fritesbakker McMILLMs fritessaus in handige, hygiënische meeneem-tube! VOORDEEL-AKTIE President Lyndon B. Johnson is een omstreden multimiljonair Grote gebouwen zullen verlangen naar betere bewoning stimuleren gig Organisatie voor call-girls in industriestad Luik ontdekt POPLA DAMESVER BAND VAN l?o VOOR POPLA DAMESVE Merkwaardige dynamiek Tanige militair Vlugge horlogedieven Hoeksteen Herkomst DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1964 Derde wereldconferentie van kernenergie-gebruik nw £1 -éfcfei vfe Djakarta, de wereldstad in kinder schoenen moet indrukwekkend worden Naast het nieuwe blijft veel van het oude. De draagbare handel van de pikoelan (draagstok) is er nog steeds. GENEVE (Reuter) Op maandag 31 augustus begint in Genève de derde we reldconferentie over het vreedzaam ge bruik van kernenergie. Ruim 3000 kern geleerden, reactortechnici en kernenergie deskundigen uit 71 landen zullen deelne men. Het secretariaat heeft 750 documen ten van geleerden en deskundigen uit 37 landen voor bespreking aanvaard. Prof. Vasily Emelyanov, lid van de academie van wetenschappen van de Sovjet-Unie, is voorzitter van de conferentie. Hij is de eerste Rus die deze functie bekleedt. (Van onze speciale verslaggever) DJAKARTA. Nog een kwart eeuw en de Djakartanen zijn net zo chauvinis tisch als de Amsterdammers, de Parijzenaars en de New Yorkers. Hun stad, drie ëneenhalf miljoen inwoners in 1964 moet een van de indrukwekkendste wereld steden worden van het zuidelijk halfrond: het zinnebeeld van de revolutie, het uitroepteken van het nieuwe Indonesië. De tekentafels buigen door van de plannen. Achmed Soekamo, president voor het leven van 103.000.000 Indonesiërs volgt het recept van Napoleon III, honderd jaar geleden keizer der Fransen. Hij zendt zijn plannenmakers en stedebouwers naar alle wereldsteden om ideeën op te doen. Ingenieur Soekarno beoordeelt de plannen zelf. De staf wikt, maar hij beschikt met het rode potlood in de hand. De vader van de revolutie drukt zijn eigen stempel op het symbool van de revolutie. Lever geen critiek op de heelden, de monumenten, de gebouwen het is critiek op Soekamo zelf. Grote ringwegen omgorden het centrum van de wereldstad in wording. Het grote Bung Karno sportcomplex met een voet balstadion voor 110.000 kijkers is de sportieve magneet van Zuidoost-Azië. Ho tel Indonesia, met veertien etages, liften, eigen zwembad, dompelt de bezoeker on der in een Hilton-sfeer met exotische toets. Alle gebouwen op het Merdekaplein het oude Koningsplein gaan plat om ruimte te maken voor vier dubbele diagonaal-we gen die samenkomen bij de grote vrijheids zuil, die in zijn voetstuk het vrijheidsmu seum van Indonesië zal herbergen. Langs de nieuwe wegen bouwen buitenlandse mo gendheden hun ambassadegebouwen. Op de kruispunten zorgen fonteinen en vijvers voor een eeuwigdurend, altijd wisselend waterballet. Er is heel wat af te dingen op dit dyna mische beeld. Wie voorbij het nieuwe kijkt, herkent de kampongs van vroeger. Het oude centrum is nog het oude centrum. De straatverkopers met hun draagbare ne gotie overheersen nog steeds het straat beeld links en rechts yan de rijweg. De bedja's (fietstaxi's), broodwinning van de paria's, zijn er nog steeds zelfs veel meer dan vroeger. De bussen zijn veel te vol. Voor de sta tions moet men dagenlang bivakkeren om een treinplaats te krijgen. De startbanen van het vliegveld Kemajoran zijn te kort. Maar de stad ademt een merkwaardige dynamiek. Het verkeer giert over de nieu we wegen en wringt zich door de oude f. i Advertentie Advertentie 1. Altijd versl 2. Makkelijk meenemenl 3. Handig doseren en garnerenl McMILLM fritessaus, pindakaas, chocoladepasta mayonnaise,chonota, peanutbutter etc. stad. 's Nachts plenst het licht van schijn werpers op de monumenten, op de propa- gandaborden, maar ook op de bouwvak kers, die doorzwoegen. DE MAN DIE dit mierennest in over gang moet besturen, die uit het oude het nieuwe moet smeden is dr. Soemarno, arts, generaal, gouverneur van Djakarta Raja. Een tanige militair die met brede gebaren de licht- en schaduwplekken op de kaart van zijn stad aanwijst. „Alle nieuwe gebouwen hebben we zelf gebouwd. Ze geven onze mensen de zeker heid dat we het zelf kunnen. Vroeger mochten ze toekijken. Maar nu maken we een nieuwe stad met mensen van de kam pong." „Waarom begint u geen woonwijken te bouwen?" „De woonbehoeften zijn laag. Door de nieuwe grote gebouwen groeit langzamer hand het verlangen om zelf beter te wo nen. Zonder de grote gebouwen als voor beeld zou dat niet gebeuren." Behalve de bevolkingsboekhouding dr. Soemarno vecht voor een I.B-M.-computer en voor uitbreiding van zijn deskundige maar te kleine staf is het verkeer de grootste zorg van Djakarta's gouverneur De bedja's, voortbewogen door een man nenkracht, vindt hij als elke leidende Indo nesiër uit de tijd. Djakarta telt 30.000 offi ciële bedja's en 40.000 clandestiene. De sa nering kan pas worden aangepast als het openbaar vervoer op poten staat. Elke overheidsdienst heeft zijn eigen busdienst. Dr. Soemarno voert een langdurig ge vecht om al deze eigen busdienstjes in de openbare stadsdienst te incorporeren. Er zijn te weinig taxi's, de opelettes kleine busjes op het chassis van een personen auto voorzien nog steeds in een grote behoefte. Deze merkwaardige voertuigjes rijden een min of meer vaste route en stoppen onderweg op verzoek. Het tekort aan vervoer gaat merkwaardigerwijze ge paard met een overbelasting van het we gennet. Lang voor en na de spitsuren zit het verkeer dikwijls muurvast. Niet alleen de flessenhalzen in de wegen spelen hierbij een rol, ook het defect raken van auto's op de weg. Kwaadsprekers hebben be weerd dat Djakarta rijk is aan auto's uit de dertiger en twintiger jaren. In werke lijkheid is het nauwelijks minder modem dan dat in vele Europese steden. Maar de eisen die de slechte wegen buiten de stad stellen zijn veel groter en de verzorging is door gebrek aan voldoende reparatiebedrij ven veel slechter. Behalve door de natuurlijke handigheid van de Indonesiër velen zijn geboren monteurs wordt het immense wagen park aan de gang gehouden, door de ab- (Van onze correspondent) BRUSSEL De stad Luik, die met haar voorsteden mee bijna 460.000 inwoners telt, ls een van de meest vooruitstrevende, nij vere en zich ontwikkelende provincieste den van België en daarbij zeker zijn rijk ste industriecentrum. Vandaar ook wel licht haar bijnam: Cité Ardente, de vurige stad. Om aan die welvaart te helpen bouwen had een echtpaar ook iets willen doen, doch op weinig oirbaar terrein. De Luikse politie is op het spoor gekomen van een callgirlorganisatie. Deze was op touw gezet door het echt paar dat naar de mening van de eenvoudi ge Luikenaars een kruidenierswinkel dreef doch dat in het geheim in een ander deel van de stad ook nog een hotel exploiteer de. Twaalf dames waren telefonisch te „bestellen" en naar bleek bestond er grote belangstelling voor haar diensten. De da mes in kwestie ontvingen 500 franken ongeveer 36.-. Het echtpaar streek de winst op van de consumpties en de logies en had daarvoor geen hotel-vergunning. Op die grond zijn man en vrouw gearresteerd. De Belgische wet is bij overtreding van de drankwet niet kinderachtig en die over treding kan beiden op een boete van tegen de 50.000.- te staan komen. Het exploite ren van een hotel zonder vergunning en vooral het toelaten van hetgeen des call- girls is zal wel op vijf jaar gevangenis straf komen te staan. De recherche heeft het heel moeilijk gehad de overtredingen te bewijzen. De bezoekers en de bezoeksters van het ho tel konden namelijk alleen maar als ge tuigen worden gehoord. Deze bleken bijna allen getrouwd en de reputatie van dege lijke echtgenoot en huisvrouw te hebben en die wilde men uiteraard niet ondergraven. Het Boeng Karno-stadion is een van de blikvangers van het nieuwe Djakarta. surd lage benzineprijs van 4 roepia per liter. De minister, die het hart in zijn lijf heeft de benzineprijs te verhogen door een benzinebelasting, kan rekenen op de col lectieve haat van honderdduizenden. „EN DE MISDAAD in deze wereldstad met groeistuipen?" „Valt mee", zegt dr. Soemarno. „Veel minder dan bijvoorbeeld in Singapore". Toch krijgt iedere nieuweling in Djakarta de raad op zijn hoede te zijn voor zakken rollers en nooit zijn arm met polshorloge uit een autoportier te laten bengelen. De horlogedieven staan klaar met vlug ge vingers en scherpe messen om de hor logebandjes door te snijden. Probeer geen weerstand te bieden tenzij de politie in de buurt is want hetzelfde mes dringt snel en geruisloos tussen de ribben van de bestolene. De politie treedt overigens snel en hard op tegen dit soort misdaden. De pistolen zitten los in de holster van de hoofdstedelijke hermandads. Djakarta heeft officieel een tekort aan politie. Maar het aantal gewapende in uni form is indrukwekkend. Vooral in de om geving van de grote winkelstraat Passar Baru, waar men permanent bevreesd is voor relletjes tegen de welvarende winke liers. Soms treedt de politie ook wel eens op tegen jeugdige Djakartanen die in strijd met de voorschriften zeer korte rokken, lange Beatlekapsels of torenhoge diba-kap- sels dragen. Een dezer dagen namen twee politie dienaren twee al te wuft geklede jonge dames onder de sterke arm. Op het bureau bleek een van hen een generaais- dochter te zijn. De deur van het bureau ging direct weer open want zo zijn ze in Djakarta ook wel weer. Ondanks alle kleine misdaad in de hoofdstad heeft dr. Soemarno gelijk. Djakarta kent het wrakhout van een mo derne wereldstad nog niet. KORT NIEUWS Conclusies. De Amerikaanse dienst voor de luchtvaart en ruimtevaart (Nasa) heeft verklaard dat een aantal geleer den op vrijdag voorlopige conclusies be kend zullen maken na een studie van de foto's die door het ruimtevaartuig „Ran- ger-7" op 31 juli van dichtbij van het maanoppervlak zijn gemaakt. Ook zul len nieuwe maanfoto's worden gepubli ceerd. Agressor. De Britse wijsgeer Bertrand Russell heeft in een brief in het Lon- dense blad de „Times" geschreven dat de Verenigde Staten door de Verenigde Naties dienen te worden veroordeeld als een agressor in Zuid-Vietnam. De 92-ja- jarige Russell zei dat het bevrijdingsfront van de Viet Kong een niet-communis- tische meerderheid heeft en de neutra liteit van het land nastreeft. v' j ..■m 'V (Van onze correspondent) WASHINGTON. De huidige bewoner van het Witte Huis in Washington is een rijk man. Daaraan is geen twijfel. Hoe rijk en hoe hij aan het geld gekomen is, zijn echter open vragen, die wel dagelijks in gesprekken en krantenartikelen gesteld worden, maar waarop nog steeds geen sluitend antwoord is gegeven. Het weekblad Life schat het vermogen van Lyndon, zijn vrouw lady Bird en zijn twee dochters Lynda Bird en Lucy Baines op een totaal van veertien miljoen dollars, rond 50 miljoen gulden. „The Wall Street Journal" komt op een bedrag van negen miljoen uit. Daarentegen noemde Johnsons boezemvriend Moursund in Texas, die de presidentiële eigendommen beheert zolang de familie in het Witte Huis troont, een bedrag van 4.160.000 dollar. Om aan alle onzekerheden een eind te maken gaf Johnson opdracht aan een New Yorkse accountantsfirma om zijn vermogen te becijferen en het resultaat te publiceren. Er kwam nog een lager be drag uit de bus: 3.484.098 dollar, ongeveer 12,5 miljoen gulden. Natuurlijk nóg een lieve som, maar wel heel wat minder dan de geschatte negen en veertien miljoen dollar. Het accountantsrapport, dat vooral be doeld was om republikeinse critici van Johnsons particuliere financiële manipula ties de mond te snoeren, laat trouwens zo veel vragen onbeantwoord dat het best eens als een politieke boemerang tegen Johnson zou kunnen werken. Met geen woord wordt namelijk gerept over de her komst van de miljoenen en bovendien wordt toegegeven dat alle bezittingen in de balans zijn opgevoerd met hun aan- koopwaarde. DE HOEKSTEEN van het fortuin bij voorbeeld wordt gevormd door 84 percent van de aandelen in de Texas Broadcasting Company, een bezit dat voor 2.445.830 dol lar geboekt staat. Kenners van de radio- en televisiemarkt beweren evenwel dat die 84°/o van de aandelen bij verkoop ongeveer 6 miljoen dollar zou opleveren, met andere woorden 3,5 miljoen meer dan het ac countantsrapport meldt. De grootte van Johnsons vermogen zou niet zulk een explosieve materie zijn als Lyndon en lady Bird hun miljoenen ge- erfd hadden of verdiend in het zakenle ven. Maar daarvan is geen sprake. Lyndon werd geboren als een straatar me boerenjongen in Texas en hij heeft vrjjwel geen andere baantjes gehad dan als onderwijzer of in de politiek. Er zit dan ook iets in de uitlating van de republi keinse senator Dean Bureh, die dezer da gen Johnson de „grootste ondernemer al ler tijden" noemde, omdat hij kans heeft gezien miljoenen te maken gedurende een dertigjarige politieke loopbaan met een gemiddeld inkomen van rond 12.000 dollar. De officiële lezing van de herkomst der Johnson-miljoenen is dat lady Bird haar vaderlijk erfdeel slim investeerde en be heerde. Iets daarvan klopt, namelijk dat lady Bird in 1943 24.850 dollar uit haar erfenis gebruikte om de bewuste aande len in het radiostation van Austin in Texas te kopen. In dat jaar beliep haar totale vermogen niet meer dan 64.332 dollar en het gezin van het jonge lid van het Huis van Afge vaardigden stond nog aan het begin van zijn financiële bloei. Die zette pas in na 1954, toen Johnson de grote democrati sche leider in de Senaat was geworden. Ook in het accountantsrapport wordt toe gegeven dat de familie in 1954, maar één vijfde bezat van wat zij nu, berekend naar boekwaarde, bezit. ER ZIJN EEN PAAR hoogst dubieuze punten in de herkomst van het vermogen en het ziet er naar uit dat die door de republikeinen tijdens de verkiezingscam pagne overduidelijk naar voren zullen worden gebracht. Ten eerste is er het onomstotelijke feit dat het radio- en televisiestation van de Johnsons in waarde, inkomsten en positie onmetelijk is gestegen door een aantal be slissingen van de Federal Communications Commissie in Washington, die tot taak heeft de radio- en televisiemarkt te con troleren en ongeoorloofde monopolieposi ties tegen te gaan. Tegenover de Johnsons toonde de FCC zich namelijk van haar vriendelijkste kant alle aanvragen van hun zender werden welwillend beantwoord en wat concurren ten en voorgangers van het station in Austin soms werd verboden werd de John- sonzaak toegestaan. Desondanks houdt de FCC vol dat zij nimmer onder druk werd gezet door de toenmalige senator Lyndon Johnson. Aan de andere kant gaf men wel toe dat de naam van een zo promi nente politicus natuurlijk gewicht heeft bij de leden van de FCC, die voor benoeming en herbenoeming afhankelijk zijn van de president en senaat. Er zijn dus vraagtekens genoeg te zet ten bij de relatie tussen de FCC en John sons radiostation, dat tussen 1943 en 1961 van een noodlijdend zendertje een multi miljoenenzaak werd, zonder dat er veel kapitaal in geïnvesteerd werd. De vraag tekens borrelen evenwel op als men zich verdiept in de rest van Johnsons zakelijke activiteiten. De president bezit namelijk ook nog een aantal boerderijen en onroe rende goederen in Texas, die bijna alle maal door hem werden aangeschaft, na dat hij in 1961 vice-president was gewor den. De transacties nu met deze bezittingen zijn zo ondoorzichtig en worden dermate angstvallig geheim gehouden dat men nau welijks aan kan nemen dat alles in orde is. Johnson blijkt hier samen te spelen met een aantal advokaten en zakenlieden, die van wanten weten en de mazen van de wet kennen. Transacties, waarbij op één dag aller lei onroerende bezittingen van eigenaar verwisselen zonder dat één buitenstaander wordt ingeschakeld, zijn onder deze vrien denschaar geen uitzonderingen. Het is gebeurd dat lady Bird Johnson 's ochtends een gebouw verkocht aan een bevriende advocaat, die 's middags hetzelf de gebouw weer verkocht aan Lyndon Johnson. Voor niets gebeuren dergelijke dingen uiteraard niet, evenmin als aller lei andere aankopen en verkopen waarbij Johnsons Witte Huis-assistenten Walter Jenkins en Jack Valenti plotseling in de notariële aktes voorkomen. DE JOHNSON-MILJOENEN zijn in een trust ondergebracht sinds Lyndon presi dent is geworden. Officieel worden zijn belangen nu geheel buiten hem om door zijn vriend Moursund in Texas beheerd. Moursund is echter één van de weinige stervelingen op deze wereld die een direc te telefoonlijn hebben naar het Witte Huis, zowel als naar de Johnson-ranch in Texas. Men mag dus aannemen dat de presi dent niet geheel in het duister wordt ge laten wat betreft zijn bezittingen. Trou wens ook vroeger, toen officieel lady Bird het zakelijke genie van de familie was, vond Johnson vaak tijd om zich met de za ken te bemoeien. Er zijn zelfs zaken-re laties van het al vaak genoemde radio station, die beweren nooit iets met lady Bird te maken hebben gehad, maar al tijd met de senator en later vice-president zelf. Het laatste vraagteken lijkt tenslotte op zijn plaats bij Johnsons liefdadige werk zaamheden. Volgens het accountantsrap port gaf de familie in de afgelopen tien jaar 178.578 belastingvrije dollars uit aan liefdadigheid. In feite gingen van dit be drag 164.000 dollars in de Johnson City Foundation, die het geld zo slim investeer de dat het nu 317.000 dollars geworden zijn. Dit bedrag is grotendeels ondergebracht bij bariken, die daardoor ten dele onder Johnsons controle gekomen zijn. Voor lief dadigheid wordt slechts de opbrengst van dit vermogen gebruikt en dan neg zozeer met mondjesmaat dat de foundation de afgelopen jaren steeds enige duizenden heeft overgehouden. Bovendien is het al velen opgevallen dat de Johnson vrijgeveigheid die meestal in piepkleine coupures van 25 of 50 dollar ge praktiseerd wordt, vaak lieden tot object kiest, die voor de politicus Johnson van politiek gewicht zijn. DE JOHNSONS zijn handige lieden, dat is zeker. Of deze zakelijk enigszins du bieuze, gewiekstheid door de kiezers op prijs wordt gesteld is echter de vraag. Vooral omdat zij schril afsteekt bjj de in tegriteit van de republkeinse kandidaat voor het presidentschap Goldwater, die za kelijk niets te verbergen lijkt te hebben. Het vermogen van Goldwater en zijn vrouw, in totaal ruim 1,7 miljoen dollar, is geheel uit erfenissen verkregen. Aan de andere kant zeggen velen in Amerika dat Johnsons achtergrond ondoorzichtig mag zijn, maar dat Lyndon nu een toegewijde president is geworden, wiens dorst naar geld en macht plaats heeft gemaakt voor werkelijke overtuigingen, sinds hij onder zulke dramatische omstandigheden presi dent Kennedy is opgevolgd. Of dit waar is of niet. vast staat dat de herkomst en grootte van het ver mogen van de Johnsons een rol gaan spelen in de verkiezingscampagne en dat is begrijpelijk. Tenslotte zou een man, die het niet nauw nam met financiële manipulaties een gevaar voor de staat kunnen zijn, als hij in het hoogste ambt het evenmin nauw zou nemen met het manipuleren van de macht. bBibq

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4