Mijn papa kocht een diaprojector bij Gans tmm J.. de J$aet Een carillon voor Velsen ÉL STAM VERLAAT VISSERIJSCHOOL f Zilver bij belastingen soesan |n het nieuw Havenberichten Faillissementen Visserijmoederschip voor Noord-Korea Vrije concurrentie in mosselsector Toneelcursus voor Velser jeugd Hoofdstadoperette in Velsen 5 FILM EN FILMWERELD J.A.Gans en Zoon Jubilaris bij het PEN k FILM K.W.F.- collecte DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1964 G. INI A i IJmuiden (City) Het nieuwe programma, van 28 augustus af, vermeldt in de eerste plaats: „Zorro en de drie Musketiers". Het ver haal speelt in de eerste helft van de ze ventiende eeuw; Frankrijk is in oorlog met Spanje. Isabella, nicht van de Spaanse ko ning Philips II wordt door de Fransen op een kasteel gevangen gehouden en de Graaf van Savilla biedt aan haar te be vrijden. Hij blijkt echter een verrader te zijn. Nu komt Zorro op het toneel en de drie Musketiers gaan zich er ook al mee bemoeien. Dat wordt uiteraard vechten: het ene duel op de degen volgt op het an dere en wie, denkt u, komt er levend uit, als de grootste held van zijn tijd? „Captain Falcon" behandelt een geschil tussen een goede graaf en een slechte ba ron in Noord-Italië. De graaf heeft een mooie dochter, die hem opvolgt, nadat hij is vermoord. Maar de poppen gaan eerst goed aan het dansen, wanneer zij haar geliefde verdenkt haar vader om het leven te hebben gebracht. Na nog meer intri ges en sluipmoorden, maar ook eerlijke tweegevechten komt de aap uit de mouw. „Rififi in Tokio" is een Franse film. Het gaat om een grote juwelendiefstal, die door een internationale gangster in de Ja panse hoofdstad wordt voorbereid. Maar Tokio heeft zijn eigen onderwereld. In haar soort een gc.ede film, die geeft wat er van wordt verwacht. Ook tot slot een Franse film: „Les Pa- risiennes" herdoopt in „Vier Franse meis jes". Het zou ook „De lotgevallen van vier mooie vrouwtjes in Parijs" kunnen zijn. Elk van de vier komt afzonderlijk aan bod: Ella is een Parisienne uit het nacht leven; Antonia is de echtgenote van een rijke schoonheids-chirurg; Frangoise is een meisje, dat zich zelf opgewerkt heeft; So phie is een achttienjarige studente. Vier verschillende types, uitgebeeld door vier verschillende artiesten, onder leiding van vier verschillende regisseurs. (Stadsschouwburg) Met „Yea, Yeah, Yeah, hier zijn de Beatles" doen deze tie nersidolen hun intrede in de filmwereld. Het lijkt veiliger zo, zowel voor de Beat les als voor hun aanbidders. Maar een opgewonden toestand blijft het. Van een geheel ander genre is „Via Mala", naar het boek van John Knittel. Het ontroerend verhaal speelt zich af in het Zwitserse bergmassief, waar ook de buitenopnamen zijn gemaakt. Gert Fröbe geeft een uitstekende vertolking van de bijna permanent dronken woesteling Jonas Lauretz. Beverwijk (Kennemer Theater) „Een huis vol hek- len" naar het toneelstuk „Bell, book and candle" van John van Druten met James Stewart en Kim Novak: gegevens die een prettige belofte inhouden. Wel deze wordt gestand gedaan, zoals blijkt uit de dolle verwikkelingen waarin Kim en James worden betrokken na hun kennis making via een door haar tante behekste telefoon. De Stille Zuidzee blijft een gewilde ach tergrond voor velerlei avonturenfilms. De paradijsachtige eilanden werden deze keer gekozen als onderwerp voor een filmdo cumentaire die zou worden vervaardigd door een zekere Enrico en zijn vriend Va lentino. Verleidelijke meisjes en alcohol zorgen ervoor, dat er geen spaan van te recht komt. Hoe dit is toegegaan kan men zien en horen in „Naakte Odyssee". Van vrolijker gehalte is „Gekken trek ken de kaart" met niemand minder dan Danny Kaye; een garantie dus voor lach- explosies, deze keer echter onder de voort durende dreiging van een dynamiet-explo- sie, die een gangster noodzakelijk acht om elders een nieuw leven te kunnen be ginnen. (Luxor) „Veel liefs uit Moskou" is een film uit de serie James Bond avonturen, waarin Sean Connery opnieuw „geheim agent 007" uitbeeldt. Hij smokkelt een nieuw geheim wapen plus een bijzonder aantrekkelijk jong meisje uit de Sovjet- Unie naast het Westen, na een gevecht op leven en dood tegen een troep onaantrek kelijke kerels. ,De koninklijke piraat" handelt over Sir Francis Drake, de kaperkapitein en zeeheld ten tijde van de regering van ko ningin Elizabeth, die er naar streefde En geland heerser ter zee te doen zijn en die als grote rivaal Philips II van Spanje te genover zich had. (W.B. Theater) „Revolver-vechters" en „Jungle-gangsters" zijn titels van films die voor zich zelf spreken. Gelukkig staat ook een vredelievender rolprent op het programma: „Blue Hawaii", bezongen door Elvis Presley. Advertentie Want papa wist dat Gans zoveel diaprojectoren in voorraad heeft (ook de nieuwste!). Halfautoma- tische (v.a. 151.—), volautoma tische (v.a. 249.—) of met schuifbediening (v.a. 88.—). En vrijblijvende demonstratie (ook met uw eigen dia's) in speciale projectieruimte. Gans heeft keus en een goed advies in DIAPROJECTOREN Kennemerlaan Advertentie Standaard Vraag proefrit bij KENNEMER GARAGE Kennemerlaan 224—226 IJmuiden Tel. 4324 (02550) Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Haw- ■kinge van Gaspy, Velsen; Labotas, Rotterdam: Zwerver, Londen; Stork,Felixtowe; Stella-H., Pi- tea; Saint Francois, Le Havre: Birte Flint, Lon den; Rindo, Gefle, IJmuiden; Nancy Lee, Gro ningen; Palamedes, Antwerpen; Bosworth, Lon den; Jean-E„ Londen; vliestroom, Londen; Jans, Londen; Badagry Palm, Felixtowe; Berkhout, Isnaes; Julius Hauschildt, Hamina, Zaandam; Swift, Londen; Lutetia, Boston; Martha Ahrens, Hamburg; Totesund, Wasklotb; Wiebold Boeit mer, Rotterdam; Lycaon, Bremen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Stad Zwolle naar Rotterdam; Frans van Seumeren Londen; Noorderkroon, Delfzijl; Magne, Rotter dam, Velsen; Helen, Londen; Longwy, Port Etienne; Ask, Felixtowe; Mare Liberum, Dagen ham; Nero, Rotterdam; Egret, Rotterdam; Tem nika, Hamburg; Theano, Rotterdam; Deborah, Londen; Astrobotnia, Rotterdam; Thetis, Herno- sand; Alcor, Hamburg; Dongeborg, Felixtowe Stork, Londen; Alcetas, Rotterdam; Aeneas, Rot terdam; Bouca, Dakar; Victress, Rotterdam Zingst, Gent; Atlas, Rotterdam; Labotas, Ham burg; Zwerver, Londen; Giovanni Agnelli, Point Noir; IJstroom, Rouaan; Pygmalion, Rotterdam Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Peter Frese van Delfzijl; Vela, Rotterdam; Breda, Antwer pen; Oranjestad, Plymouth; Aase Hoj, Rotter dam, IJmuiden. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Juno naar Rotterdam; Korsnaes, Koping; Vesta Londen, IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan.) Op zaterdag 29 augustus is het 25 jaar geleden dat de heer W. H. van Meegen, Bonekampstraat 1 te IJmuiden-oost, dienst trad van het Provinciaal Elektrici teitsbedrijf Noord-Holland (P.E.N.). Hij is thans werkzaam als technisch-opzichter bij de afdeling mechanische werkplaatsen van de Centrale van het P.E.N. te Velsen De jubilaris zal vrijdag 28 augustus in het hoofdkantoor te Bloemendaal door de directie worden gehuldigd. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 25 augustus 1964 geen faillissementen uitgesproken. Advertentie Mr OPTICIEN UW Lange Nieuwstraat 789 - Telefoon 7X19 Zaterdagmorgen zal van een van de hellingen van de werf van Verolme in Alblasserdam een 7.000 t.d.w.-diepvries- visserij moederschip te water worden gelaten. Dit schip is gebouwd-in opdracht van de Kmgang Hyopdong trading co. ltd. in Pyongyang (Noord-Korea) en zal een belangrijk hulpmiddel worden voor de visserij in de communistische wateren. Het schip is uitgerust met een diep vriesinstallatie met een capaciteit van 120 ton vis per dag en heeft opslagruimen met een inhoud van 7.500 kubieke meter om de bevroren vis te bewaren. Deze ruimen kunnen tot -25 graden Celsius wor den gekoeld. Het schip is 127 meter lang en 17.60 meter breed. Een Verolme MAN-diesel- motor geeft het een snelheid van ongeveer 16 knopen. Bij de plechtigheid zullen de doopster en de champagne achterwege blijven. Serpentines en dergelijke versieringen zul len de tewaterlating markeren. Het ministerie van Landbouw en Visse rij heeft aan het produktschap voor vis en visprodukten gevraagd om binnen en kele jaren een einde te maken aan de centrale verkoop van mosselen. Er bestaat bij de afzet van mosselen een systeem van vaste tarieven voor de mosselkwekers. Het ministerie ziet hierin een beperking van de mededinging, die niet meer past in de naoorlogse produktie- en afzetver- houdingen. De normale situatie moet ook in de mosselsector worden hersteld, al dus een brief van de directie voedselvoor ziening van het ministerie van Landbouw aan het produktschap. De meeste mosselkwekers zijn van me ning dat op deze wijze een einde wordt ge maakt aan een systeem, dat gedurende dertig jaar onnoemelijk veel goeds heeft verricht. De regeling ontstond in 1934 toen de mosselhandel door een moordende con currentie aan de rand van de afgrond stond. Het systeem bewerkte dat er nim mer een overproduktie van mosselen kwam en de mosselkwekerij werd zo een lonend bedrijf, zo zeggen de mosselkwekers in Zeeland. Men vindt het onbegrijpelijk dat men tegen de zin van de bedrijfsgenoten deze regeling thans wil opheffen. De sectie toneel van de Velser gemeen schap zal ook dit jaar de mogelijkheid scheppen voor het houden van een ama teurtoneelcursus voor de jeugd. De bedoe ling is om de jongelui liefde voor de to neelspeelkunst bij te brengen en om ze rijp te maken voor toetreding tot een der plaat selijke amateurtoneel verenigingen wanneer zij daarvoor, op achttienjarige leeftijd, ten minste geschikt worden bevonden. Er wordt les gegeven in toneelgeschiede nis, voordracht, uitspraak, houding en ge baar, kostuumleer, decorbouw, belichting etcetera. Aan het einde van het seizoen wordt het geleerde in de praktijk gebracht door een toneelstuk op te voeren. Als docenten zijn aangetrokken de heren Gelijn Molier, toneeladviseur van de Natu en het W.K.A. van Noord-Holland, en Peter Faber, mime-speler van de mime-school te Amsterdam. Verder werken aan de cursus mee mevrouw Truus van de Vis en de heer Cees de Jong. De lessen beginnen 4 sep tember. Men kan zich aanmelden bij het bureau van de Velser gemeenschap, in het gebouw van het Cultureel Centrum in IJmuiden. Op maandag 28 en dinsdag 29 september brengt de Hoofdstad-operette in de Stads schouwburg te Velsen „An der Schonen blauen Donau" op muziek van Johan Strauss en Edmund Eysler. Dit zal tegelijkertijd de opening van het seizoen zijn voor de Velser Kunstkring. AilAAAAAA AAAAAAil Deze beeldstatistiek laat zien, dat er nog heel wat geld moet komen, alvorens de actie welke ten doel heeft het nieuwe (in aanbouw zijnde) raadhuis te Velsen van een carillon te voorzien het vereiste bedrag bijeen heeft gebracht. De zwartgemaakte klokken vertegen woordigen het deel waarvoor het geld al aanwezig is. Elke zwarte klok heeft een waarde van 2.500: er is dus in totaal pas 47.500 binnen. Maar de actie duurt voort! „Niet meer bij de Visserij- school te behoren, dat zal niet meevallen. Nooit meer voor de klas staan, nooit meer bij mijn jongens het is heel erg!" zegt de heer J. Stam, die volgende week woensdag, na daar 32 jaar les te hebben gegeven, afscheid gaat nemen van de Gemeentelijke School voor Visserij en Scheepvaart in IJmuiden. Job Stam, op 13 januari in Egmond aan Zee geboren, ging op twaalfjarige leeftijd voor 't eerst naar zee. Dat moest toen wel: vader Stam, schipper ter visserij in hart en nieren, was er al lang niet meer verdronken in zee, toen Job nog maar twee jaar oud was, en moeder Stam moest vijf kinderen en zichzelf in het leven houden. Na de „Clyvia" IJM 125, het eerste visserij schip waar op hij kwam, als koksmaatje, zijn er nog heel wat traw lers geweest waarop de jonge Stam als matroos, later als stuurman, uitein delijk als schipper naar en van de visserij gronden is ge varen. Er is zelfs nog een reis naar IJsland bij geweest. De visserij periode duurde voor J. Stam tot 1932. Zij werd slechts onderbroken door een jaar dienstplicht bij de Koninklijke Marine, in het laatste jaar van de eer ste wereldoorlog. Matroos Stam had ook bij de marine altijd oren en ogen opengehouden en toen hij, weer burger zijnde, voor de visserij maatschappij Praxis als stuurman op een trawler fungeerde, nam hij op een dag het voorstel van de schipper, om een opge viste mijn op het dek te de monteren, koelbloedig aan. Het lukte, maar een der be manningsleden nam er geen genoegen mee en het werd een zaak voor de Raad voor de Scheepvaart in Amster dam. Er volgde geen straf, zelfs geen berisping. De ge- tuige-deskundige, een kolo nel van de marine, zei: „Deze man deed iets waartoe hij niet bevoegd was, maar hij deed het zoals 't moest ge beuren; voor mij mag hij het in een voorkomend ge val weer doen". De aandacht van de reder was door dit voorval op stuurman Stam gevallen en in betrekkelijk korte tijd was er weer een schipper Stam. Zijn eerste schip was de trawler „Holland VII". Met zijn 23 jaren was hij wellicht de jongste onder zijn collega's. Tot dusver was hij in Egmond aan Zee blijven wonen, nu hij schip per was verhuisde hij naar IJmuiden. Op de vissersvloot nam men het in die jaren niet zo nauw met de hygiëne.- Schipper Stam wèl. Het feit dat hij altijd een keurig wit overhemd droeg, bezorgde hem de bijnaam van „de dominee" (overigens met eerbied uitgesproken, wan neer de 1.91 lange „dominee" het horen kon Het overhemd bleef niet altijd vlekkeloos. Zoals in de zware storm van 9 op 10 oktober 1926, tijdens de redding van zes opvarenden van de Noorse motorgaffel- schoener „Guthorm Alsaker" die 70 mijl noordeh ten wes ten van IJmuiden verging. Schipper Nico Pel haalde met een andere trawler de drie overige Noren van de zinkende schoener. Schipper Stam en zijn mannen waren twaalf uur achtereen in touw geweest met deze redding. Het was de mooiste red ding van het jaar, waarmee, behalve een huldiging door de KNZHRM, in het Koning Willemshuis aan de Kanaal straat in IJmuiden, en een prachtige beker, namens de Noorse regering aangeboden door de Noorse consul, de zo genoemde Robin (geld-) prijs werd verdiend. De grote malaise maakte in mei 1932 voorgoed een einde aan de visserij periode van schipper Stam. Zijn laat ste schip, de trawler „Ane- ta", werd in IJmuiden op gelegd. De heer Stam kwam 32 jaar geleden als zeer tijde lijke leerkracht hij moest een volwaardige zieke leraar vervangen bij de Visserij- school. Wel, hij is er gebleven: hij bracht het tot waarne mend directeur; hij zit bo vendien permanent in di verse examencommissies, de visserij, de binnenvaart en baggervaart betreffende. De heer Stam is een „self made-man". Toen hij voor het eerst naar zee ging, was hij slechts op de lagere school geweest. In de loop der jaren heeft hij echter, na zelfstudie en cursussen gevolgd te hebben, diverse diploma's verworven. Soesans Kledingmagazijnen hebben sinds de heer Soesan zich in Beverwijk vestigde al heel wat mensen in het nieuw gestoken. Voor de af wisseling heeft het filiaal aan de Zeestraat 4 nu een opvallende gedaanteverwis seling ondergaan. Na twee maanden van intensieve ver bouwing heeft de heren- en jongenskledingzaak zich de zer dagen fonkelnieuw aan den volke vertoond. De ver koopruimte is in vergelij king met voorheen aanzien lijk vergroot. Moderne wand- betimmeringen, dito ver lichtingsarmaturen en over zichtelijke kledingrekken dragen er toe bij dat het kopen en verkopen in deze winkel een waar genoegen is. Ook de winkelpui is ge heel vernieuwd waardoor de zaak ook aan de buiten kant er veel aantrekkelijker op is geworden. Onder de genen die zich met eigen ogen van deze verbeteringen kwamen overtuigen was ook de burgemeester van Bever wijk, de heer J. G. S. Bruins- ma. In een korte speech bracht de burgemeester zijn lof tot uiting waarbij hij ook de activiteiten van de heer Soesan voor de belan gen van de Veverwijkse mid denstand onderstreepte. Ve len kwamen de heer Soesan en zijn echtgenote temidden van talrijke bloemstukken hartelijk-- gelukwensen. Het personeel schonk als bij drage aan de feestelijke stemming een fraaie wand klok. De ambtenaren op het be lastingkantoor aan de Ka naalstraat in IJmuiden had den woensdag een jubilaris in hun midden. De heer G. H. Wildeboer, chef van de afdeling invorderingen, her dacht het feit dat hij 25 jaar geleden als jongste bediende in dienst kwam bij de fiscus. De heer Wildeboer is er de man niet naar om daar veei ophef van te maken. „We vieren het hier op kan toor in intieme kring", zegt hij. „Heel gewoon onder el kaar". Dat „gewoon doen" typeert ook de verstandhouding tus sen deze commies der be lastingen en de mensen die met hem in contact komen. En dat zijn er in de loop der jaren heel wat geweest. „De mensen zien de be lasting-ambtenaar nog maar al le vaak als een soort boe man. Het is juist de pret tigste kant van mijn werk om het tegendeel te bewij zen. Natuurlijk, we zijn er voor om te zorgen dat de Staat krijgt wat hem toe komt. Maar aan de andere kant kunnen allerlei onno dige moeilijkheden tussen de ontvanger en de betaler van de belasting in het men selijke vlak voorkomen wor den of worden opgelost", aldus de heer Wildeboer. „Zo kan bijvoorbeeld iemand geen raad wéten met zijn aangifteformulier of hij kan het ongewild verkeerd heb ben ingevuld. In een per soonlijk gesprek kan dan een voor beide partijen bevre digende uitweg worden ge vonden. Ik geloof dat de be lastingen op deze manier de kwade reuk waarin ze vroe ger hebben gestaan aardig aan het kwijtraken zijn". Na eerst drie jaar in IJ muiden in het oude be lastingkantoor aan de Ken nemerlaan te hebben ge werkt, was de heer Wilde boer van 1941 tot begin 1954 bij de inspectie in Amster dam werkzaam. Daarna kwam hij als adjunct-com mies terug in IJmuiden. Per 1 januari 1962 werd hij be vorderd tot commies tevens chef van de afdeling invor dering. Van 1960 tot februari 1964 heeft de heer Wildeboer als secretaris deel uitge maakt van het bestuur van de Velser Zwemvereniging. wipfegjg! ÜBsi ElSSfii SHI De heer Soesan (links) in zijn element: de klant het beste te tonen wat zijn zaak te bieden heeft. De „Oranje", eens het vlag- geschip van de Stoomvaart maatschappij Nederland, is verkocht aan det Italiaanse reder Lauro. Het schip zal onder Italiaanse vlag wel Rotterdam aandoen, maar in de vertrouwde Noordersluis van IJmuiden zullen we het missen. Daarom dit plaatje. Zoals bekend, is onder auspiciën van de Stichting Rijnmond-Noordzeekanaal 'n film vervaardigd over de havenwerken te IJmuiden, getiteld „Ruim baan voor Reuzen". Een copie van deze film zal ter beschikking worden gesteld om te ver tonen voor de inwoners van Velsen. Voor beide gevallen kan men zich wenden tot de Stichting Rijnmond-Noord zeekanaal, Havengebouw, De Ruyterkade 7, Amsterdam-C. De huis-aan-huis-collecte ten behoeve van het Konin gin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding, geor ganiseerd door de afdeling Velsen-Noord, wordt dit jaar gehouden tussen 31 augustus en 12 september; op 11 en 12 september wordt gecol lecteerd op de ponten tus sen Velsen-Noord en Vel- sen-Zuid. Er zijn collectanten en col- lectrices nodig: men kan zich aanmelden bij de heer A Andrea, Ladderbeekstraat no. 120 in Velsen-Noord.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5