentrale zijn bezweken. In de gehele stad zijn bomen omgewaaid. Er zijn nog geen berichten over materië le schade of persoonlijk letsel. De meeste bewoners van het eilandje Key Biscayne, waren geëvacueerd. Op Guadeloupe, Haiti en Cuba heeft „Cleo" zeventig mensenlevens geëist en voor miljoenen dollars materiële schade aangericht. (Van onze correspondent) PARIJS Ook na de niet gepubliceer de briefwisseling tussen generaal De Gaul le en bondskanselier Erhard blijven de Frans-Duitse betrekkingen uitermate koel. De maandelijkse besprekingen tussen de twee politieke directeuren van de beide ministeries van Buitenlandse Zaken, de heren Charles Lucet en Jansen, die dezer dagen moesten plaatsvinden volgens de be palingen van Frans-Duitse vriendschaps verdrag gaan niet door. De twee diplomaten die de heer Lucet naar Bonn moesten vergezellen zijn niet beschikbaar. De een, de heer Puaux, di recteur voor Europese zaken is met vakan tie en de andere, de heer Toffin, belast met de Duitse aangelegenheden, is ziek. Pas over enige tijd zullen zij in staat zijn naar Bonn te vertrekken, maar dan is de heer Jansen met vakantie. Dit uitstel van de besprekingen is vol komen in overeenstemming met de wen sen van generaal De Gaulle. De Frans Duitse samenwerking gaat op economisch terrein normaal door maar De Gaulle wil niet dat de heer Lucet naar Bonn gaat om politieke problemen te bespreken, om dat juist over politieke kwesties grote meningsverschillen bestaan tussen hem en Erhard. f Het is niet overeenkomstig de stijl van De Gaulle, zegt men in Parijs, dat de pre sident van de republiek zich opdringt aan een onwillige partner. De Gaulle voelt er meer voor de Frans-Duitse betrekkingen in de koelkast te laten tot bondskanselier Erhard zich toeschietelijker toont. Een ander bewijs van de verkoelde Frans-Duitse vriendschap ziet men in de rede die de Gaulle dinsdag bij de bevrij dingsfeesten van Parijs heeft gehouden. Hij sprak wel over het aandeel dat de geallieerden in de Franse bevrijding heb ben gehad maar over het later gesloten Frans-Duitse vriendschapsverdrag zei hij geen woord. De Duitsers hebben dat pijn lijk gevoeld en maken zich daarover zor gen. Jongens enmcisjes Ik zag de kinderen in een groepje rond om de babywagen, waarin, op zijn zo mers, met blote beentjes, de baby lag. Hij keek, zijn kinnetjes op de borst ge drukt, met onafgewende blik naar de kin derhoofden boven hem, terwijl zijn bolle buikje snel op en neer ging met zijn ademhaling mee. Af en toe slaakte hij een diepe zucht, alsof hij een moeilijk pro bleem voor zich zelf ten einde had gedacht, maar het nutteloos achtte het voor een ge hoor onder woorden te brengen. Het waren een paar jongetjes en mijn kleine dochter, die zo aandachtig toeke ken. Geen van hen was al goed en wel de kleutertijd voorbij. Alleen hadden ze nog de ronde wangetjes, en de wat bolle voor hoofden van het heel jonge kind, die hun wat aandoenlijks en ernstigs gaven, en geen van hen kon met gemak de hoge babywagen overzien. De jongetjes stonden rechtop, een en kele hield het hoofd een beetje schuin. Ze volgden met intense, zij het wat gedistan tieerde belangstelling de verrichtingen van het kleine kind in de wagen. Hun ogen re gistreerden het krommen van de been tjes, en het buigen van de voetzooltjes, hun breintjes constateerden het uitsprei den van de babyvingers en het gespan nen zwaaien van de armpjes. En het prut- telgeluid uit het babymondje, dat van de belletjes spuug op de lipjes er soms één opblies tot een spattende bel veroorzaak te onder hen een goedkeurend, hartelijk gelach, als beleefden de broekemannen aan het wonderlijk mechanisme in de wa gen een grootse grap. Ten laatste legde één zijn oor op het babylijfje. Hij moest op zijn tenen staan om zich voldoende over de wagen te kunnen buigen. De anderen trachtten belangstellend zijn bevindingen van zijn gezicht af te lezen. „Hij heeft een wekker in zijn buik" rap porteerde de luisteraar eindelijk beslist, en hief zijn hoofd weer van de hartslag van de baby op. Zo deden de jongetjes. Mijn kleine dochterje stond tussen hen in. Zij had zich tegen de wagen aan ge drukt om zo dicht mogelijk bij de baby te zijn. Haar grote kinderogen glansden het babygezichtje tegemoet. Zijn gepruttel, het hard getrappel van zijn beentjes in de wagen, het onbeheerste zwaaien van de kleine, roze handjes brachten haar tot ademloze bewondering en vertedering. Ze stak voorzichtig haar eigen, molli ge vingertje tussen de babyvingers, die het meteen vast omklemden, waarop mijn dochtertje verrukt het kind toeknikte. Ze streelde langs de babywangetjes. De baby hield op zich, bij deze plotselinge nabije aanraking een ogenblik roerloos om even later, gerustgesteld door het verloop, mijn dochtertje breeduit tegen te lichen. Waarop zij in vervoering het kind onder de oksels probeerde te vatten om het op te tillen. Zo doen meisjes, al zijn ze nog zo klein. „Is het een broertje of een zusje?" vroeg plotsklaps een van de jongetjes. Ze keken elkaar vragend aan. Ze hadden dit belang rijke gegeven over het hoofd gezien. „Het zal wel een zusje zijn" opperde een van hen, „ze krijgen altijd zusjes in dat huis". ,2Maar", vond een bedachtzame „eens rkan er ook een broertje komen." Ze discussieerden onder elkaar, terwijl mijn dochtertje de babi/wagen heen en weer duwde, één pas vooruit, één pas achteruit. Het is een broertje" zei ze, middenin het gesprek van de jongens, met kalme ge decideerdheid. Deze keken in verbaasd ontzag naar haar. Ze knikte naar de baby en naar de jongetjes tegelijk. „Je kunt het duidelijk zien", zei ze. „Aan zijn gezichtje, hij heeft een jongens gezicht". In een van onze weinige Nederlandse weekbladen dat hele dikke van die jongens van Elsevier las ik onlangs een verhelderende uiteenzet ting over het onbegrijpelijke verschijnsel dat het in Viet nam zo slecht gaat voor ons. Voor ons, ja, want wij be vinden ons met ons allen aan de goede kant van de muur, waarachter aan de andere kant de heerschappij van de onderwereld hoogtij viert. Die muur loopt, behalve dwars door Berlijn, ook dwars door Vietnam en iedere Vietnamees die zich aan onze kant be vindt, hoort bij ons. Evengoed als wij straks zullen kunnen zeggen, dat wij de gouden plak in Tokio op het nummer tachtig meter voor dames heb ben gewonnen (of bijna), even goed moeten we met het oog op Vietnam beseffen dat wij daar onbarmhartig in het nauw zitten. De jongens van Elsevier althans één van hen, die hele dikke vertellen in trouw hartige, eenvoudige bewoor dingen hoe dat komt. Na een hartekreet om zo snel moge lijk de raketinstallaties van heel China plat te bombar deren, zegt deze ene Elsevier- ling: „Het Westen bevindt zich in de eigenaardige positie, uiterst machtig te zijn zonder van die macht gebruik te maken. Nog erger, het geeft zich te veel over aan genotzucht, immoraliteit etc., het bezit vrijwel geen idealen meer". Dat is het dus. Het is ook inderdaad een volkomen eigenaardige situa tie, dat iemand die machtig is geen gebruik van die macht maakt. Het is beslist heel gek wanneer iemand, die 'n zware knuppel bezit, daarmee niet op de hoofden van zijn mede mensen timmert. Waar is zo'n knuppel anders voor? Ik heb me er ook altijd heel sterk over verbaasd dat onze politie agenten, die allemaal zo'n leuk, handzaam pistool op hun achterheup dragen, daar mee nooit eens in een drukke straat gaan schieten. Wat is de pret van een pistool, dat men nooit gebruikt? Als iemand héél machtig is, zoals bijvoorbeeld Marijnen (politiek) of Zwolsman (finan cieel) en hij doet maar niets, dan moet er iets scheef zitten bij zo'n man. Het is dwaas dat Marijnen nooit de Rijks politie opbelt om te baby sitten bij hem thuis of bij zijn kennissen. En het is heel vreemd dat Zwolsman nooit op het idee is gekomen, Soest- dijk op te kopen. Elsevier heeft gelijk. Als je atoom bommen hebt, moet je ermee smijten. Maar het Westen doet dat niet, erger nog, het geeft zich teveel over aan genotzucht, immoraliteit etc. Wat mij vooral zo nieuwsgierig maak te, was dat „etc." Ik heb altijd gemeend dat met genotzucht en immoraliteit de vreugden des levens bekeken waren. Maar er is nog véél meer, namelijk: etc. Het Westen doet blijkbaar steeds meer etc. etc. etc. en ieder zinnig mens moet begrijpen dat dat op den duur geen pas geeft. Het is vooral zo funest, wanneer men eerst genotzucht en immoraliteit bedrijft en vlak daarop etc. Dat houdt geen mens vol. Dat ondermijnt alle initiatief en het verslapt blijkbaar zelfs de neiging om atoombommen te gooien op alles wat ons niet helemaal bevalt. Dat is uiter aard een betreurenswaardig verschijnsel. Maar er komt nog iets be langrijks bij: het Westen heeft ook geen idealen meer. Ik moet zeggen dat dit alles mij zeer somber stemt. Had ik toevallig Elsevier niet gelezen, dan zou ik mijn zonnige kijk op ons Westen ten onrechte behouden hebben en ik dank het toeval, dat mij in de pa pierberg deed duiken. Welis waar was ik niet op zoek naar de doodsoorzaak van het Wes ten, maar naar de puzzel pagina, doch daar blijkt te meer uit hoe wonderlijk des mensen kennis soms tot hem komt. Het is natuurlijk heel jam mer dat wij geen idealen meer hebben. Hoe mooi en rijk zou ons leven zijn wanneer wij met Elsevier samen ons kon den koesteren in het licht van dat verheven ideaal „Alles Plat in China". Het zou ons denken en doen de inhoud geven, waar thans een va cuum de genotzucht, immo raliteit etc. binnenzuigt. Overigens wil de geachte weekbladschrijver ons toch ook weer niet al te Spartaans behandelen. Misschien is het sommigen ontgaan, maar hij schrijft niet dat het Westen zich overgeeft aan genotzucht en immoraliteit etc., maar: zich tevéél overgeeft. Een klein beetje mag. Dat kan geen kwaad, dat verfrist de geest en maakt sterk. Een zuinig scheutje genotzucht, een snip pertje immoraliteit, een snuif je etc., vooruit, een kniesoor die erover valt. Maar tevéél Ik moet bekennen dat het mij tot dusver volkomen is ontgaan. Ik zie wel eens ge waagde foto's bij bioscopen hangen, ook valt mijn oog wel eens op sigarettenadvertenties in Elsevier of aansporingen tot gebruik van Oude Vlek in andere bladen, maar verder is dat verval van het hele Westen in een poel van zonden mij niet bijzonder opgevallen. Het kan zijn dat sommige jour nalisten daar een betere kijk op hebben. Wij Kennemers komen tenslotte ook eigenlijk te weinig in Amsterdam. Ik vermoed dat we verbouwe reerd zullen staan kijken, als we dat vandaag of morgen onverhoeds nog eens doen. Overigens zou het goed zijn, onze geschiedenisles nog eens over te lezen, vooral dat stuk over de gang van zaken in het Romeinse Rijk. Ook daar ging alles van een leien dakje, tot de Romeinen zich te buiten gingen aan Cleopatra's, sterke drank en wildbraad. Wie machtig wil zijn en anderen wil blijven overheersen, moet sober, gezond, nuchter en zuiver zijn. Dit mooie zinnetje is niet van mezelf. Ik heb het ont houden uit een brochure uit 1943, die werd uitgegeven door het Prooaganda-ministe- rium van Herr Göbbels en bestemd was om Nederlandse jongemannen op te wekken, dienst te nemen bij de Waf- fen-SS. Maar daarmee bedoel ik niets kwaads te zeggen. Het is immers historisch juist? Toen de Romeinen aan hun volbeladen tafels gingen lig gen en in genotzucht, immo raliteit etc. indoezelden, ston den links en rechts en overal de onderdrukte volken en stammen op. Zij verwierven hun vrijheid bij de gratie van de ijzeren wet, dat de mate riële vreugden des levens de vuist verzwakken en de macht verpulveren. Ons oude, lieve Westen met zijn dappere Spanjaarden, zijn koene Noren, zijn koppige Hollanders, zijn trotse Por tugezen, zijn Engelse impe rialisten, zijn Duitse kolonis ten, zijn Compagnieën en Han zen, zijn zeevaarders, ontdek kers, met zijn nuchtere, zui vere, sobere en gezonde we reldveroveraars heeft zich een status van welvaart verwor ven die goed eten en drinken en minnen gedoogt. Het heeft nooit andere idealen gehad dan de rijkdom en de macht. Het is verchristelijkt met het zwaard en gedemocratiseerd door de guillotine. En terwijl het zijn hebben en houen heeft bijeengelegd in een verameri- kaanste militaire techniek, kan het tegenover de armen, sobe- ren, gezonden en vrijheids- lievenden niets anders dan een Amerikaanse vuist tonen. Die vuist is zijn macht en het wordt nu dwaas genoemd, dat het die macht niet gebruikt en die vuist niet laat neer komen op alles en allen waar in het misnoegen schept. Het is wellicht jammer voor velen onder ons, maar de oude idealen van overheersing en verplettering komen nooit meer terug. De vuist moet ge heven blijven, want als zij valt valt zij tevens op alles wat het Westen is overge bleven. Tenslotte had ik, naar ik meen, toch eigenlijk beter die puzzelpagina kunnen vinden Advertentie Uitzicht. Opdat autorijdende nonnen van de Westduitse congregatie der „arme dienstmaagden van Jesu Christi" meer uitzicht in het verkeer zullen hebben zal de bij haar kleding behorende hoofdkap worden verkleind. Ook zal de kleding een moderner aanzien krijgen. Benzine-ontploffing. In de Oostenrijkse plaats Graz zijn dertien mensen gewond door een ontploffing die volgde op de botsing tussen een benzinetankwagen en een tram in het centrum van de stad. Na de botsing stroomde 13.000 liter ben zine over het plein waardoor een hotel en een gebouw van drie verdiepingen in brand vlogen. Kandidaat. De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft gisteren officieel zijn kandidatuur bekendge maakt voor een democratische senaats zetel van de staat New oYrk. Voorschrift. De posterijen van West-Ber- lijn hebben een telegram van rouwbe klag onderschept dat gericht was aan de Italiaanse communistische partij naar aanleiding van de dood van Togliatti. De autoriteiten verklaarden dat dit was ge daan krachtens een voorschrift om de openbare veiligheid te beschermen. Het voorschrift dateert uit de nazi-tijd. Het telegram werd verzonden door de Socia listische Eenheids Partij van West-Ber- lijn. De communistische partij is daar niet verboden. Cholera. Het Japanse ministerie van Volksgezondheid heeft bekend gemaakt dat voor het eerst in achttien jaar een inwoner van Japan aan cholera is be zweken. Het was een 23-jarige arbeider uit Narashino.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3